Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. BINNENLAND. UITVOERING EN. boven liggende galerijterwijl de derde beneden bleef om de lonten aan te steken die aan de patronen verbonden zijn. Na dit gedaan te hebben gaf hij zijn kameraden het signaal om hem omhoog te hijschen doch had onder het stijgen het ongeluk het evenwicht te verliezen en viel op den bodem van de schachtwelke vijftig voet dieper gelegen was dan het punt waar hij zich aauvankelijk bevond. Hij bleef daar bewusteloos en vlak bij de brandende lonten liggen. Nu bevond er zich gelukkig een touwladder, vastgehecht ter plaatse waar de twee andere mijnwerkers waren welke tot aan den bodem van de schacht afhing. Een van de beide mijnwerkers nu ziende wat er gebeurd wasaarzelde geen oogeublik om met zijn mes tusschen de tanden naar beneden te dalen en zijn gekwetsten kameraad te helpen. Hij had noo" tijd om de brandende lonten aan de patro nen af te snijden en redde dus den gekwetsten mijnwerker van een geweldigen dood. Deze week werd in de Guildhall te Londen het jaarlijksch feestmaal van den nieuwen Lord- Mayor gegevenwaarbij alle ministers tegen woordig waren en natuurlijk ook gesproken hebbern Voor hedeD bepalen wij ons slechts tot de speech van Gladstone. In de eerste plaats had hij het over Ierland. Ondanks den overvloedige» oogst hebben daar ongeregeldheden plaats gehaden hoe noodig het ook moge zijn wijzigingen te brengen in de bestaande wetgeving op het grondbezitvoor alles is het plicht der regeering de orde te handhaven. Desgevorderd zal de regeering uit gebreider volmacht aanvragen. Van de Oostersche quaestie zijn nog maar enkele onderdeden geregeld. De regeering heeft getracht door samenwerking met de andere mogendheden de tenuitvoerlegging der Berlijnsche overeenkomst te bevorderen. Afzonderlijk wil ze niet handelen. Ook wil ze niet alleen de verplichtingen overnemen die op heel Europa rusten. Gemeen overleg is een uitstekend mid del maar moeielijk te handhaven. De regeerir.g wanhoopt er niet geheel aan tenminste iets te verkrijgen. Zoo ontving ze een telegram van den Sultan inhoudendedat hij goede hoop heeft, heden of morgen zeer bevredigende mededeelin- gen uit Dulcigno te zullen ontvangen. Hiermede, zeide Gladstone op een toon die zijn auditorium 'in lachen deed uitbarsten, wordt waarschijnlijK de uitlevering bedoeld en in elk geval is het bericht bevredigend omdat het van zoo hooge zijde komt. Alle bladen prijzen Gladstones redevoering met name wat hij over Ierland heeft jrezegd. The Standard roemt den premier, omdat hij te rade gaat met de openbare meening. Ook Daily Telegraph is dat gevoelen toegedaan. De Minotaur, het vlaggcschip van het Britsch Kanaal-eskader, onder bevel van den schout-bij-nacht Iiood, is van Portsmouth naar Plymouth vertrokken, ora zich daar te vereeiu- o-en met de pantserschepen Northumberland, A- zincourt en Achilles. Daarna zal het eskader zich naar Queenstown begevenwaar het tot nader order blijven zal. Men voegt er bij, dat admiraal Hood instructien heeft ontvangen om zich gereed te houden tot het aan land zetten van een 2800 man sterke, uit matrozen en ma riniers bestaande vloten-brigade. Aldus bericht een telegram van Reuter uit Portsmouth. van andere zijde verneemt men intusscuen, dat het stationeeren van het Kanaal-eskader te Queen stown met politieke aangelegenheden volstrekt niet in eenig verband staat. Er bestaat geene reden om aan deze laatste te twijfelen. Een oorlogseskader gaat tegenwoordig niet voor louter oefening of tijdverdrijf naar de Tersche kust. Men moet Engelschman zijn om zich den hartstocht voor dë „sport" te kunnen voorstel len. Allerlei soorten van „sport" worden door die natie in eere gshouden, o. a. ook de men- schelijke „sport" of hardloopelij, die op het oogenblik het fijnste gerecht is op het gebied der openbare vermakelijkheden, dat men een Londenaar kan voorzetten. Ze hebben m de Agricultural hall hun wedstrijd gehad. Dc