Nummer 54. Donderdag 8 Juli 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Van den regen in den drop, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Naar de Etoile B^lge verzekert zal de Heer Vanutellide gewezen Pauselijke nuntius te Brusselreeds over eenige dagen de stad ver laten. Te Antwerpen heeft het gemeentebestuur de manifestatie verboden die de Katholieken zich voorstelden verleden Zondag te houden tot viering hunner overwinning bij de stembus op 8 Juni 11. Vrees voor ongeregeldheden is de aanleiding of het voorwendsel van dit verbod. Samenscholingen van meer dan vijf personen op den openbaren weg werden verboden. De besturen van de Catholieke cercles en vereenigingen zijn tot een vergadering opgeroepen, tot onderzoeken van een voorstel waarbij de Belgische Catholieken uitgenoodigd worden zich door een specialen, in Nederland zou men zeggen vrijen, gezant bij de Pauselijke regeering te doen vertegenwoordigenvan welk gezantschap de geloovigen de kosten zullen dragen. Van zijn kant zou de Paus op kosten van de Belgische geloovigen een vertegenwoordiger te Brussel onderheuden. Indien het voorstel aangenomen wordt, gelooft mendat de Mechelsche Senator Carmart d' Haumale als zoodanig naar Home zal gaan. Te Brussel is een werkstaking onder de muzikanten uitgebroken waardoor reeds eenige aangekondigde cencerten niet konden plaats hebben en al de nationale muziekfeesten het groote feest er onder begrepen ernstig bedreigd worden als men niet spoedig tot een schikking komt. Ook de koetsiers staken hun werkomdat men hen in hun eischen wilde beperken. Zij verklaren niet te kunnen leven zonder het goede publiek af te zetten. i. God dank nu zijn wij buiten Kom, Robert spoedig naar beneden anders haalt het ongeluk mij nog in. Gij doetOtto als zal de politie u op de hielen. Ik weet waarachtig niet, of ik niet liever een ganschen nacht in een morsig wachthuis der politie doorbrengdan van acht uur 's avonds tot aan het spookuur in den kring mijner be minnenswaardige beschermster door te brengen, om bij het langzame vuur der verveling al mijn hersens te doen verdrogen tot zij tot niets zijn samengekrompen. Ik heb altijd gehoorddat de partijen uwer tante zeer gezocht zijn en men er immer een uitgezocht en amusant gezelschap vindtik zelf kan niet anders zeggen of ik heb mij de beide avondenwelke ik er heb doorgebracht, perfect geamuseerd. Elk zijn smaak Er liep mij een koude rilling door de leden toen zij de veelbeteeke- nende woorden sprakwelke mij veroordeelen moesten om gedurende de twee eerstvolgende maanden niet alleen eiken avond maar elk uur van den dag bereid te zijn hare bevelen te gehoorzamen. Ik zag mij reeds in mijne ver beelding nu eens in een tableau vivant als Komein Griek Pers Gallier of Germaan vast geschroefd of aan de whist-tafel als partner van mijn ouden opvliegenden oom dan weder bij den cotillon mij eene lompe leelijke danseres op den hals geschoven oi op eene wandeling met den shawl mijner tante op den arm, bij eiken tred vreezende het keurige weefsel of in De zaak der jezuïeten kwam Zaterdag in kort geding voor bij den president van de rechtbank der Seine. De prefect van politie ciscnte dat de president zich onbevoegd zou verklaren. De president verwees uithoofde van het belang en den ernstigen aard der ontwikkelde feiten de zaak voor de eerste kamerdie Woensdag uit spraak zal doen. Denzelfden dag werd in den Senaat de amnes tie behandeld. Jules Simon hield eene schitterende redevoering tegen het wetsontwerp, dat verdedigd^werd door Victor Hugo Ereycinet en Tirard. Een tegen-ontwerp van Labischewaarbij de Regeering zich aanslootwerd door den Senaat verworpen met 145 tegen 133 stemmen. Een araendement van Bazerian om amnestie te verleenen aan al de veroordeelden van de Communemet uitzondering van brandstichters en moordenaarswerd aangenomen met 143 tegen 138 stemmen, tegen den zin der Regee ring. De dagbladen der onverzoenlijken zeggen,, dat de Senaat een zelfmoord heeft begaan door zijn votum van Zaterdag. De dagbladen der gematigde linkerzijde sporen de Kamer aan het votum van den Senaat aan te nemen. De Ré- publiqüe frarnjaise verklaartdat de amnestie volledig en in haar geheel zal plaats hebben. De dagbladen der rechterzijde wenschen den Senaat geluk. Het orgaan vau Dufaure zegtdat de Senaat het vertrouwen hetwelk het land in hem stelde, heeft gerechtvaardigd. In de Kamer heeft de nieuwe Afgevaar digde voor Apgers de bisschop Ereppelden Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd of het op zijn last wasdat de ambtenaren der administratie met zoo groote heftigheid en zoo onrechtvaardig zijn te werk gegaan