Nummer 69. Donderdag 2 September 188(1 8e. Jaargang o; Een gevaar ijke H uwel ijbeis, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FETJI LLET ET. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. m. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Onder De Echo van het Zuiden, Si DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden y 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieveningezonden stukken, gelden enz., franco te /.enden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,G0, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. «QSSBOaflBBST Onder Antwerpen heeft een allerhevigst on— weder gewoed dat twee uren aanhield. In het drooge dok aan Kattendijk waren vijftien werklieden bezig met liet kalfateren van een schil)die personen zochten een schuilplaats onder den boeg van het schip waar zij voor den regen beveiligd waren. Op eens sloeg de bliksem langs den mast naar benedenover boord en langs het koperen beslag tot onder het schip. Twee der werklieden werden onmid dellijk gedood vier anderen bekwamen erge brandwonden en de negen overigen werden be dwelmd. Op verscheiden plaatsen hier ter stede heeft de bliksem brand gesticht of op andere wijze stoffelijke schade veroorzaakt. Ook uit den omtrek der stad zijn berichten van ongelukken ontvangen. Te Mortsel en te Deurne werd een man door het hemelvuur gedood. De jubelfeesten zijn ten einde. Ten besluite maakte de historische optocht heden Zondag zijn derden of laatste» ommegang met evenveel succes als de beide vorige malen en werd heden avond het aangekondigde vuurwerk op de hoogte van Koekelbergh afgestoken. Dit laatste is echter tamelijk mislukt. Er was een vreeselijk gedrang, en het zeer verheven terrein was op zoodanigen afstand van het gros der ontzaggelijke massa toeschouwers, dat de raeestöri zich het vuurwerk meer hebben moeten denken dan dat zij het konden zien. Alleen't groote stuk en het. bouquet van 17000 vuurpijlen waren goed zichtbaar. De apotheose (het Pantheon in vuur) wekte aller bewondering. Maar de apotheoses en de bou- qustten zijn maar kort van duur, en dit duurde voor het publiek wat al te kort. En het publiek is onverzadigbaar. Het kan moeielijk vrede hebben met het slot van de jubelfeesten! Alle Frnnsche Republikeinsche bladen ongeveer Le Temps uitgezonderd bestrijden het plan van Freycinet om de Maart-decreien voorloopig 3lechts op de Jezuïeten toe te passen, zoodat de Re geering waarschijnlijk wel genoopt zal zijn aan den druk der openbare meening gevolg te geven. Bij het aanbreken van den morgen zond kapitein Lawrence eene andere boot naar wal Both stond reeds weder aan de haven en zag met angstige spanning naar het naderend vaar- tuig. „Is de boot is mijne vrouw gister avond veilig aan boord gekomen riep hij den boots man tegemoet. „Niemand mijnheer", hernam deze bedroefd, „zij moeten allen hun graf in de golven gevon den hebben." De stoomboot bleef drie dagen bij Ontor.agon liggen. De lijken werden allen na elkander op- gevischt behalve dat van Edith. „Wij moeten morgenvroeg vertrekken mr. Roth zeide de kapitein. „Reist gij verder met ons „In geen gevalantwoordde de treurende echtgenoot. „Ik blijf voorloopig te Ontonagon." Een half uur later verscheen Sam aan boord en verlangde mr. Roth te spreken. „Kom met mij, Sir", zeide hij; „Sam weet waar dc kleine vrouw zich bevindt," Roth zag al dadelijk dat hij weder mocht hopen. Hij liet zijn pakkage in eene boot bren- Er worden maatregelen genomen voor de ont ruiming der Jezuïeten-scholen op Woensdag a. s. De afgevaardigde Laroche-Foucauld-Bisaccia is als maire van Bonnetable