hard- loopers waren met hun zessen en begonnen verleden week Maandag, 's ochtends ten hal elf tegen elkaar op te loopen. Den eersten dag had de Engelschman Powell reeds 140 Engelscne miilen afgelegd, een afstand die met 17 mijlen den meest bekenden en tot dusver voor onover trefbaar gehouden wedloop overtreft. De wed strijd duurde de geheele week. Powell had Zaterdag avond half elf 566 mijlen, no. 2 570 en no. 3 450 mijlen afgelegd. De overwinnaar kree<* prijs en premie, de prijs bestaande uit 600 pd. st. en de premie uit de helft der entree prijzen. De Engelsche dames doen haar best om het stemrecht voor de vrouwen te verkrijgen. Zij hebben dezer dagen weer te Bristol «en ver gadering gehouden, bijgewoond door 3000 vrouwen. Natuurlijk werd weer besloten een adres aan Gladstone te zenden, die nu zeker al een aardige collectie van zulke verzoekschritten zal hebben. Het stoomjacht Livadia van den keizer van Rusland is nu. volgens berichten uit Ferrol, zwaar lek, zoodat de stoompompen niet veel teo-en het water vermogen. Door zijn eigenaar- diSen vorm kan het schip niet gedokt worden, en men vreest, dat het zeer bezwaarzijk zal te herstellen zijn. Weer is in Schotland een aanslag op een spoortrein gepleegd.-Tusschen de stations Torres en Keith heeft men vier zware balken op ver schillende plaatsen dwars over de rails vinden liggen, blijkbaar daar neergelegd met het opzet, den vroegtrein uit de Hooglanden te doen ver ongelukken. Bij het station Kinloss, waar veertien dagen geleden een dergelijke poging werd verijdeld vond men thans mede de rails versperd met ledige tonnen. De diefstallen in de groote manufactuur- magazijnen worden tegenwoordig op groote schaal gedreven. Op écu dag werden drie vrouwen in hechtenis genomen, die van ue uitgestalde goe deren eenige kostbare zaken hadden weggenomen Bij een onderzoek in hare woningen werd zooveel gestolen goed gevonden, dat men er een winkel mede zou kunnen opzetten. Op denzelfden dag vervoegde zich een jongen bij een goudsmid om trouwringen te zien. Hij deed zich als doofstom voor en vertoonde een lei. waarop de bestelling geschreven stond. Ter wijl de winkelier bezig was de prijzen op de lei te schrijven, nam de quasi doofstomme, met een waarde aan ringen van meer dan 500 fr. de vlucht. Het proces tegen Parnell en zijn medebe— klaagden is Donderdag begonnen. Parnell wenschte verdaging totdat aan de beklaagden al de bijzonderheden van de in de aanklacht opgesomde overtredingen zouden zijn bekend gemaakt. Aan dit verlangen is gevolg gegeven opdat de beklaagden zich op hunne verdediging kunnen voorbereiden. Bij de Donderdag in het huis van afgevaar digden gevoerde finantieele beraadslaging gaf de minister van financien Bitter als zijne overtuiging te kennen, dat de gedrukte toestand van handel en bedrijf der laatste jaren nu spoedig- ten einde zou zijn, om plaats te maken voor een tijdvak van grootere levendigheid. De staat van de opbrengst der middelen was in de jongste zes maanden veel gunstiger dan in het voorjaar. - In den omtrek van Homberg, in Pruisen, is een magazijn, waarin een aanzienlijke hoeveel heid dynamiet lag, in de lucht gevlogen. Van het gebouw is niets overgebleven. De plaats waar het gestaan heeft is thans een diepe kuil. Het onheil heeft niet alleen in den omtrek, maar ook te Ruhrort, aan de overzijde van den Rijn, groote schade aan de huizen aangericht. Men hoort niet dat er menschen zijn omgekomen; alleen weet men dat een werkman zwaar werd gewond. De proefnemingen met den stoom-oranibus te Dresden ziju goed geslaagd. Het plan bestaat om het voertuig vooral te bezigen voor het vervoer van passagiers en goederen van en naar de omliggende plaatsen. Te Berlijn is thans bij politieverordening verboden, op straat een stok of parapluie onder den arm te houden, dit verbod is uitgevaardigd naar aanleiding van de vele ongelukken, die sins geruimen tijd in druk bezochte straten door die manier van dragen zijn