September a. s. IE Zwaai imperiaal STROOPAPIER, PAARDEN MARKT. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Denemarken. Turkije. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. ?A I) VEKTli X Ti ËN> BINNENLAND. Bekendmakingen. a f 4:50 per Riem. J. W. STERKENBURG Bij den Uitgever dezer Courant is voorhanden (25 kilo per riem.) Woensdagnacht ten twe© ure had ©r in eene kolenmijn nabij Sunderlandde Seaham Pit, eene rreeselijke ontploffing plaats, door welke volgens een eerst bericht, een 250, en volgens een later, een 150 man en knapen het leven verloren hebben. Slechts 18 personen waren gered. Voor de anderen is geen hoop meer omdat de schacht in brand staat. Het toeval wilde dat er juist een bijzonder groot getal werklieden in de mijn waren. Den volgenden dag namelijk zou er te Sunderland een bloemententoonstelling geopend worden, en vele mijnwerkers hadden, om dan vrij te zijn het nachtwerk verkozen. dragen wat zij had aangeraakt. Sarah Bernhardt had dit verzoek uiet ingewilligd. Zij was te onhandig voor die dingen zeide zij. Een Deensch journalist zeide dezer dagen toeu men algemeen over deze zaak sprak „De heer Von Bismarck heeft ons wreed behandeld toen hij ons Sleeswijk Holstein ontnam laten wij hopen, dat hij niet nog wreeder zal zijn, en ons dezen vermakelijken baron Magnus ont nemen zal De Duitsche Kanselier heeft echter gevonden dat een gezant niet in de eerste plaats dient om de menschen te amuseeren en baron Magus zal niet naar zijn post terugkeercn. De tegenwoordige agitatie in de pers tegen den stadhouder van Elzas-Lotharingen baron von Manteuffelheeft tot de gevolgtrekking geleid dat er geschillen zouden gerezen zijn tusschen den stadhouder en den Rijkskanselier. Dit nu wordt ten stelligst tegengesproken, terwijl tevens beweerd wordtdat (lie agitatie alleen haar oorsprong vindt in eene betreurenswaardige fronderie in kringen van buiten dienst zijnde ambtenaren. Men meent te bemerken dat Rusland tegenwoordig zeer koel is omtrent de Groot- Bulgaren. Het kabinet van St. Petersburg schijnt elke vernieuwing der Oosterschc quaestie moede, al laat het dit niet gaarne blijken. Maandagochtend heeft te Berlijn een zwaar onweder gewoed vergezeld van hevige slagregens. In een gedeelte der stad alwaar men met groote kanalisatie- en rioolwerken bezig is, heeft dit verstopping en doorbraken teweeggebracht, met het gevolg dat een duizendtal kelders en souster- rainwoningen zijn ondergeloopen vele zoo snel, dat de bewoners met moeite konden ontkomen en velen geruimen tijd in levensgevaar hebben verkeerd waaruit zij eerst door de later toege snelde brandweer gered zijn. In enkele huizen is de bliksem ingeslagen. Onder anderen was dit het geval in een school met ruim 300 kin deren. De straal sloeg een stuk van het dak wegscheurde een zijmuur en maakte eene diepe opening in den grond waarop zulk een hevige donderslag volgde dat alles stond te dreu nen en het scheen alsof het gebouw zou instor ten. Al de kinderen snelden naar den uitgang waardoor zulk een wild gedrang ontstond dat velen onder den voet raakten met het gevolg dat er eenigen vrij zware kneuzingen en wonden hebben bekomen. Vooral de kleine jongens en meisjes verkeerden in een gevaarlijken toestand, doordien zij bij het opdringen waren gevallen en de achteraankomenden hen over het lijf waren gegaan. Toen het gedrang voorbij was vond men dan ook menigeen bewusteloos. Met uit zondering van drie meisjes schijnt er voor de gekwetsten geen gevaar te bestaan. Laatstleden Maandag zou mej. Bonnet te Keulen met haar luchtballon opstijgen. Nadat zij wegens een opgekomen onweder een geruimen tijd had gewacht en tien man inmiddels alle