Engeland. Italië. Oostenrijk. Turkije. Rusland. Azie. Amerika. BINNENLAND. HITVOERING EN. zien of er werkelijk reden voor 'as. wintig minuten lang elkander ge- stooten hadbleek het dat er - 200 meter van den schouw- Gekwetsten waren er natuur- oh niemand was gelukkig doodge- Het eerste bataljon Schotsche fuseliers en het tweede bataljon der scherpschuttersbrigade heb ben bevel ontvangen zich naar Ierland in te schepen. Alle met verlof huiswaarts gezonden manschappen der in Ierland staande troepen- afdeeliDgen zijn teruggeroepen en nieuw verlof wordt niet meer gegeven. Donderdagnamiddag is een Kabinetsraad gehoudenna den terugkeer der ministers uit Windsor. Het tweede bataljon der jagers te voet, thans onder weg van Malta, zal naar Ierland gaan in plaats van naar Engeland terug te keeren. De voorloopige plannen voor den weder opbouw van de nieuwe brug over de Tay werden door het bestuur van de Britschc Noorderspoor wegmaatschappij aan den raad der stad Dundee voorgelegd. Een van de raadsleden maakte be zwaar tegen de voorgestelde hoogte van de brug, namelijk zeven en zeventig voet boven den hoog- steu waterstand en was van meening dat een hoogte van twintig ot veertig voet voldoende zou zijn. Het gevolg van een en ander was dat de zaak tot een volgende vergadering verdaagd werd. Te Moig, in het lersche graafschap Lime rick, heeft een bende van 80 gemaskerde en gewapende mannen een aanval gedaan op het huis van een landeigenares, mevr. Switzer. De mannen schoten eerst de vensterruiten in en begonnen toen met balken en landbouwge reedschappen strrm te loopen op de deuren. Intusschen waren de drie dochters- en de zoon der dame naar de bovenverdieping eegaan en schoten van daar op de woestelingen. Eindelijk bezweek de deur voor het geweld de bende stormde naar binnen en viel op de meisjes aan die zich met de kracht der wan hoop verdedigden. Een der jonge dames werd ernstig gekwetst en de andere verdedigers zouden zeker ook weldra voor de overmacht hebben moeten zwichten als niet een troep gerechts dienaars tot hulp was komen opdagen, waarvoor de aanvallers de wijk namen. Te Teuford is onder leiding van den geeste lijke een meeting gehouden, bijgewoond door ruim 12.000 personen, om te protesteeren tegen de vervolging van Parnell. Een paar honderd mannen hebben te Lismoulinbij Balla, een huis gebouwd voor een pachterdie van zijn hoeve verdreven was. Een aantal lersche rechtsgeleerden hebben dreigende brieven ontvangen, waarin zij werden gewaarschuwd, dat zijdoor zaken te verdedigen, die strijdig zijn met de belangen der land-league, zich aau groote gevaren blootstelden. Daarna werd er op gewezen dat de justitie van de 236 misdrijvengedurende de vier laatste maanden alleen in het graafschap Mayo gepleegd, slechts twaalf schuldigen op het spoor is gekomen, als *en bewijs hoe de bewoners van het land onder- ing overeengekomen zijnde leden der liga •..et te verraden. Bij het mijnongeluk te Penygraig zijn volgens de laatste opgaven 101 menschen om gekomen. Te Livorno heeft zich op een zitting van de rechtbank het volgende voorgedaan dat in de jaarboeken der rechtspraak wellicht nooit is voorgekomen. Een rechter te Napels die door den minister van justitie tot president der rechtbank te Livorno benoemd was had deze benoeming met blijk baren tegenzin aangenomen. Op de eerste zitting de beste toonde de nieuwe president zijn ontevredenheid beleedigde eenige ledenverklaarde niet een geheeleD dag de de batten te willen bijwonen en zich niet door de pleidooien te willen laten vervelen. De president ging verder. Hij verklaarde een eigen manier van procedure te zullen invoeren, waarbij de rechtbank bij de beoordeeling van de zaken de stukken zou onderzoeken en geen ontwikkeling van de redenen op de openbare zitting zou toestaan. De advocaten stonden verrast en verontwaar digd van hun banken op en ontdeden zich van hun toga's, als wilden zij een les geven aan dezen vreemdsoortigen