Nummer 4. Donderdag 13 Januari 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TIE LEV te Waalwijk. De keerzijde van de medaille. N. v. d. D. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 11,00, 'innco per post door het geheete rijk I' 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te /.enden aan den Uitgever. •—mvr Z--1 r—"w«T -i ruiiaati ziwr.'vr-Jts.Ti-zaz.Tiiiïi. ni i-rir-T'n1 mnimmiinWii i n Advertentiën 17 regels J 0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing'opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Wij verheugen ons voor de zooveelste maal te kunnen constateer endat de Neder- landsche natie weldadig is, dat, zoodra een ramp een gedeelte onzer landgenooten treft allen terstond en met liefde te hulp snellen. Deze deugd der vaderen ging van geslacht op geslacht over en vertoonde zich niet ora door de wereld gezien en geprezen te worden. Duizende guldens vloeien uit alle hoeken bijeen zonder dat de gevers bekend zijn of begeeren bekend te worden. En naast die bijdragen tot een groot liefdadigheidsfonds hoevele kleinere en grootere giften in geld of naturadie rechtstreeks van de eene hand in de andere gaan, hoeveel opofferingen bij het barnen van gevaar en nood, van gezond heid y tijd en gemak voor de broeders, die de handen smeekend uitstrekken. Ons volk is geboren om met de elementen en den on- spoed der omstandigheden te worstelen. De rekening wordt nooit afgesloten, maar de tijdelijke overwinning is telkens weer aan ons. In zoover is 't misschien een zegen, dat elke winter, elk voorjaar ons met zijne be richten van watersnood verrast. De Maas «o de Waal zijn onze officieele, nooit afgematte vijanden. Doch daarnevens staat een andere, geheel tegenovergestelde indruk, die ons met wrevel en ergernis vervult. Naast de liefdadigheid valt elk jaarwaarin de watersnood alle harteu met mededoogen vervult, meer in het oog hoe akelig dom onze zuinigheid en ons gemis van de noodige veerkracht is. Wij laten den vijand binnenkomen, ongestoord moorden en plunderental van wonden slaan en een gedeelte van onze plattelandbewoners ontze nuwen om ons straks te vermeien in de snelheid waarmede wij al het kwaad dat hij deed herstellen. Men zal moeten toegeven, dat dit een wonderlijke en in den grond der zaak onmenschelijke tactiek is. 'tZou on eindig beter zijn wanneer wij den onguren gast binnen zijn eigen greuzen hielden en hem de handen bonden. Wijs overleg tot voor koming van armoede en ellende is nog bt ter dan liefdadigheid. Als wij de som die nagenoeg elk jaar bijeengebracht wordt om de verwoeste dorpe en gehuchten tegemoet te komen, e-ns als de rente van een vastkapit. il tot o derhoud onzer dijken en tot het mak n van Ij noo dige verbeteringen on liet gebi.-d on&.-r water bouwkunde beschouwen zi t. .1 za k 'r i -lis bedroevend uit. Wat zon ra. r -lit kapitaal niet gedaan kunnen worden om onze grens-' vestingen te versterken en aldu- den vijand buiten te houden! Doch juist over dat punt zeuren en zaniken onze geleerd, n en half geleerde» veel te veel en veel te lang Her togenbosch en de gehe.de streek aan den noordelijken en zuidelijken oever van de Maas en de Waal weten er verhalen van te doen, die zich in het land der fabelen verliezen. Er is meer water van bekookte en onbekookte wijsheid en welsprekendheid over een afdoende verbetering van onzen waterafvoer verkwist dan in honderd jaar do«r de beide genoemde rivieren stroomt. En wat is er tot lieden tot stand gekomen wat werke ijk een afdoende verbetering mag heeten Van nabij bekeken, is zelfs