Duitschland. Oostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. opdagen van Roberts te gemoet. die Candahar ontzetten en Ayub tuchtigen moet. Voor dezen ziet het er hachelijk uit, vooral wanneer Roberts en Phayre samenwerken om hem tusschen twee vuren te brengen. Doch het schijntdat de Afghaansche troepenaangevuurd door hunne overwinning op 3urrows, hunnen generaal dwin gen om te strijden tot het laatste. Roberts, zoo berekent men, zou den 29 bij Candahar kunnen zijn. Hij zou dan den afstand van 280 Eng. mijlenover een zeer lastig terrein, in zestien dagen dat is in opmerkelijk korten tijd hebben afgelegd. Het vuur van misnoegdheid^ en verzet blijft in Ierland voortsmeulen. Nu hier, dan daar eens slaat er eene vlam omhoog, in den vorm van eene vechtpartij of van een vergrijp aan den persoon of het eigendom eens grondeigenaars. De Land-League heeft te Dublin weder eene - bijeenkomst gehouden, waarin werd medegedeeld, dat zij 10,000 p. st. beschikbaar heeft ten behoeve van op straat gezette pachters. Een sprekend staaltje van de wijze, waarop het landvolk samenspant, levert het volgende Te Newmarket, bij Cork, werden pogingen gedaan tot openbare veiling van graan van vier pachters die wegens wanbetaling uit hunne hoeven gezet waren. Intusschen was het volk door dreigende plakkaten vermaand om niet te bieden. Eene ontstuimige menigte onder welke de vier pachters waren, in lompen gehuld was op de plaats bijeen. De deurwaarder en de landheer werden uitgejouwd, en werkelijk werd er geen enkel bod gedaanzoodat de verkooping moest uitgesteld worden. Iets soortgelijks had te Shamborough plaats. Daar zou het graan van eene weduwe geveild worden wegens schuld. Doch 300 mannen maaiden het af, en verhinderden de deurwaar ders er een hand naar uit te steken. Aangaande de verwoestingen door slangen en dolle honden in Indie teweeggebracht, deelt de Academy" het volgende mede: De verscheurende dieren, en voornamelijk de tijgers, zijn bijna geheel in het regentschap Bombay uitgeroeid. Daartegenover staat, dat de vergiftige slangen talrijker dan ooit zijn en aan leiding geven tot een groot aantal van ongeluk ken met doodelijken afloop. Men heeft daarom voorgesteld haar een oorlog op leven en dood te verklaren en alles aan te wenden wat tot haar vernietiging leiden kan. Wat de hondsdolheid aangaatmen gelooft algemeen, dat dit kwaad zeker het verschrikke lijkst is van alles, wat in de Oostersche landen heerscht. Dit moge waar zijn voor Turkije, maar zeker niet minder voor Indie, waar 105 gevallen van watervrees met doodelijken afloop alleen in Bombay gedurende dm loop van een jaar zijn geconstateerd geworden. Gedurende (Ie daarop volgende twaalt maanden werden niet minder dan vijftig duizend ronddolende onbe kende honden gedood en dit zal zeker wel de eenige manier zijn om het vreeselijke kwaad te bestrijien. In Birmah hebben zware overstroomingen groote schade aangerichtvooral te Promete Thavetingo en te Minhla., in Opper Birmah. Öp laatstgenoemde plaats is de grond zoo doorweekt van het water, dat hij onder het fort aldaar wegzakte, en het sterke gebouw ineen deed storten. Koning Theebau moet nu een andere plaats voor een sterkte zo-ken, maar het zal moeielijk zijn een even geschikt punt als dit te vinden. Men vreest dat het fort te Thayetmyo een zelfde lot zal ondergaan. Op den onderaardschen spoorweg tusschen de stations Kensington en Aldersgate is een jongmensch door een zijner bekendendie bij hem in den wagon zat, onverhoeds op het hoofd geslagen, zoodat hij bewusteloos ineen zakte, en vervolgens van een tasch met 105 pd. die hij bij zich had, beroofd. De moordenaar poogde daarna zijn slachtoffer uit den waggon te gooien, maar het gelukte hem niet, en bij de aankomst van den trein was de aangevallene, hoewel ernstig gewond weer ge noegzaam bij zijn kennisom de misdaad Yan zijn gewaanden vriend aan te geven, die terstond in hechtenis genomen werd. De directie van het Crystal Palace te Londen heeft boslotente beginnen met het volgende jaar, eene