magistraat. De orde van advocaten en de raad van discipline zijn bijeen gekomen om tegenover de houding van dezen president maatregelen te nemen. Rome16 December. De paus heeft heden in het consistorie Jacobini tot staatssecretaris benoemd. Aan de. Aarlbergtunnel wordt de arbeid met kracht voortgezet. De spoorweg moet ir. het najaar van 1885 geopend worden. Volgens officieele opgaven heeft men in het geheel 59 schokken van aardbeving te Agram waargenomen. Moriz Jokaide bekende Hongaarsche schrijver, heeft nog altijd allerlei aanvallen van kleine bladen en baldadigheden van laffe woes telingen te verduren. Onlangs heeft weder een bende studenten en straatjongens te Pest de ruiten bij hem ingegooid en zijn huis op andere wijze beschadigd. Jokai is door die onverklaarbare beleedigin- genwelke bij alle weidenkenden groote ver ontwaardiging opwekken diep gegriefd, liet betergezinde deel der studenten echter is voor nemens een adres tot hem te richten, waarin zij hem hulde brengen en van de onveranderlijke liefde en vereering van het opkomend geslacht verzekeren. Naar uit Constatinopel gemeld wordt is de Porte teruggekomen op haar voornemen om in zake de Grieksche quaestie eene nieuwe nota tot de mogendheden te richt m. Het is misschien maar beter ook. The Timesbroodeerende op een onlangs van bedoelde nota gegeven uittrekselverklaart dat de oude voorstellen der Porte in deze van wier oprakeling sprake was noch Grieken land noch de mogendheden kunnen bevredigen. Wel zou Griekenland de onderhandelingen weder knnnen opvattenmits zeker zijnde van de on dersteuning der Europeesche mogendheden. En geland evenwel kan in het Grieksche vraagstuk het initiatief niet nemen. Dat ligt op Frankrijk's weg. Frankrijk moet dus zijne conferentie-voor stellen weer opnemen of nieuwe voorstellen doen, die door Griekenland kunnen worden aangeno men en met de besluiten der BerJijnsche con ferentie niet onvereenigbaar zijn. Eerst dan zou Engeland's taak beginnen en het b. v., in ver- eeniging met de mogendheden, op dc aanneming der voorstellen door de Porte kunnen aandrin gen. De Albaneesche ligadie een jaar lang te Scutarie alles bestuurde is nu geheel ver dwenen. Daartoe is geen geweld noodig geweest, maar alleen een zachtedoch tevens vastberaden aandrang. Derwisch Pacha heeft der liga te verstaan gegeven dat-haar werkzaamheid niet te rijmen was met een geregeld bestuuren dat er een eind aan gemuakt zou wordentenzij de liga zich liever uit eigen beweging ontbinden wilde. Na dien tijd hebben er geen vergaderingen en be raadslagingen meer plaats gehad. Natuurlijk ontbrak het niet aan bedreigingen dat men elders vergaderingen zou houden dat de Albaneezen van Prisreud en Jakova gemeene zaak met hen zouden maken en op Scutari aan rukken. Maar al die dreigementen bleven zonder gevolgen nu hebben zelfs de voornaamste man nen van Scutari in den omtrek besloten een adres met betuigingen van trouw aan den Sultan te richten dat hem door de voornaamste hoof den der liga overhandigd zal worden. Derwisch Pacha zal eerlang met een gedeelte der troepen vertrekken en men kan de heer schappij van den Sultan er volkomen hersteld achten. In de Golos werd onlangs verhaald hoe het een politieken misdadiger gelukte te ontvluchten, terwijl men hem per spoor van Kiew naar Odes- sa vervoerde. De gevangene werd begeleid door twee gendarmesdie hem zeker veilig op de plaats zijner bestemming zouden afgeleverd heb ben indien zij weerstand hadden kunnen bieden aan eene sterke verleiding. Twee dames nl., die in den volgenden wagen gezeten waren en een ruimen voorraad eetwaren bij zich hadden stelden de politie-agenten voor bij hen te komen zitten en den voorraad samen te deelen. Na eenig aarzelen namen dezen het gulle aanbod aan. Hunne reisgezellinnen waren allerliefst en in de genoegelijkste stemming aten en dronken zij te zamen van de heerlijke spijzen en den uitmuntenden wijn. Daarna wilden d<* dames volstrekt