Nummer 81. Donderdag 14 October 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Verstootene. Engeland. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. De Echo van 1 J11UJ I illiu Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Blijkens eene officieele raededeeling in de Brusselsclie bladen is de sluiting van de natio nale tentoonstelling thans definitief vastgesteld op den 25sten dezer maand. De dag van Zondag bracht aan de Fransche Republikeinen een gevoelige en nuttige les. Te St Brieuxin Bretagne waar twee nieuwe se natoren moesten gekozen wordenzegevierden de candidaten der vereenigde Conservatieven over dié der Republikeinen. Met .eenparige stemmen moet Zaterdag de ministerraad de definitieve maatregelen hebben vastgespeld ten opzichte der congregaties. In deze week zal de tenuitvoerlegging beginnen. De bijzonderheden omtrent de wijze waarop worden geheim gehoudenmaar als vrij zeker wordt beschouwd dat het niet zal gaau bij departe menten gelijk eerst het plan wasmaar bij soorten. Zoo zou het eerst handelend worden opgetreden tegenover de Capucijners, Carmelieten en Dominicanen. Men zal hiermede werk genoeg hebben. Er bestaan niet minder dan 85 niet-erkende mannen-congregaties met 600 kloosters en ka pellen. Met de Capucijners zou reeds heden worden begonnen. De aartsbisschop van Algiers is nogmaals gelast zijn diocees niet te verlaten. Tevens is hem beduiddat hij zich in het maken van propaganda wat behoort te matigen. Zaterdag heeft minister Cochéry het postcongres geopend met eene redevoeringwaarin hij o. a. VII. Iu de kamer der huishoudster. George paste den jas aan. Hij stond hem vrij goed en was dik en warm. „Wat moet hij kosten vraagde de jongeling. „Ik zal hem u voor drie en vijftig shilling zes pence geven", hernam Evans„dan hebt ge er een koopje aan. Eigenlijk is het een jas van drie pond de vreemdeling in de Leeuw had zooveel moeten betalen maar wij zullen hem nu wat minder geven. Dus drie en vijftig shilling zes pence - en het is eigen werk. Gij kunt inderdaad niets beters verlangen." „Dat geloof ik ook", zeide Dallas verstrooid. „Wees zoo goed mij deze banknoot te wisselen." Op het gezicht der banknoot nam het vrien delijk gelaat van Mr. Evans eene meer ernstige plooi aan. Hij wisselde i.iet gaarne papieren geld aan menschen die hij niet kende. Maar na de banknoot tegen het licht gehouden en op de toonbank glad gestreken te hebben klaarde zijn gelaat weder op. „Alles, ia ordemijnheerzeide hij. „Ik zal u dadelijk geld halen. Ik weet ook van wien gij deze banknoot ontvanger, hebt. Gij verwondert u, mijnheer, maar het is zoo, ik weet het. Aan ons postkantoor aan het einde der straat hebt gij ze ontvangen. Hier is de poststempel, dien de postbeambten op al het papierengeld moeten drukkendat hun door de handen gaat. Zie inaarAmherst, 30 Januari. Ik dank u mijnheer. Hier zijn zeven pond zes shilling zes pence drie en zeven maakt tien." Nadat de oude man zijn klant het geld had voorgeteld kwam hij beleefd van achter de toonbank te voorschijn om met een onderdanige buiging de deur voor hem te openen. Een half uur later zat George Dallas in een coupe van den trein naar Londen. Stewart Routh. De koude die op het land de wegen hard zeidodat Frankrijk altijd gunstig ontvangen zal de voorstellen van conferêntiën die ten doel hebben een vredelievenden arbeid, waardoor geheel Europa wordt gebaat. Te Compiègne is een standbeeld onthuld van Jeanne d'Arc. De minister van openbare werken is onverwacht de plechtigheid komen bijwonen. Hij was vergezeld van zijn kabinets chef en van zijn particulieren secretaris. De lord-mayor van Londen