Nummer98. Zondag 12 December 1880. 3e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Jli BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Turkije. Italië. Amerika. BINNENLAND. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, lranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiön 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Het debat over de gedachtenwisseling met het Vaticaan is afgeloopen. Een burger van Brusselde heer de Neuter, heeft dezer dagen te voet den weg van die stad naar Antwerpen, ongeveer 46 kilometer, afgelegd in 5 uur 58 minuten. Hij trof zeer slecht weder, maar stapte stevig door zonder zich aan iets te storen. Den weg van Vilvoorden naar Mechelen12l/$ kilom., heeft hij zelfs op een draf afgelegd zoodat zijn vrienden die hem in een rijtuig met twee paar den volgden moeite hadden hem bij te houden. De flinke wandelaar had om 1000 fr. gewed dat hij in &l/2 uur van -Brussel naar Antwerpen zou loopen eu dus zijn weddenschap met glans gewonnea. Het laat zich aanzien dat het tusschen den Franschen senaat en de kamer welhaast tot een conflict zal komen. Niet alleen dat de kamer vast voornemens is zich te verzetten tegen de wijzigingen door den senaat in de begrooting voor Eeredienst gebracht (verhooging van de traktementen der geestelijken),maar ook op het punt der rechterlijke reorganisatie dreigt eene botsing. De senaat stelde het door de kamer aangenomen ontwerp betreffende de hervorming der°rechterlijke macht in handen eener Commis sie die voor het meerendeel uit tegenstanders van' de schorsing der onafzetbaarheid bestaat gelijk nog altijd ten overvloede blijkt uit de benoeming van Jules Simon tot rapporteur. Jules Simon is tegenwoordig de aartsvijand der regeering. Raoul-Duvaldie onlangs de gelederen der Bonapartistcn verliet is voornemens eene nieuwe partij te grondvesten die naar Duitsch voorbeeld de nationaal-liberale zal heeten. Opnieuw zijn twee bladen wegens beleedi- o-ing van het tribunaal der conflicten tot geld boeten van 500 francs veroordeeld. Met 33 tegen 29 stemmen besloot de Parijsche gemeenteraad tot de eenvoudige »rde van den dag over te gaan wat betreft het on beschaamde adres van Rochefort en dertien an deren strekkende om een gedenkteken te doen plaatsen voor de Communne. Uit de kleine meerderheid zou men haast afleiden dat vele leden van den Raad het voorstel nog niet zoo dwaas vonden. Het vernielde stadhuis enz. enz. is zeker al een voldoend monument. Het Journal officiel behalst een nota, waarin gezegd wordtdat de getuigen die volgens le Petit Marseillais en le Petit Proven- (jal^gehoord zijn omtrent de aanvaring van de Italiaansche stoomboot Ortigia met het Fransche vaartuig Oncle Joseph verklaard hebben dat de schuld van de ramp geweten moet worden aan de Orthriadie een beweging had gemaakt in strijd met de aangenomene regel >n. Te Parijs heerschte Woensdag een dikke mistdie de scheepvaart op de Seine onmogelijk maakte. Alle politie posten werden versterkt en met fakkels voorzien. Iersche Graafschap Tyrone is weer een deur waarder doodgeschoten toen hij wilde overgaan tot het in beslag nemen der eigendommen van een pachter-die niet betaald had. De dader is gevlucht. Te Brooksboroughwaar eene vergadering der Land-liga zou gehouden worden ondanks het verbod der politie, zijn 5000 personen door dragonders uiteengejaagd. Drie personen werden gearresteerd. Maandag ontving de heer Parnell het eereburgerschap der stad Waterford en verklaar de in zijn antwoord op het adres waarmee hem het diploma werd overhandigddat met het Engelsch bestuur in Ierland nu voor goed ge broken is en Ierland ten slotte zijn legislative onafhankelijkheid zal hebbeD veroverd. Intusschen wordt uit Kildare een nieuwe bij drage gemeld van de praktijken, weike de heeren Parnell c. s. voor hun doel aanwenden. Kapt. Hawkinsgrondeigenaar in die streekheeft een „Rory" onderteekenden brief ontvangen waarin hij met den dood wordt bedreigdals hij zijn pacht niet vermindert tot de zg. Griffith- sche tax. In plaats van met inkt, was de brief geschreven met een roodachtige vloeistofdie naar den schrijver verklaarthet bloed van den vermoorden lord Mountmorris is. Brrr Volgen» de Morning Post is het in het En gelsch Kabinet nog niet in orde. Nieuwe en zeer ernstige geschillen zouden in den boezem van het kabinet zijn ontstaan en wel raar aan leiding der Iersche quaestie. Na de jongste tedevoering van Parjiell zouden vele leden der regeering tot de overtuiging zijn gekomen dat eene hervorming der landwetten alleen niet vol doende wezen zal om de ru9t te herstellen. De voorstanders van krachtige maatregelenaan wier hoofd Forster staatzouden met nadruk verlangd hebben dat gehandeld worde. Een nieuwe gruweldaad