krachten hadden moeten inspannen om den ballon dieofschoon zwaar beladendoor den wind heen en weer werd geslingerd, omlaag te houden gaf zij eindelijk bevel om de zakken zand er uit te werpen en maakte zich gereed om op te stijgen, toen eensklaps het on weder opnieuw losbrak en de ballon door den bliksem in flarden werd geslagen. De Pruissische grenswachter Junker, in den avond van 3 dezer uit Bentheim terugko mende ontmoette zes ongewapende smokkelaars, beladen met zakken tabak. Terstond ging hij er op af, commandeerde „halt 1" en gebood hun de zakken neder te leggen. Hieraan voldaan hebbendebemerkten zi#' dat hij geheel alleen was en wilden op hem aanvallen doch met zijn revolver en sabel wist hij hen in bedwang te houden terwijl hij tevens deed alsof er hulp in de nabijheid was en luide zijne confraters toeriep. Eindelijk echter begrepen de smokke laars de list en liepen op hem toe waarop hij een hunner met den sabel zulk een houw gaf dat de aanrander bloedend achteruit kroop. Junker bleef nu bij de zakken staan en brandde telkens los op iederen smokkelaar die naderde om ze weg te halen. Of hij nu van de plaat selijke gesteldheid gebruik heeft kunnen maken, om zich zoodanig te posteeren dat hij niet van verschillende kanten tegelijk kon worden aan gevallen dit wordt niet gemeld maar wel blijkt dat hijtoen er na verloop van eenige uren hulp kwam opdagen dertien schoten had gedaau, waarvan de kogels io de tabakszakken werden gevonden. De smokkelaars zijn ontsnapt. De Keizer van Oostenrijk is op zijne reis door de Poolsche prov. allcrwege met groote inge nomenheiit begroet. Zijne reis van Krakau naar Orzemysi deed denken aan een triomftocht. D persoonlijke eigenschappen van den Vorst dragen veel daartoe bij. Een YVeener blad verhaaltdat Frans Joseph bij eene revue te Krakau, waar hij zelf de uniform van het Elfde Uhlaneu-regiment droeg den inval kreeg om nog eens te bewijzen dal hij waard is aan het hoofd van dit regiment te staan. Hij stelde zich aan het hoofd van een escadronen doorwaadde ;daarmcde de rivier Rudawadie daar tamelijk breed is. Met ge- heele escadron volgde vol geestdrift zijn com mandant en kwam in goede orde aan de over zijde. Het spreekt van zelf, dat juist dergelijke daden bijzonder geschikt zijn om een licht ont vlambaar volk als de Polen een goeden dunk van zijn souverein te doen krijgen. Het congres voor internationaal recht is te Turijn geopend. De heer Macini is gekozen tot voorzitter. In de redewaarmede deze het voorzitterschap heeft aanvaard dankte hij o. a. de vreemde vertegenwoordigers voor hunne op komst uit naam van zijn land datgelijk hij zeidehet levend beeld is van het nationaliteits beginsel; de hoogleeraar T. M. C. Asser voerde onder meer buiieulandsche gemachtigden het woord. Bij eene zitting van het liof van Appèl, te Napels heeft dezer dagen een zeldzaam incident plaatsgevonden. De twee belanghebbenden in eene erfenis-quaestie waren aanwezig, en hadden met aandacht de debatten gevolgd. Beiden had den daarbij woorden gehoorddie voor hen bdeedigend moesten zijn en voor dit persoonlijk feit kwamen zij nu op de advocaten aanschieten om henonder een menigte stokslagente straften. De beide rechtsgeleerden, die op dezen vorm van repliek zeker niet verdacht waren verdedigden zich zoo goed zij konden gelukkig kwam het Hof spoedig tusschenbeiden, en legde den rumoermakenden erfgenamen een behoorlijke boete op. Ondanks de pogingen der officieuse bladen, om het in den Ministerraad bestaande verschil van gevoelen te verheelen wordt aan Faufulla verzekerddat een der Ministers ronduit ver klaard heeftdatzooals de zaken nu loopen het niet mogelijk is tot November te blijven