Duitschland. Zwitserland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Wolff hield 68 redevoeringen en stelde 34 vra gen, en bij lord Randolph, Biggar en Finigan hadden deze getallen respectievelijk 74 en 21, 5S en 14 en 48 en 10 bedragen. De heer O'Connor had 55 maal gesproken en aldus besloot Hartington met een zucht van verlichting slechts twee vragen gesteld. Met hun zessen alzoo hadden deze beeren 470 speeches gehouden, die, berekend op 10 minuten per stuk, een tijd van 68 uren verte genwoordigden, een zittingtijd dus van omstreeks 14 dagen. Hadden de overige 642 leden het even breed aangelegd, dan zou de zitting 215 weken of ruim vier jaren hebben moeten duren. Maar daar eene zitting gewoonlijk berekend wordt op zes maanden, zou men zich wat die nen te bekorten. Men mocht zich op de vrij heid van discussie beroepen hier had men te doen met een geval, waarin zes leden die vrij heid geheel voor zich in beslag genomen hadden. Met groote hilariteit en onder levendige toe juichingen werd Hartington's speech aangehoord, maar liever dan dien lof in te oogsten zou de minister 't zeker zien, dat zijn woorden een wei nig baten mochten. Intusschen laat de regeering het huis zwaar boeten voor wat er gezondigd is. Zij blijft er bij, dat de verloren tijd moet herwonnen wor den, en de zitting niet zal worden gesloten voor het ..v,rk af is. En dat in den jachttijd, en met dit prachtige weder! Geen wonder dat er verzet komt. Maar de regeering kan rekenen op den steun harer partijen in de jongste zitting werd een formeel voorstel om de zitting te sluiten met 110 tegen 59 stemmen verwor pen. Minister Eorster is van zijne Iersche reis te Londen teruggekeerd. De op onderscheiden plaatsen van Ierland gehouden bijeenkomsten tot bespreking der landqumstie zijn rustig afgeloopen. Volgens de jongste berichten uit Indie heeft geueraal Stewart zijn hoofdkwartier te Jellalabad gevestigd. Berichten, door inlanders overgebracht, hielden in, dat Roberts zonder slag of stoot Ghuzni was gepasseerd. MohamcdJan en Ilaskim-Khan echter zwierven met eenige troepen om zijne flanken. Ajub-Khan zou door een deel zijner troepen tot een onmiddellijken aanval op Candahar worden geprest, omdat er anders licht hulp zou kunnen opdagen. Maar hij weigert onbesuisd te werk te gaan en vele man schappen verlieten sedert de gelederen. Te Quettah liep het gerucht, dat het gar nizoen van Candahar een uitval had gedaan waarbij het zelf weinig geleden, doch den vijand groote verliezen zou toegebracht hebben. Ten Noorden van der. Khojak-pas verzamelen zich een aantal bergbewoners, met het kennelijk doel de verbindingslinie met-Pischin te verbreken. Op onderscheidene plaatsen in Ierland hebben weer ongeregeldheden plaats gehad. Te Belfast is men druk aan 't vechten geweest en te Killkichen werd een pachter door een troep mannen en vrouwen overvallen, die hem en zijn dochters bijna doodsloegen, zijn land vertrapten en met steenen bedolven, alles omdat hij een stuk land gehuurd had, waarvan de vorige huur der was verdreven. De Petcrsburgsche correspondent van Dai ly News weet te melden, dat Rusland aan Ab- dur-Rahman heeft laten weten dat hij de Engelsche troepen ongehinderd moest laten ver trekken, daar hij anders Rusland's sympathie zcu verliezen. Een fraai einde werkelijk van dezen treurigen oorlog, dat het zoo beschimpte Rusland nog zorgen moet, dat de Britten goed 'thuiskomen. In de Bleamoortunnelop de Midland lijn tusschen Settle en Carlislemoest de trein van Manchester door een gebrek aan de machine een oogenblik blijven stilstaan. Kort daarna reed een andere trein uit Londen den tunnel binnen. Hij werd door signalen gewaarschuwd dat de lijn niet vrij wasmaar bemerkte dit te laat om nog in tijds te kunnen stilhouden en reed nu tegen den eersten trein aan. Een goederen wagen van den trein uil Manchester werd ver brijzeld en de locomotief van den Londenschen trein zwaar beschadigd maar de reizigers kwa men met den schrik vrij. Uit Carlisle meldt men het volgende