Nummer 67. Donderdag 26 Augustus 1880. 3e. Jaargang. II, Een gevaarlijke Huwelijksreis. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Ooder de Roodhuiden. De Echo van het Zuiden, 1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven C «ent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal tei plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Nog nooit, zoolang er spoorwegen in België bestaan is er zulk een toevloed van reizigers te Brussel aangekomen als de vorige week. Bijna alle treinen hebben in tweeën verdeeld moeten worden en aan de Gare du Luxembourg kwa men alleen 'smirgens 18 aanvullingstreinen aan, met reizigers, die in de gewone treinen geen plaats hadden kunnen krijgen. De drukte in de stad was dan ook buitenge woon groot. Zondag werden 30,000 toegangs kaarten voor de tentoonstelling verkochten Dinsdag niet minder dan 55,000. Carolus Duran de bekende Belgische schilder heeft dezer dagen gewed dat hij in een uur tijds het portret van een zijner vrienden zou schilderen en zijn weddenschap met glans gewonnen daar het portretkeuiig bewerkt en uitstekend gelijkend binnen 45 minuten gereed was. De Antwerpsche jubelfeesten zijn begonnen met de uitvoeringin de open luchtop de Place Vertevan een oratorium de Muze der Historie van Peter Benoit, door loOO personen gezongen. De woorden zijn van de Geyter. Aan de verschillende gewesten wordt in dit zangstuk het woord gegeven. Aan 't eind van den Brusselschen zang hoort men de stemmen van Noord-Nederland en België in de volkshyme van het oratorium de Schelde Wilhelmus van Nassouwen waarop Antwerpen volgt met de Rubens-cantate. De uitvoering is uitstekend geslaagd. Onder de vreemde musici merkte men den heer Nicolaï uit den Haag op. Na Freycinet heeft thans ook de minister van Justutie de heer Cazoten wel te Nimes, eene redevoering gehouden. Hij had het over I. Het afscheidnemen was voorbij de bloedver wanten en vrienden hadden zich verwijderd en Mr. Henry Roth, een welgestelde boer, in de omstreken* van New-York wonende zat op een heerlijken Juniavond in een slaapcoupé van den Hudson-spoorwegom zijn huwelijksreis te be ginnen. Zijne vrouw Edith Roth wischte zich eenige tranen uit de oogen ofschoon ze niet veel te beduiden hadden. Het gold immers slechts een afzijn van twee maanden twee van de aange naamste maanden vol rozengeur en maneschijn de wittebroodsweken onder de benijdenswaardig ste omstandigheden; na dien tijd zou de jeugdige echtgenoote hare ouders wederzien en dan voort altijd in hunne nabijheid leven. Het nieuwbakken echtpaar was van plan, de eerste vier weken te gebruiken om eenige steden van den Staat New-York te bezoeken en dan tegen het einde van Juli, naar de koele en schoone streken van het Boven-Meer te gaan. Roth zelf had voor eenige jaren daar reeds een zomer doorgebracht en verheugde zich reeds vooruit over het genotdat hij zijn geliefde vrouw met behulp zijner ervaring aldaar zou kunnen schenken. Hij werd het niet moede haar van al het schoons van het ver uitgestrekte meer, de omliggende bergen en romantische dalen de pas gebouwde steden on de snelheid van de St. Mary met hare drukke kanovaart te spreken. „En daar zal ik dan inderdaad wilde Indianen kunnen zien?" vraagde Edith met kinderlijke belangstelling. „Dat zal van de omstandigheden afhangen, de groote beteekenis van den uitslag der jongste verkiezingen en over de hervorming van de rechterlijke macht die, zeide hij, noch slaafsch, noch oproerig wezen mochtmaar de wet in eere moest houden en die in plaats van een buitenlandsch vorstliever haar land dienen moest. Wanneer de kiezers de Regeering slechts steunen zeide hij zal het ambtenaars-personeel wel flink worden samengesteld. Voor 't eerst zullen dit jaar de Eransche herfst-manoeuvres- ook dooi Noord-Amerikaan- sche officieren worden bijgewoond. Erantjois Sarceyde bekende Eransche journalist en tooneelcriticusis het slachtoffer geworden van hetzelfde vreeselijke middel waar toe gravin Tilly haar toevlucht nam. Hij is door vitriool verminkt en voor altijd van het gezicht beroofd. Eenigen tijd geleden had hij een liefdesbetrek king aangeknoopt met zekere gravin R., die een sterke genegenheid voor hem scheen te hebben opgevathem in de kerk liet knielen en zweren dat hij haar eeuwig trouw zou zijn en zich in alle opzichten overdreven gedroeg. Een van Sarcey's vijanden heeftom zich op hem to wreken, de ijverzucht van deze vrouw weten op te wekken door allerlei mededeelingen omtrent haar geliefde. Hij wond de jaloersche gravin door zijn verhalen zoozeer opdat zij besloot den trouwelooze te straffen zij vatte onlangs post voor den woning van den rrian dien zij zich verbeelde lief te hebben wachtte of zij eene dame er uit