J. E A. DIEPEN, J. H. A. DIEPEN, f enigeWaalwijksche medekiezers, Medekiezers Diepen, Diepen, Diepen. Ir J. L BA IIL li Pi N. m, 4* HEflN, NOORDBRABANT. oor het bedanken BINNENLAND. Handelsberichten. MHVERTENTIEN/5: Kiezers Wakkere Langstraters! Immers NEEN.Wij willen niemand anders dan Kiezersvereeniging Aldeeling Tilburg. UITVOERINGEN. rtfV NI dan zullen wij een Afgevaardigde ter Tweede Kamer zenden, het Kiesdistrict Tilburg waardig, die onze belangen kent en ze verde digen zaldie door zijne veelzijdige kennis en welsprekendheid 'sLands welvaart zal weten te bepleiten. Tal van Kiezers. Waarom Tilburgsche Courant? Waarom Uw antwoord blijft gij schuldig. Wethouder van Tilburg, Lid der Provinciale Staten van Noordbra bant en President der Kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg EEN GROOT AANTAL KIEZERS. gewassen en cocospalmen die vernield werden schat men op f 1.200.000. De commissie van onderzoek naar degeleden verliezen vestigt in haar verslag de aandacht van den gouverneur op den ellendigen toestand waarin dit district verkeert. Een aantal gezinnen lijden hongerverscheidene personen kwamen reeds om van gebrek er zijn kwaadaardige koortsen uitgebroken en de ellende zal nog veel erger worden als niet spoedig hulp wordt aangebracht. In zijn antwoord betuigt de gouverneur zijn verwondering dat hij eerst na twee maanden van den nood verwittigd wordt en vraagt hij nadere bijzonderheden daar hij het verslag te onbepaald acht. Men is echter algemeen van oordeel, dat hij beter gedaan had onmiddellijk maatregelen te nemen om in den nood te voor zien. WAALWIJK. Aanstaanden Zondag 5 December 1880, des middags ten 12 ure, repetitie op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel, door de Nieuwe Harmonie, die de volgende stukken zal uitvoeren 1 Defileermarsch. Kreijn. 2. Ursule. Concert Mazurka. G. Taek. 3 Aria solo p. Trombone avec acc. de piano. J. Concone. 4 Victoria Marsch. Curth. Tilburg 4 December 1880. Bij kon. besluit is dr. H. P. M. Van den Horn van den Bos, thans leeraar aan de "Rijks hoogere burgerschool te Tilburg, met ingang van 1 December 1880 benoemd tot directeur en leeraar aan die school. In eene alhier gehouden vergadering van de Maatschappij van land— en tuinbouw voor Tilburg en omstreken is door den voorzitter mededeeling gedaan van de pogingen om eene algemecne Noordbrabantsche maatschappij van landbouw op te richten waartoe reeds de maat schappij te Eindhoven en clubs Moergestel hunne adhaesie hadden geschonken en men evenzeer van de toetreding van Breda verzekerd was. Met algemeene stemmer, werd nu tot de toetreding beslotenterwijl mede bepaald werdtot de behandeling der conc >pt statuten die reeds aan alle bestaande maatschappijen en en club3 in Noordbrabant waren gezondenover te gaan die na eene kleine wijziging werden goedgekeurd, terwijl in de volgende vergadering eene com- mis#ie uit de leden zal oenoemd worden om verder in deze werkzaam te zijn. Dinsdag-namiddig zijn de reizigersdie zich in den stoomtram van Breda naar Ooster hout alsmede die welke zich in den spoortrein van Tilbug naar Breda^ bevonden aan een groot gevaar ontsnapt. De stoomtram was juist door den gesloten sluitboomdie verbrijzeld werd over den overweg van den spoorweg aan den Teteringschen steenweg heengestoomd toen de spoortrein van Tilburg hem rakelings passeerde Ware die trein één seconde vroeger gekomen dan had men waarschijnlijk de grootste ongeluk ken te betreuren gehad. Het kind dat, gelijk in ons vorig nummer gemeld werd zware brandwonden had bekomen, is aan de gevolgen overleden. Waalwijk 4 December 1880. Aan het departement van waterstaathandel en nijverheid is aanbesteed De vernieuwing van een gedeelte van het rijsstortebed in den Baard wij kschen overlaat, behoorende tot de werken van de Maas in de prov. Noord-Brabant. Minste inschrijver de heer H. J. Dekkers, te Baardwijk voor f 3684. Tot lid der Prov. Staten van Noordbra bantis in het district Eindhoven met 549 st. gekozen de Heer W. van den Heuvel te