Nummer 87. Donderdag 4 November 1880. 3e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. De Verstootene. Frankrijk.' Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden.ƒ1,00, franco per-post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING Dinsdag 20 October 1880nam. 6 ure. In het verslag in ons vorig nummer is het volgeude bij vergissing onvermeld gebleven De voorzitter brpi gt ter tafel de ingekomen geloofsbrieven van den heer Jacq. van Kiel, bij de plaats gehad hebbende verkiezing gekozen tot lid van den gemeenteraad. De voorzitter stelt die stukken in handen eener commissie bestaande uit de heeren van BaalZijlmans en van Heijst. Na onderzoek rapporteert de commissie dat zij in orde zijn bevonden en concludeert tot goedkeuring. Conform besloten. Den 30n October heeft de Paus een deputatie van Belgen ten gehoore ontvangen. Mgr. De- charaps stelde haar den paus voor. Graaf de Hemptinne heeft voorlezing gedaan van een adres, waarin getuigenis werd afgelegd van der Belgen verknochtheid en gehoorzaamheid. De Paus gafin zijn antwoord, zijn blijdschap te kennen over de uitdrukking van die gevoelens waaruil hem bleek dat de Belgen onveranderlijk dezelfde gebleven zijn. Volgens het Romeinsche dagblad Aurora heeft de Paus er een aansporing bijgevoegd tot het volk om zich steeds met zijn geestelijke herders te verstaau. De kerk laat haar kinderen, volkomen vrijheid van handelen in zuiver politieke zaken, mits die handelingen altijd geregeld worden naar de beginselen van recht en van Christelijke zedeleermaar zij wil tevensdat zij gehoorzaam luisteren naar de stem der bisschoppen in al hetgeen betrekking- heeft tot de belangen der Kerk. De schoolwet kwetste die belangen diep. Onze stem was geheel overeenkomstig die van uw Bisschoppen welke onzen lof hebben ver diend. Gij weet door welke beleedigende handelingen men uwen geest van gematigheid en vrede heeft beatn woord. Laat u niet ontmoedigen door de tegenwoor- XII. In het onzekere. De erbarmelijke winsten door weddingschap pen dobbelkroes en kaartspelmoest verbleeken voor het Pata Morgana van het vermogen dat door actiën-ondernemingen kon verworven worden, en het talentdat zich tot hiertoe beperkt had tot het „schudden» van "fcen spel kaarten of het „besturen» van een dobbelsteen om den een of' anderen geldwolf op te lichten zou zich nu werkzaam toonen in eene grooie City Com pagnie. Van deze onderneming wist Dallas niets. Onterfd en zonder invloed als deze was, had hij daarop geen aanspraak kunnen maken doch zijne hulp zou op eene andere wijze gevorderd worden. Menigwerf werd hij door Routh uit— genoodigd was altijd opgeruimd als hij kwam en deze viei hem nooit lastig met de herinnering aan zijne schuld. Het gesprek liep doorgaans over onverschillige onderwerpen doch meer dan eensals Mr. Deane werd aangediendkreeg George een wenk van zich te verwijderen. Stewart Routh die nu maar zelden bij zijne gewone bezighedenals bij wedrennen en de speeltafel gezien werd bracht echter dagelijks uren achtereen in de City door en hield zich dan ijverig bezig met het vormen eener Actiën Compagniewelke ten doel had eenige pas ontdekte zilvermijnen te exploiteeren en dag aan dag zag hij zijn behendig ontworpen plan zijn ijverig streven door den vooruitgang zijner onderneming beloond. Het voorloopig bureau in Tokeuhouse-Yard dige beproevingen. Ds toekomst der kerk is onsterfelijk. Wij zijn overtuigd dat België verjongd en versterkt uit die beproevingen zal treden. Keert naar uw vaderland terug en zegt aan de Belgen, dat de Paus hen lief heefi en hen aanspoort om in het goede te volharden den schoolstrijd te steunen, alle mogelijke offers te