Nummer 71. Donderdag 9 September 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen. BUITENLAND. Frankrijk. De Verstootene. Spanj Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. „e. i De Ecbo van het Zuiden, i tam, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1 7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter kennis der ingezetenen, dat de rekening der gemeente over het jaar 1879, aan den Raad is overgelegd en ingevolge artikel 219 der wet van 29 Juni 1851, (Staatsblad No 85), ter Secretarie gedurende veertien dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, 6 September 1880. Burgemeester en Wethouders voorn De SecretarisVAN DER KLOKKEN. F. W. VAN LIEMPT. Gambetta's orgaanRepublique Francaise blijft aandringen op de toepassing der bestaande wetten niet alleen op de Jezuïten maar ook op de andere niet-erkende congregaties. Wanneer di< orden zegt het blad in de bekende door hare chefs onaerteekende verklaring weigeren de gevorderde erkenning aan te vragen dan kan geen andere maatregel volgendan die van onmiddellijke ontbinding. De Regeeripg moet de decreten toepassen. De Agence Havas meldt datwat het vraag stuk van de toepassing der decreten betreft in het Ministerie verschil van meening heerscht schoon voorshands nog geen sprake van een crisis kan wezen. Het denkbeeld van een onderzeesclie tunnel tusschen Engeland en Frankrijk is weer een stap verder gekomen. De directie der Sud-Est- Spoorwegmaatschappij heeft verklaard dat, vol gens de laatste onderzoekingen van Fransche ingenieurszoowel aan de Engelsche als aan de Fransche kust de daar aanw ,zige dikke kalklaag geheel waterdicht is en alzoo uitmuntend ge schikt om te worden doorboordzonder vrees voor het instroomen van water. Volgens deze mededeelingen zou de tunnel dan aan de Engel sche kust tusschen Folkestone en Dover moeten beginnen. De genoemde directie is voornemens de voorloopige proefnemingen te doen voort zetten. H. Nog eenmaal verborg hij zich in de schaduw der boomen. Een andere equipage naderde. Nadat ook deze verdwenen wasbegaf hij zich op den breeden rijweg, langs welken de gasten kwamen. Het gebouw droeg den stempel van hoogen ouderdom en was van eene gracht omringd die vroeger vol water scheen geweest te zijn en waarschijnlijk tot verdediging moest gediend hebben; thans echter was zij droog en met gras begroeid. Het raam der benedenste verdieping kwam aan deze gracht uit. Daar boven aan de beide zijden van den hoofdingang waren breede steenen terrassen. Dat aan de linkerzijde lag geheel in de duisternis, terwijl het andere hier en daar door eenige lichtstrepen, welke door de vensters vielen, verlicht was. Zorgvuldig deze lichtstrepen vermijdende, sloop George Dal las naar het terras tot in de nabijheid van een der vensterswaar hijbeschut door een met matten omwoelden boom, post vatte. Het was een ouderwetsche kamer, voor welke hij hier stond. Hij bemerkte hoe de wanden van paneel waren en de zoldering kunstig ge- 8tuc.adoord wasde familieportretten aan den wand gaven aan het geheel iets sombers en droefgeestigs,*ïn weerwil van het aantal kwistig aangebrachte sierplanten waarmede het vertrek getooid was. Tegenover de ramen bevond zich de openstaande deur, zooals gewoonlijk door een aantal jongelieden belegerd, die deels uit traag heid, deels uit schroomvalligheid eenigen tijd noodig hadden, voor zij den moed kregen aan den dans deel te nemen. In hare nabijheid Te Parijs bestaat eejie vereeniging, die ten doel heeft de strooperij en wilddieverijen voorts het schieten van wild buiten den