Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. In 1865 wendde zich de gravin, moeder van zeven kinderen, tot haar vader ora een toelage voor levensonderhoud te verkrijgen. De hertog weigerde, wrarna de zaak voor de rechtbank gebracht werd. Het hof van Parijs verklaarde zich echter incompetent en verwees de zaak naar de rechtbank van Bronswijk. In 1873 stierf de hertog. De gravin stelde toen direct een eisch in voor een gedeelte der goederen, die aan de natuurlijke kinderen be hoorden. Verscheidene vonnissen werden ten haren gunste gewezen en de heeren Dufaure en Bertauld stonden haar als rechtsgeleerden ter zijde. Binnen eenige weken ging het opperste gerechtshof van Bronswijk in laatste ressort arrest wijzen; doch de physieke krachten van de gravin waren minder dan hare moreele. De Iersche agitator Parnell en zijn medebe schuldigden ontvingen een dagvaarding om Vrij dag voor de Queens Bench te Dublin te ver schijnen. Sir Thomas Bouch, de bouwmeester van de ingestorte Taybrug, is dezer dagen overleden. Naar men zegt stierf hij van verdriet over den ondergang van zijn werk. De Shipping and Mercantile Gazette van 3 November bevat een bericht, waarin vermeld wordt, dat genoemd blad nog nooit eene lijst van zeerampen bevatte zóó als die van Dinsdag 11., waarin meer dan 300 zeerampen, grootendeels veroorzaakt door de laatstelijk gewoed hebbende stormen zijn opgenomen. Te Lloyd werden in ócn dag 130 verongelukte schepeu geboekt. In den Pruissischen landdag was Woensdag de minister vau financien aan 't woord en 't is gegaan zooals men gevreesd had. Er komt een nieuwe leeningmaar 't is er maar een van 5 milloen mark. De minister verklaarde met de overige Duitsche ministers van Financiën te zijn overeengekomen dat alle uit vaste rijksbe lastingen aan de verschillende staten ten goede komende overschotten zullen besleed worden tot vermindering der directe belastingen. Verder deelde de minister nog mede dat bij den rijksdag opnieuw zullen worden ingediend de ontwerpen betreffende de verhooging der bierbelastingde belasting der vrijstelling van den militairen dienstde beursbelasting en de bank-belasting. De opbrengst zal geheel aan de verschillende staten ten goede komen. Nog werd gedacht aan eene bëlasting op den bian- dewijn en aan verhooging der tabaksbelasting. Te Hamburg zijn krachtens de afkondi ging van den zoogenaamden kleinen staat van beleg een aantal personen uit de stad verbannen, meest sociaal-democraten die reeds vroeger uit Berlijn waren gezet. Onder hen bevindt zich bijna het geheele personeel redacteurszetters expediteurs der Gerichts-Zeitung. De ongehuw- den moeten binnen 24 uur weg zijnde ge huwden binnen 3 dagen. In de Harz ligt de sneeuw op sommige plaatsen tien voet hoog. Het Brockenhotel is door muren van sneeuw en ijs omgeven ,en van het verkeer buitengesloten. Men zal nu trach ten een- weg te banen door de acht voet hooge sneeuwmassa's dat ten minste paarden er door kunnen. Wie zich te ver van huis waagt, loopt gevaar den weg niet terug te kunnen vinden. Een brievenbestellertïie van den Broeken naar Schierke ging, heeft voor deze wandeling, welke anders niet langer dan een uur ophoudt, acht uren noodig gehad. Hij zakte soms tot over de schouders in de losse sneeuw, en slechts met groote krachtsinspanning gelukte het hem eindelijk het doel van zijn tocht te b.