brengen voor de belangen van den godsdienst en het heil der zielen. Uit het plaats gehad hebbend onderzoek in zake het spoorwegongeluk te Herstal blijkt dat de machinistdie aldaar den rangeerdienst verrichtte, op het oogenblik dat hij de wagens, waarmede hij rangeerde stil wilde doen houden om ze weder terug te zetten van zijn stoker het verzoek ontvinghem om een zeer verklaar bare reden te vergunnen even de machine te verlaten. Nauwelijks had de stoker dit gedaan of de machinist zelf schijnt door eer. toeval getroffen te-zijn. In bewusteloozen toestand is hij op zijne machine nedergezonken. De locomotief en de wagens zijn toer. doorgereden, en daar eenige honderde meter verder de aanzienlijke helling naar Luik aanvangtzijn zij met verbazend toenemende snelheid tegen een personen-trein aangekomen. Op 9 November zullen de Kamers worden geopend met de voorlezing eener ministerieele verklaring, waarin de redenen der jongste minis terieele crisis zullen worden ontwikkeld. Gam- betta stelt zich voor in zijn openingsrede terug te komen op zijn speech van Cherbourgom den slechten indruk dien deze in het buitenland heeft gemaakteenigszins weg te nemen. Er is een vergadering van Turksche bond holders gehoudenwaarop duizenden aanwezig waren. De vergadering bekrachtigde de vol macht van het comité en benoemde den heer de Tocqueville tot gedelegeerde met volmacht om de Parijscke vergadering te Koastantinopel te vertegenwoordigen. De president van het gemeentebestuur van Parijs heeft aan den Lord-mayor van Londen voor de lady-mayoress doen afzenden een kolos sale bouquet van drie meters in omtrek. Be- werd letterlijk bestormd door belangstellenden. Makelaars van goeden naam boden hunne dien sten aan en de ingenieurs, die uitgezonden waren, om de noodige inlichtingen aangaande de mijnen in te winnen zouden de meest gewenschte be richten. Een ding slechts ontbrak nognl. het vereischte kapitaal dat hij zelf storten moest en Routh was besloten het tegen eiken prijs te verkrijgen. Wilde de zaak in werking komen dan moest ditvolgens het oordcel der make laars reeds in de volgende week geschiedeu doch de moeielijkhetd om geld te krijgen Het zich dagelijks meer gevoelen en scheen bijna onoverkomelijk. De tijddie Routh steeds in de grootste spanning en drukte had gehoudenwas voor George Dallas schijnbaar zonder iets bijzonders voorbij gegaan dat is hij had het leven geleid van een man die zoowel verstandig als zedelijk bestemd voor het goedeuit zwakheid en zucht naar uitspanning bezwijkt en geen zelfbeheer- sching genoeg bezit om aan de verleiding het hoofd te bieden. Telkens begon hij den eenen of anderen letterkundigen arbeid zijn talent begon aan de verspreiding van de „Mercurius» waarvoor hij bijdragen leverde mede te werken en de opmerkzaamheid van den uitgever gaande te maken. George Dallas was een mensch vol van contrasten. Met den gloed en het gevoel van een dichterlijken aanlegverbond hij een zekere achteloosheid en eene verderfelijke on verschilligheid voor uitwendige dingen. Somtijds overviel hem als hij in de meeste opgeruimde stemming scheen eene plotselinge ontevredenheid, eene gemelijkheid die zijne geh ele omgeving moest ondervinden en deze gemelijkheid bracht even zooveel tóe aan het verlangen, om, door het betalen zijner schuld aan Routh zich minnelijker kan het al niet. In het midden van het kleurige bloementapeet prijkt hel wapen van de stad Parijs met het devies Elnctuat nee mergitur, in kleuren van alle nuances. Twee buitengewone boodschappers hebben dezen mon sterruiker naar Londen overgebracht. Géén der deuren van Mansion-house was groot ger-oeg om toegang te verleenen aan de kolossale