vreeselijke voorval. Vrijdagochtend stond de 47jarige kleermaker James Bamfather in een vlaag van woede opgreep een scheermes en sneed zijne vrouw den hals af. Hij ijlde daarop naar de kamer van zijn dochterwaar hij zich zelf met het nog van bloed druipende werktuig een vreeselijke wonde toebracht. Toen de buren op het gerucht, dat de zoon maakte, naar binnen stormdenvonden zij de ongelukkige mrs. Lamfather dood naast haar bed en in de kamer van de dochter des huizes den moorde naar die nog slechts enkele oogenblik ken leefde. Bamfather verkeerde reeds geruimen tijd in een zeer neerslachtigen toestand. Te Bagdad heeft een Engelsch ondernemer een massief gouden beeld opgegraven dat 90 kilo zwaar is. Het beeld is bij het Engelsche consulaat in bewaring en de Turksche overheid onderhandelt met den Engelschman over het aandeel dat van deze kostbare vondst den Staat toekomt. De Nordd. Allg. Ztg. zegt in een opstel over de redevoeringwelke Gambetta te Cherbourg hielddat de redevoeringen van Grévy te Dy on en van Ereycinet te Montauban tot zijne leven dige voldoening bewezen dat Gambetta niet uit Frankrijks maar uit zijn eigen naam gesproken heeft. Duitschlands staatkunde zal trots dien, even vredelievend blijven als zc tot heden was, maar het vertrouwen in den duur des vredes heeft Gambetta een harden stoot gegeven. Er zijn wel geen verwikkelingen op het oogenblik te voorzien maar Gambetta's verklaring bewijst, dat de oorlogsgezinde partij belangrijke aanhan gers heeft ook onder (ie republikeinen. Duitsch land zal bewijzen dat het den vrede bewaren wil en den oorlog verafschuwt. Het betreurt dat de oorlogzuchtige geest der naburen het dwingt veiligheid te zoeken in een sterk, slag vaardig leger. Meer dau die veiligheid zoekt het nietmaar het heeft het vertrouwen die te vinden. In den Stolberger Anzeiger is een politie verordening afgekondigd inhoudende dat het voortaan -in het geheele graafschap aan alle ver liefden ten strengste is verboden elkander op de straat, op wandelwegen of andere openbare plaatsen te kussen of te omhelzen. Zelfs bij de minste liefkozing moet de politie onmiddellijk overgaan tot gevangenneming. De vele adressen bij de Regeering inge komen uit door overstroomingen en misgewas geteisterde streken om bevrijd te worden van de herfstmanoeuvres van 't legerhebben aan leiding gegeven tot het maken van belangrijke wijzigingen ln de plannen voor die oefeningen. Enkele zwaar geteisterde plaatsen zullen er ge heel van verschoond blijven en voor andere is alles gedaan om de bewoners zooveel mogelijk te gemoet te komen. De Norddeutsche Lloyd laat tot proef eene lading ossen en varkensuit Amerika afkomstig te Vlissingen lossen en verder per spoor naar Frankrijk vervoeren. Het stoomschip Hanover" wordt met dat doel weldra in onze zuidelijke havenplaats verwacht. Bij Fluelen heeft een overströoming, veroor zaakt door zware regenbuien aanmerkelijke schade toegebracht aan den St. Gothardspoorweg. De Oostenrijksche afgevaardigde Rausner, die een pleizierreisje door Zwitserland doet, heeft dezer dagen een zeer onaangenaam avontuur ge had. Toon hij aan een station belast en bela den uit den trein staptemet een pak in de eene en een koffertje in de andere hand, drong een onbeschaamde dief in het gewoel dicht op hem aan en stal uit zijn borstzak zijn brieven- tasch die behalve zijn, papieren een groote som aan bankbiljetten bevatte. Woedend om die vermetelheid zet de volks vertegen woerdiger zijn oagage op den grond, om den dief na te loopen maar nauwelijks had hij dit gedaan of twee andere dieven maken zich meester van het pak en het koffertje en snellen er in tegenovergestelde richting mee heen. Daar de heer Hausner zeer bijziende is en door de onbeschaamdheid der gauwdieven geheel en al van zijn stuk was gebrachtgelukte het den schelmen te ontkomen, en de politie heeft, on danks haar ijverige onderzoekingen, nog geen spoor van hen kunnen ontdekken. Er is dus niet veel kans dat de achtbare volksvertegen woordiger zijn geld