Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Turkije. Griekenland. Rusland. bij gelegenheid dat de beide fraaie eskaders te Cherbourg aanwezig warenaan de Fransche Marine zijne sympathie was komen betuigen. Dat ook de Presidenten der Kamers tegenwoor dig zijn zeide Grévyis een bewijs dat ook de Vertegenwoordiging er dus over denkt. Voor de Marine blijft steeds nog veel te doen. Een deel der hulpmiddelen van het land zal met omzichtigheid besteed worden aan hervor mingen en proefnemingen en aan de aanvulling van materiëel Deze woorden werden levendig toegejuicht. Na afloop van het dejeunerdat hierna volgde, bezichtigden GrévyGambetta en Say de tuig huizen waarna Grévy aan boord ging van de Colbert. Het eskader gaf een salvo van 21 schoten en de muziek speelde de Marseillaise terwijl het volk aan 't strand juchte en de Re publiek leven liet. Gambettadie 's avonds door de verlichte stad reed werd door het volk levendig toege juicht en hield, toen zijn rijtuig op een gegeven oogenblik niet verder koneen kleine toespraak tot de menigte. Gambetta heeft nog tijd gevonden eene bijeen komst van Republikeinsche journalisten bij te wonen en bij die gelegenheid betoogd hoe nood zakelijk het was dat onder de Republikeinsche partij de eendracht werd bewaard. Voorts wees hij de beschuldiging terug, als zou hij naar het dictatorschap streven. Hij is en wil steeds blijven de dienaar der democratie. Zijr. ideaal is hetdat de volkeren niet moeten trachten elkander te overheerschenmaar dat ze hun heil moeten zoeken in kalmte wijsheid en ver zoening. Daaromwanneer hij het leger lief heeft is dit niet in een oorlogzuchtigen geest, maar omdat hij in het leger ziet het middel om Frankrijk staande te houden. Grévyeenvoudiger dan Gambettamaakte 's avonds eene wandeling door de stad. Waar men hem herkende werd hij levendig toegejuicht, zelfs door een paar jongelieden tegen wier al te vrijpostige nieuwsgierigheid hij voor een oo genblik de hulp der politie moest inroepen. Het door den gemeenteraad van Cherbourg aan den President der Republiek aangeboden feest was zeer schitterend. GrévySay en Gam betta sloegen toosten. Admiraal Ribourt was ook aanwezig. Daarna hadden spiegel-, scheep- gevechtcn en torpedoproeven plaats. Een schit terend vuurwerk besloot het feest. De President vertrok heden morgen te midden van luide toejuichingen. De drie Presidenten zijn woensdag avond te Parijs teruggekeerd. De opbrengst der Rijksmiddelen blijft maar altijd stijgend. Over de masud Juli hebben de indirecte belastingen met ruim 18 millioen de raming overtroffen. Over de zeven maanden van dit jaar is dat cijfer 94 617 000 fr. De belangrijke belastingvermindering van den laatsten tijd zal dus volstrekt niet storend werken op het finantieel evenwicht; in tegendeel zal men met het nieuwe dienstjaar waarschijnlijk tot nieuwe belasting-afschaffing kunnen overgaan. Ook de hoofdstad financiert voordeelig. Zij heeft dit jaar een overschot van 25 millioen, dat besteed zal worden voor den aanleg van nieuwe riolen en tot verbetering van den dienst in de hospitalen. Aan de Kamer zal door de Regeering worden voorgesteld voortaan de rechters op hun 60ste in plaats van op hun 70ste jaar te pensi- onneeren. De ingenieur Pilledrody die op verzoek van den aannemerde St. Gothardtunnel op de bekende plaats waar de verzakking heeft plaats gehad aan een nader onderzoek heeft onderwor pen rapporteertdat de tunnel niet voor het einde van April voor den dienst gereed kan zijn en deze meening is geheel in overeenstemming met die van de ingenieursdie steeds aan de tunnel gewerkt hebben. Volgens contract moeten de aannemers voor eiken dag na 1 October, dat zij het werk te laat opleveren vijfduizend francs boete betalen doch zij meenen reden te kunnen aanvoeren om hiervan verschoond te blijven. De zaak nu zal waarschijnlijk voor het federaal gerechtshof gebracht worden. Daar echter de toegangsspoorwegen niet voor aanstaanden zomer gereed kunnen zijnzal de vertraging aan de