serie van internationale tentoonstellin gen te houden. De rij zal geopend worden met eene tentoonstelling, voornamelijk gewijd aan de wol en de aanwending daarvan voor industrieele doeleinden, alsmede de machinerienvoor hare bewerking. Zij wordt geopend in Juni en geslo ten in October 1881. Voor plaatsruimte zuilen geene kosten berekend worden. Medailles en getuigschriften van verdiensten zullen toegekend worden door bevoegde beoordeelaars. Stoom kracht voor het in beweging stellen van machi nerieën zal kosteloos verstrekt worden. Opgaven van inzendingen, alsmede aanvragen om plaats ruimte moeten voor 1 Januari 1881 ingezonden worden aan den heer P. L. SimmondsDepar tement van de Internationale tentoonstellingen, Crystal Palace, Sydenham, London, S. E., die tevens bereid is alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Om eenigszins op het belang van zulk eene tentoonstelling te wijzen, merken wij op, dat het Crystal Palace jaarlijks gemiddeld door twee millioen personen bezocht wordt. De inzendingen worden verdeeld in 12 klassen, namelijk: 1. schapenwol en artikelen daarvan vervaardigd, ook die vermengd met katoen en andere materialen; 2. Geitenwol of mohair en artikelen daarvan vervaardigd; 3. Alpaca, Lama- en Vigonjewol; 4. kemelshaar; 5. koehaar; 6. paardenhaar van verschillende landen; 7. men- schenhaar; 8. Konijnenwol; 9. Bontvellen, ruw of bereid; 10. Vogelvellen en vederen voor kleeding, versiering of manufacturen; 11 Teeke- ningen van wal of vederen produceerende dieren; .12. Werktuigen en gereedschappen, die in de wolindustrie gebruikt wordenbewogen door hand- of stoomkracht; materialen voor het blee- ken of verven; beschrijvende boeken, statistieke opgaren, enz. Verleden Woensdagden verjaardag van ko ning Lodewijkvierde Beieren de 700jarige regeering van de Wittelsbacher dynastie. Zeven honderd jaren onafgebroken, heeft dat huis thans over het koninkrijk geheersclit. De Dom van Keulen issedert zijne vol tooiing verreweg het hoogste van alle gebouwen der wereld. Zijn hoogte is 160 meter, terwijl de Nikolai- kerk te Hamburg 144.20 m., de St. Pieter te Rome 143 m., de Dom te Straatsburg 142 m., de Cheopspiramide 137 m., de St. Pauluskerk te Londen 111.30 m. en de Notre Dame te Parijs 71 meter hoog zijn. Men heeft berekend dat het bouwen van den Dom iu het geheel 40 millioen mark heeft ge kost. Van 1821 tot aan de voltooiing werden 18 millioen bijgedragen. Het kleinste horloge ter wereld werd dezer dagen den Duitschen Keizer door den vervaar diger een Engelschman te koop aangeboden. Het heeft de grootte van een dubbeltje en is vervat in de gouden plaat van een zegelring. Er moet door een Berlijnsch slotenmaker eene nieuwe soort van Torpedo uitgevonden zijn, die niet dienen moet om te vernielen maar om huizen tegen inbrekers te beschermen. Deze signaaltorpedo's zijn zoodanig ingericht, dat zij zoodra de dieven de deuren of vensters, waarbij zij geplaatst zijn, in beweging brengen, met een lu-vigen knal ontploffen en daardoor de slapende bewoners van het huis of de buren waarschuwen. De bewoners van het huis kunnen echter op eene bijzondere manier binnenkomen, zonder de torpedo te doen ontploffen, wat een groot gemak is zoolang men maar zorgt, dat nooit een dief in dat geheim wordt ingewijd. Daarenboven is bij de ontploffing van deze torpedo's volstrekt geen gevaar. Te Dresden is eene nieuwe schilderij van Hans Makart tentoongesteld, getiteld „de Bac- chantenfarailie." Het stuk, dat van daar waar schijnlijk naar Berlijn zal gaan, trekt er natuurlijk vele bewonderaars maar toch is men algemeen van oordeeldat het eigenlijk meer een schets dan een afgewerkte schilderij genoemd moet worden. Dezer dagen kwam een jonge Lotharinger bij den ingang van het park van het kasteel Babelsberg en verzocht bij den Duitschen Keizer te worden toegelaten. Hij had uit zandsteen eene buste des Keizers vervaardigddie hij hem ten geschenke wilde aanbieden en waarbij hij hem tevens een verzoekschrift wilde ter hand stellen. De kommandant der wacht