thee voor hare nieuwe vrienden schenken doch nadat zij dezen gedronken had den vielen de gendarmes in een diepen slaap waaruit zij eerst weder ontwaaktentoen de trein reeds lang had stilgehouden en een chef der politiewacht in Odessa hen onzacht bij den arm schudde. Zij ijlden naar den gevangenwa gen deze was ledig en de bevallige dames waren met den gevangene verdwenen- Het bleek hun toen dat zij leelijk bedrogen wareu en dat de thee een slaapmiddel bevat had. Op het oogenblik schijuen de Kurden weer voor de Perzen het onderspit te moeten delveu, De Perzen hebben het district Merquever ver woest en hun aanvoerder bevindt zich te Uru- mia. Obeidullah 't hoofd der Kurden .moe digt de Turksche Kurden aan om in het aan staande voorjaar een godsdienstoorlog tegen Perzië te ondernemen. Het Amerikaansche Congres heeft met alge- meene steramen eene resolutie aangenomen, waarin het zijn sympathie te kenner, geeft met de on gelukkige landbouwende bevolking van Ierland en waarin het Cougres haar toewenscht dat ze slagen zal in hare pogingen om verandering te doen brengen in het tegenwoordige onrechtvaar dige pachtstelsel Tevens besloot het huis aan de famillie van Mevrouw Thiers een adres van rouwbeklag te zenden. WAALWIJK. Ouder leiding van den heer A. J. Brohm zullen Zondag den 19 December 1880des middags ten 12 ure, op de repetitie en boven zaal van den heer A. N. van Riel door de nieuwe harmonie worden uitgevoerd 1. Huzarenrit. Galop, arr par A. J. Brohm. 2. En garnison. Pas re- doublé a I, Steènebruge. 3. Jeailnetta walzer. J. C. v. Oers. 4. Souvenir de Namur Pas redouble M. Krein. Waalwijk, 18 Decemner 1880. Tot lid van de Prov. Staten van Noordbra bant is ter vervanging van den heer S. Fick, overleden gekozen baron van Golsteinnotaris te Oosterhout, met bijna algemeene stemmen. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Donderdag is de begrooting van binnenlandse!)»- zaken aangenomen met 45 tegen 30 stemmen De ontslagen hoofdonderwijzer P. v. d. V. te Drunen die door de arrond. rechtbank te s Bosch bij verstek was veroordeeld tot een jaar cell, gevangenisstraf en f160 boete wegens aan randing van de eerbaarheid, is in verzet, door dezelfde rechtbank geheel-vrijgesproken. Donderdagmiddag heeft het gerechtshof t«- Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak van notaris Dijkstradie in de vorige week terecht stond. li jt Hof overwoog dat het niet geblr ken was dat hier misbruik van vertrouwen was, dat beschuldigde ter kwader trouw heeft gehandeld en de gelden ten eigen bate aangewend, en sprak hem van het eerste punt van aanklacht vrij. Wat de valschheid betreft, oordeelde het hof, dat de schuldbekentenis geen verminking der waarheid bevatte en het plaatsen van den datum 15 April 1879 niet overtuigend was bewezen en sprak hem ook daarvan vrij waardoor het derde punt van aanklachthet desbewuet ge bruik maken van de acte, verviel. Nu gaat 't nog verder met de brand- brievenmaniethans worden ze reeds gedrukt. De directeur der H. B. school te Warffum moet nl. znlk een stuk hebben ontvangen waarin hij met den dood wordt bedreigd hij schijnt zijn a.s. moordenaar niet te kunnen uitkooper., want geld vraagt deze niet. De brief is van Rotter dam verzonden. Alles volgens de N. Rott. Ct. De mijnwerker I. P. M. te Kerkrade (Limburg) werd op den betaaldag 's avonds ver raderlijk door een onbekend persoon aangevallen, die hem met de rugzijde van een bijl een slag op het hoofd en vervolgens, nadat hij was neer gevallen met den scherpen kant een wonde van 10 centimeter diepte aan den hoofdschedel toe bracht. Toen men den gekwetste vond, waren de op dien middag ontvangen f24 arbeidsloon verdwenen. De toestand van den gekwetste laat geen hoop op zijn behoud. De justitie heeft een onderzoek in loco ingesteld, doch zonder eenig resultaat. Het stoomschip „Amsterdam" heeft te Vlissingen 7 zeelieden aangebracht behoord hebbende tot de bemanning van het Engelsche