te weeg gebracht. De vermaarde Lamberti-toren te Munster zal moeten worden afgebroken. De commissie, van regeeringswege met een onderzoek omtrent den toestand belast, heeft verklaard, dat er in het fondament twee nieuwe scheuren zijn ont staan, het gebouw naar het noordwesten overhelt, sinds'kort nuar het westen draait en dat de ingediende verbeteringsplannen onuitvoerbaar zijn bevonden, terwijl het ook overigens blijktdat er niets anders overblijft, dan alles hoe eer hoe beter te sloopen. teneinde de beschadigde huizen die een dreigend levensgevaar opleverdenalthans zoo spoedig mogelijk te kunnen herstellen en dientengeeolge vertrok nog deuzelfden avond een extratrein met werklieden en materialen van Laibach naar Agram. Het is onmogelijk de schade te berekenen. Het aantal doode en gewonde personen wordt op 30 geschat. De overheid heeft onmiddellijk alle veiligheidsmaatregelen genomen welke in hare macht staan. Een telegram van den Keizer werd nog denzelfden dag ontvangen waarin den Banus van Croatie verzocht werd zoo spoedig mogelijk nadere bijzonderheden aan den Keizer mede te deelen. Gelijk een telegram reeds heelt gemeld, is door den Keizer een som van 10.000 fl. beschikbaar gesteld om in den eersten nood te voorzien. Agram, 10 November. De schade door de aardbeving aangerichtwordt bij benadering geschat op drie millioen afgezien van de on berekenbare schade door de kerken bijzonder door de domkerk geleden. Gisteren nacht en heden ochtend in de vroegte werden weder eenige zwakke stooten gevoeld. Ook van het platteland komen van alle zijden berichten, omtrent de geleden schade. 11 November. Heden voormiddag ten 11.25 herhaalde zich de aardbevingdie gisteren door vijf lichte schokken werd voorafgegaan. Daardoor ontstond er opnieuw een paniek. De winkels zijn weer gesloten en ondanks de nattige koude kampeeren de lieden in het open veld. Velen nemen er de vlucht, De sterkstetot dusver gevoelde aardstoot had plaats tijdens het lezen van het protocol in den Landdag. Alles vluchtte verschrikt. Het protocol is met moeite bekrachtigd. De Landdag is verdaagd. Omtrent de aardbeving, die in Oostenrijk is waargenomen wordt gemeld dat zij Dinsdag te Weenen voorkwam dien ochtend tusschen half acht en kwart voor achten dat verschil lende schokken gevoeld werden met eene op- en mergaande beweging. Te Weenen zelf veroor zaakte zij geene ongelukken. Volgens de beeichten bij het meteorologisch centraalbureau ingekomen, strekte de aardbeving zich over een buitengewoon aroote oppervlakte uit; over het geheele weste lijke deel van Turkije Bosnië, Dalmatie, Istrie, Carinthe Stiermarken Beneden-Oostenrijk westelijk Hongarije tot aan den Donau en Croatie. Van ongevallen wordt in de Weener bladen nog niet gesproken. Op de meeste plaatsen bleven de slingeruurwerken door den schok stil staan zoo o. a. op alle stations der Südbahn zoodat dc juiste tijd van den eersten schok oreral met nauwkeurigheid bepaald kon worden. Ten aanzien van de verwoesting van Agram de hoofdstad van Croatie welke door de aard beving het ergst schijnt geleden te hebben, meldt de correspondent te Pesth aan de Times slechts dat volgens ingekomen berichten „ver scheidene kerken, het paleis van den aartsbis schop, eenige openbare gebouwen en ongeveer 200 woonhuizen ingestort zijn. Ook moeten verscheidene personen bij de ramp het leven verloren hebben." In een Reutertelegram uit Weenen aan de Encelsche bladen wordt gemelddat te Agram drie schokken gevoeld werden waarvan tussehen den eersten en den tweeden een vol uur verliep. Een schok was zoo hevigdal hij 10 seconden aanhield en geen enkel huis onbeschadigd bleef. Muren daken en schoorsteenen vielen in de straten neder en verwondden of doodden ver scheidene personen. Een algemcene paniek heerschte er in de stad. Zeer vele inwoners en onder hen de aartsbisschop vluchtten. Dc burge meester telegrapheerde naar Laibach om onmid dellijk metselaars en bouwmaterialen te