Nummer 72. Zondag 12 September 1880. 3e. Jaargang. L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, ft Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Üitgever. Ad ver ten tien 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden .tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. L'Indép. meldtdat de Brusselsche politic het zeer volhandig heeft met het opvangen van individuen, die, 'ter gelegenheid van de natio nale feesten uit degevangenis ontslagen zich onmiddelijk weder aan allerlei vergrijpen schuldig maken. Er is o. a_ een persoon die des mor gens te Leuven in vrijheid was gesteld en die den daarop vólgenden ochtend reeds op heeter daad van diefstal betrapt werd. Andere derge lijke gevallen worden vermeld. Grootmoedigheid is een mooie zaak doch de gevangenis strekt maar weinig tot verbetering. Dat alles is zeer treurig en weinig aanmoedigend voor hendier zich ten taak stellen de gevangenen tot boet- vaardigen op te leiden. Aan de Etoile Beige werd uit Berlijn geschreven datnaar men uit goede bron ver nam er een offensief verbond gesloten is tusschen Duitschland en Oostenrijkingevolge de confe rentie tusschen Prins Bismack en baron Hay- merle. Het is thans niet Duitschland of Engeland maar Frankrijk dat zich eene kleine annexatie van grondgebied heeft veroorloofd. Maar in dit geval is het geschied op zeer vredelievende wijzeen het bedoelde gebied is aan Frankrijk werkelijk als in den schoot gevallen. We bedoelden de Gczelschaps-eilanden de archipel, waarvan het bekende Otaheite ofTaïti het middenpunt is. Sedert 1842 stonden die eilanden krachtens overeenkomst tusschen Ko ningin Pomaré en den Franschen admiraal Dupetit-Thouars onder Fransch protectoraat maar den 29sten Juni 11. heeft Koning Pomaré V uit eigen beweging voorgestelddat men zich onder Fransche Souvereiniteit zou plaatsen en dit aanbod is door Frankrijk aangenomen. Po maré V blijft den eere-titel van Koning houden en ontvangt een jaargeld. Welhaast zullen we nu misschien in de Fransche Kamer een geach- ten Afgevaardigde van Otaheite aan 't woord zien. Frankrijk's financiëele toestand wordt steeds voortreffelijker. De indirecte belastingen brachten in de tweede helft van Augustus tien en een kwart millioenen francs boven de raming op; in de eerste acht maanden van het jaar brachten die belastingen dus te zamen 105 millioenen meer op dan waarop men gerekend had. Volgens Le Temps zijn bij den Minister van Binnenlandsche Zaken reeds 60 verklaringen ingekomen van evenzooveel niet-erkende gods dienstige congregatiesallen in den bekenden vorm. Daarvan zijn 58 vereenigingen van vrou wen en slechts twee: de Oblaten en de Trappisten van mannen. De Fransche Regeering heeft het noodig geachtaan het publiek eenige ophelderingen te geven aangaande hare plannen en hare ver houding tegenover de niet-erkende geestelijke orden. Het gisteren Verschenen Journal officiel is gemachtigd tot de verklaringdat de Regee ring noch tegenover het Vaticnan noch tegen over den Pauselijken nunM'nsnoch tegenover iemand anders eenige verplichting op zich heeft genomen met betrekking tot de tenuitvoérleg- ging der decreten van Maart. De Regeering beschikt nog over hare volle vrijheid van han delen en wat ze besluiten zaLj hangt enkel en alleen af van haarzelve. Al wht beweerd wordt in tegenovgestelden geest is ontbloot van grond. De| 4e| September de 10de verjaardag der tegenwoordige Republiek, schijnt in Frank rijk zonder bijzondere feestelijkheden te zijn gevierd ofschoon men anders wel reden heeft om over de afgeloopen decade tevreden te zijn en met voldoening daarop terug te zien. Ma terieel ging het Frankrijk in dien tijd boven bidden en wenschen. Of het moreel verbeterde is een andere vraag. In den beginne zekertoen het vermolmde Keizerrijk pas was gevallenen