barkschip „Nile", dat op reis van Quebec naar Cardiff in de Golf van St. Lawrence den 22n November door een zwaren storm lek werd, vol water liep en daarna omsloeg. De kapitein, de 2e stuurman en 6 matrozen verdronken, terwijl de le stuurman, benevens 8 matrozen op h»jt met hout beladen wrak klommen. Na bijna 6 dagen in de vreeselijkste positie te hebben door gebracht werden zij geheel uitgeput, met be vroren handen en voeten, uit hunnen Jeernis- waardigen toestand gered en aan boord genomen van de Eng. bark Queen of India", aldaar liefderijk verzorgd en den 10n December over gezet op het Ned. stoomschip „Amsterdam". Een der geredden stierf aan boord van de „Queen of India", terwijl een volslagen krankzinnig werd, waarom de -kapitein het onraadzaam oordeelde hem op de „Amsterdam" over te brengen, zoodat hij aan boord der boot bleef. Den 15 December stierf een der ongelukkigen op de „Amsterdam." De overigen zijn in een beklagenswaardiger, toestand te Vlissingen aan gekomen. Voor eenige dagen werd Delft bezocht door iemand van ongeveer 30 a 40 jaren oud eenvoudig i.i kleeding en manieren. Gewoonlijk deelt hij bij- de eerste kennismaking mede dat hij De Graaf heet en zijn woonplaats Sliedrecht is bij anderen geeft hij daarvoor ook Aalst in den Bommlerwaard op. Mijnheer is eigenaar van 178 hectaren hooi- en weiland en 100 hec taren boschgrond. Het doel zijner komst is een stukje lood» rts te vertoonen afkomstig uitden omtrek van Dusseldorf waar hij de vergunning bezit eene oppervlakte van 100 hectaren te ont ginnen. Hij zelf kent evenwel de juiste waarde van het erts niet en is daarom niet ongenegen de exploitatie van den raijngrond voor gezamen lijke rekening aan te vangen. Het zou natuur lijk ongerijmd zijn reeds terstond eenig besluit op zijn voorstel te verlangen, waarom hij zich over eenigen tijd bij u zal vervoegen ten einde uw antwoord te vernemen. De compagnon in spe moet naar Dusseldorp terug, doch heeft hoe lastig, geen reisgeld bij zich. Hij vertrouwt dat ge hem wel een twintig gulden zult willen voorschieten en vertrektom niets meer van zich te doen hooren. Ook boomkweekers worden wel eens met een bezoek vereerd en tevens met eene bestelling van tweeduizend gulden verblijd, doch ook daar is steeds het slot van het lied geldgebebrek. BaardwijkDe eindcijfers der door Gedepu teerde Staten vastgestelde begrooting voor den dienst van 1881 bedragen in ontvangst en uit gaaf de som van 6317,78. Een derde aanvrage om ondersteuning voor een Stoomtramweg door deze gemeente is ingekomen en wel betreffende eene lijn 's Bosch Raamsdonksveer. Omtrent de lijn Tilburg-Waalwijk Baardwijk— schen overlaat heeft de raad met 6 tegen één stem besloten die aanvrage bij het gewestelijk bestuur te ondersteunen. Er hoeft zich tusschen donderdag en Vrij dag hier weder een „wild" varken opgehouden, volgens de sporen die het achterlaat van mid delbare grootte; een paar liefhebbers hebben den voetslag van af de Loint tot onder Loon-op- Zand door heg en struik gevolgd het schijnt op een nacht flinke wandeling te maken. 's-Boseh, 16 December. Gister avond werd alhier in arrest genomen een jonggehuwde vrouw, die de daderes blijkt te zijn van den diefstal gepleegd ten huize van den commissaris des konings alhier. Dezen morgen heeft zij den diefstal bekend; eenige der gestolen voorwerpen had zij in de bank van leening verpand en het horloge, uit vrees voor ontdekking, in tie Dieze geworpen. De vrouw was als wuschvrouw op liet gouvernement werkzaam. Waspik, 16 December. Gisteren herdacht ile lieer A. J. de Winter, hoofdonderwijzer aan de openbare school alhier den dag, waarop hij voor 25 jaren als zoodanig door den raad dezer gemeente benoemd werd. Het tegenwoordig bestuur vermeende op voor stel van den voorzitter, dat die dag niet onop- gemeikt mocht voorbijgaan, en besloot daarom in zijne vergadering van 25 November jl. hem feestelijk te herdenken. Een paar dagen te voren togen, op