Nummer 94. Zondag 28 November 1880. 3e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. De Verstootene. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk r-crsr>cra2nrMi Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekenddat het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1880, door Heerer. Gedeputeerde Statenbij besluit van 18 November jl., G. no 7, 2e afdeeling, is goedge keurd an aan den gemeente-ontvanger ter invor dering toegezonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LTEMPT. Waalwijk 25 November 1880, Krachtens de wet betreffende de rechterlijke organisatie dezer dagen door de Fransche Kamer aangenomenen volgens welke de onafzetbaar heid der rechterlijke macht voor een jaar is geschorst kunnen op het oogenblik in Frankrijk, althans wanneer de senaat het ontwerp aanneemt, niet minder dan 4075 reehters worden afgezet, en zonder twijfel zal door de Regeering van deze hare bevoegdheid een ruim gebruik worden gemaakt. Met name zal de wet worden toege past op de rechters of rechtbanken welke bij voortduring personen vrijsprokendie bij de jongste kloostersluitingen zich hebben verzet of de politie beleedigd hebben. Men kan zich daar dus wel op eene radicale zuivering voorbe reiden. Men twijfelt er niet aan of in den senaat zal eene meerderheid ten gunste van het ontwerp worden gevonden. Opmerkelijk mag het heeteu dat al menig dagblad datnog kort geleden het beginsel der onafzetbaarheid met hand en tand verdedigdethans na de eigenaardige von nissen van sommige rechtbanken berusten in de nieuwe wet. De kamer heeft het eerste artikel van de wet op het kosteloos lager onderwijs aange nomen. De senaat heeft den ministergeneraal Farre, XVII. Het Diner. ,/Kom oude jongen", zeide Deane. //Zoodra gij in de versche lucht komtstaat gij weder zoo vast op uwe been en als het kasteel te Was hington. Kom mede wij zullen zien waar wij verder den nacht zullen doorbrengen." - En arm in arm verlieten zij de eetzaal en gingen naar buiten. Uitgesteld. Toen George Dallas den volgenden morgen opstond had hij een gevoel alsof de fortuin hem gunstig begon te worden want hij was in het bezit van een tienpondbankbiljet welke hij den vorigen nacht met het biljartspel had gewonnen. Hierdoor was hij nu in staat zijne hospita te betalen en de ellendige woning te verlaten, welke door de driftgemeenheid en heerschzucht der meesteres hem nog onaangenamer gemaakt was. Zonder den tijd te verliezen pakte hij het wei nige dat zijn eigendom kon heeten, als boekeu, teekengereedschap en eenige kleedingstukken in twee kleine koffers bijeen droeg deze zelf de trappen af en zette ze op een wagen. De hospita stond in de deur en zag haren commensaal na, terwijl deze met den wagen medeging, welke spoedig uit de small» donkere straat verdween. Zij verwonderde zich dat hij in staat geweest washaar de achterstallige huur niet alleen te betalen maar haar zelfs met eene week huur schadeloos te stellen voor zijn onverwacht ver trek. Toen zij hem daags te voren met hare gewone grofheid en onbeschaamdheid gemaand had had hij er niets van gezegd dat hy geld te wachten had maar slechts de hoop uitgedrukt Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. gekozen tot onafzetbaar lid, met 138 stemmen tegen 128 op Dupté. De kamer heeft aangenomen de eenvoudige motie om tot de orde van den dag over te gaan, zonder meerzooals de regeering verlangde, bij de interpellatie van Lavieillenopens het optre den van Cloué als minister. Voor de rechtbank is Donderdag dc zaak in behandeling gekomen van geqerael de Cissey tegen Laisant (proces wegens laster.) De generaal verscheen ter terechtzitting in groot uniform. De advocaat van Laisant vroeg uitstel der procedure totdat de parlementaire enquête in de zaak van den generaal afgeloopen is. De rechtbank wei gerde na overwegingde behandeling der zaak te schorsen. De minister van marine heeft aan de dagbladen een telegram van den gouverneur van St. Louis medegedeeldwaarin bericht wordt dat dr. Lenzde Duitsche wetenschappelijk rei ziger na over Marokko Timbuctou bereikt te hebben te Medina (Senegambie) is aangekomen. Hij wordt geacht de vierde Europeaan te zijn die doorgedrongen is tot Timbuctou. De eerste was de majoor Laing, in 1826, die vermoord werd en wiens papieren verloren zijn geraakt de tweede was du Cailluwien het in 1828 gelukte zoover te komen, de derde Barth, die van September 1853 tot Mei 1854 te Timbuctou was gebleven. De afgevaardigde Léon Renault zal binnen eenige dagen bij de kamer een wetsontwerp in dienen betreffende de doorboring van den Sim- plon In den laatsten tijd zijn tusschen Frankrijk Zwitserland en Italië