BINNENLAND. Doorbraak te Nieuwkuik. Oostenrijk. Italië. Turkije. UITVOERIN GË'ÜT die zich in den kelder van het huis begaven om onderzoek te doen naar een lek in de pijp. Komraandeur Cheyne schrijft dat hij nu vast besloten is zijn voorgenomen Pool-expeditie met sleden luchtballons te ondernemen. Hij vraagt van Engeland 5000 p. st., van Amerika 2000 p. st., van Denemarken 1500 p. st. en van Canada 1500 p. st., te zamen 10.000 p. st., Luitenant Hovgaard van de Deensche marine, stelt zich voor de expedite te vergezellen. Een nietswaardig boevenstuk dat vermoe delijk ook met de land-agitatie in verband staat, werd Maandag in het zeer vroege morgenuur te Dublin gepleegd. Terwijl in een particuliere woning in Buckingham-palace een vrolijke dans partij nog in vollen gang was, werden de gasten plotseling door een luide ontploffing opgeschrikt. Alle vensters waren verbrijzeld en twee jonge meisjes hadden zware kwetsuren bekomen. Ook de vensters van de naburige huizen werden ver nield. Te Constantinopel ziet men in het aanblij ven van Said-Pacha als Vizier een gunstig teeken voor het tot stand komen der arbitrage. De collectieve stap der gezanten heeft op de Portc indruk gemaakten men houdt het er voor dat ze de arbitrage zou aannemenwanneer slechts Griekenland zijne oorlogstoebereidselen staakte. WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie, a. s. Zondag de volgende stukkeu worden ge zongen 1. Ave Maria. Abt. 2. God en de Koning v De Vlicgh 4. Früklingsar.dacht Kreutzer. Later werd eene damedie zich naar haar woning in de van den Boschstraat begafop gelijke wijze aaugerand en op den grond ge worpen. De uitbarsting van den vuurspuwenden berg Mauna Loa op Hawaiieen der Sand wicheilanden is heviger dan men daar in jaren gehad heeft. Het is een indrukwekkend maar vreeselijk gezicht. Een lavastroom, die 50 mijlen lang bijna 290 Eng. ellen breed en 20 voet diep is, beweegt zich langzaam voort mei onweerstaanbare kracht en draagt groote rotsblokken op zijn oppervlakte mee als een rivier een boogje zou doen. Daar de stroom slechts zeer langzaam voortgaatkunnen de bewoners der streek met hun draagbare eigendommen een goed heenko men zoeken zoodat geen raenschenlevens er bij verloren gaan. De stad Hilo wordt ernstig door den gloeienden stroom bedreigd. In 1845 had mede een groote uitbarsting van den Mauna Loa plaats, die 13 maanden duurde en waarbij de lavaslroomen zich over een opper vlakte van 300 vierk. mijlen uitstrekten. Men meldt uit Grave van 4 Januari aan de N. 11. Ct. Heden avond omstreeks acht ure verspreidde zich het gerucht dat in de gemeente Gassel een hevige brand was uitgebrokon van de vesting werken af kon men de vlammen duidelijk zien woeden. Daar de weg naar Gassel voor een gedeelte overstroomd is, liet ik mij per rijtuig naar het dorp brengen aan de richting waarin de brand bespeurd word vermoedende dat aaa het uiteinde van den polderwelke in de Beersche Maas uitsteekt, en waarop wij koers hadden gehouden bij ons zieltochije door den bovenmond een drietal huizen midden ir. het water gelegen in brand stonden. Hoewel de richting goed was genomen was dit echter niet het geval. De brand woedde flink aan de overzijde van de Beersche Maas Tot aan de uiterste punt van het dijkje wande lende zagen wij dat drie gebouwen brandden. Volgens een paar ingezetenen der gemeente Gassel waren het een groot huis en twee schuren, bewoond door Hubertus Janssen en stonden deze gebouwen midden in de overstrooming. De bewoners zouden slechts een tiental meters grond vinden om zich te bergen. Aan de eene zijde, dus het water, aan de andere het vuur. Ver schrikkelijk moet daar de toestand gedurende dezen nacht zijn. Zonderling is het dat op mijn vraagof er geen boot beschikbaar was om mij naar de overzijde te brengen ontkennend werd geant woord. Polders toch die ieder jaar tegen het water moeten worstelen en daarin maar al te dikwijls het onderspit delven moesten toch ten minste een of