Nummer 68. Zondag 29 Augustus 1880. 3e. Jaargang-, rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Een gevaarlijke Huwelijksreis. liLi BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Onder de Roodhuiden. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van i ui Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De Minister van openbare werken in Frankrijk heeft aan president Grcvy een rapport ingediend betreffende den staat van zaken rakende den geprojecteerdcn Saharaspoorwegwaaromtrent wij van tijd tot tijd reeds iets hebben medege deeld. Soleillet die de eerste expeditie aan vaarde ten behoeve van het voorloopige terreili- onderzoek werd den 20 Maart door roovers geplunderd en moest terugkeeren. De andere expedities hadden een beter resultaat. De inge nieur Choissy onderzocht 2 parellel-lijnen in de Saharavan Langhuat naar Elgolea. Hij deed belangrijke onderzoekingen betreffende afstanden, aard van den bodem enz. De kolonel Flatters drong het land der Tuarags binnen, om te zien of het hoog gebergte overwonnen kon worden. Hij vond een vlakke "streek zonder zand van 150 kilom. lengteen men meent grond te hebben voor de raeeningdat die streek zich nog verder uitstrekt. In September zal Flatters zijne onderzoekingen weder opnemen. Door den raad van State is een ontwerp goedgekeurd, strekkende om werklieden-vereeni- gingen toe te laten als gegadigden bij aanbeste dingen van openbare werken wier kosten be neden de 50,000 francszijn geraamd. Twee verkiezingen Zondag 11. gehouden in Savoye en de Ardennen, hadden het resultaat dat een Republikein gekozen werd en een ander in herstemming komt. Te Havre is men begonnen met het plaat sen der electrische toestellen door middel van welke de havan verlicht zal worden. Yoór 1 November zal alles gereed zijn. Men is te Havre zeer ingenomen met deze verbetering van de verlichtingter wille van het veilige verkeer in de binnenhavens en van 't bekorten van den den tijddien men voor het lossen en laden noodig heeft. II. Hij beval den tweeden stuurman zijn mes onmiddellijk op te steken. Toen wendde hij zich tot den Indiaan. „Hebt gij weer een uwer our}e kuien gekre gen Sam?" vroeg"hij op gestrengen toon. „De stuurman had ongelijk, mijnheer", hernam de half wilde. „Hij dwingt mij tot werken, als het niet noodig is. Het dek is schoon, begrijpt gij. Ik heb den geheelen nacht aan 't roer gestaan." „Dat is wel waar Sam maar wij kunnen aan boord geen volk gebruikendat zich ver zetten durft. Ik waarschuwde u als het weder gebeurdedat gij uw eigen weg kondet gaar. dus zullen wij u te Ontonago aan wal zetten. Afgedaan 1" Hiermede verwijderde zich de kapitein, terwijl de tweede stuurman de uitdrukking van zege praal in zijn ruig gezicht niet verbergen kon. „Eindelijk zal ik van u verlost worden", knarste hij tusschen de tanden. Do Roodhuid antwoord de slechts met een dreigendenboosaardigen blik uit zijne donkere oogen welke echter als vuur op buskruit in de toornige ziel van den stuurman viel. „Wat moet die blik beteekenen riep hij „Ik zal u leeren hond, mij te dreigen. Jackson breng de handboeien hier Ik zal dezen schurk geboeid houden zoolang hij hier nog aan boord is, dat hem hooren en zien vergaan." „Sla mij niet in de boeien zeide de Indi aan. „Dat is niet noodig. Sam doet niemand eenig leed." Nu trad Rotli tusschenbeiden om den be dreigden tegen zulk eene vernedering te be schermen, „Mr. Jones", zeide hij tot den tweeden stuur- Advertentiön 1 7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, dx-iemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De