regeeren en dat een hervorming van Ministerie absoluut noodzakelijk isom als het even als verleden jaar mogelijk is handelend op te treden voor de Kamer geopend wordt. Het is te begrijpen dat het terugroepen van den Duitschen gezant te Kopenhdgennaar aanleiding van zijn houding tegenover Sarah Bernhardtin de Deensche hoofdstad het onder werp is van velerlei gesprekken. Natuurlijk worden de feiten daar nog op allerlei wijzen vergrootdoch het blijkt dat men algemeen het gedrag van den heer Magnus bespottelijk vindt. Men verhaalt o. a., dat hij zijne eigene ridder orden zou hebben afgenomen en aan Sarah Bernhardt had verzochtdie weder op zijn galarok te willen vast hechten omdat slechis door de herinnering daaraan die prullen eenige waarde voor hem zouden hebben. Dit onmoge lijk verhaal schijnt gegrond te zijn op het volgende feit. De gezant had het ongeluk zijne decoratiën te laten vallen op het oogenblik dat hij met de beroemde kunstenares in gesprek was. Hij raapte ze op en vroeg toen aan haar om die te willen vasthechten omdat hij [gaarne iets zou willen Uit Belgrado wordt dd. 5 dezer bericht, dat in het vesting-magazijn den vorigen avond twee ontploffingeu plaats grepen welke de bovenste verdieping van 't gebouw in vlam zetten. Er ontstond een algemeene ontsteltenis. De brand woedt nog voort en het gebouw is geheel ver nietigd. De vrouw van den Russischen consul te Jassy werd onlangs gevangen genomen verdacht van te hebben deelgenomen aan woelingen der Nihi listen. Het gelukte haar echter, te ontsnappen en Constantinopel te bereiken. De Turksche Regeeringdie blijkbaar de voorgenomen maritieme demonstratie der Mo gendheden zeer ongaarne zagheeft na eerst getracht te hebben haar door tal van nota's, protesten en verzoeken om uitstel te verhinderen, haar thans eindelijk ter elfder ure belet door een daad. Ze heeft namelijk toegegeven. Naar aan Daily Telegraph van gisteren uit Constanti nopel wordt gemeld is namens de Porte aan de gezanten eene nota overhandigd waarin ter hunner ker.nis wordt gebrachtdat hef aan Riza-pacha gelukt is de Albaneezen te doen berusten in de overgave van Duleigno aan Mon tenegro. Riza heeft dus bevel gegeven tot de uitlevering van stad en omstreken. Ofwat de Porte van de berusting der Al baneezen verhaalt wel volkomen juist mag heeten, is een andere vraag. Tweemaal hebben ze reeds getracht de stad in brand te steken. Heden nacht kwamen een Russissche korvet en klipper hier aan. Slechts de Fransche schepen ontbreken nog. De eskaders zullen minstens tot 4 October hier blijven. Waalwijk, 11 September 1880. Bij koninlijk besluit zijn benoemd 1. tot inspecteurs van het lager onderwijs in de eerste insp. jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen; in de tweede insp. A. Moens in de derde insp. dr. J. J. Kresnen. 2. tot schoolopzieners in de districten 'sller- togenbosch, J. RingelingBreda Th. van der GrintenTilburgmr. H. F. van Lanschot en Eindhoven, mr. D. H. Van den Acker. Tengevolge van de benoeming van de heeren Verheijen en Moens zal eerlang eene nieuwe verkiezing voor de Tweede Kamer plaats hebben in de districten Tilburg en Sneek. De koning heeft den directeur van het kabinet des konings gelast, om door middel van de Staatscourant Zijner Majesteits hartelijken dank te betuigen aan autoriteitencolleges en particulieren, die aan Zijne Majesteit hunne ge- lukwenschen hebben aangeboden ter gelegenheid van de bevalling van H. M. de koningin. Blijkens aanschrijving van den minister van oorlog aan de intendance ia de legerplaats te Millingen, bestaat het voornemen om de kampeerende troepen den 15 dezer naar hunne garnizoenen te doen terugkeeren. Verleden Woensdag, bij