afgezetomdat hij de Regeering in den Generalcn Raad heeft aan gevallen. De Minister van Openbare Werken bezoekt op dit oog.enblik de groote werken welke in het departement der Vogezen uitgevoerd worden. Maandag-ochtend is hij van llymont vertrok ken en heeft den in aanbouw zijnden spoorweg bezichtigd, die naar Chalindrey zal loopen door de arrondissementen Mirecourt en Neufchêteau. Aan het station Vittel werd hij met rijtuig afgehaald dat hem naar Contrexéviile bracht. De Minister heeft op eenige woorden van begroeting o. a. het volgende gezegd Gij kunt er op rekenen met het aanstaande badsaizoen per spoortrein hierheen te komen. Ik geef u dc stellige verzekering, dat de lijn binnen drie maanden in "exploitatie gebracht zal worden. Eerlang kan men de indiening verwachten van een wetsontwerp tot gedeeltelijke vervreem ding van de diamanten der kroon. Onder de juweelen zoo diamanten als edelgesteenten van anderen aard onder dien naam bekend vindt men een gedeeltedat slechts handelswaarde heefteen arder deel is van groote artistieke waarde en zal als zoodanig in de nationale musea worden bewaard als voorwerpen van kunst. Alleen de onder de eerstbedoelde categorie val lenden zullen worden verkocht. Men rekent op een opbrengst van 7 a 8 millioen fr. Voor dat bedrag wil het Departement van Schoone Kun sten een fonds aanleggen waaruit te allen tijde ook als in sommige dringende gevallen de goed keuring van de Kamers niet dadelijk kan worden verkregen belangrijke kunstvoorwerpen kun nen worden aangekocht voor de nationale ver- za relingen. De tweegevechten in Frankrijk, vooral tus- schen Parijzenaarszijn in den laatsten tijd zoozeer toegenomen dat de overheid ecu onder zoek naar het cijfer er van beeft ingesteld sedert 1 Januari jl., kennelijk met het doel om meer afdoende maatregelen er tegen te nemen. Vol gens den Moniteur is het den prefect van politie gebleken dat er in dat tijdsverloop te Parijs gemiddeld vier tweegevechten per week plaats hebben gehad die zonder gerechtelijke vervol ging zijn gebleven. Dat zou dus omstreeks 140 gen en voer naar wal. Den volgenden morgen vroeg verliet hij onder aanvoering van Sam, Ontonagon om zijne vrouw op te zoeken. De Indiaan verhaalde hem dat hij in eene volk planting achter Ontonagon geboren was _©n de gelieele omstreek nauwkeurig'kende. Terwijl hij in de laatste drie dogen had rondgezworven, had hij de verlaten wigwam van den „Roodou- Pijl", een beruchte Chippeway-Desperados, ont moet en uit zekere teekenen gezien dat de „Roodén-Pijl" de echtgenoote van den New- Yorker gered en met zich naar de Three-flint- rivier genomen had. De wigwam was zoo gelegen, dat zij te land nauwelijks kondo bereikt worden. Rood-Pijl had dus eene kano gebruikt en was van de haven daarheen gevaren. Beiden namen ook eene kano en aan de plaais aangekomen toonde Sam aan Roth cenige lichte indrukken in het zand. „Dat is van een vrouwenvoet", zeide hij. Zoo ook toonde hij ltoth het giootste gedeelte van een gekooktcn zalm. „Ziet gij dat Sir dc kleine vrouw moest den viscli etendoch heeft hem weggegooid. Geen Indiaansche mond bijt er zoo in maar verslindt (lien tot op de graten. Dat zijn de tanden eener blanke vrouw geweest." Roth zette hem aan tot den moesten spoed wantofschoon hij nu wel geloofde dat zijn vrouw nog in leven was toch vreesde hij al het mogelijke. Beiden stapten weder in de kano en roeiden naar de Three-Flint kolonie. Sam kende zijn weg en vervolgde dien snel. Weldra verlieten zij het meer en voeren de genomnde rivier op. Des namiddags bereikten zij het zijn gedurende de acht eerste maanden van dit jaar. De stoomboot Le