heer en mevrouw Léon Say zijn door eene onvergetelijke ramp getroffengeworden. Hun eenig overgebleven kind, een meisje, is hun door den dood ontvallen. Zij stierf op denzelfden dag, die haar 21ste verjaarfeest zou zijn. De Algerijnscho „Républicain de Constan- tine berichtdat er sedert eenigen tijd op Sicilië een Arabisch blad verschijntgetiteld de Onafhankelijkedat de inboorlingen van Algerie tot opstand aanzet. Exemplaren van dat blad worden naar Tunis gezondenvanwaar ze heimelijk naar Zuidelijk Algerie gebracht worden. Ook wordt gemeld, dat een aanzienlijke voorraad wapenen en ammunitie uit Italië in het Alge- rijnsche gedeelte van de Sahara binnengesmok keld is. Het Journal des Débats behelst een brief uit Konstantinopelwaain gezegd wordt, dat er zeven Indische prinsen te dier plaatse zijn aan gekomen en dat deze verklaard hebbendat geheel Mohamedaausch Indie in opstand zou komen zoodra er maar sein gegeven wordt, en dat er eene beweging bestaat om den opstand ook te doen uitstrekken tot Afrika. Uit llome echter wordt het bericht tegen gesproken volgens hetwelk wapenen en ammu nitie uit Italië in Algerie binnengesmokkeld zijn. De tijdingen uit Rome voegen er bij dat het bestaan van een le Cagliari verschijnend Ara bisch blad te eenen male onbekend is in Italië. De Yicomte de Civry kleinzoon van den overleden Hertog van Brunswijk die te Parijs terecht stond beschuldigd van bedriegelijke handelingen is door de rechtbank vrijgesproken. Rosa Bonlieurde beroemde schilderes kreeg eenige jaren geleden van den toenmaligen onderkoning van Egypte de opdrachteen di.?— renstuk voor hem te schilderen waarop niets anders dan leeuwen voorkwamen. Do kunstenares liet toen een prachtigen leeuw en een leeuwin uit Afrika komen om haar tot man „dat komt mij voor als eene nuttelooze wreedheid. Deze man schijnt mij toe, niémand eenig kwaad te zullen doen. Ik zal voor hem instaan zoolang hij nog aan boord is." De oogen van den Indiaan gloeiden als kolen, toen bij eerst mr. Roth, daarna diens jonge schoone vrouw aanzag. Wat die blik beduidde was niet duidelijk. De stuurman nam de inmenging van Rolh zeer kwalijk en verzocht dezen zich niet met de aangelegenheden der equipage te bemoeien. De handboeien werden, gebracht en den Indiaan onder vloeken en verwenschingen van den stuur man aangedaan. Sam liet het geduldig toe, maar de blik dien hij uit zijne oogen op den gehaten stuurman sloeg, verried wat er in zijn binnenste omging. Rotli geleidde zijne vrouw weder naar het dek. Een half uur laterterwijl de kapitein bij het roer stond zocht mrs. Roth den kapitein op en deed een goed woord voor den geboeiden en opgesloten Indiaan. „Zooals gij verkiest hernam deze zeer galant, ging daarop naar beneden en bevrijdde Sam met eigen handen. Opnieuw scheen de Indiaan de jonge vrouw met zijne blikken te willen verslinden. Hij bracht zijne kleeding in orde wierp met een snelle fiere beweging zijne lange lokken achterwaarts en zette zich op een kist tusschendeks neder. «Gij zult u nu immers wel bedaard houden, niet waar", zeide mevrouw Roth tot hem. „Dan zijt gij een brave kerel. Ik vrees dat men u vooraf getergd heeftdaaraan echter kan ik niets veranderen. Zoek in het vervolg geen twist meer," Wat ik u bidden mag!" Zij stopte hem een geldstuk in de hand hij zag haar aan, als had hij haar met zijne oogen willen doorbooren liet toen langzaam zijne oogen over hare gestaltehare handen hare voeten zwevenals wilde hij zich haar beeld geheel