twee vaartuigen voorhanden heb ben. Aan het uiteinde van het dijkje staand*1, met de Beersche Maas aan de voeten was het ge zicht op water en vuur vreeselijk maar schoon. De Groene Rivier werd nauwelijks door een golfje gerimpeldde vlammen teekenden zich helder in het water af. Soms vermeenden wij dat de wind het hulpgeschrei tot ons overvoerde. Het is te hopen dat men van de zijde van Beers hulp per vaartuig heeft kunnen verstrekben. Wij stonden daar machteloos. Kaatsheuvel. In verschillende huizen in het Straatje alhier heerscht de besmettelijke pokziekte; reeds hadden enkele gevallen een doodelijken afloop. Drongelen, 5 Jan. Tot wijziging van mijn schrijven, opgenomen in het vorig nummer van uw geacht blad diene, dat ook de commissie uit Waalwijk zijnde dus de tweede voor onderstand van noodlijdenden door den waters nood, die ons bezocht zich r.aar deze streek begaf om een onderzoek in loco in te stellen, om daarbij de dringendste behoeften te noteeren en, zich daarvau overtuigd hebbende, reeds den volgenden morgen op onbekrompen wijze in die behoeften voorzag. Kwam dus hare hulp, wie is in nood niet ongeduldig, wat laat, zij was niet minder dub bel welkom, en men vergete niet dat men ook elders door verzorging en herberging van onge- lukkigen had welgedaan. Men zal on9 dus gereedelijk toestemmen, dat ook deze comrissie men weet de namen der leden met eere onder de menschenvrienden mag genoemd wor den. „Vrienden in der. nood honderd in een lood" ook nu weder geen waar woord en het „mieux vaut tard que jamais" dubbel bewaar heid, zoo ook hier, en „beter een goede buur dan een ver verwijderd vriend", een spreekwoord, dat waarheid behelst. WAALWIJK, 8 Januari 1881. Nu de gevaren voor verdere menschenlevens geweken zijn, doen zich de nood en behoeften meer en meer gevoelen. Circa 200 ongelukkigen worden hier liefderijk verpleegd en verzorgd. Ook het vee van die noeste arbeiders en kleine boeren wellicht het eenige wat zij konden redden, is behoorlijk ge stald. Waalwijk heeft reeds veel gedaan en betrekkelijk misschien wel het meeste. Reeds van af den cerston dag der ramp, werd van wege het gemeente-bestuur en der commissie alsmede door liefdadige particulierenvoorzien in de eerste behoeften zoowel der bewoners van het land van Heusdeti en Altena als die van Nieuw kuik Elshout enz. Men ging met booten naar de overstroomde dorpen. De ongelukkigen, die overkwamen werden dadelijk opgenomen en liefderijk verpleegd in een onbewoond hui9 van den heer J. A. v. Dongenbereidwillig daartoe ofgestaan. Een ieder beijverde zich om daar, in die wo ning der armoede, hulp en troost aan te brengen. De commissie heeft thans hare werkzaamheden, die menigvuldig zijn verdeeld, zoodat onderaf delingen gevormd zijn wier taak is aangewezen. Veelzeer veel moet er gedaan worden en veel is er noodig. De ruime bijdragen der ge meentenaren kuunen niet helpen. Reeds heeft de hoofdcommissie uit 'sBosch bijgepastmaar dagelijks wordt zooveel verbruiktdat geregeld en voortdurend hulp van die zijde noodig is. Terwijl wij bovenstaande regels schrijven komt ons een ingezonden stuk in het Nieuws van den Dagdato 7 dezer, onder de oogen. Ons oordeel daarover isdat de schrijver iemand is, die zich Lot taak gesteld heeft zooveel mogelijk verdeeldheid te stichten en te onderhouden tus schen de verschillende gezindheden en hij met dit hoogst onedel doel voor oogen en zijne beginselen in gevaar ziende, zonder den minsten grond ja tegen beter weten in dat ha telijk artikel in de wereld gezonden heeft. Ge drukt ter nedergeslaan door de ellende en de armoededie men dagelijks aanschouwtziet men ieder zich om het zeerst beijveren het lot zijner getrolFen evenmenschen zooveel mogelijk te verzachten waarbij alle nevengedachten zoo ver vreemd zijn dat de meest bevooroordeelde, het dwaze zijner vooroordeelen moet beseffen ziende hoe bij zulk eene ramp alle elkander als ware broeders en zusters helpen. De commis sie alhier is