en bagage terug zal krijgen. De door Z. H. den paus gehouden allocutie handelt uitsluitend over de Belgische zaken. De paus beschouwde de opheffing van de Belgische legatie als een zware beleediging en een bewijs, dat de oorlog tegen de kerk mei vernieuwde heftigheid was aangevangen en het Belgische ministerie door een anti-katholieken geest bezield was. De Belgische onderwijswet had de kerk niet kunnen billijken. Daartegen moest de houding der Belgische bisschoppen worden geprezen, terwijl de paus bewijzen zijner lankmoedigheid had gegeven en de bisschoppen tot matiging had aangemaand. Den eisch van het ministerie om een blaam over hen uit te spreken, had hij steeds moeten afslaan. Totaal valsche beschuldigingen waren door het minis terie tegen den pauselijker. stoel uitgebracht. Het recht van de kerk om vertegenwoordigers te hebben, inzonderheid bij de katholieke natiën, was door Belirie geschonden. Hoe geneigd ook persoonlijke beleedigingen te dulden, zou hij toch nooit beleedigingen verdragen, die aan de waar digheid van den apostolischen stoel te kort doen, zelfs niet al was zijn leven in 't spelhij uitte deze aanklachten luide, opdat vorsten en volken ze machten hooren. Ten slotte merkte de paus op, dat hij bij een andere gelegenheid nog van andere oorzaken van smart en bezorgdheid voor de kerk zou sprekenwant dat niet alleen Belgie zich aan haar bezondigde. Reeds meermalen maakten wij melding van het rooverwezen, dat, in enkele streken van Italië, de beruchte daden van Fra Diavolo in herinnering brengt. Uit Viterbo wordt thans weder gemeld dat dezer dagen in de omstreken dier stad een echtpaar door roovers opgelicht werddie den man gevangen hielden en de vrouw naar Lugano zonden om een losgeld van 5000 lire te halen, waarin zij slaagde. In de provincie Trapani werd de zoon van een rijken grondeigenaar opgelicht voor wien de roovers 250.000 losgeld vroegen. Ofschoon de openbare macht alle pogingen aanwendt om eens en voor altijd dezen kanker van Italië uit te roeien, blijft de rooverij voort woekeren, dank zij de goede verstandhouding, waarin de bandieten tot de boeren staan die hen uit vrees niet durven verraden. liet bevestigt zich dat de Portowat de regeling der Montenegrijnsche zaken betreft opnieuw uitstel heeft gevraagd, opdat alles zon der botsing geschiede. De Porte wil, overeen komstig art. 23 der Berlijnsche overeenkomst, de grens bewesten Scutari trekken. Wanneer de mogendheden dit afkeuren en Montenegro willen helpen Dulcigno met geweld te nemen zal de Porte daaraan niet deelnemen. Riza-pacha is met 2000 man te Scutari aangekomen en door de chefs der Albaneesche liga ontvangen. Maandag werd groote vergade ring gehouden. De andere 2000 man, die onder Riza's bevelen staanbleven te Dulcigno en kampeeren daar met de Albaneezen op de hoogten, die dc stad bestrijken. Naar 't heet zouden verscheiden leden van de Albaneesche liga besloten hebben Griekenland geen weerstand te biedenwanneer de Porte zich bij de beslissingon van het congres neer legt. In de Dobrudscha zijn de Bulgaren tegen da Ruraaansche aucoriteit in verzet gekomen. Troepen zijn afgezonden en teeds zouden 200 Bulgaren zijn gedood. De Russische regeering acht blijkbaar het oogenblik gekomen om de teugels wat te laten schieten. Eerst werd de gehate derde afdceling afgeschaft, de buitengewone uitvoerende commis sie van haar mannaat onthevenMelikoff tot minister in plaats van dictator aangestelden thans volgen verdere maatregelen van clementie. De keizer veranderde het vonnis van de te Kief ter dood veroordeelden in dwangarbeid, en nu laat de Regeering het volgende bekend maken. Ingevolge het Keizerlijk bevel van 5 April zijn van alle gouverneurs rapporten ingewonnen omtrent de onder politie-toezicht staande perso nen. Op weinige uitzonderingan na zijn deze thans ingekomen en zeer spoedig zal daaromtrent nu definitief worden beslist. In afwachting echter van die beslissing zijn reeds 115 personen deels geheel van het politie-toezicht bevrijd deels teruggekeerd uit de verbanninghun bij administratieven maatregel opgelegd. Niet minder dan 80 onder dezen hebben het recht gekregen de universiteiten enz. weêr te bezoeken, waaraan ze studeerdenen hunne afgebroken studiën weêr te hervatten. Tusschen Rusland en China isvolgens de Agence Russede verhouding in den laatsten tijd veel beter. Reeds zijn door de Chineescbe Regeering tal van geschilpuntenbetrekking hebbende op Rusland's onderdanen in China op bevredigende weze geregeld. De Chineesche ambassadeur Markies Tsengwas gisteren bij den Czar óp audiëntie. 