en al in het geheugen prenten. Het geldstuk stak hij onder een tevreden mompelen in den zak. Des avonds laat bereikte de stoomboot Onto- modellen le dienen. Deze Dieren werden op haar buitenplaats te Borbizon, bij Fontainebleau, bewaard in een stevig maar sierlijk hok, waar zij ruimte genoeg hadden om zich vrij te bewe gen. Het stuk is thans af en heeftnu de ex- Khedive zich zulk een uitgaaf niet meer kan veroorlooveu een anderen kooper gevonden voor 100.000 francs. Het leeuwenpaar is door de kunstenaresnu zij het niet meer noodig heeft, aan den Jardin d' Acclimatation in het Bois de Boulogne geschonken. Pc Parijs heeft in de laatste dagen her haaldelijk het gerucht geloopen dat tusschen het Vaticaan en de Regeering eene schikking stond getroffen te worden krachtens welke in de verbanning der Jezuïeten zou worden berust, op voorwaarde dat men de overige congregaties blijven liet. Hoe dit zijeen feit is hetdat de Regtering geenerlei aanstalten maakt om handelend tegenover bedoelde congregaties op te treden, 'tls echter de vraag of dit in den smaak van dat publiek zal vallen dat nog onlangs Freycinet begroette met den kreet „Leven (ie decreten Op het meer van Bourget bij Chambéry, is vrijdaggedurende een hevigen storm een boot omgeslagen met tien personenwaarvan er zes verdronken, zij behoorden allen tot het Lyonsche tooneel. Ook te Lyon en te Angoulème hebben hevige stormen gewoed die het vee in de weiden deer den en den oogst zwaar beschadigden. Eindelijk toch komt het heugelijk bericht uit Frankrijkdat de Phylloxera zijn meester gevonden heeft. De Heer Mares bij Monlpellierheeft zijn geheele domein van 't vernielend insect gezuiverd, terwijl de geheele omtrek zonder uitzondering verwoest is. De oogst van 't vorige jaar was gewoon, die van dit jaar belooft buitengewoon overvloedig te worden. Welk het toegepaste middel was, staat niet vermeld. Yolgens een Fransch blad het Journal de Chateaubriand.is onlangs te Meilleraye een man, die sedert eenigen tijd krankzinnig was, volkomen genezen doorin een gloeienden oven te gaan liggen. Hij was op zekeren dag in een bijzonder woeste vlaag zijn huis uitgeloopen had den oven van zijn buurman waaruit een oogenblik te voren het brood genomen was open gemaakten zich daar in zijn volle lengte op de gloeiende plaat uitgestrekt. Eerst een geruime poos later vond men hem daar bewusteloos en half verbrand liggen. Zijn lichaam was aan de eene zijde met brandwonden overdekt, die hem vreeselijke pijnen veroorzaakten, maar door de goede zorg der geneeskundigen en zijn sterk gestel kwam hij alles le boven, en thans moet hijniet alleen naar het lichaam maar naar'den geest volkomen genezen en ver standiger dan ooit te voren zijn. liet geneesmiddel is zeker nieuw-, en tot nu toe in het brein van geen enkel geneeskundige opgekomen maar wie weet of men nu niet weldra, na dit gunstig resultaat, in de krank zinnigengestichten de patiënten aan zulk een vuur proef gaat onderwepen. nagon. De lichten werden ontstoken, tafels en stoelen als naar gewoonte op heldere avonden, naar liet^ tusschendek gebracht en een kleine troep Duitsche muzikanten, speelden een wals waaraan de meeste dames zich buitengewoon vermaakten. Ook was Edith eene hartstochte lijke danseres. Na eenigen tijd naderde Hendrik haar. „Lieve Edith wij hebben Ontonagan bereikt en er zijn eenige der passagiers, die met eene boot naar wal willen roeien. Wij zijn niet meer dan een kwartier van den oever verwijderd de stoomboot kan echter wegens den lagen waterstand niet