-ieiken. Een der voornaamste argumenten van de anti-Joodsche beweging in Pruisen was, dat het land overstroomd werd door Joodsche landver huizers van de laagste volksklasse uit Gallicië. „Ha, Dallas mijn jongen zoo vroeg reeds en zeker met goede tijding riep Routh, nadat hij een vragenden blik op zijn vrouw geslagen had. „Zeer goede tijding", hernam Dallas en ver haalde toen wat hij zoo even aan Harriet had gezegd. Routh hoorde de mededeelingen onverschillig aan doch Dallas was te opgewonden om dit te bemerken. „Is de brief van den grooten Carruthers zelf?" vraagde Routh. „Van dien magnaat der provinciedie de eer heeft uw stiefvader te zijn „O neen", hernam de jongeling onaangenaam aangedaan. „De brief is van mijne moeder." „En wat schrijft zij wel?" hernam Harriet levendig. „Zij schrijftdat zij binnenkort in staat zal zijn mij de verlangde som te geven." „Nu ik wensch u geluk mijn jongen 1" riep Routh „of liever ik wensch ons allen geluk. De zaak komt zeer onverwachtwant zoo ik mij niet vergisbestaat er voor uwe moeder maar weinig kans iets van haren beminnenswaardigen echtgenoot gedaan te krijgen." „Dat schrijft zij mij ook en zij heeft gelijk. Zij krijgt het geld niet van hem, en dat is mij des te aangenamer." „Welnu het is dunkt mij al zeer onver schillig wie het geld geeftzoo men het maar krijgtals men het noodig heeft. Maar van wien ontvangt zij hetals zij het niet van mr. Carruthers heeft „Dat dat weet ik niet. Maar zooveel is zeker dat zij een groot offer heeft moeten bren- Een lid van den Berlijnschen gemeenteraad Dr. Neumann toont thans in een onlangs ver schenen brochure aan dat die Joodsche immi gratie niets dan een verzinsel is, en dat integen deel in ds laatste jaren meer Joden Pruisen verlaten hebben dan er ingekomen zijn. In 1849 waren er- 1341 joden op iedere 100,000 inwoners; in 1858 was de verhouding 1366in 1864 was zij 1360terwijl zij in 1871 weer tot 1344 verminderd is. Een ander argument was het feitdat de verhouding tusschen het aantal geboorten en dat der sterfgevallen bij de joden gunstiger is dan bij de Christenen. Men schreef dit daaraan toe dat de meeste joodsche vrouwen zich geheel van zwaren arbeid onthouden en er zijn harde woorden gesproken over den overvloed waarin de jooden leefden ten koste der Christenen. In antwoord daarop haalt Neumann een uit spraak aan van Hofmann den grondlegger van het statistisch onderzoek in Pruisen die getuigt dat de groote meerderheid der jooden ter nau- wernood in hun behoeften kan voorzien en in groote armoede leven ondanks hun onvermoeide vlijt en strenge zuinigheid. Hofman schrijft de geringere sterfte ondtr de Joden toe aan hun grootere matigheid en Neu mann versterkt die bewering met bewijzen aan de jongste statistieken van dronkenschap in Pruisen ontleend. Naar uit Rome gemeld wordtliecft de mi nisterraad in beginsel het ontwerp tot afschaffing van den gedwongen koers der bankbiljetten goed gekeurd. De bijzonderheden zullen later worden vastgesteld. Garibaldi is te Milaan aangekomen cn met zooveel onstuimige geestdrift ontvangen, dat een der paarden voor zijn rijtuig is doodaredron- gen. RochefortBlanquiAssy en Pain zijn hem kon bezoeken. Men neemt eene hevige werking in den Vesuvius waar. Stroomen gloeiende lava ont lasten zich uit den krater. In jaren is de provincie Calabrië niet door zulk eene hevige overstrooming geteisterd, als waaraan ze nu bloostond. Het is er aller treurigst gesteld. Huizen boomen geheele bezittingen zijn door het water weggevoerd. De schade wordt begroot op millioenen en het ge meentebestuur van Reggio di Calabria geeft dagelijks 1500 lire uit voor het onderhoud ven 250 huisgezinnen die noch onderkomen noch voedsel hebben. Het getal dooden bedraagt meer dan 60. De postdienst tusschen R«.ggio en Villa St Giovanni wordt nu door een stoom bootje verrichtwant de wegen zijn geheel onbruikbaar. Groot ook is de schade aan de spoor- en telegraaflijnen. Een meisje van 18 jaar, de bruid van een jongman uit Messinais een der eerste slacht offers der overstrooming geweest. Toen de bruidegombij de eerste watersnoodberichten, vol angst naar de plaats des onheils spoedde vond hij zijne geliefde reeds niet meer. De bevolking van Reggio is vol lof over de spoedige en goede hulpwelke hun dooi de soldaten en karabiniers bewezen werddiedikwijls met gevaar van eigen leven vele ongelukkigen uit de golven redden. Twee zijdehandelaars