Duitschland. Zwitserland. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stam] UITVOERINGEN. bataljon ran liet 25e infanterie naar Ierland te zenden. In de fabriek der New British Iron Comp. te Ruabon is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Even na 7 uur 's morgens sprongen twee groote stoomketels. Vier werklieden werden op de plaats gedood en 13 anderen kregen zware brandwon den en andere kwetsuren, zoodat men voor het behoud van sommiger leven vreest. De keet, waarin de ketels warén opgesteld, benevens ver scheiden aangrenzende fabrieksgebouwen waren door de weggeslingerde ketelstukken geheelenal vernield. Om zich een denkbeeld te vormen van den omvang der armoede, die in gewone omstandig heden te Londen heerscht, dienen de volgende cijfers: In September 11. waren 82,994 armlastigen in de hoofdstad, waarvan 43.070 in werkinrichtin gen waren opgenomen en 36,924 ondersteuning te huis ontvingen. Het getal armen nam sedert hetzelfde tijdstip van het vorig jaar met 6048 toe. Alleen iü liet Oostelijk district van Londen nam de armoede niet toe. Er is weder een ernstig spoorwegongeluk in Engeland gebeurd. Een uit Chester komende trein weigerde aan de remtoestel te gehoorzamen en kwam aan het station Birkenhead in botsing met een goederentrein. De eerste wagen werd verbrijzeld en de passagiers kregen min of meer ernstige kwetsuren. Van een hunner, den heer Conway van Chester werden de beide beenen gebroken. Zes andere kregen kneuzingen aan 't lichaam. De belangstelling in de zoogenaamde «Joden; debatten" van den Pruisischen Landdag was zoo groot, dat de toegangsbewijzen voor het publiek, die de opkoopers hadden kunnen machtig worden, tot voor 100 mark verkocht werden. Het volledig verslag van die debatten zal, bij wijze van brochure worden uitgegeven en ver spreid. De Köluische Zeitung, die evenals hare partij, de nationaal-liberalen, steeds in deze voor zwijgen en bemantelen geweest is, betreurt dit zeer, omdat, zegt het blad, zulks de agitatie zal levendig houden. Daar evenwel nevens het gif wat men zoowel het een als het ander kan noemen ook het tegengif zal worden geboden bestaat er niet veel gevaar dat publiciteit in deze verkeerd werken zal.. Blijkens een besluit van den Bondsraad zal ook dit jaar weer door den rijkskanselier eene verlenging voor een jaar worden aangevraagd van den kleinen staat van beleg voor Berlijn enz. De heer Oscar Carré, die thans te Han nover voorstellingen geeft, heeft een groot verlies geleden. Zijn kostbaar schoolpaard, de zweet- voshengst „Sceiron", waarvan de waarde op 150,000 Mk. geschat werd, is plotseling gestorven. De groote raad van het Zwitsersch kanton Zug heeft nu ook van zijn bevoegdheid gebruik gemaakt om te besluiten tot wederinvoering van de doodstraf. Het Kanton Luzern zal in deze eerstdaags ook een beslissing nemen. Cairoli antwoorde in dc kamer op verscheidene interpellaties en verdedigde daarbij de staatkunde der regeering sedert het congres te Berlijn. De regeering zeide hij wil den vrede. Toen de mogendheden besloten tot een demonstratie ter zee kon Italië niet achterblijven. Hij hoopt, dat de Porte zal wijken voor de noodzakelijkheid en de besluiten van het congres nopens Grieken land zal nakomen. Het Berlijnsche tractaat draagt aan Erankrijk alleen de bescherming der geestelijken in het Oosten op, maar de andere mogendheden hebben het recht de personen, tot haar natie behoorendte beschermen. Italië wil niet voor den invloed bukken van een ander land maar ook geen onbillijken invloed uitoefenen. Depretis antwoordde op eene interpellatie be treffende den binnenlandscheu toestand. Hij verklaart dat deze bevredigend is. Uit Ragusa wordt getelegrafeerd dat ge heel Albanië in opstand is en de telegraaf vernietigd. Telegrammen uit Scutari bevestigen dit niet. Dulcigno zal morgen aan Montenegro worden overgegeven. Bij