Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. zijn Yoor de gepleegde agrarische moorden en dat zelfregeering het eenige middel is om Ier land uit zijn tegenwoordigen toestand te redden. Gedurende de reis van dc Clyde naar Brest was aan boord der Livadiahet nieuwe jacht van den Czar, een der stokers behulpzaam bij het stellen van een electrisch licht, toen hij op de een of andere wijze den electrischen stroom op zich zeiven richtte en onmiddellijk roerloos nederviel. Alle pogingen om hem in het leven terug te roepen waren vruchteloos, en zijn lichaam was door den electrischen stroom in zulk een toestand gebracht, dat men het noodig oordeelde hem terstond te begraven. Het Finsburry-park in 't noorden van Londen was dezer dagen het tooneel van een ontzettende misdaad. Een man en eene vrouw, beiden fatsoenlijk gekleed en tot den gegoeden stand behoorende, geraakten in het park in een hevige woordenwisseling. Kort daarop vuurde de mau uit een revolver drie schoten op de vrouw af en joeg zich zelf daarna een kogel door het onderlijf. Toen de politié was toegesneld vond zij de vrouw dood. De drie schoten waren haar door 't hart gegaan. De moordenaar werd naar het dichtst bij gelegen ziekenhuis gebracht en verklaarde daar William Herbert te hceten en'eerst onlangs uit Australië te Louden te zijn aangekomen. Hij voegde er bij, dat de versla- gene zijn schoonzuster was. Over de beweegre denen tot de misdaad weigerde de moordenaar tot heden inlichtingen te geven. Donderdag-namiddag ten 3 ure zijn uit de tuinen van het kristallen paleis de ballons opgelaten voor den Fransch—Engelschen aëronau ten-wedstrijd. De vulling van den Franschen ballon, „no. 1" van de Fransche Académie d' Aerostation raétéorologique, luchtschipper W. de Fonvielle, eischte 40,000 kub. voet gas.. De kleinere Engelsche ballon „Eclipse'', van de Britschc luchtvaartmaatschappij, schipper Wright, had slechts 28,000 kub. voet voor zijn vulling noodig. De opstijging had plaats in tegenwoor digheid van een aanzienlijke menschenmassa, waaronder zich bevonden de lord-mayor van Londen met zijne Belgische en Fransche gasten en tal van gerenommeerde aëronauten. Het weer was schoon en helder, maar zeer koud. De beide ballons met de respectieve nationale vlag gen versierd, dreven in een zuidwestelijke rich ting af. De wedstrijd duurde ongeveer twee uren. Dc: Fransche ballon steeg veel hooger dan de Engelsche en daalde na een aangename vaart ongeveer kwart over vijven te Bedhampton niet ver van Havant neder, ongeveer drie mijlen van het vlek, waar de Eclipse 5 minuten later neer daalde. De eenige voorwaarde van den wedstrijd was, dat overwinnaar zou zijn hij, die den lang- sten afstand bij daglicht zou hebben afgelegd. Het parlementslid Bradlaugh zou onlangs te Exeter eene voordracht houden over de landwetten en het Hoogerhuis, maar men vreesde voor ougeregeld heden en verzocht hem niet op te treden, waarom de spreker, ofschoon noode, van zijn voornemen afzag. Toen dit 's avonds aan de bijeengekomen toehoorders werd medegedeeld, legden zij op luidruchtige wijze hun misnoegen aan den dag en begaven zich naar Bradlaugh's hotelwaar eenigen van hen doordrongen in zijn kamer terwijl de overigen met groot rumoer op straat bleven wachten. Omstreeks tien uren, toen de afgevaardigde naar het spoorwegstation reed, deed men een poging om zijn rijtuig omver te werpen, maar hij bereikte veilig het station en was weldra naar elders vertrokken. Blijkens nadere berichten omtrent het ongeluk met den spoortrein uit Dortmund naar Berlijn heeft men vier lijken gevonden. Dat van den machinist was vreeselijk verminkt. De stoker heeft beide beenen verloren. De gekwetsten zijn, na voorloopige heelkundige hulp, naar Hamm en Dortmund overgebracht. De machiue was grootendeels verbrijzeld. De veewagens hebben niets geleden. Er was op die plek juist aan de rails gewerkt en naar het schijnt had men ze niet stevig genoeg aangesloten. Vrijdag middag ten 1 ure is de spoortrein uit Bingen op de brug bij de