N mmmer 61. Zondag 1 Augustus 1880. 3e. Jaargang i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van het Zuiden, I Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Om de herinnering aan den vijftigsten ver jaardag van de Juli-revolutie te bestendigen is er eene bijzondere decoratie ingesteld. Aan 1715 personen werd het nieuwe kruis uitgereikt en aan 3685 eene medaille. Van deze zijne nog slechts weinigen meer in leven. Onder hen telt men: Etienne AragoBlanqui, Barthélemy Saint-IIilaireEmile Littré en Fraixjois Mignet. Het socialisiisch-collectivistisclï congres is uiteengegaanna alvorens eenige besluiten te hebben genomen. Afschaffing van het werkloon, afschaffing van het huwelijk staatkundige en burgerlijke gelijkheid van man en vrouw ziedaar wat de wereldhervormers en hervormsters beslist hebben. De regeering heeft hen vrijelijk laten beraadslagen. Dat was wèl gedaan. Ue openbaarheid is het beste tegengift voor onzin nige begrippen. Zelfs l'Intransigeanthet blad van Henri Rochefort, steekt den draak met het congres. De sprekers wórden genoemd rhetoren zonder kennis van dc taal. De Mot d' Ordre betitelt hen als verraders van de goede zaak of waan zinnigen. Het congres heeft op zijn beurt den Mot "d'Ordre bij eene motie in den ban gedaan. Een Italiaan is te Parijs in verzekerde bewaring genómec wegens socialitische woelingen. Hij zal over de grenzen gezet worden. Den 8sten Augustus zal de President der Eransche Republiek zich naar Cherbourg begeven, vergezeld van Leon Sav en van Gambetta, maar niet van Ereycinetdie wegens drukke ambts bezigheden te Parijs blijft. In zijn plaats gaan nu een paar andere Ministers mede. Eanfulla deze feesten besprekende zegt De president der Republiek zal," vergezeld van den president van den Senaat en van dien van de Kamer over de vloot van den Atlantischen Oceaan de revue passeren een twintigtal schepen meer of minder gepantserd. Welk een overwinningWelk een geluk voor deze zeewolven met gebronsde gezichten geïn specteerd te worden door drie advocatendie waarschijnlijk zeer zeeziek zullen zijn. „Drie advocaten „Drie advocaten die over het lot van zes- en-dertig millioen menschen beschikken. „Drie advocaten die de opvolgers zijn van Karei den Grootevan Erans I, van Lodewijk XII, van Hendrik IV, van Lodewijk XIV, en van Napoleon. „En ondanks dat alles, gaan de Eranschen voort en zullen blijven voortgaan met te beweren, dat zij het geestigste volk -der wereld zjjn. Behalve te Cherbourg heeft zich bij de uitreiking der vaandels op Zondag 1.1. ook te Auch een onaangenaam incident voorgedaan maar daar gebeurde juist het omgekeerde. Bij de parade stelde zich een deel der troepen op niet voor den commandeerenden generaal maar voor den prefect wat eerstgenoemde zoo kwalijk nam dat hij den kolonel voor 't front acht dagen arrest gaf. De menigte riep daarop luide Leve de kolonel Te Brest is een schip met 120 begena digde Communalisten aangekomen. In het 11e en 20e arrondissement van Parijs hebben wederom aanvallen plaats gehad. Individuen met messen, stokken en slraatsteenen gewapend hebben zich op verschillende personen geworpen om hen te berooven. Een poging tot het doen ontsporen van een spoortrein heeft in den nacht van Zondag op Maandag op de lijn ParijsRijssel plaats gehad. De machinist zag een dwarsbalk over den weg liggen en trachtte te stoppen. De schok was toch nog vreeselijk daar de balk 24 cen timeters breed en 12 dik was. De laaghartige dader is nog niet opgespoord. De Gaulois deelt een telegram mede uit Melbourne volgens hetwelk in de vorige maand een opstand onder de veroordeelden der com mune te Boulouparieen der strafkoloniën van Nieuw Caledonieheeft plaats gehad. Aan honderdvijftig