Enge tand. Duitschland. Oostenrijk. Turkije. Griekenland. Rusland. Azie. Amerika. BINNENLAND. gekwetst. Het feest kon nu voor het grootste gedeelte niet doorgaan. Men schrijft de oorzaak van den brand toe aan het ontsteken van Ben- gaalsch vuur op een der omgangen van den toren. Een aardige reclame wordt door het ver maarde Parijsche restaurant Brébant in toepassing gebracht. In het Theatre des nations geeft men sedert eenigen tijd een drama getiteld „Les nuits du boulevard" waarin eeir souper bij Brébant voor komt. Naar aanleiding daarvan heeft Brébant den directeur een brief geschreven waarin hij zegt: Geen hoenders van papier maché! Geen kreef ten, die door de verfkwast in plaats van door het vuur rood geworden zijn Geen ij3 dat niets is dan een dot watten Wie bij Brébant eet al is het op't tooneel, moet goed eten. Ik zal het genoegen hebben u, zoo lang de nuits du boule vard gegeven wordteiken avond een wezenlijk souper uit een wezenlijke restaurant te zenden dat door mijn wezenlijke bedienden met hun wezenlijke bakkebaarden voorgediend zal worden. De acteurs hebben er natuurlijk niets tegen. Uit een menagerie te Parijs is dezer dagen een luipaard ontsnapt. Een oppasserdie het hok was binnengekomen om het schoon te maken, had verzuimd de deur te sluiten, en de luipaard maakte van die gelegenheid gebruik duwde de deur open en liep zoo hard hij kon heen. Buiten stapte hij bedaard voorbij twee spelende kinderen zonder hen kwaad te doen maar een honddie hem aaublafte slingerde hij woedend in de lucht. Daarop trad hij een naburige herberg binnen, waar iedereenop het zien van den nieuwen klantijlings de vlucht nam. Maar voor hij de vluchtenden kon achtervolgen kwam zijn oppas ser binnen die hem met een lang bij den kop pakte en zoo naar zijn hok terugbracht. De jonge geneesheer te Lyon die Dr. Tanner's voorbeeld wilde volgen, en gewed had in veertien dagen niets te zullen etenis niet zoo gelukkig geweest als zijn Amerikaansche collega. Den achsten dag van zijn vasten was hij zoo uitgeput en leed hij zulke hevige pijnen, dat hij op raad van zijn vrienden zijn voornemen opge geven en het gelaten heeft bij het pogen dat toch ook reeds schoon is in 't worstelperk der eer. Hij gebruikt nu niets dan melken men heeft hoop dat hij over eenige dagen geheel hersteld zal zijn. Te Vieux-Porteen dorp in het departe ment Indre-et-Loireis een heuvelwaarop zes kalkovens en een woonhuis gebouwd waren, door eene aardschudding ter lengte van meer dan 100 meter ingestort op het oogenblik dat het werk in vollen gang was. Eene menigte personen werden onder puin en aarde bedolven. Elf lijken zijn reeds naar boven gehaald en der tien personen werden nog gemistterwijl vele der geredden-zware kneuzingen bekomen hebben. Te Marseillewaar men sedert eenigen tijd het barbaarsche Spaansche vermaak der stierengevechten heeft ingevoerd is bij zulk een gevecht een der toeschouwers door een stier aangevallen en zoo zwaar gewonddat hij voor dood werd weggedragen. Een ander werd door de hoorns van een stier ernstig aan den schou der gekwetst. Een kleine dertig dagen zal generaal Roberts moeten marclieeren, eer hij van Kabul uit Candahar zal kunnen bereiken. Nauwelijks een tiental dagen is hij op weg', dus der bezetting wacht nog een benauwde tijd. Inmiddels groeit Ajub-Khan's legermacht steeds aan, want al het bergvolk uit den omtrek 3troomt in hoop op buit naar Candahar. Ajub maakt nu toebereidselen om de stad te gaan belegeren. Naar men verzekert zijn een of twee Engelsche officieren in zijne gevangenschap geraakt. In eene dépêche uit Quettah van Maandag wordt gemeld Het Engelsche kamp te Bachamadan is heden door de vijandelijke troepen aangevallen. De vijand is teruggeslagen; 89 man gesneuveld; de Engelschen hebben hem twee mijlen ver achterna gezet. Aan Engeland is door de mogendheden nog geen toestemming gegeven tot het opmaken van een nieuwe collectieve nota aan de Porte. Terwijl 't vroeger altijd