onderhandelingen begonnen om tot uitvoering van dit plan te komen en van ofiicieuse zijde meent men te weten, heboen Zwitserland en Italië geldelijke ondersteuning beloofd om de onderneming tot een goed einde te brengen. De heer Renault vraagt in zijn eerlang in te dienen wetsvoorstel een subsidie van 40 millioen van den Staat. De geamnestieerde Humbert en zijn vriend van haar welhaast te zullen betalen, „Van waar komt hij aan dat geld?" vraagde de oude zich at, terwijl zij hem nazag. „Zoo hij er maar op eene eerlijke wijze aan gekomen is En waarheen zou hij nu gaan Hij heeft het den kruier niet gezegd, tenminste niet zoo luid dat ik het gehoord heb. Maar wat gaat het mij aan Ik zal liever de kamer schoon maken en het bordje er voor zetten." Met deze woorden ging vrouw Gunther in hare ellendige woning alwaar weldra een vreese- lijk geraas ontstond van schelden en razen ver gezeld en dat eenige uren duurdegedurende welken tijd George Dallas zijn tocht deed r.aar Amherst. Het was middag toen hij aldaar aankwam en terecht dacht hij dat het te vergeefs zijn zou op dezen tijd reeds naar zijne moeder uit te zien. Hij liep den spoorweg overdoor de velden heen en beklom eindelijk langs eeu moeie- lijken landweg eenen kalen heuvelvan waar hij den weg naar Poynings kon overzien. Hier zette hij zich neder en had nog niet lang gewacht toen hij een rijtuig zag aankomen waarop hij, hoe meer het naderde, de livrei van Mr. Car- ruthers herkende. Toen het rijtuig voorbij was, sloeg hij ook den weg naar de stad in. Het was marktdag en onder de vele racnschea, die elkander in de straten verdrongen kon hij hopen, onopgemerkt te blijven terwijl hij met de han den in den zak in de nabijheid der herberg voor het raam van den eenigen boekwinkel te Amherst bleef staan. En niemand lette dan ook op den zoon van mrs. Carruthers zelve. Toen haar wagen voor de herberg stil hieldwas Page, de her bergier onmiddellijk bij de hand om het portier te openen en de dame met ouderwetsche be leefdheid naar binnen te geleiden. George Dallas beschouwde de groote, slanke gestalte zijner moeder met een gevoel van liefde en dankbaar heid gemengd met bitterheidtoen zij in de Ciprianidie bij de aankomst van Louise Mi chel op 3 Novembereen commissaris van politie en eenige agenten voor ellendelingen lafaards en lecgloopers uitgescholden hadden hebben heden voor de Correctionele rechtbank terecht gestaan. Humbert is -tot 15 dagen gevangenisstraf en Cipriani tot 1 maand en beiden tot 200 fr. boete veroordeeld, Een nieuwe wijze van duelleren. Twee broeders Auguste en André Bernite Parijs waren verliefd op een en het zelfde meisje. Om de quaestie uit te maken besloten zij tot een duel met rlium. Zij zouden te gelijk beginnen te drinken, tot een hunner zich over wonnen verklaarde. Dezer dagen liad het duel plaats. Na het negende glas zakte de jongste onder tafel en zijn broeder wilde zegevierend heengaan toen hij door een congestie getroffen werddie zijn vervoer naar het hospitaal noodzakelijk maakte. De ander is later zonder dat men weet waar heen verdwenen. Louise Michelde geamnestieerde petro- leuse heeft in eene bijeenkomst van socialisten als volgt haar programma uiteen gezet Er moet gehandeld worden zooals de Russische nihilisten doen. Wij zullen voortaan niet meer in massa optreden wij zullen een aanwijzen die vermoorden moeten deze moet alleen araan. Eerst als allen gevallen zijn die onze broeders vermoord en belasterd hebben dan zal de ge rechtigheid bevredigd zijn. Wij zullen onze offers niet betreuren, wij zullen ze verheerlijken. Niemand zullen wij genade schenken: wij zullen onbarmhartig zijn. Toen ik Parijs verlietwas Parijs dood thans is Parijs weder ontwaakt en tot in de steppen van Rusland heeft de Revo lutie zich verheven. De koningen vallende kerken zijn stom en het volk voor hetwelk wij, is 't noodigmoeten stervenblijft overeind. Een kogal meer of minder is ons onverschillig. De beulen mogen beproeven ons het hart uit te scheurenmet des te minder mededoogen zullen wij ons werk uitvoeren. Die na ons komen zullen de volle Revolutie hebben en wij woniug verdwenen wasging hij langzaam de herberg voorbijde hoofdstraat door en trad eindelijk in den winkel vau den eersten mode handelaar waar hij naar handschoenen vraagde en langzaam met den schijn van niet te kunnen besluiten de verschillende pakken doorzocht, toen kort daarna ook zijne moeder den winkel bin- nontrad. Zij nam den stoel, dien de winkelier haar aanbood verlangde insgelijks handschoenen te zien en terwijl de winkelier met zijn rug naar de toonbank gekeerd stond stopte zij haren zoon een papiertje in de hand. Het bevatte de met potlood