te Gevraagd ibiictik:, Een HINGE, De Echte E-KLDSSENGAREB Huidenberichten. Wolberichten. Weldadige Landgenooten! SCHOENMAKER, Eau de Cologne-Zeep, VAN DEN ELZEN. Ingekomen Giften Handelsberichten. fADVERTENTIEN.fi UITGESTELD Rubbens Kievit», Bernard Hendriks, C. H. De Greeff, Het Kantoor der Maatschappij is gevestigd te TILBURG, Veldhovensche-Hoek, K. No. 252. REKLAME. is het CONCERT der Liedertafel Oefening en Vermaakdat bepaald was op Donderdag 6 Januari a.s. J. B. F. VAN GILS. E. VAN ROESSEL. veilen, en op Dinsdag 25 Januari daarna, FINAAL VERKOOPEN te Waalwijk. NB. Vooral te vragen de echte Coats, wijl dit garen zeer ge roemd wordt. Voorhadnen DE GERENOMEERDE DE DIRECTEUR, voorbij het^keizersveer in het oude Maasje en ook wel in den Amor te doen vallen blijven gesloten omdat de waterstand buiten hooger is, en bij een NW. wind het rloedwater anders den toestand nog gevaarlijker zoude maken. De schadedoor het water veroorzaakt en hetgeen meer daardoor zal worden verwoest en bedorvenis onnoemelijk daar het een der vruchtbaarste streken iu de provincie Noord- Brabant geldt. Gisteren hebben drie leden der watersnood- commissie alhier, Drongelen Eethen Meeuwen en Dussen bezocht om te onderzoeken waaraan er gebrek was. Heden morgen zijn die artikelen derwaarts geëxpedieerd. Te Dussen is voorraad genoeg daar ontbreekt echter geld. Te Andel wordt het getal in het water staande woningen met den dag grooter; vele ten zuiden en westen van de straat staande gebouwen zijn óf ontruimd óf de zolders door de bewoners betrokken. Zoover het oog reiktis er niets dan water te bespeuren waardoor men wel kan opmaken hoe treurig het er met de meer land waarts gelegen dorpen zal uitzien. Woudrichem is voor velen een toevluchtsoord geworden. Zoodra de doorbraak bekend was werden een groot aantal huisgezinnen en onder deze zieken en ouden van dagen met paarden en allerlei veehuismeubelen stal- en land bouwgereedschappen hooistroo, koren aard appelen enz. met karren en wagens de stad in gebracht om huisvesting en berging te bekomen. Alle huizenschuren en stallen zijn daardoor opgepropt vol. Aan de armen van buiten is het vergund de rijks militaire kazerne te betrekken, terwijl door het gemeentebestuur voor de noodige brand stoffen gezorgd wordt. Daar er voldoende tijd tot vluchten was, meent men te mogen onderstellendat in deze streken geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. De poorten der stad zijn nu van sterke kis tingen voorzien daarbuiten staat alles diep onder waterterwijl de was aanhoudt. De hulpgaten in den Uppelschen dijk, alsook de sluis aan de Bakkerskilzijn thans geopend. Te Drunen zijn 800 menschen en 1000 stuk» vee uit Nieuwkuik en Elshout opgenomen. Deze zijn meest bij particulieren onder dak gebracht. Verder zijn de menschen gehuisvest in het ge bouw der meisjes congregatiein de openbare school en in de wachters woning op den dijk waar ook veel vee is. De commissie aldaar doet haar best om menschen en vee van voedsel te voorzien maar als de watersnood onverhoopt nog lang mocht aanhouden is het te voorzien, dat de geheele wintervoorraad der Drunensche landbouwers er bij inschiet. Het aantal vluchtelingen te Baardwijk bedraagt 110waaronder ongeveer 30 behoeftigen die bij famiiie en kennissen zijn gehuisvest; ook be vinden er zich 30 stuks vee en een paar paarden; de oude school is nog voor de opname van menschen of vee beschikbaar. De gemeenteraad heeft zich als commissie geconstitueerd en een der zalen van het raadhuis is ingericht tot ma gazijn. Heraden en andere kleedingstukken worden door meisjes vervaardigd. Reeds drie bezendingen levensmiddelen zijn van daar uit naar de meest geteisterde punten bezorgd. Door den burgemeester zijn maatregelen ge nomen om de verzending van correspondenten, levensmiddelen enz. over het veer in den over laat zooveel doenlijk te bespoedigen. Deze zen dingen, alsook de vluchtelingen met hun vee en goederen worden vrachtvrij overgezet. In onze gemeente Waalwijk zijn 112 menschen gehuisvest in een gebouw van den heer Jos. Van Dongen, terwijl er 4 in het gasthuis ver pleegd worden en een 30tal bij particulieren zijn opgenomen; voorts zijn er uit de overstroomde dorpen 29 koeien. 