te Milaan, die jaren lang compagnons geweest waren en sedert eeni- gen tijd de zaken aan kant gedaan hadden kregeu onlangs verschil over het verleenen van uitstel aan een ouden schuldenaaren de twist liep zoo hoogdat het tot een duel kwam maar een eigenaardig dueldat wel navolging verdient. Nadat de secondanten gekozen waren, lootten de beide partijen cr om wie een boete van 500 lire betalen zou. De eenwien het lot trof, betaalde die som onmiddelijk en de ander legde er uit zijn zak nog 500 lire bij waarop men besloot dit geld nietzooals eerst bepaald wasvoor een feestmaal te besteden maar het gen om mij ter hulp te. komen." „Welaan beste jongen, dit geval heeft niets buitengewoons", hernam Routh. Niemand onzer kan aan geld komen zonder daarvoor iets op te offeren. „Daarin hebt gij gelijkRouth", hernam de jongeling op bitteren toon. „Het geval mijner moeder heeft niets buitengewoons. Er zijn honderden liederlijke zonen in Engelanddie smaad en schande over hunne moeders brengen maar ik zweer u dat ik grooten lust hebben zou mij een kogel door den kop te jagen als ik bedenk welk eene schande mijne moeder om mijnent wil wellicht heeft moeten doen. En zoo ik eens geheel vrij was maar dit is het oude liedje en baat niets." Bij deze woorden sprong Dallas op en begon met groote schreden de kamer op en neder te loopen. Stewart zag hem met gefronste wenk brauwen na. Hij wilde spreken doch dreigeud hief Harriet den vinger op. Toen de jongeling eindelijk weder ging zitten en met zijn hoofd op de handen leunende, somber voor zich zag, sloop zij zacht achter zijn stoel en legde hare handen op zijne schouders. „Ik weet dat gij het doel niet hebt mij te beleedigen mr. Dallas", zeide zijtoen hij zich verbaasd omkeerde „maar gij schijnt het te vergeten dat ik het juist was die u den raad gegeven hebnaar uwe moeder te gaan en van haar het geld te vragen, dat gij door uw woord van eer gebonden, betalen moest. Het doet mij leed u dien raad gegeven te hebben want ik zie dat gij mijne bedoeling miskent." „O Harriet mrs. Routh ik zweer u, dat ik er niet eangedacht hebuwe goede bedoeling aan een ouden bediende te zenden die met zijn gezin van zeven kinderen in behoeftige omstan digheden verkeerde. Ging het maar bij alle duellen zoo toe Dan behoefde daarvan ten minste geen sprake te wijzen bij de behandeling van een wetboek van strafrecht. Het bevestigt zich, dat de Turksche geregelde troepen, van Scutari komendeop weg naar Dulcigno door Albaneezen zijn tegengehouden. Bij gebrek aan orders daar een zeer gewoon verschijnsel maakten de Turken geen gebruik van hunne wapenen. lliza Pacha is nu te Frascagnetti en Derwisch Pacha vertrok van Valkna naar Dulcigno. Van de overgave van laatstgenoemde plaats nog niets, 't Heet, dat Derwisch Pacha op zijn reis derwaarts tengevolge van storm oponthoud heeft ondervonden. In Griekenland heerscht een zeer oorlogs zuchtige geest en presentceren zich aanhoudend vrijwilligers. Dinsdag was het de groote dag der presidents verkiezing, en het resultaat is geweest, dat de republikeinen de zege hebben behaald. Generaal Garfield zegevierde met ongedacht groote meer derheid over generaal Hancock, den candidaat der democraten, en Mac Arthur werd vice- president. Feitelijk wordt de president eerst den eersten Woensdag in December gekozen. De verkiezing die nu, den eersten Dinsdag in November heeft plaats gehad, betreft slechts de kiescolleges, die hem moeten benoemen, waarna hij den 1 Maart zijn vierjarig mandaat aanvaardt. Maar met de benoeming der kiescollegies is het essentieele der benoeming afgeloopen; de rest is slechts eene quae3tie van vorm. Het feit is nu, dat de re publikeinen opnieuw aan 'troer zijn en het dus onafgebroken zijn gebleven se„ert 1861, toen Lincoln benoemd werd. Bij de vorige gelegen heid, toen het stond tusschen Tilden en Hayes, scheelde liet zeer weinig, een enkele stem