Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. 29 Aug. Ajub had hem een brief van veront schuldiging geschreven inhoudende dot hij wel had moeten vechten. Hierop antwoordde Roberts, dat hij beginnen moest met de gevangenen uit te leveren en zich op genade of ongenade over te geven. Ajub versterkte hierop zijn kamp. De partij van Musa-Jan (Jakub's zoon) spoort hem tot vechten aan. Volgens the Standard verzocht Ajub verlof zich ongehinderd te mogeD verwijderen, wat wel een weinig al te dwaas klinkt. Hij zou van plan wezen naar Kabul te trekken natuurlijk om zich op te werpen als mededinger van Ab- dur-Rahman wat geheel tegen de bedoelingen der Engelscheu zou wezen. Heden Zaterdag zal te Londen een wed strijd van eene geheel nieuwe soort worden ge houden namelijk tusschen acht groote luchtbal lons die 'smiddags ten 5 uren buiten de stad zullen opstijgen. Voor deu luchtreizigerdie binnen anderhalf uur den grootsten afstaud af legt, heeft de Luchtvaart-vereeniging eene zilveren medaille uitgeloofd. Tegenwoordig loopen door de straten van Londen mannen rond die in hun donkerblauw pak met donkerblauwen fantasie-hoed er zeer netjes uitzien. Naderbij komende ziet men dat hoed, kraag, rug en front van de jas met daarop geborduurde letters bedekt zijn: eene reclame ten behoeve van de Araerikaansche Richmond Gem sigaretten. De heeren, waaronder negers, rooken zelf natuurlijk steeds het product, dat zij ad- verteeren. Deze nieuwe wijze van adverteeren trekt zelfs in Londen zeer de aandacht en mist dus haar doel niet. Ook is er thans een City Sandwich Company opgerichtdie jongens door de. stad zendtdie aan de voorbijgangers een Sandwich broodje in een net papieren zakje verpaktvoor een penny te koop aanbieden. Dit maakt tot dusverre weinig opgang. Donderdag vierde Duitschland of althans het grootste deelden lienjaringen gedenkdag van den slag bij Sédan. De bladen wijdden aan deze gebeurtenis minder of meerder hoogdravende artikelen waarin ze Duitschland's dapperheid verheerlijken en wijzen op 't gewicht van het feit. Te Dresden werd een zoogenaamd Sieges- denkmal onthuld tevens graftceken voor de in 1870 gevallen Dresdeners. Hoe weinig de idee der Duitsche Rijkseenheid nog doorgedrongen is in de harde koppen van sommige Beiersche particularisten kan blijken uit het feit dat onlangs bij gelegenheid van het Wittelsboch-feest te Münchende glazen zijn ingegooid bij iemand die nevens de blauw witte Beiersche ook de Rijks vlag had uitgestoken, een en ander onder den kreet van /Landver rader Het trekt zeer de aandachtdat het Ru- maansche Vorstenpaar in de hoofdstad zoo bijzonder hartelijk is ontvangen, 't ls familie dat is waarmaar 'tis dan ook bijzonder harte lijk. Vorst Karel's herhaalde bezoeken aan Von Bismarck brengt men in verband met het voor nemen om Rumanië tot een Koninkrijk te maken. De Vorst van Rumaniëwiens huwelijk zooals men weetkinderloos gebleven is, den eisch van zijn volk tot scheiding weigerde hij herhaaldelijk moet besloten hebben zijn neef Ferdinand een zoon van den Erfprins van Ho- henzollernals kind aan te nemen. Naar men zegt is de zaak reeds beklonken en wordt nog slechts gewacht op de toestemming van den Duitschen Keizer het hoofd der familie Hohen- zollern. Te Berlijn is aan een rijtuigfabrikant de aangevraagde vergunning verleendom met zijn stoomealèchen proefritten door de hoofdstad te doen. Enkele nauwe straten, waar tevens groote drukte heerscht, mogen niet bereden worden. Nadat er onlangs melding was gemaakt van een heftigen twist tusschen badgasten te Kissingen wordt thans nader het volgende ge meld -. Reeds lang was men ontevreden geweest op den commissaris du Prellomdat hij aan de adellijke badgasten voorrechten en vrijheden verleende ten nadeele der niet-adellijken. Nu waren een groot aantal dezer laatsten in den avond van 18 