t Burgerlijke Stand. Handelsberiehtcn. UITVOERINGEN. REKLAME. Waalwijk31 December 1880. Gisterenmorgen verbreidde zich hier de ontzettende tijdingdat de dijk ten zuiden van Nieuwkuik bezweken was. Allerlei ge ruchten het een al vreeselijker dan het andere verspreidden zich totdat wij besloten om ons zekerheid te verschaffen en den lezers van de „Echo" een getrouw verslag van de ramp te gevenzelf er heen te gaan en den toestand in persoon op te nemen. Wij begaven ons dan op weg en vonden te Baardwijk aan het veer een vijftigtal per sonendie alle even als wij wenschten over gezet te worden, hetgeen na eenigen tijd wachten dan ook gebeurde in eene groote boot, de eenige die voor het oogenblik in de vaart was, daar de gewone booten ge bruikt werden om in den Elshout menschen en goederen te redden en de schippers pre tendeerden dat het gevaarlijk was met den aak te varen. Hoe dit zijwij kwamen gelukkig aan den overkant. Naar de zijde van den Elshout zagen wij veel vee op den dijkbij de huizen aan den dijk gelegen liep het water toen reeds (het was^ ongeveer 12 uur) de vensters in en uit. Verder ver namen wij dat het dorp geheel en al onder stond en dat het niet mogelijk meer was er te komen; dat voor zoover men wist geen menschenlevens te betreuren warenmaar dat er nogal veel vee moest verdronken zijn. Daar er geen booten waren om er heen te varen en het hoofddoel van onzen tocht was de doorbraak zelve te bezoeken begaven wij ons naar Drunen. Daar was op dat oogen blik nog weinig meer water te ziendan voor de doorbraakoveral vonden wij de bewoners bezig om hun vee en goederen op veilige plaatsen te bergende toegangen tot hunne huizen af te dammen en de vluchte lingen uit Elshout, van de Scheiding en Wolfshoek, die meestal naar hier gekomen waren, onder dak te brengen. "Wij volgden den provincialen weg tot op de heide, voorbij het huis van M. van Bladel en werden toen door het water tegen gehouden. Wij sloegen rechtsaf het bosch in en kwamen zoo langs paden, opzettelijk tot dat einde gebaand, op den Hei- of Meer- dijk. Daar begon het tooneel van ellende. Wij zagen daar mannen en vrouwen met hunne kinderen, met hunne bejaarde ouders, zich voortspoeden om elders een onderkomen te zoeken. Overal langs den dijk stond het geredde vee, waarbij de eigenaars met hun gezin treurig en wanhopend zaten te kijken. Wij merkten nog een paar vaartuigjes op, waarin eenige burgers geholpen door mare chaussees hun best deden om de bewoners van een paar geïsoleerde woningen op de heide af te halen. Hoe meer wij Nieuwkuik naderden, hoe meer wij .de vreesselijke werking van het water konden waarnemenhet begon al hooger en hooger te stijgen. De huizen aan den dijk gelegenmeestal laag gebouwd stonden reeds tot aan de ramensommige zelfs tot aan het dak onder water. Een sterke stroom ging over de St. Joris- straat, waarin, naar men veronderstelt, een gat geslagen is. In een paar herbergen, in die steeg gelegen, vonden we eenige honder den menschen, meestal vrouwen en kinderen verzameld, die met de wanhoop op het gelaat en tranen in de oogenelkander en de be zoekers deelgenoot maakten van de geleden verliezen en van de duizend angsten, uitge staan in dien nacht van verschrikking. Nu waren we gekomen achter de school, waar tegeuover het water de grootste kracht schijnt gehad te hebben. Wij trachtten een paar schippers over te halen ons met hun bootje derwaarts te roeien, maar zij waren noch met goede woorden noch met geld over te halen aan ons verzoek te voldoen; het was, zeiden zij, onmogelijk op dat punt den stroom te trotseerenzij waren zeker medegesleept te worden dit hun zeggen werd bevestigd door een ander schip perdie getracht had de bedreigde huizen in de straat te naderen, om