Nummer 86. Zondag 31 October 1880. 3e. Jaargang L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Gemeenteraad van Waalwijk. OPENBARE VERGADERING Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. i am Wgt jw w II Dinsdag 20 October 1880 nam. 6 ure. Afwezig de heeren Van der Heijden en Van Iersel. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worde» gelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Gemeerterekening over 1879. De Voorzitter zegtdat zij den bij de wet bepaalden tijd ter visie gelegen heeftdat zij onderzocht is door de daartoe benoemde raads commissie die mondeling rapport wenseht uit te brengen. De heer Van Heijst brengt namens de com missie rapport uit, en zegt dat de rekening nauwkeurig is nagezien en niet de minste reden tot aanmerking is gevonden. Hij brengt hulde voor de nauwkeurigheid waarmede zij is op gemaakt en concludeert tot goedkeuring. Daar geen der leden verlangt nader er over het woord te voeren, stelt de Voorzitteringe volge de conclusie der commissievoorde rekening over 1879 goed te keuren tot een bedrag in ontvangst van f27741.74 in uitgaven van - 23150.53 alzoo met een batig saldo van f 4591.21 Zonder stemming goedgekeurd. II. Arraenrekening 1879. Daar ook deze door de commissie is onder zocht en accoord bevonden wordt zij op advies der commissie zonder verdere discussie en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd tot een bedrag van in ontvangsten van. f 3525.935 in uitgaven van- 3554.925 alzoo met een nadeelig saldo van f 28.99 Hierna wordt de deur gesloten. Na weder opening is aan de orde III. Wijziging der begrooting over de twee laatste maanden van dit jaar met het oog op de nieuwe schoolwet. De Voorzitter zegt dat ingevolge de nieuwe wet het Rijk 30% aan de gemeente vergoedt voor de kosten van het lager onderwijs dat dus de inkomsten over dit jaar moeten verhoogd wor den met 30% van de 2/12 dier kosten daartoe moet het veranderlijk inkomen van den hoofd onderwijzer bij de jaarwedde gevoegd worden de jaarwedde bedraagt f950.hierbij komt f 84.25 aan veranderlijk inkomen volgens eene gemiddelde berekening over de laatste 5 jaren zoodat zijn inkomen bedraagt f 1034.25. De heer Van Es zegt dat de berekeningzoo als zij door den Voorzitter gedaan wordt, prompt in orde is. Maar er is nog iets; het vorig jaar is f1000.als tractement voor den hoofdonder- Wijzer op de begrooting gebracht in plaats van f 950.overal waar men hoort worden de hoofdonderwijzers beloond maar op deze wijze zou hij minder hebben dan vroeger. De heer Van Heijst meent dat die f 50. slechts een gratificatie waren. De heer Van Es zegt dat zij op de begrooting zijn gebrachtdus dat zij ook moeten gegeven worden. De heer Zijlmans meent dat de wet zelf er nanleiding toe geeft; daar toch staat dat de onderwijzer minstens even veel moet hebben als vroeger wordt nu het voorstel van den Voor zitter aangenomen dan heeft hij minder. De heer Jud. Timmermans is mede van gevoe len dat de onderwijzer niet minder mag hebben, omdat de wet zegt „minstens het genotenc" eene reden te meer om vooral het tractement niet te verminderen viiiclt spreker daarin dat de onderwijzer nver aan het pensioenfonds zal moeten betalen da tot nu toe het geval was namelijk 20/0 over de jaarwedde en 2% over hetgeen hem zal worden aangerekend voor het genot van vrije woning verder zal waarschijnlijk de school vergroot moeten worden pn de onder wijzer dan misschien den tuin moeten missen dit alles zijn redenen om het tractement te ver meerderen en niet te verminderen. Spreker wenseht te blijven bij hetgeen hij gezegd heeft bij de discussie over de begrooting over 1879 en zal dus liever stemmen voor verhooging dan voor vermindering. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De heer Van Heijst vraagt hoeveel de gemeente voor die 2 maanden van het Rijk terugkrijgt daaruit zou misschien gemakkelijk die verhooging gevonden kunnen worden wat het gemis van den tuin betreft, waarover de heer Timmermans spreekthierin is reeds voorzien in het rapport dat de schoolcommissie heeft uitgebracht over de eventueele vergrooting der school. De Secretaris zpgt dat dit ongeveer f 177. zal bedragen dit hangt af van het door den raad vast te stellen tractemeut. De heer van Es vraagt of dc regeling der jaarwedde van den onderwijzer alleen betreft de begrooting van 1-880 of ook voor 1881 spreker vraagt dit te meeromdat de begrooting voor het onderwijs afzonderlijk moetopgemaakt worden. De Voorzitter antwoordt dat de zaak niet heel goed begrepen is het is hier alleen te doen om eene berekening te hebben van de kosten die door het Rijk zullen worden vergoed over de 2 laatste maanden van dit jaarer is geen quaestie van vaststelling van het tractement dit komt later bij de begrooting. Wat die f 50 gratificatie betreft die komen in de verste verte hier niet te pas de wet spreekt enkel van jaar wedde en veranderlijk inkomen een gratificatie wordt daarbij nooit gerekendwil men den onderwijzer meer geven dit komt later eerst ter sprake. De heer Jud. Timmermans zegt dat, hadde hij geweten dat het alleen betrof eene opgave zooals de Voorzitter zoo even gezegd heefthij het dan onnoodig zou hebben gevonden cr over te sprekenmaar op het convocatiebiljet staat duidelijk -. „regeling der jaarwedde van den onderwijzer" hij kan zich nu goed neerleggen bij hetgeen door den Voorzitter is gezegd. Hierna wordt overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten de veranderlijke belooning, die de hoofdonderwijzer tot dusver genootte voegen bij de bestaande jaarwedde die derhalve voor de 2 laatste maanden van dit jaar zal bedragen 2/12 van f 1034.25. IV. Ingevolge art. 70 der schoolwet moet de raad besluiten of na 1 November de school commissie zal blijven bestaan. Het schooltoe zicht is op dien datum opgedragen aan Burgem. en Wetli., maar de raad kan hun een commissie toevoegen. De raad besluitnadat eenige inlichtingen door den Voorzitter waren gegeven zonder hoofdelijke stemmingde bestaande schoolcom missie te behouden. V. Rapport van Burgem. en Weth. over het aanleggen van eene rioleering langs de zuidzijde van den dijk. Uit dit rapport blijkt dat door Burgem. -en Weth.-ter beantwoording 76 circu laires zijn gezonden aan de eigenaars ten noorden der keistraat; van die 76 zijn er slechts 25 in gekomen van die 25 eischten 12 eigenaars buizen aan te leggen en te onderhouden op kosten der gemeente en 13 sternden toe in het graven van een sloot zonder meer de uitvoering van het werk was dus onmogelijk; Burgem. er. Weth. stellen dus voor een buizenrioleering te leggen langs de straat. De heer Van der Heijden komt ter vergadering. De heer Var» Es geloott dat Burg. en Weth. gelijk hebben dat het moeielijk is eene water leiding langs den dijk te maken nu wil men eene buisleiding langs de straat maken maar als men die buisleiding langs den dijk kon maken die zoude veel nuttiger zijn, dan langs de straatvooral met het oog op de poelen die men op verschillende punten der gemeente vindt en die spreker niet gelooft dat bij een rioleering langs de straat zullen verdwijnen spreker meent dat'als men voorstelt buizen langs den dijk te leggen er zeker velen hun toestem ming zullen geven. Spreker noem: eenige eige naars die in dat geval zeker zullen toestemmen. Dj heer Zijlmans meentdatals de zaak niet zoo bezwarend was voorgesteld', allen zouden hebben toegestemd velen zijn tegen een sloot in den tuin maar tegen buizen niet hij is het met den heer van Es eensdat de afvoer van het water uit de lage tuinen