der veroordeelden moet het gelukt zijn te ontvluchtten. Een sterk detachement troepen was uitgezonden om hen op te sporen. Men rekent de schadein het Eransche departement Seine-Inférieure door het onweder van Zaterdag 11. veroorzaaktniet minder dan 13,000,000 fr. Het meest hebben de arrondissementen Neuf- chatel, Y vetet, Dieppe en een gedeelte van Havre geleden. De bekende Eransche sterrekundige Camille Flammerion heeft met zijïi vrouw, een paar vrienden en de luchtrizigers Godard en Crommelin een reisje door het luchtruim ondernomen, waarop hij twee nachten en een dag denkt uit te blijven Men moet ver in de geschiedboeken van de Spaansche bezittingen in het verre Oosten terug gaan, schrijft de Madridsche correspondent van de „Temps'' dd. 25 dezer, om de gelijkenis te vinden van de ramp, waardoor de Philippijnsche eilanden van den 12den tot en met den 20sten Juli geteisterd zijn geworden. Sedert Juau de Salcedo in 1571 Manilla heeft gesticht, noemt men drie aardbevingen, die van 1635, van 1796 en 1824, welke vergeleken kunnen worden met die thans plaats gehad hebben en waarvan de gevolgen nog niet bekend zijnbehalve die op het eiland Luzon, waar Manilla, de zetel van het gouvernement, gelegen is. De bewoners der Philippijnsche eilanden spreken nog met schrik van de aardbeving van 1635, die bijna al dc gebouwen van Manilla verwoestte en aan 3000 menschen het leven kostte. Den 12den werden te Manilla en op het geheele eiland Luzon onderaardsche dreuningen waargenomen. De volgende dagen brachten de inwoners van het binnenland tijdingen, die niet geschikt waren, om de gemoederen gerustheid in te boezemen. In dit heele klimaat verheffen zich, te midden van een tropischen plantengroei, bijna overal de zichtbare teekenen van de vroe gere vulkanische uitbarstingen. De uitgedoofde kraters, die in 1741 en 1/96 lava uitwierpen r ziet men nog uitsteken boven de palmen in de bosschen. De inboorlingen kwamen melden dat er een dof gerommel in de krat rs gehoord werd dat men uit de scheuren van den vulca- nischen bodem rook en kokend water zag op stijgen. Bovendien nam men bij de dieren zorgwekkende verschijnselen waar, bij de zeevo gels het onrustig heen en weer fladderen; daarbij was de lucht zwaar als lood. Van den 12den tot den 17den hadden er lichte onderaardsche golvingen op het platteland plaats en 's Zondags den ISden schenen de verschijnselen minder ongerust. Maar op het midden van den dag veroorzaakte een schok met eene draaiende beweging, die 75 seconden aanhield, eene ver schrikkelijke ontsteltenis en aanzienlijke schade. Zoodra de bewoners van de door de aardbeving- geteisterde oorden den sehok gevoeldenvlogen zij naar buiten. Men rende door de straten van Manilla naar de poorten. De Europeanen, de Maleiers, de zwarten gingen zicli buiten legeren met hetgeen zij in der haast gegrepen hadden, hunne vodden en hunne kostbaarste voorwerpen. Te vergeefs trachtte de overheid de radelooze bevolkingdie met schrik hare woningen gescheurd en ineengestort zagtot bedaren te brengen. Primo de Rivero de pa? benoemde gouverneur-generaal deed met de hulp der soldaten en matrozen het arsenaal het gouvernementshuis, het fraaiegeheel en al gespleten gebouw der douane, de kazernen en verscheidene andere openbare gebouwendie alle tot puinhoop dreigden en te zakken, spoedig te ontruimen. De sclioone huizen van particu liere Europeanen hadden veel geleden, zooals in 't algemeen alle gebouwen die eene bovenver dieping hadden. Vóórdat Zondagnacht inviel wareir twee derden van Manilla's bevolking in tenten op het land gelegerd. De. armen bivak keerden onder den blooten hemel, uit vrees voor een nieuwe aardbeving. De Chineezen waren echter niet te bewegen