nader komen. Wilt gij met ons gaar. „Zeer gaarne. Waarheen gij gaat zal ik met u gaan „Goed. Ik zal uw hoed en mantel halen. Er gaan nog een zestal andere dames mede." Toen het gezelschap echter gereed was om te vertrekken naderde de kapitein en sprak „Zoo eenige der dames vreezen mochten zee ziek te worden zou het beter zijn niet mede te varen. Het meer staat zeer hol." Tengevolge dezer waarschuwing bleven twee dames achter. Edith echter kende geen vrees en bleef bij het gezelschap. De boot danste op de golven door de duisternis, op de lichten aanhoudende die van het dorp Minen hun te- genglinslérdeii. Kort daarna kwam zij aan en allen stapten aan wal. "Zij vertoefden twee volle uren aan wal waarna men zich tot het terug keeren gereed maakte. Op eens riep een der dames met schrik, dat zij haar diamanten doekspeld verloren had en deze waarschijnlijk in de gezelschapskamer van het hotel was blijven liggen. Maar allen waren reeds in de boot behalve mr. Rothen deze bood zich aan naar de speld te zoeken. Terwijl hij zich verwijderde, beval de stuur man af te steken. „Houd op wij moeten mijn echtgenoot niet achterlaten riep Edith. „Dat is nietsmevrouw", hernam de stuurman een weinig ontevreden. „Wij zullen hem ook weder halen. De boot moet toch nog verschei- De uitval uit Candahar is den Engelschen duur te staan gekomen. Hij slaagdevolgens het telegram van den onderkoning,, doch tot den prijs van zeven gesneuvelden onder de officieren en 180 onder de minderen. Op de doodenlijst komen een generaaleen koloneleen majoor een kapitein, drie luitenants en een veldprediker voor. Bovendien werden een vijftal officieren zwaar gekwetst. Het bleek dus opnieuw dat de Afghaansche strijdmacht onder Ayoub-Khan niet gering te achten is. Des te verlangender ziet men het dene malen naar den wal. Nu kunnen wij niet wachten daar er een storm in aantocht is." Dit bleek weldra zoo te zijn. Die het Boven- Meer kentweet ook hoe gevaarlijk eene be weging der baren voor kleine vaartuigen is, zelfs in de nabijheid der zandige kust. De roeiers deden hun uiterst best om den storm te bekam pen doch een plotselinge rukwind greep de boot aan en wierp ze om. Allen die er in waren geraakten in het water. Edith hadtoen zij nog op de kostschool vau Ra dl :y aan de Hudson was de zwemcursus mede gemaakten was een uitmuntende zwem ster in stil water doch in dit onstuimige meer waren hare krachten spoedig uitgeput. Met een blik op de lichten van de stoombootdie zij in de verte zag flikkerenen waar de dansenden zich vermaakten en met de laatste gedachte aan haren geredden echtgenoot sloot zij uitgeput hare oogen. Tien menschen waren op eens aan den dood overgeleverd. Intusschen was Henry Roth aan den oever teruggekeerd en bemerkte, dat de jol vertrokken was. Een paar man zaten aan de trappen bij een hoeveelheid provisie, welke de stoomboot moest innemen. Zij verzekerden den verbaasde, dat de boot spoedig zou terugkeeren. Inmiddels was de Indiaan Samdie door dwang aan wal was gekomen daar ook bijge komen. „Een booze windSir", zeide hij„kwaad voor de boot dezen nacht. „Ik zie het gevaar", hernam Roth met be vende stem. „Ik hoop dat zij behouden aan de stoomboot kome Dit zeggende dacht hij aan het doodsgevaar, waarin zijne vrouw verkeerde. Hij en de andere mannen wachtten nog een uur, doch de boot verscheen niet. Eindelijk begon het te stort regenen. Men wachtte nog tot laat in den nacht en moest eindelijk eene schuilplaats zoeken in het dorp. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1