werkzaamheden in de tunnel toch geen verschui ving van den datum der opening van den ge- heelen St. Gothardspoorweg tengevolge hebben. Den vorigen Zondag hebben de Bonapar- tisten een honderd man sterk te Ajaccio ge tracht het raadhuis binnen te dringen om zich meester te maken van de stembussen die op dat oogenblik geledigd werden. De maire liet troe pen aanrukkendie de onruststokers uiteen dreven. De Bonapartisten trokken nu door de stratenwaar zij oproerige kreten aanhieven. Een redacteur van het imperialistische blad „l'Aigle" werd in verzekerde bewaring genomen. Toen het bekend was geworden dat de repu blikeinsche candidaat gekozen was tot lid van de gewestelijke vertegenwoordigingbliezen de rumoermakers den aftocht. In het bosch van Fontainebleau zat in de vorige week een gezelschap aan het einde van een groote laan in de nabijheid van een zand heuvel toen plotseling een gedeelte van dien heuvel instorttewaardoor een hoer en een dienstbodemet een kind op den armhalf bedolven werdenterwijl een driejarig meisje geheel onder het zand verdween. Met groote moeite slaagden de overige leden van het gezelschap geholpen door eenige voor bijgangers er inden heerde meid en het kleine kind te bevrijden. Maar het driejarig meisje was niet te vinden en werd eerst na een half uur zoeken levenloos te voorschijn gehaald. Een der begenadigde communalisten die dezer dagen met de Tage ia hun vaderland te rugkeerden is bij zijn aankomst onmiddellijk aan het gerecht overgeleverd. Hij heelt namelijk aan boord van het schipkort voor het vertrek uit Nieuw Caledoniëeen zijner medepassagiers vermoord om zich meester te maken van een kleine som geldsdie deze bij zich had. Calixto Garciade laatste chef der Cubaan- sche opstandelingenis gevangen genomen. Bij onderzoek is geblekendat de Spaansche Regeering volkomen recht had toen ze eenige Amerikaansche schepenwaarin ze vermoedde dat contrabande geladen was, deed onderzoeken. De Amerikaansche Regeering moest zelve toege vendat ze te dicht bij de kust waren geweest. Opnieuw wordt de Spaansche provincie Murcia geteisterd door groote overstroomingen veroorzaakt door een hevigen storm. De schade is grootmaar gelukkig zijn er geen menschens- levens verloren gegaan. Het blijkt nu weder langzamerhand dat de nederlaag der Engelschen bij Candahar wel zeer ernstig geweest is en moeielijk voor overdrijving vatbaar. Behalve twee derde gedeelte hunner troepen en twee kanonnen verloren zij ook nog, wat tot nu toe niet gemeld werd twee vaandels, dat van het 66e regiment en van de grenadiers. De Engelschen bevinden zich nu met 3500 man infanterie 1000 ruiters en 15 kanonnen te Candahar waaruit ze zekerheidshalve de ge- heele Afghaansche bevolking hebben verdreven., terwijl zij de omstreek totaal hebben geraseer.d. Tot nog toe had men niets van den vijand be speurd. De soldaten leden zeer onder de hitte. Roberts moet thans met zijn 10.000 man uit Kabul naar Candahar zijn opgerukt. De Emir was hulpvaardig en had 700 ponies gezonden voor het transport. Generaal Stewart zou maar Gundamack gaan. Dat Abdur-Rahman zoo gedienstig voo r de Engelschen islaat zich wel verklaren. De Engelsche Regeering heeft hem namelijk' waarom mag de hemel weten vier Lakhs ropijen (ongeveer een half millioen gukhuis) cadeau gemaakt, 't Is waar, dat hetgoeikt»op I3 dunneer men bedenkt dat ettelijke Lakhs door de Engelschen te Kabul zijn gevonden, begravtm in den gror.d. Alle gemeenschap met generaal Roberts per post of per telegraaf heeft thans opgehouden. Toen men het laatste iets van hem hoorde Maandag was hij 16 Engelsche mijlen op marsch. Hij had slechts voor vijf dagen mondkost mee genomen. Gebrek aan voedsel voor menschen en paarden was dan ook het eenige gevaardat geacht werd zijne expeditie te bedreigen. De geest onder de bezetting van Candahar heette uitmuntend. Het ontbrak haar aan niets. Ayoub Khan's bewegingen werden belemmerd door oneenigheid onder zijne troependie zoo hoog liepdat het tot een geregeld gevecht