gelegenheid van deo verjaardag van onzen geachten burgemeester den heer Van der Klokkenhadden wij het genoegen voor het eerst de nieuwe Harmonie in het publiek te hooren optreden, toen zij ZEd. een aubade bracht. Voor de weinige dagen dat de leden in het bezit hunner instrumenten zijn en dus hebbpn kunnen repeteeren, voldeed zij zeer goed en mag men de beste verwachtingen omtrent hare toe komst koesteren. Ten zes ure bracht de Harmonie St.Chrispijn den burgemeester een serenade. Den 7 September is de „Willem Barents" van Ilammerfest vertrokken naar het vaderland. De kommandant Van Broekhuyzen die diep in de IJszee is doorgedrongen, achtte het onderzoek van het schip in een haven noodig. Hieruit is gebleken dat alleen de kiel beschadigd was, en dat het onnoodig was te repareeren zoodat hij onmiddellijk na een nieuw anker gekocht te hebben in zee stak. U it Best meldt men, dat aldaar een wagen van de Staatspoorwegmaatschappij en een van de Köln-Mindener-maatschappijdoor onvol doende aansluiting van een wissel, zijn ontspoord. Er is geen schade ontstaan aan weg of matirieel. Een trein ondervond echter onge veer twee uur vertraging en een ander 14 mi nuten. - Te Hedel is eene^arbeiderswoning met 'al wat er zich in bevond verbrand. Het pand was verzekerd. Van Bergen op Zoom is naar Breda over gebracht en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld de persoon C. J., beschul digd van brandstichting. Hij heeft reeds bekend, oorzaak te zijn van den branddie dezer dagen even buiten de gemeente Bergen op Zoom plaats had. Door de politie te Assen werden aan den I weg gevonden twee mans- en twee vrouwsper sonen die zoo smoordronken warendat het hun onmogelijk was een voet te verzetten. 't Bleek de agenten bij nadere kennismakingdat ze met lieden van zeer verdacht allooi te doen hadden. Om lien van de plaats te krijgen moest een wagen worden genomen ten einde ze naar de stad te kunnen vervoeren waar hun een plaats werd aangewezen om hun roes uit te slapen. Besoijen. Dc gemeenteraad heeft in zijne vergadering van 30 Aug. jl. besloten de jaar wedde van den hulponderwijzer aan de openb. school alhier met f50 te verhoogen. Boxtel5 Sept. In den nacht tusschen vrij dag en Zaterdag had alhier een treurig ongeval plaats. Bij het rangeeren der treinen kwam de wisselwachter Hendrikus Jansen oud 23 jaren geboren te Alphen en Rielin aanraking met een der machines. Beide beenen werden bijna letterlijk van 't lichaam gescheurd. Naar het gasthuis overgebracht is hij reeds ten 4 ure in den morgen overleden. Het ongeluk is toe te chrijven aan eigen onvoorzichtigheid In den laten avond van de Tilburgsche kermis terugge keerd zat hij bij een wissel te slapen Zijn oudere broedereven eens wisselwachter was getuige der ramp. Dit is reeds het derde ernstige spoor wegongeluk dat we binnen 9 maanden alhier te betreuren hebben. Van den 3 tot en met de© 10 September. WAALWIJK. Bevallen: Maria Johanna Pennings geb. Van Ertrijk d. Adriana de Rooij geb. Peperkamp d. Hendrika van den Broek geb. van Besoijen d. Johanna Maria van den Broek geb. Proveniers z. Jacoba van der Bijl geb. van Heijst d. Maria Norberta van den Meijdenberg geb. Hamers d. Overleden: Gosuinus Roques, 5 m. Elisabeth Maria van Vuuren 3 m. Hyman Isaak Hijmans 61 j. Johanna Catharina Maria Marks 7 m. Walthera Wilhelmina Kipping 12 w. Thomas Kipping, 12 m. Bernardina Verlioofstad, 8 ra. Anna Cornelia va» den Hoof, 6 m. Wilhelmus Cornelius van Well, 3 w. BAARDWIJK. BevallenCatharina van Bijnen geb. van Baard wijk d. Anna Verhoeven geb. van den Oort d. Wilhelmina van Woensel geb. Stokkermans d. Overleden: Johannes 'der Kinderen, 29 j. Cornelia van der Geit, 3 