tegen de uitgedreven geestelijken. De Minister antwoordde dat de ambtenaren inderdaad slechts zijn order hebben gevolgd maar den modder of in het stof te laten glijden. Om nu de maat geheel vol te maken wil zij nog leesavonden houden en mij belasten met het lezen der hoofdrollen en tevens al de lees bibliotheken der stad doen afloopeuom de noodige exemplaren bijeen te brengen maar dit is nog niet alles. Men heeft mij niet onduide lijk te kennen gegeven dat mijne tante plan gemaakt heeft en ik weet wat plannen maken in haar woordenboek beteekent mij hare dochter te doen huwen. Dora is sedert haar zevende jaar op eene kostschoolzes mijlen van hieren zal waarschijnlijk als een echt nufje zijn opgebracht. Als kind beteekende zij niet veelweende altijd en was immer ziekelijk en zwak en als wij te zamen speelden of stoeiden, schreeuwde zijwanneer ik haar maar eens hard aanpakte als werd zij vermoord. Nu is zij, volgens het zeggen mijner tantetot eene be koorlijke maagd opgegroeid een ideaal ,'dat alle vrouwelijke deugden in zich vereenigthuiselijk, poëtisch practisch vol talent. Zij bakt koeken en leest Dante stopt kousen en leest Beethoven. Gij moest eens al dien lof hooren die mijne tante tegen mij als geschut aanvoert, om de vesting reeds vooraf te ondermijnen. De eerste aanval zal zeer aardig daarmede beginnen dat ik de rol van Ingomar en Dora die van Par- thenia moet lezen. Het bekende „Mijn hart, u wil ik vragen", moet een brug tusschen onze harten vormen welke op zulk eene wijze het gemakkelijkst kennis kunnen maken. Zoo zouden op eens twee harten verbonden eene bruilofts partij eene schoone positie voor de jonge vrouw, eene niet minder aangename voor de schoon mama óp het touw gezet zijn en ik zou daar door ten eeuwigen dage het genoegen hebben de minste rol in mijn eigen huis te vervullen. Maar daarin heb ik in het geheel geen zin en heb een geheel ander plan in het hoofd. Laat hooren. Ik heb mijn oom en voogd gezegd dat hij verweet Mgr. Freppeldat deze het voor beeld van verzet tegen de wet had gegeven. De heer Ereppel hervatte daarop dat voortaan de zaak der Jezuïeten en de zaak der vrijheid nauw verbonden zijn. Het land zal zich dit herinne ren bij de verkiezingen. Te Deziers schijnen ernstige dingen gebeurd te zijn. Gedelegeerden der Republikeinsche kringen gingen van den onderprefect de verwij dering der Franciscanen verlangen en in den avond maakte zich, een duizendtal personen van het klooster meester. De hulp der gewapende macht was noodig om de oproerige menigte uit een te jagen. De Parijsche politie heeft den oorlog ver klaard aan de honingbijen. Er is in de Eransche hoofdstad een man die 1000 bijenkorven houdt, met omstreeks 40 raillioer. bijen. Deze diertjes nu zoeken hun voedsel in de suikerfabrieken en berokkenen den eigenaars daarvan grooter. last en schade. Een fabrikant heeft aangetoond dat de bijen hem jaarlijks 2500 francs suiker ontstelen, en verhaalt dat zij een glas met stroop, 't welk in de open lucht was gezetbinnen twee uren hadden leeg gemaakt. Ook de fabrieksarbeiders klagen over den overlastdien de bijen hun met suiker bedekt lichaam aandoen. Kortom de nijvere insecten maken het al te bont en er is veel kans dat ook deze congregatie uit Parijs verdreven zal worden. Een veroordeeld misdadigerdie in het paleis van Justitie te Alencon getuigenis af moest leggen in eeu zaak en tusschen twee gendarmes zat te wachten tot het zijn beurt zou zijn om voor te komen maakte van een onbewaakt oogenblik gebruik, om op te springen, de zaal uit te loopen en de deur van buiten af op slot te draaien. Hij snelde de trap af terwijl de gendarmes schreeuwden en op de deur bonsten en ont moette beneden den president van de rechtbank, wien hij toeriep dat men in de kamer van den procureur zoo'n geweld maakte en dat hij wel eens mocht gaan zien wat er te doen was. ik een klein uitstapje wenschte te doenen hem daarom verzochtmij door de noodige gelden daartoe in staat te stellen. Hij voldeed ofschoon met weerzin aan ir.ijn verlangen en thans vindt gij mij juist op het oogenblik, dat ik mijn afscheidsbezoek gelukkig heb volbracht. Maar waarheen denkt gij te gaan Eigenlijk maar breng uw oor dicht aan mijn mond opdat niemand ons hoore eigenlijk ga ik in het geheel niet op reis; het gelddat mijn voogd na veel brommens en tegenstribbelen gegeven heeftleg ik bij het sommetje dat ik reeds bespaard heb en blijf hier. Maar zoo gij hier blijftdan kunt gij aan uwen weerwolf niet ontsnappen. Dat kan ik wel en op eene zeer aardige manier. Verbeeld uik heb in de voorstad eene kamer gehuurd „een gemeubileerde kamer met vrijen ingang" zooals er op