Engeland. Duitschland. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Aan de Kölnische Zeitung woidt liet vol gende gemeld Naar ik uit goede bron verneem, willen som mige bladen met nieuwe onthullingen in de zaak van de Cisseyde Kaula voor den dag komen. Zij zullen beweren dat een secretaris van Gam- betta uit onvoorzichtigheid de plannen der nieuwe forten van Parijs ter kennis van Duitschland gebracht heeft, en opdat dit niet bekend zou worden, is het door de Cissey gevraagde onder zoek geweigerd en de vergadering, die de afge vaardigde Laisant in het Cirque Fernando bijeen geroepen had, verboden geworden. Meer over de toekomstige onthullingen mede te deelen vervolgt de correspondent, acht ik niet raadzaam. Alleen zij nog gezegd, dat men door deze open baringen zeer hoog geplaatste, of veeleer aller hoogst geplaatste personen hoopt te compromit- teeren. Generaal de Cissey, die den minister van oorlog eene audiëntie gevraagd had, is Vrijdag toegelaten. De Cissey is beslist opgetreden en verheelde den minister niet, dat, aangezien men hem opgeofferd heeft, hij geene overwegingen zal laten gelden; hij zal voor niets terugdeinzen, om alle personen openlijk bloot te stellen, die tegen hem partij hebben gekozen. De barones de Kaula schrijft aan Figaro, dat zij haren man, kolonel Jungvan wien zij gescheiden leeft, te vervolgen wegens den laster, waaraan zij van zijn kant heeft blootgestaan bij de pleidooien in het bekende proces van Jung tegen Iwan de Woesteyne, en dat zij ook den heer Allou, advocaat van Jung, dacht te vervol gen. Doch zij is te weten gekomen dat een advocaat in zijn ambtskleed gedekt is door straffeloosheid, zoodat hij eene vrouw vrijelijk kan lasteren. Gelukkig, schrijft ze, dat die straffeloosheid zich niet uitstrekt tot den cliënt. Om Jung echter te vervolgen moet zij, tot overmaat van bespottelijkheid, beginnen met de toestemming te vragen van haren man, en deze heeft die geweigerd. Zij zal zich nu tot het gerecht wenden, om vergunning te bekomen haar man te vervolgen. De heer Brisson, voorzitter van de com missie voor de begrooting, heeft een amendement voorgesteld, volgens hetwelk de geestelijke orden die tot dusver vrijgesteld waren van zekere be lastingen, voortaan in dit opzicht binnen de termen van het gemeene recht vallen. De Siècle, het orgaan van den heer Brisson, heeft thans berekend, dat de aanneming van dat amendement aan de schatkist eene bate zal verschaffen van 6,200,000 fr. Op verscheidene plaatsen van Frankrijk hebben de zware regens overstroomingen veroor zaakt. De Ome, de Olm, de Toucynes, zijn buiten hunne oevers getreden en hebben verscheidene steden en velden onder water gezet. Caen, Li- sieux eu omstreken zijn voor een groot gedeelte overstroomd. Te Cherbourg staat het water van de Divette en de Trottebec in sommige straten tot aan de tweede verdieping der huizen, die groot gevaar loopen van in te storten. In de oostelijke departementen is de Moezel sterk gezwollen, terwijl in het Zuiden de Saonne en de Rhone met overstrooming dreigen. Ook te Parijs stijgt het water van de Seine meer en meer. De stroom is zeer sterk, maar de vaart wordt toch nog voortgezet. De Daily News heeft een correspondent naar het Westen van Ierland gezonden, en ontvangt nu van hem brieven over den stand van zaken aldaar. De jongste dier brieven was uit West- port (Mayo), in het hart van de door het ter rorisme geplaagde landstreek. Er blijkt uit, dat dit terrorisme echter uitsluitend van agrarisehen aard is, en in het minst niet zweemt naar een toestand van algemeene wetteloosheid. Een hoeve uit welke de pachter verdreven was, staat ledig; niemand wil haar betrekken want wie het waagde, kon gerust tegelijkertijd zijne doodskist bestellen. Doch overigens laat de openbare veiligheid er niets te wenschen over. De vr< emde of reiziger, die bij het bezit van grond niet be trokken is, doorwandelt bij dag en bij nacht ongewapend het land zonder eenig gevaar. Het stelsel van georganiseerd verzet is enkel en alleen tegen de landheeren gerioht, en