Engeland was, dat be denkingen maakte en tegenhield, is het thans juist de regeering van Gladstone, die op krach tig optreden aandringt, terwijl vooral Frankrijk en Italië niets liever schijnen te willen dan zich van de zaak af te maken. Op de weigering van deze beide mogendheden moet dan ook het jongste voorstel van Engeland zijn afgestuit. In het glazen paleis te Londen is Vrijdag een nationaal Fransch feest gevierd, voornamelijk ter eere van Challemel Lacourden Franschen gezant. Er werd geweldig getoest en aan 't eind een vuurwerk afgestoken, welks slotstuk in vurige maar waarschijnlijk onzekere lijnen o. a. weergaf de gelaatstrekken van Grévy, Gambetta en Chall- lemel Lacour. De telegraaf maakte melding van den diefstal van geweren uit een schoener ter reede van Cork. Dit feit is op zichzelf tamelijk onbe duidend, te meer omdat de gestolene geweren onbruikbare snaphanen waren, bestemd tot uit voer voor Amerika. Doch wat aan het geval een ernstig aanzien geeft, is de wijze waarop de dieven te werk gingen. Alles ging met de meeste stilte, orde en vlugheid toe. Vijf of zes booten met een 40 koppen bemand, kwamen des nachts het schip aanklampen. De schipper werd op gesloten in zijne hut, en even snel en geheim zinnig als zij gekomen waren, verwijderden de roovers zich weer. Aan den wal vond men de telegraafdraden naar Cork afgesneden. Ook zijn al de pogingen van de politie, om de dieven op het spoor te geraken, tot dusver vergeefs geble ven. Er bestaat dus alle reden tot het vermoe den, dat men hier te doen had met een goed aangelegd complot iets wat, met het oog op de stemming in Ierland, niet geruststellend kan heeten. Een gedeelte der geroofde geweren is naderhand teruggevonden. De ijzerfabrikanten van Lancashire hebben Woensdag besloten hunne ovens te blusschen liever dan toe te geven aan den eisch van hun werkvolk om loonsverhooging. Er was geen af- doender bewijs te leveren van de onbillijkheid van dien eisch. Of echter de werkman iu zijn verblinding er zich door zal laten overtuigen, is twijfelachtig. Naar de Petersburgsche berichtgever van Daily News beweert, zou er gegronde reden zijn om aan te nemendat Ajub-Khan gehandeld heeft in overeenstemming met Abdur-Rahman (den tegenwoordigen emir) ja door dezen onder steund werd. Dat zou dan dezelfde emir zijn, die nog maar een paar dagen geleden, toen hij met den En gelschen commandant te Sherpur een onderhoud had zoo klein van dankbaarheid was en zoozeer bezorgd voor het behoud der Engelschen dat hij hun uit zijn eigen stallen paarden afstond. Het klinkt ongeloofelijk zekermaar op het punt van trouweloosheid, weet men is in Af ghanistan zeer veel mogelijk. Het spoorwegongeluk bij Berwick schijnt hieraan te moeten worden toegeschreven, dat er op die plek iets hersteld werd aan de spoorsta ven, en dat desniettemin de machinist de gewel dige vaart van den trein volstrekt niet vermin derde. Dezer dagen is in een der gevangenissen van Londen een man gestorvendie daar gevan gen gezet was, omdat hij in gebreke was gebleven een hem opgelegde boete te betalen. Met die boete was hij gestraft, omdat hij had geweigerd zijn huis aan den Harwoodroadte Fulham, te verlaten welk huisals ongeschikt om door menschen bewoond te wordenwas afgekeurd. De man had de tering en lag bij zijn inhech tenisneming zoo goed als op sterven, Hij werd bij zijn aankomst in de gevangenis terstond naar de ziekenverpleging gebracht en overleed er drie dagen daarna. De uitspraak van de jury was, dat het over brengen van Fulham naar de gevangenis den dood van den man verhaast had, en de lijkschou wer drukte, in het belang der menschelijkheid de hoop uit, dat hem nooit weer zulk een geval mocht voorkomen, Bij Gonrock, niet ver van Glasgow, is op de Clyde een pleizierstoomboot met 700 passa giers op een rots gestooten, zoodat zij onmid dellijk begon te zinken. Men slaagde er echter in haar nog in tijds aan de landingsplaats te brengen, die 200 meter van daar