geschreven woorden „Binnen tien minuten bij den tandmeester Davis aan de andere zijde der straat." „George Dallas betaalde zijn handschoenen en vertrok. Terwijl hij als een onbekende zijne moeder moesL voorbijgaan kwam er een gevoel van den bittersten toornniet tegen haar, maar tegen zijn stiefvader, in zijn hart op. „Hij zij vervloekt", bromde de jongeling, terwijl hij de straat doorging. „Welk recht heeft hij dan mij als een hond en haar als een slavin te behandelen Niets van alles wat ik gedaan heb, of nog doen zal, geeft hem het recht tot zulk eene handelwijze." Het huis van mr. Davis onderscheidde zich van al de nette zindelijke huizen van Amherst door bijzondere netheid en zindelijkheid. Ook was het dienstmeisje dat op- het kloppen van George zich vertoonde bijzonder netjes en vrien delijk. Zij zeide dat haar meester nóg niet te huis was doch spoedig zou komen en wees den jongeling in de woonkamer van den tand meester. Het geluk was hem gunstig. Rehalve hij was er niemand en nog had hij niet. lang op den hooge, harden stoel, met paardenharen zitting gezeten toen hij buiten de deur opnieuw de stem van het vriendelijke dienstmeisje hoorde. „Neen mevrouwmijnheer is er niet maar zal spoedig te huis komen." zullen voor niets terugdeinzen om ons de heer schappij te verzekeren. De" een na den ander van ons moet handelen en ik begeer de eerste te zijn die het moorden begint. De vergadering heeft deze krankzinnige taal luide toegejuicht en liet de commune en de internationale leven Nadat de troepen der Kaap-kolonie in den laatsten tijd een aantal gelukkige kleinere scher mutselingen met de Basuto's hadden arehad, is het aan generaal Carrington thans gelukt hun een groote nederlaag toe te brengen. Met 1500 man heeft hij eene afdeeling van 5000 Basuto's, die hem van drie verschillende zijdentegelijk hadden aangevallen, op de vlucht geslagen en hun een verlies toegebracht van 300 man. Zijne troepen hadden slechts een zeer gering verlies. In Ierland blijft de toestand nog steeds dezelfde. Behalve dat men sommige landeige naren laat „Boycotten", d. w. z. hen evenzoo behandelt als kapt. Boycott en hun bedienden en leveranciers verbiedt iets voor hen te doen of hun iets te verkoopen, worden ook weer ver scheidene moordaanslagen bericht. Zoo heeft men te Castleconnell op een pach ter door het venster van zijn slaapkamer gescho ten, maar zonder hem te raken. Het huis van een anderen pachter, die een stuk gronds, waar van een ander verdreven was, in pacht genomen had, is tot den grond toe afgebrand; de man en zijn gezin ontkwamen met moeite aan den dood in de vlammen. Te Ballzmore is de knecht van een pachter, die hetzelfde gedaan heeft, door een troep man nen aangevallen en zoo deerlijk mishandeld, dat hij in levensgevaar verkeert. Vier mannen, de aanvoerders der bende, die te Longhrea het huis van de verdreven weduwe herbouwden, alsmede de weduwe zelvezijn deswege in hechtenis genomen, 78 door de land-league bedreigde personen zijn thans onder de bijzondere bescherming van de politie gesteld. Te Chatam is bevel ontvangen om bet tweede En een oogenblik later trad zijne moeder de kamer binnenen innig drukte zij haren zoon aan haar harten de liefdevolle toon harer stem klonk liefelijk in de ooren van den zoon. „Ik ben welmoederen kan u niet dank baar genoeg zijn. Maar uw brief heeft mij ont steld. Wat wildet gij fer mede zeggen Is het u inderdaad gelukthet geld bijeen te brengen, en welke middelen en wegen hebt gij daartoe gebruikt „Nog heb ik het niet hernam zij levendig terwijl zij hare hand op zijn arm legdeals om hem gerust te stellen. „Doch het is slechts een kortstondig uitstel. Binnen twee of drie dagen heb ik de som.i' Op het hooren der eerste woorden was George alle moed ontzonken, doch de laatste stelden hem weder gerust. „Ik ben zeker ze te ontvangenGeorge," vervolgde mrs. Carruthers„en zoo ze dienen moet om u te reddendan zal het mij nooit berouwen dien prijs betaald te hebben." „Zeg het mijmoeder welke die is smeekte George angstig. „Herinnert gij -u nogGeorge dat gij in den nachttoeu gij naar Poynings gekomen waart, om bij mij redding Je zoeken, van mijne dia manten spraakten het mij verweetdat ik juwcelen droegwaarvan een zeer klein gedeelte u redden kon „Ik herinner het mijmoeder", hernam George, terwijl zijn gelaat een ernstige plooi aannam. 0Ik was onbeschaamd genoeg u zulk een verwijt te durven doen op het oogenblik dat gij mij alles gaaftwat gij bezatMaar ik hoop dat gij het vergeven en vergeten hebt. Was het mogelijk dat gij de diamanten maar neen gij zeidet mij dat het farailie-juweelen waren." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1