Spezzia heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een Iraliaansche stoomboot en het Eransche schip Oncle Joseph. Laatstge noemde bodem zou met 200 personen gezonken zijn. De Tiber is weer binnen zijne oevers te ruggekeerd. Dulcigno is thans eidelijk bezet maar voorshands nog slechts door de Turkendie er zich Dinsdag onder Derwisch-pacha na eene kleine schermutseling met de Albaneezen van hebben meester gemaakt. Die kleine schermut seling tusschen twee haakjesis later gebleken een gevecht van acht uren te zijn geweest, waarin beide partijen ernstige verliezen leden. Maar Derwisch moest nu wel handelen. Van uit Scutari werd zijn achterhoede ernstig bedreigd en hij had lichtelijk tusschen twee vuren kunnen gerakanwanneer hij zich met verdere pour parlers met die van Dulcigno had ingelaten. Beter laat dan nooit zeker. Wanneer nu de overdracht aan Montenegro maar niet te lang ophoudtHet plan is dat de Montenegrijnen de stad onmiddellijk na het vertrek der Turken zullen bezetten en wel onder bescherming van de internationale vloot, die op deze wijze thans eindelijk ook wat te doen krijgtalthans in de gelegenheid wordt gesteld zich na het maken van althans eenig figuurnaar de vaderlandsche wateren terug te begeven. Sarah Bernharnt oogst ook te New-York on verdeelde bewondering in en speelt er voor stampvolle zalen. Den avond voor de eerste voorstelling werden voor de plaatsen fabelachtige prijzen betaald. Zoo verkocht men een loge voor f750 en brachtten twee plaatsen in de stalles bij opbod f 135 op. Zij zal te New-York 24 voorstellingen geven en daarna verscheidene andere steden bezoeken, om in Junni van het volgend jaar naar Europa terug te keeren. De huldedie haar van alle zijden gebracht wordtis der kunstenares natuurlijk hoogst aangenaam en zij zou zich dan ook zeer gelnk- kig gevoelen als die hulde niet in Amerika een zeer donkere schaduwzijde had. In de eerste plaats wordt zij naar haar zin te veel lastig gevallen door de Amerikaansche reporters die haarwaar zij zich vertoont, met een potlood in de hand vervolgen en haar met belangstelling vragen Hoe ze geslapen heeft wat zij gedroomd heeft Wat ze denkt van de spoorwegen door New-York enz. Erger kwelling voor de arme Sarah zijn echter de aanzienlijke personen. Bankiers financiers galante heeren van allerlei soortgebrilde blauwkousen geëmancipeerde dames Grieksch sprekende savantes en opgewonden jonge meisjes komen in een onafgebroken processie hun op wachting maken bij de beroemde kunstenares haar hun bewondering betuigen de hand druk ken enz. En zij moet hen ailen ontvangen, om haar populariteit niet kwijt te raken. Als men alles goed nagaatmoet men erken nen dat zij met 5000 fr. per avond niet te duur wordt betaald. WAALWIJK. Aanstaanden Zond a g zullen de volgende stukken op de repetitie der Liedertafel gezongen worden In 't Bosch. Verhulst. Les Gaulois. Lannoy. Abschieds-Lied. Stern. Tilburg, 27 November 1880. Bij de verleden dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in ons hoofdkiesdistrict, hadden 2086 van de 2990 kiezers hunne stem uitgebracht als uit Oosterhout 211 Loonopzand 108, Moergestel 36, Alphen en Riel 52, Nieuwkuik 41, Crora- voirt 17, Berkel c. a. 30, Helvoirt 31, Dongen 146, Baardwijk 43, Waalwijk 108, Goirle 43, Oisterwijk 64, Oirschot 87, Drunen 56, Hooge- mierde 19, Diessen 15, Liempde 34, Vlijmen 36, Boxtel 119, Haren 22, Udenhout 69, Hil- varenbeek 73 en Tilburg 627. Zekere M. K. is hier gearresteerd wegens diefstal van een omslagdoek nit een winkel en van brood uit een bakkerswagen. Hij is reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld geweest tot 5 jaren gevangenisstraf. Zekere V. uit Oosterhout zag zijn meisje op den weg aankomen en sprong daarop uit den in volle vaart zijnden trein om haar te gemoet te snellen. Hij viel en kwam met beide voeten op de rails