Nummer 80. Zondag 10 October 1880. 3e. Jaargang 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. JllU J iliiU 1 I Wil, ±J Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel.., Een welkome regen heeft te Aalst een einde gemaakt aan de onaangename demonstration van de bevolking tegen de leden van de commissie voor het schoolonderzoek. Daar deze commissie eerst Maandag as. hare werkzaamheden te Aalst zal hervatten zal de opgewondenheid tegen dien tijd wel wat bedaren. De katholieke bladen openen eene inschrij ving ten behoeve van rie slachtoffers van Heulé. Verleden Zondag zijn er meer dan een millioen vijf-en-tachtig duizend entrees tegen één franc op de nationale tentoonstelling verkocht. Het succes van deze tentoonstelling is werkelijk buitengewoon. Uit Brussel wordt gemeld dat de gouver neur van West-Vlaanderen geschorst heeft het decreet van den burgemeester van Brugge waarbij deze zijnerzijds den commissaris van politie had geschorstdie te Heulé assistentie had ver leend aan den specialen regeerings-commissaris voor de tenuitvoerlegging der schoolwet. In een winkelhuis, in de stad Huy, heeft de ontploffing van drie kilogram kruit, die daar op zolder lagen eene groote verwoesting aange richt. Deuren vensters en muren werden ver nield eD de koopwaren op straat geslingerd terwijl in de naburige huizen al de glasruiten sprongen. De twee personen die zich in het huis be vonden kwamen met den schiik en lichte kneuzingen vrij. Het had echter weinig gescheeld of het on geluk was eene groote ramp gewordenwant naast de ontplofte drie kilogram stond een vat vol kruitdat door den schok omvergeworpen werd maar welks inhoud gelukkig niet in brand raakte. Het gerechtshof van Brussel heeft een student der universiteit van Leuven tot drie maanden gevangenisstraf en boete veroordeeld (het maximum van de straf), die op het jongste carnaval drie revolverschoten gelost heeft op een kapitein van de burgerwacht. Misschien had het Hof hem het maximum der straf niet toegerekend ware het niet te doen geweest om een voorbeeld te stellen dat, al is men ook de beste gevoelens toegedaandeze niet in fanatisme mogen ontaarden. Het valt overigens moeielijk te verheelendat wij aan den vooravond van den burgeroorlog staan. De school-enquête is nauwelijks begonnen of reeds zij v apent de eene partij tegen de andere. Waar is het geneesmiddel Dit zou slechts ge vonden kunnen worden als de een zoowel als de ander gematigdheid toonde. Ongelukkiger wijs loopen zijdie de wijsheid prediken, gevaar om door beide partijen uitgejouwd te worden. De toestand is ernstigzeer ernstig zelfs ernstiger dan in Duitschland tijdeis den Cultur- kampf. D. Aan de prefecten is namens de Regeering een vertrouwelijk schrijven gezondenwaarin hun gelast wordt toezicht te oefenen op hetgeen van den kansel ten nadeele der Republiek mocht kunnen gezegd worden. Onjuist is, volgens ,,Le Temps", het be- richtals zou nog deze week een aanvang worden gemaakt met de sluiting der kapellen van de niet erkende congregatiën. Volgens ,/Le Francjais" zullen die maatregelen eerst beginnen wanneer in het //Journal Officiel" een decree* is opgeno men waarbij de bedoelde congregatiën worden aangemaand zich binnen zekeren termijn te ont binden. Echter moet het waar zijn dat de Regeering in vele kloosters der niet-erkende orden heeft laten informeeren hoeveel en welke vreemde monniken en nonnen daar verblijf hielden. Overal moei het antwoord zijn geweigerd maar al de vreemde leden zouden zich thans hebben ver wijderd De badplaats Ax, in het depart. Ariège