Nummer 102. Donderdag 30 December 1880. 3°. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk, Voor belanghebben den staat weder de gelegenheid open om in het nummer dezer courant, dat den 1 Januari 1881, 's morgens bezorgd wordt, tegen betaling van 30 cent, aan familie, vrienden en begunstigers hunne heilwenschen te brengen. Opgaven worden ingewacht tot Vrijdagnamiddag 2 uur. Gemeenteraad van Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1 7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën^ driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Donderdag 23 Dcc,, uainid. 6 ure. (Tot ons leedwezen kunnen wij van deze ver- fadering geen verslag geven zoo volledig als wij et wel wenschtenwij hadden den voorzitter verzocht het rapport Jder begrootings-commissie met de antwoorden van het dagelijksch bestuur in hun geheel te mogen opnemen; deze heeft dit echter moeten weigeren om reden, waarvan wij de geldigheid volkomen erkennen, ledereen nü zal toegeven, dat het onmogelijk is uit enkele aanteekeningen nauwkeurig alles weer te geven, wat in bedoeld rapport en de antwoorden aaarop gezegd wordt. Wij bobben, als altijd, ons best gedaan om ons verslag zoo juist mogelijk te maken. red.) Afwezig dc lieeren Van der Klokkt n en Tim mermans. Voorzitter de heer Van Es. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van den heer Van der Klokken en een van den heer Timmermans, waarbij zij kennis geven dat zij belet zijn de vergadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde de begrooting voor 1881. Het rapport der begrootingscommissie wordt voorgelezen, waarna de voorzitter vraagt of de raad de geheele begrooting artikelsgewijze wil behandelen, of wel alleen de punten, die in het rapport genoemd worden. Bij acclamatie wordt tot het laatste besloten. Wat de inkomsten betreft vraagt de com missie inlichtingen omtrent eenige posten, die lager geraamd zijn dan zij blijken vroeger op gebracht te hebben. Burg. en weth. antwoorden hierop dat de posten geraamd zijn zooals in 1880, omdat zij wisselvallig zijn. II. De commissie acht dat de toestand van sommige wegen verbetering vereischter wordt met name gewezen op de stoepen naast het huis van G. van Loon en in de Poststraat en op het Melkpad. De voorzitter merkt op dat die wegen tot den buitenpolder behooren en het Melkpad is in onderhoud bij de eigenaars. De heer Van Heijst zegt dat er jaarlijks be taald wordt aan de eigenaars der belendende huizen waarvoor deze verplicht zijn die wegen en stoepen in voldoenden staat te onderhou den. De heeren Van liiel en Zijlmans dringen er op aan, dat de gemeente streng toezicht boude op die wegen, daar zij als publieke op den legger staan. III. Den post voor de rioleering stelt de commissie, voor met f 500 te verhoogen en .dus te brengen op f 1500; zij spreekt de wensche- lijkheid uit dat de rioleering in 1881 geheel voltooid worde en daarvoor is bet uitgetrokken bedrag te klein ook geeft zij in overweging de plannen en bestekken eerst aan den raad voor te leggen. Burg. en Weth. nemen die verhoogiug over; maar als de geheele gemeente aansluit, zijn de afvoerbuizen onder de markt te klein. De heer Van Heijst vraagt of al vele eige naars hunne huizen aan de waterleiding aan sluiten en of zij daartoe niet gedwongen kun nen worden de rioleering toch is niet hoofdzake lijk voor den afvoer van pompwatermaar wel opdat de bewoners der dammen afvoer zouden hebben van het overtollige water. De voorzitter antwoordt, dat dit bij burg. en weth. in overweging isde eigenaars zijn aan geschreven maar met het oog op het jaargetijde is het niet gemakkelijk buizen te leggen. De heer Quirijns wijst op de noodzakelijkheid om de zinkputten behoorlijk te reinigen daar anders de rioleering