zeuden, Uit Ragusa wordt gemeld dat de bewoners van Dulcigno nu zelfs weigeren naar Derwisch- pacha te luisteren en dat de Albaneezen die in Italië wonen naar beweerd wordt het verbond tot verzet aansporen. Te Scutari heeft Derwisch een vriendschappelijk gesprek gehad met de hoofden der Liga en hen aangeraden zich te onderwerpen. De Sultan wil volstrekt nietdat^ zijne ministers zich verder met de zaak bemoeien. Hij telegrapheert zelf aan Derwisch en verbeeldt zich dat alles nu wel beter gaan zal. Turkije heeft op het oogenblik 60.000 man in de provinciën die aan Griekenland grenzen een getal dat eerlang nog met 30.000 wordt vermeerderd. Men spot in Turkije met de Grieksche wapeningen. De ongunstige berichten omtrent den gezond heidstoestand van den Czar worden thans ook door the Times tegengesproken. Aangaande het politiek proces te St. Petersburg meldt de berichtgever van Daily News, dat Ac zoogenaamde schrijnwerker in het winterpaleis die°den bekenden aanslag pleegdeeen zekere Hallurin is geweesteen gewezen studentge boortig uit Viatka. De man die hem het dynamiet heeft geleverd, bevindt zich in handen der justitie. Ook twee lieden die erkennen te hebben medegewerkt aan het graven van de mijn bij den spoorweg te Moskou. De beschuldigden zijn zeer bedaard en ver dedigen zichzelven. De gemeenteraad van St. Petersburg heeft het voorstel in overweging genomen dat hem door de Russische Electroteehnische maatschappij is gedaan, om den boulevard Newsk over een lengte van zeven kilometer met electrisch licht te verlichten. De proef is du3 groot genoeg om later over de wenschelijkheid van het al of niet uitbreiden dier toepassing een oordcel te vellen. WAALWIJK. Aanstaanden Zondag zullen de volgende stukken op de repetitie der Liedertafel gezongen worden 1. La Patrouille ^an Ackere. 2. De grenzen Hol. 4. Hoe zoet is de morgen van 't leven. Hol. Tilburg, 10 November 1880. Bij kon, bt sluit is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Tilburg mr. H. C. F. Rits, te Waalwijk. De twce.de kamer der staten-generaal heeft met eene groote meerderheid (58 tegen 10) het ontwerp Strafwet aangenomen. Het onlangs door den heer Th. Van Delft toegezegde portret van den directeur der Lie dertafel waarvan wij in een vorig nummer melding maakten, prijkt sinds een paar dagen in een prachtige lijst, versierd met de attributen der toonkunst, op de zaal, van Musis. Wij meenen niet te veel te zeggen wanneer wij als onze overtuiging geven, dat het keurig is afgewerkt. De gevestigde naam van den vervaardiger bleef ons trouwens hiervoor borg. Het is, zooals op den avond der aanbieding beloofd werd, geheel en al „de echte Frans". Verschillende personen, die het reeds zagen roemen de treffende gelijkenis evenzeer als de zuivere bewerking, en verklaren allen onder de menigvuldige producten van den heer Van Delft in dit genre, er nog geen te hebben gezien, zoo gelukkig geslaagd en zoo schoon bewerkt als dit. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen zal tot nader order geen gebruik maken van de haar door de regeering toege kende bevoegdheid om eenige treinen op het Noorder- en Zuidernet der staatsspoorwegen op te heffen. Die treinen zullen dus ook na 14 November, althans voorloopig, worden gehand haafd. Blijkens een brief uit het klooster op den St. Bernard in Zwitserland is het gerucht omtrent eene voorgenomen opheffing van dat gesticht ten eenenmale ongegrond. Nooit is er sprake geweest van het klooster te verlatenmen is er ten volle overtuigd dat ook overigens in Zwit serland niemand ooit jdaaraan heeft gedacht. Daar men in het buitenland scheen te meenen, dat het klooster na de doorboring van den St. Gothard eigenlijk zijne reden van bestaan had verloren, voegt de schrijver er bij: De St. Got hard ligt te ver van den St. Bernard om te kunnen verwachten dat wegens den St. Gothard- tunnel het aantal reizigers over den St. Bernard zou verminderen. Ik vermoed nietmaar ver wacht met