natuurlijk tegen hunne handlangers en beschermers. De lange reeks van spoorwegongelukken in Engeland is weer met een vermeerderd. Door onhandigheid van een onervaren machinist, die orders verkeerd begrepen had, is bij Bolton een goederentrein op een verkeerde lijn geraakt en in botsing gekomen met een passagierstrein. Verscheidene wagens werden verbrijzeld en twaalf personen meer of minder zwaar gekwetst. De machinisten en stokers van beide treinen kwamen er bijna zornkr eenig letsel af. De directe telegraphische gemeenschap tusschen Kaapstad en het binnenland, verbroken door het vernielen der draden, is nog niet her steld. Luidens berichten, die langs een omweg kwamen, hadden de koloniale troepen het dorp van het Basuto-hoofd Lethorodi stormendarhand ingenomen, met gering verlies aan hunne zijde. Dit nieuws eischt echter nog bevestiging. Voorts werd gemeld dat de stam der Pondomosi (niet te verwarren met de Pondos) mede is opgestaan, na een zendeling en een magistraat vermoord te hebben. Volgens een telegram uit Culcutta aan de Times hecht men aldaar geen geloof aan de geruchten omtrent het vermoorden van den Emir te Kaboel. De tot 16 October loopenae berichten uit Kaboel waren bevredigend. Het door het departement van koophandel bekend gemaakte register van de schipbreuken over 1878 doet zien, dat er in dat jaar op de Britsche kusten 3002 schipbreuken hebben plaats gehad waaroij 490 menschen zijn omgekomen. Gedurende de jongste 25 jaren hebbeu er op de Britsche kusten niet minder dan 49,322 schipbreuken plaats gehad met een vorlits van 18,3 L9 inanschenlevens. Door reddingsbooten den rakettentoestel en andere middelen werden in het jaar 1878 ruim 3300 menschenlevens van gestrande schepen op de Britsche kusten behouden. Te Nortfolk was Vrijdag alle man in de weer om hulp te bieden aan de bemanning van strandende schepen. Niet minder dan vier schepen worstelden tegen de branding. Achter eenvolgens werd met veel succes hulp verleend aan de bemanning van drie schepen. De red dingsboot was juist teruggekeerd met de be manning van de Sharon Rosetoen de seinen werden opgemerkt van een ander in nood ver- keerend schip. Zoodra de reddingsboot de geredde manschappen aan land had gezet keerde zij terugmaar kon aan het vierde schip geen hulp verleenen. Onverrichterzake moest zij terugkeeren, toen een vreeselijke stortzee de boot deed om slaan. Van de bemanning van 13 man die zich zoo heldhaftig gekweten had gelukte het slechts aan twee zich te redden. Het weer is Vrijdag wat bedaarder geworden, maar een telegram uit New-York voorspelt een uog eenstiger vestoring van den dampkring tus schen den 30n en den ln, vergezeld vaa hevige storm regen of sneeuw. De vloed en de storm hebben door het ge- heele land groote schade aangericht. Op ver schillende punten is het spoorwegverkeer ge stremd door het overstroomen van de wegen of door vernielde bruggen. Niet minder dan 100 schepen moeten in de jongste dagen op onze kusten vergaan zijn. Bij de samenstelling van het bureau van den Pruisischen Landdag heeft eene demonstratie tegen het Centrum plaats gehad die haar oor zaak vindt in de houdingdoor deze partij aangenomen tegenover het Keulsche domfeest eu wel voornamelijk in de omstandigheiddat de Katholieken die zitting hebben in het bureau van Rijks- en Landdag, zich op iti het oog loopende wijze aan het feest hebben onttrokken. De Landdag heeft namelijk vooral op drijven der nationaal-liberalen en vrije eonservatieven ditmaal geen enkel centrum-lid in het bureau opgenomen maar de plaatsen aldus verdeeld Tot voorzitter is met 276 van de 325 stemmen gekozen de, heer KöllerDuitsch-conservatief tot eersten vice-president, met 267 van de 327 uitgebrachte stemmen de nationaalliberaal Von Bendaen tot tweeden vice-president, met 170 tegen 144 stemmen die op het centrum-lid Heeremann waren uitgebracht, de vrijconservatief Stengel. De liberalen hadden niet verwachtdat de demonstratie hun zou gelukkenaangezien de couservatieven in den laatsten tijd zeer bevreesd zijn de gunst van