16 geiten in 1 paard, het vee is gestald bij den heer A. J. Verhoeven. Een kind van zes weken is sedert de aan komst alhier overleden. De gemeenteraad, die zich als watersnoodcom missie heeft geconstitueerd, voorziet in de be hoeften van menschen en vee, daartoe in staat gesteld door eene milde gift der Vincentius- vereeniging, de bijdragen der ingezetenen en an dere ingekomen gelden. De spijzen worden be reid in de keuken en door de goede zorgen der eerw. zusters, terwijl het uitdeelen der spijzen, het handhaven van orde en reinheid en de aanmaak van kleedingstukken is opgedragen aan een comité van dames, die deze taak onderling verdeeld hebben en elkander op bepaalde uren aflossen. Het is dan ook dén verpleegden aan te zien, dat dames, zich met hunne verzorging belasten; ook zijn zij zeer tevreden en roemen de liefdadige behandeling en goede voeding. Verschillende zendingen levensmiddelen zijn reeds door de commissie naar elders bezorgd. Ook uit de andere dorpen der Langstraat komen kleederen en levensmiddelen; zoo hielpen Sprang en Vrijhoeven het eerst in het land van Heusden en Aitena; de andere dorpen bleven niet achter, en zoo doet elk zijn best om het leed van onze ongelukkige natuurgenooten zooveel mogelijk te verzachten. Het is te hopen, dat de beringing van ds doorbraak spoedig moge gelukken en het water blijve vallen tonder strenge vorst, opdat de overstroomde streek spoedig van het water ver lost worde; zoodra dit plaats heeft zullen wij onzen lezers een getrouw verslag gever, van den toestand, waarin het land zich dan aan het oog voordoet, en van de verwoestingen, die men nu wel kan gissen, maar die eerst dan duidelijk aan het licht zullen k"men. Wy vernemen heden nog dat door den met het toezicht belasten rijksveearts alle vervoer van vee uit de overstroomde streek verboden is ook wordt er geklaagd over het stelen met het oog op een en ander is der politie aangezegd het strengst mogelijk toezicht te houden niemand mag tnsschen of in de overstroomde gemeenten circuleeren dan voorzien van schriftelijke ver gunning van den burgemeester zijner gemeente. ten behoeve der watersnoodlijdenden. Bij dr. Van Heijst Van het kleine gezelschap Vriendenkring7' op hoop van navolging. f5. Dc huidige advertentie van den Heer J. WEIN BERG Effectenkantoor te Amsterdam, (Kerk straat 239 b/d Vijzelstraat), verdient in hooge mate de aandacht der lezers. Nog nooit, zooveel ons bekend iswerd bij eene andere Staats- Verloting de gelegenheid geboden om voor zulk een kleinen inzet zulke kapitale prijzen te winnen en bovendien is hierbij door de guarautie van eene Duitsche Regeering en door de soliditeit van genoemd effectenkantoor de zekerheid ver kregen dat «alles reël en nauwkeurig behandeld wordtwaardoor deze verloting zich reeds ook hier te lande spoedig het vertrouwen van het publiek heeft verworven. Bijzonder voor diegenen, welke hunne positie gaarne willen verbeteren moet deze aanbieding zeer welkom zijn temeer door de loffelijke instelling eener kleine wekelijk- sche afbetaling het aan ecu ieder mogelijk is gemaaktzich binnen betrekkelijk korten tijd in het bezit van een origineel aandeel-lot te zetten en aan dc uitmuntende winstkansen deel te nemen. Correspondentie. Schrijven uit Druilen te laat ontvangen voor dit nummer. ROTTERDAM. Uit de hand werden afgedaan 1521 Soerabaya rander- 3.83 kilo en 575 dito dito 6.19 k. ex .Koningin Emma". Zeilend werden afgedaan 2260 Soerabaya runder-, 2.92 k. ex «Wyberton"; 1522 dito dito ca. 3 k. en 371 dito dito 67a k. ex Tor rington"; 2199 Samarang dito 3,93 k. en 2377 dito dito 3.89 k. ex industrie.