Eigelsteiner poort te Keulen tegen een stilstaanden ledigen passa- gierstrein aangeloopen. De locomotief stootte met zulk een kracht tegen het achterste rijtuig van dien trein aan, dat het met nog een paar rijtui gen in elkander werd geperst. Ook de andere werden zwaar beschadigd en uit het spoor ge worpen. Daarentegen is de Bingcr trein onbe schadigd gebleven. Aan het station van het stadje Söst in West- phalen zou een jeugdig echtpaar de huwelijks reis aanvaarden. Da jongeman was al vast in de coupé gestapt om de bagage daar een plaats te geventerwijl het pas getrouwde vrouwtje nog van allerlei tantes nichten vriendinnen enz. afscheid had te nemen. De condncteur waarschuwde haar twee, drie maal dat het tijd wa3 om in te 3tappen maar te vergeefser scheen aan het kussen en om helzen0 geen einde te kunnen komen. Daar waarschuwt de conducteur nog eens, voor de vierde maalhet fluitje klinktde trein stoomt heen en het jonge vrouwtje is nu reeds van haar man gescheiden. Boepen, weenen, handenwringenalles is te vergeefsde trein rolt onverbiddelijk voorten is weldra uit het gezicht. Het verdriet der verlatene echtgenoote was echter g .lukkig niet van langen duur. De jonge man stapte te Werl uit met al zijn koffers tasschen en doozen en werd door den eerstvol gend™ trein in de armen zijner gade terugge voerd. Donderdagavond heeft te Berlijn voor het huis van den rechter König eene ontploffing plaats gehad waarbij zoowel daar als aan de belendende huizen alle ruiten zijn verbrijzeld. Voor zoover men kan nagaan is het onheil veroorzaakt door het springen van een dynaniiet- patroon. Naar men zegthad men iemand gezien die moeite scheen te doen om iets in de kelderverdieping te laten neerglijden en toen dit niet gelukte het op het bordes had nedergclegd. Zelden heeft zeker een vaartuig een zoo grooten schat over den Oceaan gevoerd als in de vorige week de Duitsche stoomboot „Wieland", op haar reis van Hamburg naar New-York. Deze nam te Havre eene lading goud in ter waarde van 11.800.000 francs. Bij de Keulsche feesten werden eenige dames aan de Keizerin van Duitschland voor gesteld. Tot een harer de vrouw var. een hoog geplaatst ambtenaardie een der officieele rede voeringen gehouden had zeidc de Vorstin „Uw man heeft van daag zeer goed gesproken." „Te veel eer majesteit", antwoordde de dame, „maar de uwe ook".... Als in Duitschland sociaaldemocraten ver bannen worden krijgen zij altijd een paar ge heime politieagenten mede om hen te bewaken, of gezelschap te houden al naar men het wil noemen. Zij zijn meestal zoo ondankbaar, niet op het gezelschap van die heeren gesteld te zijn, en als zij kunnen heimelijk te vluchten. Een Berlijnsch schrijnwerkerdie om zijne socialistische gevoelens verbannen was heeft zich, om hen te ontkomen in een linnenkast door een paar zijner vrienden uit zijn woning laten dragen tot het spoorwegstation van waar hij onmiddellijk naar Leipzig vertrok. Zijn bewakers stonden den geheelen nacht te vergeefs voor zijn deur te wachten en vonden den volgenden morgen bij het doorzoeken der woning natuurlijk den vogel gevlogen. Weer is op het meer van Genève een ongeluk voorgevallen waarvan echter de toedracht nog in 't duister ligt. Twee jonge Engelschen, leer lingen van een kostschool te Ouchy waren in een bootje een tocht op het meer gaan doen. Later vond men die boot met hunne kleederen op het water drijven terwijl zij zeiven, evenals de zaken van waarde die zij bij zich hadden spoorloos verdwenen waren. De feestcommissie uit den gemeenteraad van Weenen heeftter gelegenheid van het huwelijk van aartsh( rtog lludolph met princes Stéfanie op 15 Februari a. s. de volgende voorstellen aau den raad gedaan Begroeting der bruid aan het station der Westbahn op 11 Februari door den burgemees- der aan het hoofd van eene deputatie uit den raadaanbieding van een adres van gelukwen- sching vervaardiging eener groote gelegenheids medaille die in zilver den kroonprins en in goud den Keizer zal worden aangeboden terwijl zij in brons verkrijgbaar