uitnoodi- ging van den burgemeester, eenige dames aan het werk, tot versiering der school, die, het zij ter harer eere gezegd, dan ook eea recht fees telijk aanzien had. Reeds in den vroegen morgen wapperde van bijna alle huizen de nationale driekleur en gaven de ingezetenen ruimschoots te kennenwelke achting zij hunnen onderwijzer toedroegenen dat zij volkomen instemden met het door het gemeentebestuur genomen besluit. Des voormiddags ten 11 ure ging de gemeen teraad naar het feestlocaal, om den jubilaris te complimenteeren en namens de gemeente een geschenk aan te bieden. Hier waren reeds vergaderd, de gansche school jeugd, de liedertafel, het zangerskoor, waarvan de jubilaris president is, alsmede een talrijk op gekomen publiek, als zoovele getuigen van deel neming in het voor den jubilaris zoo heugelijk feest De heer burgemeester opende de feestelijkheden en verzocht den heer De Graaf, als jongste lid van den Raad, en den heer Secretaris, den ju bilaris van uit zijne woning te halen en het feestlokaal binnen te leiden. Nadat de liedertafel een „hij leve lang" had aangeheven, nam de heer burgemeester het woord, en bood in gevoelvolle en schoone woorden, namens den raad, de gansche gemeente en na mens den heer schoolopziener Van den Acker, den jubilaris zijne gelukwenschen aan en schetste verder het verdienstelijk verleden van den jubilaris èn als onderwijzer èn als burger en bracht hem verdiende hulde voor zijnen vaak zoo moeielijken „,en ondankbaren werkkring. Maakte die rede op allen een gevoeligen in druk, niet het minst was dat het geval met den jubilaris, die blijkbaar was aaagedaan, vooral toen de heer burgemeester met zijne toespraak was genaderd tot aan het aanbieden van het geschenk vau de gemeente, bestaande in een zeer prachtig en smaakvol zilveren inktstel, met toepasselijke inscriptie. Ook van particulieren werden den jubilaris nog verschillende schoone cadeaux aangeboden waaronder vooral uitmuntte het geschenk zijner kostleerlingen bestaande in twee prachtige ge schilderde portretten van den jubilaris en zijne eclitgenoote. Na de aanbieding van liet geschenk werd door 't zangerskoor een toepasselijk feestlied gezongen waarna de jubilaris zeer aangedaan doch onder de schoonste bewoonlinger. zijnen innigen dank bracht voor de eer hem bewezen. De jubilaris herdacht het bestuur dat hem voor 25 jaren had benoemd, waarvan twee leden thans nog lid van den raad zijn; het teg uiwoor- dige bestuur zijn oud schoolopziener, den heer Loke den tegen woordigen inspecteur en school opziener en verder allen die op welke wijze ook mochten hebben bijgedragen tot dit schoone feest. Ten slootte bracht de jubilaris nog speciaal zijnen warmen dank aan het tegenwoordige hoofd der gemeente den heer H. J. H. LA .uvel voor den steun dien hij steeds bij Z. Ed. mocht on dervinden daarwaar 't gold de belangen van liet onderwijs ;eook nog voor dit feest, waarvan hij ZEd.en met rechtden ontwerper en den uitvoerder noemdegeholpen en ondersteund door veler bereidwilligheid. Na de dankrede van den jubilaris werden nog verscheidene stuk ken uitgevoerd door de liedertafel en het zang koor en verdienden bijzonder opmerking de vier door de schoolkinderen 1 meisje en 3 jon gens voorgedragen toepasselijke verzen; 's avonds was het net gesierde schoollocaal schoon verlicht en werd daarin de avond in tegenwoordigheid van een talrijk opgekomen publiek waaronder vele dames zeer gezellig en genoegelijk met den jubilaris zijn huisgezin en zijn familie doorge bracht onder afwisseling van verscheidene zang stukken door de liedertafelpianospelzang en coraique en andere voordrachten. Vrij mag men dan ook zeggen, dat het feest den hoofdonderwijzer bereid, zoowel 's morgens als 's avonds uitstekend is geslaagd en nog Tang in aangename herinnering zal blijven. Grave17 December. Ten 12 ure 53 min. werd hier het eerste kanonschot gelost tot aan-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2