Neptune, die een maand geleden op liet meer van Bienne vergaan is is boven water gebracht. Zes lijken werden i.n de kvjuit gevonden, vier worden nog vermist. I)j. horloges van de gevonden lijken waren allen ten uur 40 minuten blijven stilstaan. Een paar jaren geleden kwam te. Parijs een Engelsche dame die zicli Lady Hamilton noemde en een fraaie woning huurde, zooals met haar staud overeenkwam. Maar de huur daarvan betaalde zij nietevenmin als het prachtige_ rijtuig dat zij huurde, of de tallooze zaken die zij in haar prachtige*- equipage op crediet kocht. Eindelijk echter kwam die manier van han delen der politie te ooreii en werd Lady Ha milton gevangen genomen wegens oplichterij. Nu bleek het, dat de elegante Lady de wegge- lóopeh vrouw van-een schoenmaker was, die ook reeds wegens dergelijke praktijken met de Engelsche politie in aanraking kwam. Zij is door de Parijsehe politie tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. De Heer 11. B. Raap, juwelier te Parijs, is in het bezit van een merkwaanfigou diamant. Deze edele steen is zwart en mag beschouwd worden als de eenige bekende zwarte diamant van deze grootte. Aanvankelijk hechte men geen groote waarde aan het ruwe product, maar thans nu hei werk der slijping ongeveer voor twee derde is volbracht, heeft de steen voor een liefhebber een niet te schatten waarde verkregen. Door den zwarten achtergrond komt de kleur— schakeering der prismaszoo schitterend mogelijk uit. Deze merkwaardige steen wordt te Amsterdam geslepen. Doen Antwerpen Parijs en Londen ons ook al sedert eenige jaren concurrentie aan in de bewerking van den diamant in Amster dam alléén vindt men werklieden bekwaam ge noeg om zulk ecu steen te slijpen. De hardheid toch is zoé groot, dat-de diamant nu reeds zes maanden onder handen is, en er nog wel drie maanden zullen heengaan eer het wérk is vol tooid. De steen zal na de slijping tnsschen de 30 cn 35 karaat wegen. Dyon. I)j comm. van pditie, die zich heden naar het college der jezuïeten begaf, vond daar alleen een geordend geestelijke als nieuwe direc- Indiaansche dorp, Sam ging alleen aan wal om te verkennen, terwijl Roth tot bewaking der boot moest achter blijven. Rood-Pijl had in dit dorp twee vrouwen en verscheidene kinderen. De beide vrouwen verklaarden echter, dat zij sedert meer dan eene week niets van hun lieer en gebieder gezien hadden. Sam redenen meenende te hebben aan de waarheid hunner woorden te moeten twijfelen, begaf zich naar den hoofdman des dorps en door de bemoeiing van deze vernam hij dat Rood-Pijl nog den vorigen nacht in het dorp geweest was. liet kwam er nu op aan te vernemen waar hij zijn buit verstoken had, en Sam geloofde op het rechte spoor te zijn. De oevers der rivier werden afgezochtdoch alleen des nachts, daar de list van Rood-Pijl bij dag uitwegen zou ge vonden hebben. Nadat hel avond gewordeu wasroeidei) beiden in hunne kano verder terwijl zij zich in het midden der rivier hielden. Na eenigen tijd fluisterde Sam „Ik zie licht", en wees naar eene boschrijkc plaats aan den oever. Roth bemerkte niets doch het gezicht van den Roodliuid was scherper. „Ik zie Rood- PijH." zeide hij kort daarna. „Daar is hij Nu moet.cn wij hem overvallen." Met de grootste voorzichtigheid roeide hij naar den oever en tocn.dc kano over het zand heen- strcek bemerkte Roth ook een schijnsel door het dicht geboomte. Bijna zonder gevaar werd de kano nu op het land getrokken daarop gingen heiden blootvoets om eik geluid te vermijden, op liet licht af. Dit kwam uit een wigwam van berkèfibastwelker lage ingang open was en - en flikkerend licht deed