Engeland. Duitsehland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. bieden. Niets evenwel gebeurde. Do. politie bleef rustig waar ze was. Men ziet hieruit hoe groot de agitatie isen hoezeer 't zaak wordt aan de heerschende spanning op den ecnc of andere wijze een einde te maken. Met de monniken hebben zich onderscheidene hoofdleiders der katholieken in de kloosters ingesloten omin geval van overrompelingde behulpzame hand te bieden. Zelfs loopt het geruchtdat zich bij de Dominicanen eer» land edelman bevindt met zes reusachtige Newfound- landsche hondendie hij van plan is op de politie los te latenzoodra deze het klooster binnendringt. De regeering harerzijds is voor nemens bij het geringste verzet de wet in hare volle strengheid toe te passen. De Parijsche prefect van politio heeft op spoedige tenuitvoerlegging der decreten aange drongen maar Constansde minister van bin- nenlandsche zaken houdt dit tegen. Inmiddels ondervinden in de provincie de ambtenaren, die de kloosterlingen verdreven hebben of nog moeten verdrijvendat velen liever hunne betrekking nederleggen. Dit is o. a. het geval geweest met de commissarissen van politie te Niort en Saint- Lazaire. De legitimisten hebben hun aangekondigd banket te la Roche-sur-Yonne gehouden. Er waren 1200 personen bij elkaaronder welke de senator de Cornulierde afgevaardigden de Lar^chejacquelin Baudry d'Asson en de la Bassetière de gewezen pauselijke zouaven-gene- raal dc Charrette en verder vele mannen van naam onder de ligitiraistische partij. Het feest maal werd gehouden in een reusachtige t#at aan zestig tafels. Een trompetter gaf het sein voor het begin yan den maaltijd en de aan wezigen namen plaats aar. tafel onder de kreten: LèVen de helden der Vendée Weg met de re negaten de Charrette nam het voorzitterschap waar. De heer Beaumont las een adres aan le Roy voor en moest telkens een poosje halt houden ten gevolge van het enthousiasmedat zich lucht gaf in kreten. Onder de toosten verdient vooral vermelding die van de Charrette. Onze vijandensprak hij onder moerwillen ons vernietigen tot op het kruis het symbool van ons geloofhet teeken onzer verlossing. Ven- deeërs! Het oogenblik nadert. Vóórdat het onze vijanden gelukt hun programma, dat is de com mune te verwezenlijken zullen wij, Vendeeërs, om onzen koning geschaard staanten einde onze familiënonze kinderenonzen God en het schoone koninkrijk te verdedigen, dat Frank rijk heet. Toen de Charrette gesproken had, scheen er geen einde te zullen komen aan de geestdrift. Ten slotte hieven al de aanwezigen het vol gende krijgslied aan A la bataille Levons le drapeau de la Foi Fiers cliouansmontrons-nous de taille A raourir pour Dieu et le Roi In den Donderdag gehouden ministerraad is besloten generaal de Charrette voor bovenstaande redevoering gerechtelijk te vervolgen. Het Parijsche dagblad le Soir bericht de verdwijning van een groep speculanten die voor eenigen tijd te Londen een bankiershuis opgericht hadden dat, onder den titel Bauque internati onale de Créditsuccursalen had te Amsterdam, Leipzig en Parijs. Dit huis hield zich met den Commissiehandel bezig. Het behoeft niet gezegd te worden dat de door hen in commissie ge nomen handelswaren met de speculanten ver dwenen zijn. Men heeft te Berlijn onder oude papieren van maarschalk Berthier, welke zeventig jaren lang onaangeroerd in een koffer hebben gelegen, verscheidene door Napoleon 1 geschreven stukken gevondeno. a. zijn beroep op de Saksers in het jaar 1806. Waarschijnlijk zullen die stukken eerstdaags worden uitgegeven. Daily News heeft melding gemaakt van een opstand te Kabulwaarbij de nieuwe Emir Abdur-Rahman het leven zou hebben verloren. Thans is een dépêche ontvangen van den Indischen onderkoning, houdende bevestiging van het bericht van Daily News, in zooverre als nu ook de onderkoning meldt dat te Peschawer geruchten liepen