* ANTWERPEN3 Januari. Heden werden de volgende partijen van de hand gedaan. Gezouten Buenos-Ayres. Van 3254. 100 os 25/32 k. p. „Lalanda' k fr. 79. Gezouten Gualeguay. 3210. 450 os 20/25 k. p. „Halcyon" fr. 75. Gezouten Rosario. No. 3287. 56 os mat. 32/40 k. p. „Lalande" fr. 72 3969. 74 os mat. 32/40 k. p. „Van Dyck" 72 Gezouten Uruguay. Rest5093. 273 koe 20/25 k. p. „Sincero II" fr74'/j ANTWERPEN4 Januari. De volgende partijen zijn verkocht. Gezouten Montevideo. Rest3072. 817 os mat. 20/95 k. p. „Ville d'Anvers" fr. 67. Gezouten Uruguay. 3676. 1663 os 25/32 k. p. „Galileo" en „Pas cal" a fr. 72Va. No. 5052. 1006 os 20/25 k. p. „Sincero II" fr. 67. Van 5176. 150 os 25/32 k. p. „Re Galantuomo" a fr. 72. Gezouten Rio Grande. Rest2887. 603 os 27Va/32 k. p. Clara" a fr. 72. ANTWERPEN, 8 Januari. Verkocht 36 balen vette La Plata. Den 4n dezer was het artikel zonder handel. GORINCHEM, 3 Januari. De aanvoer van granen was heden gering, met tragen handel. Het aangevoerde was moeielijk te plaatsen tegen vorige prijzen, zoodat eenige par tijtjes 25 cent lager werden afgegeven. Men besteedde voorristarwe f 10,25 A 11.00 roode dito f9.00 a 9.75, witte dito f9,00 a 10.0, inl. rogge f8,00 8.25 buitenl. dito f7.50 a 7.75 gerst f 5.00 a 6.00, haver f 3.00 k 4.00 beste kook- erwten f 10.00 a 11.00, beste mestingerwten f 8,00 f8.50 duivenboonen f9.00 9.25 paardenboonen f8.75 a 9.00 koolzaad f 00.00 h 00.00, alles naar qual. en per heet. AMSTERDAM, 3 Januari. Tarwe in loco zonder noteering; op levering onveranderd. Maart f289. Mei f000. Rogge in loco bij kleinigheden als voren. Nieuwe Petersburg er f 250, 000, 000. Nieuwe Galatz - 250. U00. Nieuwe Taganrog - 000. Nieuwe Odessa - 000 v. boord. Nieuwe Pruisische - 000. Canada - 000. Op levering weinig veranderd; Maart f 238, 239, 000 Mei f232, 233, 234. Van Koolzaad niets verkocht. Lijnzaad niets verkocht. Raapolie onveranderd; vliegend f317*, f32; Mei 1327s, 327e; 323/8 Sept./Dee. 387* Lijnolie onveranderd; vlieg, f283/4, 287a; Jan. f283/8 Jau/Mei f 29 ;Maart/Meif 287$; Juni/Aug. f 293/4. Raapkoeken per 1000 KG. f 105 k 110. Lijnkoeken per 100 KG. f14 k 157a- ïï^^eegHP^fii t Met het oog op den treurigen ÉPB&r toestand, waarin de bewo- ners van verschillende on zer naburige gemeenten verkeeren Door deze even onverwachte als verschrik kelijke ramp zijn tal van menschen van have en goed beroofd en staan Nieuwkuik, Elshout en verscheidena andere dorpen, diep, Drunen gedeeltelijk onder water. Die in den duisteren nacht iets meer redden kon dan zijn leven en dat der zijnenbeproefde zijn vee in veiligheid te brengen. Het was een hart verscheurend gezicht al die ongel ukkigen met hunne kinderen, waaronder enkele zuigelin gen en hier en daar een troepje vee in den stormachtigen keuden wintermorgen langs den dijk te zien j«am meren terwijl het vernielend element zijn werk voltooide, door verschei dene huizen te doen instorten. zijn de meeste vluch- iBM^y telingen te DRUNEN on- der dak gebracht. Daar bevinden zich thans ruim ACHT HON DERD MENSCHEN en ver over de DUIZEND STUKS VEE uit de omliggen de plaatsen. Allen kwamen aan zonder eenig voedsel of deksel. In hunnen nood moet worden voorzien. Ieder