liunjie -woningen te verlaten. Den volgenden dag omstreeks twee ure na middag voelde men andermaal een schok die 40 seconden aanhield. Nieuwe paniek, en op nieuw een vluchten naar buiten. Ten elf ure 's avonds weer eene schudding, die 65 seconden duurde en het werk der verwoesting tc Manilla voortzet" e. Er is getelegrafeerd, dat de tooneelen in dien duisteren nacht allerverschrikkelijkst waren, want na de aardbeving hoorde men mu ren en geheele huizen al krakende instorten. Vele gebouwen, die de eerste schokken weerstaan hadden, zakten- nu ineen onder anderen het beroemde kloóster Guadaloupe het verblijf der Augustijnen, dat bij alle aardbevingen gedurende deze -eeuw overeind was blijven staan. De gouverneur-generaal maakt in zijne tele grammen slechts gewag van 2 rlooden en 52 gewonden te Manilla gedurende den 12den en van 12 dooden en 11 gekwetsten gedurende den ISden, allen Chineezen. Maar in particuliere dépêches wordt het aantal slachtoffers gezegd meer dan 500 te bedragen. Op het platteland moet het aantal dooden en gekwetsten en het stoffelijk verlies zeker ook van veel beteekenis zijn, want de gouverneur-generaal seint dat de tijdingen treurig zijn. De schokken zijn op het geheele eiland Luzon en de nabij gelegen kleine eilanden gevoeld.- Opnieuw komt uit Afghanistan, het gevaarlijke landwaar de Engelschen zich ir. gewaagd heb ben eene treurmare. In het Lagerhuis heeft de Minister van Indië, de Markies van Harring ton mededeeliiig gedaan van een telegram uit Candaharinhoudendedat het legerkorps van Generaal Bittrow totaal is vernietigd en dat de bezetting van Candahar zich in de Citadel heeft teruggetrokken Mer. zal zich misschien herinneren dat wij in ons vorig noram :r reeds melding hebben gemaakt van de omstandigheid dat het korps van Burrow ernstig werd bedreigd. Ajub-Khan, een der mededingers van den blijkbaar veel te vroeg erkenden Abdur-Rahman was- met eene sterke troepenmacht bij Hyderabad de rivier de "Helmund overgetrokken en bevond zich nog slecht op korteii-afstand van Burrow's legerkamp. Deze eene nachtelijke overrompeling yreezende, had daarop zijn hoofdkwartier verplaatstmaar niet ver genoeg schijnt hetof niet goed ge noeg althans de catastrophe is gevolgd, liet woord vernietigd geeft vrijheid aan eene nachtelijke overrompeling of eene volledige om singeling te der.ken. Dit is nu, na Isandula in Zulu-land en na den moord op het gezantschap te Kabulde derde ramp die in korten tijd den Britschen troepen in een vijandelijk land is overkomen, en ander maal moet van de zaken in Afghanistan worden gezegd e'est a rccom meneer! De nederlaag moet .met bloed worden uitgewisch t en het oude lied is alreeds weer begonnen. In allerijl worden alle beschikbare troepen naar Candahar gezweept en iD het moederland worden uieuwe transporten gereed gemaakt voor het derde deel dezer treu rige Afghaansche campagnedie honderden menschenlevcns en schatten gelds -heeft gekost maar die geen enkel tastbaar resultaat heeft opgeleverd en misschien nooit zal opleveren. Nadere bijzonderheden melden dat de troe penmacht der Engelschen door Ajub-Khan geheel is verstrooid cn op haar vlucht drie mijlen ver is vervolgd. Hunne kanonnen moesten ze in den steek laten. Bij kleine hoopjes komen de verstrooide Engelschen te Candahar aan. Ajub-Khan had niet minder dan 12tü00 man met 36 goed bediende kanonnen onder zijne bevelen. Na eer. voorspoedige reis van ongeveer twintig dagen is "Keizerin Eugenie in goeden welstand te Southampton aangekomen. Zij werd bij hare terugkomst te Plymouth door hare vrienden met staatsie ontvangen. Prin ses Beatrice stoomderiiaar een eind te gemoet, om haar uit naam der Koningin met hare be houden thuiskomst