het bordje stond. Goed maar wat moet gij daar uitvoeren? gij kunt u immers in geen twee maanden, want zoolang duurt uwe vacantie en die uwer nicht, op de straat laten zien wanneer gij u afwezig wilt houden Bij dag zal ik mij aan mijne lievelings bezigheid wijden en eerst met de schemering zal ik de vrije lucht gaan genieten. En zoudt gij meenen niet ontdekt te zul len worden Wie onzer bekenden zou op zulk een tijd in de voorstad komen ronddwalen Ik begrijp u nietOtto. In uw geval zou ik toch liever bij mijne tante in het gezelschap van schoonoren beschaafde dames blijven, dan in eene morsige voorstadin een ellendig huis in een vunzig vertrek een plantenleven te leiden. Heel dat niet met recht van den regen in den drop loopen Ik walg van die soort van gezelschappen, waarin mijn noodlot mij geplaatst heeft; zij be staan uit marionetten die zich bewegen, zoodra men aan het touwtje trekt. Men hoort van hen De president liet zich echter niet foppen en zag terstond wien hij voor had. Hij wilde den dief tegenhouden maar deze ontsnapte hem en holde de straat op gevolgd door den president, den procureur en den concierge. Hij poogde zijn vervolgers te ontkomen, door in het water te springen en over hekken eu muren te klimmen maar het duurde niet lang of hij werdmet behulp der voorbijgangers weer gevaten naar het paleis van justitie te ruggebracht. Doctor Crevaux heeft in eene vergadering van het aardrijkskundig genootschap te Parijs eene voordracht gehouden over zijn ontdekkings reis in Zuid-Amerika. Op zekeren dag ontdekte hij, terwijl hij de Arararivier opvoerin een daaraan gelegen dorp een buitengewone bewe ging. Hij zette voet aan wal om nader onderzoek in te stellen, en bevond zich spoedig te midden van een geheel beschilderd menschenras. De mannen waren zoo toegetakeld, dat ze meer op duivels dan op menschen geleken de vrouwen zagen er niet minder vreemd uit. Wat hem echter alles behalve op zijn gemak steldeen besluiten deed zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken, was het gezicht van een groo- ten te vuur staanden pot, waarin de bewoners bezig waren, liet hoofd van een Indiaan te koken. Deze stam drijft, zooals de ontdekkings reiziger verder mededeelde, handel in menschen, die ze als slaven aan de Brazilianen, welke de Amazonenrivier een honderd mijlen opvaren verkoopen. Zij ruilen b.v. een zuigeling voor een Amerikaansch mes, een zesjarig meisje voor een sabel of bijl, terwijl zij voor een volwassen persoon, man of vrouween geweer bedingen. Op den 14 Juni 1.1. heeft te Rouaan de luchtreiziger Jovis een tocht door het luchtruim gemaakt. Een van zijn medereizigers, Demaret genaamdheeft met goed gevolg photografien genomen van het landschap, dat zich onder hen ontrolde. Hij nam vijftien photografiendie uitstekend zijn uitgevallen. Men had in het raidden van het schuitje een rond gat gemaakt en daarop de buis van den toestel geplaatst. geen natuurlijkegeen oorspronkelijke gedachte, het is alles door aanleeren en africhten verkregen. Ik ken mijne tante immers genoegzoowel als de jonge damesdie haar huis bezoekenen even als deze zal ook Dora zijn. Tot over de ooren toe onder huiselijke- en modezaken be graven blijft haar tijd noch aanleiding over voor Je minste verstandelijke ontwikkeling maar daar het nu eenmaal zoo met haar gelegen is moeten zij alles in zich vereenigen en van bui ten leeren wat zij in gezelschap zeggen moeten. Dat noemt men dan zeer goed opgevoed zijn. Alles is bij haar gekunsteld en valsch en het eenige waredal men bij haar vindtis ijdel- heid en behaagzucht. Mijn beste vriend, gij spreekt als iemand, die treurige ervaringen heeft opgedaan ofschoon ik weet dat gij tot hiertoe zoo gelukkig geweest zijtals een vischje in het water. .En dat wil ik blijven is het niet beter zich in tijds tegen treurige ervaringen te be houden dan nadat men ze opgedaan heefter over te klagen. Maar als uwe vacantie voorbij ismoet gij toch uw schuilhoek verlaten. O, dan is Dora weder naar de kostschool vertrokken of heeft misschien in dien tijd een ander minnaar gevonden. Is dit laatste het gevaldan ben ik bëreid alle mogelijke rollen van Romeo en koning Enzioen welke al meer, te lezen. Gij zijt al zeer voorbarig; maar hoe nu, zoo het meisje i: eens beviel Lieve hemel ik heb Dora's photographie gezien welkevolgens de vertrouwelijke ver klaring van een der huisvrienden zeer geflatteerd moet wezen. volgcns deze moet zij zeer leelijk geworden rijn bovendien onaangenaam, arrogant, behaagziek pronkziek neen neendie zaak is geheel afgedaan ik zal vrij zijnvrij als een vogel in de lucht Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1