Augustus in een zaal bijeen alwaar eene dame een voordracht zou houden. Dit werd echter onmogelijk gemaaktdoordien op een open gaanderij in de zaal eensklaps mu ziek werd gemaaktten behoeve van een klein gezelschaphetwelk in een nevenlokaal een danspartij hield. Natuurlijk bracht die stoornis in de zaal een algemeene verbittering te weeg. Er werd om den commissarie gezonden, en deze erkende weldat ook hem het musiceeren op dat oogenblik daar ter plaatse onvoegzaam scheen, maar dat hij er niets aan kon doen. Dit ant woord wekte nog zooveel te meer verontwaardi ging met het gevolg dat er thans big de rech terlijke autoriteit een aanklacht wegens hoogst onvoegzame behandeling is ingediend. De lijst van treurige ongelukken die dezen zomer in Zwitserland gebeuren is weer met een vermeerderd. Uit Brigels wordt berichtdat de post naar Schuls bij Zernets is verongelukt. Een Amerikaan werd gedood vier andere personen zwaar gekwetst. Onlangs is een Hongaarsch officier Szerkre- mesky genaamd over het meer Balaton gezwom- f men, van Tuered naar Siofsk. Hij legde dien afstand 20 Enarclsche mijlen in 17 uren af, in al dien tijd gaf hij geen enkel teeken van vermoeidheid en sprak veel met eenigen zijner bekenden die hem in een boot vergezelden. Met eetiige wat hij op zijn tocht gebruikte was een weinig wijn. Zoowel te Wcenen als te Berlijn heeft men groote sommen op den uitslag zijner onderneming verwed. Bij de verkiezing te Napels leden de progres sisten de nederlaag. Het Italiaansche eskader heeftnaar ver zekerd wordtbevel ontvangen met het Engelsche samen te werken. Uit Milaan wordt berichtdat het ten toonstellingsgebouw te Cremond door brand is vernield. Een aantal schilderijen en kunstvoor werpen die aan de commissie van toelating waren ingezonden, zijn daarbij verloren gegaan. De Albaneezen hebben per telegraaf aan deu Sultan doen weten, dat hunne vaderlandsliefde hen noopt tot het uiterste te 9t rijden om de verminking van hun grondgebied te beletten. Vijf Pruissische officieren van den generalen staf hebben nu met verlof der Regeering, ein delijk de nifnoodiging van den Sultan om in zijn dienst te treden om bij de hervormingen in het Turksche leger behulpzaam te zijn, aan genomen. Zij zullen weldra naar Constantinopel vertrekken. Ook een aantal burgerlijke ambtenaren zullen naar men verwachteerlang daarheen gaan ter assistentie van den heer Von Wettendorf. Vijf en twintig Turksche slavinnen hebben te Constantinopel haar toevlucht gezocht bij de politie e» haar bevrijding verlangd. De minister van politie moet voornemens zijn in deze zaak uitspraak te doen volgens de Muzelmansche wet, waarbij het dan alleen geoorloofd is een slaaf de vrijheid te schenken als hij zeven jaar lang slavendiensten verricht heeft. Een Mexicaansch cavallerie officier geeft de volgende beschrijving van een eigenaardige strafdie hij bij een corps Indiaansche vrijwil ligers heeft zien toepassen. Men zou met een Indiaan die een onverbe terlijke dronkaard was eens een afschrikwekkend voorbeeld geven. Daartoe vormden de troepen een carréen de schuldige werd onder een oorverdoovend geraas van trommels eu trompet ten in het midden daarvan gebracht. Er gingen drie korporaals naast hem staan een van hen had een kruik met zeepsop in de hand, de beide anderen waren met veerkrachtige stokken gewapend. De commandant hield eene korte, kernachtige toespraak tot de troepen en veroordeelde daarop den dronkaard om de kruik met zeepsop tot op den bodem leeg te drinken. Bij het zien van de opgeheven stokken nam de veroordeelde eerst een flinken teug uit de kruikmaar kon zijn walging niet overwinnen daarop werd er afwisselend geblazen, gedronken, getrommeld en geslagen totdat de man einde lijk, met behulp van de krachtige slagen den ongewonen drank geheel had opgedronken. Naar men zegt, i3 de vrijwilliger