gelukte wensclien. Sir Evelijn Wood zond aan de bladen eene beschrijving van Louis Napoleon's sneuvelen gegrond op het getuigenis van de zeven of acht Zoeloe's die hem afmaakten. Deze beschrij ving is verre van vereerend voor de metgezellen yan den jongen man. Er blijkt uit dat hij zich dapper verdedigde, en dat er voor zijn vluchtende Britsche kameraden overvloedig tijd was geweest om hem te ontzetten. In de vorige week werd, zooals uit Londen wordt bericht in Stokes Bay eene belangrijke proef genomen met de naar haren uitvinder ge doopte Mallory-schroef. Dit was de eerste maal, dat dit werktuig bij de Engelsche vloot in praktijk werd gebracht, De voornaamste verdienste, die er aan word* toegekendis de buitengewone bewegelijkheid welke het aan het schip geeft. De schroef werkt als voortstuwende en als sturende kracht, en maakt het roer overbodig. Het schip beschreef in 'voller, loop een cirkel naar rechts of links telkens in 36 seconden. Het veerde de bij schaatsenrijders welbekende figuur 8 uiten onder leiding van den uitvinder, den overste Mallory draaide het zich volkomen op de plaats omen liet zicli naar believen voor- en achterwaarts bewegen. Het tot de proef gebezigde vaartuig was een pinas van 42 voet lengte. Voor het gerechtshof te Lowes stond onlangs een 15 jarige knaap terecht, wegens het maken van valsche wissels. De jongeling die het voorkomen heeft van een tienjarig knaapje, had op een reis, die hij met zijn faraillie deed, kennis gemaakt met een bevallige jonge dame op wie hij smoorlijk verliefd raakte maar die natuurlijk volstrekt niets van hem weten wilde en hem aanried liever aan schoolgaan den aan liefde te denken. Hij gaf echter de hoop niet op, en toen hij vernam dat zijn ideaal naar Rusland gegaan was, vatte hij het plan op haar na te reizen. Om zich het noodige geld daartoe te verschaffen maakte hij twee valsche wissels op naam van den koopman bij wien hij jongste bediende was; een daarvan wist hij aan den man te brengen maar voor hem dit met den anderen gelukt was, werd zijn misdrijf ontdekt, en ging hij, in plaats'van naar Rusland, naar de gevangenis. Het maken van valsche wissels wordt door de Engelsche wet al9 een de zwaarste misdrij ven gestraftin sommige gevallen zelfs met levenslange tuchthuisstraf. Het is echter aan de ijverige pogingen der bloedverwanten van den knaap en de bemoeiingen var. zijn patroon, die zich bereid verklaarde hem weer in dienst te nemen gelukt eeiv bijzonder zacht vonnis te verwerven voor den jeugdigen misdadiger die een volledige bekentenis aflegde en oprecht berouw toonde. Hij werd tot slechts een week gevangenisstraf veroordeeld. In Saksen wordeu tegenwoordig herhaaldelijk socialisten in hechtenis genomen. Zaterdagnacht werd er een, zijnde een vischhandelaar, betrapt op het aanplakken van biljetten. Nadat hij op het politiebureau in verhoor was genomen, werd er een beambte uitgezonden om zijn winkel te sluiten. De beambte vond aldaar den sigaren handelaar Kaiserlid van den Rijksdagden redacteur Petzold en nog tien andere personen. Deze werden allen gevangen genomen en aan de justitie uitgeleverd. Den volgenden dag werden er tien op vrije voeten gesteldterwijl Kayser en Petzold in hechtenis werden gehouden cn de winkel van Kayser door de justitie werd gesloten, waarna aldaar eene huiszoeking werd gehouden. Men vond toen een aantal oproerige plakkaten, waarvan den vorigen nacht verscheidene exem plaren in de omliggende dorpen waren aange plakt. Ook te Muuchen doen de socialisten weder van zich hooren. De politie aldaar heeft eene waarschuwing uitgevaardigd tegen de verspreiding van socialistische blaadjes en brochures, die

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1