verklaarde, dat zoolang de Keizer op het kasteel was er niemand in het park mocht worden toegelaten en dat alle verzoekschriften aan den hiertoe aan wezigen beambte moesten worden afgegeven. De jongman zeide daarop ronduitdat hijvijf jaar geledenzijn vaderland Lotharingen had verlaten teneinde zich aan-den Duitschen mili tairen dienst te onttrekken en dat hij thans den Keizer vergunning wilde vragen om ongehinderd in zijn land terug te mogen komen. Toen hem daarop werd gezegddat men hem vermoedelijk wel met rust zou laten omdat het toch reeds vijf jaar ereleden waszeide hij dat er evenwel nog iets ergers washetwelk voor hem kwade gevolgen kon hebben namelijk dat hij op het laatst toch in dienst gegaan maar na verloop van een half jaar gedeserteerd was, omdat hem de behandeling niet beviel. Aanvankelijk hadden de beambte en de kommandant om hem gelachen, maar bij deze laatste bekentenis hield dit op. „De Keizer" zoo werd hem nu gezegd neemt geen geschenken aan gij kunt dat ding dus houdenuw verzoekschrift zal aan Z. M. worden ter hand gesteldmaar gij gaat als deserteur in arrest naar Potsdam", en on middellijk werd hij weggebracht. Een recht ongelukskind is de schoone twintig jarige dochter van een kapitein te Pest. Eenige jaren geleden verloor zij plotseling het gezicht. Haar vader riep de hulp der kundigste genees- heeren in en eindelijk [gelukte het hunhet meisje weer ziende te maken. Thans trof haar echter een nieuwe slagzij werd doof. In haar wanhoop daarover sprong het arme meisje in den Donau maar zij werd gered en bij haar vader teruggebrachtdie haar troostte ei met haar naar Weenen reisde, waar zij behandeld werd door den oordokter Politzer. Na verloop van eenigen tijd had zijdoor de zorgen van dezen geneesheer, haar gehoor terug gekregen. Toen zij echter in haar blijdschap naar de kerk was gegaan om te danken voor haar her stel werd zij op den terugweg door een huur rijtuig overreden, Zij is zwaar gekwetst maar zal waarschijnlijk wel mettertijd herstellen en dan hoopt zij dat de reeks harer ongelukken ten laatste een einde genomen zal hebben. Weldra zal een aanvang gemaakt worden met den bouw van de drie forten die het vesting stelsel om Rome moeten volmaken. Van deze zijr. er twee de forten Prenestino en Tiburtinodie op ongeveer zes kilometers afstand van de stad gebouwd zullen worden, terwijl het derde tusschen de beide anderen zal gelegen zijn. Ondanks de verzekeringen van de minis- terieele organen, acht „Fanfulla" de Tunesische quaestie nog niet bijgelegd. „De taal der Fransche perszegt het blad is scherp en hartstochtelijk. De vertoogen van den Italiaar.schen gezant generaal Cialdinihebben het doel niet bereikt. „Het wordt bevestigddat deze gezant naar Italië komt om met den Minister Cairoli een conferentie te hebben. Volgens de jongste ge ruchten zouden de generaal en de Minister elkander te Belgirate aan het meer van Maggiore ontmoet hebben. Het bericht van de „Opinione", als zou Engeland weinig kans hebben de Mogendheden over te halen tot een gemeenschappelijk optreden ten gunste van Griekenland en Montenegro, wordt van verschillende zijden gelogenstraft. Naar uit Rome verzekerd wordthebben alle kabinetten zich thans vereenigd met de door Engeland op gestelde nota betreffende Griekenland, en wat Montenegro betreft, een maritime demonstratie ten zijnen gunste wordt nu zeer waarschijnlijk geacht. Ook uit Constantir.opel wordt dit ge meld. De Mogendheden schijnen niet geneigd verder uitstel te verleenen en hebben verklaard, dat hare besluiten in zake Griekenland onherroe pelijk zijn. Weigert de Porte dienovereenkomstig te handelendan zullen de Mogendheden weten wat haar te doen staat. Ingeval tot de demonstratie voor Dulcigno besloten wordtzullen de schepen der Mogend heden zich te Palmero vereenigen onder het opperbevel van den Engelschen admiraal Sey mour. Het Hof van Assises veroordeelde Cordig- lianidie steenen wierp in de Kamer der Volksvertegenwoordiging tot vijf jaren gevan genisstraf. Men spreekt er van de