binnenland. Duitschland. Zwitserland. Turkije. Griekenland. Burgerlijke Stand. REKLAME. Van de 2148 katholieke geestelijken in Prui- die onder den minister Falk waren uitge ven van het geven van godsdienst-onderricht de scholen zijn ervolgens een kerkelijke onder den tegenwoordigen min. van ecre- pist sn onderwijsvon Puttkamerweder '49 toegelaten. In de garnizoensplaatsen MaintzWorms rmstadtOffenbach en Giessen is thans be- .ld, dat de soldaten geen brieven ofpeketten >er mogen ontvangen en openen dan in tegen- Vv»rdigheid van een sergeant-majoor, die tevens ce er van zal kunnen nemenalsook dat taan aan ieder die geen militair is de toe- icr tot de karzerne onvoorwaardelijk moet rden geweigerd. Deze maatregel is genomen *eu geheime socialistische woelingen onder de epen. De bekende Israëliet Dr. Strassmann is 97 van de 120 stemmen benoemd tot orzitter van den Berlijnschen gemeenteraad en jfessor Virschow tot Vice President. Door het openbaar ministerie is eene gerech- iike vervolging ingesteld tegen den bekenden ■en-jager, Dr. Henrici, wegens ophitsing tegen ie Israëlietische raedebujgers. Gisteren middag na het passeeren van den -in Winterswijk—Essen is de spoorbrug van n Bergisch-Matkische Rheimschen en Ned. estphaalschen spoorweg ever de Ltppe mge- jrt. Onlangs is ee« arbeider aan de werken van n St. Gothard-spoorweg bij Sisikon op won dbare wijze aan een ontzettend gevaar ont- Hij had met eenige zijner kameraden gaten boord in een steile totswaarvan men een leelte wilde laten spingen. Toen de gateu met ;namiet gevuld waren werd hij door het .ot ^gewezen om de mijn te laten ontploffen. Hij wachtte tot zijn makkers hem een teeken ,lden gegeven dat zij op een veilige plaats ren stak toen een lange lont aan, diede tronen moest doen ontbranden en trachtte en zelf een goed heekomen te vinden. Het was te laat om denzelfden weg als zijn Sieraden te gaan die was nu uiterst gevaar- 'S?Sjk hij trachtte daarom langs een touwhet- i daar tot dat doel vastgemaakt was naar ven te klimmen naar een plaats waar hij \ten gevaar zou zijn. Hij greep het touw t aar het was vochtig geworden door een regen- ai, die kort te voren gavallen was, en hoe hij ch inspande, hij kon niet meer dan een paar ït boven den grond komen. Zijn makkers gen den toestand waarin hij verkeerde, maar mden hem niet te hulp komen, e Intusschen brandde de lont aliijd voortzij ïrd hoe langer hoe kleiner. Eindelijk was de ntploffing nog maar een zaak van een paar Daar kwam de slag. De grond dreundede ts schudde op haar grondvesten groote steen- ikken vlogen door de luchten eenigen tijd alles in een wolk van stof gehuld. Toen die opgetrokken was en de werklieden it hun schuilplaats kwamen om het stoffelijk •erschot van hun kameraad te zoeken zagen hem doodbedaard van het touw afglijden. c was geen haar van zijn hoofd gekrenkt. Te Constantinopel is omtrent het antwoord p het vernieuwde arbitrage-voorstel der Mo- .endheden nog niets beslist. Maar het voor tel vindt grooten tegenstand. I Uit Athene wordt gemeld dat het bericht olgens hetwelk de reserve onder de wapenen ou zijn geroepen onjuist is. Niettemin luiden de jongste berichten uit -ekenland weer tamelijk oorlogzuchtig. Volgens Cï zou het laatste antwoord van het Grieksche j ainet aan het Fransche de verklaring inhouden, ia de tegenwoordige toestand het gevolg is van iehandelingen der mogendheden te Berlijn, ardoor heeft Griekenland vrijheid gevonden h voor te bereiden. Het vraagt slechts wat iropa verklaard heeft dat aan het land toe nam. Griekenland kan nu niet teruggaan of -er van voren af aan beginnen door toe te eramen in het arbitrage-voorstelGriekenland fyndt zich dus aan de besluiten der na-confe- entie. Van Turkije is niets ta verwachten. >us wordt het, hoewel smartelijk voor Grie- nland onvermijdelijk van de wapenen uitkomst vragen. Een en ander wordt uil Athane aan de lta- aansche Diritto gemeldonder