zou zien komenstormde toen dat gebeurde naar binnen en wiep Sarcey, voor hij er op verdacht kon wezen, een fleschje vol vitriool in het aangezicht. De ongelukkige is akelig misvormd en ver keert in levensgevaar. Drie en twintig Engelsche vclocipède-rijders te Galais hebben onlangs gewed dat zij twintig minuten eerder te Boulogne zouden aankomen dan een stoomboot, die gelijktijdig met hen vertrok. Zij verloren echter de weddenschap mijn schat. Gewoonlijk hebben de Indianen die men in die streken op reis ontmoet, eenige beschavingofschoon het niet aan de gelegen heid ontbreektroodhuiden van een zeer wilden aard onder de oogen te krijgen." „O, ik hoop dat daartoe de gelegenheid zich zal voordoen." „Ik ook, mijne lieve. Er zijn daar nog India nen die voor tien of twaalf jaar geleden nog geheel in het wild leefden en ondanks het vernis van beschavingdoor de noodzakelijkheid hun opgelegdhun waar karakter met al deszelfs ruwheid zijne eigenaardigheid zijn bijgeloof en afgoderij niet kunnen verloochenen. „Hoe! aanbidden zij nog hunne afgoden?" „Zeer zekerzij hebben in hunne wigwams afgodsbeelden voor een deel bestaande uit het water van het Boven-Meerdat zij aanbidden. Toen ik voor twee jaar daar was zag ik een Indiaansche begrafeniswaarbij alle meubelen van den dooden alsmede zijn hond begraven werdenopdat het hem op zijne lange reis door de andere wereld aan niets ontbreken zou, ook niet aan gezelschap." De jonge vrouw vond dit zeer poëtisch en treffend en zag met de grootste spanning haar verblijf in de nabijheid van echte wilden te ge- moet en nadat de eerste weken van de reis op de aangenaamste wijze waren omgevlogen, gingen zij te Chicago op de stoomboot in gezelschap van verscheidene vrienden en vriendinnen. De lange reis was echter alleraangenaamst op den dag onophoudelijke verandering van schilderachtige tooneelen in den koelen avond dans en scherts in de groote kajuit, of wande lingen in den maneschijn op het dek. Met gelijke snelheid stoomde de boot statig voorbij de bekoorlijke oeversdoor het Michigan- en Huronmeer door de kleine St. Clair en eindelijk nog dagen en nachten door het Groote Meer dat in uitgebreidheid aan een oceaan gelijk schijnt. In de streek, „Passage Entry" geheeten, werd voor de eerste maal de aandacht onzer vrienden en waren de stoomboot slechts vijf minuten voor. Bij het afgraven van den -wegtot het. leggen van rails voor den spoorweg van Clermont naar Tullein de vallei te Bourg Lasticheeft Woensdag-ochtend een aardstorting plaats gehad, waarbij vijf werklieden om het leven kwamen die zoo vreeseiijk verminkt waren, dat hun lijken onmiddellijk begraven moesten worden zonder den wettigen termijn te laten verloopen. "Ver scheiden anderen zwaar gekwetst. Hoe ver de stoutmoedigheid van eenige dieven gaat, kan uit het feit blijken dat gister op het paleis van Justitie tc Bordeaux de jas van een rechter gestolen werd. Sedert een maand is dit de vijfde jasbehalve eenige hoeden en parapluien van overheidspersonen die uit dit gerechtsgebouw verwijderd werd. Ten huize van Generaal Schrammte Conrneuve bij St. Denisis dezer dagen inge broken. De dieven hebben in de slaapkamer van den generaal voor f288,000 gestolen, zonder den 91jarigen grijsaard te doen ontwaken. Uit Riom wordt onder dagteekening van den 20n gemeld dat over die stad en omstreken een hevige orkaan is losgebroken gepaard met een bui van hagelsteenen zoo groot als eieren sommigen waren zelfs zoo groot als een vuist bloemtakken werden er letterlijk do^r afgesneden, vogelsdie ze niet ontwijken konden stortten dood ter aarde. Van bijna alle huizen werden de glasruiten verbrijzeld De ontsteltenis, die er heerschttelaat zich ligt begrijpen. Ook uit Dijon wordt meegedeelddat ook aldaar den 20n jl. een vreesselijke storm heeft gewoed. Gedurende een uur stond de hemel als in vuur en volgden de donderslagen elkander onafgebroken op. Op verschillende plaatsen van de stad is de bliksem ingeslagen o. a. in de fabriek van den heer Maitrein de rue de Mirandewaar hij door het dak binnenkwam en zijn weg door de werkplaatsen nam twee werklieden werden door het weerlicht tegen den op eenige half wilden gevestigd die op de stoom boot als trekkers gebruikt werden. Het boven genoemde kanaal namelijk is zoo smal en bochtig, dat groote vaartuigen alleen met veel moeite sn voorzichtigheid er door kunnen komen. Men bevestigt een touw aan het schip dat tot aan der» oever reikt en getrokken wordt door India nen die het van tijd tot tijd om de boomen slaan en zoo de schepen langzaam voorttrekken. De bedoelde trekkersdie het touw door middel van eene boot aan wal brachten, waren welgevormdekloeke kerelsmaar met eene uitdrukking der grootste domheid in 't gezicht. Slechts