gesteld zal wordenbij den feestelijken intocht van het bruidspaar van Schönbrunn naar den hofberg op 14 Februari versiering van den weg en oprichting van een triomtbooguitnoodiging aan het bruidspaar en- de keizerlijke en koninklijke bloedverwanten tot bijwoning van ebn gala-balden 12n Februari in de Hofopera door de stad te geven algc- meene illuminatie op den avond van 14 Feoruari; kostelooze voorstelling in de schouwburgen op nader te bepalen dagen den naam der hooge bruid te geven aan een nieuw ie bouwen brug of aan te leggen straaten eindelijk bewilliging van een krediet van 100.000 fl. ter bestrijding der kosten. Verschillende bladen bevestigen nader het ge rucht dat de Italiaansche minister van financiën van plan zou ziju ll/2 milliard te lecnen om een einde te kunnen maken aan den gedwongen koers van het papieren geld. Rente en amortisatie dier som zou gevonden worden uit een besparing van 20 millioen op de staatspensioenen (die 36 millioen beloopen) en uit de 20 millioen, die de regeering thans voor agio betaalt. In 30 a 40 jaren zou de leening gedelgd zijn. Men be grijpt intusschen dat daarvoor nog wel iets meer noodig zal zijn dan 40 millioen 'sjaars. Te Rome is eene deputatie van Belgen aangekomen om te protesteeren tegen de op heffing van het gezantschap bij den Paus. In Calabrië heeft een zware storm gewoed, die een aantal huizen vernielde en het verlies van verscheidene menschenlevens veroorzaakte. Ook in Denemarken richte een hevige storm groote verwoestingen aan, vooral te Kopenhagen, waar hij de telegraaflijnen geheel vernielde en een aantal schepen zwaar beschadigde. Op den Vesuvius is de ondernemer van den Funiculaspoorweg Signoi Aleottiterwijl hij langs den nieuwen weg wandelde, plotseling overvallen door drie mannen die hem bij armen en beenen opnamen en naar een grot droegen. Daar hield een hunner hem den tromp van een pistool in den mondterwijl de anderen hem beroofden van zijn horloge en een portefeuille met f 680. Daarna bonden zij hem aan haudjn en voeten wierpen een doek over zijn hootd en lieten hem zoo op den grond liggen. Na een poos kwamen op het hulpgeroep van Signor Aleotti een paar carabaniers en eenige boeren toeschieten die hem bevrijdden. De portefeuille werd een eind verder ledig op den grond gevonden. Men trok terstond op weg om de dieven te vervolgen en slaagde er intwee van hen gevangen te nemen maar de derde is nog niet gevonden. Het begint er werkelijk naar uit ie zien of Dulcigno zal worden uitgeleverd. Aan Riza- pacha zijn door de Porte formeele instructies gegeven die geschikt zijn om alle bezwaren weg te nemen, die Montenegro heeft opgeworpen. Zes bataljons Turksche infanterie zullen de orde handhaven totdat de Montenegrijnen binnentrek ken. Tegelijk met de ontruiming door de Tur ken zullen ae weerspannige bewoners worden ingescheept aan boord Yan de drie Turksche oorlogschepen die kortelings voor Dulcigno zijn aangekomen. De Agence Russe wijst er opdat de eens gezindheid der Mogendhedenden Sultan tot toegeven heeft bewogen. Eene vreedzame op lossing der zaken in het Oosten is dus te wach ten. Aan Griekenland geeft de Agence den raad zich vreedzaam verstandig en gematigd te gedragen het beste middel om zijne wen- schen vervuld te zien. De te Pest verschijnende Lloijd schrijft in gelijken geest. Geeft de Porte door Dulcigno af te staan een bewijs van hare goede gezind heid dan zou het onbillijk zijn haar tegenover Griekenland eenig uitstel te weigeren. Europa zal voortgaan aan Griekenland zijn vollen, zede lijken steun te geven maar zal het'niet mate rieel ondersteunen. Dat de quaestie zal worden doodgezwegen behoeft men niet te vreezen want de besluiten der conferentie hebben haar een vasten grondslag gegevenen dit is alles wat voor het oogenblik wordt vereischt zegt de Lloyd. Of Griekenland zich hierbij zal nederleggen 't Is zeer te betwijfelen wanneer men leest wat de Atheensche berichtgever van Daily News schrijft. De wapeningenworden voortgezet want de Grieken gevoelendat