bijvoegingdat e diplomatie ten gevolge van dit autwoord t eenigszins onaangenamen toestand verkeert. Waalwijk, 12 Januari 1881. Bij kon. besluit is aan P. F. Van der Lee; geus verandering van woonplaats eervol ont- l verleend als le luit. bij de d.d. schutterij ner; voorts zijn bij die schutterij benoemd: tot hit. F. J. A. de Leeuw, thans 2e luit. en .t 2e luit. J. Bolk. Zools wij reeds mededeelden zijn in no. 5 n de St. Ct. opgenomen de statuten der naam loze vennootschap Noordbrabantsche Stoom- t ramwegmaatschappijte Tilburg den 4 Nov. jl. voor den notaris J. A. Daamen verleden, en goedgekeurd bij kon. besl. van 10 Dec. jl. Deze maatschappij stelt zich ten doel het aanleggen sn exploiteeren van den stoomtramweg Tilburg-Waal wijk enz., volgens de door den medevennoot J. Van den Elzen verkregen cou- cessieu, en vau andere dergelijke wegeu. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 500000. De vennootschap wordt bestuurd door een directeur, onder toezicht van drie of vier com missarissen. Als directeur treedt op de heer J. Van den Elzen, ingenieur te Tilburg; als commissarissen de heeren jhr. mr. J. B. Verheijen, inspecteur van het lager onderwijs, kamerheer van Z. M. den koning i. b. d., oud lid van de tweede kamer, ridder van den Nederl. leeuw, enz., te 's Bosch; J. F. Jansen, ridder der orde van de eikenkroon en burgemeester van Tilburg en A. De Benedittycommissiounair in effecten en specie te Amsterdam. Het tot stand komen dezer zoo algemeen gewenschte verbinding kan dus binnen kort te gemoet gezien worden. Wij zijn overtuigd dat deze lijn èn voor Waalwijk èn voor Tilburg een groote aanwinst zal zijndat zij veel zal bijdragen tot verlevendiging van handtl en nij verheid in genoemde plaatsen niet alleen, maar tevens in de heele Langstraat, en dat men alle reden heeft, om op genoemde gronden van deze onderneming alle succes te verwachten. Bij de rampen, waarmede het water onze naburen teistert, komen zich nu de ongelukken voegen, door het ijs veroorzaakt. Verleden zondag zakte in den bnitenpolder alhier iemand door het ijs. Een vlaggestok, dien meu hem toestak, brak af; na veel moeite ge lukte het eindelijk hem met behulp eeuer ladder te redden, en kwam hij dus met den schrik en een nat pak vrij. Te Capelle had dien zelfden middag tusschen 4 en 5 ureu een vreeselijk drama plaats. Op de zoogenaamde Putten, m den biunen- polder, aan de oostzijde van het dorp gelegen, vermaakten zich een aantal personen met schaat senrijden. Drie jongens en drie meisjes van 12 tot 17 jaar oud, reden achter elkander; de voor ste had een stok in de hand, die aau het ander eind door no. 2 werd vastgehouden; achter de zen volgden de anderen, elkander met de hand of bij de kleederen vasthoudende. Eensklaps valt no, 2 en de anderen over hem heen; de voor zulk een gewicht nog ;e zwakke ijskort zinkt weg onder hunne voeten en alle vijt ver dwijnen in de diepte; no. 1 stak hun nog zijn stok toe, maar deze brak af. Onmogelijk is het den kreet van ontzetting weer te geven die de twee a driehonderd toe schouwers slaaktendadelijke hulp brengen was echter onmogelijkzij bevonden zich op onge veer 5 minuten afstand van het punt waar de ongelukkigen zich bevondenen zich zouder hulpmiddelen op het zwakke ijs begeven, boven die uitgeveende putten was als het ware een wissen dood te gemoet gaan. De moedige bur gemeester echter zou het waagstuk beproefd hebbenhadden zijne gemeentenareo hem niet met geweld teruggehouden. In allerijl werd er eene boot uit de haven gehaald maar*toen men daarmede op de plaats des onheils kwam, haalde men slechts 5 lijken op. Deze treurige geschiedenis heeft overal in de omstreken een diepen indruk gemaaktof die blijvend zal zijn en anderen terug zal houden om roekeloos hun leven te wagen? Wij betwij felen het. In onze gemeente zijn op het oogenblik nog ongeveer 100 personen uit de overstroomde plaatsen aanwezigvelen zijn