Gel drop. De zaak van De Jongh zal Donderdag 23 dezer voor het gerechtshof te 's Gravenhage behandeld worden. In die zaak zullen 50 a 60 getuigen gehoord worden. Meer en meer begint de electriciteit als drijfkracht voor werktuigen en dergelijken een gevaarlijke mededingster van dc stoom^ te wor den. Zoo heeft de vermaarde firma Siemens en Halskete Berlijn op de nijverheidstentoon stelling te Mannheim een zoogenaamden Fahr- stuhl (toestelwaarin de mijnwerkers neergelaten en opgeheschen worden) ingezonden die door electrische kracht gedreven wordt. De constructie is volgens deskundigen zeer eenvoudig en vordert zeer weinig moeite en kosten terwijl aan het gebruik niet meer gevaar verbonden is dan aan dat van andere dergelijke toestellen. Donderdag avond ontstond te Besoijen een begin van brand doordien een kind dat op een stoof aan tafel stond, een bronolielamp omstiet Door middel van een emmer karnemelk, dien men toevallig bij de hand had, gelukte het den voortgang der vlammen te stuiten. Men schrijft uit Akkrum gemeente Utin- geradeelaan de Zw. Ct., dat in die gemeente, dorp Oldeboornwaar de heer E. Halstma Muiier burgemsestcr is, het volgende is voorge komen Na de herbenoeming van den burgemeester werd de aanstelling van ambtenaar van den burgelijken stand vergeten (art. 149 gemeente- wetj. Sedert zijn zestien huwelijken gesloten die thans onecht heeten. Nu is er, tengevolge dier achteloosheid advies gevraagden het antwoord luide overtrouwen. Eén dier paren is reeds in 't bezit van een kind dus dat is onecht geboren. De mau is reeds dood Ware hier kapitaalwat zou het einde zijn Men wildat deze vrouw een eisch van schade vergoeding tegen den Burgemeester zal instellen van p. m. f 5000. Van de overige vijttien paren zullen zijdie het wel met elkaar meenenongetwijfeld zich spoedig bereid verklaren een wettig huwelijk aan te gaanterwijl mochten er onder zijn, welke nu reeds «berouw" gevoelendeze zon der tchtscheidiug van elkander kunnen gaan Te Baardwijk is Woensdagavond iemand in den sloot bij de Heul geloopenbij is er gelukkig met den schrik en een nat pak afge komen. Hoeveel menschenlevens zullen nog in gevaar moetew komen of verloren gaan vooraleer de provincie de wielen en sloten in deze gemeente behoorlijk van afsluitingen voorziet Door de héeren J. F. Pompen lid der Prov. Staten van N. Brabantte Sterksel, Pvan Hoogstraten, ingenieur, te Stratum en J. M. Blanken gepensioneerd ritmeester der cavallerie, te Eindhovenis aan Z.E. den minister van waterstaat, enz., concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een locaal-spoorweg, uitgaande van den staatsspoorweg te Eindhoven, langs Geldrop, Heeze, Leende, Maarhecze en aansluitende aan den spoorweg Antw.-Gladbach, nabij Weert. De aanleg van dien weg zal voor de nijvere streek die bij doorsnijdtvan het grootste be lang zijn. De afstand naar Roermond, Maastricht en de kolenmijnen in Limburg verkort daardoor ongeveer 23 kilometers. Het is te hopen dat deze zaak bij de Hooge Regeering en de betrokken gemeentebesturen de gewenschte medewerking zal vinden. Dinsdagavond ontstond er ten huize van den landbouwer Oomen onder Bavelbrand doordien de kat een petroleumlamp was over gesprongen en brandende in het hooi van den stal was gevlucht. Weldra was het huis een prooi der rlammen. De geheele inboedelgranen een koeeen vaars en een kalf zijn verbrand. Dc schade wordt op f 3400 begroot. Het huis was verzekerd, doch de inboedel niet. In Zeeuwsch Vlaanderen laat de veiligheid weder vrij wat te wenschen over. Over diefstallen van vee wordt zeer geklaagd. Ook grootere misdaden schijnen niet uit te blijven. Blijkens de N. Rott. Ot. werd verleden week onder Re- tranch( ment een moord gepleegd op den Rijks veldwachter De Pon en deze week werd onder Oostburg een schaapsherder, daar veelal ook gebruikt als nachtwacht bij de kudde, om het leven gebracht. Indertijd is geklaagd over diefstallen aai* boord van een af meer der stoomschepen van* de maatschappij //Zeeland". Een man die aan boord