omtrent oproer te Kabul en de vermoording van den Emir. Sedert zeven dagen waren geen berichten per post of op andere wijze bij het Engelsche hoofdkwartier ontvangen. Eene gerechtelijk vervolging is ingesteld tegen zekeran Ier Healy, die Parnell als secre taris vergezelde tijdens diens bezoek aan Amerika. Healy wordt beschuldigd getracht te hebben een pachter door bedreigingen tot zijne gevoelens over te halen. Te Cork is voorts zekere Walsch gearresteerd onder beschuldiging van medeplichtigheid aan Healy's misdrijf en van opruierij. Onder borg tocht is hij op vrije voeten gesteld. Lord Northbrook hield Dinsdag te Win chester eene redevoering over binnenlandsche politiek. Met groote verontwaardiging sprak hij over de omkooperijen die gelijk aan 't licht is gekomen bij de jongste verkiezing hebben plaats gehaden dringend verlangde hijdat maatregelen zouden worden genomen. Minister Chanberlain Rad dezer dagen de satisfactie, dat de burgerij van Birmingham, van welke stad hij vroeger burgemeester waseen monumentale fontein deed oprichten ter herin nering aan de vele goede dienstendoor hem aan de stad en de burgers bewezen. Chanberlain hield bij deze gelegenheid eene redevoering over het hooge belang der gemeentelijken instellingen. Uit Zuid-Afrika wordt gemelddat de Basuto's de telegraphische gemeenschap verstoord hebben. In hot arsenaal te Woolwich is een ma chine geconstrueerd diemot bet oog op de meer en meer in gebruik kom.-ude tramways zeer dc aandacht trekt. Het werktuig bestaat uit een wagen, wegende 10.000 Kg. of 10 tou bevat drie kub. meter lucht samengeperst op zeventig atraosfeeren. Voorzien met deze ladingheeft het een weg afgelegd van 25 kilometers of ongeveer vijf uren gaans eer de drijfkracht was uitgeput. Bezwaard door een tweeden wagen wegende 16 ton werden met gemak hellingen bestegen. Vo gens hetzelfde systeem wordt een locomotief gebouwd. Men berekent dat het trekvermogen daarvan dat van een gewone locomotief ver zal overtreffen. Deze gunstige uitkomsten zijn voornamelijk te wijten aan een zeer gering verbruik van sioora waardoor de lucht voor de toetreding in de cy linders wordt verhit en daardoor giooter ver mogen krijgt. Rook noch damp worden waar genomen. Na een hevigen storm werd op de west kust van Ierland een reusachtige polyp of Oc topus gevonden. Rondom de mond stonden acht armen elk zoo dik als een mans arm en vijftien voet lang; aan de onderzijde van "eiken aim twee rijen zuignappen, zoo groot als ec-n halve gulden. De hoornachtige bek gevormd als een pape gaaisnavel was zoo groot als twee vuisten. De kop, een voet breed en drie voet lang, prijkte met een paar ronde oogen van een halve voet middellijn. Het dier woog vier centenaars. In den nacht van Zondag op Maandag is het centraal telegraafbureau te Manchester bijna geheel afgebrand en de stad hierdoor van alle telegrafisch verkeer met de buitenwereld totaal afgesneden. Om twaalf uur werd Donderdag de Pruissische landdag geopend. In de troonrede dus meldt Reuter's agent wordt met bevrediging ge sproken van de voltooiing van den Keulschen Dom en van de verbetering der financiën. Immers de begrooting voor 1881 sluit met een plus van 14 millioen. De overgenomen spoorwegen ren- deeren goed. De ontwerpen die van de vorige zitting nog over zijn zullen thans eerst behan deld worden. De regeering stelt voor eene verhooging der pensioenen van onderwijzers-we duwen en zal hervormingen voorstellen op staat huishoudkundig gebied. In de jongste geheime zitting van den Duitschen bondsraad is beraadslaagd over een door Pruisen en Hamburg: gedaan voorstelom genoemde stad en omliggend gebied wegens de toenemende sociaal-democratische agitatiein den zoogenaamd kleinen staat van beleg te stellen. Het voorstel is aangenomen. Von Bismarck wordt eerst over vier weken te Berlijn verwacht. Er is sprake van dat de tot het Centrum behoorende leden