BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Waterberichten. publiek worde verpacht, en onder de noodige waarborgeu aan den hoogsten bieder worde gegund. De voorzitter zegt dat dit vroeger altijd ge schiedde dat er toen monopolie werd gemaakt en men dientengevolge over is gegaan om liet te laten innen. De heer v. Iersel begrijpt niet waarom men nu weer zou gaan verpachten alles wordt nu geïnd wat er inkomt. De heer v. Heijst vindt niet dat er iets is tegen verpachtingmisschien brengt het veel meer op. De voorzitter is er niet tegen een proef te nemen. De heer v. Iersel is tegen verpachtingmen heeft vroeger veel moeite moeten doen om den tegenwoordigen havenmeester te krijgen en nu zou men hem weer afzetten. De heer Rubbens vraagt wat men zal doen als er soms te weinig geboden wordt, waarop de voorzitter antwoordt dat men dan evenals nu gebeurt, de gelden zal laten innen. Na gehouden stemming verklaarden zich voor verpachting 5 van de 9 tegenwoordig zijnde leden, zoodat daartoe besloten werd. Vóór stemden v. Heijst, Quirijns, v. d. Heijden, v. Baal en de voorzitter. De voorzitter deelt mede, dat de nieuwe brandspuit voor de tweede maal beproefd is en werkelijk goed voldaan heeft. Burg. en weth. adviseeren tot aankoop. Conform besloten. g. Benoeming van een lid van het armbestuur in de plaats van den heer A. van Tilburg, die aan de beurt is van aftreden. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren A. van Tilburg en V. Ackermans. De eerste wordt met algemeene stemmen ge kozen, waarna de voorzitter, daar er niets meer te behandelen is de vergadering sluit. Uit door ons omtrent deze zaak gedane nasporingen is hel volgende gebleken Bij een contract in dato Waalwijk 26 Oogst maand IS09 verklaart de comparant Jan Koks „af te staan en over te geven aan en ten behoeve van de Gemeente Waalwijk den hekkendam geleeger» aan de westzijde van des comparants woonhuijzinge, staande aan de Noordzijde der straat, gequoteerd No. 26, belent oost Bart van Genkel west Adriaan Cornelis Heeren - tot eenen over- en doorweg na, van en over den winter dijk tot het vervoeren van de producten van de Landerijen aan den Winterdijk uitwegende, ge naamd de Kocijweijcn ende mesting en wat voorts tot dienst na der voorn. Landerijen behoort te worden gevoerd." „Voorts al wat bij hoogen waternood of an dere voorvallen wordt vereischt door of over denzelven te voeren." „onder deze speciaale voorwaarden dat de gemelde Hekkendam en stoep door de Ge meente ten eeuwigen daagen in goede order zullen moeten onderhouden worden en bovendien s'jaarlijks ten behoeven van des comparants woonhuijzinge te betalen een Grondchijns van Drie Gulden zes stuivers, beloopende de verpon ding die thans op gemelde huijzinge staat." Zooals wij reeds meldden wordt ook België bijzonder zwaar door overstroomingen geteisterd, die zich van de Fransche grens tot aan Maas tricht uitstrekken. Dinant, Namen Hoey. Char leroi Luikzijn bijna geheel overstroomd en in tal van dorpen is de toestand nog vreeselijker, Ruim honderdduizend menschen zijn door den plotseling opkomenden vloed overvallen en ver- keeren thansvan alle gemeenschap afgesneden van alle hulp verstoken ter prooi aan folterende onrust en aanhoudend levensgevaar. Uit Namen bericht men o. a.: In vele straten is het onmogelijk de huizen te verlaten. Op sommige plaatsen staat het water 3,5 meter hoog. Men vaart er met bootjes rond. De arme bewoners der overstroomde buurten lijden honger. Men heeft beproefd uit de schuiten brood door hun vensters te werpen, maar het meeste daarvan kwam niet op zijn bestemmingmaar viel in het water. Daarbij hebben zijhoe vreemd het ook klinken moge gebrek aan watern. 