reeds naar hunne woningen teruggekeerdvan het aanbod om eeu vijftigtal naar Tilburg te zenden is geen gebruik kunnen gemaakt worden daar niemand er heen wildewel een bewij3 dat zij hier goed behan deld worden. Door de zorg onzer ijverige commissie is eene lading van 1000 kilo geperst hooi naar den Konijnenberg gezonden, waar groote behoefte aan veevoeder iieerschte. De gezondheidstoestand onder de hier ver pleegden, zoowel als ouder hen, die zich in de overstroomde streken bevinden, is zeer voldoende. Het lid der commissie dr. Van Heijst, heeft op last van den Commissaris des Konings in N-B. dienaangaande deze week een onderzoek ingesteld, dal bevredigende resultaten heeft opgeieverd. De watersnoodcommissie te Heusden heeft onder dankbetuiging aan de commissie alhier te kennen gegeven, dat zij, geholpen door de sub- commissiën op voldoende wijze in de verzorging van Doeveren, Drongelen, Eethen en Meeuwen kan voorzien. Zooals onze lezers verder zien zullen, komen aanzienlijke giften voor de noodlijde den in veel zeer veel zal er ook uoodig zijn om hen die meest alles verloren hebben de geleden schade zooveel mogelijk te vergoeden. De Comm. des Konings in onze provincie heeft eene circulaire aan de gemeentebesturen gerichtv aarin de wenschelijkheid wordt uit gesproken dat in het belang der openbare ge zondheid gewaakt worde tegen het gebruik van vleesch ran runderen en ander vee, reeds bij den of kort na den doorbraak verdronken. Ook wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van vleesch, afkomstig van gered vee, dat echter later, tengevolge van geleden koude en gebrek aan voedsel nog mocht bezwijken. Alvorens in consumtie gebracht te worden moet dusdanig vleesch door een deskundige ge keurd en roor 's menschen gebruik geschikt geoordeeld worden. Sedert 10 Januari is er verandering ge komen in het uitbetalen der postwissels, welke verandering voor vele bewoners van het platte land van groot gerief zal zijn. Na dien datum zal het bedrag der wissels door den postbode aan de geadresseerden bezorgd worden zonder dat daarvoor extra bestelloon aan de administra tie betaald of fooien aan den besteller gegeven behoeven te worden Velenmaar vooral zij, die op verren afstand van de kom der gemeente wonen zullen zeker met deze gunstige beschik king zeer ingenomen zijn. Deze bepaling geldt alleen voor bewoners ten platte landdie op 20 min. of meer afstand ven een hulpkantoor wonen. De N. R. Ct. berichtdat dezer dagen door de minister van binnenlandsche zaken eene beslissing genomen i3 in den geest van het verzoekschriftdoor de afdeeling Rotterdam van volksonderwijs aan gedeputeerde stalen van Zuid-Holland gericht zoodat bepaald isdat kinderen van onvermogenden kosteloos en van minvermogenden tegen lager schoolgeld moeten kunnen gebruik maken van het openbaar onderwijs in de vakken l—t van art 2 der nieuwe onderwijswet, overal waar de behoefte aan dat onderwijs is erkend. De tegenwoordige wet op het lager onder wijs laat aan de gemeentebesturen de vrijheid om bij het bouwen van scholen daaraan een woning voor den hoofdonderwijzer te verbinden, of wel aan dezen een geldelijke vergoeding voor huishuur te geven. Bij het bouwen eener nieuwe openbare school te 's Gravenhage hebben B. en W. besloten aan jlen Raad in overweging te geven tot het laatste te besluiten voornamelijk omdat het onderhoud der onderwijzerwoningen vaak groote kósten vereischt. Naar wij vernemen zal benoemd worden tot directeur van het krankzinnigengesticht, te Coudewaterdokter Pompethans tweede ge neesheer aldaarin plaats van wijlen Dr. Van den Bogaert. In de Dordrechtsche Courant las men dezer dagen een artikel over de kachels zonder pijpen. De schrijver toont aan, hoe deze ka chels die geprezen worden omdat ze zoo ge makkelijk zijneen allernoodlottigsten invloed uitoefenen. Aan het slot van een wetenschappe lijk betoog daarover voert hij het volgende