kist waarin de bouquet verpakt was zoodat het cadeau in de open lucht uit de kist genomen moest worden. In zeven departementen is het tweede Maart-besluit toegepasten in het departement Bouches-du-Rhöne op alle daar aanwezige niet erkende orden. Overal vond de overheid de -poorten geslotenzoodat weer geweld moest gebruikt worden. Te Nimes heeft de commis saris van politie met eene compagnie infanterie zich naar het klooster der Recollecten begeven. In den omtrek waren een 1500 personen bijeen. In het klooster te Mabincourtdepartement der Yogeezën vond de politie den gewezen minister president Buffetdieevenals de monniken verjaagd werd nadat de superior de overheid in den ban had gedaan. Te Rennes had na' de uiteendrijving der moü- nïken eéne groote clerieale demonstratie plaats. Omstreeks 10.000 personen doorliepen de straten al roepende Leven de Recollecten Leve de vrijheid! Gendarmes trachtten vergeefs de orde te handhaven. Aan den ingang der straat Louis Philippe stond eene afdeeling infanterie, die zich genoopt zag te wijken. De geloovigen brachten vervolgens den prefect een ketelmuziek en trok ken daarna naar het bisschoppelijk palcis, waar zij riepen Leve de bisschop Leve de vrijheid! Te Marseille was 's nachtsnadat de paters verstrooid waren eene afdeeling infanterie en cavalerie op verschillende punten der stad gele gerd inzonderheid in de nabijheid van de ge- slotene kloosters. Het is er echteral of niet tengevolge van dezen voorzorgsmaatregel rustig gebleven. Het aantal personendie er in verzekerde bewaring waren genomen wegens de ongeregeld heden, bij het sluiten van het klooster der Ca- pucijnen bedraagt 30 Hiervan zijn 15 weef in vrijheid gesteld. Te Perpignan heeft het werk van de verdrijving van dezen los te maker.als het gevoel van het moreel gevaar waaraan hij zich door zijn om gang met dezen man blootstelde. George Dallas was met de levensgeschiedenis van Stewart on-» bekend en had niet het minste denkbeeld van de donkere zijde van diens karakter. In zijn oog was Routh wel een verstandig doch on- practisch man. Hij had het onbestemde bewust zijn -, dat Routh in wilskracht en menschenkennis boven hem, verheven was en somtijds gevoelde hij zonder zich daarvan rekenschap te kunnen geven een zekere vrees voor dien man. Tevens had hij hem lief, was hem dankbaar voor zijne hulp en vermoedde in het minste niet de baat zuchtige redenen door welke Routh zich liet leiden. Bovendien waren deze redenen inderdaad van ondergeschikten aard en George bedroog zich niet als hij bij Routh eene zekere vriend schappelijke gezindheid meende te bespeuren. En echter gevoelde hij zoo dikwijls zijn beter ik zich bij hem deed gelden dat het noodzakelijk was zich van dien man geheel los te maken. En Harriet Harrietde eenige vrouw wier gezelschap hij liefhad Harrietdie hij met de zelfde reine hoogachting bewonderdewelke hij haar in een minder du'obelzinnigen jain den schitterendsten levensstand zou hebben toege dragen Ja, het was hem moeielijk Harriet te verlaten doch zij had immers voor niemand oogen dan voor Routh en Routh was gevaarlijk. „Ik moet een nieuwe bladzijde in mijn levens boek aanvangen», zeide George tot zich zeiven, „ik moet het doen om der wille mijner moeder, maar het is mij onmogelijk zoolang deze men seden zich in mijne omgeving bevinden.» Routh en Harjiet hadden dus geheel gelijkwanneer zij vreesden dat Dallas dien zij om verschillende redenen aan zich wilden boeien zich van hen der Capucijnen twee uren geduurd. Even als te Marseille moesten alle deuren opengebroken of met de bijl stuk geslagen worden. Verschei dene legitimisten waren er bij tegenwoordig en protesteerden