was er een" onder hen die zich in dit opzicht gunstig van de anderen onderscheidde. Deze was een merkwaardig voorbeeld van een beschaafden Chippewayvlugger en gespierder dan de anderen terwijl van onder zijn voorhoofd twee groote zwarte oogen als die eens panthers te voorschijn kwamen. Hij droeg niets op het hoofd zijn lang golvend haar maakte een in derdaad schilderachtig effect. Hij |sprong het eerst uit de boot en bevestigde het touw met eene verbazende vlugheid en kracht aan den naasten-boom. Groepen van passagiers zalen op het dek der stoomboot en namen al de bewegingen der In dianen met levendige belangstelling waar. Inzon derheid toonde Edith zich door het vreemde van dit tooneel aangetrokken. „Kijkdien kolossalen kerel eens met zijn blooten kop, Henry!" riep zij. „Hebt gij ooit zulke sprekendtrekken gezien „Ik heb hem reeds eenige minuten gadegesla gen", hernam haar echtgenoot. „Hij is voorzeker een der schoonste exemplaren van zijn ras doch zoo ik mij niet bedriegis hij een onverdrage- lijke kerel. In zijne oogen fonkelt te veel wild vuurzou ik denken." Deze meening scheen zich kort daarna te zullen bevestigen toen de boot statig over den breeden boezem van het reusachtige meer voort- stoomde. Roth en zijne vrouw zaten op het voordekademden met wellust de versche giond geworpen dosh bekwamen gelukkig geen letsel. De aangerichte schade bepaalde zich tot een paar verbrijzelde dakpannen. Niet zonder eenige verbazing heeft men weer onverwacht vernomen van preventieve maatrege len, waarover de Spaansche ministerraad heeft beraadslaagd ter. aanzieü der Carlisten. Naar de verklaring van dat feit zoekende kan men het misschien vinden in de omstandigheid dat de minister-president, Canovas del Castello, on langs eenigen tijd heeft doorgebracht in de badplaats Santa Agueda, in Guipuzcoa, en daar de overtuiging heeft verkregen, dat de liefde der bevolking voor de haar ontnomen „fueros" en haar Carlistische neigingen behalve wellicht in in sommige steden, nog zeer levendig zijn. Ook moet hij in een door den konir.g gepresideerden ministerraad te Madrid te kennen gegeven heb ben, dat het bezettingsleger onder maarschalk Quesada, nog altijd niet kan worden terugge roepen; dat integendeel de versterkingen van de verschillende strategische punten moesten wor den voltooid, en de aandacht der overheid moest gevestigd -worden op de aanstaande verkiezingen, waarbij de zegepraal der Carlistische candidaten in de Baskische gewesten te wachten is. In de provincie Lubgo zwerven benden woedende wolven rondzij hebben reeds een 20tal personen gebetenwaarvan verscheidene gestorven zijn. Minister Hartington heeft in het Lagerhuis opnieuw eene krachtige philippica gehouden tegen de obstructionisten wier streven het is door onnoodig rekken der discussien als andera- zins eiken ernstigen arbeid onmogelijk althans zeer moeielijk te maken. De minister constateerde, dat sedert het begin der zittingde heer Gorst 10Smaal het woord had gevraagd en 18 vragen gesteld. De heer zuivere lucht in en verheugden zich in het ge zicht van het schilderachtige Isle Royale, toen zij eensklaps beneden zich in het ruim eene vrij hevigen twist vernamen. „Verdoemd moogt gij zijn zoo gij het niet op staanden voet doetribp eene ruwe stem, „ik zal elk uwer beenderen in uwe vervloekte huid vermorselen." „Raak mij niet aan wa3 het^brommende dreigende antwoord. Edith Roth liep naar het luik en zag naar beneden zij zag den tweeden stuurman in twist met den door haar bewonderden Chippeway. Deze mat den zeeman met zijn fonkelende oogen als een tijgergereed om op zijn prooi toe te springen. Van zijne echtgenoote vergezeld ging Roth de trappen af en vraagde naar de oorzaak van den twist. „Die vervloekte kerel weigert te gehoorzamen, dat is alles", zeide de stuurman. „Ik beval hem het dek schoon te maken en hij durft mij op trotschen toon antwoorden, dat het schoon ge noeg is. Wat moet ik met hem beginnen? Spietsen moest men den hond of met levenden lijve verbranden Terwijl hij dit zeidewendde hij fcich tot den halve wilde en gaf hem eeu duchtigen slag naar het hoofd, die echter den roodhuid maar even aanraaktedaar deze snel achteruit trad daarentegen kreeg de stuurman met-den groot^n bezemdien de Chippeway in de hand had zulk een slagdat hem de huid van de wang werd gerukt. Schuimbekkende van woede trok nu de stuur man zijn mes en wilde zich op den Indiaan werpen. Rotheen sterke kerel belette hem dit door den arm van den stuurman rast te houden terv ijl de teergevoelige Editli zich be schermend voor den roodhuid plaatste. Op het zelfde oogenblik verscheen ook Je goedige kapitein Jack Lawrence op het tooneel. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1