Nummer 3. Zondag 9 Januari 1881. 4e. Jaargang LI Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Wanneer men den treurigen toestand ziet, waarin de naburige gemeenten door de over strooming gedompeld zijn, dan komt zeker bij velen de vraag op, wat toch wel de oor zaak is van de telkens terugkeerende water- rampen, waardoor Noordbrabant geteisterd wordt. De beantwoording dier vraag vinden wij in den Volksalmanak der Maatschappij tot nui van 't algemeen, jaargang 1878, waaraan het volgende ontleend is: Zooals bekend is is de Maas een sterk kronkelende rivierniet het minst in het gedeelte waarmede wij 'ons tha s moeten be zig houden; nl. tusschen Gennep en haren mond bij Loevestein. Hare breedte is zeer verschillend; de kleinste, even boven Dieden, bedraagt 110 meters; de grootste, niet ver van den mond, 556 meters, beiden bij mid delbaren waterstand Bij dienzelfden waterstand bedraagt de afvoer, in de nabijheid van 's Bosch, 184 kub. meters per secondedoch 's winters kan die tot meer dan het achttienvoudige (2500 km.) toenemen. In vroegere tijden had dit meestal dijkbreuken en overstroomingen ten gevolgeom deze zooveel mogelijk tegen te gaan werden de dijken verzwaard en verhoogd; doch die verbeteringen waren niet afdoende hier en daar maakte de toestand van den ondergrond het onmogelijk met die verzwa ringen door te gaan zoover als noodig was elders standen gebouwen een afdoende ver betering in den wegterwijl verkeerd begre pen zuinigheid maar al te dikwijls de uit voering der beste plannen verhinderde. Nadat in het afgeloopen voorjaar Noordbrabant opnieuw door overstroomingen werd geteisterd, werden plannen beraamd om eene herhaling daarvan zooveel mogelijk te beletten, maar met de uitvoering daarvan was men nog niet ver genoeg gevorderd, toen, voornamelijk tengevolge der vele regens, in België geval len, het water op onrustbarende wijze begon te wassen en overstroomingen daarvan het gevolg waren. Het middel dat men te baat heeft genomen om het Maaswater niet te hoog te doen stijgenbestaat in het maken eener zijde— lingsche afleiding, waardoor een groot deel der watermassa het rivierbed verlaat, om zich langs een anderen weg, in een ander deel der rivier of een anderen stroom te ontlasten. De linker-Maasdijk is nabij het dorp Kuijk, boven Graveop twee punten over lengten van 800 en 4200 meters verlaagd, waardoor overlaten worden gevormd Dit is de Beerscho Maas. Wanneer nu het water een stanó\ bereikthooger dan het bovenvlak der over laten dan loopt het hierover heen en verder, achter Grave en Bavestein omnaar den iechterdijk der Diezetusschen Crevecoeur en 's Bosch in dezen dijk liggen sluizen waardoor het water zich op deze rivier kan ontlasten. Bij krachtige en langdurige wer king stroomt het bovendien over eenige ver laagde vakken van den genoemden dijk. Wan neer het water over de overlaten stroomt m. a. w., wanneer de overlaten werken, dan zegt men dat zij met ü.l M. werken. Vóór 1827 had het water, op zijnen weg van de overlatenmet talrijke hinderpalen te kampenzooals hoogere gronden, heggen, boomen, enz. In het genoemde jaar heeft men echter de hinderlijkste daarvan opgeruimd, .zoodat het water nu in ÉD/a uur denzelfden weg aflegtwaartoe vroeger een paar etmalen noodig waren. In weerwil daarvan is op dit gebied nog veel te doen. Het is duidelijk dat, bij een krachtige Advertentiën 17 regels 0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. werking der overlaten bij Kuijkde Dieze, bij Crevecoeur, een groote hoeveelheid water in de Maas ontlast. Behoudt evenwel in weerwil van deze ontlasting de Maas bij Crevecoeur nog een hoogen stand dan kan de Dieze weinig of niets afvoeren en dikwijls moeten zelfs de sluizen aan den mond dezer rivier worden dicht gehouden, daar anders een stroom van de Maas naar 's Bosch en dus in de verkeerde richting zou ontstaan. In dat geval vindt evenwel het water der Beersche Maas een anderen uitweg het stort zich over den linker Diezedijk, stroomt naar den Baardwijkschen overlaat en van daar over de dusgenoemde Langstraatsche buiten- velden naar het Oude Maasje, waardoor het op de Amer en verder in het Hollandsch Diep kómt. De Baardwijksche overlaat, welke ten Z.W. van Druilen, in den Meerdijit ligt, is 1022 Meter langzoodat eene groote massa wa ter daarover in de Maas kan vloeien. Bij eene overstorting van 1.15 M., zooals in November 1824, stroomt daarover niet min der dan 1400 kub, M. water per seconde. Uit het bovenstaande blijktwat de voor naamste oorzaak van het water bezwaar in Noord-Brabant is; verder zal het duidelijk zijn, waarom nu eens alleen het terrein ten