1. aan drinkwater, alsmede aan brandstoffen. Zij bieden voor hun vensters geld aan de voorbijvarenden er wordt hun hulp beloofd maar die hulp laat lang op zich wachten. De politie en de militai ren deen echter hun best. Op de velden en wegen ziet men hier en daar het dak van een wonir.g uit het water steken zonder eenig teeAen wat van de bewoners ge worden is. Op andere plaatsen ziet men witte lakens als noodseinen wapperenen geheele gezinnen op de dakendie daar in spanning wachten of er hulp verschijnt. Eerst over eenige dagen zal men eenigszins het verlies aan menschenlevens en goederen kunnnen opgeven. De Frausche kamer heeft Vrijdag met 351 tegen 152 stemmen de wet strekkende tot invoering van het verplicht onderwijs goedge keurd waarop de zitting tot nadere bijeenroe ping geschorst is. De senaat heeft de bogrootiag van ontvangsten in zijn geheel goedgekeurd, ook de posten door het bekende amendement Bisson daarin opgenomen -, maar zoo belangrijk gewijzigd, dat ze niet meer te herkennen zijn. Mevrouw De Kaulla heeftevenals De Cissy geluk in haar proces tegen degenen die haar hebben belasterd. De Petit parisien is veroordeeld tot 300 francs en de ande.ie bladen tot 150 francs boete. De .Woestijne, van Le Gaulois kwam met 25 francs vrij. In Aube is Guyotvan de Republikeinsche linkerzijde tot Senator gekozen met honderd stemmen meer dan de candidaat der uitersste linkerzijde. Mevrouw Thiers heeft 24000 francs aan den Parijschen arme gelegateerd. Naast *al van berichten uit de departe menten du Nord en de l'Est en uit Normandie over den watervloedwaardoor ook aldaar tal van plaatsen in de afgeloopen week geteisterd werdenkomt nu in de Parijsche bladen de goede tijding uit die streken voor, dat overal liet water dalende is en weldra een begin gemaaki zal worden met het onderzoek der v erken op de spoorweglijnen waarop de. dienst wegens het water gestaakt moest worden. Ook de telegra- phische gemeenschap is hier en daar door het wegspoelen der palen en het breken der lijn gestoord. Maar het ergste is de nood gevoeld in industrieele*plaatsen als Haumont, Maubeuge, Ar- mentières enz. in het. departement du Nord waar nagenoeg overal liet werk geslaakt moest wordeu daar het water tot in de fabrieken is doorgedrongen. -De heer de Lesseps maakt bekenddat de toewijzing der inschrijvingen voor het Pana makanaal zal geschieden gelijk door den Mes- sager de Paris is medegedeeld. Wie dus in schreven voor 1 tot 5 aandeelenontvangen ze allewie inschreven voor 6—20ontvangen er 6 wie voor meer iuschrsven 25 pet. in dien zin, dat 21 tot 24 er 6 25 tot 28 er 7 29 tot 32 er 8 ontvangen enz. De groote biljart-wedstrijd in het Grand Hotel te Parijstusschen de beide vermaarde spelers Yignaux en Slosson is beslist. Vignaux, de iranschman, die in het begin de meeste kansen hadmaar later door den Amerikaan voorbij gestreefd werdheeft de 3,000 punten behaald terwijl Slosson er slechts 2,958 had en won dus met 42 punten. Slosson wil echter revanche nemen en men heeft bepaald dat eerlangweer te Parijs een nieuwe wedstrijd gehouden zal worden. Treurige Kerstdagen hebben de Engelschen gehad. Het heeft zich bevestigd, datdeTrans- vaalsche Boeren bij Middelburg aan de Engel- sche troepen eene gevoelige nederlaag hebben toegebracht. De opperbevelhebber van Natal heelt uit Durban geseind, dat de staf en 250 man van het 94ste regiment met de op ossenkarren geladen bagage op weg naar Pretoriadoor de bereden boeren werden aangevallen en over weldigd 120 man werden gedood of gekwetst en de rest gevaugen. Onder de gesneuvelden bevindt zich een luitenanteen kolonel en twee kapiteins zijn ernstig gewond en een onder-offi cier wordt vermist. De vlag moet gered wezen De bevelhebber vraagt de onmiddelijke afzending van een regiment ruiterij en voegt er bijdat deze nederlaag der Engelschen de boeren groo- telijks heeft aangemoedigd en eene groott ver andering brengt in den toestand. Een Engelsch ambtenaar die van Middelburg te Newcastle is aangekomen beweertdat de boeren op het detachement van het 94ste schoten, toen het de parlementaire vlag vertoonde. Voor