Gothardtunnel electrisck te verlichten. Er worden thans proe ven genomen, en als deze gunstig uitvallen, wat zeer waarschijnlijk mog heeten dan zal Europa weldra op het eenig schouwspel kunnen wijzen van een ruim drie mijlen lange tunnel, die op kunstmatige wijze daghelder verlicht is. Vroeger heeft men beproefd er electrisch licht bij het werk te gebruiken maar de arbeiders gaven de voorkeur aan hunne verplaatsbare lantaarns die de enkele deelen waar dit ver- eischt werd beter konden verlichten. Te Goffeville in den Araerikaanschen staat Mississippihadden Zaterdag ernstige ongeregeld heden plaats. Mr. Pierson de candidaat der Greenbacks voor het Baljuwschap schoot op de openbare straat een voorbijkomenden democrati- schen neger dood om zich daarover te wreken doodden de democraten den heer Pierson en verwondden twee zijner vrienden. Nu werd het gevecht tusschen de politieke tegenstanders alge meen en zeker sou het zeer bloedig geworden zijn als niet in tijds eene sterke militaire macht uit Grenada er een einde aan had gemaakt. BESOIJEN. Maandag 30 Augustus 1880 voorm. 11 ure Matinee door de rederijkerskamer „Oefening kweekt kennis,, met medewerking van de Lie dertafel "Oefening en Vormaak,, van Waalwijk en Besoijen in het locaal van den heer Jud. Dekkers. Maandag 30 Augustus 1880. voorm. 10 ure voorstelling door de liefhebberij tooneelclub "Vondel,, opgeluisterd doo, strijkorkestin het locaal van Mej. de wed. A. Brokken. Tilburg, 28 Agustus 1880. De weefschool alhier telde in de maand Juni 9 leerlingen voor de dag- 20 voor de avondschool; 8 leerlingen der dagschool leggen zich toe op de laken- en bukskinweverijen en een op de tapijtweverij. De leerlingen der avondschool genieten gezamenlijk onderricht in de laken- en bukskinweverij. Het schoolbezoek in de dag school is zeer regelmatig. Minder geregeld is het bezoeken der avondscheoldaar deze leer lingen allen op de fabrieken werkzaam zijn en somtijds wegens hun arbeid verhinderd wordea het onderricht bij te wonen. Zij trachten echter door verdubbelde vlijt het verzuinde in te halen. Waalwijk, 28 Augustus 1880. Op 31 Dec. 1879 waren in de provincie Noord-Brabant aanwezig 470 scholen van lager onderwijs als 315 openbare8 gesubsidieerde en 147 niet gesubsiedieerde bijzondere scholen. Het geneeskundig staatstoezicht heeft thans verklaard dat het roodvonk onder de militairen, gekampeerd te Milligen, epidemisch heerschende is. Naar men verneemtzijn te Zeeland, een dorp op ongeveer een en een half uur afstand van Grave de pokken uitgebroken. Men spreekt van zeven aangetaste personen in vier huisge zinnen. Bij den schietwedstrijd te Vught zijn de volgende prijzen en pnnten behaald Infanterie le prijs le bat., 3e reg. van Begën op Zoom, met 214 p.t 2 e prijs 4e bat. 5e reg. van 's- Bosch met 209 p.; Cavalerie le prijs: 3 esc. 2e rog. van Breda 200 p. 2e prijs 4 esc. ge reg. van 's-Bosch met 186 p.Schutterij le prijs; dienstd. schutterij te Zevenbergen met 228 p., 2e prijs 7e bat. rust. schutterij inct 216 p. Nog werden door de dien sul. schutterij te Til burg 5e bat. rust. schutt., dienstd. schutt. van Eindhoven id, van Breda Bergen-op-Zoom en Helmond resp. behaald 202, 200, 198, 197, 191 en 190 punten. Weerbaarheid. 400 passen uitsluitend voor Weerbaarheid Vereeniging Orauje Nassau, van 's-Hage200 punten; Vereen, tot bev. van 'sLands Weerbaarheid, te Utrecht, 186 p.; Scherpschuttersvcreen. uit de d.d. schutterij, van Rotterdam, 179 p.; Vereeniging De Zwijger, van Utrecht174 p. 200 passen Vereen. Fre- derik Hendrik van Delft249 p.; Korps Ko- ninkl. Scherpschutters van Breda237 p.; Stu denten-Vereen. van Utrecht236; Burgerplicht van Gouda, 236. Tevens werd heden de korps wedstrijd op 300 pas voorterezeten behaalden den lsten prijs korps koninklijke scherpschut ters van Rotterdam, met 257 punten 2 en prijs: Pro Patria van Leiden met 233 punten 3en prijs: Oranje Nassau van 's-Hagemet 230 punten 4e prijs: dd. schutterij van Zevenbergen, met 227 punten. Volgens verklaring van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht van Noord-Bra bant is de epidemie van pokken in de gemeente Rozendaal geweken. Men schrijft uit Wychen: De werkzaamheden aan den Zuid-Oosterspoor weg vorderen goed. De spoorregels zijn nu van weerskanten aangesloten, zoodat de werklocomo- tieven van Tilburg tot hier kunnen doorrijden. De volgende week verwacht men in plaats van de steeds defecte Graadt van Roggen een ma chine van meerdere soliditeitmaar tevens van grooter vermogen, wat natuurlijk het werk zal bespoedigen. Reeds wordt tot dat einde de hulpbrug over de wetering verzwaard. Men verneemt dat het gedeelte van Oss naar Tilburg nog dezen winter in exploitatie zal komen en 't zou zeer wenschelijk zijn, dat dan van hier de exploitatie tevens plaats had, omdat voor dien tijd toch de geheele baan met station en al gereed zal zijn tot hier. Wat de stations betreft, die worden uit een uiterst karige beurs gebouwd, zeer klein en on- practisch daarenboven. Het kaartjesbureau komt evenals de hoofdingang in de wachtkamer derde klasse, terwijl men door deze die der tweede bereikt. Het station hier hoopt men deze week onder kap te krijgen. Ware er niet gedurig gebrek aan 't benoodigde hout, zoowel 't station als de andere gebouwen zouden reeds veel ver der kunnen zijn. Het gedeelte Wychen-Nijmegen zal vertraging ondergaan, doordien de onteigening nog niet is afgeloopeu en nog al moeite ondervindt. Het buskruid zal waarschijnlijk wel spoe dig geheel in onbruik rakenniet in den zin als de vrienden des vredes dat wenschenmaar door een nieuw preparaat, dynamogeen genaamd, dat nog verniclender werkt. Dit dynamogeeneen Duitsche uitvinding heeft bij een gelijk gewicht de dubbele uitwer king van kruid zoodat patronen van 3 gram dynamogeen overeenkomen met patronen van 6 gr. buskruid, Daarenboven kost een hoeveelheid dynamogeen die in werking gelijk staat met een centenaar kruid, f25 minder. Het nieuwe preparaat is zeer gemakkelijk samen te stellen een handig man kan uit de grondstoffen die algemeen in den handel voor komen binnen twee uren bruikbaaar dynamo geen maken. Voorts is het veel minder gevaar lijk dan de meeste ontplofbare stoffen; aanhoudende wrijving hevige schokkenzelfs slagen kunnen het niet doen ontl ruiden. De proeven die men er mede genomen heeft, hebben aangetoond dat het v^r boven kruid te verkiezen is. Het heeftzooals wij reeds zeiden, een tweemaal sterker uitwerkinggeeft weinig rookeen zeer geringen schok en maakt het wapen niet vuil. Ook was na vier-en-twintig achtereenvolgende schoten het kanon veel minder heet dan bij kruid zelfs van de beste soort. Arie van Beestwegens den moord te Sleeuwijk veroordeeld tot levenslange tuchthuis straf, is naar Leeuwarden vervoerd. Volgens het Utrechtsch Dagblad zullen militairen diegekleed zijnde in groot tenue, zich schuldig maken aan rooken, streng worden gestraft. Wij hebben meer dan eens g w. zon op de te weinige zorgdie ook hier te lande wordt in acht genomen met betrekking tot de bier- pompen in bierhuizen en dergelijke inrichtingen. De Minister van buitenlandsche zaken in Pruisen heeft| het dezer dagen noodig geachtde alge- meene aandacht op die zaak te doen vestigen en er op aangedrongen dat overal nauwlettend gecontroleerd worde en de duchtdie in het bier wordt ingedreven en de compositie der buizen enz., en de staat van zindelijkheid van den geheelen toestel. Uit Groningeu meldt men van 25 Aug. Gisteren en heden is hier vier maal brand uit gebroken in verschillende buurten van deze stad. Al deze branden werden in huu begin gebluscht. Bij een er van op den zolder van een kleinen boekdrukkervond men daarbij echter een kunstmatig samengesteld vuurtje, en de politie is thans bezig, naar den vermoede- lijken vervaardiger er van nader onderzoek te doen. Deze brand had plaats midden in een dicht bebouwde buurt. -Woensdag-namiddag, ten 5 ure, had op het station te Arnhem een vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl eenige ververs aldaar bezig wa-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2