terecht twee wagens gingen daar over heen waardoor de eene voet gedeeltelijk verbrijzeld en de andere deerlijk gekwetst werd, zoodat eene amputatie heeft plaats gehad en de lijder niet buiten gevaar is. Waalwijk, 27 November 1880. De Noord-Brabantsche Stoomtramweg maatschappij heeft aan Gedep. Staten vergunning gevraagd tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van de Wagenstraat bij de haven, alhierin aansluiting aan den tram Tilburg Waalwijk tot aan den Baardwijkschen Overlaat, teneinde bij mogelijke latere verandering der water verhoudingen aldaar den weg in de rich-" ting 's Bosch en Heusden te kunnen vervolgen. Ook heeft genoemde maatschappij een schrijven gericht aan den Raad onzer gemeentemet ver-* zoek bedot 1de aanvrage bij Gedep. fStaten te ondersteunen. De heer P. Van de Voorde wandelleeraar te Brussel zal de volgende proefondervindelijke voordrachten geven voor de Landbouw-maatsch. Breda en omstreken Alphen 29 November, 's avonds 6 ure. Liempde30 Baardwijk 1 December. Nieuwkuik2 Vrijhoeven-Capelle, 3 De Heer E. R. Corten van Maastrichtzal een voordracht houden voor de leden der land- bouwclub „Vrijhoeven-Capelle en Omstreken" op Maandag 6 December a. s., 's avonds 6 ure, in het koffiehuis van J. De Jong te Kaatsheuvel. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat van den 1 tot den 20 November bij den Burgerl. Stand alhier achtereenvo g na aangifte werd gedaan van 11 kinderen allen van het vrouwelijk geslacht. Te Capelle is in de plaats van den heer Arent lluysman, overleden, bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer W. Hagoort, met 55 van de 92 uitgebrachte stem men. Op den heer L. Vermeuléh waren 37 stemmen uitgebracgt. Z. M. heeft aan den heer mr. J. W. Van Lansberge, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als Gouverneur-Generaal van Ned. In- die, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem in die betrekking den lande bewezen; en benoemd tot Gouverneur- Generaal van Ned. Indie den heer E. 's Jacob, oud-directeur-generaal der maatschappij tot exploitatatie van staatsspoorwegen. Ingevolge het nieuwe voorschrift nopens het administratief beheer der militaire ziekenin- richtingen komen er ruim een 20tal betrekkingen open voor administrateur bij de hospitalen der 3de klasse. Hiertoe komen in aanmerking ge pensioneerde en eervol gepasporteerde of actief dienende adjudanten-onderofficier en sergeanten majoor van de landmacht. Zij moeten behalve een gezond lichaamsgestel, een doorloopend goed gedrag en veel dienstijver bezittenalsmede genoegzame ontwikkeling en zelfstandigheid- om die betrekking naar behooren waar te nemen. Zij mogen bij hunne benoeming niet ouder dan 55 jaren zijn (tenzij zij reeds als administrateur bij een infirmerie in dienst zijn), en moeten de"bewijzen leveren dat zij in staat zijn een borgtocht te stellen van f 400. Te 's Bosch is een salon geopend voor de Peinture-Bogaertsin het magazijn des heeren Bodenstaff-Gubbels Vischstraat. De Prov. Noordbr. Ct. zegt daarover het volger.de Heeft men lang reikhalzend uitgezien naar een uitvinding, die reeds zoo vaak is geroemd, - toen wij dezer dagen de schilderijen zagen ten toongesteld was onze verwachting verre over troffen en gaarne namen wij de verzekering aan, dat geen ouderscheid is te zien tusschen dc schilderstukken zelf en deze voortbrengselen van de energie en 't genie des heeren Henri Bogaerts, üieu wij geluk wenschen met zijn uitvinding terwijl wij als onze verwachting uitspreken dat een groot debiet de belangrijke offers, door den uitvinder tot volmaking zijner studie reeds ge bracht, zal vergoeden. Gevat iu sierlijk vergulde lijstkosten deze schilderijen die de voornaamste schilderstukken onzer beste meesters treffend juist weergeven T24 en in een portefeuille met geïllustreerden omslag f 12. Voor velen onzer, wier beurs den