zou gekomen zijn, indien de generaal niet persoon lijk de rust hersteld had. Hij werd bij die gelegenheid gewond. Volgens particuliere berichten uit Bombay dd. 6 Augustus verkeeren de stammen tusschen Candahar en Chamnn in vollen opstand. Er heeft reeds eene schermutseling plaats gehad in de omstreken van Chaman. Majoor Morse werd daarbij gekwetst en 20 Afghanen bleven dood op het terrein. Algemeen betreurt men het overhaast bevel tot den terugtocht van de troepen. De troepen hadden tenminste te Kabul moeten blijven tot. generaal Roberts te Ghuzni was aangekomen. Onderweg zullen de troepen èn door den vijand èn door de hitte bestookt worden. I11 de berg passen moet de temperatuur tot een onverdrage- lijke hoogte zijn geklommen. De sneltrein van Edinburg naar Londen bekend als de „Flying Scotchman'', is Dinsdag morgen bij Berwick ontspoord en geheel veron gelukt. Nadere berichten omtrent dit ongeluk melden dat de trein als gewoonlijk 's morgens ten 10 ure Edinburgh had verlaten om '*s avonds ten 7 ure te Kings-Cross Londen, aan te komen. Niet ver van Marshall Meadows, ongeveer vier mijlen noordelijk van Berwick, derailleerde de; locomo: ieftengevolge van het breken van ee a as en sleepte de tien waggons van den '..rein medezoodat deze in enkele oogenblikkeri een vormelooze massa geleek. De machinist 'en een conducteur werden op de plaats gedood, terwijl de stoker zulke ernstige kwetsuren bekwam, dat men aan zijn behoud wanhoopt. Een 'passagier en de hoofdconducteur werden insgelijks zwaar gekwetst en eenige andere passagiers in lichteren graad. Gelukkig bevonden zich onder de reizigers twee artsen die de deerlijk gekwetsten dadelijk verbonden. Bij uitzonderii-g waren dien morgen ni< -t veel passagiers met den trein vertrokken en waren de voorste wagens zelfs ledig. Het verbies van menschenlevens ware anders veel grooter geweest. Toch beschouwt men het algemeen nc,g als een wonderdadige reddingdat zoovele passagiers ongedeerd bieren, terwijl de trein Letterlijk tot een puinhoop werd vernield. Aan de Clyde worden thans, drie kolossale stoomschepen voor de transatlanti sche vaart ge bouwd de „Servia" voor de Ci mardlijn, 7500 tonnen groot en met 10.000 pr/ardenkracht; de „Alaska" voor de Guionlijn, van gelijke grootte en de „City of Rome-, die bij 8500 ton machi nes van 12.000 paardekracht bekomen zal. De boot die voor den Noordduitschen Lloyd bij Elders Co. wordt gebouwdzal even groot worden. Volgens een bericht uit Zanzibar aan de Globe te Londen zouden de heeren Carter en Cadenheaddie deel uitmaken ran de Belgische expeditie in midden-Afrika op bevel van koning Mirambo zijn ter dood gebracht. De jongste mail uit Australië brengt bij zonderheden omtrent de wijze waarop hetna eindelooze moeite aan de politie van Melbourne gelukt is zich meester te maken van de bende bushrangersoutlauws of hoe de booswichten heeten mogendie naar hunne voornaamste aanvoerders meest de Kelly's werden genoemd. Twee jaren lang waren ze de schrik der kolo nie Victoria. Toch waren er daar even als overal waar roovers zijnlieden genoeg, zelfs uit den gezeten stand, die met hen sympathi seerden. Alleen Edward Kelly heeft men levend, schoon zwaar gewond, in handen kunnen krijgen. Deze boefdie als de baarlijke duivel vochthad zich door epjne wapenrustinguit ploegscharen vervaardigdwaarbij een helm van ijzerdraad was gevopjgdzoo goed als kogelproef gemaakt, en men moest hem onriddelijk in de beenen schieten om hem te doen vallen. Trouwens zijne drie makkers waren ook niet zeer kiesch in de keuze hunner middelen. Zij hadden zich ver/schanst in een hotelwaar ze fceen vijftigtal gevangenen hadden heen gesleept, en vuurden 'dit de vensters achter een paar kleine kinderen vandaardie ze daar geplaatst hadden. Eerst met ontzaglijk veel moeite gelukte het der poli tie het hotel door de gevangenen te doen ont ruimen waarna men het in brand stak. Onge lukkigerwijs kwam nog een onschuldige met de drie boosdoeners in de vlammen om. Ontelbaar zijn de