Duitschland. Zwitserland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De moord te 's-Gravenhage. cieus bericht, waarin dit gemeld wordt, wordt tevens geconstateerd, dat Oostenrijks en Duitsch- lands houding in deze zeer weifelend is. Wat de vloot in de bocht van Catjaro betreft, die zal hoogstwaarschijnlijk zeer spoedig het terrein der voorgenomen demonstratie verlaten, aangezien dat plan moet worden beschouwd als definitief opgegeven. De officieren van de vrijwilligerscorpsen in d© noordelijke garnizoenen hebben een circu laire ontvangen, waarin het legerbestuur hen uitgenooaigt, strenge orders uit te vaardigen te gen het rooken door militairen in uniform op straat. In die circulaire wordt het op straat roo- kem genoemd //een onhebbelijkheid even onzin delijk als den militairen stand ouwaardig Te Londen stierf den 4den dezer in den ouderdom van 81 jaren de heer William Lassell, met sir John Herschell en lord Ross in der tijd een der uitstekendste Engelsche astronomen. De sterrekundige wetenschap dankt den overledene de ontdekking van satellieten van Neptunus, Sa turn us en Uranus. Bij proclamatie van den Onder-Koning van Ierland zijn de graafschappen Galway en Mayo in staat van wanorde verklaard. Verster king der politiemacht is aangevraagd. De gouverneur van Cyprus verklaarde onlangs officieel in een toespraak tot de bevolking van Larnaca, dat Engeland er niet aan denkt het eiland te verlaten. The Globe bevat het volgend amusante entre-filets Naar men verneemt moet Z. M. de sultan van Turkije zeer smartelijk getroffen zijn door de hem ter oore gekomen berichten omtrent de in Ierland heerschende sociale verwarring en de anarchie daar te lande, die leven en eigendom niet langer veilig doen zijn. De sultan, als ver tegenwoordigende een der europeesche mogend heden, kan, zonder te kort te doen aanzijn ver antwoordelijken plicht als soivvcrein vorstniet langer met onverschilligen blik een in Europa ongehoorden staat van zaken aanzien, welke op den duur allen eerbied voor het gezag zou on dermijnen en de grondslagen der beschaving aan 't wankelen brengen. Aan zijn gezant aan het hof van St. James is derhalve last gegeven Hr. Ms. Gouvernement aan te manen om onverwijld die maatregelen te nemen, velke strekken kun nen om een einde te maken aan toestanden, die niet zonder gevaar voor het algemeen welzijn van Europa "kunnen voortduren. Zoo aan deze vertoogen geen gevolg gegeven mocht worden, zal een afdeeling van de Turksche vloot zich naar de Iersche wateren begeven, om de noo- dige ondersteuning te verleenen ter bescherming van leven en eigendom. De bijeenroeping van den Pruisischen landdag is thans bepaald op 28 October. Bij gelegenheid van het Keulsche domfeest (15 October), dat door alle Duitsche vorsten op twee na (Beieren en Wurtemburg) zal worden bijgewoond, zal de keizer zijn intrek nemen op het schoone slot te Bruhl. Dat slot anders zoo eenzaam en verlaten zal dan nog eene menigte andere aanzienlijke gasten herbergen o. a. den koning van Saksen,- den groothertog van Baden, enz. De Duitsche „Reichs-Anzeiger" maakt bekend, dat in den nacht van 8 op 9 deze, nabij Spandau een passagierstrein is ontspoord waarbij wel de reizigers en het dienstpersoneel geen noemenswaardige verwondingen hebben bekomen, maar het materieel erg beschadigd en de locomotief in eene diepte gestort is. Daar het nu gebleken is, dat de rails opzettelijk wa ren losgemaakt, en zoodanig nedergelegd dat zij bij het passeeren van een locomotief moesten omslaan, is er onmiddellijk een streng onderzoek ingesteld.