bij zijn val allerlei ongerechtigheden aan den dag waren gekomen moest zieh wel eene reactie vertoonen en was menigeen met de Beste voornemens van Republikeinschen eenvoud en Republikeinsche reinheid bezield. Maar sedert Vooral ia den laatsten tijd wemelen de fails divers der Fransche bladen van allerlei schandelijkheden terwijl de correspondenten der meest vertrouwbare buiten- landsche telkens en telkens het toenemen van misdaden en onzedelijkheid moeten constateeren. Moord, diefstal en daden van snood geweld zijn aan de orde van den dagde prostitutie treedt met den dag stouter op, en de vunze litteratuur, zelf de ontucht bevorderend vindt daarin een ruim bestaan. Onder het Keizerrijk is het nooit zoo sterk geweest schrijft de bekende bericht gever der Kölnische Zeitung en zelfs de meer dan radicale Marseillaise moet het toenemend zedenbederf in dc hoofdstad erkennen, waartegen de politie weinig of niets schijnt 'te vermogen. De genotzucht is zoo groot en breidt zich zoo onder de volksklassen uitdat men nergens voor terugdeinst om zich geld te verschaffen en zoo verklaart zich de heerschende onveiligheid en verregaande zedeloosheid. De directeur van „de Événement" is wegens kwetsing der openbare zedelijkheid veroordeeld tot een jaar gevangenis en 1000 fr. boete. De bladen worden niet moede op den ongunstigen gezondheidstoestand van Parijs te wijzen, een gevolg van den slechten afvoer van faecalien, die, gelijk te denken is, vooral in de zomerhitte een verderfelijken invloed heeft. In de maanden Juli en Augustus was het aantal sterfgevallen te Parijs 1816 meer dan in dezelfde maanden van het vorig jaar, toen de gemiddelde temperatuur veel lager was. Boven Parijs, waar de hitte der laatste dagen onverdragelijk moet geweest zijnheeft Maandag-avond een vreeselijk onweder gewoed, dat een einde aan deze ongewone hitte 9chijnt gemaakt te hebben. Woensdag ten half drie is op nieuw een on- weaer losgebarsten en de bliksem is tot 2 maal in het Palais du Louvre en het Pavilion de Flore met zulk een vreeselijk gedr'uisch ingeslagen, dat de vensterruiten der naburige huizen trilden. De stad ~Puy is door een waterhoos geteisterd die den geheelen Faubourg St. Jean overstroomde. Drie huizen stortten in, en men vreest dat vele meuschenlevens tc betreuren zijn. Te Dax, in het zuidwesten van Frankrijk ontstond dezer dagen een gtoote algemeene ont steltenis door het ontsnappen van een leeuwin uit haar hok in de menagerie Pezon, op het oogenblik, dat de dierentemmer zelf daar binnen ging. In een ongeloofelijk korten tijd was het gebouw ontruimd en spoedde iedereen zich naar huis. Men zag echter wel in dat er moeite moest worden gedaan om het dier te vangen en begaf zich nu met lantaarns op straat om een groote jacht te beginnen. Het verschrikte dier rende en sprong naar alle richtingenen wierp verscheiden menschen omver. Eindelijk door het vele licht verblind, kwam het terecht in een blinde steeg, en nu kwam men op het denkbeeld om de leeuwin te vangen op dezelfde wijze, als men muizen vangt. Voor.den ingang werd een der groote hokken uit de menagerie neergezet, en zoodra de leeuwin zag, dat daarin een stuk vleesch lag, kwam zij aanstonds daar op af en liet ziöh aldus vangen, De deur werd nu goed gesloten, en de leeuwin op die wijze weer naar huis geleid. Bij het geheele ongeval is niemand verwond. Coupeau, walgelijker gedachtenis, uit Zola's ,/Assommoir", heeft onlangs te Lyon een paar navolgers gevonden. Een paar jongelui, 20 jaar oud, waren zoodanig met bewondering voor dien held vervuld, dat zij besloten zijn voorbeeld te volgen en hem zoo mogelijk te overtreffen. Het zou een weddenschap zijn wie van hen beiden het meest kon verdragen. Zij lieten zich ieder 15 groote glazen rhum gereed maken, en begon nen dapper te drinken. Zij