maar. Doch thaDs hebben de republikeinen eene aan zienlijke en onverwachte meerderheid verkregen. In New York zegevierde Garfield met 40,000 stemmen meerderheid, er» in Maine en Connec ticut was zijn overwinning mede zeer beslissend. De New York Herald verklaart, dat de repu blikeinen nu ook in de beide huizen van het Congres de meerderheid hebben. Aan heftige tooncelen heeft het ook bij deze verkiezing niet ontbroken. Te -St. Louis hebben negers en blanken gevochten en zijn dooden gevallen, en te Denver City, in Colorado, heeft het grauw zijn hartstocht behalve aan de negers ook duchtig aan de Chineezen gekoeld, die hier bij dergelijke gelegenheden altijd in het hoekje zitten waar de slagen vallen. Een aantal huizen van Chineezen werden ver nield en een prar hunner werden zelfs gedood, terwijl anderen afschuwelijk mishandeld werden. Driehonderd extra-politieagenten waren noodig om de orde te herstellen. President Hayes heeft den gebruikclijken dankstond uitgeschreven. In de hierop betrek king hebbende proclamatie zegt hij, dat het land nooit zoo overvloedige en algemeene redenen tot dank heeft gehad als juist nu, daar ailerwege welvaart en gezondheid heerscht, het land met de geheele wereld in vrede leeft en de groote meerderheid des volks vrijheid en recht lief heeft. Klagen elders de voorstandsters van h.-t stemrecht voor vroowen, dat de schoone s :kse bij het sterkere geslacht achterstaat, in Uthah, het land der Mormonen, is het omgekeerde het geval, Daar kent de wet het stemrecht aan alle vrouwen toe, uitsluitend met het doel daardoor het aantal stemmen voor de Mormoonscke kerk, waartoe de meeste vrouwen in Uthah behooren, te vergrooten. in het minst ir» twijfel te trekken ik dacht slechts maar gij weet immersdat ik in alles wat mijne moeder betreftzeer gevoelig ben. En misschien met rechtwant zij is immers voor mij een goede engel geweest. In- tusschen kan ik niet vorderen dat anderen zulks ook gevoelen en ik was zeer dwaas en onbe dachtzaam. Vergeef mij, Harriet, en ook gij Stewart. Indien ik in mijne drift mij een scherp woord vheb laten ontvallendan was het toch niet kwaad gemeend „Kom kom", zeide Stewart met een flauw lachje „ik neem het u niet kwalijk. Bovendien was hetgeen ik zeide wat ongevoelig maar ik weet immers nietwat het zegteene moeder te hebben cn mijne overige bloedverwanten ben ik evenmin dank verschuldigd. En wat het geld aangaatGeorge 't is waarhet zijn moeie- lijke tijden doch zoo de betaling eene waardige vrouw tot een wanhopigen stap moest drijven of eene verwijdering tusschen ons beiden te weeg brengendan mag ik u in naam der vriendschap verzoeken het te behouden en er niet meer aan te denken. „*Gij zijt een goed men3chStewart", zeide Dallasterwijl hij hem de hand reikte. „En gijHarriet, hebt gij mij vergeven Harriet knikte en zag hem met een vriende lijken doch ernstigen blik lang aan. „Dan geloof ik dat de zaak is afgedaan", vervolgde Dallas. „Wij hebben elkander immer verdragen en zullen thans niet beginnen te twis ten. ïlet geld moet u natuurlijk betaald worden. Wat mijne moeder nu ook moge gedaan hebben wat geschied is, is geschied. Bovendien ge loof ik dat gij het geld noodig hebt, Stewart." Bij haar wordt niet als bij de mannen tot vereischte gesteld dat zij belasting betalen, het burgerrecht hebben, meerderjarig zijn cn wonen in het district waar zij stemmen. Een onlangs geopperd voorstel, om van de vrouwelijke kiezers hetzelfde te eischen als van de mannelijke, werd met groote meerderheid verworpen en de vrouwen blijven dus in het volle genot harer voorrechten. WAALWIJK. Aanstaanden Zondag 7 Novembor 1880 des middags ten 12 ure, repetitie op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel, door de Nieuwe Harmonie, die de volgende stukken zal uitvoeren: 1. Jagerslust. arr. Brohm. 2. Victoria Redowa Christophe. 3. Passé Partout; Polka. Faust. 