- Het kwaadwillig opzet moet gepleegd zijn des avonds tusschen 10 en 12 ureop welken tijd de naaste baanwachters, wegens zeer donkere lucht en dichten regen, niet ver genoeg konden zien. Sedert een paar maanden vertoefde in het eerste logement van de stad Bulle zekere Joseph d'Ailhant, die zich voor geestelijke uitgaf. Hij had zeer beschaafde manieren sprak vloeiend Eransch en stond weldra op den besten voet met de aanzienlijksten der stad, in wier huizen hij druk verkeerde. Maar onlangs, kort nadat de logementhouder den eerwaarden heer bescheiden had herinnerd aan de- rekening, die reeds vrij hoog wasging de vrome man, zooals hij zeide, bij den prefect dineeren, en kwam niet terug. Nu gingen al zijn vrienden en vereerders, van wie hij niet onaanzienlijke geldsommen geleend had, de oogen open. Maar hoewel de politie terstond een onderzoek instelde en overal heen telegrafeerde, tot nog toe heeft men geen spoor van den oplichter kunnen vinden. Eenigen tijd geleden was een rijk grondeige naar bij Girgentie door roovers opgelicht en op rantsoen gesteld. Het is thans aan de koninklijke carabiniers gelukt den gevangene te bevrijden en de roovers gevangen te nemen. Deze laatsten werden in een grot ontdekt en niet zonder bloedvergieten gelukte de vangst. Uit Rome wordt gemeld, dat bij konink lijk decreet amnestie s verleend aan hendie zich op 10 Mei 1879 \te Genua ?aan 'rebellie hebben schuldig gemaakt, dus ook aan Banzio den schoonzoon van Garibaldi. Deze laatste zal nu waarschijnlijk wel op zijn besluitom zijn mandaat als afgevaardigde neer te leggen, terug komen. Kardinaal Nina zou weer willen aftreden. Als zijn opvolger wordt Jacobini genoemd. Mgr. Sarnelli, bisschop van Castellamare, was door den minister van eeredienst naar Ro me ontboden, om zich te verantwoorden over zijn afwezigheid bij de inzegening en het te water laten van de //Italia" ta Castellamare welke plechtigheid door den koning werd bijge woond. De bisschop verontschuldigde zich met te zeggen, dat hij zich om dringende ambts zaken naar Rome begeven had. De minister eischte hierop, dat deze verklaring schriftelijk zou gegeven worden, welke dan als zij voldoende geacht werd, de schorsing ran de betaling van den „equo assegno" zou te niet doen. De redenen van de schorsing steunen niet volgens den minister, op de afwezigheid van Mgr. Sarnelli bij de inzegening van de /Italia", maar wel op de afwezigheid van den prelaat uit Castellamare, daar hijals bisschop die het patronaat van het rijk geniet, verplicht was in zijn residentie te blijven, bij de aankomst van den patronus, om hem de in dergelijke gevallen voorgeschreven eerbewijzen te betoonen en dat te meer, wanneer, zooa s nu het geval wasue patronus een vorst was. Het schijnt dat de minister besloten is met dezelfde gestrengheid te werk te gaan tegen alle „rijksbisschoppen", die in de verschuldigde eer bewijzen aan den koninklijken patronus te kort schieten. Smyrna cn omstreken werden sedert maanden onveilig gemaakt door een rooverbende van 7 man, die allerlei gruwelen pleegde. Nog onlangs brachten zij een gevangene, een Turksch koop man, onder groote martelingen ter dood, omdat zijn familie niet een losprijs van f 60,000 v>or hem betalen wilde. Een sterke atdeeling soldaten, door den nieu wen gouverneur van SmyrnaJVIidhat Pacha tegen haar uitgezonden, heeft dezer dagen de bende in haar schuilhoek ontdekt en, daar zij zich niet wilden overgeven, al de roovers dood geschoten. Hun hoofden werden gezouten naar Smyrna gezonden en daar drie dagen tentoongesteld. Later zijn de hoofden, daar de dooden tot de grieksche kerk behoorden, door een priester ge zegend en begraven. In November begint te St. Petersburg een proces tegen niet minder dan twee honderd staatsgevangenen. Onder hen bevindt zich de man, die beschuldigd wordt van den aanslag in het winterpaleis en de vermoedelijke moordenaar van Generaal Krapotkin. Op gruwelijke wijze is dezer dagen weder de Lynch-wet toegepast in den Staat Tennessee. In dat gedeelte der Vereenigde Staten leveu onder de blanken nog de woeste zeden van de Roodhuiden voort. Ditmaal heeft een drievoudige executie onder de afschuwelijkste omstandigheden plaats gehad. In het stadje Springfield drong een troep gewapende mannen geweldadig de gevangenis binnen waar twee negers van moord op een grijsaard den heer Lapradcverdachtwaren opgesloten. Alvorens