van de //Prinses Elisabeth" de function van olieman verrichtteheeft thans als dader terecht gestaan. Tegen hem is 18 maanden celstraf geeischt. Hij is vroeger reeds driemalen wegens diefstal tot celstraf veroordeeld. Zooals het vaker gebeurtgeschiedde bet ook thans. Nu eenmaal te Arnhem een paar jongens zijn gesnaptdie zich aan gelddiefstal- len schuldig maakten blijkt het laterdat die knapen eene geheele bende vormen die reeds menigeen tot de dupe hunner rooverijen hebben gemaakt. Hun aantal moet thans niet minder dan 10 bedragen waarvan sommigen reeds met het gesticht op den Kruisberg hebben kennis gemaakt. In de stoompannenfabriek van de heeren Derick en Geldens te Druten is een oppassend jongeling van 21 jaren van een der verdiepingen 'op een gloeiende plaat gestort. Het ongeval werd niet terstond opgemerkt; eerst ongeveer een uur later is zijn lijk bijna geheel verbrand gevonden. Naar men meent had de ongelukkige door zijn val den hals gebroken. Waspik1 Dec. Gisteravond werd uit de haven alhier een vrouw opgehaald. Ofschoon de drenkelinge nog leefde en direct geneeskundige hulp is aangebrachtmocht men er toch niet in slagen de levensgeesten op te wekken. De ongelukkigeechtgenoote van H. V., is vermoe delijk bij het putten van water uitgegleden. 's-Bosch 2 Dec. In de gisteren gehouden raadsvergaderingwaarin de nieuw benoemde burgemeester voor het eer3t als voorzitter optrad, is o. a. besloten om tusschen 15 Januari en 15 Februari het terrein der esplanade in openbare veiling te brengen. Voorts is bepaalddat de korenbeurs in het openbaar zal worden verpacht. Met algemeene stemmen is de burgemeester tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. De uitgever van het dagblad de «Noord- brabanter" is veroordeeld tot f 50 boetesub. 3 dagen gevangenisstraf ter zake van hoon. De verpleging der zieken in het groot burgergasthuis alhier is nu voorgoed opgedragen aan geestelijke zusters der* orde van den Heiligen Borromeus. De eenige protestantsche regent van dat ge sticht heeft zijn ontslag als zoodanig aan den gemeëmeraad ingediend, omdat, naar zijn oordeel, in een openbaar gesticht het niet aangaat de verpleging der lijders over te laten aan personen, die tot eene geestelijke orde behooren. Breda 1 Dec. De heer ined. dr. L. F. W. van Cooth dezer dagen alhier overleden, moet aan de gemeente Breda bij testament hebben vermaakt f330.000, teneinde daarvan te besteden f 300.000 voor het oprichten eener ambachtsschool en f 30.000 voor het bouwen van arbeiderswo ningen met bepalingdat die woningen koste loos ter bewoning zullen worden afgestaan aan personen, die geen misbruik maken vau sterken drank. Waalwijk, 3 Dec. De handel in granen was stationair. Buitenlandsche rogge f285 i\ 310 per 2280 kg. Inlandsche f 8.00 a 8.50 Hectoliter, ltoode tarwe - 9.00 a 11. Witte v - 9.75 a 11.00 Boekweit - 9.50 a 10.00 per 100 KG. Mais - 8.75 h 9.25 Voedererwten - 8.50 5. 9.00 80 KG. Op de veemarkt waren aangevoerd 30 stuks. Men besteedde voor kalfkoeien f180af270 voor vaarzen f 125 a f280. Boter. Aangevoerd 1250 kilo. Prij8fl.02 1.29 per kilo. Brood 50 cent de 4 kilo. Waspik, 1 Dec. Boter. Aangevoerd 34o kilo van f 1.01 tot f 1.13. TILBURG, 1 December 1880. Op 23 November werden door u uitgebracht 2086 stemmen. Van deze vielen slechts 951 op den candidaat der Katholieke Kiesveree- ni&'ing Noordbrabant, dus 1135, zegge 1135 kiezers waren van oordeel een beteren vertegenwoordiger voor ons district te kennen. Was geen verdeeldheid om de tegencandida- ten ontstaandan was de fleer DIEPEN met eene glansrijke meerderheid van stemmen gekozen, die nu toch, niettegenstaande de geduchte macht der Kiezersvereeniging over 935 stemmen alleen beschikte. Wij vragen het u nu in gemoede Was de candidaat der Kiezersvereeniging /Noord brabant" de geliefde candidaat des volks Gij hebt bij de stembus geant woord „NEEN." En dit had de Kiezers vereeniging kunnen en moeten weten en dit wist zij ook wel. Mogen wij nu den Heer DIEPEN loslaten wijl ZEd. verzocht heeftzijn