de liefdadigheid in dezen zin eer een kwaad dan een zegen. In de volle bcteekenis van het woord is zij niet vrijwillig. Van een daad des harten wordt zij min of meer vernederd tot een soort van belasting, die wel is waar niet drukt en waar over niemand pruttelt, maar die toch een belasting is, Zeer omzichtige financiers zetten den post „watersnood" op hun jaarlijksche begrooting. Daarbij is zij indirect de oorzaak en aan leiding van veel geschrijf en gewrijf, dat waarlijk den vrede niet. bevordert. Er wordt nijd en afgunst uitgedeeld zoodra de comrais- siën en sub-commissiën rondgaan om'de in gekomen giften uit te reiken. Hier en daar beschuldigt men elkander van de leelijkste beginselen. Lauwheid is er het minste van; partijdigheid, heerschzucht en eigenbaat heeten de ergste. De godsdienstvragen blijven niet weg. Menig brood, dat werd aangevoerd, wordt gemerkt in«t den naam Protestant of Roomsch-Katholiek. Straks, als de ingestorte huisjes moeten worden opgebouwd, de schade aan akker en weide hersteld ol vergoed, wordt 't niet beter. De edele eigenschap van ons volk de gulden liefdadigheidsleept aldus een heir van jammeren na. Voegt nu hierbijdat de weldadigheid eigenlijk haar doel voorbijlooptde gevolgen voor de beweldadigden vaak heel andere zijn dan wij bedoelen en ge zult ons toestemmen dat 't hoog tijd wordt de keerzij van de médaille te laten zien. Of is 't een onbe kende zaak dat de zekerheid dat de welda digheid telkens gereed staat om beide handen aan de geteisterde dorpen en gehuchten toe te steken niet voordeelig werkt op de veer kracht der bevolidng Lasteren wijindien we beweren dat meest oordeelkundige verde ling van giften en gaven niet voorkomen kan, dat de bedelarij en de vadsigheid zich op den voorgrond dringen en de dankbaarheid soms geheel ontbreekt Men beweert recht te hebben op de hulp van het rijke Holland en West-Frieslanden men zegt er ternau wernood „dankje" voor. Straks wrijft me nigeen zich in de handen en zegent den watersnood als de herschepper van zijn arm zalige hut in een flink steenen huisje. Met drie watersnooden is een dorp er boven op. Is 't onbetamelijk deze dingen te zeggen? Verdenkt iemand ons van de bedoeling de weldadigheid te beschimpen en het lot onzer zwaarbeproefde landgenooten in een belachelijk licht te willen stellen Wij zijn er niet bang voor. Iinmers ons eenig doel is de hoogge prezen en nooit genoeg te prijzen bereidvaar digheid van onze moerbedeelden om Je arme N oord-Rrahanters en Geldersen ter hulp te snellen, in een andere richting te drijven, waar zij oneindig vruchtbaarder en nooit on 'nnkb ar zal zijn 't zij dan dat de hooge regeering het werk der vrije liefdadigheid overneine of wij voortgaan de noodige sommen bijeen te brengen ten einde de reeds zoo lang hangende plannen lot een afdoende verbetering binnen den kortst mogclijken tijd tot stand te brengen. Wij hebben wel erger witerwolen bedwongen. Waarom zullen wij die Maas en Waal hun gang laten gaan? Zet onze ingenieurs allen zonder onderscheid aan het werk. Stapt inet zevenmijls laarzen over de polderbezwaren en heemraadsbeden kingen heen en looptals 't niet anders kanalle dijkgraven onderstebovenmaar doet iets doet ten minste zooveel als noodig isopdat geen mensch en geen koe verdrin ken kan enondanks onze liefdadigheid tegen den hemel schreeuwen en loeien over onze traagheid en kleingeestigheid en bekrom penheid. Als wij dit niet doen en jaar op jaqx voortgaan in letterlijken zin God's water over God's akker te laten loopendan zal ten slotte onze liefdadigheid zelve tot