op hen hun wraak te koelenhebben de monsters een in een nabnrige cel gezeten blanke Ramsey genaamd die voor een paar maanden een jonge vrouw had ver moord omdat zij hem niet wilde huwen eerst bijna doodgeschoten van achter de deur der cel, welke Ramsey wanhopig verdedigde. Zich bij lichtende door stukken brandend papier, schoten Re lynchers eerst door de deur en wierpen daarna een brandende petroleumlamp in de cei. Nog niet tevreden, sleepten zij daarna den ongelukkige uit de cel om hem op den gang af te maken. De sporen van negen wonden droeg het li chaam. Inmiddels waren ook de twee negers, Jack Bell en Achie Johnsonuit hun cellen gehaald en stevig gebonden men heesch hen op paarden en de geheele bende trok in galop naar het naburig plaatsje Saddlerville, waar nog zes andere, waren opgesloten. Ook daar wilde men de ge vangenis forceeren. Maar de weg viel den boeven te lang; op zeven mijlen van Springfield hielden zij halt en maakten zij de galg gereed in den vorm van touwendie zij aan twee hoornen bonden. Inmiddels werd van de negers 'le be kentenis van hun misdaad geèischt en daaruit bleek dat de negers op de afschuwelijkste manier den grijaard Lap rade hadden vermoorddoor hem op Indische wijze te verminken. De bij zonderheden daarvan sparen wij onzen lezers, 't Was een marteling waarvan het menschelijk hart gruwt. De lynchers werden door deze be kentenis niet zachter gestemd weinige oogen- blikken later bengelden de twee lichamen aan het touw. Hun beulen hebben niet eens de moeite genomen om zooals gebruikelijk is op hen hun wapenen af te schietenten_einde hun lijden te verkorten. Te Maryville -, in de Ver. Staten is de redacteur en eigenaar van het daar verschijnend blad ^/Greenback Standard" Dr. P. H. Talbott, door een onbekend persoon in zijn eigen woning even buiten de stad doodgeschoten. Hij was laat in den avond van eeu bezoek teruggekomen en had zich naar de kamer bege ven waar zijn vrouw te bed lagtoen er op eens buitenshuis een geweerschot knalde en een kogel door het venster vloogdie hem bloedend deed nederstorten. De zoon van den gewonde die zich in het zelfde vertrek bevondgreep onmiddellijk een geweersnelde de voordeur uitnog juist in tijds Om een man hard te zien wegloopen. Hij schoot op hemdoch zonder hem te raken en de onbekende was weldra in de duisternis ver dwenen. De nasporingen der politie hebben den moor denaar nog niet kunnen ontdekken. Dr. Talbott overleed binnen weinige uren. Waalwijk, 13 October 1880. Wij vestegen de aandacht onzer lezers op de winterdienstregeling der staatsspoorwegen, voor komende op de laatste bladzijde van dit nummer. De winterdienst vangt aan 15 October. Gisteren heeft in de Willemskerk te 's Gra- venbnge, de plechtige bediening van den heili gen "ril/öop aan Hare Koninklijke Hoogheid de jonggeboren Prinses Wilhelmina Helena Paulina Maria der Nederlanden, overeenkomstig het pro gramma, plaats gehad. De Berlijnsehe correspondent van het Rott. Nbl. seinde Zaterdag Ik meen u nogmaals ten stelligste te kunnen verzekerendat in strijd met alle officieuse berichtende verloving van den Groothertog van Hessen met Prinses Hendrik der Nederlan den te Spa zal worden gevierd en wel naar alle waarschijnlijkheid den 17n of 18n dezer maand. De notaris D. uit Oosthuizen die in de maand Mei jl. preventief gevangengenomen werd, iana al dien tijd te Haarlem in arrest te zijn geweestop vrije voeten gesteld en te Oost huizen teruggekeerd. Door de rijksambtenaren te Maastricht zijn op de grenzen aangehaald drie runderen die in strijd met de wet op de besmettelijke veeziektefrauduleus waren ingevoerd. Door de politie te Delft is aangehouden een persoon die zich had schuldig gemaakt aan diefstal op den openbaren wegna bereids 22 jaren in de gevangenis te hebben doorgebracht. Zekere zich noemende Barend Willemse oud ongeveer 22 jarenhet uiterlijk hebbende van een buitenman wordt verdacht zich, ten nadeele van den notaris Yeltcamp Holbach te Rotterdam, ie