de menschen af te halen, die er zich nog bevonden zijne boot was omgeslagen en weggedreven, terwijl hij zelf nog als bij wonder door anderen was gered. Wij moesten ons dus bepalen met op den dijk te blijven en van daar waarne mingen te doen en informatiën in te winnen. Na nog een weinig gegaan te zijn kwamen wij aan de doorbraak zelve. Grootschont zettend grootsch en schrikwekkend was het schouwspel, dat ons daar wachtte. Het water, voortgezweept door een stevigen zuidwesten wind, stortte zich met donderend geraas door eene ongeveer 150 h 200 M. breede opening naar binnen, alles op zijn weg ver nielend en medesleepend. wat niet krachtig genoeg was om weerstand te blijven bieden. Bruischend en bulderend nam het zijnen weg in de richeing van de R. C. kerk naar de straat, alwaar het een vijftal stevig gebouwde huizen geheel of gedeeltelijk deed instorten, om vervolgens steeds verder en verder zijn rampzalig vernielingswerk voort te zetten. De doorbraak zelve bevindt zich op de grens tusschen Nieuwkuik eu Vlijmen, ach ter de Peperstraat, in den Hoogen Maasdijk onder de gemeeute Vlijmen; zij had plaats in den nacht van Woensdag op Donderdag tusschen 12 en 1 uur. Zooals wij in ons vorig nummer als gerucht mededeelden, was reeds Dinsdag voormiddag te dier plaatse een wel onder den dijk ontdekt, die men meende zoo goed mogelijk gestopt te hebbenzoo altans schenen er het bestuur van den Hoo gen Maasdijk en de met het toezicht belaste waterstaat-ingenieur over te denken; men verhaalde ons ten minste dat het volk, dat er op aandrong den dijk nog meer te voor zien, belet werd daarmede voort te gaan omdat er geen gevaar was. Het gevolg er van was, dat de inwoners niet veel voorzorgs maatregelen namen en dat zij toen de door braak, zeker ook voor een groot deel ten gevolge van den storm, plaats had, door liet water overvallen werden en slechts weinig* konden redden. Voor zoover men op het oogenblik kon nagaan waren er geen menschenlevens te betreuren; hoeveel vee er echter is omgeko men is zelfs niet bij benadering te bepalen; zeker echter schijnt het, dat de verliezen groot zijn. Behalve de vijf huizen in de straat, waarover wij reeds spraken, zijn nog eenige kleinere huisjes bij de doorbraak (men sprak van een zestal) door den stroom mee? gesleept. Van den toestand van de Hoeven en Haarsteeg wist men hier niets, daar alle gemeenschap met die plaatsen geheel was afgesneden. Men duchtte echter het ergste, daar beiden zeer laag gelegen zijn en reeds grootendeels onder het binnenwater zaten. Terwijl wij aan de doorbraak vertoefden kwamen er eenige booten uit 's Bosch aan, die zeker groote diensten zullen bewijzen bij deze ontzettende ramp. Door deze doorbraak worden Nieuwkuik, Hoeven, Vlijmen, Haarsteeg, Hedikhuizen Hcrpt, Oudheusden en Elshout, Drunen en verder de geheele vruchtbare streek tusschen den Zeedijk en den Maasdijk tot Sleeuwijk toe geinundeerd, alles te zamen 24 dorpen. Heusden, beschermd door zijne wallen, heeft den vijand buiten de stad gehouden door de toegangen met kistingen af te sluiten. Onder de vele gevallen van bijna wonder dadige redding, die men ons verhaalde, trof er een bijzonder onze aandacht: een vader, eene moeder en drie meines zaten op h*t dak hunner woning; in weerwil van hun hartverscheurend hulpgeroep, kon geen red ding gebracht worden, daar alle hulpmidde len ontbraken; op eens werd de woning weggeslagen en dreef het dak dus voort op den woedenden stroom, die allen, die er op waren, met een wissen dood dreigde. Ge lukkig dreven zij tegen het dak van een ander huis, waarin zij zich met behulp der bewo ners redden. Na alles zooveel mogelijk opgenomen te hebben keerden wij weer huiswaarts en von den op onzen terugtocht het Wiel