na die kuur volkomen genezen. Zou het andere dronkaards ook misschien beter helpen dan de zoogenaamde //Onfeilbare" middelen. Volgens de Amerikaansche bladen zou dr. Tanner door zijn hongerlijden goede diensten bewezen hebben zoo al niet aan de wetenschap, dan toch aan zijne beurs. Hij heeft, naar zijn mededeelen, het volgende verdiend Door zijn eigen weddenschap 500 dollars door die van een agentschap 12.223 dollars door den verkoop van zijn photographisch por tret 1500 dollars; entreegelden van zijn bezoe kers 78.915 dollars; vaneen aantal fabriekanten om zijn naam voor hunue waren te mogen gebruiken 11.102 dallarsgeschenk van de universiteit 3000 dollarsgeschenk van den slaat Ohio 5000 dollars en van het huisLiebig Co. 20.000 dollars; te zamen 136.740 doll. (f341.850). Het is waarlijk een aardig sommetje. Jammer maar voor Dr. Tannerdal er in die opgave waarschijnlijk veel Amerikaansche humbug zijn moet. zullen er niet aangenomen worden vast te stellen op 25 cent, voor pakjes van hoogstens 3 kilo op 15 en voor pakjes van hoogstens een half kilo op 10 cent. Zooals men weet, is er zelfs sprake vandat het vervoer van post pakketten ook door iuternationale regeling zal bevorderd worden. De Minister van waterstaathandel en nijverheid heeft afwijzend beschikt op een ver zoek van J. Van Hasselt te Rotterdam om voorloopige concessie voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg 's-Hertogenbosch over Hintham BerlicumIlecswijk, en Dinther naar Veghel en van Veghel over ErpGemert, Beek en Donk en Aarlerixtel naar Helmond. De Minister heeft daarbij doen opmerken dat de bij den aanleg van dezen tramweg betrokken wegen voor nagenoeg de geheele lengte niet bij het Rijk in beheer en onderhoud zijn en alzoo adressanttot het bekomen van de noodige vergunning voor het leggen van de spoortaven zich zal hebben te verstaan met de eigenaars en beheerders dier wegen en datwat de ex ploitatie aangaatadressant wordt verwezen naar de wet van 23 April 1880 (Staatsblad no. 67), volgens welk voor het in werking brengen van een openbaar middel van vervoer van personen en goederen voortaan geen vergunning van liet openbaar gezag wordt gevorderd. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten tot den verkoop van 124 perceelen bouwgrond aan den Zuidoost-wal tusschen de petroleumloods en de bovensluis No 0 der Zuid- Willemsvaart. Een voorstel van een der leden, om dat gedeelte wal niet te verkoopen maar het tot stadswandelplaats in te richtenwerd verworpen. Den lsten September, des namiddags ruim twaalf ure, is te Steenbergen in eene schuur, toebehoorende aan C. De Bruijn Cz., landbouwet, in den polder het Westland brand ontstaan diejzich onmnaidellijk aan een woonhuis en eene andere schuur van dien landbouwer mededeelde; met gevolg dat deze gebouwen met de in het woonhuis voorhanden gelden en meubilaire goe deren alsmede de ingezamelde oogst in de schuren, ééne speel- en drie aardkarren een dorsch en een snijmachineeenige landbouwers werktuigen een paard twee varkens an twee geiten eene prooi der vlammen zijn geworden j de brandweer heeft hare diensten te vergeefs aangewend. Naar men verneemt zijn de gebouwen meu belen en de oogsthoezeer laagtegen brand schade verzekerd. Maandag avond is le Breda een korporaal van het 6de reg. inf. in een der grachten ge vallen en verdronken. Wegens al de ongeregeldhedenin den laatsten tijd door korporaals en manschappen van het garnizoen te 's-Bosch geplejgdzijn door den garnizoens-kommandant strenge maat regelen genomen. Eenige der hoofddaders zijn voor den krijgsraad gesteld andere disciplinair gestraft. Tevens wordt de toegang tot verscheidene burgerhuizen van verdacht of maar al te zeer bekend gehalte verbodenen verder bekend gemaaktdat bij herhaling der feiteu de troepen des avonds reeds zeer vroeg in de kazernes zou den worden