is door een hevige brand geteisterddie nog voortduurt. Reeds zijn 35 huizen in de asch gelegd. Onlangs liep in een der lanen van het bosch van Vincennesbij Parijseen schamel gekleed man., die gedurig angstig om zich heen zagen eindelijk in het struikgewas verdween. Maar ondanks zijn voorzichtigheid was hij on gemerkt gevolgd door twee politieagenten die hem aan den voet van een boom een zorgvuldig verzegeld sigarenkistje zagen opgraven en hem juist aanhielden, toen hij daarmede heen wilde loopen. Ongeveer twee jaren geleden was die man tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens het stelen van 15000 fr. Hij had toen wel bekend den diefstal gepleegd te hebben maar verklaard, dat hij het geld niet kon aanwijzen daar hij het verteerd had op een som van 120 fr. nadie men bij hem vond. Men sloeg echter geen geloof aan zijn betui gingen en zoodra hij weder in vrijheid gesteld was, ging de politie nauwkeurig al zijne gangen natotdat zij hem eindelijk bij het opgraven van het geld betrapte. Het kistje dat nog 1400 fr. aan bankbiljetten bevatteis den bestolenetot diens blijde ver rassing ter hand gesteld. De stad Rijssel was Dinsdagavond plotse ling in diepe duisternis gehuld. De kaarsenver- koopers maakten prachtige zaken want iedereen was genoodzaakt kaarsen te koopen wilde men niet bij deze nieuwe Egyptische plaag hals en beenen breken. Slechts op enkele plaatsen brand den de gasvlammen flauw. In het Théatre des Variétés waar Périchole opgevoerd werd, moesten eenige toeschouwers bougies in de band houden, terwijl de zangers met kaarsen bijgelicht werden. Een gebrek aan een der hoofdbuizen was de oorzaak van dezen plotselingen overgang van licht tot donker geweest. De Fransche luchtreizigers die deel nemen aan den internationalen ballonwedstrijdwelke a. s. Maandag te" Londen gehouden wordt, zullen door de spoorwegmaatschappijen kosteloos van Parijs naar het kristallen paleis vervoerd worden. Pnrijs, 7 October. Volgens particuliere be richten uit Weencn heeft deEngelsche Regeering hare voorstellen geformuleerd ter zake van het Oosten. De mogendheden beraadslagen thans hierover. De ministerraad alhier zal waarschijnlijk aanstaanden Zaterdag onder voorzitterschap van den heer Grévydeswege bijeenkomen. De ongunstige indruk door de jongste nota der Porte in Engelrnd teweeggebrachtblijkt door de overige mogendheden gedeeld te worden. Overal wordt ze als volkomen onvoldoende be schouwd. Men blijft overtuigd, dat alleen eene volkomen overeenstemming tusschen de Mogend heden tot een gewenscht doel kan leiden en de eerstvolgende dagen zullen nu waarschijnlijk worden gewijd aan onderhandelingen tusschen de mogendheden betreffende het aan de Porte te zenden antwoord. Men schijnt in deze Enge- land's initiatief te willen afwachten. Waarin dat voorstel bestaan zalof het zal strekken tot eene blokkade der Turksche kusten tot eene demonstratie voor Constantinopel, voor welk denkbeeld Italië reeds gewonnen zou wezen, of tot een anderen maatregel van dwangzal nog moeten blijken. Gladstone moet voornemens wezen in geval van nood tot den uitersten maat regel over te gaan. Ook te Weenen zou men door de tartende houding der Porte ontstemdtot veel krassere maatregelen geneigd zijn dan oorspronkelijk in het plan lag. Van het internationaal eskader is voorhands nog niets anders vernomen dat dat de negen of tien-jarige Montenegrijnsche Kroonprins Danilo een bezoek aan den Èngelschen admiraal heeft gebrachtwelke gebeurtenis door al de schepen met een salvo werd begroet. Te Londen worden handteekeningen