niet aan haar bestemming kan voldoen. De voorzitter antwoordt, dat hieraan zorgvul dig de hand gehouden wordt De heer Rubbens merkt op, dat het misschien beter was de rioleering te leiden in de pastoors - heuldan konden de buizen onder de markt blijven liggen. De heer Zijlmans is er ook daarom voor dat de bestekken van de nog te maken rioleering aan den raad worden overgelegdwant als het blijkt dat de nu gelegde slecht werken, zou het jammer zijn met den aafileg voort te gaan in eene vroegere vergadering is besloten met de rioleering te wachten tot bij de begrootinghet verwondert hem daarom dat de leiding is uit gebreid tot bij Quirijns. De voorzitter kan zich met het voorstel der commissie vereenigen. De heer v. d. Heijden kan er zich best mede veroenigen als de raad een tijd stelt tot onder zoek van de werking der thans gelegde rioleering; maar als er een post op de begrooting wordt uitgetrokken tot voltooiing, dan kunnen burg. en weth. die taak niet op zich nemen, als zij ver plicht zijn de bestekken aan dc goedkeuring van den raad te onderwerpenals de rioleering moet voltooid worden- moet de uitvoering daarvan aan burg. en weth. overgelaten worden. De heer Zijlmans /egt, dat men van de rio leering door de tuinen nooit veel werk heeft gemaaktwas die vergemakkelijkt, dan zou zij thans een heel eind verder zijn hiervan zijn bewijzen ingekomen later zijn de condities ver scherpt en stelde men alleen voor sloten te graven. De heer v, d. Heijden heeft niet3 tegen de rioleering langs achter; maar als de raad geld voor de rioleering uittrektdat hij dan bepale dat zij zal gelegd worden voor of achterdit laatste is hem onverschillig maar is dit eenmaal bepaald, dan moeten burg. en weth. de handen vrij hebben voor de uitvoering. De heer Zijlmans zegt dat liet laatste gedeelte gelegd is zonder besluit. De voorzitter vindt het moeielijk nu te be slissen of zij langs voor zal gelegd worden of wel langs achter. De heer v. d. Heijden adviseert om een tijd le stellen om de werking van het thans bestaande gedeelte na te gaan en een post voor memorie op de begrooting uit te trekken. De heer Van Heijst houdt de quaestie van de rioleering voor beslistevenals het meeren- deel van het publiekiedereen is tevreden over de werking der thans gelegde buizen. De voorzitter is er ook voor met het nemen van een besluit een paar maanden te wachten. De heer Van Hiel zegt, dat het niet in het plan der commissie ligt de rioleering langs achter te laten leggen zij heeft alleen opgemeten hoe veel er nog gelegd moet worden en toen gezien dat er te weinig voor was uitgetrokkendaarom stelde zij voor den post te verhoogen wat aan gaat om de thans gelegde buizen i< plaats van op de marktin de pastoorsheul te laten uit— wateren dit keurt spreker afwant dan zoudeu niet alleen de hoofdbuizen, maar ook de aan sluitingsbuizen moeten verlegd worden. Spreker dringt aan op het nemen van maatregelen om de eigenaars, zooals Je beer ;v. Heijst gezegd heeftte noodzaken aan te sluiten. De voorzitter zegt dat maatregelen genomen zijn en dat geverbaliseerd zal worden tegen die eigenaars, die niet aansluiten en die langs de straat uit wateren. Hierna stelt hij voor dat de raad besluite den post voor de rioleering te brengen op f1500 en te wachten tot Maart of April met de beslissing of de rioleering voor of achter gelegd zal worden. Nadat de heer v. d. Heijden nogmaals had opgemerkt, dat als dit laatste beslist was, burg. en Weth. vrij waren ten opzichte der uitvoering, werd het voorstel van den voorzitter zonder hoofdelijke stemming aangenomen. IV. De commissie geeft in 'overweging noo- 2 kleine brandspuiten aan te koopen zooals die bij de Arasterdamsche brandweer in gebruik zijn. Burg. en weth. antwoorden hierop, dat