eind te Drunen, tot omtrent bij de pomp, reeds tot op eene aanmerkelijke hoogte ondergeloopen; heden was het niet beduidend hooger. Verder vernemen wij heden nog, dat men zekerheid heeft, dat te Nieuwkuik een man in het water is omgekomen en dat er nog meer huizen zijn ingestort; voor de door braak moet een groote wiel ontstaan zijn en verder de vruchtbare tuinen en landerijen onder het zand bedolven; dit echter zal men eerst in zijn geheel kunnen overzien, als het water weg zal zijn. Latere geruchten spreken weer van min stens acht dooden; wat er van is zal later moeten blijken. De huizen in de Hoeven zijn alle verla ten; onze berichtgever wist echter niet wat er van de bewoners geworden was. Uit Heusden wordt heden bericht dat de stad droog en buiten gevaar is; er zijn veel menschen en vee binnen gevlucht. Daar er natuurlijk in de overstroomde plaatsen groot gebrek aan de eerste levens behoeften was, waren gisteren dadelijk op last van den burgemeester van Drunen kar ren met brood, boter en koffie naar Nieuw kuik gezonden en heden zijn door de zorg van ons gemeentebestuur en door dat van Baardwijk nieuwe bezendingen naar de ge teisterde plaatsen gebracht. Onmiddellijk nadat men hier de droevige tijding vernam, dat de dijk te Nieuwkuik doorgebroken was, heeft het gemeentebestuur alhier maatregelen genomen tot leniging van den nood der bewoners van de door die doorbraak geteisterde dorpen Drunen, Nieuw kuik, Vlijmen, Elshout, enz. De heer Van der Heijden, wethouder al hier is te dien einde heden morgen in de vroegte met eene flinke bezending brood naar Drunen vertrokken. Op initiatief van onzen geachten Burge meester is de gemeentaraad tegen 4 uur heden namiddag bijeen geroepen tot het sa menstellen eener watersnoodcommissiein die vergadering heeft de geheele gemeente raad zich als zoodanig geconstitueerd. Zoo mogelijk zullen die heeren zich mor gen of ove>fóorgen aan de huizen der inge zetenen aanmelden om gelden in te zamelen voor onze ongelukkige natuurgeuooten. Bereids is kennis gegeven dat de Veree- niging van den H. Vincentius alhier eene flinke bijdrage aan de commissie voor de noodlijdenden zal ter hand stellen. Gister n is door onzen burgemeester aan den havenmeester alhier order gegeven de twee aken of booten dezer gemeente ove rte brengen naar de plaats des onheils, met lastgeving om hulp te bieden, daar waar zulks noodig mocht blijken. Ook is onze ijverige wachtmeester der brigade marechaussee, Van Schuppen, heden morgen met een bootje en twee schippers derwaarts vertrokken om den ongelukkigen sooveel mogelijk bijstand t- verleeneu e te redden wat nog te redden was. Heden zijn hier talrijke watersnoodlijden den aangekomen en onder dak gebracht. Wij sluiten dit verslag met eene drin gende aansporing tot liefdadigheidwaar zooveel geleden wordt, waar zooveel verlo ren is, moet veel gegeven worden; men be denke echter dat „spoedig geholpen dubbel geholpen is." Door de kamer van koophandel en fabrieken alhieralsmede door de gemeentebesturen van Waalwijk Drunen Baardwijk Nieuwkuik en Besoijen was aan dén minister van waterstaat het verzoek gerichtdat aan de spoorwegbrug over den Baardwijkschen Overlaat een pad voor de passage van voetgangers worde verbonden. De minister heeft geantwoord dat uit een on derzoek is gebleken dat de kosten van zooda nig voetpad f 18.500 zouden bedragen. Indien door de belanghebbenden hier voor f9000 wordt bijgedragendan is de minister genegen het pad voor Rijks-rekening te laten leggen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Willen Mari- nus De Jonghbeschuldigd van moord op Ma- rius Bogaardten hem veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf. In net veroordeelend arrest wordt de voor bedachte