het centrum te verliezen. Des te grooter de vreugde dus. Het huwelijk van prins Wilhelm van Pruisen oudsten zoon van den Duitschen kroon prins met de dochter van den hertog van Mecklenburgeen armemaar deugdzame en ontwikkelde prinseszal in Februari a. s. plaats hebben. Op uitdrukkelijk verlangen van den Keizer zal dit feestwaarbij o. a. de Koningin van Engeland tegenwoordig zal zijn met bijzonderen luister gevierd worden. Aan het tolkantoor vau het station Wir- ballen op de Duilsch-Russische grenzen, kwam onlangs een Poolsche jood zijn goed laten nazien, die tot verbazing der beambten gekleed was in een keurigen damesmantel. Toen zijn koffer was nagezien maakte de beambte hem opmerkzaam, dat hij ook voor den paletotdie nog totaal nieuw scheen te zijn rechten betalen moest en dat hij dien niet zoo kon smokkelen. Maar de slimme Israëliet antwoordde dat de wet hem toch niet verboodals hij dat verkoos, een jas van dien vorm te dragen. De beambte kon daartegen niets inbrengen maar volgde den man naar de wachtkameren toen hij hem daar den mantel uittrekken en netjes opvouwen zagtrad hij op den jood toe en wilde het kleedingstuk nu in beslag nemen. Maar de sluwe eigenaar liet zich niet van zijn stuk brengen en riep ,/Nuik ben toch een fatsoenlijk man en zal niet in een fatsoenlijk lokaal zitten met een mantel om." En toen de bengel luidde voor het vertrek van den Russischen treiri, trok de jood zijn damesmantel weder aan en wandelde weer, onder algemeen gelach naar zij n coupé. Een gezin Zigeunersbestaande uit man, vrouw en 6 kinderen werd in de vorige week in de nabijheid van Dusseldorf door de politie gearresteerd en in verhoor genomen. Het bleek alrasdat men hier met iets meer dan gewone ketellappers te doen had daar de vrouw als de diefegge erkend werd welke zich te Kaisers- werth aan ontvreemding van 900 mark had schuldig gemaakten dat zich onder de zes kleinen zekere Frans Veit bevond welke voor een half jaar te Eberbach in Beieren spoorloos was verdwenen. De vrouw van diefstal beschul digd en de man van kinderroof, zullen wei beiden voor eenigen tijd hun zwervend leven moeten vaarwel zeggen. Op de weekmarkt te Straatsburg werden in Maart 11. 76.475 paar kikkerdijen aangevoerd, die door elkander voor 32 a 48 pf. per vijftig paar verkocht werden en dus een vrij aanzien lijke som opbrachten. Bij het vangen der kikvorschenom die lek kernij machtig te wordengaat het echter schandelijk wreed toe. Men vischt de arme dieren in groote ijzeren netten uit het water snijdt hun de beide achterpooten af en laat het overige lichaamals zonder waardeop den grond liggen. De kikkersdiezooals men weet, een bijzonder taai leven hebben kruipen dan nog uren soms dagen lang zonder achter pooten rond op de plek waar men hen zoo heeft gemarteld. In een dynamietfabriek bij Opladen is een der werkplaatsen in de lucht gesprongen. Twee arbeidersdie zich er in bevonden werden gedood. Drie andere arbeiders die in de nabij heid aan het werk warenbekwamen ernstige verwondingen. Dit is reeds het zeventiende ongeluk van dien aard in deze fabriek. De vrouw van een handwerkman te Berlijn was onlangs bezig met het schoonmaken van een kamerwaarbij zij voor het reinigen der steenen vensterbanken vitriool gebruiktetoen iemand haar kwam spreken met wien zij ir» de andere kamer ging. Voor zij echter het vertrek verlietdroeg zij zorg het fleschje met vitriool onder een bedstede te zetten met een kistje er vooropdat haar kinderen die in de aangren zende keuken warenhet niet zouden vinden. Na het vertrek van haar bezoeker kwam zij in dc kamer terug en vond haar driejarig zoentje krimpend van pijn op den grond liggen. Het kind was in haar afwezigheid de kamer binnen gekomen had het kistje en de flesch ontdekt en er een aanmerkelijken teug uitgenomen. Het stierf reeds den volgenden dag onder hevige pijnen. De diepbedroefde moeder had zich nu nog bij al haar verdrieteenige dagen geleden voor het gerecht te verantwoorden beschuldigd van manslag veroorzaakt door achteloosheid. Snik kend verklaarde zijdat