moorden in koelen bloed door dit viertal gepleegd, welks stoutmoedigheid zoover gingdat ze zich naar het station be gaven waar de extra trein met politie-agenten, bestemd om hen te vangenzou aankomen en den chef dwongen de rails op te breken. De kolonie is thans van deze gevaarlijke plaag verlost. Keizer Wilhelm heeft Gastein verlaten. De bevolking en de badgasten deden hem feestelijk uitgeleide en als naar gewoonte werd Z, M. weer met bloemen overstelpt. De reis ging over Aussee naar lschl en vandaar over Passau naar Babelsberg. De Keizer wien de badkuur blijk baar goed had gedaan zeide bij het afscheid nemen Het heeft mij verheugd weder in uw midden te vertoeven maar of ik terug zal ko- 1 tien weet ik niet en weet geen van ons allen 1 Te Obertraun werd hij ontvangen door Keizer Fran* Jozetdie er een kwartier voor hem was, en die met hem in zijn rijtuig verder reed. Te lschlwaar ze onder een gietenden regen aankwamen werden zij opgewacht door de Kei zerin en eene groote volksmenigte die hen met geestdrift begroette. Keizer Wilhelm heeft in de Keizerlijke villa het middagmaal gebruikt en is daaropdoor Oostenrijksche.u keizer vergezeld, naar het spoor wegstation geredenwaar de beide keizers op hartelijke wijze van elkaar afscheid namen. In den voormiddag hiïd keizer Wilh. van den Oos- tenrijkschen keizer een bezoek ontvangen, dat uur duurde. De berichten uit de overstroomde districten van Silezië en Moravie luiden hoogst treurig. De Ostrawitza en de Lubina in Moravië de Oder en de Oppa in Silezie zijn plotseling reusachtige rivieren gewordendie niet alleen alle velden erj den oogst in die streken overstroomd hebben, raaar ook huizen en bruggen in haar vaart heb- 'öen medegesleept. Teplitz maar vooral Ostrau en Roznau hebben zwaar geleden. De spoorweg communicatie is afgebrokendaar in de dijken gaten gekomen zijn en de bruggen weggespoeld. In Oderberg het kruispunt van alle spoorwegen in die strekenhebben de reizigers moeten overnachten. Een beroep op de openbare lief dadigheid van de duizenden dievan alles beroofd zijnwordt in de gcheele monarchie gedaan. Een der generaals van het Oostenrijksche legerBaron Prohuska staat voor het Hof van assises te Weenen terechtonder beschuldiging van een Fransche maatschappij eeu valsche con cessie voor een speelbank te San Marino ver kocht te hebben. J)e koopprijs der concessie was 400,000 fr. waarvan reeds 120,000 fr. aan Ppohueka uitbe taald iverden. De vervaardiger van het valsche stuk is Malpelie gewezen hoofdcommissaris van politie te San Marino. Prohuska verzekert, niet geweten te hebben dat de concessie valsch was. Het procesdat in de geheele stad groot opzien verwekt, zal drie dagen duren. Eenige dagen geleden kwam de Baziaser avondtrein een half uur te laat te Temesvaer aan. De locomotief en de waggons waren op vele plaatsen zwaar beschadigdgeen enkele der glasruiten was meer heelen uit de raam pjes keken de doodsbleeke gezichten der passa giers. Kortom de trein maakte op iederdie hem zagden indruk dat er een ongeluk ge beurd was. De reizigers hadden dan ook een vreeselijken tocht achter den rug. Tusschen Detta en Mo- ravitza was de trein door een buitengewoon zware hagelbui overvallen. Hel was letterlijk een bombardement van stukken ijszoo groot als een vuistdie op de waggons neerploften de vensters verbrijzelden en in de coupe's vlogen en zelfs tot in het vuur der machine doordron gen en het uitbluschten zoodat de locomotief niet voort kon gaan. Om de zware hagelsteenen te ontwijken vlucht ten de passagiers onder de bankenmaar ook daar werd nog menigeen getroffen en het aan tal gewondendat reeds binnen een paar minu ten vrij aanzienlijk waswerd gedurig grooter. Het personeel van den trein deed zijn plicht, in de algemeene ontsteltenis. Het stelde allea in het werk om de reizigers t« beschutten bracht de locomotief weer aan den gangen verbond de gekwetsten zoo goed mogelijk. Een jonge dame was zeer ernstig bezeerd door een zwaren hagelsteen die haar op het hoofd getrof