heeft den Farijschen gemeenteraad uitgenoodigd zich door eenige leden uit zijn midden op het banket in Mansion-House den 19 dezer maand te doen vertegenwoordigen. De Raad heeft als zoodanig aangewezen den heer Cernesson, den voorzitter, den heer Hattat en den secretarisden heer Marsoulan. Een koopman te Rouaan de heer P. trad dezer dagen zijn kantoor binnen waar hij zijn bediende reeds aanwezig vond, en gaf, daar hij vond dat het er bij dc plotselinge weersver andering vrij kil waslastom een nieuw stoomverwarmingstoestel dat er onlangs was geplaatstin werking te brengen. Men deed het; een der stokers kwam in het kantoorlegde de hand op de plaat van den toestel en verklaarde dat de warmte voldoende was. De heer P. was echter van een ander gevoelen en wilde dat de toevoer vermeerderd werd. Naar nauwelijks had hij aan zijn schrijf tafel plaats genomen die in de onmiddelijke nabijheid van den toestel stondof met een hevigen knal sprong deze uiteen en de plaat vloog met zooveel kracht tegen den heer P. aan dat hij van zijn stoel tegen een copieerpers ge slingerd en verpletterd werd. De ongelukkig was onmiddelijk een lijk. Zijn bediende kwam met lichte kneuzingen vrijen de stoker bleef geheel ongedeerd. Het parket heeft een nauwkeurig onder en hobbelig maaktde vijvers met een ijskorst bedekt en het bladerloos geboomte een zilverglans bijzetbrengt in Londen eene geheel andere uitwerking teweeg. Na verloop van weinige uren zijn ijs en sneeuw vertreden tot een morsig watermorsig water druipi van de huizen af en eer de dag ten einde isis de vorst door regen of nevel verdrongen. De dagop welken George uit Amherst naar Londen terugkeerde was een dier onaangename winterdagen. Vooral was hij ondragelijk in de drukste stratenwaar de menschen elkander met een ontevreden gelaat voorbijgingen, eiken voetbreed trottoir elkander betwistten en met de parapluis tegen elkander aanliepen waar de wie len der omnibussen door een diep moeras voort rolden en elke voorbijgaande huurkoets fonteinen van bruin water deed opspringen nog erger was het in de bijstrnten waar de modder, als een dikke, taaie vloed tusscher. de smalle trot toirs heen vloeide en de hooge huizen zoo dicht bij elkander staan dat zij licht en lucht geheel afsluiten, en alzoo eene vooitdurende onreinheid en duisternis bevorderen. In zulk een straatde South-Molton-street die de Oxford-street met de Brook-street ver bindtzat bij de laatste schemering van den dag een man in diepe gedachten verzonken, schrijlings op een stoelwelke voor het raam eener voorkamer stond. Het scheen dat hij zoo even thuis gekomen waswant zijn hoed en overjas had hij nog niet afgelegd den eersten had hij een weinig achterwaarts geschoven der, tweeden losgeknoopt. Het was een groot aan zienlijk man met scherpe oogen dichte zwarte wenkbrauwen, een lange, rechte neus, dunne gesloten lippen door geen baard verborgen en een smalle ronde kin. Zijn lange bakkebaard was donker en zwaar. Het gezicht droeg, vooral de trekken om de oogen de onweersprekelijke sporen van eene losbandige levenswijze. In de snede zijner kleederen en de wijs waarop hij ze droeg lag iets zoo niet gemeenstoch onbe schaafds. Ziju geheele voorkomen deed onmid dellijk aan koffie en biljartkamer denken en toch lag er in zijn geheele voorkomen in den zoek bevolen naar twee plotselinge sterfgevallen. •Twee apothekers tc Parijs toch zullen niet slechts wegens onwettige uitoefening van de geneeskunde vervolgd worden, maar tevens wegens manslag terecht staan. Beiden hadden aan een patient een lekkernij uit hun therapeutische verzameling toegediend hetwelk den dood ten gevolge