liet gebleken is, dat de onderstellen van spuit no 1 en 2 goed zijn dat zij in onderhandeling zijn getreden niet den fabrikant der nieuwe spuit om op die onderstellen nieuwe mekaniek té plaatsen hierop wachten zij nog antwoord. v. De commissie drukt hare verwondering uit, dat voor de jaarwedde van den hoofdonder wijzer geen ronde som is uitgetrokken. Zij stelt voor dien post te verhoogen tot f1100. Burg. en weth. antwoorden, dat zij geen ander bedrag op de begrooting konden brengen 'dan dat hetwelk door den raad onlangs was vastgesteld; ook vinden zij de bezoldiging voor een onder wijzer van den tweeden rang hoog genoeg. De voorzitter geeft te kennen dat hij zich met dit antwoord niet heeft kunnen vereenigen. De heer v. d. Heijden licht de zaak nader toe._ Het dagelijksch bestuur is niet voor eene karige bezoldiging als liet gegeven onderwijs voldoet aan de eisclien die voor eene gemennte als de onze gesteld kunnen worden. De districts schoolopziener heeft bij zijn bezoek alhier niet onduidelijk te kennen gegeven, dat de tijd niet ver meer af is, dat van hoogerhand last zal worden gegeven om meer uitgebreid onderwijs te geven j met het oog daarop kon men een Hinken onderwijzer vragen om dien aan het hoofd der school te stellen en dë Bree als tweeden onderwijzer op zijn volle jaarwedde be houden als men dan voor den eersten onder wijzer f 1500 rekent en dan het salaris van De Brec en de kosten van het verbouwen der school, dan wordt het gevaarlijk nu het tractement van De Bree te verhoogen men zou dan misschien moeten overgaan tot verhooging van den hoof- delijken omslag, hetgeen bij den tegenwoordigen slechten gang der zaken nog al bezwarend zou zijn. Hierna wordt eetr schrijven voorgelezen van genoemden schoolopziener waarin het bo ven aangehaalde besproken wordt. Wat het verbouwen der school betreftZEd, is tegen het verhoogen met een verdieping; verder°dringt hij aan op iene geheele herziening van dé in richting van het onderwijs, daar met het oog op liet getal en de hoedanigheid onzer bevolking de uitbreiding van het onderwijs zeer noodzake* lijk is. De heer Zijlmans gelooft dat dit eene zask is van lateren tijd hij meent dat de raad geheel van zijn werkkring afwijkthet is nu het oogen- blik om de jaarwedde van den hoofdonderwijzer te bepalen zonder meer; hij geeft den raad in overweging zich daartoe te bepalen en geen discussie te houden over zaken, die nu niet°aan dc orde zijn, opdat niet een ambtenaar door het slijk worde gesleurd zooals meer gebeurd is. De heer v. d. Heijden vraagt of <ie vorige spreker soms op hem doelt en of hij in hetgeen hij gezegd heeft iemand door het slijk gesleurd heeft. Dc heer Zijlmans antwoordt dat dit niet het geval is, maar wenscht de discussie hierover te sluiten om te voorkomen dat het gebeure. De voorzitter zegt dat het verbouwen der school noodzakelijk ishieraan zal men dezen zomer werk genoeg hebben de uitbreiding van het onderwijs kan daarna komen. De heer v. d. Heijden maant tot voorzich- tigheid aan juist omdat men later meer uitgaven zal te doen hebben. De heer v. Heijst is niet tegen de voorgestelde verhooging, vooral ook omdat het Rijk 30 pCt. van de kosten vergoedt. De heer Quirijns merkt op, dat met op de convocatiebiljetten vermeld is, dat het bepalen van het tractement van den hoofdonderwijzer tot de i/i deze vergadering te behaudelen zaken behoort; Jt is onpleizierig dat men n.et weet waaraan zich te houden, De heer Zijlmans zeg1 dat op een vorig con vocatiebiljet wel degelijk stond „bepaling van de jaarwedde van den onderwijzer"; dat de leden dan ook dachten, dat die jaarwedde vastgesteld zou worden maar dat de burgemeester in de vergadering zegde dat het alleen de twee laatste maanden van dit jaar gold. De