rerwijderd was, en waar zij, bijna geheel volgeloopen de verschrikte passagiers behouden aan wal zette. De algemeene directie der Pruisische spoor wegen heeft eene uitnoodiging gerichtzoo tot de architecten als de ingenieurs in Duitschland en het buitenland, om mede te dingen terzake van het ontwerp voor den bouw van een groot centraalstation te Frankfort. De eerste prijs be draagt 5000 markde vier volgende prijzen ziju elk van 1500 mark. De voorwaarden en plannen zijn te ontbieden Niedenau-Strasse, no 35, te Frankfort. De Dom te Keulen het meest grootsche product van gotische bouwkunstis Zaterdag gelukkig voltooid. Om zeven minuten voor tienen werd van de beide torens de vlag gehe- schenten teeken dat de laatste steen in de laatste kruisbloem was aangebracht en het werk voltooid was. Bijna alle huizen in Keulen staken daarop het dundoek uit. Te Dusseldorf ziju dezer dagen drie ten toonstellingbezoekers aangekomen die den weg van Würzburg daarheen te voet aflegden en ge wed haddendat geen van drieën onder weg een woord tot de anderen zou spreken. Een der heeren die zijn tong niet genoeg in bedwang kon houdenheeft de weddenschap verloren en de reiskosten der beide anderen moeten be talen. Verschillende berichten maken melding van wolkbreuken en nieuwe overstroomingen. Bij de afzending der laatste telegrammen uit Weenen stonden Purkersdorf, Pres3baumWeidlungen en Nussdorf onder water. Er zijn bruggen weg geslagen wegen vernield groote voorraden hout en andere goederen weggedreven. In den loop van den dag was in die streken het water weder gevallen doch ontving men berichten van groote verwoestingen op verschillende plaatsen in Moravie Ook in Pruisisch Silezië hebben weer wolkbreu ken plaats gehad. In het Oppa- en het Zin na- dal waren alle huizen die onlangs zooveel door overstrooming hadden geleden opnieuw onder- geloopen. In de omstreken van Posen is Vrijdag veel hagel gevallen. De Wartha was aanmerke lijk gerezen. Bij de afzending van dit bericht vas de Berdychower dijk reeds overstroomd. Met het oog op de pogingen van de Porte om de regeling van de Montenegrijnsche quaestie te vertragen zullen de ambassadeurs eencol lectieve memorie indienen waarin de Porte wordt uitgenoodigd binnen een korten termijn zich te verklaren omtrent de partijdie zij kiezen wil. Men meldt uit Ragusa dat de Miridieten naar Tusi terugkeeren. De Liga verstrekte hun geld en geweren. Op eene in dj moskee van Scutari gehou den bijeenkomst is de gouverneur afgezet. Ook de Mahomedanen eischen thans onafhankelijkheid van Albanië. Bij Podgoritza heeft opnieuw tusschen Albaneezen en Montenegrijnen [eene botsing plaats gehadwaarbij de stam der Catrates aanzienlijke verliezen leed. Daar de aanwezigheid vun Hussein-pacha te Scutari tot ongeregeldheden zou kunnen aan leiding geven zal hij te Antivari de bijeenkomst houden met den Vorst van Montenegro. Blijkens nader bericht omtrent de aardbe ving te Smyrna op 28 Juli hebben de steden MagnesiaMenimen Giaurko Iloroskio en Cordelio veel meer geleden dan de eerstgenoemde stad. In de spoorlijn Smyrna-Kassaba zijn op verscheidene plaatsen diepe scheuren ontstaan. Burnabateen uur gaans van Smyrna, ligt ge heel in puin. In en rondom Smyrna zijn ruim houderd huizen ingestort. Naar men zegt, zijn aldaar 30 menschen omgekomen en 120 gewond. Volgens een paiticuliei* bericht, te Rotterdam ontvangenheeft men in de omstreken van Smyrna tot den 5 Augustus nog herhaaldelijk aardschokken waargenomenen was de stad Mer.imen geheel ontruimd terwijl ook de meeste bewoners van Smyrna hunne huizen hebben verlaten en deels in tuinen deels in het open ueld buiten de stad tenten hebben opgeslagen. Door de Grieksche Regeering zijn te Pcsth 1400 paarden gekochtdie in vijf bezendingen, elk met 14 dagen tnsschenruimtenaar Athene overgestuurd moeten werden. De verzending van den eersten troep heeft reeds plaats gehad. Van de 21 personen die te Kieff voor het militair gerechtshof beschuldigd