zij juist gemeend had, het fleschje zorgvuldig voor de kinderen verbor gen te hebben. Ondanks die verklaring werd door het Openb. Min. eene week opsluiting geeischt. De rechtbank was echter van oordeeldat het ongeluk hier niet aan achteloosheid was toe te schrijven en sprak de ongelukkige vrouw vrij. Als de nood op 't hoogst is heeft de Sultan altijd de eigenaardige gewoonte van personeel te verwisselen. Nu Riza pacha bijna gereed scheen te zijn met het bedisselen van de overgave van Dulcignowordt hij plotseling afgezet en door Dervvisch pacha, den gouverneur van Saloniki, vervangen. Hij ontving volledige volmachten van den Sultan benevens den titel van com missaris-generaal voor de overgave van Dulcigno. Best mogelijkdat hij er nog lang genoegen van heeft. Naar verzederd wordt heeft het Kurden- hoofd Abdullah die als een man van groote veerkracht wordt beschreven zich tot onafhan kelijk souverein geproclameerd van de Perzische zoowel als van de Turksche ICurden en wil hij alle stammen tot eene natie ODder zijn schepter vereenigen. Niet onmogelijk wordt het geacht dat hij sterk genoeg zal zijn om tegen Teheran op te rukken en den Schah te verslaan en men weetdat hij reeds mooi op weg is. 't Waren geen heel losse geruchten omtrent den dood van den Czar, die Zaterdag door het Russisch gezantschap te Parijs werden tegenge sproken. Aan the Daily Chronicle was reeds van Woensdag avond de tijding getelegrafeerd, die haar uitwerking op de beurs niet miste. Te Parijs echter waren de geruchten van een ver giftiging het sterkst verbreid. Een der corres pondenten van Daily Telegraph wist zelfs reeds mede te deelen dat twee koks in het keizerlijk paleis waren in hechtenis genomen onder ver denking van de misdaad te hebben gepleegd. Intusschen is nu ook uit St. Petersburg bericht, dat in officieele depeches uit Livadia de veront rustende gei tichten worden tegengesproken en 's Keizers gezondheidstoestand niets te wenschen overlaat. Tilburg4 November 1880. In eene alhier gehouden buitengewone verga dering van het onderwijzersgezelachap in het tweede district van Noordbrabantbijeengeroe pen door den heer J. H. A. Diepen en bijge woond door den inspecteur van het lager onder wijs in Noordbrabantjhr. mr. J. H. Verheijen, nam dc heer Diepenbij het eindigen zijner betrekkingplechtig afscheid van de leden die als bewijs van hoogachting en van dankbaarheid voor hetgeen hij gedurende 23 jaren als school opziener voor het onderwijs had verrichthem een aandenken overhandigden. Vrijdag is hier de persoon gearresteerd die Zondags te voren een jongeling onder de gemeente Üdenhout aangerand had. Ook hier had hij gepoogd zicb op die wijze geld te ver schaffen. Waalwijk, 4 November 1880. De Provinciale weg tusschen Vlijmen en Deuteren is weder overstroomd en doorgebroken. De gemeenschap met ;s Bosch is dus langs daar gestremd. De diligences Van Gend Loos hebben den dienst gestaakt. De Baardwijksche Overlaat is nog vrij van water en zal waarschijnlijk voor ditmaal vrij blijven. Maandag voormiddag ten elf ure i8 de heer C. A. baron De Bieberstein Rogalla Zawadsky lid der Tweede Kamerte Maastricht overleden. De overledene was het oudste lid in jaren van de Kamer, waar hij sedert 1858 zitting had. Wegens zijn eerlijk rondborstig karakter en zijne groote gemoedelijkheid genoot hij in de Kamer en in het land aller achting. Het internationaal postcongres heeft zijne werkzaamheden ten einde gebracht. Gelijk blijkt uit een bericht in de Tcmps zijn de besluiten waartoe dc gedelegeerden gekomen zijnniet volkomen gelijkluidend met de ook door ons Overgenomen mededeeling uit. de Amst. (Jt. De postpakketten mogen niet meer wegen dan 3 kilo (omtrent de grootte vinden wij niets ver meld.) De administratie van het land van oor sprong zal aan elk der administratiën, over wier gebied het vervoer geschiedt50 centimes be talen waarbij komen voor vervoer ter zee 25 c. voor 500, 50 c. voor 500 tot 1000 1 fr. voor 1000 tot 3000 2 fr. voor 3000 tot 6000 en 3 fr. voor meer dan 60o0 zeemijlen. Als overgangsmaatregel