rade aangenomenmet het oog op art. 297 strafrechtdoor de bekentenis van den besch., dat hij plan had om den verslagene in het Duin te brengen en te binden, dus d'attcn- ter a la personne. Van de „geleider lage," als door niets bewezen werd beschuldigde vrijge sproken. Overigens <is het doleusa der feiten uit het onderling verband en den samenhang derfeiten gebleken, bevestigd door getuige verkla ring terwijl er op gewezen wordt dat de be kentenis van den beschuldigde is afgelegd na een onderhoud met zijn zusterniet door mid del van ondervragingen door Justitie of Politie. De gerechtszaal was stampvol. De beschul digde vertrok geen spier tijdens het voorlezen van het arrest en het aanhooren zijner veroor deeling. De eerste kamer heeft weder eens teeken van 1 ven gegeven en ditmaal de provincie Noordbrabant tot haar slachtoffer gekozen. Een suppletoire waterstaatsbegrooting is Woensd., in een zeer onvoltallige vergadering, en onvoorziens, zoodat de Noordbrantsche Afgevaardigden er niet op verdacht waren „verworpen" met 17 tegen 8 stemmen wegens het daarop voorko mend subsidio van f 33.833 een derde deel van de gezamenlijke kosten van herstelling van den Maasdijk, die bij den ijsgang in den vorigen winter is doorgebroken aan de waterschapsbe sturen van hetHoog-Hemaal en van Oijen toe te kennen. De streek waarvan hier sprake is, behoort tot dat gedeelte van Noordbrabantdatvoor namelijk ten gevolge van de werking der over laten meer dan andere aan overstrooming is blootgesteld. De door de doorbraak van den Maasdijk geteisterde waterschappen zijn niet bij machte de aanzienlijke kosten voor de dichtiue van de doorbraak gevorderd geheel voor hun rekening te nemen- In 1865 is o. a. ook aan den polder van Lith aan de thansbedoelde wa terschappen grenzend, voor herstelling van dijken Rijkshulp verleend. En nu de provincie met ondersleuning is voorgegaan waren er allezins termen om ook van rijkswege deze noodlijdende waterschappen te hulp te komen. Op 24 en 25 December had te Gennep in de provincie Limburg een treffend feit van zelfopofferende menschlievendheid plaats. Door het hoog gezwollen water van de Maas waren de dammen van den Teulakker en den Doevcnakker onder Gennep doorgebroken en daardoor werden niet minder dan 27 huizen zoodanig door den vloed bedolven dat de be woners niets anders dan een over r.ijdelijken dood voor oogen zagen daar niemand eene poging tot redding van de ongelukken durfde wagen. In dezen wanhopigen toestand kwam de voor man der wagensmeden bij den Noord-Brabantsch- Duitschen spoorweg, Andreas Johannes Van de Vailoud-onderofficier van het 3de regiment vesting-artillerieop het denkbeeldom van vier potroleumtonnen een vlot te vervaardigen en het mocht ham gelukken dit te water te brengen. Met dit vlot waagde hij zich op den onstui gen, vloed en had de voldoening, met g. oot gevaar voor eigen leven cn daarmee voor het bestaan van zijn gezin in twee dagen bijna een twin tigtal menschen aan een anders wissen dood te ontrukkenterwijl hij er ook nog in mocht slagen een deel hunner have te redden. De koffer die te Goes in zoo treurigm toestand ontvangen werd is op een andere wijze dan door inbraak tot dien toestand geraakt. De spoorweg direcliën kunnen op dit punt gerust zijn. Een besteller van het spoor blijkt de schuld er van te wezen. De man had de koffer zoo onzacht laten vallen dat het slot brak en de inhoud er uit viel. Die inhoud werd «r toen haastig weer ingestopt en de koffer aan zijn adres bezorgd waar toen moeie ijk aan iets anders dan aan diefstal kon gedacht worden. Spoedig echter is de waarheid geblekenen het kantoor Goes heeft reeds schadevergoeding ge schonken. Bij den heer B. in de Laan Copes va a Cattenburg in den Haag is