komt kracht bijzetten aan hun verlangen. Te Cookstouwn in het Bij de behandeling van de begroeting van eeredienst in de kamer var. afgevaardigden heeft Windthorst de grieven van het centrum achter eenvolgens toegelicht en een voorstel aangekon digd om het toedienen der sacramenten en het lezen var. de mis in het vervolg niet meer strafbaar te stellen. De minister van eeredienst verklaarde daarna in 't kortDe regeering deelt het uitgedrukt leedwezen dat een vergelijk op kerkelijk—politiek gebied tot dusver nog tot geen bevredigenden uitslag heeft geleid zij ziet met bezorgdheid de toekomst tegemoet der kerkelijk- politieke toestanden. Door haar laatste ontwerp- kerkelijke wet heeft zij het middel aangeboden om tot den kerkelijken vrede te geraken doch door de verwerping van de voornaamste bepa- lingsn dezer wet is der regeering het middel onthouden om voor den vrede werkzaam te zijn. Daarom moet de regeering elke verantwoorde lijkheid van zich afwijzen voor het feit dat in die richting niet meer gedaan is zij zal in hare afwachtende houding volharden en inmiddels de bestaande wetten met omzichtigheid toepassen. De Hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Dusseldorf heeft aan de Comité's medegedeeld dat terwijl nagenoeg alles is afbetaald en het bedrag van het nog lestecrendc met voldoende zekerheid kan worden begroot de rekening van ontvangst en uilgaaf vermoedelijk zal sluiten met een batig saldo van ongeveer 300.000 mark. Nadat laatstleden Vrijdag te Darmstad vier socialisten onder beschuldiging van hoog verraad waren gevangen genomenzijn er te Pforzheim 17 wegens heimelijke verspreiding van verboden geschriften gearresteerd. Ook te Mannheim zijn er eenigen in hechtenis genomen, nadat er in eene fabriek eene strenge huiszoeking was gehouden waarbij op vele werklieden eene lijfvisitatie plaats had en een aantal compromit- teerende brieven eu bladen in beslag zijn ge nomen. mandaat van Afgevaardigde onvereenigbaar wordt verklaard met bekleeden van een Staatsambt. Dientengevolge heeft de kamer een achttal harer leden van hun mandaat vervallen verklaard. Volgens Diritto zullen voor een jaar ver lengd worden het handelsverdrag met Zwitser land handels en scheepvaartverdrag mef België en Engeland un het scheepvaartverdrag met Frankrijk. Wat het tractaat met Duitschland aangaatdaar het sluiten de Rijksdagszitting een beletsel is geweest voor de verlenging, zoo zal Italiëop voorwaarde van wederkeerigheid zich er toe bepalen Duitschland te behandelen op den voet der meest begunstigde mogendheid. De Turksche regeering heeft den tekst der nota vastgesteld waarin de Grieksche grens quaestie zal behandeld worden. Zij handhaaft daarin als uiterste concessie het aanbod harer nota van 3 October 11., volgens welke Larissa Metzowo Janina en Tschamerlie aan Turkije zullen blijven. De Porte zal voorts de hulp der Mogendheden inroepen tegen de in het oog loopende toebereidselen van Griekenland waar door de Porte harerzijds ook tot wapening wordt dwongen. Derwisch-Pacha heeft de Albanee6che no tabelen genoodzaakt hun tronw te betuigen aan den Sultan en heeft de bergbewoners ge sommeerd in 3 dagen de te Tusi genomen am- munitiën terug te geven. Hij heeft maatregelen genomen om alle Albaneescbc geweren weg te halen. Drie hoofden der Liga zijn naar Kon- stantinopel geroepen. Montenegro eischt het dorp Koliman d 't Bedry-Bey verzekert dat in de laatste concessie begrepen was. Duizenden van Mekka terugkeerende Per- sische bedevaartgangers zijn genoodzaakt te Bag dad te blijvenwegens de onveiligheid van het land ten westen van Kirmanshah. De laatste drie karavanen werden bij Kasr- Shirin door de Kurden aangevallen, die 500 pelgrims doodden of verwondden. De Persische overheid aldaar heeft een belooning van omstreeks f 48 uitgeloofd voor elk afgehouwen Kurdenhoofd dat haar gebracht wordt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft tegen half één uur andermaal een vrij hevige aardschudding te Agram plaats gehad gevolgd mït een golvende beweging van den bodem. Het verschijnsel duurde ditmaal onge veer 2 seconden en ging vergezeld van een dof geraas onder den grond. Er is geen noemens waarde schade aangericht. De kamer van afgevaardigden heeft besloten de wet in toepassing te brengenwaarbij het Ncw-York8 Dec. De minister van marine Thompaon heeft den heer de Lesseps getelegra feerd dat hij het voorzitterschap vanhet Ame- rikaanscli comité der maatschappij van het Panama-kanaal aanvaardt. Tilburg, 11 December 1880. Z. M. heeft aan C. P. G. Cox, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als kapt. bij de dienstd. schutterij alhier, met toekenning van den personeelen rang van majoor en met ver gunning om 'Ie uniform