herhaalde malen in het laud van Heusden en Altena geweest. Dat Nieuwkuik het meeste de belangstelling trok laat zich begrijpen dit zal ook niet alleen het geval zijn geweest van uit Waalwijk en Baardwijk maar waarschijnlijk zal geheel Neder land de ramp besprekende vooral Nieuwkuik op het oog hebben gehad. De enkele omstandig heid tochdat de doorbraak daar plaats had sluit dit ten volle interwijl de berichten van gevaren en verwoesting wel in staat waren Nieuwkuik als de plaats te doen beschouwen waar vóór anderen dadelijke hulp en onder stand dringend vereischt werden. Kan het door ons genoemde misschien de drijfveer van den schrijver geweest zijndan twijfelen wij geenszins of de lezing van het bo venstaande naast betere inlichtingen omtrent hetgeeu door onze gemeente gedaan is, zal hem van zijne Verkeerde meening terugbrengen. Wij vernemen dat de commissie alhier gis teren aan het Nieuws van den Dag het gelaakte artikel beantwoord heeftdaarbij wijzende op hetgeen door haar reeds voor het land van Iieus- don en Altena gedaan werd. Het N. v. d. D. zegt dienaangaande in zijn nummer van heden. De President der Watersnood-commissie te Waalwijk de heer P. van Esbericht ons Tot dusver werden hier ongeveer tweehonderd noodlijdenden opgenomen onverschillig uit welke geteisterde gemeente de hulpbehoevenden op kwamen en zonder aanzien van godsdienstige gezindte. De commissie alhier is reeds verschil lende malen zelfs met noodweerper roeiboot in het land van Heusden en Altena met bezen- dingen levensmiddelen en kleeding geweest. Een gedeelte daarvan is o. a. te Drongelen c. a., Ethen en Meeuwen overhandigd aan den Heer Ph. Uythoven wethouder aldaar (Protestant) die de functie van Burgemeester waarnam en wel in plaats van dien die als secr. penning meester afwezig wasblijkens het door hem vertoonde onderscheidingateeken van den burge meester. Het getal der in onze gemeente verblijvende watersnoodlijdenden is thans gestegen tot 168 de verpleging geschiedt steeds zooals in ons vorig nummer vermeld is. De gezondheidstoe stand blijft voldoendeslechts enkel# ziektege vallen komen voor. Uit Tilburg is bericht ontvangen dat men daar een 50tal kan overnemen of van dat aan bod gebruik zal worden gemaakt is nog niet besloten. Tot Donderdagavond was door de commissie reeds meer dan f 800 uitgegeven. De collectie in onze gemeente had ruim f 800 opgebrachtdaarbij kwam eene gift der Vin- rentius-vereeniging alhier van f200 en f500 van de hoofdcommissie, zoodat circa f1500 is ingekomeu. Als er dus geen fondsen bijkwamen, zou het kapitaal der commissie over 8 dagen uitgeput zijn daarbij heeft de commissie nog aan de commissie te Heusden-te keu en gege ven, dat zij de verzorging van Drongele::, E then, Meeuwen, Genderen en Dussen wel op zich wil nemen. Om die zware taak echter naar behoo- ren te kunnen vervullen moest zij over meer fondsen kunnen beschikken, 't Is daarom dat zich gisteren drie ledende heeren Van der Heijden, Van Heijst en Timmermans naar 's Bosch hebben begeven, om die aangelegenheid te be spreken. Naar wij vernemen hebben huune onderhandelingen tot een goed resultaat geleid en is eene som van f1000 ter beschikking der commissie gesteld. Nog heeft de commissie door bemiddeling van de heeren W. Timmermans Zonen alhier ont vangen eene som van f 200 wij verheugen ons over een en ander ten zeerstede commissie heeft nu de handen vrij en kan haren werk kring op uitgebreide schaal uitoefenen. Heeft zij vroeger soms naar den zin van dezen of genen niet genoeg kunnen doen zij was verplicht hare financiën in het oog te houden en die permit teerden niet alle uitgaven, die zij wel had willen doen. Het Nieuws van den Dag bevat een bericht uit Waalwijk van heden, dat men daar voor een doorbraak vreesdedoch dat tijdige maatregelen In het ongelukkiga Agram heeft men eergis- steren al weer een schok van aardbeving gevoeld die wel is waar slechts eene seconde aanhield maar die vrij hevig was. De koning