Oosten dan weder ook dat bewesten de Dieze op een zee gelijkt; voorts is het dui delijk dat de Baardwijksche' overlaat bij hoog water niet altijd behoeft te werken zooals dit met dien bij Kuijk het geval is. Bovendien bestaan nog andere oorzakeD van waterbezwaareven ten westen van Crevecoeur ligt de Bokhovensche overlaat, waarover het water der Maas bij hoogen stand naar binnen kan stroomen. Dit water stroomt zuidwaartsvereonigt zich met dat van de Beersche Maas ten westen van 's-Bosch en brengt, in de nabijheid van deze stadeene dergelijk overstrooming teweeg als dat hetwelk van Kuijk komt. In som mige gevallen werkt de Baardwijksche overlaat terwijl de Beersche Maas droog is, zooals in 1788 1790 1822, '&3,'29, '35 enz. In 1785 1801 1802 enz. werkte de Beersche Maas zonder dat de Baardwijksche overlaat overliep. Na 1815 werkten gewoon lijk beiden. Het waterbezwaar wordt het grootst, wan neer zich onvoorziene dijkbreuken bij de natuurlijke afleidingen voegen wanneer ijs- dammen de rivier versperren, waarachter het water snel wast en waardoor de linker Maas dijk bezwijkthetzij wanneertengevolge van den druk van het binnenwater en de sterke golving door den wind veroorzaakt de binnendijken bezwijken zoodat het rivier water zich met woest gewtld op de laagge legen landen kan storten. Andere oorzaken werken mede om het waterbezwaar te vergrooten bij hooge rivier standen kwellen de dijken doorhetgeen door de gebrehkige afwataaing' van vele lage landen om 's-Hortogenboschspoedig Over last veroorzaakt. Geen wonder dan ook dat dit dusgenoemde Bossche Veld, behalve des zomersnagenoeg nootl w.itetvrij is Bij Noord-Brabants hoofdstad vereenigen zich bovendien de Dommel en de Aa, welke riviertjes tot de Dieze vereenigdal het water moeten afvoeren hetgeen op een groot deel der provincie en zelfs in België valt. Na langdurige regens moet dus de Dieze veel water afvoeren. Wanneer dit plaats heeft gelijktijdig met een hoogen stand dei- Maas dan wordt de afvoer vertraagd en overstroomingen kunnen ook daarvan het i gevolg zijn. Wij zien dus dat er redenen in overvloed zijn waardoor Noor-Brabants noordelijk deel zooveel van het water te lijden heeft. Hopen wij dat weldra de handen met kracht uit de mouw zul Ion worden gestoken om zulk een toestand die een schande voor liet land is, zoo spoedig mogelijk te doen ophouden. Blnnqui's begrafenis heeft onder een grooten toevloed van belangstellendenop het kerkhof Père Lachnise te Parijs plaats heliad. Ongeveer 150Ot) personen volgden het lijk, o. a. Louis Blanc, Rochéfort cn een groot aantal FranscheEngelscheDuitsche, Russische en Belgische socialisten. Louise Michel en eenige anderen hebben bij het graf gesproken. Alles is in de beste orde afgeloopen alleen werden aan den ingang van het kerkhof drie personen die in het gedrang aan het vechten raakten, in hechtenis genomen. De politie betoonde zich zeer welwillend, maar had toclr krachtige voorzorgsmaatregelen geno men. De bloedverwanten en vrienden van den ouden commur.alist hebben uit alle oorden des lands talrijke betuigingen van deelneming ontvangen, en een groot aantal bezoekers zijn in het sterfhuis hun naam komen schrijven in het Maar liggend register. Bianqui's lijk lag in de kamer waar hij stierf, op de vijfde verdieping van hel huis op de Boulevard d'Italie. Het vertrek bevatte geen andere meubelen dan de tafel met het bezoekers- register. Boven den doode had men een fris— schen groenen eikenkrans gehangen op zijn voeten iwee gouden palmtakken- gelegd en op zijn kussen boven zijn hoofdeen groot rood lint met gouden opschriften geplaatst. Dezer dagen heeft men te Parijs een schat rijken ouden heer naar een krankzinnigen ge sticht gebracht., die een manie had van zich te verbeelden dat een bevel tot inhechtenisneming tegen hem was uitgevaardigd wfegens de afgrij selijkste misdaden. Zijn buren, die hem gedurig hoorden spreken over zijn vroegere misdaden en de afschuwelijke moorden door hem gepleegd vermoedden dat hij op misdadige wijze zijn schatten verworven had en nu door gewetenswroeging gekweld werd, en hadden hem reeds verscheidene malen aan geklaagd bij het gerecht. Men zag echter van- alle vervolging tegen hem aftoen bij nader onderzoek, bleek, dat men met eer krankzinnige te doen had. Evenals Bof fin, in Dicken's «Wederzijdsche Vriend", zich alle moeite gaf om voor een vrek door te gaan, en zich een bibliotheek aanschafte van boeken ovér beroemde gieraards wilde deze man een misdadiger schijnen en las hij allerlei romans en andere boeken over vreeselijke misdrijven en gruwelen. Maar de «gouden vuilnisman" wist wel waarom