eene crisis in hunne geschiedenis ophanden is. Zij willen voorwaarts al moesten ze er ook alles bij wa gen. Een nota der Turksche ambassade noodigt de Turksche schuldeischers uit gedelegeerden te benoemen om hen te Konstantinopel te verte genwoordigen met de bedoeling om tot een bil lijke en practische oplossing te geraken in zake de hervatting der betaling van rente en amorti satie der Turksche schuld. De nota zegt als eens een overeenstemming met het Turksche gouvernement is gevondenzullen de gedele geerden een bank aanwijzen om de zes indirecte belastingen onder haar onmiddellijk beheer te nemen en uit de inkomsten de rentebetalingen te doen. Het gouvernement zal zich de alge- meene controle voorbehouden. Als de douane rechten tengevolge van wijziging der handelsver dragen met 8 pet. vermeerderd worden zal het dus verkregen surplus besteed worden voor be taling der schuld evea als het meerder bedrag, dat uit de toepassing der patentwet zal voort spruiten de bijdragen van Oost-Rumelië en Cyprus en de schatting van Bulgarije. De nota voegt er bij dat de quaesties der vlottende schuld en van de krijgsschatting aan Rusland bij gelegenheid dier nieuwe schikking in over weging zullen worden genomen. Gedurende de maand Augustus werden niet minder dan ruim dertig millioen bushels graan uit de haven van New—York verzonden. Om deze hoeveelheid graan over den Oceaan te voeren, had men 325 schepen noodig, bestaande uit 146 stoomschepen 24 groote zeilschepen L44 barken en 11 brikken. In de volgende maand zouden waarschijnlijk vijftien millioen bushels verscheept worden. Ook appelen worden in groote partijen door Amerika uitgevoerd. In een der laatste weken verzond men uit New-York 21,000 vaten appelen en uit Montreal 1000. Gedurende 1878 dat als een goed vruchtenjaar wordt aangemerkt werden in hot geheel 333.000 vaten appelen uitgevoerd. Men verwachtdat de uitvoer in dit jaar ongeveer 500.000 vaten zal bedragen. Het Apache-opperhoofd Victoria, op wiens scalp eene premie van 2500 dollars was gezet gelijk men ziek herinnertis door de Mexi- caansche en A naerikaansche troepen net zoolang opgejaagd totdat hij niet meer kon ontsnappen. Na een verwond gevecht van twee dagen werd zijn geheele bende neergesabeld. Tilburg, 27 October 1880. Door het kantongerecht alhier zijn de vorige week niet minder dan 47 personen veroordeeld wegens openbare dronkenschapnachtelijk ru moer en overtreding van het herbergreglement. De Eerw. Fraters alhier hebben het25jarig bestaan hunner bijzondere school aan het Goirke gevierd. De frater Cassimerus heeft gedurende dit geheele tijdvak aan het hoofd dier school gestaan. Waalwijk, 27 October 1880. Gisterenavond is eene Gemeenteraads vergade ring gehouden waarin verschillende belangrijke zaken zijn behandeld. Om de uitgebreidheid konden wij het verslag heden niet gereed hebben wij geven dit in ons volgend nummer. De heer Th. van Delft bereidde den direc teur van de Liedertafel „Oefening en Vermaak", den heer Fr. De Cortie Maandag bij gelegenheid van het concert eene buitengewone verrassing. Volgens een begeleidend schrijven schonk hij hem zijn eigenhandig geteekend portret in levensgrootte, zoowel uit vriendschap als tot bewijs van de waardeering zijner onmiskenbare verdiensten, die nog onlangs overtuigend gebleken zijn in de be kroning der liedertafel door autoriteiten op muzikaal gebied. Men kon het den heer De Cortie aanzien hoe levendig hem dit bewijs van sympathie trof, dat door de zorgen der directie van eene passende lijst voorzien, weldra in de zaal van Musis prijken zal, zoowel hem als den kundigen "en milden gever ter eere. Naar men ons mededeelt vond een onzer rijkste ingezetenen Maandagmorgen het volgende op de deur geschreven „Gij zult goed aan den arme geven of wij zullen u dezen winter een bezoek brengen". De Pruisische minister van landbouw heeft de districtsbesturen van AurichOsnabrück Münster Dusseldorf en Aken aangeschreven om, met ingang van 1 Novemberden in- en door voer van rundvee uit Nederland