een vloek in plaats van een zegen worden. Dat is de keerzijde van de medaille in deze. De Belgische Monitcur en de ofiiciëele Wiener Zeitung melden dat ingevolge den wensch van het Belgische Koninklijke paar het huwelijk van Kroonprins Rudolf ..met met Prinses Stephanie tot een later tijdstip is verschoven. Het. bruidje is dan ook nog rijkelijk jong. De Polilische Correspondenz zegt, dat het alben is wegens het barre jaarge'.ijde en dat de beide hoven een gunstiger seizoen willen afwach ten. Iedereen zegt het blad, zal het natuurlijk vinden dat men de gezondheid der doorluchtige bruid en van hare ouders niet onnoodigerwijze blootstelt aan de bezwaren eener winterreis van Brussel naar Weenen en ran feesten in de open lucht. Op den vijver van Etterbeek een der voorsteden van Brusselheeft zondag namiddag een treurig ongeluk plaats gehad. Een groot aantal liefhebbers van schaatsenrijden vermaakte zich op het nog brooze ijs dat echter waar schijnlijk krachtig genoeg geweest zou zijn om den grooten last te dragen indien niet in den loop van den dag het water een paar voet ge daald warezoodat het ijs met eene kromming ging staan en rondom aan de kanten den steun van de watermassa miste. Ondanks alle waar schuwingen der autoriteiten, bleef het publiek zich op dit gevaarlijk ijs vermaken totdat plot= seling liet langgevreesde ongeluk plaats greep en 6 personen onder het ijs verdwenen. Twee werden geredmaar 4 hunner verdronken onder welke een 18jarig meisje, twee jonge lieden en een heer op meer gevorderden leeftijddie hel slachtoffer geworden is van zijne hulpvaar digheid. kom dadelijk. Draag het dessert maar vast o~ ik ben terstonds terug." Ilij ging de deur ui en werd onmiddellijk in hechtenis genomen. FJ scheen zeer verschrikt, doch maakte geen tegeiï werpingen, stapte in de fiacre en het rijtuig ree heen. ,j Den volgenden dag leverde de restaurateur/ vrij hooge rekening bij het commissariaat v politie in. Maar hij kreeg ten antwoord datv geen inhechtenisneming had plaats gevonde onder de omstandigheden, die hij verhaalde, e_ hij begreep nu, maar te laat, dat hij het slacli-i offer van een paar slimme gauwdieven was gi vreest. Dezer dagen zijn de eerste ingenieurs va het Panama-kanaal, 48 in getal, van Parijs naa Panama vertrokken. De Lesseps deed hen ui geleide tot aan het station. In diplomatieke kringen is men van oo^ deeldatzoo het bericht der mobilisatie v~' de reserves in Griekenland zich bevestigt, Fran'' rijk daardoor van verder handelen ontslag^ wordt. Voor Frankrijk was het Zondeg een belangrijke dagdaar namelijk door het geheele Rijk de verkiezingen plaats hadden tot vernieuwing der gemeenteradeneeDe verkiezing wier uitslag gelijk men weetin nauw verband staat met het waarschijnlijk resultaat der aanstaande se- naafs-verkiezingen. Van Parijs is de uitslag reeds voor een deel bekend. Van de 80 plaatsn zijn- 44 ten deel gevallen aan min of meer geavanceerde Repu blikeinen zes aan intransigenten en acht aan conserratieven. Er moeten 22 herstemmingen plaats hebben. Alle candidaten der geamnesti- eerden of van de vroegere communalisten werden geslagen op een paar nadie in herstemming k unen. Trinquet, de begenadigde communalist, die met het laatste transport uit Nieuw-Caledonië terugkeerde, hield al dadelijk weer eene rede voering waarin hij verklaarde „dat men weer van voren af aan moest beginnen." Bij voortduring heeft Frankrijk te wijzen op prachtige financieele resultaten. De opbrengst der indirecte belastingen over 1880 overtrof de raming met niet minder dan 169 millioenen. In een