van het bureau van den land dag niet zullen herkozen worden omdat ze bij gelegenheid van het Domfeest te Keulen en het bij die die gelegenheid door den Keizer gegeven diner op het slot Brühl schoon officieel ge- noodigd afwezig zijn gebleven. Laatstleden Vrijdag heeft de politie te Leipzig des ochtends ten 5 ure in de hotels eene huiszoeking gehouden waarbijin weerwil van alle protest der hotelhouders alle logeer kamers geopend en de aldaar verblijfhoudende personen ondervraagd werden. Naar men zegt werd er gezocht naar buitenlandsche socialisten. De Italiaansche kamers zijnbij koninklijk besluit, in de Cazetta Uffiziale verschenen, tegen 15 November weer bijeengeroepen. Garibaldi moetvolgens de dagbladen van zijn jongste reis veel hebben geleden. Hij is zeer zwak en heeft groote rust en de zorg vuldigste verpleging noodig. Rochefort zal dus weldoenwanneer hij de inschrijving die hij in zijn blad l'Intransigeant heeft geopend ter vergoeding der kosten van eene reis van den Generaal naar de Fransche hoofdstad maar weder sluit. De geruchten over een financieele operatie van het Italiaansche gouvernement tot opheffing van den gedwongen koers wijzigen zich in zoo verre dat thans beweerd wordtdat 1 millard en niet H/g millard zal worden geleend. De Diritto komt intusschen Verzekeren dat er nog niets vast bepaald isaangezien de zaak nog niet in 't parlement is geweestwat een ieder zonder de terechtwijzing van het blad ook wel begrijpt. Volgens de jongste berichten heeft de Porte zich bereid verklaard Dulcigno op 1 November a. s. aan Montenegro over te dragen, 't Was anders eerst het zeggen dat de bezetting eerst zou volgen tien dagen na sluiting der overeen komst. De onderhandelingen zullen spoediger dan eerst bepaald was worden hervat, namelijk heden. Derwisch-paclia is met vier bataljons van Sa lonika naar Scutari gegaan. Hij moet in last hebben Riza-pacha te ondersteunen en niet ge lijk andereu bewerenom hem te vervangen. De Porte verbeeldt zich en beweert nog steeds, dat de Dulcigno-onclerhandelingen een bevredi gend verloop nemen schoon de Engelsche gezant er dien indruk niet van krijgen kan. Ragusa, 28 Oct. Een Turksch boodschapper belast met het overbrengen eeuer proclamatie waarbij de Albanezen tot. onderwerping worden aangespoord is te Dulcigno vermoord. Riza-pacha voert persoonlijk de onderhande lingen met Montenegro. De plaats gehad hebbende moord zal de Porte noodzaken tot het nemen van strenge maatre gelen De overgave van Dulcigno zal waarschijnlijk den ln November plaats hebben. De Engelsche vloot in de Middelandsche zee zal tot 18 schepen worden gebracht. Omtrent den gezondheidstoestand van keizer Alexander van Rusland zyu weer verontrustende berichten ontvangen. Daarin worden verscheidene ziekten genoemdallen echter van dien aard dat op volkomen genezing weinig kans meer schijnt te bestaan. Reusachtig is de volgende Amerikaansche proefnemingwaarvan de Boston Herald ge waagt. Een maatsshappij voor electrische verlichting liet drie houten torens bouwenelk honderd voet hoog en vijf honderd voet van eikaarin een driehoek. Boven op eiken toren werd een rij van twaalf electrische lichten aangebracht elk getaxeerd op een lichtsterkte van vijf en twinting honderd kaarsen zoodat er een ver lichting als van negentig duizend kaarsen op een betrekkelijk geringe oppervlakte was gecon certeerd. Het plan met deze tentoonstelling was om te bewijzen hoe een stad uit enkele punten vol doende kan verlicht worden. Hoewel het be oogde doel van een voldoende verlichting niet bereikt isvindt bovengenoemde maatschappij de moeite ruim beloond door de reclame van deze waarlijk ongeevenaarde proef. WAALWIJK. Aanstaanden Zondag zullen de volgende stukken op de repetitie der Liedertafel gezongen worden 1. Das Gebet der Erde. Zöllner. 2. Nachtgesang, Abt. 3. 