jachttijd zooveel mogelijk te helpen tegengaan. Een paar dagen geleden heeft het bestuur een onderzoek doen instellen in de voornaamste openbare eet- lokalen. Bij die gelegenheid hebben zij ongeveer 300 patrijzen ontdekten zijn een twintigtal processen-verbaal naar aanleiding daarvan opge maakt. Als tegenhanger van den ballontocht in de vorige week gedurende den nacht volbracht van Amsterdam naar Putten mag er een ver meld wordeonlangs ondernomen van uit Cher bourg. Deze toch ;gaf eenige resultatendie voor de wetenschap waarschijnlijk vangroot be lang kunnen zijn. De richting van den wind was van het land naar de zee. Voor de afreis had men zich dooi het oplaten van een dertigtal proefballons over tuigd dat op vier honderd meters hoogte een tegengestelde luchtstrooming heerschte. Voor alle zekerheid was een stoomboot in zee gezonden. Na gedurende een uur in de richting van Portsmouth te zijn voortgegaanwerd eenige ballast over boord gezet en de hoogere lucht stroom opgezocht. Zonder ongevallen bereikte men weer de kust van Frankrijk. Op de grootste hoogte van 1500 meters ge komen leverde de zee een prachtig en onver wacht schouwspel op. Waar de zee het diepste was scheen de kleur van 't water zoo zwart als inktmindere diepten teekenden zich zoo scherp af als dc dieptelijnen op een zeekaart of als de lijnen van dezelfde hoogte op nieuwere militaire kaarten. Schepen en stoombooten kon den nauwelijks met het bloote oog v aargenomen woideu op die hoogte, doch 't geheele eiland Wight en de Zuid Engelsche kust vertoonden zich aan de luchtreizigers. In de haven van Calais is verleden Zondag een scheepje binnengekomen, zooals men zeker nooit te voren zal hebben gezien. Het bestaat uit caoutchouc, en kan geheel uit elkander worden genomen de afzonderlijke stukken kun nen in een gewonen reiskoffer worden geborgen- Wanneer het bootje is in elkaar gezet, kan men echter bemerkte Georges Dallas eene groep, die alras zijne opmerkzaamheid tot zich trok. Zij bestond uit drie personentwee mannen en een jong meisje. De kleine hand met witten handschoen rustte op den arm van den oudste van het tweetal, die op het oogenblik toen de groep aan George in het oog vielden jongste aan het meisje voorstelde. Het meisje was groot, slank, zeer bevallig en elegant. Hare gelaats trekken waren niet duidelijk te onderscheiden maar de hooding van het hoofd, de buiging van den hals, de rijkeblonde vlechten welke het schoon gevormde hoofd omgaven en daarvan hel eenige sieraad uitmaakten, de bevallige plooien van haar zachtwit gewaadalles deed een eerste schoonheid vermoeden en de aanblik van dit gelaat zou dat vermoeden ten volle bewaar heid hebben. George zag, dat zij de voorstelling met eene bevallige buiging beantwoordde, ver volgens zich nog eenigen tijd met de beide hee- ren onderhield en toen met den jongste, op wien George verder 'geen acht gaf, zich ondér de dansenden mengde. De oude heer bleef staan en George Dallas beschouwde hem met een onuitsprekelijke uit drukking van haat. /,Daar staat gij," fluisterde hij //eerwaardig hardvochtig, onbesmet gentleman! Daar staat gij met uw blanke tronie, uwe koude, blauwe oogen en witte tanden uwe dunne lippen en lange kin met uw hoofd, dat reeds een weinig kaal begint te worden, met uw rechte houding en uw zoo ijskoud hart, dat nog nimmer een onvervuld verlangen gekend heeftnoch een hartstocht die niet geheel en al van uwe zelfzucht getuigde. Daar staat gij, - een toonbeeld van algemeene achting en aanzien heerszucht en hoogmoed verpersoonlijktDaar staat gij, die mijne moe der