weder toe te laten op voorwaarde dat elk stuk vee gedekt zij door een bewijs van herkomstafgegeven door een gemeentebestuur en inhoudende de volgende verklaringen lo. Opgaat van de plaats van herkomst, den leeftijd, het geslacht en de kleur van het rund 2o. de verklaring, dat het bedoelde stuk rundvee in de laatste zes maanden zich niet op eene plaats bevonden heeft waarin of binnen een omtrek vau 20 kilometer waarvan de be smettelijke longziekte heerscht of in gemeld tijdsverloop geheerscht heeft, De overeenkomst tusschen Nederland en Belgie tot wederkeerige bescherming van fabrieks- en handelsmerken is 'onderteekend. Jhr. inr. L. van Meeuwen te 's Bosch en dr. F. G. Bleek van Rijsewijk te Harderwijk hebben naar wij vernemen hunne benoeming 'ot arrondissements-schoolopziener niet aange nomen. Onder alle voorbehoud deelt het Handels blad het gerucht mede dat de gouv. generaal van Nederlandsch Indie de heer Van Lansberge, met nadruk het verlangen zou hebben te kennen gegeven om van zijn hoog ambt ontheven te worden en ten spoedigste naar Europa te ver trekken. Als zijn opvolger zou dan sprake zijn van den vorigen minister van marine jhr. Wichers, die zich thans reeds als divisiekommaudant in Indië bevindt. De minister van.binnenlandsche zaken heeft aan 's Kouings commissarissen in de provinciën de volgende aanschrijving gericht De Pruisische minister van landbouw heeft de districtsbesturen van AurichOsnabruch Munster Dusseldorf on Aken aangeschreven om met ingang van 1 November e. k., den in- en doorvoer van runderen uit Nederland weder toe te laten onder voorwaardedat elk stuk vee gedekt zij door een bewijs van herkomst, afge geven door een gemeentebestuur en inhoudende de volgende verklaringen lo. opgaaf van de plaats van herkomst, den leeftijd het geslacht en de kleur van het rund 2o. de verklaring dat het bedoelde stuk vee in de laatste zes maanden zich niet op eene plaats bevonden heeftwaarinof binnen een omtrek van 20 kilometer waarvan de besmette lijke longziekte heerscht of in gemeld tijdsverloop geheerscht heeft. Ik heb de eer UHEG. te verzoekenhet vorenstaande met den meesten spoed ter kennis te brengen van de burgemeesters in uw gewest en hunne aandacht met nadruk te vestigen op het groote gewicht van de door hen af te geven verklaringen. De burgemeesters zullen, naar ik vertrouw die verklaringen niet onderteekenen tenzij zij volkomen zeker zijn dat de inhoud geheel overeenkomstig de waarheid is. Nalatig heid in deze zou licht tengevolge kunnen hebben, dat de voor onzen veehandel zoo gunstige bepa ling door de Pruisische regeering weder werd ingetrokken. Volgens de Amsterdamsche Courant zou de regeling door het te Parijs gehouden post- congres aangenomen, in hoofdzaak op het volgende nederkomen lo. In het internationale verkeer worden alleen toegelaten paketten van niet meer dan drie kilogram gewichtin 20 cM. oinvnnjr. Bij groote volumen en tot een maximum vau 40 cM3 wordt surtaxe geheven. 2o. Het portoaan iederen Staatwiens grondgebied door het vervoer wordt doorsneden, toegekend is vastgesteld op 50 centimes. Dit internationaal porto zal echter nog met een buitenlandsch porto kunnen worden verhoogd. Het bedrag dier verhooging wordt nader en voor eiken staat geregeld. Eugeland voor zich vraagt een supp'ement var» 50 centimes. De surtaxewelke een staat zich in het bijzonder reserveertkan door de andere staten weder- keerig worden geheven op de verzending uit den eerst bedoelden herkomstig. 3o. Wegens de bestelling dar pakken ten huize der geadreseerden kan 25 centimes worden in rekening gebracht voor factage. De vergoe ding voor de vervulling der douaneformaliteiten aan de grenzen is onder die 25 centimes be grepen. 4o. De transportkosten te heffen wegens vervoer ter zee, zijn bepaald als volgt: 25 centimes voor eiken afstandminder dan 500 zeemijlen bedragende50 centimes voor 500 tot 1000 zeemijlen 1 franc voor 1000 tot 3000 zeemijlen1 franc 50 centimes voor 3 a 4000

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2