heeft gehad. Ouder voorbehoud en min of meer als ge rucht, meldt de jongste Times dat de Sultan na gehouden Kabinetsraad besloten zou hebben tot omniddelijken en onvoorwaardelijken afstand van Dulcigno aan de Montenegrijnen. Ook Daily Telegraph heeft een dergelijk be richt. De Porte zou Dulcigno willen afstaan nog voor het antwoord der mogendheden op hare jongste-nota is ontvangen, een en ander on der handhaving harer vroegere bedenkingen tegen de demonstratie der vloot. Met deze mededeelinge» nu komt volkomen overeen het bericht, volgens 't welk Riza-pacha uit Scutari te Podgoritza wordt verwacht, ten einde te trachten met de Montenegrijnen eene schikking te treffen. Een Oonstantinopelsch telegram van Maandag middag bevestigt dit bericht. 't Is zeer te hopeu dat dit bericht waarheid blijkt te zijn en onwaarschijnlijk is het niet. Aan de Porte zijn naar alle waarschijnlijkheid, en misschien nog wel behoorlijk vergroot, de ge ruchten omtrent de plannen der mogendheden ter oore gekomen, en 't laat zich hooren dat ze, door een daad van toegevendheid, het haar boven het hoofd hangend gevaar wil trachten af te wenden. Eene andere vraag is het zeker, of het alarm, waardoor de Porte zich beangst laat maken, niet min of meer loos is. Op dé stellige verzekerin gen omtrent de overeenstemming der mogend- vorm zijner handen ietsdat aan eene goede opvoeding en aan bekendheid met de manieren der fatsoenlijke kringen deed denken. En zoo was het ook. De Rouths van Carr Abbey bekleedden onder den landadel van Her- tordshire eene vrij aanzienlijke plaats. Zoolang 's mensehen geheugen reikt hebben zij liunnc zonen naar Oxford en hunne dochters naar het Hol gezonden en nooit met eene enkele uit zondering slechts hebben zij reden gehad over hunne kinderen te blozen. Op eens enkele uitzondering na. De laatste aanteekening in den ouden familiebijbel van Carr Abbey is met een dikke streep doorgehaald. De oude squire spreekt gewoonlijk van zijn eenigen zoon William en mocht een vreemdelingdie toevallig de Abbey bezochtnaar de beide knapen vragen welke hij op eene schilderij van Lawrence ziet voorgestelddan zal de oude heer hem ten antwoord geven „den venen knaap mijnheer heb ik verloren." 1 >ie knaapStewart Routh de man dien wij aan het venster in South-Molton-street ont moetten was een tijd lang de lieveling aan de hoogesohool te Oxford. Maar het geruchtdat hij ccn speler waszijne verwaarloozing van den godsdiensthet zelden bijwonen der Colleges, vermindcrdeirlangzamerhand de achtingwelke hij in den beginne genoot. Eindelijk ontving de deken eene schriftelijke verklaringwaarbij mr. Albert Grüntzzoon en erfgenaam van den suikerbakker mr. Jacob Grüntz te Mary Ane in dc City te Londen op bevel zijns vaders bekend maakte, dat hij, mr. Grüntz, aan mr. Stewart Routh de som van twee duizend pond met het hazardspel verloren had. Op grond dezer aanklacht werd Stewart door den Academisch en Senaat van de universiteit weggezonden. Hij ging naar Carr Abhey maar aan zijn verblijf aldaar werd door een tweede schrijven uit Oxford een einde gemaakt. Dit stuk was door lord Hawthurst onderteekend eu behelsde de verklaringdat mr. Stewart Routh in de woning van mr. Grüntz op heeterdaad betrapt was als valsch speler daar hij bij het hazardspel eene der dobbelsteenen, bij het uitwerpen uit den kroes met den vinger lieden en hare bereidwilligheid om Engeland's radicale adviezen te volgen ziju sedert Zaterdag berichten van geheel anderen aard gevolgd. Het accoord is niet zoo volkomen meer. Frankrijk, Dnitschland en Oostenrijk schijnen van meening, dat Gladstone te ver gaat, en zijn voorstel 't