ver zameld voor een protest tegen alle verdere op de Porte te oefenen pressie. Dit wordt genoemd onrechtvaardigomdat van de Porte alleen de tenuitvoerlegging wordt verlangd van voor haar bijzonder onaangename artikelen der Berlijnsche overeenkomst; onvoorzichtig, omdat hierdoor licht een Europeesche oorlog zou kunnen ontstaan waarin Rusland Constantinopel zou kunnen be zetten gevaarlijk met het oog op de Mahome- daansche bevolking van Engelsck-Indië. Een landeigenaar in Ierland Ser Edward Denny heeft aan de pachters zijner zeer uitge strekte bezittingen die de stad Tralee en om streken omvatten voorgesteld de tegenwoordige pacht-contracten te sluiten voor de eeuwigheid tegen de pacht van het jaar 1829 en een ex tra-pacht om de zes jaren voor het ongestoorde pacht-bezit. Dit voorstel zou door de pachters beschouwd worden als het beste, wat tot nu toe tot oplossing der Iersche landquaestie werd ge daan. De bemanning van een te New-York aan gekomen loodsboot rapporteerde dat zij op twee dagreizen van de haven den Britschen schoener Gladiator met de kiel naar boven ontdekt heeft. Het verongelukte vaartuig lag juist in het vaarwaterzoodat een boot met manschappen werd uitgezonden om de kiel te doen zinken. Op de plek aangekomen en met de voorberei dende werkzaamheden begonnen zijndewerd men echter spoedig verhinderd daarmede voort te gaan door den ontzettenden stank die uit het ruim opsteeg. Aan de boegspriet vond men het lijk van een matroos hangen. De loodsen hadden reden om te onderstellen dat de lijken van de geheele equipage zich in het vaartuig bevonden. Adeline Patti heeft haar landgoed in Wales, Crayg-y-nos-Czstle dat zij nog niet lang ge leden had aangekochtweer van de hand ge daan. De rvden daarvan is de overlast dien de be volking van den omtrek haar aandeed. De waterwerkendie zij er voor groote sommen geld had laten maken werden beschadigd de boeren vischten in haar vijvers jaagden in haar bosschen en velden kortom men plaagde haar op allerlei manieren totdat de beroemde zange res wier verblijf heel wat vertier aanbracht besloten heeft heen te gaan en de streek in haar vroegere onbeduidenheia terug te laten zinken. Het is niet voor het eerst, en het zal de laatste maal wel niet zijn dat personen die veel bijdroegen tot het aanzien en de welvaart van een plaatsop dergelijke wijzetot schade der bewoners zeiven verdreven werden. Een verschrikkelijk ongeluk gebeurde Zon dag te Manchester in de R. C. Kerk van den Alousius. Terwijl de uit 400 a 500 personen bestaande gemeente de eerste verdieping van het gebouw ontruimdewaar juist de derde mis gelezen wasbrak een der dwarsbalken die de bovenverdieping steunenin het midden door en 80 a 100 personen stortten in hét portaal van een hoogte van ongeveer 80 voet. Een vrouw bleef op de plek dood en twintig perso nen waarvan 5 of 6 de beenen gebroken hadden, moesten naar het hospitaal gebracht worden. Onder de passagiers die gister aan boord der stoomboot Pretoria van de Kaap de Goede Hoop te Plymouth aankwamenbevond zich ook sir Bartle Frere en familie. Kaapstad5 Oct. Engelsche troepen zijn te Mohalcz aangekomen om hulp te verleenen aan de Èngelschen die door de Basuto's omsingeld, zich in een gevaaarlijke positie bevonden. De Èngelschen vielen den vijand aan en versloegen hem. De verliezen aan hun zijde waren gering -Voor de rechtbank te Breslau stonden onlangs een schoenmaker en zijn vrouw terechtdie door allerlei bedriegerijen arme dienstmeisjes haar spaarpenningen hadden afgezet. Zij verhaalden de lichtgeloovige meisjes dat