gehuwd hebt, toen zij arm wasen haar zoon alles noodig had wat zij bezat ja meer een klein zeil daarop plaatsenen dan vliegt het met een bijna ongeloofelijke snelheid over het water. Een Engelschman had gewed dat hij met dit zwakke en ranke vaartuigje den overtocht over het Kanaal zou doen, en is daarin werkelijk geslaagd. Hij heeft daarna zijn schip weer uit elkander genomen in den koffer opge borgen en is vervolgens daarmede naar Brussel vertrokken. De politie, die het wachtwoord tc weten was gekomen heeft in de rue Gerson een geheim speelhuis overvallen en op ruim 2000 francs beslag gelegd. Knoblock heeft bekend de moordenaar van Lecarcle te zijn. Volgens hem is Kirail onschul dig. Een Duitsche baronesS. v. M. genaamd en twec-en-veertig jaren oud is in een groot mode-magazijn te Parijs op heeter daad van diefstal betrapt. Men zal zich misschien herinneren dat i:i den nacht van 15 Februari jl. een spoortrein tusschen Madrid en Sevilla derailleerde omdat de rails waren opgebroken door eenige kwaad willigen die de reizigers wilden berooven. De roovers werden toen door militairen vervolgd, en eenigen hunner gevangen- Dezer dagen heeft een krijgsraad in deze zaak uitspraak gedaan. Negen der boosdoeners werden ter dood veroor deeld en-- drie daarvan waaronder een spoor wegarbeider werden werkelijk doodgeschoten. Een van dezen moet voor zijn dood nog belang rijke aanwijzingen hebben gedaan betreffende medeplichtigen die bij hunne diefstallen als helers dienst deden en op wie nooit iemand eenige verdenking had gehad. Voor de zes overige veroordeelden werd de doodstraf in kerkerstraf veranderd. Omtrent het instorten van een bru°* over den Ebrobij Logrono zijn thans nadere bij zonderheden bekend geworden. Deze brug was door de pontonniers gelegd over de rivier, die door de zware regens zeer was gezwolleD. Een bataljon uit Valencia moest den overtocht doen om déze brug te beproeven. Op het oogenblik dat dc kolonel en zijne omgeving aan de overzij aankwamen stortte de brug in en een groot gedeelte der manschappen vielen in de rivier, die juist daar zeer breed en gevaarlijk is. Te vergeefs deed men alle-pogingen tot reddingdoch kon alleen de lijken der ver dronkenen ophalen. De troepen van het garnizoen en de inwoners van Logrone hebben daartoe tot laat in den nacht hunne hulp- verleend door fakkels bijge licht. De chef van de ingenieurs, die deze brug heeft ontworpen en gelegd zal voor een Raad van Onderzoek worden gebracht om zich te ver antwoorden. dan dat. Gij gaaft haar rijkdommen, een prachtig huis en aanzienlijke vrienden, uw eigen niet zeer roemvollen naam en alles, wat zij wenschen kon, maar het eenige, wat zij noodig had, gaaft gij haar niet, het eenige dat haar, naar mijne vaste overtuiging, tot een huwelijk met u heeft genoopt. En die jonge dame is voorzeker uwe nicht de gelukkige erfgename, die eene plaats in uw huis heeft bekomen, terwijl de zoon uwer echtgenoot er uit verbannen is. De erfgenaam, die misschien niet eens weet, dat er °en zoon bestaat. Het zou mij zelfs niet ver wonderen zoo ik vernam, dat mijne moeder bevel gekregen had, deze ongelukkige daadzaak geheim te houden. Het meisje is overigens, voor zoover ik zien kan, een bekoorlijk schepseltje maar waar mag mijne moeder zijn Hij naderde het venster en waagde het voor een oogenblik zijn gelaat tegen de ruiten te drukken terwijl hij angstig in de kamer rond zaS- //Waar kan toch mijne moeder zijn?