geconsigneerd. Vrouw B. te Harlingen die wel eens wat te veel gebruikte ging Zondag naar haar zolder om een kleiuen roes uit te slapen. Later weer naar benden willende gaan is het luik op haar gevallen zoodat zij met het lichaam half op den zolder lag en met de beenen op de ladder stond. Haar mandie meer dan dronken te huis kwam merkte van het ongeval niets en ging te bed toen hij des morgens zijn vrouw miste, ging hij haar zoeken en rond hij haar dood nog in dezelfde houding. Sedert ruim 8 dagen wordt te Tilburg een jongen van ruim 12 jarenvan onbemiddelde ouders, vermist. Na door zijne.moeder wegens ongehoorzaamheid te ziju bestraftis hij ver dwenen zonder dat men iets naders van hem heeft vernomen. Uit Alfen meldt men In den avond van 1 September vervoegden zich bij den landbouwer A. Joha een man die om wat drinken vroegde baas was uit. De meid wilde hem wat melk geven en ging naar den kelderwaar de vreemdeling haar volgde. Door de duisternis viel hij van de trappen en bleef bewusteloos liggen. De meid viel daarop flauw van den 9ckrik en op het g :r >ep der vrouw kwamen de buren toeloopen diein de meening een moordenaar te snappen den man duchtig afrosten. Gelukkig kwam de politie te hulp. De man wordt thans in het weeshuis verpleegd. In de gemeente Moergestel heeft deze week een hevig brand gewoedwaardoor twee boeren- behuizingen met stal en schuur geheel zijn ver nield. Van de inboedels is slechts weinig gered. Een der verbrande panden was niet verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Op de rivier voor Dordrecht heeft een treurig ongeval plaats gehad. De 19jarige C. Buiste huis behoorenden te Oude Tongeis voor den mond van de Noörd van zijn vaartuig gevallen terwijl hij bezig was het anker klaar tc maken. Ondanks de onmiddellijk verleende hulpis hij een eindweegs door den sterkeu stroom mcdegesleurd waarna hij in de diepte verdween en verdronk. Weer is een stad door brand vernield thans in Zweden. Stromstad aan het Skagerrak is bijna geheel in de asch gelegd. Honderden menschen zijn zonder onderkomen. Te St. Petersburg heeft een vreeselijk tooneel plaats gehad bij het woeden van een brand in een. sigarenfabriek. Er was maar een trap, die van de vijf verdiepingen naar beneden leidde en slechts een uitgangwelke bovendien ver sperd werd door de agenten, die nota bene de order hadden gekregen om niemand door te laten voor onderzocht wasof hij ook tabak onder zijne kleederen had verstopt. Onbeschrijfelijke tooneelen van woede en wan hoop waren het gevolg van dezen onverstandigen maatregel. Vele werklieden wierpen zich door de vrnsters naar buiten. Eeu meisje klauterde langs een waterpijp van de vijfde verdieping naar beneden en ofschoon onderweg door een dakpan aan het hoofd getroffen behield zij hare tegenwoordigheid van geest en bereikte veilig den beganen grond. Toen eindelijk de deur geopend werd vond men daarbinnen een meisje dood gedrukt, negen personen door brandwonden en kneuzingen gedood en vele anderen gekwetst. Hadden de militairen het niet belet, dan zou de woedende menigte de lynchwet hebben toe gepast op de beambtendie zoo wreedaardig de deur hadden dicht gehouden. Volgens een later bericht kwamen 9 personen bij de ramp om terwijl 41 werklieden gekwetst werden. Twee vrouwen en een meisje" werden aan den voet van den trap dicht bij de gesloten deur doodgedrukt gevonden. De Novoe Vremya meldtdat er vermoedens zijn gerezen tegen den eigenaar der fabriekdie voor een half millioen roebels verzekerd was. Van de 700 personen, die in de fabriek werkten waren 600 meisjes beneden den leeftijd van 20 jaren. Amerika is reeds lang bekend door de vlug werkende tijdsparende werktuigen, die men er weet te vervaardigen. Een der beste bewijzen daarvan leverde onlangs de heer Lawtoneen welgesteld landbouwer te Carlcton County (Mis souri). Hij