voorbeeld aan In een kamer van 45 M3 inhoud werd een dergelijke kachel geplaatst; daarin werden gedaan l.S kilogr. houtskool en 200 gram kool dié aangegloeid wasdus in het geheel 2 kilogram. In diezelfde kamer werdin een ijzeren 1 kooi een hond geplaatst van 12.5 kilogram lichaams? gewichtop een meter afstand van de kachel er. de kamer geslotentwee en een half uur later werd zij weder geopend, de hond met zijn kooi er uitgehaald en bevondendat het dier onmogelijk meer staan kon. Niettegenstaande de schoorsteeu open gebleven was bleek toch hieruit ten duidelijkste dat 2 kilogram gloeiend houtskool de lucht in een vertrek van 45 kub. meter iuhoud dermate kan bederven dat een daarin geplaatst dier zijne willkeurige beweging verliest. Deze proefzoo besluit de berichtgever, geeft aanleiding om de verwarming van vertrekken met kachels zonder pijpen onvoorwaardelijk te verbieden. In den voornacht van Vrijdag op Zaterdag is ten huize van den landbouwer P. Van Dongen, nabij de kom van het dorp Terheijden, een felle braud uitgebroken die oinnen enkele uren het huis met aanhoorende schuur in de asch heeft gelegd. Van den inboedel en geheel den voor handen oogst is niets kunnen gered worden. Vijf runderen zijn in de vlammen omgekomen. Het huis en de schuur waren voor f 4000 ver zekerd bij de Bataafsche maatschappij. Aan huisraaad oogst en veewaarvan niets verze kerd was wordt ge'acht voor een kapitaal van ruim f 3000 verloren te zijn gegaan. Men ver moedt dat de brand oorzaak heeft gevonden in onvoorzichtigheid. Baardwijk, De loop der bevolking dezer gemeente was in 1880 ongunstig. Er werden geboren 22 m., 28 vr., samen 50 Aldaar gevestigd32 37 u 69 Geheele vermeerdering 54 65 119 Overleden zijn 24 m., 29 vr., sameu 53 Vertrokken 50 39 u 89 Goheele vermindering 74 68 142 Bevolking op 1 Januari 1880 1603 zielen op 1 Januari 1881 1580 zielen, dus verminderd met 23 zielen. l)runen11 Januari. Nog steeds blijft de gemeente de voornaamste verblijfplaats van vluch telingen uit den omtrek. De meeste van hen uit Nieuwkuik hebben huis en have verloren terwijl die uit Wolfshoek en Elshout hunne woningen door het water nog niet kunnen be trekken. De achtbare raadzaal is sinds eenigen tijd veranderd in een magazijn van alle mogelijk denkbare kleedingstukken en alle soorten vau levensbehoeften, te veel om op te noemen. lede ren dag des morgens houdt de commissie zitting, maar reeds lang vóór het bepaalde uur verdrin gen zich talrijke ongelukkigen in de overige ruimten van het raadhuis en zien reikhalzend uit naar het oogenblik, waarop de bedeeling een aanvang nemen zal. Een voor een worden zij bij de commissie toegelaten. Sommigen hebben klaarblijkelijk zich vooraf goed gememoriseerd wat zij vrager, zullen en in óénen adem noemen zij het vele op, waaraan zij behoeften hebben of dat zij gaarne voor hunne kleinen wenschen te ontvangen. Maar de tijd is beperkt, de voor raad niet overvloedig en zooveleu moeten ge holpen wordeu het aandeel wordt toegewezen, maar het snijdt u door de ziel, als een moeder met gretige oogen neerziet op dezen ordeloozen kleerenrommel, en met eeu enkel woord nog om eeu paar kousjes of een hemdje of eenig ander kleedingstuk vraagt voor hare soms talrijke kinderen. Andereu zijn er, die binnenkomen behoedzaam en met neergeslagen oogen en wien de stem in de keel blijft steken. Nooit zijn zij in de nood zakelijkheid geweest om te vragen het is waar de hand is vereeltdie het brood won voor het gansche huisgezin, de levenswijze weinig- eischeud, armoedig zelfs, maar het roggebrood met een weinigje boter of vet en des middags het schrale maal en het schamele plunje, dat het lichaam dekte dat alles was eerlijk verdiend, en hierop waren die trouwhartigen trotsch. Nu het water alles verzwolgen heelt, wat zij bezaten en zij slechts met de uiterste krachtsinspanning het leven konden redden nu heeft dat water bovendien hun den grootsten