naam op 7 December te laten rusten P Nog eens „NEEN", dat kun nen wij niet. Brengen wij hem de meer derheid van stemmendan zal ZEd. zicli mogelijk nog wel eens tweemaal bedenken, alvorens het hem opgedragen mandaat beslist af te wijzen. Mocht hij daartoe toch besluiten, wat wij zouden betreuren, welnu, dan hebben wij zooveel gewonnen dat wij weer over eene geheel nieuwe keuze beslissen wat dan zeker ieder uwer wenschen zal. Men schrijftEr is een onzalige strijd gestreden er is wanorde door ontijdige ijver- aars in het Kiesdistrict Tilburg ontstaan. Aan wie de schuld Aan hen diezij wisten heter, den man des volks hebben voorbijgegaan. Mocht onverhoopt de candidaat der Kie zersvereeniging gekozen wordendan begint de strijd in Juni aanstaarde, wanneer de gekozene moet aftreden opnieuw ja hefDger dan ooit. "Welnu Kiezerslaten wij dien strijd voorkomenredden wij onze eer, laten wij ons zeiven helpen tasten wij niet in den vreemdezijn wij rijk in eigen boezem brengen wij den vriend des volks de hem welverdiende hulde en dank door onze stem op 7 December uit te brengen op den Heer Met ons zult gij nu leeds hebben ingezien dat het niet de belangen van <lcn godsdienst of der staatkunde waren, die 0113 een candidaat hebben opgedrongen als den heer Bahlmann. Eigenbelang van enkele drijvers verwaarloosde doodeenvoudig onze districtsbelangen Laat ©ns thans werkzaam zijn en eendrachtig onze stem uitbrengen op den heer die getoond heeft een eerlijk en oprecht mensch te zijn. Hebt gij de Tilburgsche Courant van 3 December gelezen on- Hcbt gij de vermetelheid van dien bekenden WIJ gezien Hebt gij gemerkt welk verband die courant brengt tusschen den toestand waarin Frank rijk en Duitschland verkeeren en hetgeen in Tilburg plaats heeft? Hebt gij opgemerktdat zij niets meer of minder zegtdandat de candidaat van Noordbrabant ook de candidaat van alle ka tholieke kiezers behoorde te zijn? Is de Heer DIEPEN dan niet een man die even goedJA BETER de belangen van ons KATHOLIEKE KIEZERS kan en zal ver dedigen dan die vreemde? .Alleen om uw haan KONING te doen kraaienalleen om uwe partijgenoten AAN GENAAM te zijndaarom staat gy den can didaat van „Noordbrabant" voor. En is dat DE GEWENSCHTE MAN I Alle weldenkende Kiezers worden beleef delijk maar tevens dringend uitgetoodigd Dinsdag 7 December trouw ter stembus te gaan en eeDparig te stemmen den door de Vereen iging geproclameerden Candidaat HET BESTUUR W. P. A. MUTSAERSte Tilburg Voorzitter C. DE BONDT, te Tilburg, Onder- Voorzitter, J. C. PESSERS te Tilburg Penningmeester. VINCENT BOGAERS, te Tilburg. ALPHONS JANSENSte Tilburg. A. J. VAN DEN HEUVEL, te lldenhout. J. J. LOMBARTS-BIJNEN, te Kaatsheuvel. H. M. SMITSte Oosterhout. J. DE VOCHT, te Oirschot. A. C. ZIJLMANSte Waalwijk. J. A. A. KERSTENS te Tilburg. Secretaris. Oosterhout3 December 1880, van den Heer DIEPEN, zijn jam merlijk vele Kiezers in do meening gebracht, dat zij hunne stem nu niet meer op dien Heer kunnen uit brengen. Dit is eene dwaling. De Heer DIEPEN IS en BLIJFT verkiesbaar en MOET gekozen worden. Wij ver wachten daarom dat zijne vrienden in grooten getale, op Dinsdag aanstaande, zullen opkomen on hunne stem op hem uitbrengen Indien Hij door eene aanzienlijke meerderheid gesteund wordtbestaat er alle hoopdat hij zijn mandaat zal aannemen en het district Tilburg zal dan op eene waardige wijze door een zijner aanzienlijkste, kundigstc cn braafste burgers vertegenwoordigd zijn en de schande, dat wij ons door Rotterdam laten regeeren zal niet op ons district drukken. Mocht echter onverhoopt de Heer DIEPEN bij eene eventueele benoeming hij zijn besluit blijven volharden dan is er tenminste zooveel ge wonnen, dat er eene vrije verkiezing zal moeten uitgeschreven wordendie aan eiken Kiezer de gelegenheid zal geven, een can didaat zijner keuze aan te bevelen. Op dan, Kiezers, aanstaanden Dins dag naar de stembus, en uwe stem eenparig uitgebracht op den candi daat des volks, den Heer

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2