volbracht het kunstwerk, om zijn gasten gebak voor te zetten van tarwe die 4 minuten en 37 seconden voor den maaltijd nog op 't veld stond. Te 4 uur juist zoo verhaalt de Standard stond het maaiwerktuig met muilezels bespannen, gereed om in het korenveld te gaan arbeiden, op uiterst kleine afstanden waren in een lijn lieden geplaatstdie de tarwearen zoodra zij vielenmoesten oprapen en aan het dorsch- werktuig overgeven. Een man te paard wachtte op het gedorschte Jkoren, om het haastig naar den moleu te brengen, 16 roeden ver. Aan den molen stond weer de heer Lawton klaar om het meel over te nemen, terwijl zijn vrouw en nicht alles in orde hadden om zoodra mogelijk aan het bakken van pannekoeken en beschuit te gaan. Op een gegeven teeken begonnen de muil ezels te trekken, en binnen 1 minuut 15 sec. was een zak rogge aan den aan den wachtenden ruiter afgegeven. 1 minuut 17 seconden later hed mevr. Lawton het meel in huis. 3 minuten 55 seconden nadat het maaiwerktuig was be gonnen te arbeiden, bracht het nichtje aan de gasten eenige welgeslaagde pannekoeken. Mevr. Lawton bakte intusschen voort aan de beschuit, die te 4 uur 4 min. 37 sec. gereed was. WAALWIJK. Yaderlandsch gebed. Gastol. Op 't Kerkhof De Vliegh. Les montagnards spadois. Radoux. Waalwijk, 4 September 1880. De Gemeenteraad alhier heeft Z. Majesteit per telegram geluk gewenscht met de geboorte van Prinses Wilhelmina Op het telegram is het volgende antwoord ontvangen. Yan der Klokken, Voorz. gemeenteraad Waalwijk. /,Zijne Majesteit betuigt u en den leden van den llaad Zijucn hartelijken dank. (Get) Adj. Baron Taets v. Amerongén Zoodra hier de blijde tijding vernomen werd van de geboorte van prinses Wilhelmina gaven tal van ingezetenen blijk van hunne ingenomen heid door het uitsteken der nationale driekleur. Donderdag ten twaalf urehad ter eere der jonge prinsesop het marktplein de aangekon digde parade plaats der dd. schutterij alhier. Opgeluisterd door de harmonie St. Chrispijn en begunstigd door het heerlijkste weder slaagde die parade uitmuntend. De politie hield het plein vrij van de van alle zijden opdringende menschenmassa. Onder het spelen van het nationale volkslied werd de compagnie geinspecteerd door den kommandant der schutterij, vergezeld van den burgemeesterde wethoudeis en den gemeente secretaris. Daarna defileerden de manschappen terwijl de harmonie eenige gepaste stukken uitvoerde. Vervolgens trok de compagnie onder geleide van de muziek gevolgd door eene talrijke menigte, waaronder vooral de jeugd ruim was vertegen woordigd, de straten door en vereenigde zich na afloop daarvan weder op het marktplein om daar uiteen te gaan. Niettegenstaande er eene groote menigte op de been was werd de orde geen oogenblik gestoord, zoodat het geheel voorzeker op alle aanwezigen den indruk zal gemaakt hebben van eene plech tigheid ter eere der heugelijke gebeurtenis, die hier zooals elders met de meeste ingenomenheid is begroet. Bij het gedrangdat onder de menigte die de parade bijwoonde op een gegeven oogenblik ontstond had een gepensioneerd onderofficier de cipier bij het kantonale huis van bewaring, Rijkenberghet ongeluk te vallenmet het on gelukkig gevolg dat hij een been brak. Bij Koninklijk besluit van 27 Augustus 11. wordt toegelatendat bij verzending met de posttegen het voor drukwerken vastgestelde portvan gedrukte naam- of zoogenaamde visi tekaartjes de reden der toezending door een op die kaartjes geschreven woord, als geluk- wenschingrouwbeklagdankbetuiging en der gelijke, of door enkele letters, wordt vermeld. Aangaande het wetsontwerp tot vervoer van postpakketten datzooals wij reeds mededeel den bij den Raad van State in behandeling is, verneemt men dat het plan bestaat den prijs voor pakjes van hoogstens 5 kilo zwaarder

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2