brengt daartoe het zijne bijmaar de behoefte is zoo groot, dat diiarin met den besten wil niet op den duur voorzien kan worden, 't Is daarom dat de ondergeteekenden zich tot eene commissie hebben vereenigd teneinde zooveelzoo doel matig en zoo geregeld mogelijk te kunnen helpen. Nederlanders! stelt hen daartoe in staat, 't Is zoo verschrikkelijk zooveel ellende te zien en zoo weinig te kunnen doen om die te lenigenkinderen aan hunne ouders om brood te hooren vragen, dat deze niet hebben, het vee te hooren loeien om eten en 't niet te kunnen geven. Het is daarom dat we U komen vragenzondert een gift af voor al die ongelukkigenlaat het ons gegeven zijn «al die ellende zooveel mogelijk te verzachten. Van de ontvangen giften zal in dit bl.ad dankbaar melding gemaakt worden. Drunen, 1 Januari 1881. A. DE JONG, Burgemeester, Voorzitter. JOS. VAN RIJCKBVORSEL, Pastoor. P. A.M. PAASSEN DE HEER, Predikant. P. C. A. KDIJPERS, Notaris. J. VELTMAN Jr., Secretaris. Nieuwkuik, 31 December 1880. Een niet te beschrijven ramp trof onze gemeente. Gisteren in 't holle van den nacht bezweek de dijk voor de woedende golven. Een ware paniek sloeg eenieder om 't hart. Elkeen tracht zich 't leven te redden alge- rneëne verwarringonophoudelijk hulpgeroep; reeds nu betreurt men ïuenschenlevensbijna alle vee verdronkzeer zeker is het twee derde van alle huizen weggespoeld en tot wielen geloopeczelfs de pastorie ligt reeds gedeeltelijk ten gronde en onzen sterken toren en kerk bedreigt hetzelfde lot. Treffende blijken van zelfopoffering en onderling hulp betoon dwingen zelfs de kloekste mannen de tranen uit de oogen. De ellende kan geen pen beschrijven onze goede bevolking be zielt slechts nog ééne hope en vertrouwt op Ie zoo zeer geroemde weldadigheid van ons Nederland. Overtuigd dat alle giften en gaven aan dankbare harten zullen geschonken worden, gevoelen de ondergeteekenden zich verplicht een dringende bede te doen om hulp aan Neerlands volk. De Commissie, [get) J. v. d. AA, Burgemeester. u J. H. v. BAAR, Pastoor. L. v. d. BROEKWethouder. J. PLORIS, H. L. C. DRIESSEN, Onderw. m 'Die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan wijlen Mej. de weduwe P. J. VAN GILS worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen vóór 1 Februari aanst. aan den ondergeteekende. Waalwijk, December 1880. IN. '"if ten spoedigste in eene Geldersche stad een zeer bekwaam R. C. uitsluitend voor fijn dameswerk. Grondige bekendheid met de moderne hakjes is een hoofdvereischte. Een geheel huishouden, waarvan de zoons of dochters het werk verstaanheeft de voorkeur. Goede behandeling en vast werk wordt verzekerd. Adres de Echo van het Zuiden te Waal wijk. jie iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mejuffrouw de Wed. J. VAN ROES- SEL worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen binnen veertien dagen aan Waalwijk, den 31 December 1880. DE NOTARIS te Waalwijk, zal ten verzoeke van den heer R. VAN DE R LEE c. s. aldaar op Dinsdag 11 Januari 1881, telkens des avonds 7 ure, ter herberge van den heer A. J. Verhoeven, in het wapen van Waalwijk. met ruime Kamers, Win- ;kel en Zolders, zeer gun stig tot elke uitoefening van nering of bedrijf gelegen te Waalwijk, aan de noordzijde der keistraat, nabij de Haven, met achtergelegen Tuin, een en ander bij het kadaster aldaar bekend als sectie C. nummer 916, groot 5 aren 32 cent. Informatiën geeft voornoemde Notaris. zijn VERKRIJGBAAR bij de Heeren in Naaimachines. in Lakens en Manufacturen, die bij het gebruik eene fijne geur van Eau de Cologne afgeeft. Prijs 16 cent per stuk. Waalwijk. ANTOON TIELEN. IÉ

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 3