zooveel te meer redendat ons klooster door het bestaan van dien tunnel, even als na de doorboring van den Mont-Cenis zijn toevloed van reizigers en bedevaartgangers zal zien vermeerderen. Dezer dagen heeft te Amsterdam eene poging tot diefstal plaats gehad die door de gevatheid van eene dienstbode nog gelukkig verijdeld werd. Maandagavond vervoegden zich in het huis No 233 op de Heerengracht een man en vrouw. De man gaf voor geheim dienaar van de politie te wezen en te weten dat de dienstmaagd een paar gevonden oorbellen in haar bezit had, welke toebehoorden aan de vrouwdie hem vergezelde. Of zij dus eens terstond haar goud wilde afhalen en hun dit verioonen. De vrouw, die bij hem was zou wel zien wat haar toe behoorde. De dienstbode was wel wat ontsteld, doch niet zoo vervaard of zij vroeg den stillen diender 't bewijs dat hij een zoodanig persoon was als hij voorgaf. Toen de man op deze wijze om zijne papieren gevraagd werd veranderde hij van toon en verzekerde ze dadelijk te zullen gaan halen, hetgeen hij ook met groote gezwind heid scheen te gaan doen, vergezeld van zijn gezellin. Hij heeft zich echter niet meer vertoond en bij de politie was niets van een zoodanigen rechercheur bekend. Men schijnt hier met eer» brutale poging tot afzetterij te doen te hebben gehad of mis schien heeft men het huis willen verkennen. Eene afzonderlijke bewaking van deze woning heeft geen resultaat opgeleverd. Naar men verneemt heeft al reeds een korten tijd geleden een persoon een verhoor van de politie ondergaan ia verband met de inbraken, die tegenwoordig in Amsterdam geschieden. Uit het feitdat de man weer op vrije voeten werd gelaten mag wel voorondersteld worden dat dit verhoor tot dusver niets heeft opgeleverd. Naar aanleiding van den diefstal met inbraak in de Sarphatistraat no 57 is door den officier van justitie een onderzoek in loco ingesteld. Eergisteren nacht omstreeks 3 urer. heeft te Amsterdam een brutala aenval plaats gehad op een agent van politie. Op het Jan Hansenpad nabij Kwakersdijk buiten de voormalige Raampoortliep de man te surveilleeren en is toen aangevallen door een drietal personen. Deze lieden hebben den dienaar van politie deerlijk toegetakeld met een stok en ook een flesch schijnt als wapen gediend te hebben. Half bewusteloos geslagenheeft men daarna den ongelukkige meegesleept en getracht in het water te werpen. De agent, die niettegenstaande zijne^ hevige verwondingen zoo krachtig mogelijk om hulp riep werd nog in tijds ontzet door een paar bewoners van een nabij gelegen pand, ter wijl zijn aanvallers op dc vlucht gingen. Over het geheele lichaam pijnlijk gekneusd en^ ook waarschijnlijk inwendig beleedigd daar hij tel kens bloed opgeeft moest de man naar zijn woning gebracht worden. Later is hij ter ver pleging in het gasthuis opgenomen. De verwonde schijnt te zwak te wezen om aanwijzingen te kunnen doen. Het schijnt evenwel dat hij zijn aanvallers niet k.i. - en dat hij deze lieden 'snachts had nagespeurd. Een 19jarig arbeider C. S., wonende onder Bergen-op-Zoomis naar 's Bosch vervoerd, beschuldigd van moedwillige brandstichting. Op een jachtpartij op Wolfheezen is de heer v. d. W. uit Nijmegen bij ongeluk door een der andere jagers doodgeschoten.^ liet schot drong door zijn hoofd, waardoor hij onmiddel lijk een lijk was. Een der zwaar gekwetsten bij het spoor wegongeluk te Herstaleen zekere Beaurioux is Tn een hospitaal te Luik overleden. Het aantal der bij dit ongeval omgekomen personen is hierdoor tot zeven gestegen. Aan het station Veldrop Limburg zijn door de Rijksambtenaren op een spoorwegreiziger aangehaald en verbeurd verklaard drie gouden en negen en twintig zilveren horloges, een gou den horlogeketting en dito ring, welke goederen men frauduleus uit Pruisen naar Nederland trachtte in te voeren. Nieiiwkuik, 12 Nov. Gisteren vierden Nor- bertus Kipping en Petronella Pullens hun zil-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2