naar de straat eene onmogelijkheid is de aangewezen plaats daar voor is langs den dijkvolgens spreker is de aanvoer van versch water door een buizenleiding gemakkelijker dan door een slootdaar deze gesloten zijn en niet in verbinding staan met andere slooten met elk tij kan men gemakkelijk het vuil uitdrijvendoor de heul onder de straat voor een oogenblik af te sluiten. De Voorzitter antwoordt dat het nooit tot het mandaat van Burgem. en Weth. behoord heeft eene buizenleiding langs der. dijk te leggen het hoofddoel was eene waterleiding om de panden ten noorden der straat mede geschikt te maken voor looierijen als men had voorgesteld buizen te leggen zou men misschien op nog meer plaatsen het hoofd gestooten hebben dan nu. Van de door den heer Van Es genoemde eige naars noemt de Voorzitter er een die in tegen spraak met het door den heer Van Es beweerde, nog meer tegen buizenleiding dan tegen een sloot was. Burgem. en Weth. geven de zaak thans geheel aan den raad overmet geld is alles mogelijk maar als men eene buizenleiding langs den dijk wil leggen, stoot men misschien nog op heel andere zwarigheden. De heer Van Es zegtals men de leiding langs de straat gelegd heeft men ze niet meer langs den dijk kan leggenhij wijst op de moeielijkheden bij den aanleg langs de straat hij zou eerst willen probeeren of het mogelijk was ze langs den dijk te krijgen vooral in den zomer wordt er erg geklaagd over stinkpoelen als de buisleiding langs den dijk gelegd werd zouden die geheel en ai vervallen. De Voorzitter zegt dat een buisleiding is ge legd van het huis van mej. de wed. Van Over- beek tot in de Heul bij den heer Quirijns dat men nu bezig is er eene te leggen van het huis van den heer V. J. Gerris tot in het zinkputje bij het huis "van den heer A. J. Rubbensdat er nu^bnizen zijn aangekocht, zoover de begroo ting zulks toelaat en dat daarmede waarschijnlijk de leiding zal kunnen gelegd worden van af het Poststraatje tot in de heul bij den heer Quirijns; dan snijdt dit alles af. Wat de poelen betreft, waarvan de heer Van Es spreektdie vervallen van zelf als de rioleering langs de straat klaar isdie poelen ontstaan doordat het water van de huizen in die kuilen loopt en geen verderen uitweg heeftals dat water nu naar de straat loopt moeten die poelen van zelf verdwijnen daar dan de aanleidende oorzaak van hun bestaan vervalt. Dc heer Van Es kan niet begrijpen dat men het water naar voren zal kunnen leiden. De heer Timmermans is altijd een voorstander geweest van de rioleering langs achter en als liet kannoger zijn veel bezwaren tegendit is niet te ontkennenom goed op de hoogte te' komen hebben Burgem. en Weth. circulaires aan de eigenaars gezonden eenigen hebben hunne toestemming voorwaardelijk gegeveneenigen onvoorwaardelijk anderen hebben in 't geheel niet geantwoord. In zekere mate deelt spreker het gevoelen van den heer Van Es omtrent de modderpoelen om te voorkomen dat die ont staan wenseht spreker het besluit verplichtend gesteld te zien het water in de rioleering af te voeren. Voor 't overige is Aiij het met het rap port eens te besluiten eene buizenrioleering langs de straat te leggen mits dit zoo spoedig moge lijk gebeure wat die laugs den dijk betreft, die zou spreker dan maar laten rusten. De heer Zijlmans blijft er bij dat een rioleering door de tuinen veel geschikter is er zullen geen bezwaren tegen bestaan als men de eigenaars de keus laat tusschen een sloot of buizenhet graven door de tuinen is minder kostbaar dan langs de straat; dit weegt op togen de kosten te inakendoordat men buizen moet leggen onder verschillende huizen. De heer Van Es kan zich vereenigen met het gezegde van den heer Timmermans om de zaak te laten rusten en te beproeven of de rioleering langs de straat