der schutterij met de onderschcidiugsteekenen aan dezen rang verbon den te dragen; en tot majoor koinmandant dier schutterij benoemd G. A. L. Van den Bergh, thans kapt. bij die schutterij. Waalwijk, 11 December 1880. De firma van Brummelen en Co. te Amsterdam heeft de volgende circulaire verzonden, betreffende een tweede lederveiling. Aangemoedigd door het welslagen onzer eerste Leder-veiling op 22 Oct. 11. in het locaal,, Fras- catie" alhier, hebben wij door dezen het genoe gen U kennis te geven dat wij besloten hebben tot het houden e ner „tweede veiling" en wel in de maand Februari T881 op eene nader te bepalen datum. Wat de inrichting dezer veiling betreft, zal zij zich eenigzins onderscheiden van de vorige en wel zoodanigdat gedurende drie dagen ge legenheid zal bestaan de ingezonden goederen UIT DE HAND te verkoopen terwijl de alsdan nog onverkochte goederen den daarop volgenden dag bij opbod zullen worden verkocht. Wij vermeencn door deze verandering aan het ver langen van de meeste H. H. Fabrikanten zoowel als handelaars ta hebben voldaan. Vertrouwende dat deze veiling zich door eene algemeene deelneming zal onderscheidenver blijven wij met do meeste hoogachting enz. CONDITIËN. De in te zenden goederen moeten franco adres bezorgd worden terwijl eventuëele retourkosten van onverkochte goederen mede voor rekening van den verkooper zijn. De provissie bedraagtvoor uit de hand verkochte goederen 21/a pCt. bij opbod verkochte goederen 5 percent en voor onverkochte goederen 2 percent, welke provisie moet worden voldaan binnen 8 dagen na ontvangst der verkoop-reke- ning. De verkoop geschiedt naar koopers keuzea contant met 1 percent korting of op 3/md. met accept. In het laatste geval moet echter de kooper hiervan vooraf kennis geven en staat het den verkooper vrijbij twijfelachtige soliditeit van den aanvragerhem deze conditie te wei geren. Bovendien kan van den kooper op 3/md. gevorderd worden het stellen van twee solide borgen. Het verslag der gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad in het volgend nummer. Eenigen tijd geleden werd in een ingezon den stuk in onze courant geklaagddat de brieven, die hier 's morgens met de Hollaudsche post aankwamen, eerst na aankomst der Til- burgsche post bezorgd werden. Tn hoeverre de in dat stuk aangehaalde grieven waarheid be vatten, willen wij niet onderzoeken; wij wenschen alleen bij deze te constateeren, dat de geïncri mineerde toestand geheel heeft opgehouden. De directeur, steeds bereid al het mogelijke ten gerieve van het publiek te doenheeft thans verkregen, dat 's morgens de brieven, onmiddel lijk na aankomst, door drie bestellers worden bezoigd, terwijl een vierde de telegrammen be stelt, die in dien tusschentijd mochten komen. Het publiek zal, wij twijfelen er niet aan, de bemoeiingen van den directeur naar waarde schatten en er hem des te meer om hoogachten. Donderdag voormiddag werden op het marktplein alhier, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en de brandweer, twee brand spuiten beproefd van de firma Jos. Beduwé, te Luik, en wel eene op een vast vierwielig onder stel en eene los op een tweewielig. De werking voldeed zeer goed; in eenige se conden gaven zij water en wierpen elk door twee trompen krachtige stralen tot op een aanzienlijke hoogte. Alleen klagen de manschappen over den zwaren arbeid aan de pompvooral toen de spuit aan de Loint was opgesteld en men op de straat water gaf (voor Waalwijk de gewone toestand). Eene daar met het horloge in de hand genomen proef bewees, dat twaalf man het pompen geen .twee minuten kon volhouden. Met het oog op dit bezwaar heeft de ge meenteraad in zijne gisteren avond gehouden vergadering, in overleg met de opperbrandmees ters, besloten, alvorens een definitief besluit te ner.en, de spuiten nogmaals, en wel aanstaanden Maandag, namiddags ten 3 ure, door andere manschappen te doen beproeven. Van bevriende zijde ontvingen wij het volgend schrijven Toevallig in oude paperassen snuffelende, viel mijn oog op het maandschrift voor schoone kunsten, wetenschappen en letteren van wijlen Dr. Wap, „Astrea"' 3e jaargang, 5e aflevering, Augustus 1853. Deze beschouwingen achteloos doorbladerende, viel mijn oog op den naam van Van Lieshout' uit Waalwijk dit trok mijne aandacht; ik zag met groote belangstelling wat Dr. Wap. de zoo bevoegde beoordeelaar, wel van onzen thans SOjarigen Van Lieshout te zeggen had. Op pag. 140 las ik onder de ru briek „Aardrijkskunde": „zoo is ook, om wat meer bij huis te blijven, de kaart van Noord brabant door wijlen den hoofdingenieur Pieck, wel te verstaan door Van Lieshout vervaardigd en waarop hij zeven jaren geblokt heeft, onein-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1