4. Defileer Marsch. Krein. Tilburg, 6 November 1880. In de Comediestraat zijn Donderdag middag omstreeks 2 ure een zestal bouwvallige wonin gen, welke die straat zeer ontsierden, afgebrand; zij waren alle bewoond door behoeftige huisge zinnen, welke voor het grootste gedeelte hunne schamele inboedels nog konden redden. Het pand, dat in eigendom toebehoorde aan den heer H. D. Van der Sander., was tegen brand schade verzekerd. Waalwijk, 6 November 1880. Wij vernemen met genoegen, dat bij acte verleden voor den notaris J. A. Daamen te Tilburg, der. 4 November, is opgericht de naam- looze vennootschap „Noordbrabantsche Stoom- tramway-Maatschappij", gevestigd te Tilburg en ten doel hebbende het aanleggen en exploiteeien van den stoomtram Tilburg-Waalwijk. Woensdag namiddag, ten 1 ure is de Baard - wijksche Overlaat beginnen te werken en zijn dus de buitenpolders van Baardwijk en Waalwijk ingelopen. Donderdag had het water reeds zulke hoogte bereiktdat het over de haven kade liep en de verder gelegen landerijen onder zette. In de Dinsdag geopende najaarszitting der Staten van Noordbrabantkomt o. a. in be handeling een reglement van politie op het ge bruik van en het vervoer over de openbare wegen in Noordbrabant. Naar het oordcel van Gedeputeerde Staten kan, zoolang het hierbedoelde onderdwerp van Regeeringswege niet voor de Rijkswegen geregeld is daarin bij provinciaal reglement worden voorzien en zal dit reglement derhalve, evenals het vorige van toepassing zijn op alle openbare wegen in de provincie zonder eenige uitzonde- ring. De wijzigingen die in het vorig reglement zijn gebrachtzijn in hoofdzaak de volgende Art. 5 is gewijzigd ora meer duidelijk te doen uitkomen dat de geleiders van voertuigen zich niet alleen in de onmiddellijke nabijheid van hunne paarden en trekdieren moeten bevinden, maar ookdat zij zich in zoodanigen staat moeten bevindendat zij hunne paarden en trekdieren in bedwang kunnen houden. De spoor- wijdte der karren blijft bepaald op 1.468 meter, gemeten van het middelpunt der velgen ofhanden. Art. 8 van het ontwerp is in dier voege gewij zigd dat niet alleen de geleider van door honden getrokken voertuigen zich ter zijde van den weg moet begeven maar dat ook de voertuigen ter zijde van de rijbaan moeten geplaatst worden. In het ontwerp zijn tevens bepalingen opgenomen tot voorkoming van hinder en gevaarbij ge bruik van en vervoer over de openbare wegen in Noordbrabant met voertuigen die zich over ijzeren of stalen spoorstaven bewegen. „Helaas, mijn gewone toestand, George. Ik heb altijd geld noodig." „In elk geval zult gij het hebben. Maar nu moet ik weg. Ik heb nog een artikel voor de courant te schrijvendoch ik zie u nog van daag. VaarwelStewart. Gij zijt immers niet meer boos op mijHarriet „Neen", zeide zijhem de hand reikende en zijnen angstigen vragenden blik met een kalm en vriendelijk gelaat beantwoordende. Hij drukte Routh nogmaals de hand en vertrok. Nauwelijks had hij de deur achter zich ge sloten of de lach verdween van Routh's gelaat en maakte plaats voor de strakke sombere uit drukking die het altijd aannam als hij over iets nadacht. „Ik geloof dat gij voor de laatste maal in uw leven eene zaak verkeerd hebt aaugetast, Harriet", begon hij eindelijk nadat hij een poos gezwegen had. Harriet zag hem verwonderd aan. „Ik, Stewart, hoe zoo „Ik bedoel de geschiedenis met George. Hebt gij hem niet den raad gegeven zich om het geld tot zijne moeder te wenden „Ja." „Dat was verkeerd, Harry, geheel verkeerd. Heeft hij het geld dan betaalt hij onsbetaalt hij ons dan is het met onze vriendschap uit." „Met onze vriendschap gedaan „Zeer zeker. Hebt gij niet gehoord, wat hij zoo even in een aanval van berouw zeide Zoo hij slechts eens vrij was Dat beviel mij niet." „Ja, ik heb deze woorden gehoord en daarom heb ik hem toegesproken." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2