dit laatste zijn de boeren zeker niet te goed maar de Engelschen zijn er zeker ook niet te goed voor om het te verzinnenen vreemd komt met dit hijschen der parlementaire vlag de uit- djukking overweldigd overeendie ze elders omtrent hun nederlaag bezigen. Genoemde amb tenaar schat verder het getal dooden en gekwet sten op 200 man. De telegraphische gemeen schap tusschen Sfanderton en de grens ia afge broken. De Engelsche Regeering gaf bevel een regi ment dragonders naar Natal te zenden. In Ierland is weer een min of meer agra rische moordaai slag gepleegd ditmaal op eene dameEllard genaamd. De politie zou den dader op het spoor wezen. Tegenover het streven der land-liga heeft de partij der Protestanten die der zoogenaamde Orangisten overal comité's aangesteld om aan de bedreigde landeigenaars ondersteuning te verleenen. Voor Boycott is reeds duizend pond (f 12.000) gecollecteerd. De politie te Milltown is ge„boycotted„ geworden. Uit Leeds meldt de telegraaf een vreese{ijk spoorwegongeluk. In de nabijheid dier plaats is een sneltrein met volle vaart tegen een an de ren gereden. De schok was zoo hevigdat beide locomotieven als 't ware in elkaêr liepen en verscheidene wagens in elkaêr geschoven werden 2 personen bleven op de plaats dood en 40 of 50 werden min of meer zwaar gekwetst. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de trein, die den sneltrein ontmoette, zich ten gevolge van etn nog niet opgehelderd verzuim op de ver keerde rails bevond. Nadere bijzonderheden melden het volgende Van den sneltrein werden de voorste wagens letterlijk verpletterd. In een dier wagens werden drie passagiers zeer zwaar gekwetst en m$t moeite uit de wagens te voorschijn gehaald Onder de ernstig gekwetsten bevindt zich een mijnwerker, wiens beide bcenen werden gebroken. Zijn vrouw werd dood uit den wagen gehaald. De meeste zwaar gekwetsten zaten in den sneltrein. Acht tien zwaar gewonden worden nu te Leedsin het gasthuis verpleegd. Gelijk bij vele spoorweg ongelukken, ontsnapte ook hier menigeen op de meest verrassende wijze aan een bijna zekeren dood. Een passagier werd uit de puinhoopeu getrokken zonder het minste letsel te hebben bekomenterwijl de passagier vlak naast hem beide beenen vetloor en een de derde in de onmiddellijke nabijheid ernstige kwetsuren bekwam aan den rugde dij en het hoofd. In een ander rijtuig zaten drie bejaarde vrouwen tusschen de gespleten en gebroken balkenzoodat men van haar niets zag als hoofd en schouders. Men trok ze met veel moeite uit haar benarde positie en ontdekte dat zij behalve een paar schramen niet het min ste letsel hadden gckreecn. Zij verwijderden zich alsof er niets was voorgevallen. Een andere passagier, een meisje van een jaar of 15, uit haar netelige positie gered zijndezocht naar haar hoeddienaar zij zeideeen splinter nieuwe was en nog te goed om te verliezen. Van de schok had zij niet veel gemerktzij liep weg mompelende dat haar ouders uit hun humeur zouden zijn omdat zij haar hoed kwijt was. J >e beide locomotieven waren zoo vast in elkaêr geredendat de pogingen om ze met andere machines van elkaêr los te werken tot heden vruchteloos bleven. Uit Dublin wordt aan de Globe gemeld dat nabij de monding der Shannon is aangehou den de Junoeen Amerikaansch schipmet wapenen geladen. Een detach •ment soldaten heeft zich daarna van het schip meester ge maakt. Een aantal jongelieden onlangs uit Amerika overgekomen worden thans door de politie in het oog gehouden. De agitatie is nog steeds aan het toenemen. Weer hebben eenige wijzingen in het ministerie plaats gehad. Te spoedig echter zullen ze weer door andere worden gevolgd dan dat het der moeite waardig zou wezen ze nader, aan te duiden. Onder nadere voorwaarden heeft ook Rusland zich met het denkbeeld van een scheidsgericht vereenigd. Aan de Porte ie nog geen uitnoodi- ging gezonden maar zij blijkt er evenmin op evenmin