't Mag verder mede als een gunstig teeken worden beschouwddat Chung-How de onge lukkige onderteekenaar van het Kuldschatractaat. op vrije voeten is gesteld. In den Amerikaanschen staat Massachusetts is de schoenen-industrie sedert jaren met reu zenschreden vooruitgegaan. Men vindt er tegen woordig in de groote fabrieken allerlei nieuwe machines die in korten tijd en zeer goedkoop schoenen en laarzen maken. Zoo zijn er hydraulische schoenen persen waarmee één werkman dagelijks 700 paar schoe nen van zolen kan voorzienvoorts machines voor het schaven van de zolen die ieder het werk doen van drie man naaimachines, welke dagelijks 120 paar schoenen afleverdenver scheidene werktuigen tot het bereiden van het leder, waarvan sommige het werk van acht man doen enz. Door die vernuftig uitgedachte werktuigen worden bijna al de onaangename en ongezonde werkzaamheden van het schoen- en laarzenmakeu opgeheven en de verkoopprijzen van deze nood zakelijk kleedingstukken aanmerkelijk vermin derd. Uit New-York wordt gemelddat den 12en en loden 11. in Texas een orkaan gewoed heeftdie Bronnsville bijna geheel heeft verwoest en te Matamoros 300 huizen vernield heelt. Ook in de naburige stedei werd groote schade geleden en verscheidene schepen zijn vergaan. De schade begroot men op een millioen dollars. Duizend Sioux-Indianen zijn in onderwerping gekomen. Waalwijk, 25 Augustus 1880. Zondag 22 Augustus had er te Besoijen op het terrein van den Heer G. Van Son een bondsconcours plaatsuitgeschreven door de doelen //Hollands Glorie". Begunstigd door het prachtige weder liep alles in de beste orde af. De prijzen werden behaald als volgtDe le prijs door de doelen ,/Zomerlust'// te Drunen de 2e prijs door //De Hoop" te Besoijen en de 3e prijs door „Con- stantia" te Drunen. Het eerekruis verkreeg na een hardnekkigen strijdde Heer Brok van de doelen ,/Zomerlust" te Drunen. Na afloop had de prijsuitdeeling plaats ver gezeld door de noodige aansprakenspeeches enz. Het was reeds laateer men aan scheiden dacht en allen betuigden hunnen dank aan het bestuur van „Hollands Glorie," dat door zijne flinke maatregelen aan de opgekomen gezelschap- pe« zulk een aangenamen dag bezorgd had en wenschten het een hartelijk vaarwel tot een weerzien toe. Vanwege den te Tilburg bestaanden Schil- dersbond zalter bevordering van kunst en nijverheid in de maand Jan. 1881 eene ten toonstelling van schilderwerk worden geopend vervaardigd in de provincie Noord-Brabant. De Bond zal verschillende bekroningen uitreiken. Betreffende den Provincialen schietwedstrijd te 's Hertogenboschmeldt men Even vroolijk als het kamp op de Vuchtsche heide met zijn blanke tentenvele wapperende vlaggen talrijke loodsen en inrichtingen tot gerief en de donkere dennebosschen en oude lunetten op den achtergrond er uitzietzoo levendig is het thans ook reeds in de stralen waar de gepluimde en uitgedoste kampioenen rondstappen met een ernst de zaak waarvoor zij strijdjn, waardig. Dit werkt onmiddelijk terug op de jeugd die altijd gaarne uniformen ziet en dan ook bij deze gelegenheid het hart sneller voelt kloppenen onwillekeurig iets van den glans dier mooie mannen op ?Mi voelt af stralen. Overigens vertolkt een enkele uitgestoken vlag het feestgevoel der burgerij die ter eere van de wedstrijders heden op eene muziekuitvoering is vergast. Tévens heeft ten stadhuize eene soort van officieele receptie plaats gehad. Voor de llollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij zijn aangekomen te Amsterdam 5 en te Amersfoort 2 spoorwegwagens door de. Maschinenbau Actien-Geselschaft te Neurenberg. Deze wagens zien er uiterst sierlijk uit, zijn zeer hoog doch zonder portieren ter zijde. De por tieren bevinden zich voor en achter aan de wagens, die in het midden den doorloop hebben voor de conducteurs en de reizigersterwijl onder het rijden de conducteurs van den eenen in den anderen wagen kunnen treden. Iedere wagen heeft aan de twee zijden van den doorloop bankenwaarop 60 reizigers zeer gemakkelijk plaats vinden doch er zijn ook wagens die aan de twee eindpunten van afzonderlijke zitplaatsen voor 20 alleen reizende vrouwen zijn voorzien. De wagens wo rden door gas verlichtzij zullen weldra in dienst gesteld worden. Uit Bergen-op-Zoem meldt men van 21 Augustus Gisteren avond omstreeks 9 ure is hier een felle brand uitgebroken in een hoevegelegen buiten de Steenbergsche poort. In een uur tijd was het geheele huis afgebrand terwijl de ge heele inboedelzoomede een geit een prooi der vlammen werden. De bewonersdie reeds te bed lagenhebben zich met moeite kunnen redden. Het huis stond op tien minuten afstand van de kom onzer gemeentede spuiten die derwaarts gingenmoesten op last van den Burgemeester echter terug, omdathet huis tot eene andere gemeente behoorde. Zeer laat kwam de spuit van de op 25 minuten afstand gelegen gemeente Halsteren engaf geen water omdat de slang lek was. Zondagmiddag tusschen half twee en twee uur stond in het kamp bij Bussura eensklaps een der koks in brand. De nog al vrij hevige wind namelijk had de vlammen aanhoudend in de richting gehouden van een der balken waar aan dc kookketels hangen. Die balk scheen wat verkoold te zijn en brak plotseling. Een der potten viel in het vuur waardoor de vlammen om de beenen van den kok sloegen. De bijkok had de tegenwoordig heid van geest om hem op te pakken en in eene ton met water te zetten die gelukking bijua vol was. Na daaruit te zijn gehaaldbleek dat de opperhuid van het linkerbeen ter grootte van eene hand was verbrand. De patient werd onmiddellijk door den in het kamp aanwezigen officier van gezondheid Philipse verbonden en zal naar Naarden overgebracht worden. Verschillende bladen deelen het volgende bericht mede Stot Taï, de bekende goochelaar, gafonlangs te Cambridge voor een talrijk publiek een voor stelling en had reeds menigen behendigen toer tot aller genoegen verrichttoen hij bemerkte dat een der toeschouwers op den eersten rang, een welgekleed heer, handig het horloge kaapte van den naast hem zittenden burgemeester. Hij hield terstond op met den goocheltoer, waarmede hij bezig was en vroeg of iemand van het gezelschap een horloge voor hem ter leen had. Natuurlijk werden er hem van alle kanten aangeboden maar geen dezer uurwerken warennaar zijn zeggengeschikt voor den toer, dien hij toch gaarne wilde ver Ij en, om dat hij zeer interessant was. Eindelijk wendde hij zich tot den burgemees ter in de hoop bij hem te zullen slagen. Maar toen de burgervader bereidwillig terstond zijn horloge uit den zak wilde halen bevond hij tot zijn verbazing dat het daaruit verdwenen was. Op dat oogenblik stond de heer naast den burge meester op en wildeonder voorwendsel van een neusbloedingde zaal verlaten. Maar Stot Taïdie beloofd had het horloge aan zijn eige naar terug te geven zwaaide met zijn stok en wees den heer, die de zaal uit wilde gaan, aan als de manin wiens zak men het horloge zou vinden. l)e aangewezen persoon werd boos, ontkende de zaak heftig en weigerde zich te laten onder zoeken. En nu verhaalde Stot Tai het publiek, dat tot nog toe alles voor een goocheltoer had aangezien wat hij zooeven had opgemerkt. Men vond het horloge bij den man, en deze, zooals later bleek een bekend zakkenrollerwerd on middellijk door de politie in verzekerde bewaring genomen. Bij het baden in zee te Scheveuingen had Zondag voormiddag een droevig ongeluk plaats.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2