werden van oprichting eener verboden vereenigingmet het doel de bestaande orde van zaken omver te werpen van die 21 personen is een tot den strop veroordeeld, een tot 20 jaren dwangarbeid en de anderen tot 10 a 15 jaar. De Agence Russe acht het uogmaals noodig. te verzekeren dat Rusland niet het minste plan heeft alleen zonder medewerking der mogend heden voor de naleving der Bcrlijnsche over eenkomst gewapenderhand op te komen. Rusland wil sleehts gemeenschappelijk handelt n. Palestina is in de laatste jaren sterk vooruit gegaan. Die vooruitgang openbaart zich voor namelijk in de groote uitbreiding der steden. Te Jeruzalem is h :t aantal huizen in de laatste vijf en twintig jaren verdriedubbeld. Vooral naar de Westzijde heeft de stad zich uitgebreid. Bethlehem ziet er uit als een nieuwe stad. Te Jaffa zijn voorsteden gebouwd door uit Egypte gekomen Arabieren de vestingwerken zijn er geslechtde grachten, gedempt en er verrezen tal van nieuwe fraaie gebouwen. Ook Ramlet, Nazareth Tabaria Kaiffa Ramallah enz. zijn vergroot en als het ware nieuw geworden. Bijna al de huizen hebben glasramenwat twintig jareu geleden een zeldzaanheid was. Ook is er vooruitgang te bespeuren in de verlichting der steden, de bestratingde gezondheidsmaat regelen enz. Vele openbare gebouwen zijn van klokkeu voorzien|en de poorten der steden worden niet meer 'savonds gesloten. De Amerikaansche Staat Colorado gaat snel vooruit in de productie van edele metalen en zal naar vel r oordel weldra Californië op zij gestreefd zijn. Slechts twee en twintig jaren geleden werd het eerste goud bij Pikers Peak ontdekt. Toen stichten tweehonderd goudgravers er dorpen die nu aanzienlijke steden geworden zijn. Coloradodat in het gebergte der Rocky Mountains gelegen isheeft vele natuurlijke voordeden en zaldoor zijn hooge ligging misschien eens een herstellingsoord worden voor vele ziekevooral voor longlijders. In 1878 werden de belastbare roerende en onroerende eigendommen er geschat op 180 raillioen gulden behalve de mijnen die gedu rende een tijdperk van acht jaren vrij van alle belasting zijn. De landbouw bracht bijna 9 millioen gulden opofschoon niet meer dan een vijfde der be bouwbare landen in gebruik was. De Staat Colorado heeft thans 1218 mijlen spoorwegen 14 dag-, 44 weekbladen en een bevolking van 190,000 zielan. Uit New-York wordt weer een ernstig ongeluk bericht. Op den West New Jersey spoorweg zijn twee pleiziertreinen met elkaar in botsing gekomen. Zeven personen werden ge dood en veertig gewond. Uit Quebeck is geschreven dat men daar een nieuwe manier heeft beproefd om versch rundvleesch naar Europa te verschepen. De tot export bestemde runderen worden nadat men er den kop heeft afgesneden en de ingewanden er uit genomen, in hun geheel in met refrigera tors voorziene schepen gelegd. Eerst op de plaats der bestemming wordt de huid er afgetrokken en het dier in stukken gehakt. Er wordt ge meld dat aldus behandeld vleesch zich langer goed houdt en er beter uitzietdan op de tot heden gebruikelijke wijze verscheept vleesch. De onlangs geopende spoorweg van Denver naar Lea Iville is dc hoogste der Yereenigde Staten. Hij loopt tot op eene hoogte van 10,200 voet boven de oppervlakte der zeeen heeft een lengte van 200 mijlen. Tilburg, 18 Aug. 1880. In het nieuwe daartoe ingerichte gebouw zal op 9 September e. k. de school voor M.U.L.O. voor meisjes geopend worden. Nadat Zondagavond het telëgraphisch be richt was ontvangen dat aan de liedertafel „Souvenir des Montagnards" alhierbij het concours te 's Gravenhage de tweede prijs was te beurt gevallen (de eerste prijs was niet toe gewezen) werd van bijna alle huizen de nationale vlag uitgehangen en werden voorbereidende maatregelen genomen, om de overwinnaars op feestelijke wijze te ontvangen. Gisteren zijn zij teruggekeerd. Onder een groolen toeloop van belangstellenden verlieten zij het station gezeten in open rijtuigen en geëscorteerd door gardes