Engeland. Italië. Rusland. Turkije. Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. 303e Staatsloterij. Bij dit photografeeren werd gebruik gemaakt van bet zoogenaamde instantané-proces. Volgens dat systeem heeft men in de gunstigste omstan digheden slechts 1/go seconde noodig om een goed beeld te vervaardigen. In de gemeenten Allemans, Bertrie, Coril ture en Vauxins heeft een hevige wervelwind groote schade aangericht. Be geleden verliezen worden geschat op een millioen francs. In de Avenue Mac Mahon te Parijs is een in aanbouw zijnd huis ingestort waardoor een aantal werklieden onder het puin is be dolven. Een hunner werd gedood vijf zwaar gekwetst, terwijl acht anderen ernstige kwetsuren bekwamen. Naar de oorzaak van het ongeluk, dat som migen aan onvoldoenden toestand van den muur wijten, is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Bradlaugh is opnieuw in 't Lagerhuis versche nen en ditmaal toegelaten. In plaats van den eed werd hem ingevolge Gladstones voorstel dat den vorigen dag door 't huis was goedge keurd, eene verklaring afgenomen waarna hij zitting nam zonder dat eenige demonstratie geschiedde. Het stoomschip Eira, dat te Peterhead is gebouwd, verliet den 18 Juni de reede teneinde een ontdekkingstocht in de poolstreken te gaan maken. Haar bemanning bestaat uit 25 koppen, waaronder een dokter en een photograaf, dezelfde, die den bekenden kapitein Nares vergezelde. Het schip heeft proviand en steenkolen voor 2 jaar, doch men verwacht het vroeger terug. Een geestelijke te Sheffield, Brown ge naamd heeft een nieuw drijfmiddel bedacht. Hij dompelt een gedeelte van een kleedingstuk, liefst de voering van een jas of japon in een scheikundige oplossingdie de eigenschap heelt de stofzoodra zij in het water komttot een blaas te doen opzwellen waardoor het lichaam gemakkelijk boven water blijft. Uit genomen proeven moet gebleken zijn, dat de uitvinding zeer goed in practijk kan worden gebrachten dat iemand die zwemmen geleerd heefter zich zoolang hij verkiest mee boven water kan houden. Voortaan heeft dus iemanddie bang is voor verdrinken niets anders te doen, dan zijn kleer maker last te geven zijn jas met de stof van Brown te voeren diehetzij tot ieders gerust stelling gezegdzoolang zij niet in het water komtvolstrekt geen neiging toont om op te zwellen. Daarentegen wordt niet gemeld of een flinke regenbui ook dat effect kan hebben. Dit zou de minder aangename zijde van de uitvin ding zijn. Sir Henry Layard de gewezen Engelsche gezant te Constar.tinopelhad langzamerhand eeno fraaie verzameling schilderijen en andere kunstvoorwerpen bijeengebracht, welke hij in een paleis te Venetië bewaarde. Toen hij echter onlangs op zijne terugreis uit Turkije die stad aandeed is hij tot de treurige ontdekking geko men dat de trouwe dienaaraan wien hij de •lot* voor zijn kunstschatten had toevertrouwd zich uit de voeten gemaakt en al wat eenigszins van waarde was meegenomen heeft. In de groote nationale bibliotheek te Rome zijn aanzienlijke diefstallen aan het licht gekomen. Het geheele personeel is geschorst en een der bibliothecarissen in hechtenis genomen. Er zijn jaren lang groote partijen kostbare boeken te gelde gemaakt, waartoe een der eerste boekhandelaarsfirma's van Italië de hand geleend moet hebben. De zaak werd dezer dagen in de kamer ter sprake gebrachtwaar de minister van justitie het feit erkende, en beloofde de schuldigen ten strengste te zullen straffen. De oude Vesuvius wordt geheel en al gemoderniseerd, misschien wel een weinig ten koste van zijn verheven aanblik. Behalve den draadspoorweg, die tot aan den krater voert bevindt zich daar eene zeer elegant ingerichte restauratie, waar alles tegen vaste prijzen ver krijgbaar is. Een tochtje per spoorheen en terug van Napels kost 20 lire (ongeveer f10). Op elk biljet is de juiste tijd van vertrek aangegeven. Reeds zijn p'leiziertreinen van