voldoet. De Voorzitter zegt dat de eerste proef geno men is de tweede en derde weldra genomen zullen worden hij stelt voor het besluit omtrent de rioleering en 'het rapport aan te houden tot bij de begrooting. Conform besloten. VI. Schrijven van den heer Van de Velde, waarbij hij aan den raad kennis geeftdat hij de geueeskundige praktijk gaat nedsrleggen en zijn ontslag vraagt als gemeente-geneesheer terwijl hij de betrekking tot aan de benoeming van zijn opvolger zal blijven waarnemen. Op voorstel van den Voorzitter wordt ingevolge dit schrijven besloten eene oproeping te doen in vijf verschillende dagbladen. Verder verklaart' de Voorzitter zich ten deze liefst overal buiten te houden. Alsnog bepaalt de raad dat zal gevraagd wor den een Medicinae doctor en arts op eene jaar wedde van f' 900.voor de uitoefening der armenpraktijk in haren geheelen omvang. VII. Mededeeling door den Voorzitterdat tot lid van het collegie van zetters benoemd zijn de heeren G. G. van der Heijden en dr. De Haan. Aangenomen voor kennisgeving. VIII. Rapport der schoolcommissie omtrent de vergrooting der openbare gemeenteschool. Het eenparig gevoelen der commissie was, dat de school op de eene of andere wijze vergroot :roest worden; over de twee overgelegde ont werpen (het bouwen van eene verdieping op de bestaande schoolof het verlengen der school) verschilde men van gevoelentwee leden der commissie waren voor het eene twee leden voor het andere. De commissie laat het dus aan de prudentie van den raad over in deze eene keuze te doen. De Voorzitter zet de voor- en nadeelen van elk der ontwerpen uiteen en stelt daarna voor dat de raad gehoord de inlichtingen van Burg. en Weth., gezien het rapport der schoolcommissie, besluite in beginsel aan te nemen dat de school moet worden vergroot; op de begrooting voor 1882 daarvoor een post uit te trekken Burg. en Weth.'op te dragen met het hooger school toezicht in overleg te treden over het plan en voor het einde van 1880 daarover verslag uit te brengen opdat de raad dan een definitief besluit neme. Conform besloten. IX. De Voorzitter deelt mededat op de begrooting voor 1880 .een post is uitgetrokken voor den aankoop eener nieuwe brandspuit; dat Burgem. en Weth. eene commissie hebben afge vaardigd naar Baarle-Nassauwaar eene uit muntende spuit is om de werking daarvan na te gaan. Die commissiebestaande uit de drie opperbrandmeestersden wethouder Van der Heijden en den Secretaris heeft zich van de haar opgedragen taak gekweten en rapport uit gebracht. Uit dit rapport blijkt dat deze spuit uitmun tend werktgoedkoop is en er voor de bedieniug veel minder personeel noodig is dan bij andere, terwijl de condities van den fabriekant buiten gewoon aannemelijk zijn hij wil namelijk eene spuit op zicht zenden en die zelf in werking komen stellen bevalt dezelve dan kan de gem. ze houden zoo niet neemt hij ze terug. Na eenige woordenwisseling besluit de raad B.en W. te machtigen te onderhandelen met den fabrie kant tot den aankoop eener spuitonder boven gemelde voorwaarden en den raad een voorstel te doen over hetgeen verder moet geschieden. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Brussel 28 Oct. Een verschrikkelijk onge luk heeft plaats gehad op de lijn Luik-Tongeren. Tusschen de stations Herstal en Milmorle is een trein van 12 goederenwagons gestooten op een passagierstrein. Men telt 10 dooden het aantal gekwetsten is onbekend. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hadden zich aanzienlijke volksmassa's verzameld voor de kloosters der Capucijners en Domini canen te Parijs daar het gerucht was verspreid, dat de politie de gebouwen zou doen ontruimen en de monniken hardnekkigen tegenstand zouden

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1