fen hadde anderen waren meest allen gekwetst aan de handenwaarmee zij getracht hadden hun gelaat te beschermen. De waggons bleken in een zoo ontredderden toestand te zijndat zij niet naar Pest door konden rijden en men te Temesvaer een nieuwen trein in gereedheid moest brengenwaarmee de passagiers hun reis vervolgden. De Sultan heeft den Minister van Oorlog ge last met 2000 man naar Dulcigno te vertrekken. De Minister zal de overgave van het district Dulcigno binnen den bepaalden tijd waarborgen. Ook heeft de Sultan last gegeveneene nauw keurige Turksch-Grieksche grenslijn te trekken, die aan de beoordeeling der Mogendheden zal worden onderworpen. Eene vredelievende op lossing wordt dus tegemoet gezien. Men gelooft dat de vorst van Montenegro te Scutari aan boord zal gaan van een Oosten- rijksch schipop eenigen afstand door het Oos- tenrijksch eskader geëscorteerd. De Albaneesche liga heeft Dulcigno versterkt en is, ondanks de demonstratie der vloten tot tegenstand besloten, Er komen steeds gewapende mannen te Tusi. De politie is uit Scutari gedeserteerd. Verscheidene Mahomedaansche grondeige naars in Bulgarije hebben een adres aan de Mogendheden van het Berlijnsche congres ge zonden waarin zij zich beklagen over het onrecht dat zij sedert het begin van den oorlog van 1877 hebben te lijden gehad van hun christelijke landger.ooten en de Russen. Zij verhalen 0. a. dat bij hun terugkomst in het vaderland hun huizen en schuren leegge plunderd of verbrand waren hun vee gestolen was hun moskeëen verwoesten de grafsteenen hunner dooden gebruikt waren tot het plaveien van de straten en voor stoepen aan de huizen der regeeringsambtenaren. In de Mahomedaansche wereld is weder op den 23n van de vorige maand de „beproe vingsnacht" gevierd waarin de Koran uit den hemel nederdaalde en de engelen het groote wereldboek opslaanom daarin de goede en slechte daden aan te teekenen, door de menschen in het afgeloopen jaar begaanwaarna zij de balans opmaken. Ieder Muzelman beijvert zich daarom in dien nacht zooveel mogelijk in te halen wat hij ge durende het jaar in vroomheid en godvreezendheid te kort geschoten is. De moskeëen zijn dan ook den geheelen nacht stampvol. Ook de Sultandie den avond van te voren het antwoord op de nota der Mogendheden had afgezondenheeft dien nacht doorwaakt. Hij verscheen tot driemaal toe in de moskee om te biddenwoonde te middernacht met zijn gevolg de preek van een bijzonder priester bij en bracht het overige gedeelte van den nacht in zijn paleis door met bidden en lezen in den koran. Uit Athene wordt gemeld dat twee Fransche pantserschepen naar de Adriatische zee zijn ver trokken en Corfu zullen aandoen. Daar zal de bevelhebber instructie ontvangen of hij zich naar het aanstaande Montenegrijnsche kustland zal begeven dan wel elders heen. De berichten, die omtrent den oogst uit het binnenland tot ons komen, zijn allertreurigst. Veepest en hongersnooden legioenen schade lijke insecten verwoesten overal het land. Uit het gouvernement Ssamara meldt men dat in de districten Bugulma BugarasslawSsamara en Nidolajewsk hongersnood heerscht. Noch op een graanoogst noch op hooi valt te rekenen. Ssamaraeene der vruchtbaarste streken van Rusland, is totaal door de insecten verwoest. Eene buitengewone bijeenkomst van den Zemst- vow is samengeroepen. Uit Wytegra in het gouvernement Olonez komt het bericht van het verschijnen der Sibe rische pest. Aan de oevers der kanalen voor namelijk bij de Bonstantinsluis wosdt deze ziekte hevig. 5000 paarden zijn reeds als slachtoffers gevallen. Eenige ziektegevallen van menschen zijn ook reeds voorgekomen. De Agence Russe zegtDe zaken van het Oosten blijven zich in de richting bewegen eener gunstige oplossing overeenkomstig de wenschen der mogendheden. De alarmeerende taal van sommige blaien is dan ook slechts het gevolg van eene bezorgdheidwelke door eene regfling der hangende quaesties weldra zal worden weg gevaagd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2