zal elk der contracteerende partijen voor ieder pakketvan haar land ko mende of daarheen verzonden een surtaxe mogen heffen van 25 c., welke surtaxe voor Engeland tot 20 voor Eugelsch Indie en Zweden tot 75 c. verhoogd wordt met recht van recipro citeit voor de andere landen. Deze surtaxe is ook vergund voor het verkeer tusschen Frankrijk en Corisca of Algiers en tusschen Italië en Sicilië ol Sardinië. Het land van bestemming mag verder van den geadresseerde voor bezorging en douane-formaliteiten een som van hoogstens 25 c. heffen. Bij 't verloren gaan van een pakket heeft de afzender recht op e ;n vergoeding vau 15 fr.bij beschadiging op een evenredige ver goedingdie nooit meer mag zijn dan 15 fr. Een en ander zal in werking treden met 1 October 1881. Tot zoover loopt de eigenlijke overeenkomst. Dan volgt het protocoldat ten doel heeft aan die landenwaar de post zich nog niet met bezorging van pakketten belastte vergunnen de bepalingen der overeenkomst te doen uit voeren door de spoorweg- en scheepvaartonder nemingen waarbij de dienst beperkt blijft tot de plaatsendie bediend worden door die ondernemingen. EngelandEngelsch-ludië en Nederland hebben verklaard de overeenkomst nog niet te kunnen teekenen en hebben zich de goedkeuring van het protocol tot 1 Juli 1881 voorbehouden waarvan acte is genomen. De volgende landen waren vertegenwoordigd: BelgieBritsch-Indië eu Canada Bulgarije Denemarken Duitschland Egypte Frankrijk Groot-Brittanie Griekenland Italië, Luxemburg, Montenegro Nederland Noorwegen, Oestenrijk- Hongarije PortugalRumenië Rusland, Servië, Spanje Turkije Zweden en Zwitserland. Men meldt uit Giessen Toen Zateidag de stoomboot „Stad Heusden" alhier passeerde, is de stoker van die boot met den cilinder in aanraking gekomen zoodat hem het hoofd verbrijzeld is en hij eenige minuten later had opgehouden te leven. De ongelukkige laat eene zwangere vrouw met drie jeugdige kinderen na. Bij de aankomst van de mailboot Prinses Marie te Vlissingen Zaterdag ochtend ver miste men een passagier le klasse welke tot heden nog niet gevonden is. Men gist dat de man des nachts overboord geraakt is. Hij was des avonds met een vriend aan boord gekomen, doch had toen deze zich te slapen legdeaan den administrateur gezegd dat hij geen slaap plaats noodig had en niet naar beneden zou gaan. Een schoenmakersbediende te Amsterdam bezorgde onlangs een pak met zes paar dames- -laarzen- Even daarna kwam eeu ander persoon, verzoekende dit pak mee te mogen hebben voor zijn baas, die verkeerde larrzen had medegegeven. De baas zag nooit meer iets van zijn laarzen. Donderdag j.l. vervoegde zich een net gekleede Duitsche juffrouw bij een herbergier te Maastrichtom hare diensten aan te bieden. Terwijl de vrouw des huizes zich voor eenige oogenblikken verwijderd hadwist de dame zich van een gouden horloge, dat aan den muur hingmeester te maken en en het hazenpad te kiezen. De vrouw des huizes haastte zich de politie van 'tgebeulde in kennis te stellen, met het gevolg dat de dievegge in een restauratie werd gesnapt. Het horloge had zij in een bed verborgen. Zij is ter beschikking van den offi cie r van justitie te Maastricht gesteld. Twee, jongens te Amsterdamdie iu een winkel van meerschuimen sigarenpijpen waren verzochten een paar te mogen zien. Zij vonden niets naar hunne gadingdoch nemen ze den winkel goed in - oogensehouw. Des avonds ver miste de winkelierster acht pijprn. De jongens werden spoedig in een danshuis gearresteerd en toen bleek dat zij nog twee kameraden hadden gehaddie op den uitkijk hadden gestaan. Dc pijpen waren voor een appel en ei verkocht. Een verschrikkelijk drama werd Zaterdag namiddag op de Stadhouderskade te Arasterdam afgespeeld. Een achttienjarig meisje had twist met haar vader. Ze liepen bij de Van der Helststraat aan de zijde van de Vesten daar werd de woordenwisseling zóó hevigdat het meisje in een vlaag van drift of wanhoop in het water sprong. De vader bedacht zich geen oogenblik

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2