4. Avondlied. Giessen Tilburg, 30 October 1880. Ook de heer J. II. A. Diepen, alhierheeft aan Z. M. den koning verzocht om zijne benoe ming *ot arrondissements-schoolopziener in te trekken. De burgeravondschool wordt thans bezocht door 211 leerlingen, van welke 160 deelnemen aan de lessen in het hand- en bouwkundig teekenen, De nieuwe cursus der weefschool is aange vangen met 3 dag- en 5 avondleerlingen tegen respectievelijk 8 en 20 in den afgeloopen. Waalwijk, 30 October 1880. Onze gemeente en de omliggende plaatsen schijnen den laatsten tijd druk bezocht te wor den door allerlei landloopers, meest burgers van het groote Duitsche vaderland. Gisteren heeft de politie er hier eenen opgepakt en franco naar het land der milliarden teruggezonden. Eenieder zij op zijne hoede voor die lieden, want uit verschillende gedeelten van ons land leest men dagelijks berichten in de couranten over hunne vlugvingerigheid. Iu verband met het bovenstaande zijn wij verzocht onze lezers meer speciaal te waarschu wen voor een persoon, vermoedelijk Duitscher, die met vrouw en kind in een reiswagen, bespan nen met een grijs blind paard, de dorpen rond trekt. Deze lieden houden zich onledig met het in wisselen van zilveren munt, hoogstwaarschijnlijk met minder eerlijke bedoelingen, gelijk dit meer in praktijk wordt gebracht. In verschillende bladen lezen wij dc blijde tijding aat in de Langstraat de toestand van de leerlooierij en schoenmakerij beter wordt. Het spijt ons te moeten erkennen dat dit bericht, altans wat de schoenmakerij betreft overdreven, zoo niet geheel strijdig is met de waarheid. IIA zal toch wel geen bewijs zijn voor den beteren gang der schoenmakerij dat verscheidene knechts zonder werk loopen. Dat dit laatste het geval is, is ons daaruit gebleken, dat zich deze week drie schoenmakers bij ons hebben aangemeld, om op onze drukkerij aan den arbeid te worden gezet, hetzij om de snelpers te draaien hetzij om boodschappen te doen of eenig ander werk. Wij vestigen de aandacht van fabrikanten en industrieelen op den nationalen wedstrijd, te houden te Leeuwaarden in den zomer van 1881, uitgeschreven door de ,vereeniging Nijverheid" aldaar, bij gelegenheid van haar 25jarig bestaan. Tot dezen wedstrijd" worden toegelaten: meu belmakers, beoefenaars van decoratieve nijverheid, bouwkundigen, juwelier^, goud-en zilversmeden, graveurs tapijtfabrikanten metaalbewerkers torenuurwerkfabrikanten, muziek-instrumentma- kers, smeden, koperslagers, blikslagers, steenhou wers, fubrikauten van gebakken steen en tegels, fabrikanten van aardewerk, glasindnstrieelen, molenmakers, wagenmakers, schilders, lakwer- kers, steendrukkers, boekdrukkers, boekbinders, behangselpapierfabrikanten, hennep- en touwsla gers zadelmakers, kleedermakers, heeren- en dames-hoedenmakers, passementwerkers, echoen en laarzenmakers, dekenfabrikanten, photografen, tapisserie- en borduurwerksters, kunstbloemen makers, kappers, borstelwerkers, mandenwerkers en sigarenfabrikanten. De commissie bericht aan belangstellenden, dat door haar de reglementen en programma's voor den wedstrijd ter verspreiding zijn gezonden aan de kamers van koophandel en fabri ken en aan de afdeelingen der Maatschappij van Nijver heid. Zij noodigt allendie geen exemplaar ontvangen hebben en dit wenschen te bezitten, uit, haar van dit verlangen kennis te geven. Door een burgemeester is den minister van binnenl. zaken de vraag gedaan, of het onder de nieuwe wet op het lager onderwijs geoorloofd zal zijn, Rat het onderwijs in nuttige handwerdeu worde gegeven door niet geëxami neerde juffrouwen? Op deze vraeg heeft de mi nister geantwoord, met den burgemeester te verwijzen naar art. 15a der wet: „Daar wordt", zegt de minister, „de wet uitdrukkelijk verklaard niet van toepassing te zijn, o. a. op hen die uitsluitend onderwijs geven in nuttige handwerken. Uit dit antwaord blijkt alzoo duidelijk dat de nuttige handwerken ook door niet