hebben schuldig gemaakt aan oplichting voor een bedrag van f 50, welk bedrag hij van dien notarisnadat hij zijn vertrouwen had weten te winnen op 22 en 23 September jl. in twee termijnen van f24 en f 26 ontvangen heeften waarvoor hij quitantiën heeft onder teekend met den naam Barend Willemse. Op den bepaalden tijd is hij niet bij dien notaris gekomen om het geld terug te bezorgen, terwijl hij ook niet gevouden is in de gemeente Kra lingen waar hij gezegd had woonachtig te zijn. Men vermoedt dat de naam Barend VVillemse, dien hij heeft opgegeven de zijne "niet is in welk geval de quitantiën door hem met een valschen naam zoudeu zijn onderteekend. De commissaris van politie te Rotterdam ver zoekt opsporing van dien persoon en bij ont dekking onmiddellijk bericht. Maandagavond waren te Meppel een 2tal knapen van omstreeks 15-jarigen leeftijdvan welke er een op zich zeiven schijnt te wonen te zamen naar de woning van laatstbedoelde gegaan. Een dier knapen begaf zich te bed de ander maakte een vuurtje aan en schijnt zich in niet al te nuchteren toestand daarvoor te slapen te hebben gelegd. Omstreeks elf uur werden de buren wakker door een hevig gekerm en zich naar bovenbedoelde woning begevende vonden zij den jongen geheel in brand. Nadat de klee- ren gebluscht waren bleek hetdat de knaap over zijn g;heele lichaam als het ware zwart was gebrand. In deerniswaardigen toestand werd hij des nachts bij zijne moeder te huis gebracht die in erge ongerustheid had verkeerd over zijn wegblijven. Zaterdagavond tusschen half acht en halt elf werd er onder 's-Gravesande een belangrijke diefstal met inbraak gepleegd. A. Vreugdenhii en vrouwin het Noordland, geen inwonende dienstbaren hebbendegaan gewoonlijk eiken Zaterdagavond naar hunne ouders in het dorp. Van deze gelegenheid heeft men gebruik gemaakt om zich met geweld toegang te verschaffen tot de woningde kamers en de meubelen. Al wat er aan gouden en zilveren voorwerpen en geld voorhanden was is ontvreemd. In een laan aan den Heerensingel te Leiden is Maandagvoormiddag een vernisstokerij geheel uitgebrand. Pogingen tot blusachenwaardoor de toestand waarschijnlijk verergeren zou, wer den niet aangewend. Gelukkig stond het aan getaste gebouw van de andere gebouwen afge zonderd. Uit Woubrugge schrijft men van 10 dezer Heden nacht ontstond door broeiing brand in een hooi- cn korenberg in de kom van het dorp die zich door den aanwakkerenden oosten wind ernstig liet aanzien doch door de hulp der spuiten in betrekkelijk korten tijd werd ge bluscht zoodat de woning en schuren gespaard bleventerwijl een gedeelte haver en hooi ver brand of beschadigd is. De degenstok, waarmede De Jongh zijn jeug dig slachtoffer heeft vermoord is nog niet ge vonden Het plan bestaat nu om het gedeelte van de slootdoor den beklaagde aangewezen uit te, malen. Ten overvloede heeft men De Jongh Maandag nogmaals, op dit punt ondervraagd. Hij heeft volgehouden de juiste plek te hebben aangewe zen. De stokzeide hijdreef met den knop, waaraan de dolk bevestigd is nog eenige oogen- blikken boven. Ik bleef toen nog even wachten toen begon het water te borrelenwaarna de stok in de diepte zonk. Men deelt aan het „Vaderland" mede, dat men in de woning van De Jongh ook nog een twee- sr.ijdendenzeer scherpen Indischen dolk heeft gevonden. Vermoedelijk zal het getuigenverhoor voor den rechter van instructie reeds aanstaanden Maan dag worden ten einde gebracht. De Jongh blijft kalm. Hij zit steede voorover gebogen stil voor zich heen te staren, en zucht diep. Hij antwoordt op alle vragen die men hem steltkort en zakelijk. In de instructie moetnaar men verzekert alleen de koetsier van mevr. v. d: B. den be klaagde met zekerheid hebben herkend als den ontvoerder. Mevr. v. d. B. zelf vindt in hem wel de sprekende gelijkenis terug met denj>er~ soondien zij bij Bouscholte zagdoch deze had toen een knevel. De koetsier Looijenstein en de dienstbode van den heer Bouscholte her kennen De Jongh