smaad aangedaan, die voor hen uit te denken vielhet heeft hen gedwongen om te v r a g e n en een aalmoes te ontvangen van medelijdende natuurgenooten. En als zulken nu op de meest kiesche wijze gevraagd wordt, wat zij behoeven, dan ontsprin gen twee "Welsprekende tranen het oog, de lippen trillen, maar de tong weigert haren dienst. Deze laatsten zijn voorzeker de meest beklageriswaar- digen, die door den watersnood getroffen zijn Schenke God hun spoedig de gelegenheid om hetzij met zwaren arbeidmaar dan toch op eerlijke wijzeeven als vroeger zelf te kunnen voorzien in hunne weinige behoeften. Zoo gaat het sinds dagen, zoo zal het wellicht nog vele dagen moeten gaan. Alleen hijdie getuige is van zulk eene bedeeling, krijgt een eenigszins helder begrip van een overstrooming met haren grooten nasleep van jammeren, hart zeer en ellende. 12 Januari. Ook uit de gemeente Oud- heusden is aan den minister van waterstaat een telegram gezonden van den volgenden inhoud „Door den nood gedrongen wenden wij ons „tot U daar de dijkstoel van Heusden even „nalatig is in het dichten van de opening ais „het behouden van den dijk vóór den doorbraak, „waardoor wij onder water blijven en totaal „geruineerd worden. „Help onswant bij den minsten was „van het water i9 alles verloren ook voor Els- „hout, Help ons 1 Oud-Heusden 12 Jan". (Volgen de handteekeningen.) Commentaren zijn hier overbodig; zoo iet» zegt meer dan alle overdreven en onjuiste berichten in de dagbladen, omtrent de beringing der door braak die binnen acht dagen klaar zou geweest zijn maar waaraan tot heden toe niets noemens waardigs gedaan i» en ook niet gedaan wordt. Capelle. Het opperwater is hier zoover ge vallen dat de gemeenschap met Dussen, Meeu wen en Drongelen over het veer alhier is her steld. Wuspik, 11 Januari. Op uitnoodiging van den burgemeester is, na het bekend worden van den doorbraak bij Nieuwkuik eene watersnood commissie samengesteld, welke aan de huizen der ingezetenen f 427.heeft gecollecteerd. Reeds 5 verzendingen van brood en andere levensmiddelen, alsmede van nieuwe en oude kleedingstukken cn dekking zijn van hier naar de meest geteisterde gemeenten gezonden. Heden zijn weder twee leden der commissie met een partij kleeding en dekking naar Du»9en, na zich alvorens persoonlijk van de behoeften te hebben overtuigd. De huidige advertentie van den Heer J.WEIN BERG Effectenkantoor te Amsterdam, (Kerk straat 239 b/d Vijzelstraat), verdient in hooge mate de aandacht der lezers. Nog nooit, zooveel ons bekend iswerd bij eene andere Staats- Verloting de gelegenheid geboden om voorxulk een kleinen inzet xulke kapitale prijzen te winnen en bovendien is hierbij door de guarantie van eene Duitsche Regeering en door de soliditeit van genoemd effectenkantoor de zekerheid ver kregen dat alles reël en nauwkeurig behandeld wordt, waardoor deze verloting zich reeds ook hier te lande spoedig het vertrouwen van het publiek heeft verworven. Bijzonder voor diegenen, welke hunne positie gaarne willen verbeteren moet deze aanbieding zeer welkom zijn temeer door de loffelijke instelling eener kleine wekelijk- sche afbetaling het aan een ieder- mog-.dijk is gemaaktzich binnen betrekkelijk korten tijd in het bezit van eeu origineel aandeel-lot te zetten en aan de uitmuntende winstkansen deel te nemen. Van den 1 tot en met den 7 Januari. WAALWIJK. Bevallen: Catharina Missot geb. de Rooij d. Francisca Knepflé geb. Kolen z. Berendina van Hilst geb. Janzen d. Johanna van Gorkumgeb. van Delft d. OverledenLambertus van Drunen, 7 w. Everardus Kleijberg, echtg. van Elisabeth van Eeten 66 j.' SPRANG. Geboren: Willem Zacharias, z. van Jan Varos- sieau en Johanna Dawans. Overleden-. Anna Vos, huisvr. van Bastiaan Klootwijk. WASPIK. Ondertrouwd-. D. Vastree, en J. C. Verhagen. Geboren: Maria üijraphena, d. van W. Langer- werf en N. C. Vissers.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2