op gesteld dan Griekenland' In dat geval zou Engeland eene nieuwe conferentie willen voorstellen. Te Kisnheneff en Odessa zijn niet minder dan zeven vrij sterk cschokken van aardbeving waargenomen elk van eene seconde. De verhooging der invoerrechten met 10 per- cenr is goedgekeurd. De bepalingen dien aan gaande zullen spoedig worden openbaar gemaakt, zoomede die over de Vermindering der invoer rechten op zout en met Nieuwjaar in werking treden. Tilburg, 29 December 1880. Door de directie der alhier gevestigde Nooed- Brabantsclie Stoomtramwegmaatschappij is ten kantore van den gemeente-ontvanger het waar borgkapitaal van f 6000 gestort ter voldoening aan de voorwaarden bij de concessie bedongen. De werkzaamheden aan den tramweg "Tilburg Waalwnk zullen bij goed weder in het begin van Januari een aanvang nemen. Waalwijk, 29 December 1880. Bij de gisteren alhier gehouden verpachting is geboden: voor het marktgeld f 1000 en voor het haven en kaaigeld f1665; beiden voor het jaar 1881. Een talrijk publiek vulde verleden Zondag de zaal van mejuffrouw de wed. Verwiel, om de eerste winteruitvoering der rederijkerskamer bij te wonen. Bewees de drukke opkomst van heeren honoraire leden en vreemdelingen dat zij een aangenamen avond verwachtten, de herhaalde toejuichingen, het dikwerf niet te onderdrukken gelach toonde dat die verwachting niet werd te leur gesteld. Wat de uitvoering betreft, „het verloren schaap" dat ontegenzeggelijk het schoonste en meest gewilde nummer van 't programma was, werd uitmuntend gespeeld, en het zou ons moeilijk vallen te zeggen, wie van de vier acteurs, die in de twee eerste bedrijven optraden, de beste was; want Snul, Charel, Raedmau en Jan wed ijverden om den voorrang en waren hunne rol len, hoe ingewikkeld die ook soms waren, vol komen meester. In het derde bedrijf steeg het enthousiaame van het publiek ten top, vooral toen Snul zwart en druipnat van onder de mand te voorschijn kwam, hetgeen met kleeding en houding der overige leden een zeer comisch effect maakte. Het tweede „Mijnheer Peterman enz" was een zeer aardig stuk, waarin vooral door den on vermoeiden Peterman goed werd gewerkt. Het derde, „de Wijnproef", muntte uit door vele geestige gezegden, terwijl het drin ken eene aardige afwisseling bezorgde; het werd goed gespeeld en bracht het publiek weer in de vorige opgewekte stemming, die gedurende de opvoering van no. 2 wel eengiszins bekoeld was, hetgeen echter te wijten is aan het stuk zelve, niet aan de acteurs. De mimiek van Pimpel droeg veel tot het succes bij. Wij meenen de tolk te zijn van allen, die het genoegen hadden deze voorstelling bij te wonen, als wij hier dank brengen aan het bestuur voor de goede leiding en aan de werkende leden in het algemeen voor de opoffering hunner vrije uren, waardoor zij ons een genotvollen avond hebben verschaft; zij hebben getoond de plaats die zij eenmaal ingenomen hebben, met aere te blijven vervullen. Wij hopen hen spoedig weer te zien. Bij besehikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het volgend jaar benoemd trtt secretaris bij den geneeskundigen raad voor Noordbrabant en Liraburg dr. M. J. Godefroi, te 's Hertogenbosch. Adv. gen. Van Maanen heeft in de Maan dag gehouden zitting van den hoogen raad tot verwerping geconcludeerd van het beroep van notaris J. S. J.. te Veen, die door het gerechts hof te 's Bosch veroordeeld is ter zake van misbruik van vertrouwen. De uitspraak van hel gerechtshof in den Haag in de zaak van de Jong is~ bepaald op morgen Donderdag half twaalf. Naar aanleiding van de treurige berichten omtrent den watersnood in Noordbrabant en Limburg heeft de algemeene vereenigdc commis sie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland, die eerst onlangs ontbonden was, zich opnieuw oDder voorzitterschap van den burge meester van Amsterdam geconstitueerd. Het kapitaal onder haar beheer is voldoende