onderscheiden. Eindelijk, teur dei inrichting er. één jezuïet, die dc maat schappij vertegenwoordigde als eigenares van het onroerend goed. De 22 andere jezuïeten waren vertrokken. Men verzekertdat een dergelijke ontruiming in geheel Frankrijk volgens afspraak heeft plaats gehad. Te Madrid vei beidt men met belangstellend ongeduld het oogenbnk dat -aan den Koning een zoon of dochter schenken zal. De omslach tige prncparatieven zijn afgeloopen en al de hoogw.bekleeders en diplomaten die volgens de étiquettebij de gewichtige gebeurtenis moeten as3isteeren zijn op hun post. Anne Koningin! In afwachting vechten de bladen over den litel waarop de te verschijnen wereldburger rechtens aanspraak kan maken. Zaterdag woedde te Madrid een orkaan, die de stralen 24 uren lang onder water zette en de wijngarden in den omtrek verwoestte. Ook elders in het schiereiland was het een noodweer. De ochtendtreinen die uit het Zuiden en Noor den in de hoofdbtad moesten komen, ondervon den uren vertraging. Bij Escorial waren de rails weggespoeld en derailleerde de trein waarbij eenige persoonlijke ongelukken vielen te betreuren. Evenzoo werd de Aragonlijn bij Albania verwoest en in verscheiden dalen stond 6 meter water. In 't Hoogcrhuis zijn de ongunstige berichten over Afghanistan door de Regeering^bepaalilelijk weersproken. Van een opstand tegen Abdur- Rahman was niets bekend en de muiterij onder de troepen van den Khan van Chelat bepaalt zich tot 144 man juist 12 dozijn dus. Men hoopte dat de naar Khelat gezondene Engelsche troepenmacht de orde aldaar zou herstellen. Uit Qucttah was voorts bericht ontvangen dat Ajub-Khan zijn leger van de stellingen voor Candahar had teruggetrokken en zich 8 mijlen westwaarts naar Sangiri had begeven. Roberts was den 24 sten 1.1. te Khelat-i Ghilzai aange komen. 't Kan zeer goed wezendat Ajub's beweging slechts een krijgslist is. The Standard schrijft hem het plan toe van achter Roberts' rug oiu Kabul te willen b ireiken en wanneer dit gelukken mocht, zou natuurlijk toen zij nog naderbij kwamen zag Roth zijne Edith naast het vunr liggen slapen en Rood- Pijl gehurkt daarnevens zijne pijp zitten rooken. Nu scheen de Indiaan iets te hooren. Hij nam de pijp uit zijn mond en luisterde. Met een verbazenden sprong was Roth in de wigwam. Rood-Pijl sprong met een woest gehuil op en zijnen vijand tegemoetdoch op hetzelfde oogen- blik geecp Roth hem met zijne sterke, handen om zijnen koperkleurigen hals en slingerde hem achterwaarts dat lïij op den grond viel. Edith sloeg hare oogen op, zag rondom zich cn met blij gejuich stond zij weldra overeind. Alles rondom zich vergetende sloot Roth haar in zijne armen. Van dit oogenblik maakte Rood-Pijl gebruik om op dezen aan te vallen. Hij had een slachtmes getrokken en hief het omhoog. Doch Sam kwam hem voor en strekte hem met een pistoolschot levenloos op den grond. IJlings verlieten de beide mannen met de geredde de hut. Roth droeg zijn'geliefde Edith bij nar op zijn armen in de kano, ofschoon deze door de vreugde des wbderziens zich met nieuwe kracht versterkt gevoelde. Na t-cnc ge lukkige aankomst te Ontonagon verhaalde Edith in korte trekken de geschiedenis van hare red- ,<ling en schaking. „.Toén ik weder tot bewustzijn kwam", zeide zij, „bevond ik mij in een morsige wigwam met een Indiaan alleendie met de beenen kruise lings onder zich zijne pijp zat te rooken. Het was nacht en een 11 mw licht scheen in de enge ruimte. Langzamerhand begon ik mijne gedachten ■bijeen te zamelen en mij h«t gebeurde te her inneren, Ik wist dat de boot was omgeslagen,

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1