en de koninginvergezeld van prins Amadeus cn den prins van Napels, van de ministers CairoliActon en Baccarini en verder gevolgziju den 3 dezer te Napels aangekomen om zich van daar r.aar Sicilië te begeven. Zij werden aan het spoorwegstation door een onaf- zieubaren stoet onder groote geestdrift ontvangen Grootvorst Nicolaas van Rusland was aan het station om den koning en de koningin te be groeten. De vorstelijke personen reden onder de vreugdekreten der bevolking de voornaamste straten der stad door en gingen nog denzelfden dag scheep naar Palermo. Daar kwamen zij den volgenden dag aan. De geestdriftwaarmede zij ontvangen zijn meldt de correspondent van de Timesgaat alle beschrijving te boven. Elke plaatsvan waar men het vorstelijk paar kon zien voorbijrijden was opgevuld met volk. Maar vooral was de orde, die de allerwege dicht opeengepakte me nigte in acht nam bewonderenswaardig. Het rijtuigwaarin de koning en de koningin ge zeten warer.legde het lange Corso Victor Emanuel afzonder dat een enkele soldaat ge zien werd. De handhaving der openbare orde wasop haar verzoektoevertrouwd aan de vereenigde werklieden-vereenigingenen deze hebben die taak schitterend volbracht. De koning en koningin reden onder aanhou dende vreugdekreten het eerst nanr het kathe draal om ervolgens overoud gebruik der Sici- liaansche monarchen het Te Detim te hooren zingen. Hierna lieten zij zich naar het paleis brengenwaar zij onmiddellijk op het balcon verschenen en geruimen tijd bleven. Er waren minstens wel 30.000 raenschen om het gebouw vereenigd. Nooitschrijft de cor respondent verderwas ik getuige van zooveel enthousiasme. Het rustige dorp Corbarabij Salerno is onlangs in opschudding gebracht door een wolf, in distreek een zeer zeldzame versehijning. Een houthakkerdie aan het werk was voelde plotseling een wond in arm en hals en tevens een schok, die hem op den gronde wierp. Toen hij het hoofd omwendde, zag hij een grooten wolf met bloedige kaken hem aangrijn zen. Met een krachtige poging rukte hij zich los en riep om hulp maar door bloedverlies uitgeputviel hij weer op den grond en werd opnieuw aangevallen. Gelukkig was zijn geroep vernomen door vier boeren die in de nabijheid aan het werk waren. Zij snelden hem te hulp maar konden daar daar zij geen wapenen bij zich hadden niet anders doen dan den wolf met stokken en stee- nen verjagen en den armen man opnemen en naar het gasthuis brengen. De wolf zwierf nu in den omtrek rond, waar hij veertien schapen doodde en groote onsteltenis verspreidde. In den namiddag ging een troep jonge mannen welgewapend op de jacht om het wilde dier le dooden. Maar vóór zij hem vonden had de wolf een aanval gedaan op een veldwachterdie hem twee kogels in het lijf joegzoodot hij bloedend neerviel. De man die meende het dier gedood te hebben kwam naderbijtoen de wolf eens klaps met een woest gehuil opsprong en hem op den grond wierp een hevigen beet in den arm toebracht en hem het gezicht deerlijk ha vende. Een kogel van zijn vervolgers, die juist daarop aankwamen joeg het dier op de vlucht. Maar nog had het niet genoeg slachtoffers ge maakt. Een dame, die daar wandelde, ont moette den woedenden wolfwerd hevig in den arm gebeten en zou er zeker nog slechter afge komen zijn, als niet een kogel het dier eindelijk dood had doen neerstorten. De gewonden moeten in een zorgwekkender! toestand verkeeren. Daarbij vreest men dat de wolf dol was. Het doode dier is naar Napels gebracht om onderzocht te worden. Hij was zoo groot als een kalf en woog 89 kilogram. Op het vernieuwde aandringen der Mogend heden tot bijeenroeping van een scheidsgericht, moet door Griekenland zijn geantwoord dat het vooraf de grondslagen dier arbitrage wenscht te te kennen benevens de waarborgen voor de uitvoering der scheidsrechterlijke uitspraak. Tilburg, 8 Januari 1881. Door eene onbekende oorzaak is Dinsdag ten 1 ure 's namiddags brand ontstaan in een huis met vier woningen aan het Stuivezand