slaagden beiden er in de 15 glazen te ledigen, maar vielen toen ook bewusteloos op den grond. Zij werden naar de woning hunner ouders -gebracht die doodelijk verschrikten en alle moeite deden om hen weer tot -bewustheid te brengen, Alle pogingen, waren echter te vergeefs en de beide knapen stierven kort daarop. Bij de provinciale verkiezingen in de Spaan- sche Baskische provinciën hebben de candidaten der Carlisten dé overwinning behaald op het het platteland altijd, want in de steden werden meest liberalen of ministerieelen gekozen. De „Imparcial" bevat vele treurige bijzon derheden omtrent het gebeurde te Logrono waarbij een honderdtal militairen het leven ver loren. De correspondent van het blad ta Lo grono schrijft het volgende: Nadat vooreenigen tijd-de voorloopige brug over den Ebro was ijl gestort, had de militaire overheid toegestaan een pont te vervaardigen tot vervoer der vele koopwaren, die van den kant van Navarra hier ingevoerd worden. Deze pont, een soort vlot die het vijfde deel van de breedte der rivier besloeg en heen en weer geroeid moest worden, werd, zoodra de noodige proeven genomen waren, den 29 Augustns in gebruik gesteld en den 1 September beval de kolonel van de te Valencia in bezetting liggende troepen aan zijne soldaten daarmede over te steken en aan den overkant hunne exereitien te houden. Het was vier uur in den namiddag, toen het geheele regiment aan de oevers der Ebro gereed stond. Het eerste bataljon met den staf en de muziek scheepte zich in, terwijl de overige den terugkeer van de pont moesten afwachten. Zoodra de eersten ongeveer 170 man, zich op de pont bevonden weerklonken dc vroolijke tonen der muziek door de lucht, en zeker dacht geen der opvarenden, welk- vreeselijk lot hun te wachten stond. Nau welijks was de pont halverwege gekomen, of zij begon zoo over te hellen, dat het water over den rand sloeg en verscheidene soldaten mede- sleepte; de anderen drongen nu met zooveel geweld naar het midden, dat de planken kraak ten, weldra uiteensloegen en ïhe't hun ganschen last in de diepte zonken. Van den oever zag men niets dan eene verwarde massa soldaten officieren muziekinstrumenten en wapenen die i:i de golven verdwenen; het was een ontzettend schouwspel. Van hen die zich rail de massa konden losmaken, redden velen zich al zwem mende, bijgestaan door de soldaten, die zich nog op den kant bevondenen de lieden uit den omtrek, die dadelijk allen arbeid staakten om bijstand te bieden; maar de meesten werden door de zinkendeu neergetrokken, en kwamen jammer lijk om. Toen de duisternis aanbrak hadden 97 man den dood in de golven gevonden. De kolonel, dien men dood op meende te balen, is in het leven behoudendoch bij de meesten bleven alle pogingen tot- redding vruchteloos. De lijken, die eerst aan den oever op het zand uitgestrekt lagen, werden later in den nacht naar het ziekenhuis te Logrono gebracht en den volgenden dag met veel plechtigheid begraven. Groot is het medelijden, door deze ontzettende ramp opgewekt; allerwege worden inschrijvingen geopend. De koning teekende o. a. voor 2000 duros, de koningin en de prinses van Asturie elk voor 1000 duros. en de gewezen koningin Isabella schonk 10,000 realen voor de familien der slachtoffers. Van generaal Roberts is uit Candahar bericht ontvangen dat hij een brigade artillerie heeft doen oprukken naar Koharan. Zijn verlies be draagt in het geheel 248 man de meeste ge wonden verkeeren in bevredigenden toestand. Ajub Klian [verloor al zijne kanonnen ook de twee die vroeger door hem op de Engelschen werden veroverd. In 't begin verdedigde de vijand zich hardnekkig, maar toen hij zag, dat hij gevaar liep omsingeld te worden, sloeg hij in verwarring op de vlucht. Het bevestigt zich, dat luitenant Maclainegevangene in Ajub's kampdoor de Afghanendie