groot restaurant te Parijs kwam onlangs een net gekleed heer die een uitgezocht diner bestelde. Fijne wijn, wildbraad, er ontbrak niets aan en de heer at met veel smaak en dronk als een echt liefhebber. Hij zou juist aan het dessert beginnen, toen een rijtuig voor het restaurant stilhield. Er kwam een bejaard heer uitdie den patroon te spreken vroeg. „Ik ben iemand van de politie", zeide hij, „en moet een bankroetier, wiens portret ik hier heb, in hechtenis nemen. Wij weten dat hij hier dineert. Ha ja, daar zit hij", vervolgde hij, naar den gast wijzende, die geheel verdiept schf.en in het proeven van een fijnen wijn. Maar wij moeten geen opschudding maken. Zoudt gij onzen vriend willen zeggen dat baron L. naar hem vraagt. Hij zal dan zeker hier komen, en de zaak is in een oogenblik afgeloopen, zonder dat iemand er iets van bemerkt." De patroon haastte zich aan het verzoek te voldoen. „Wat, baron L?"' zeide de heer; „ik Bij het lagerhuis zijn verschillende aankondig gingen van interpellaties en moties betreffend' de Transvaal ingediendallen strekkende t veroordeeling der annexatie en tot herstel vV het gepleegde onrecht. Het bekende radicale parlementslid Labouchèr1 heeft eene motie ingediend tot afschaffing <l/' erfelijke pairs-zetels in het hoogerhuis, als eèï instelling een vrij land onwaardig. Volgens een telegram uit Durban aan df Standard, was er te Heilbron op 31 Decembe) een gerucht in omloop, dat de Engelsche troepeï, in het fort te Potchefstroom zich hadden over-i gegeven. Een schrijven van een vertrouwbaar persoo te Heilbron meldde, dat de Boeren een 10.00, bereden mannen onder de wapenen hebben, ter-' wijl er nog voortdurend versterkingen kwamen opdagen uit den Vrijstaat. Er zou een aanziend lijke Britsche strijdmacht noodig zijn om denf opstand te dempen. De Boeren zouden wan hopig vechten. Er werd verwacht dat de Vrijstaat zich openlijk bij de Transvaal zou aansluiten. In Ierland begint de regeering krachtige/5 maatregelen te nemen tegen het Boycotten. Op verscheidene plaatsen hebben personen des wege terechtgestaan. Te Castleforty o. a. werden vier mannen ieder tot een boete van 5 pd. «t, veroordeeld. Dit betrekkelijk krachtig optreden wekt bij d landeigenaars weder nieuw vertrouwen. Te W? terford hebben een aantal eigenaars van huizA gezamenlijk vijftig huurders uit hun woning^ laten zetten, omdat zij weigerden te betalen dan tot den prijs door de landliga vastgesteld. Voortdurend echter worden nog daden van geweld bericht. Te Barniercha, by Enoes, zijn onlangs drie gewapende mannen in het huis varif een pachter gedrongen en hebben hem een eedv afgeperst, dat hij 200 pond zou geven aan ieder der drie zonen van den vorigen pachter, die van de hoeve verdreven werd. Toen zij reeds het huis verlaten hadden keerde een der mannen terug en loste een geweerschot op den pachter, die daardoor ernstig gewond werd. Volgens een aan het Parlement ovcrgelegden staat, bedroeg het aantal zoogenaamd agrarisch^ misdrijven in Ierland van 1 Jan. tot 30 Nov, 1880 1.718. Daaronder waren 8 gevallen van moord, 18 van schieten op personen, 10 aan slagen, die het leven in gevaar brachten 28 aanslagen op deurwaarders en rechtsgeleerden, 176 brandstichtingen, 70 gevallen van dooden van vee en 982 bedreigingen, waarvan 851 per brief, Op 31 December 11. was het aantal personen onder bijzonder krachtdadige bescherming der politie 153 en dat van personen die onder bij zonder toezicht der politie stonden, om tegen aanslagen beschermd te worden 1.149.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1