m. Maria üeliën 61 j. Catharina Greve, 6 m. Antonius Schilders 3 m. SPRANG. Géboren: Jenneke, dochter van Jacobus de Bie en Johanna van Pas. Overleden: Janneke Treffers, 3 m. Antonie Heeren, 4 m. - Elisabeth Versteeg, 1 m. Adr. Johanna Dalmaijer, 8 m. Hendriks van Dongen, 12 m. Helena van Zeist, 24 j. Catharina Westher, 2 m. WASPIK. Geboren: Gerardus Richardus z. van R. Verhuist en A. C. de Koninkte Raamsdonk. Lucia Adriana d. van P. Fijneman en J. van Son Jacoba d. van J. Gennesen en A. Willemse Jobanna Petronella d. van S. Mateijsen en Kusters. -- Antonetta Jacoba Bartholomeus van G. F. van der Leeuvr en J. van Elten te Bosch Johannes Cornelis. Z. van H. Smits .C. A. van der Ka. GetrouwdII. van Hal 27 j. te Brielle en A. A. Simons 25 j. Overleden: J. Heijblom lj. A. C. Pruiisen 8 m. A. Pols 14 m. M. d. 's- en Tilburg 10 Sept. De prijs der boter was heden fl.40 k 1.6772 per kilo, eieren 4 k 5 cent per stuk. Biggen f5.50 a 9.50, met weinig handel. Waalwijk, 10 Sep. In granen was de handel stationair. f 7.50 a 8.50 per Hectoliter. - 7.50 k 9.50 -10.75 a 11.50 -10.00 per 100 KG. - 8.50 - 7.00 7.50 per HL. ;evoerd 60 stuks prijzen der 270 Vaarzen f 100 a f Ï80 melk- Inlandsche rogge Buitenland u Roode tarwe Haver (.jarige) Haver (niedwe Boekweit Veemarkt. Aan Kalfkoeien f170 a j koeien f 000 k f 000. Biggen. Van f 8.00 f 12.50 er stuk. 'rijs f 1.59 k 2.05 J per Boter. Aangevoerd 115 kilo. Prii per kilo. Voor leder heerscht goede vraag en de prijzen zijn ferm. Brood 4 kilo 45 cent. Oisterwijk 9 Sept. Boter. Aangevoerd 1680 kil. van f 1,40 a fl,60. Eieren f3.50 per 100 stuks Udenhout9 Sept. Boter. Aangevoerd 1097 kilo van f1.47 tot fi.62. Waspik, 7 Sept. Boter. Aangevoerd 250 kilo van f 1.57 tot f2.00. 4 September 1880 overleed de Heer in den ouderdom van 61 jaren. LeeuwardenSingelstraat. Op begeerte van den overledene zullen geen uiterlijke teekenen van rouw gedragen worden. TToor de hartelijke en talrijke bewijzen van deelneming in onze diepe droefheid wegens het overlijden van onzen innig geliefden zoon en broeder, ADRIA.AN WILLEM, wij bij deze onzen welgemeenden betuigen Tilburg, 11 September 1880. De nieuwe cursus van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier is den 9den dezer aangevan gen met 29 leerlingen. De jongen, die hier van zijn ouders was weggeloopen, is door de politie te 's-Hertogen- bosch ontdekt en als bedelaar in voorloopige bewaring genomen. Het gemeentebestuur van Waalwijk Gezien het adres van den lieer C. A. Vos fabrikant te Go- rinchem verzoekende vergunning tot het oprichten eener koper- en metaalgieterij met stoomwerk tuig van twee paarden krachtenin een perceel staande alhier in Sectie B. no 807. Gelet op de Wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad No 95tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis. Met berichtdat het daartoe strekkend verzoek schrift met de bijlagen, bedoeld in art. 5 der voorschreven Wet, op de Secretarie der gemeente te_r kennisneming is ter visie gelegden dat op den 14den dag na de dagteekening dezes, zijnde den 21 September 1880 door Burgemeester en Wethouders des voormiddags ten 11 ure op het Gemeentehuis eene zitting zal worden gehouden, ten einde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die oprichtingmondeling of schriftelijk in te brengen. Waalwijk den 7 September 1880. Het gemeentebestuur voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, F. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN. dank. W. VAN DER SLUIJS. W. L. VAN DER SLUIJS. Dr. L. W. VAN DER SLUIJS. F. E. VAN DER SLUIJS. M. E. VAN DER SLUIJS. Besoijen, 8 September 1880. 21

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2