geëxami- neerden kunnen worden onderwezen op de lagere scholen. Deze ministerieele beslissing redt gewis vele gemeentebesturen uit groote verlegenheid. De Noordbrabantsche hoogwater-berichten beginnen reeds weer. De veelgenoemde lleere- waardsche overlaat is begonnen te werken en nu is het verkeer te land tusschen de Bomme- lerwaard en het Lond van Maas en Waal ge stremd. Van alle zijden komen tijdingen van was; als het weder zoo eenige dagen aanhoudt, zitten wij weer spoedig onder water en is de communicatie in de Langstraat, misschien weer voor langen tijd, gestremd. De raad der gemeente Heusden heeft de jaarwedde van den onderwijzer aan het hoofd der school aldaar bepaald op f 1250, met in trekking van het veranderlijk inkomen. De notaris J. S. J.. te Veen, door de arr. rechtbank te 's Bosch schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en ontzetting uit zijn ambt, stond deze week in hooger beroep terecht voor het Hof te 's Bosch. De eisch van het openbaar ministerie strekt thans tot 6 maanden gevangenisstraf en ontzetting uit zijn ambt. Door deu heer F. A. R. Schwiep, koopmna te Amsterdam, is aan het provinciaal bestuur vergunning gevraagd voor den aanleg en de ex ploitatie van een stoomtramweg van Helmond over Mierlo, Geldrop, Zes-Gehuchten, Tongelre en Stratum naar Eindhoven. De lijn zal eene lengte verkrijgen van bijna 17 kilometer. Met het oog op de nijvere gemeenten die deze lijn doorsnijden zalworden van dezeii tramweg de beste verwachtingen gekoesterd. Onder de vele brievendie de sergeant Musquetier nog steeds ontvangtmag de volgende als curiositeit wel bijzonder vermeld worden. De schrijver, een pijpe*fabriekant uit Gouda, had het sublieme idee opgevat om een door hem ontworpen pijp den naam van „Musquetierpijp" te geven. Daarvoor vroeg hij de goedkeuring van den persoon in quaestie cn deed dit\erzoek vergezeld gaan van een afbeelding van de pijp, van de linker- en van de rechterzijde gezien, aan den eenen kant prijkt het borstbeeld van den heer M. en aan den anderen kant las men „Musquetier 1880." De woorden aan weerszijde van den steel vormden de toepasselijke spreuk „Deugd adelt." De heer M. heeft den uitvinder zijn brief c. a. onbeantwoord teruggezonden. Om een lek in gaspijpen te vinden, wordt in het Pharm. Weekblad als een volstrekt on gevaarlijk middel aanbevolen het brengen van eeu weinig ze~epsop op dc plaatsen die men als lek verdenkt. Het ontstaan van zeepbellen toont dan aan waar en hoe groot het lek is. De studentendie bij de Zaterdag te IJ muiden voorgevallen ramp op de „Prinses Amalia" zijn overgesprongen en de reis naar Southampton hebben medegemaaktzijn over de lijn QueensboroVlissingen te Leid"-'erug- gekeerd. Het lijk van den heer 'lui (Jute is van IJmuiden vervoerd in een prachtige kist gedragen door ingezetenen van IJmuiden. De stoomboot „Anna" nam het stoffelijk overschot aan boord onder geleide van een commissie uit de studentenom het naar Leiden over te brengen. De begrafenis heeft Woensdag onder grooten toevloed van vrienden en belangstellenden op de begraafplaats Groenesteegte Leidenplaats gehad. Het lijkkleed was met onderscheidene bloemenkransen getooid. Latertoen de kist op de baar lag, werd er nog eene van liet ge- heele studentenkorps aan toegevoegd. Onderschei dene toespraken werden gehouden. De lieer E. Baak jur. docts., een zijner intiemste vrienden, herdacht in warme woorden zijn goede inborst gezelligen omgang en oprechte vriendschap. De heer J. A. de Vicq, praeses van het korps, sprak woorden van troost tot de familie bij de huldeblijken hier den beminden overledene ge bracht. De onverbiddelijke dood had in den laatsten tijd vele offers van het studentenkorps gevraagd. Weinig had men kannen denken dat, nadat de pijnlijke onzekerheid omtrent het lot van zoovelen was weggenomen de droeve mare

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2