hij dit deed en deze oude heer ver loor het weinigje verstand dat hij bezat geheel en al er bij. Hij bracht den geheelen dag door met liet -lezen van moordgeschiedenissen, en zijne eenige uitgangen waren de zittingen van de rechtbank en het crimineel gerechtshof. In den laatste.i tijd werd hij gevaarlijk. Hij wapende zich mei pistolen sabels en messen, en bedreigde daarmede ieder die hem onder de oogen kwam en trachtte zichzelven ermede van kant-te maken. Zijn bloedverwanten hebben hem daarom thans in eeu gesticht laten opsluiten. L)e troonrede, waarmede het Parlement ge opend iswijst op het stelsel van terrorisme dat in Ierland bestaatwaardoor de handhaving der wet -belemmerd en de uitoefening der bur gerlijke^ rechten en der burgerplichten verlamd wordt Het gouvernement vraagt bijzondere be voegdheden om de orde te herstellen en leven, -eigendom en persoonlijke vrijheid der burgers te beschermen. Ofschoon deze maatregelen de eerste plicht, der regeering zijn wenscht zij toch tevens de bestaande grieven te verwijderen^ weshalve zij voort zal gaan met het Yerbeteren der wetgeving voor Ierland en de nadere ont wikkeling der beginselen van de landwet van 1870 zal voorstellen. Behalve verdere uitbrei ding van de beginselen der agrarische wet van 1870 wordt een wetsvoorstel aangekondigd omi in Ierland locale autonomie in de counties in te voeren in den geest van het in Engeland be staande stelsel. Verder zegt zij dat maatregelen genomen zijn, om ten spoedigste het Engelsche gezag in de J Transvaal te herstellen j door den opstand in dit land, wordt onvermijdelijk het plan der regeering verdaagdom aan de Europeesche kolonisten 1 volkomen plaatselijke autonomie te geven, zonder i benadeeling echter der belangen van de inboor- lingen. De bezetting van Kandahar zal niet i gehandhaafd worden. Dinsdag heeft de regeering zes voorname leden der Iersche land-league, onder welke 2 dagblad redacteurs, doen in hechtenis nemen. Ernstige ongeregeldheden hebben dien dan plaats gehad. Te Newbrook bij Claremorris I heeft de menigte aan een deurwaarder willen beletten eene pachthoeve door de tot betalen I onwillige huurders te doen ontruimen waarop de politie genoodzaakt was eene charge te doen met de bajonet, waarbij zeer velen gewond wcr- j den van welke vier doodelijk. ,j Te Cork i9 een moordaanslag gepleegd op een arbeider door een man, die in den avond aan zijn woning klopte. De moordenaar loste twee, schoten op hem en nam toen de vlucht. Zwaar gewond trachtte de arbeider zich naar het gasthuis te sleepen, mear hij zonk onder weg bewusteloos neder eu werd er heen gedra gen. Hij moet gezegd hebben, dat hij wel ver- j moedt wie op hem geschoten heeft, maar weigert alle verdere inlichtingen. Op verschillende plaatsen zijn vergaderingen van de land-league door de overheid verhinderd; hier en daar met behulp van een sterke militaire j macht. Te Tuam heeft een gevecht tusschen het volk,"l en soldaten plaats gehad waarbij de laatsteni I genoodzaakt waren zich onder een hagelbui vanjJ steenen in de kazerne terug te trekken. Twee mannen werden door de politie gevat. Bij Miltown zijn weder door een troep van 300 mannen twee huizen gebouwd voor ver dreven pachters. Men heeft in Londen inderdaad ernstige vrees gekoesterd voor eene nachtelijke over rompeling van sommige wapenmagazijnen door de Fenians. Alle voorzorgsmaatregelen werden genomen en aan de schildwachten werden scherpe J patronen verstrekt. De macht der Boers die in Na'al zijn doorgedrongen bedraagt twee honderd. Op vijf mijlen van de grens hebben ze eene sterke stelling ingenomen. De patrouilles zijn voor hen terugtrokken. Het bevestigt zich, dat een groot aantal boeren van-den Oranje-Vrijstraat naar de Transvaal zijn 'J getrokken. Men gelooftdat 8000 Boeren bij j Heidelberg staanongerekend de machtdie! zij bij PotchcfstroomWakkerstroom en op andeie punten hebben. Uit Pietermaritzburg wordt officieel gemeld dat kapitein Lambertdie te Heidelberg gevan gen was genomenaldaar is aangekomen. Hij werd echter op eerewoord losgelaten met kapi tein Elliot. Beide werden zonder wapenen naar den Oranje-Vrijstaat gezonden, maar toen zij de Vaalrivier overtrokken schoot het uit Boers bestaande geleide op Elliot en doodde hem. Deze historie is vooralsnog een weinig duister. Van het 94ste regiment zijn 62 gevangenen in vrijheid gestelden thans op weg naar Natal. - Te Glasgow zijn vijf personen gedood en j dertien gewond door een gasontploffing. Zij werd veroorzaakt door onvoorzichtigheid I van een gasfitter en eenige andere personen t J

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1