alhier. Door de spoedig aangerukte hulp mocht men er in slagen het vuur tot de aangetasts woningen te beperken. Het huis en het grootste gedeelte der inboedels waren verzekerd. Een dienstmeisje van hier werd Zondag avond op den weg naar Goirle door zekeren H. V., mede alhier wonende, aangerand en in een sloot geworpen. Op haar hulpgeschrei kwamen een paar persouen toeschieten, die haar hulp boden en den aanrander bij den burge meester van Goirle brachten, die hem in verze kerde bewaring liet nemen. Waalwijk, 8 Januari 1881. De Staatscourant No. 5 bevat de statuten van de Noordbrabantsche stoomtramwegmaatschappij te Tilburg, (lijn Tilburg—Waalwijk enz., kapit. f500.000.) Dc Zuider-stooratramweg-maatschappij heeft besloten tot den verderen aanleg van rails van uit Oosterhout naar Geertiuidenberg, maar voor- loopig niet verder dan tot aan de brug over de Donge. Maandag a. s. zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. De lijn naar de gemeente Dongen is in beginsel aangeuomen. Op den stal van den veehouder Jac. de Bie, te Sprang, is de longziekte uitgebroken. Tien stuks vee zijn op last van den minister onteigend en afgemaakt. Uit Vlissingen wordt een ongewoon lucht verschijnsel gemeld. 's Avonds omstreeks 10 ure steeg uit het noorden eene kolom licht omhoog tot^ aan het zenith, doch werd aldaar zeer onduidelijk en eindigde in een zuiver ronde schijf van circa 1 meter in doorsnede; deze schijf was in het mid den tamelijk helder, doch werd naar den rand onduidelijk. Aan den horizon, bij cn in den omtrek der lichtkolom bewoog zich een licht gloed op en neder, die eerst vrij sterk, doch later flauwer werd. Ten ongeveer half elf was het verschijnsel verdwenen, doch de lichtgloed was nog lang zichtbaar en breidde zich van het noordwesten naar het noordoosten uit. De lucht was betrokken, anders ware het verschijnsel veel duidelijker geweest. Te Roermond is een oplichtster in handen der politie gevallen. Zij deed zich als eene dame voor, noemde zich juffrouw Van den Aakeu, deed te Gladbach en te Crefeld aanzienlijke inkoopen en liet zich de goederen aan haar adres te Roermond zenden. Daar echter geen betaling volgde gingen eenige leveranciers naar hare woonplaats, en door bemiddeling der politie werd de dame opgespoord. Er werden nog eenige goederen bij haar gevonden, die de ver- koöper9 als van hen afkomstig herkenden. De vrouw behoort in Belgie te huis is reeds vroe ger voor dergelijke oplichterij veroordeeld ge weest en om deze ongemerkt te drijven veran derde zij telkens van woonplaats. De vermoedelijke moordenaar van den mijnwerker J. P. M., die te Kerkrade in Dec. 11. op weg verd aangevallen en beroofd, is ge arresteerd. Hij is zekere J. H., oud 22 jaar en wordt ook verdacht van verschillende dief stallen. Vele goederenven die diefstallen afkomstig, werden na zijn arrestatie te zijnen huize gevonden. Uit Maastricht wordt gemeld Voor en na worden de lijken opgevischt van de ongelukkigen, die op 23 December te Groot Lanaye om het leven kwamen. Het eerst is Henri Hanquet gevonden en het lijkje van een der kinderen van den ambtenaar B. H. Henry werd aan zijne beenen geklemd met hem op gehaald. Gisteren werd het lijk der moeder te Itterendrie uren beneden de plek waar het ongeluk voorvielop het drooge gehaald. De felle stroom heeft wellicht de overigen nog veel verder met zich voortgesleept. Aan het Bczuidenhout te 's Hage heeft op één avond tweemaal achterelkander, een brutale aanranding of straatroof plaats gehad. Eene dame die zich naar hare aldaar wonende familie begaf, werd onverwachts door een jonk man van oogenschijnlijk 18 jaren, gekleed in een blauwe kielaangegrepen en op den grond geworpen met het oogmerk om haar te belee- digen en te bestelen. Haar hulpgeschreeuw joeg den aanrander op de vlucht. Doodelijk ontsteld werd zij per vigelante huiswaarts gebracht. Het bleek dat een harer oorknoppen was gestolen.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2