Rome naar den Vesuvius georganiseerd, waarvan de prijs heen en weer bedraagt: le kl. L. 61,15, 2e kl. L. 48,25; 3e kl. L. 36,85. Eiken Zaterdag vertrekt zulk een trein uit Rome s'avonds op den dag der aankomst van den trein wordt de Vesuvius met 15 electrische lampen verlicht. Er loopt een gerucht dat veel geloof verdient, dat het tweede legerkorps gemobiliseerd is, en andere militaire toebereidselen worden gemaakt. Men meent, dat de Porte besloten is weerstand te bieden aan de beslissing der mogendheden. Het Heerenhuis heeft beraadslaagd over het ontwerp tot wijziging der Meiwetten. Het heeft de veranderingen, door den heer v. Lippe voor gesteld verworpenvervolgens de bijzondere artikelen goedgekeurd, zooals die door de kamer van Afgevaardigden waren aangenomen en daarna het ontwerp in zijn geheel met zeer groote meerderheid. Van bijzondere zijde wordt uit Athene naar Berlijn gemeld, dat, indien van Turkije's zijde moeilijkheden aan de uitvoering van de besluiten der conferentie worden in den weg gelegd, Griekenland een beroep zal doen op den raad der mogendheden, welke aan de conferentie hebben deelgenomen en daarnaar zijne verdere gedragslijn zal inrichten. De Montagsrevue, over de Berlijnsche confe rentie sprekende, zegt dat, ofschoon eene bemid delende gedachte de handelingen der conferentie beheerschte, daaruit niet kan worden opgemaakt, dat de mogendheden aan hare beslissing slechts eene platonische beteekenis willen toegekend hebben. Hoewel de Europeesche kabinetten vast besloten schijnen, voor alle politieke consequen- tien eener eventueele afwijzing van het besluit der conferentie door de Porte de eensgezindheid te handhaven, is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de eene of andere mogendheid zich het recht toekenne buiten de gemeenschappelijke eischen van Europa te gaaiReeds is er sprake van een demonstratie der gecombineerde Engelsch- Fransche vlootwat de voorbode is eener ern stige crisis. Van de zijde der conferentie zal Turkije tot de erkentenis gebracht worden dat Europa besloten is niet meer met zich te laten spelen. De Politische Corresponded meldt uit Cettinje, dat aldaar den lsten dezer verscheidene aanzienlijke hoofden van Albaneesche stammen waren aangekomen. Deze hadden plechtig ver klaard, dat zij van eiken verderen tegenstand tegen Montenegro afzagen. Daarentegen verza melde zich een groote strijdkracht der Albanezen voor Mozurophlanina, waar deze een dreigende houding aanneemt tegen Antivari, tot welks ver dediging verscheidene Montenegrijnsche bataljons waren bijeengetrokken. In Rusland zou sprake wezen van eene aan staande amnestie voor de emigranten die zich berouwvol aanmelden. Staatkundige processen heeft Loris Melikoff bepaald komen voortaan voor de burgerlijke niet voor de militaire rechtbanken. De Duitsche ambassadeur von Hatzfeld heeft als doyen der ambassadeurs eene collec tieve nota betreffende de Berlijnsche conferentie aan de Porte overhandigd. De Porte zal de contracten met de Engelsche officieren der gendarmerie voorloopig voor 6 maanden verlengen. Van den 4en wordt uit Konstantinopel vernomen dat de Sultan en Abeddin Pacha een proclamatie aan de Albaneezen zouden opge steld hebben waarin hun warm aanbevolen wordt zich tegen het in bezit nemen van Epirus door Griekenland te verzetten. Waalwijk, 7 Juli 1880. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in het bestuur van het Waterschap den Eethenschen en Meeuwenschen Zeedijk tot heemraden A. van Lier en M. Smits en tot secretaris-penningmeester M. A. Boll. De zomerzitting der Provinciale Staten is gisteren geopend. Door Gedeputeerde Staten van Noordbr. is o. a. voorgesteld aan de teekenschool te Waal wijk vanwege de provincie eene bijdrage te ver- leenen van f 53. De hoofdingenieur van den waterstaat H. Rose zet in zijn nota over het ontwerp tot ver betering van den waterstaatkundigen^ toestand in het0 NO. deel van Noordbrabant uiteen, dat de rivierverbetering op Waal, Merwede en Nieuwe Merwede thans zoo ver gevorderd is, dat met de uitvoering kan worden begonnen van de vol gende werken lo. heropening van het Oude Maasje2o. achtereenvolgende opheffing van de overlaten 3o. voorziening in de uitwatering der landen a. langs het Oude Maasjeb. van de lage polders op de Donge uitwaterende c. ge legen in het inundatiegebied van den Dommel en de Aa bij 's Bosch. Die werken zullen worden aangevangen en- tot stand komen naar mate de omstandigheden dit toelaten en hunne betrekking tot het geheel vordert. Yoor de heropening van hot Oude Maasje moetlo. een nieuwe rivier worden gegraven, uitgaande van de Maas onder lledikhuizen loopende benoorden Heusden en Doeveren en bezuiden Drongelenvolgende eerst de Gantel en verder in nagenoeg rechte strekking het Oude Maasje tot het Keizersveerterwijl deze rivier de noodige breedte moet verkrijgen om, sluitende aan de aangenomen normaalbreedte der Maas te Hedikhuizen met geleidelijke verwijding aan het Keizersveer tot eene breedte van niet minder dan 250 ellen te worden gebracht; 2o. de aan deze rivier sluitende verbetering van den Amer van het Keizersveer tot de vereeniging met de Nieuwe Merwede aan de Westpunt der Anna Jacominaplaatwaaraanzoo wat breedte als wat diepte betrefteen normaaibed wordt ge geven regelmatig verwijdende tot minstens 500 ellen breedte aan de evengenoemde vereeniging; 3o. de afsluiting van het gedeelte der bestaande rivier van Hedikhuizen tot Woudrichem voor den afvoer van het van boven afkomende water. De scheepvaart in de richting van Crevecoeur naar Gorinchem volgt de nieuwe rivier tot Heus den en verder het verbreede Heusdensche kanaalterwijl nevens den afsluitingsdam die op een geschikt punt bij Andel wordt aangebracht een schutsluis wordt gelegd, om de gemeeuschap tusschen de oude en nieuwe rivier te onder houden. Deze werken hebben ten doelvooreerst den waterstand van het benedengedeelte der Maas te onttrekken aan den invloed der hooge standen van den Rijn en zijn voornaamsten zijtak de Waal en Merwedeten anderen aan de Maas een nieuwen mond te geven alleen door de zee standen beheerschten die derhalve veel lagere ebbestanden aan de rivier geeft dau thans zelfs bij zeer lage standen op den Rijn het geval is. Uit goede bron vernemen wijdat Dr. H. Schaepman van hoogerhand gemachtigd is bij eventueele verkiezing te Bredahet lidmaatschap der Tweede Kamer te aanvaarden. De meeste runderen bezitten Zuid-Holland en Friesland, te zamen bijna een derde van het geheele aantaldat aan de anderhalf millioen nadertvoorts is het aantal het grootst in Gel derland en Noordholland in Zeeland het kleinst. Naar de oppervlakte vindt men ook de meesten in Zuidholland en Friesland (72 en 66 per 100 hectaren) en de minste in Drenthe, Noordbrabant ;en Zeeland 26 28 en 31 per 100 hectaren.) Behoeven wij te herinnerendat Friesland en Holland ook de beste qualiteiten van runderen leveren. Bijna tweederden van het geheele aantal zijn melkkoeiende overigen mestveestieren en jongvee. De waarde mag mep zonder overdrij ving schatten op f200 per stuk melkkoeien, dus ongeveer f 185.000.000 de overigen te zamen op ongeveer f40.000.000. Waarlijk geen gering bedrag van ons nationaal vermogen. In de maand Juni werd in de spaarbank te Tilburg ingebracht f 3590.41, terwijl 13 nieuwe boekjes werden uitgegeven. In den Kampdijk bij 's Bosch, die tevens ringdijk van den Vughtsclmn polder iszijn sedert Januari twee doorbraken, waarvan de grootste ongeveer 50 meters groot en ettelijke meters diep is. Tot dusver is daaraan nog niets gedaan men wacht op den uitslag van een ge schil tusschen de ingelanden van den Vugbtschen polder en het Departement van Oorlog. Dezer-dagen kon men, te Amsterdam, in de Jordaan een koopman zienwiens kar ten halve gevuld was met snuisterijen speelgoed voor kinderen