hem bewaken moesten is gedood. Ook de berichtgever van The Times spreekt nu van 10.000 gevangenen. Door de Britsche ruiterij werden 500 vluchtende vijanden neergesabeld. Algemeen brengen d<* bladen hulde aan den spoed de voortvarendheid en geestkracht van Roberts en diens troepen. Immers hij behaalde zijne overwinning met een leger, dat 19 dagen lang gemarcheerd had en wel gemiddeld 17 mijlen per dag had afgelegd. Het bevestigt zich dat Ajub naar Herat is gevluchtvergezeld van Ilassim-Khan en de Heratsche ruiterij. Naar uit Simla aan The Times gemeld wordtzal Ajub Khan te Heratwerwaarts hij vluchtende is waarschijnlijk slecht ontvangen worden zoodat hij genoodzaakt zal zijn óf naar Perzie de wijk te nemen óf zich over te geven aan de Engelschen. In dit laatste geval wacht hem niet veel goeds want Roberts is, volgens Daily News vast voornemens Ajub persoonlijk verantwoordelijk te stellen voor den op luitenant Maclaine gepleegden moord. Dc poorten van Candahar zijn weder open en alles gaat zijn gewonen gang. De dorpen in den omtrek zijn vol gewonde Afghanen. Onder de Engelsche dooden berinden zich eenige hunner beste officieren. De Pall Mall Gazette stelt in 't licht, dat van verder verzet in Afghanistan nu wel geen sprake kan wezen daar de vijand geheel ge demoraliseerd is en daar de Afghanen niet alleen hun kamp en al hunne kanonnen maar ook allen krijgs- en mondvoorraad kortom den ge heelen legertrein verloren. Het blad is er blijkbaar niet voordat men zich sterk zal inspannen om Ajub te vangen. Uit Cashmere (Pundsjab-Hindostan) komt de tijding van een groote brand die gedreigd heeft Srinugger geheel in de asch te leggen. Meer dan 157 huizen zijn afgebrand en verschei dene menschen zijn in de vlammen omgekomen, anderen zwaar gekwetst. Daar Srinugger bijna geheel van hout is gebouwd woedde de 'brand met groote snelheid. Aan de inspanning van het Britsche garnizoen is het te danken dat de ramp niet nog veel grootere verhouding heeft aangenomen. Volgens The Standard is in het vredes verdrag tusschen Chili en Peru bepaald dat Bolivia ophoudt een onafhankelijke staat te zijn. Het komt bij Peru. Chili bezet echter Bolivia bezuiden Loa en bewesten de Cordillera. Tara- paca wordt door Chili bezet gehouden tot de schadeloosstelling betaald zal zijn wat wel nooit zal gebeuren daar ze zeer hoog is. Het dus vergroote Peru zou daarop met Chili en Brazilië een of- en defensief verbond sluiten. Te Connemara in Ierland is door het grauw een laaghartige aanslag gepleegd op een viertal protestantsche heeren uit Londen die eene school in den omtrek kwamen inspecteeren. Slechts door de snelheid hunner paarden ontkwamen ze den dood door steeniginghun door het fanatieke gepeupel toegedacht. Uit Kaapstad wordt van 8 September ge meld „Een detachement koloniale cavalerie is het land der Basuto's binnengetrokken en kam peert te Maseru. Wederom heeft een belangrijke juwcelen^ diefstal plaats gehadditmaal op het kasteel Ampthill House in Bedfordshirebij den heer W. Lowtherlid van het parlement. Men ver moedt dat de diefstal is geschied terwijl de familie naar de kerk was. Tot de gestolen voorwerpen behooren onder anderen een groote saffieren ring en groote saffieren doekspeld, beide met diamanten omzet een armband van smarag den en diamanten in goud gemonteerddrie sterren met diamanten twee doekspelden met oorbellen een paar oorbellen van kristal, met zilver gemonteerd een halsketting van karbonkels en rozetten met een grootcn karboukel in het midden; een paar ametliysten oorbellen met diamanten bezettwee groote haarspelden met diamanten een groot oud kruis, uit Italië af komstig vele paarlen en nog een menigte andere kostbaarheden. Van de dieven heeft men nog niets kunnen ontdekken.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1