d'honneur te paard en drie harmonie-gezelschappen, en begaven zich naar het gebouw der Liedertafel. Zondag avond bracht de liedertafel Sou venir des Moatagnards eene serenade bij den toonkunstenaar J. H. Verhulst. Toen zij een nummer gezongen hadden, werd het bestuur binnen verzocht, terwijl ook de overige zangers door de dochter van den heer Verhulst de eere wijn werd aangeboden. De heer Verhulst dankte hen hartelijk voor de hem bewezen eer. X, Waalwijk, 18 Augustus 1880. Zaterdagnamiddag omstreeks vijf uur kwam het telegrafisch berichtdat de liedertafel „Oefe ning en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen op den zangwedstrijd te 's Gravenhage den derden prijs behaald had. Als een loopend vuur verspreidde zich deze blijde tijding en zeker had men overal de vlaggen uitgestoken indien het inmiddels losgebarsten onweder, ver gezeld van zware regenbuien, dit niet belet had. Zondag wapperde de driekleur van vele huizen en begon men de feestelijke ontvangst van het overwinnend gezelschap te organiseeren. Maandag namiddag tegen zes uur had het bestuur van Musis Sacrum zich naar Besoijen begeven, om daar bij de wed. Brokken de leden der Liedertafel te ontvangen. Ook bevond zich daar de harmonie St. Chrispijn van Waalwijk en Besoijen en een wagen met een zestal netjes uitgedoschte bruidjes. Op eene enkele uitzonde ring na wapperde de vlag van alle huizen in Waalwijk en Besoijen terwijl door de goede zorg var. eenjge vereerders van den heer Direc teur, aan zijne woning eene nette versiering van groen en bloemen was aangebracht. Boven de deur prijkte een chassinet met de volgende woorden „Das hat Musik gethau." Een achttal gardes d'honneur te paard onder commando van den heer Aloys Verbunt, was de Liedertafel tot Loonopzand te gcraoet gereden. Toen de zangers te Loonopzand waren aan gekomen werden zij verrast door eene warme ovatie van het daar bestaande harmoniegezelschap. Te Besoijen waar inmiddels eene onafzienbare menigte bijeengekomen was die de Liedertafel bij aankomst met een donderend hoerah begroette, werd zij welkom geheeten en gefeliciteerd door de president der vereeniging Musis Sacrum, den heer Jacq. van Riel. Hij wees op de groote eer, die de liedertafel verworven had, door den behaalden prijsSpreker had steeds veel prijs er op gesteld president van zulk eene vereeni ging te zijn nu echter was hij nog trotscher op die betrekking. Hierna hechtte hij een lauwerkrans aan het vaan. Nadat de directeur der Liedertafelde heer Frans de Cortie den president met eenige gevoelvolle woorden bedankt had namen beiden plaats in een open rijtuig daartoe welwillend afgestaan door den bescherm heer der Liedertafelden WrelEd. Geb. Heer Dr. van Heijsthierna organiseerde zich de stoet in de volgende ordevoorop reden 2 gardes d'honneur daarna kwam de harmonie, vervolgens de wagen met de bruidjes het rijtuig met den president en directeurhet vaandel der Lieder tafel geëscorteerd door het bestuur en eindelijk de leden der Liedertafelterwijl de stoet ge sloten werd door gardes d'honneur. De stoet trok onder het spelen der muziek door Besoijen en Waalwijk en begaf zich vervolgens naar de zaal van Musis Sacrum. Op de grens van Waalwijk en Besoijen werd den directeur een lauwerkrans aangeboden door de leden der nieuw-' opgerichte harmonie van Waalwijk, onder eene hartelijke toespraak van den heer Chr. van der Werffde leden sloten zich bij den optocht aan. Vervolgens werd halt gehouden voor het huis van den beschermheer Dr. van Heijstdie door familie-omstandigheden verhinderd was meer direct aan de ontvangst der Liedertafel deel te nemen. ZEd. feliciteerde de Liedertafel met de glansrijke overwinningdie niet alleen eene eer was voor het gezelschap zelvemaar voor onze gemeente en voor geheel one schoon gewest. Nu de Liedertafel zich zoo goed gehouden had en zoo glansrijk uit den strijd getreden was kon zij op zijn steun rekenen.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2