een hunner, bekenden of bloedverwanten, buiten de stad een schatrijk man haar hier o f daar gezien had en zoo door haar schoonheid was bekoord dat bij niemand anders dan haar tot vrouw wilde hebben. Gestreeld gaven de meisjes hare toestemming, waarop zij waldra allerliefste brieven van haar tcederen minnaar omvingen. In het vooruitzicht van het rijke huwelijk zagen zij er dan natuur lijk geen bezwaar in den schoenmaker en zijn vrouw nu en dan met groote of kleine geldsom men te ondersteunen. Als de gelukkige bruid er eindelijk op aan drong haren bruidegom toch ook eens te zien brak de arme man ongelukkig een arm of been en was dan er opgesteld dat het verband, hoewel hij het zelf natuurlijk ruimschoots betalen kon, door zijn lieve aanstaande vrouw bekostigd werd; dan zou hij spoediger genezen. Zoo persten zij met den denkbeeldigen bruide gom drie meisjes al haar zuur verdiend geld af, en toen het bedrog uitkwam trachtte de vrouw een der meisjes, die haar, in de hoop op een adelijken echtgenoothonderd thaler gegeven badtot een meineed over te halen en haar te laten verklaren dat zij haar het geld uit mede lijden had geschonken. Wegens bovengenoemde en nog eenige kleinere misdrijven is de schoenmaker tot drie jaren gevangenisstraf en zijn vrouw tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld. - Aan de //Nord. Allg. Ztg.", een officieus orgaan wordt van goed ingelichte zijde gemeld, dat het bericht van sommige bladen als zou de Groothertog van Hessen met Prinses Hendrik der Nederlanden verloofd zijnten eenenmale ongegrond zijn. De Prinses heeft Donderdag de tentoonstelling te Dusseldorf bezocht en is thans de gast van den prins en de prinses vor. Wied te Neuwied. De „Politische Correspondenz" zegtdat de onderhandelingen tusschen de mogendheden over het antwoord dat zij op de nota van Turkije geven zullen zulk een ongestoorden en bevredi genden loop nemen dat men het slot daarvan spoediger dan oorspronkelijk gedacht werd, te gemoet ziet. Heden kan de eensgezindheid der Mogendheden met zekerheid als behouden worden beschouwdwat in Europa de ontstane zorg betreffende het behoud van den vrede moet doen bedaren. De ,/Polit. Corr." ontving eenige inlichtingen van welken aard de maatregel wasdien de Britsche Regeering aan de Mogendheden voor stelde te nemen in antwoord op de laatste nota der Porte. Het gold een besluit tot collectieve inbeslagneming in de Aegeïsche zeewaardoor de Mogendheden gezamenlijk in het bezit zouden geraken van een onderpand voor de vervulling van hare verbintenissen jegens Mentenegro door de Porte. Italië schijnt de geheele wereld met zijn wijn te inoeten voorzien. Zooals men weethebben Duitschland en Frankrijk daar onder allerlei vormen hulp gezochten thans laten ook de wijnhandelaars van Zuid-Tyrol wegens het mislukken van den oogst in de streken druiven uit Napels komen. Die druiven kwamen in goede, orde te Ala maar zijn daar aangehouden omdat men daar voor dezelfde rechten als voorwijn betalen moest Er zijn daar op het oogenblik 1500 waggons vol druiven waarvoor de inkomende rechten f180,000 bedragen. De bouw van de spoorwegtunnel door den St, Gotthard moet den 31 Mei 1881 geree l zijn. In het tegenovergestelde geval moeten de onder nemers eene boete vav 1.510,000 francs betalen. Graaf Loris-Melikoffde nieuwe minister van binnenlandsche zaken heeft dezer dagen in eene bijeenkomst met de redacteurs der dagbladen zijn hervormingsplan van het binnenlandsch be stuur ontwikkeld, waarvan hij zelf getuigde,

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1