spot drijft met hun gevoel voor de schoone en verheffende schilderkunst, en die zich niet de oorspronkelijke meesterstukken kunnen aansehaffeti is de uit vinding des heeren Bogaerts een zeker welkome gelegenheid tot versiering hunner zalen en kamers. Wij raden onzen lezers aan den salon van den heer Bodenstaff een bezoek te brengen. De Arnh. Ct. bevestigt het bericht van het U. D., dat door de Arnhemsche politie een persoon gezocht wordt, die een brandbrief gericht heeft aan den heer Van N. aldaar. In den brief werd onder bedreiging, een som geëischt van f25,000, welke den schrijvei Zondag door eene vrouw op den Apeldoorschen weg moest gebracht worden. Werkelijk begaf zich eene vrouw met een pakketdat evenwel geene waarde bevatteop het bestemde uurop weg, doch wandelde verder door dan haar was aan geduid. Toen nu de verdachte het pakket in ontvangst nam en zich snel verwijderde, konden de rijksveldwachters die op post waren gesteld om zich van hem meester te maken'hem niet inhalen, en wist hij in Klarendal aan de justitie en de politie te ontsnappen. Het Journal de Liége schrijft Op meer dan 400 wordt het getal leden ge schat van geestelijke orden die uit Erankrijk verdreven door Luik ziju gekomen op weg naar Nederland. Onder hen heeft men een groot aantal Fran ciscanen Dominicanenen broeders van de christelijke leer opgemerkt. Zij hebben zeer veel bagage bij zich. SittardSusterenBeek en Elsloo zijn de Nederlandsohe plaatsen waarheen deze klooster lingen zich begeven. Donderd.-namid. had in de ijzergieterij van de firma L. J. Enthoven en Co. te 's Ilage een ongeluk plaats. Bij het gieten ontving een der werklieden onwillekeurig een stootwaardoor de bij hem staande pot kantelde en de gloeiende specie hem over een der beenen vloeide. Per rijtuig werd de man die deerlijk gebrand was naar het Gasthuis overgebracht. Voor de Arr. Rechtbank te 's Bosch kwam Donderdag iu behandeling de zaak contra den heer J. H. Poelluitgever van het dagblad „de Noordbrabanter." Onze lezers zullen zich her inneren dat de „Noordbrabanter" in zijn nummer van 19/20 September jl. den burgemeester van Oudenbosch o. m. tyran genoemd had wegens het verbieden of beletten van feestelijkheden, ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe II. C. kerk aldaar. Het O. M„ waargenomen door mr. baron van Rijckevorsel van Kesselvond dat het art. in quaestie wel degelijk honend was voor den Bur gemeester ZEA. concludeerde tot het opleggen van een geldboete van f 100 te vervangen door 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger mr. Van Mensvan Breda concludeerde tot vrijspraak eensdeels en ten andere tot ontslag van rechtsvervolging. Het woord tyran (in 't artikel gebezigd) beschouwde, hij niet als een beleedigjng. Daarenboven meende hij dat in art. 222 C. P., waarop het O. M. zijn vervolging grondde, geen sprake was van geschreven woorden doch alleen van gesprokene. Nog haalde hij aan dat het in 's ministers be doeling lag, de pers geheel vrij te laten. „Men moe: der drukpers vrijheid latenopdat zij kunne uiten wat in de natie omgaat", dit zijn, volgens den verdediger 's Ministers woorden. De uitspraak zal a. s. Donderdag geschieden. Men schijnt den persoon die de vroedvrouw te Bochum heeft vermoord en later getracht heeft ook eene andere vrouw te verworgen, op het spoor te zijn. Het is een technoloogdie zich eenigen tijd aldaar heeft opgehouden. Gelijk men weethad men gezien dat hij de vroedvrouw vergezelde maar voor de voorbijgangers onken baar bleefdoor zijne parapluie op zijde te houden. Dat was eene parapluiedie hij had geleend van den logementhouderbij wien hij zijn intrek had genomen. Na zijr. vertrek be merkte deze dat er bloedvlekken op waren. Ook heeft de politie een paar laarzen in handen weien te krijgen die hij op een andere plaats liad achtergelaten, en volkomen pasaen in de indrukselen