om voorloopig in de bestaande behoefte aan onder stand te voorzien, en mitsdien schijnt op dit oogenblik een beroep op de openbare liefdadig heid haar onnoodig toe, Te Geertruidenberg is ten huize van den conducteur V. A. der stoomboot „Stad Geer truidenberg" een bankbiljet van f 100 gestolen, zonder dat tot heden de dader is ontdekt. Uit Bérkel en Rodenrijs wordt gemeld: Zaterdag middag omstreeks 12 uur had bij het naar huis rijden uit de kerk, de landbou wer S. door het schichtig worden van zijn paard het ongeluk met paard, wagen en vier personen te waler te raken, met het treurig gevolg dat de moeder van S., eene ruim 60jarige weduwe, eenige uren later aan de gevolgen is overleden. Het buitengewoon hoog binnenwater heeft te Litb een menschenleven gekost. H. A. Mar tens, die zich 's morgens omstreeks half drie uit zijne woning begaf om zich van den water- etand te overtuigen, had het ongeluk in de diepte te geraken en onmiddelijk te verdrinken. Een uit Leiden verzondenvan ferme sloten voorziene koffer werd den dag voor kerst mis te Goes in eenen desolaten toestand ont vangen. De spoorw egdieven waren aan den gang geweestTijd om valsche sleutels te passen schijnen de heeren niet gehad te hebben, daarom hadden zij de sloten eenvoudig opengestoken, en tijd om den inhoud, na het doorwoelen, weer netjes op zijn plaats te leggen, evenmin, daarom leverde de keurig gepakte dameskoffei bij de ontvangst een beschreielijken aanblik op. Wat den inhoud zelf aangaat, schijnen de dieven teleurgesteld te zijn geworden. Van Leiden tot Goes is Hollandsch spoor en staatsspoor. Aan beid sr directie is kennis ge geven van dezen nieuwen diefstal. De landbouwer S., onder de gemeente Diepenveen, ontving een brandbrief, waarin eene som van f 1500 van hem geeischt werd. De som werd op de aangewezen plaats gelegd, maar gisteren avondtoen Zekere J. H. dat geld in bezit wilde nemen werd hij gevat. Bcsoijen. In de jongste zitting van den ge meenteraad is besloten een adres aan Gedep. Staten te zenden tot ondersteuning van de con cessie-aanvrage van de heeren Jos. Levelt c. s. te Rotterdam voor eenen stoomtramweg van hier naar Raamsdonkveër en van Waspik naar den Groenendijk. Door deze lijn zal eene aansluiting tot stand kunnen komen met den zuider-stoom- tramweg op Oosterhout en Breda. Maandag heeft de aanbesteding plaats ge had van het herstellen der Hervormde kerk alhier. Ingeschreven was door A. Miechaël, timmer man, te Loonschendijk voor f 3510 C. Mulders, timmerman, te Raamsdonkveer voor f 3000 W. Nieuwenhuizen, idem, te Sprang voor f2940; H. Klein loog, metselaar, te Genderen voor f2920;. Jos. van der Lee, timmerman, te Waal wijk voor f 3548 W. Jansen, aennemer, te Kaatsheuvel voor f2800. Baardwijk. Aan de openbare school alhier is benoemd tot kweekeling P. Burmanje, op e.:ne toelage van f200 'sjaars. Di'iincn. Een schoenmaker alhier had de onvoorzichtigheid een kommetje met vitriool op den werkstoel te laten staan zater:1a,morgen dronk zijn eenig kind van 21 maanden er van en was des avoads omstreeks 9 ure aan de ge volgen overleden. 28 Dec. De Baardwijksche overlaat werkt met 72 cM. De dijken zijn in den besten toe stand geen afslag. Waalwijk, 29 December. Het water blijft binnen stijgende, buiten sedert gister staande; de tuinen staan alle onder, alsook verscheidene looierijen en laag gelegen woningen. Voor de kisting in de wagenstaat staat on geveer 25 cM. water. Wij laten hier eenige berichten der la atte dagen volgen 's-Hertogcnbosch 26 December. De stad is overstroomd. Niet alleen de achterbuurter: maar ook de breede en smalle haven, Vughter- straatVughterdijk St. Jorisstraat, Keizerstraat, Waterstraat VerwerstaaatPeperstraat Parade plaats een gedeelte der HinthamerstraatCla- rastraat PapenhulstSnelstraatPostelstraat en meer andere aangrenzende straten zijn alle

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2