niet zeker. De Heer J. A. De Bergh deelt in de N. R. Ct. het volgende mede Ter aanvulling van mijn stuk voorkomende in het Weekblad voor Nederland „De Amster dammer" van heden kan onderstaande strekken, om mij te versterken in het vermoeden aan medeplichtigheid van anderen in zake den moord. Toen De Jongh om ongeveer half vier op de brug over den dierentuin reedgaf hij met een witten zakdoek uit het geopend venster een signaal in de richting van dien tuin. Een heer, die door zijn ongunstig uiterlijk en schuchter rondzie© de aandacht van mijn zegsman trok stond binnen het hek van den dierentuin en volgdewantrouwend om zich heen ziendehet rijtuigwaar De J. in zat. Toen hij zich op gemerkt zag wendde hij zich af naar de lichting der Zebra's en nu eens zijn gelaat verbergende achter eene groote handwaarvan de vingers met gouden ringen bezet waren dan weer, omdat mijn zegsman hem volgde en voor hem bleef staan het ander gedeelte van zijn gezicht mas- queerde achter een witten zakdoek. Over een grasperk loopendestaarde hij steeds in de richting van het rijtuigen verloor het geen enkel oogenblik uil het oogtoen het voor de school van Marius had stil gehouden en hij Marius kon zien instapper, en wegrijden. Ook spoedig volgens den heer die mij deze inlichting gaf, verdween hij uit den tuin... niet door het hoofdhek maar denkelijk achter de directeurs woning of het hulphek heen. Ofschoon nu deze mededecling op zich zelfs reeds zeer merkwaardig is, en medeplichtigheids- vermoeden bijna tot zekerheid maaktverdient het vooral opmerkzaamheid dat eén uur zeven en dertig minuten daarna om 5.17 door den heer II. op de Beeklaan niet zeer ver van de moordplek een heer wachtende gevonden werd, wiens signalement overeenkomt met oen persoon uit den dierentuin, en 't is dus niet onwaar schijnlijk dat deze uit den tuin zich in de rich ting van Dekkersduin heeft begevenom een oog in 't zeil te houden. Het trof me jl. Vrijdag 5 uur r.og al sterk, dat wederom een vreemd heernaast mij zit tende op de bank vóór 't „Gouden Hoofd," en ook met dit signalement overeenkomendetot zijn ringeu toe, het zoo druk had over den moord en over medeplichtigen sprak, terwijl hij door een voorbijganger mijn naam hoorende noemen, als een pijl uit een boog verdween. Iu'.usschen wilde het toeval dat hij, naa3t mij zittende, iemand uit Leiden, dien ik ook kende, had gegroet. Ik vernam dus spoedig den naam van dezen vreemden heer, en ofschoon hij de braafste man der wereld kan vijn meende ik toch van een en ander kennis te moeten geven aan den inspecteur van politie Van Bunge, waarhij ik een in duplo en door hem ondertee- kende verklaring opstelde ten 5 uur 20 min. Het vreemde gedrag van den man die met mij pratende, op het hooren van mijn naam zijn borrel in den steek liet, wettigde, dunkt mij, volkomen den stap, dien ik deed. Ieder moet in deze zaak een spion zijn dat wil zeggen opmerken en gadeslaan om zich heen. 't Verdient misschien nog vermelding, dat De Jongh zijn wandelstok altijd in de linkerhand droeg, en zulks in verband met de linksche richting van zijn schrift, zou deze wetenschap misschien in het visum repertum kunnen aan- toonen, of de dolk- of degenstooten ook eenigs- zins links zijn toegebracht, 't Zou een bewijs te meer zijn, dat de bekentenis van De Jongh versterkte. 't Is zeker te betreuren geweest dat toen een zekere kooibaas den dag na den moord De J. op den Moerweg aanhield, en overleverde aan den inspecteur van politie Dubel, deze laatste hem weer op vrije voeteu stelde op last van den heer v. Schermbeek, zonder De Jongh te heb ben doen schrijver. ,of zijn alibi te laten bewij zen, en zijn schoen gepast te hebben op het af druksel op papier van de voetstappen van den moordenaar. Waartoe neemt men anders dien afdruk over Die plek daar ginder tusschen die schilder achtige duinen, waarvan de aanblik tot gods dienst stemt, mag niet langer schrikaanbrengend

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 4