enz., alles van kleine waarde voor groote menschen, maar van groote waarde voor kleine menschen. Met veel ophef werd den volke ver kondigd dat ieder kind welke den koopman lompen en vodden aanbrengt, een cadeau uit de kar krijgt. De kleintjes droegen vodden aan en werke lijk kregen zij geschenken van hetgeen op de kar is tentoongesteld. Ondanks dat alles scheen de koopman goede zaken te maken. Men zegt weldat in de groote steden het geld op de straat ligtvoor wie het maar weet te vinden. De koopman „met een cadeau voor wat lompen" geeft daaraan schijn van waarheid, Er is eene premie van f 50 uitgeloofd voor dengenedie het eerst een der bij baron Van Tuyll van Serooskerke van Vleuten te Haarlem gestolen voorwerpen met opgave van plaats van herkomst in handen der justitie brengt en eene premie van f150 voor hem, die dc eerste aan wijzing doetwaardoor de daders ontdekt en in handen der justitie gebracht worden. Het getal gestolen zilveren voorwerpen op het buitenverblijf van den heer Van Tuijll bedraagt honderd zestig stuks waaronder zich naar men meldteen bouilloire bevindt van ruim f 600 waarde. landbouwer S. P. W. te Zuidwolde onder Bedum, eene groote hoeveelheid gouden en zilveren voor werpen ontvreemd. De vermoedelijke dader, zijnde zekere W. uit Winschoten, moet reeds zijn aangehouden en nog in 't bezit bevonden "zijn van eenige der ontvreemde voorwerpen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in een der drukst bezochte straten van 's Bosch ten huize van den heer J. M. Tret een dief stal met inbraak gepleegd. De dief of dieven zijnr.a eerst aan de achterzijde der woning beproefd te hebben deze binnen te dringen aan de voor- of straatzijde een der ramen ingeklom men. Eene secretarie is opengebroken en daaruit eene som van ruim f 80 ontvreemdvan het tafelzilverdat zich in eene nabijstaande kast bevondis een gedeelte op den grond geworpen doch niets daarvan medegenomenmen ver moedt daaromdat de dieven in hun werk ge stoord zijn. De politie doet ijverig onderzoek. Uit Stratum bij Eindhoven meldt men van 2 Juli Heden middag stond het huis bewoond door zekeren V. alhier, eensklaps in laaie vlam. Noch van het huisnoch van den inboedel is iets kunnen gered worden. Dc bewonertevens eigenaarwordt verdacht den brand gesticht te hebbenen is voorloopig in hechtenis genomen. In de gemeente Rosmalen heeft men bij den pastoor de jonge ooievaars gestolen; een der jongen hebben de dieven in het nest achtergelaten. Naar men zegtvertoeven daar in de omstreken per sonen die als agenten de jonge ooievaars tegen f 5 opkoopen en ze vervolgens naar Engeland zenden. Te Maastricht is een jongeling op een nood lottige wijze om 't leren gekomen. Terwijl hij op zijn hooivork eeleund aan den kant van 't Zijkanaal naar een voorbijvarende stoomboot stond te kijkenschoof de vork hem uiten viel hij in het water, waaruit hij eenige minuten later levenloos werd opgehaald. De ongelukkige was de eenige zoon van een landbouwer, en 18 jaren oud. Zaterdag heeft op de rivier de Merwede voor Dordrecht eene aanvaring plaats gehad tusschen de stoombooten „Stad Heusden" en „Merwede I", waarbij eerstgenoemde stoomboot eenige schade aan het achterschip heeft beko men. Persoonlijke ongelukken hadden bij die aanvaring echter niet plaats, en beide booten konden, na een kort oponthoud, de reis weder voortzetten. Toen de trein zondagnacht ten ongeveer 1 ure van Haarlem te Arasterdam binnenkwam, had nabij het station een der reizigersin den waan dat de trein reeds stilhield de onvoor zichtigheid zelf het portier te openen en uit den wagen te springen. Zijne vrouw volgde helaas zijn voorbeeld, met het treurig gevolg, dat zij onder den nog in beweging zijnden trein geraakte efc haar door de wielen beide beenen letterlijk werden afgesneden. Haar man, die er heelhuids afkwam is in verzekerde bewaring genomen. Een slechte dienst bewees dezer dagen iemand te