tegen het geweld. Et was eene groote menigte volks op de been voor het kloos ter maar de orde is er niet verstoord. Ook de bisschop kwam op de beenom het Heiligen Sacrament naar het college van den Heilige Lodewijk over te brengen. Tegen den prefect en alle dienaren vanhet gezagdie tot de toe passing van den maatregel hebben medegewerkt, is door den superior de ban uitgesproken. Te Avignon is het werk 'sochlends te zes ure begonnen. Toen de commissaaris van politie zich aanmeldde om binnengelaten te worden ontving hij geen antwoord. Er werd daarop last gegeven de poorten met de bijl stuk te slaan. De poorten waren echter dichtgemetseld, zoodattoen de bijl haar werk verricht had andere breekwerktuigen ter hand moesten geno men wordeu. Een onafzienbare hoop volks kwam gaandeweg voor het klooster bijeen. Er waren wel 4.000 personen om i'de toegangen van het klooster vergaderd. Het openbreken der deuren enz. heeft omstreeks drie uren geduurd. Onder de paters waren er twee van vreemden landaard. En is hun aangezegd dat zij Frankrijk te ver laten hadden. Over en weer kreten en uitjouwingen. De gendarmes moesten de menigte uiteendrijven. Veertien personen werden in verzekerde bewaring genomen. Onder deze acht vrouwen. Een dezer, eene dame van aanzien Mevr. de Voguéhad den kommandant der gendarmes heftige woorden toegevoegd, 'In 't algemeen was de gisting er grooten vele troepen stationeerden op straat. Eene deputatie der katholieken te Marseile heeft den prefect een protest willen overhandigen tegen de uitvoering der Maart-besluiten; maar de prefect heeft geweigerd de deputatie te ontvangen daar hij, gelijk hij verklaarde, allen, die aan de wet niet gehoorzamen, als oproerlingen beschouwt. Figaro heeft een protest opgemaakt tegen de verstrooiing der geestelijke orden en in zijn bureaux een register nedergelegd voor een ieder, die er zijn handteekening op wil plaatsen en alzoo het protest met zijn naam wil voorzien. wilde losmaken. Op eenen morgenzes weken na zijn vruchte loos bezoek op Poynings hielden deze gedachten hem meer dan ooit bezig. Het was in het midden van Aprilhet schoone weder stond voor de deur. „Zoo mijne moeder mij uit deze verlegenheid verlosteen mijne crediteuren er genoegen iu namen om regelmatige aflossing van mij aan te nemen dan zou ik van hier gaan cn mij hier of daar met ernst op den arbeid toeleggen», zeide hij zacht in zich zei ven terwijl hij 'treurig in zijne armelijke kamer rondzag aan welker venster hij stond en vol ongeduld aan zijne schuld dacht bij zijne gemeene, twist zieke hospita en al die kleine schulden die hem te samen even zwaar drukten als die eene groöte. Hij was later opgestaan dan gewoonlijk want hij had geen lust om zich in de vroolijke, rijke drukke wereld te mengen die zich daar buiten bewoogevenmin als or hem iets aan zijn eigen gezelschap en zijn armoedig kwartier gelegen was. Eene kleine kamer die als woon kamer diendewas door een porte-brisée van de slaapkamer gescheidenwelke echter door geen '.r.enschelijke inspanning kon gesloten blijven, zoodra de andere deurwelke naar den gang en den trap voerdegeopend werd. Door deze gapende opening zag George met diepe neer slachtigheid in zijn klein woonvertrek en sloeg een blik vol afkeer op de toebereidselen tot het ontbijt een morsig servet en een grof brood. Doch zijn blik ging verder en verhelderde op eens want op den ouden houten schoorsteen mantel lag een brief een brief van zijne moeder. Hij schoot ijlings toe vatte hem driftig op en hield hem eenige oogenblikken ongelezen in de hand. Zijn aangezicht werd zeer bleek en hij haalde diep adem. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1