// dacht hij. ,/Groote God, zoo zij het wistdat ik hier buiten van koude verkleum!" Eene^ vroolijke dansmuziek klonk hem in het oor. Een verblindend licht vervulde de balzaal en de dansende paren gierden vluchtig rond. Hij zag de golvende kleederen, hoorde het rui- schcn der zijden stoffen, vroolijke stemmen en blij gelach. Nu en dan wanneer er een enkel paar zich aan den dans onttrok en in de nabij heid van het venster staan bleef, viel zijn blik op een schoon gelaat, dat van genot straalde. Ondanks de koude en het gevaar van ontdekt te worden bleef hij staan als gekluisterd door het jeugdig verlangen naar genot en vroolijkheid, die hem hier in eene reinheid en onschuld onder de oogen kwamen, die hij sedert lang niet meer kende. Maar op eene week hij terug en klemde zich vast aan de stroomat, achter welke hij zich verborgen had. Hij had daar eene gestalte zich Gladstone nam Zaterdag zijn plaats aan de groene tafel in het lagerhuis weder in. Met ondubbelzinnige blijken van vreugde en belang stelling werd zijn verschijning door de leden begroet. Aangaande de overwinning, door generaal Roberts behaald op de troepen van Ajub-Khan worden de volgende bijzonderheden gemeld Roberts tastte den vijand aan in zijn versterkt kamp, dat door hem werd genomen, waarop de Afghanen vluchtten door de Britsche cavalerie vervolgd. Ongeveer 400 vluchtelingen werden over de kling gejaagd. Wat Evening Standard" meldt aangaande 10,000 gevangenen zal wel een weinig overdreven wezen. De regimenten uit Kabul moeten reeds voor den slag op de vlucht gegaan zijn; die van He rat vloden in de richting van de Helmund. Ajub zelf vluchtte in de richting van Herat. De Engelschen verloren aan dooden 3 officieren en 33 soldaten (11 inlanders) en aan gewonden 6 officieren en 125 soldaten 72 inlanders). De berichtgever van /Daily News" blijft be weren^ dat Abdur—Rahman de nieuwe emir Ajub in het geheim heeft ondersteund. In Ajub s kamp vond men het lijk van den Engelschen luitenant Mac Lainedie bij eene vroegere gelegenheid door de Afghanen gevangen zien bewegen, die hij met een kloppend hart herkende eene gestaltedie in rood fluweel gekleed en met juweelen als bedekt was zijne moeder. Zij naderde snel Mr. Caruthers, die juist met een ander lieer in gesprek was, strekte den van diamanten fonkelenden arm naar hem uit en raakte met haren waaier zijn schouder aan. Mr. Caruthers keerde zich om en wendde zijn gelaat naar, het venster. George echter verliet zijn schuilhoek met een vloek in het hart cn op de lippen. /,Ja, ik vloek u, Mr. Caruthers," bromde hij toornig. ,/Gij kleedt mijne moeder met fluweel en diamanten, opdat zij schitteren moge in het oog harer gasten en door hen gevierd en gevleid worden terwijl gij haar zelve daarbij tot de grootste ellende veroordeelt, die eene zoo zwakke, diep gevoelige vrouw, als zij isslechts onder vinden kan;> Maar het baat u niet, Caruthers zij blijft mijne moeder, ofschoon zij uwe vrouw' is,, en haar hart kunt gij mij niet ontrooven. Gij zijt een tiran en mijne moeder eene slavin, en toch wil ik, eer deze nacht voorbij iseen weinig van uw geld hebben. Ik sta aan den rand der vertwijfeling ellendiger dan ik ben kunt gij mij niet maken maar schande kan ik over uw hoofd brengen en dat zal ik doen!" Zachtkens liep hij het terras ten einde, klom over de balustrade en plaatste zioh voorzichtig °P, den smallen grasrand aan de andere zijde. Hij streek vervolgens met zijne handen over deii ruwen muur, die zich omstreeks tien voet boven de voormalige gracht verhief. Hij moest traehten zich langs den muur te laten afzakken, hij deed het en kwam gelukkig op het grasveld neder. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1