moet het binnenloopen van de golf van Smyrna betreffen is alleen door Rusland co (voorwaar delijk) door Italië aangenomen. Het maximum, dat van de drie eerstgenoemde mogendheden door Engeland schijnt te kunnen zijn verkregen, is geweest, dat ze zich tegen maatregelen van geweld niet zullen verzetten, en zoo is het waar schijnlijk, dat de eventueele blokkade of wat het zij, zal worden uitgevoerd door het Engelsche, Russische en misschien ook het Italiaanschc es kader. Hiermede komt overeen wat de Pall Mali Za terdag schreef. De maritieme operatie, meldde ze, is door alle mogendheden goedgekeurd, en zal met hare toestemming worden uitgevoerd door ten minste drie mogendheden, die als last hebbers van Europa zullen handelen. Engeland zal zich wel in deze het leeuwen deel toekennen. Het heeft goede plannen. Per transportschip Assistance zullen heden naar de Middelandsche zee worden verzonden een aan zienlijke hoeveelheid nieuwe krijgsvoorraad fcti r-iet minder dan 54 Gatling-mitrailleuses. Voorts is door de admiraliteit voorgesteld nog als sup pletie naar de Turksche wateren te zenden het zoogenaamde detached squadron, een los eskader, dat voor verschillende doeleinden dienst doet. Van Frankrijk heeft men al willen beweren, dat het in 't gcheei niet meer zal meedoen en zijn vloot terug zal roepen. Maar dit schijnt niet waar te zijn. Eerst in de volgende week zal door een ministerraad onder voorzitterschap van Grévjr van wien men begint te vinden, dat hij nu wel eens met jagen kon uitscheiden in deze een besluit worden genomen. In het olfi- teruggehouden had. De inhoud van dit schrijven deed den squire besluiten den naam zijns zoons in den familiebijbel te schrappen en zijn zoon dood te verklaren. Uit het vaderlijk huis verdreven begaf mr. Stewart Routh zich naar Boulogne en nadat hij aldaar eenige niet onbeduidende overwinningen op jonge en oude heeren die de speeltafel der koerzaal aldaar bezochten behaald had, bezocht hij de speelbanken te EmsHamburg en Baden- Baden. In deze laatste plaats werd hij te mid den van het meeste succes aan de speelbank noor zulk een kwaadaardige kcorts aangetast dat de bedienden van het hotelwaar hij zijn intrek genomen had weigerden hem te verpleger). Bij gebrek aan verzorging zou hij zekerlijk zijn bezwekenzoo niet een jeugdige Engelsche Harriet Creswick zich zijner had aangetrokken. Zij reisde als bonne met de familie van lord Maulevrerdie op weg naar Rome zich eenigen tijd in Baden-Baden had opgehouden. Door medelijden bewogen verklaarde het jonge meisje, dat zij niet kon dulden dat haar landgenoot uit gebrek aan verpleging omkwam en nam daarom zijne verzorging op zich. Dat lady Maulevrer over deze handelwijze zeer ontevreden was en het jonge meisje onmiddellijk uit haren dienst ontsloeg is gemakkelijk te begrijpen. Het gevoel van dankbaarheid was bij Stewart Routh zoo grootdat hij na zijne herstellinghaar zijne hand aanbood. Toen zijne vrienden dit hoorden, waren er eenigen die meenden dat Stewart zijn dood voor zejeer gehouden had en het meisje daar hij op zich zeiven geen acht meer gaf, eene vreugde had willer. bereiden anderen dach ten dat Stewart, die zelfs te midden zijner ziekte zijne berekeningen maaktein Harriet Creswick eene vrouw had herkenddie naar lichaam en geest geschikt was zijne levensge zellin te worden. Hoe het zij zeker is het dat Stewart Routh in het Hollandsche Hof te Baden-Baden, haar op zijn ziekbed een huwe lijksvoorslag deed. Zij nam het aan en vertrok, zoodra zij den zieke verlaten kon, naar Engeland en huwde hem een maand later te Londen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1