Venlo aan zijn broeder. Deze werd nl., wegens verdenking van diefstaldoor zijn patroon ontslagen de verontwaardigde broeder loofde daarop 100 Mark beloning uit aan hem, die den weggezondene iets ten laste zou kunnen leggen en eenige vroegere kameraads van den dief werden daardoor verlokt om overtui gende bewijzen te leveren die den dief in de gevangenis zullen brengen. Een Duitsche straatmuzikant, A. H. ge naamd sedert eenigen tijd te Groningen logee- rende heeft zich dezer dagen aldaar aan diefstal schuldig gemaakt. Nadat hij Donderdagmiddag zich bij den koopman en winkelier S. D. in de Raamstraat had vervoegd met verzoek om een rijksdaalder te wisselen en bij die gelegenheid had waargenomen waar de koopman zijn geld borgvervoegde hij zich een half unr later nog maals in dien winkelnu met het uitgesproken voornemen een broek te koopen. Een stuk of drie van die kledingstukken werden hem voor gelegd doch de Duitscher kon moeielijk zijn keus bepalen zonder ze te passen. Aan^ zijn verzoek om in de kamer achter den winkel zonder g< tuigen de broek even te mogen aan trekken werd bereidwillig voldaan door de vrouw van den winkelierdie alleen te huis was. In middels waren andere klanten gekomen met wie te bedienen ruim een kwartier verstreek welke tijd A. H. zich ten nutte maakte om uit den geldzak die in eene commode was geborgen, een goede greep te doen. De koopvrouw be speurde volstrekt geen onraad, en liet den man ongemoeid vertrekkenmisschien wel wat te leurgesteld wegens den mislukten handel want de broeken stonden den Duitscher niet aan. Om echter haar eenig3zins schadeloos te stellen voor hare moeite, kocht hij in den winkel een boezeroen voor fl.50, doch op krediet. Eerst den volgenden morgen ontdekte de koopman zijn verlies, ten bedrage van f63. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de politieaan wie het nog juist bij tijds mocht gelukken den muzikant te arresteeren want het gestolene was reeds in Pruisisch geld omgewisseld en zijne bagage stond gereed om naar Hannover terug te keeren. Te Boxtel is de bankwerker Dekkers zwaar verminktdoordien hij in aanraking is gekomen met de rangeermachinede beide armen en een voet werden verbrijzeld. Hij is naar het gast huis vervoerd. Er bestaat weinig hoop op zijn behoud. Op Zondag 4 Juli jl. is ten huize van den De kastelein J. L., te Eersseldie door een bij hem inwonend persoon door een pistool schot is getroffenis aan de bekomen wonden overleden. Bij het opgraven van een kelder te Houthem Limburg, heeft men in den grond verscheidene gedeelten van Romeinsche oudheden gevonden. Verder vond menten diepte van 3 meter in den vasten leemgrond een soort oven of graf, lang 1.55 M. hoog en breed 0.45 M., gevuld me* zwarte aardehoutskolen, overblijfselen van beenderen cn kruiken bevloerd met gebrande aarde en boogsgewijs overtrokken met een bruin, groen en blauw gekleurde specie. De heer Habetsvoorzitter van het oudheidkundig ge nootschap in Limburg was ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Bij het hevige onweder, dat zaterdagavond boven Dockum losbrak zijn eenige werklieden dicht bij de stad door den bliksem getroffen twee hunner zijn geheel bewusteloos tegen den grond geworpen. Met groote moeite zijn zij vervoerd gewordenlichamelijk letsel hebben zij overigens niet ontvangen. Gisteren nacht zijn vier woningen met het grootste gedeelte der inboedelsaan den Bern- dijk onder Tilburgdoor brand vernieldoor zaak onbekend. Prijzen van f 100 en daarboven. VIJFDE KLASSE. Eerste Trekking. No 10233, 12078 ieder f 1000 no 18827 en 20447' elk f400; no 6766 7224, 8719 10033 elk f200, no 1282, 2578, 4289, 7173, 9220, 16842, 19596, 19114 elk f100. Tweede trekking. No 14556 f 10000; No 11328 f 1000no 5257, 13003, 16467 elk f400; no 2482 5699, 7562, 10101, 18571 19853 elk f200 no 2235, 11041, 11934, 14219 elk f100.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2