heer v. Heijst wijst er nog op, dat de schoolcommissie bij hare herhaalde bezoeken alle redener. van tevredenheid ov>r De.Breeo-e- vonden heeft, ere dat dc hulponderwijzers ook dit jaar zich puik van hunne taak gekweten hebben. Hierna werd het voorstel der commissie* aan genomen met algeraeene stemmen, uitgenomen die van deD heer v. d. Heijden. Vervolgens werd, bij afzonderlijk besluitron der hoofdelijke stemming, de jaarwedde van deu onderwijzerstaande aan het hoofd der openbare school vastgesteld op f 1100. Eindelijk werd nog besloten een post uit te trekken voor eene prijsuitdeeling en die prijs- uitdeeling bepaald te houden. VI. Discussie over de jaarwedde van den gemeentegeneesheer. [Wij zijn verzocht deze niet op te nemenen daar wij dit ook in het alge meen belang achten, voldoen wij aan dat verzoek VII. Er wordt geklaagd over de straatver lichting er is last gegeven nauwkeurig na te ot ^et gas aan de gestelde eischen voldoet. III. De commissie stelt voor de posten op de begrooting voor de schutterij voor een exer citieterrein en een instructeur to schrappen, daar de gemeente een geschikt terrein disponibel heeft. Overeenkomstig besloten. IX. Op de armenbegrooting geene aanmer kingen. Hierna wordt de gewijzigde begrooting voor IS81 met algeraeene steramen goedgekeurd en vastgesteld in ontv. en in uitgaaf op f27304.21. De voorzitter brengt ter tafel a. Adres van H. van Loon, gemeenteveld wachter alhier te kennen gevende dat hij slechts f300 bezoldiging geniet en dat hij hiermede met zijn talrijk huisgezin niet rond kan komen. Hij vraagt f 100 verhooging. De heer v. d. Heijden heeft den burgemeester hierover gesprokenhij kan echter niet alles onthouden, wat deze hem gezegd heeftspreker zou een voorstel van den burgemeester afwach ten ook houdt de rekening van v. Loon geen steek, dat hij maar 81 cent daags zou hebben voor zijn huishouden met 7 kinderen; onder deze is er o. a. een die bij het opmeten van het spoor f 1.25 daags verdiend heeft. De burgemeester zegt datmen het inkomen van v. Loon veilig op p.m. f700 mag schatten. De voorzitter zegt dat de jaarwedde van den veldwachter slechts bedraagt f 300 daarbij heeft hij vrije woning en bovenkleeding. Uit de verdere discussie blijkt dat v. Loon behalve het door den voorzitter genoemde nog geniet f25 van den polder, f 15 voor het sluisje f 50 voor het schoonhouden van het raadhuis, terwijl hij daarenboven nog fooien ge niet bij begrafenissen, huwelijken, enz. De heer Zijlmans wijst er op dat de inkom sten van den veldwachter verminderd zijn door het ontnemen van de botermijn en het klokken luiden. De heer v. d. Heijden stelt voor de beslissing aan te houden, totdat de burg. tegenwoordig is. De heer v. Iersel stelt voor de gevraagde verhooging toe te staan. De heer v. Riel vindt het te veel; hij stelt voor f65 meer te gevenRan heeft hij f 365, of een gulden daags. Dit voorstel wordt met algeraeene stemmen aangenomen de heer v. d. Heijden wilde f 400 geven. b. Schrijven van den heer Hirschmann om trent een tramweg van 's Bosch naar Raamsdonks- veer. Aangenomen voor kennisgeving. c. Schrijven van den heer Levelt c. s. over de door hen aangevraagde concessie voor een stoomtram van Waalwijk of Besoijen naar den Groenendijk. Aangenomen voor kennisgeving. d. De voorzitter deelt mede dat bij de ge houden verpachting der markt over 1881 slechts geboden is f 990 tegen f1040 in 1880 en f 1050 in 1879. Burg. en Weth. hebben het opge- houd ;iizij vragen machtiging om de markt opnieuw in het openbaar te verpachten, en wordt er dan niet meer geboden, dit onderhands te doen of anders het marktgeld te laten innen. Conform besloten. e. Adres van G. L. van Hilst en drie ande-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1