ingebroken. D'e die ven hebben zich dcor den naastgelegen tuin toegang tot de achterzijde van het tijdelijk on bewoonde huis - eten te verschaffen vervolgens ziji: zij door het verbrijzelen vin een ruit der wa. uad'c binnen^&drcngen. Nu. voordeur door den ketting aan de binnenzijde te hebben gesloten hebben zij de geheele benedenverdie ping doorgesnuffeld en onder anderen een daar aanwezig schrijfbureau op de ruwste wijze opengebroken terwijl ook de bovenverdieping, waar echter alles gesloten wassporen van hun bezoek droeg. Een luttele som gelis, die zich in het schrijfbureau bevond, is het eenige, wat hun moeite beloond heeft. Capellc. Verleden Woensdag gaf onze Re derijkers kamer „Vriendentrouw" hare jaarlijksche Kerstmis-ui'voering. Zij werd bijgewoond door een talrijk ën uitgelezen publiek dat op dui delijke wijze zijne hooge ingenomenheid en te vredenheid te kennen gaf over de uitstekende wijzewaarop het gezelschap de twee op het programma voorkomende stukken uitvoerde. Op de voorstelling volgde een zeer geanimeerd bal, dat lot laat in den nacht voortduurde en men scheidde niet dan noode, hoogst voldaan over de Rederijkerskamer. Baardwijk. Vele vluchtelingen uit de over stroomde dorpenmeest vrouwen en kinderen zijn in onze gemeente aangekomen en trachten hier huisvesting te vinden. Wij vernemen dat heden een groot getal werklieden van de Nederl. fabriek van leder artikelen hun ontslag bekomen hebbendit schijnt een gevolg te zijn van het opleveren van het door die fabriek voor het leger aangenomen schoeisel. WAALWIJK. Op Zondag 2 Januari 1881 des middags 12 ure, zu'len door de Nieuwe .Harmonie op de bovenzaal van den heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. En Garnison, pas redouble, p. J. Steenebrugen 2. Maria Walzervan Kiesler. 3. Jagerslustgalop Kiesler. 4. Les chasseurs de Luxem bourg, pas redouble, par E. Krein De huidige advertentie van den Heer J. W EIN BERG Effectenkantoor te Amsterdam, (Kerk straat 239 b/d Vijzelstraat), verdient in hooge mate de aandacht der lezers. Nog nooit, zooveel ons bekend iswerd bij eene andere Staats- Verlotiug de gelegenheid geboden om voor zulk een kleinen inzet zulke kapitale prijzen te winnen en bovendien is hierbij door de guarautie van eene Duitsche Regeering en door de soliditeit van genoemd effectenkantoor de zekerheid ver kregen dat alles reël en nauwkeurig behandeld wordtwaardoor deze verloting zich reöds ook hier te lande spoedig het vertrouwen van het publiek heeft verworven. Bijzonder voor diegenen, welke hunne positie gaarne willen verbeteren moet deze aanbieding zeer welkom zijn temeer door de loffelijke instelling eener kleine wekelijk sche afbetaling het aan een ieder mogelijk i. gemaaktzich binnen betrekkelijk korten tijc in het bezit van een origineel aandeel-lot te zetten en aan de uitmuntende winstkansen deel te nemen. ~i i u 1 i y Van den 24 tot en met den 31 December. WAALWIJK. Ondertrouwd: Johannes Baptist Nieuwenhuizev. en Maria Lavigne, wed. van Franc. Jolis. Nieuwer huijzen. Bevallen: Woutherina Schellekens gel Mutsaarts z. Francisca van Woe: .el geb. Vai der Geit d. Maria Anna Baijens geb. Schelle kens d. Overleden: Wilhelmina Canters, wed. van Jol' van Roessel, 60 j. SPRANG. Géboren: Johanna, d. van Johannes de 'Bieei Maria de Bie. Dientje, d. van Jacobus Johan nes Vos en Maria Verhagen. WASPIK. Géboren: Clasina, d. van F. de Jong en M. E. Wagemakers. Overleden Cornelia Ballemans, wed. Chr. van Weezen beek, 82 j. WAALWIJK31 December. Buitenlandsche rogge f285 310 per 2280 kg. Inlandsche f 8.00 u 8.50 t, Hectoliter. Roode tarwe - 9.00 a 11. Witte - 9.75 h 11.00 Boekweit - 9.50 a 10.00 per 100 KG. Mais - 8.h 8.50

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2