der voetstappen op de plek van den moord. Er is een bevel tot aanhouding tegen hem uitgevaradigd. De gepantserde vloten der Europeesche volken zijn in den laatsten tijd sterk vermeer derd. Die van Engeland neemt de eerste plaats in. Zij telt30 pantserschepen van den eersten rang 11 van den tweeden 5 zonder masten en 4 kustschepen. De pantserschepen zonder masten zijn door de Engelsche ingenieurs zoo gebouwdomdat zij van oordeel waren dat een mast een pant serschip meer belemmeit dan het van dienst is. Volgens het programma dat in 1872 werd vastgesteld en weldra geheel uitgevoerd zal zijn, zal Frankrijkl6 pautserschepen van den le rang, 12 van den 2en en 20 kustschepen hebben. Rusland heeft 5 groote pantserschepen, 1 zonder masten10 kustschepen en 13 kleine monitors. Duitschland spant zich sedert zijn jongsten oorlog in om een der grootste pantservloten te krijgen. Het programma dat men bezig is uit te voeren bestaat uit 23 oorlogpantserschepen, 3 fregatten6 korvetten7 monitors en 2 drijvende batterijen. Hun best geslaagd schip is de Kaiser, die een pantser heeft van 25 c.m. dikte en een snelheid van 14 knoopen in het uur. Italië heett 11 groote pantserschepen, 4 kust schepen en 2 zonder mast met torens, voorzien van LOOton kanonnen. Hun pantsers zijn soms een halven meter dik. De Oastenrijksche vloot heeft 12 pantsersche pen. Men maakt de pantsers dikker naarmate het geschut in kracht toeneemt. Maar aan dien wedstrijd tusschen het pantser en het kanon moet eens een einde komen, als de pantsersche pen door hunne dikke wapenrusting te zwaar zouden worden om boven water te blijven en zich te bewegen. En wie weet hoe spoedig het geschut aldus de overwinning behalen zal. On langs toch is een nieuwe torpedo uitgevonden, waartegen het sterkste pantserschip niet bestand is. Sprung, 24 November. Gister avond gaf onze zangvereeniging „de Broederschap" hare eerste wintervoorstelling. De uitvoering van een zestal zangstukken bewees, dat zij in de laatste maanden aanmer kelijk is vooruitgegaan; Ook de andere nummers van het programma, zooals het kluchtspel „de Zielsverhuizing", maar vooral het blijspel Frits' Bedriegerijen", wer den schier onverbeterlijk uitgevoerd, en gaven aan het talrijk opgekomen publiek ruime stof tot applaudissement. Alle medewerkers toonden hunne taak goed machtig te zijn en hebben dan ook hunne rollen uitmuntend afgespeeld. De eer van het welslagen dezer uitvoering komt vooral toe aan den directeur Swenne. die niet alleen het blijspel uit het Fransch ver taald en in een echt Hollandsch kleed heeft gestoken, maar die ook geen moeite heeft ontzien om de uitvoering goed te doen slagen. De uitvoering werd verder nog zeer veel op geluisterd en het genoegen der aanwezigen ruimschoots verhoogd, bij het voordragen van eenige komieke coupletten door een paar leden van de rederijkerskamer te Capelle. Van den 19 tot en met den 26 November. WAALWIJK. Bevallen-. Engelina Theedora van der Geit geb. Leendert d. Elisabeth van Eeten geb. Doijer zoon. OverledenJosephus Wilhelmus van Ree 17 weken. SPRANG. Géboren: Geertruida, d. van Marcelis Schiedon en Johanna Verduim. Adriaan Marinesz, z. van Jan van Dommelen en Maria de Roon. Adriana, d. van Hendrik Bolder en Johanna Cornelia Gla- vimans. Johannes, z. van Geradus Johannes Gijs- brechts en Cornelia van Beers. Willem Frederik, z. van Antonie Hoffman en Johanna Pieternella de Jong. Dingena Adriana, d. yan Jan Niewen huizen en Elisabeth Treffers. Overleden: Adriana Sulsters, echtgenoote van Gerrit Versteeg 53 j. Jenneke de Bie 2 ra- WASPIK. GéborénElisabeth Maria, d. van J. van der Meis en A. M. Boelaars. Gehuwd-. J. Vermeulan 29 j. en G. D. Teunen 28 j. P. van den Berg, wed. van A. van der Linden 45 j. te Loonopzand. en A. van der Put 43 jaar. OverledenW. de Jong 65 jaar.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2