N ummer 5. Zondag 16 Januari 1881. 4e. Jaargang I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BIUTËNLAND. iSelgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Griekenland. Rusland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk 1TATIONALE MILITIE. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, nz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk, gelet hebbende op de arit. 26 en 99 dor wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad no 72), brengen ter kennis der belanghebbenden dat het inschrijvings-register en de alphabetische lijst der Gotelingen voor de lichting der nationale militie over het jaar 1881; ter secretarie dezer gemeente ter lezing zal liggen van den 17 tot den 25 Januari aanstaande van des voormiddags 9 tot 12 ure, zullende een ieder die daartegen bezwaren mocht hebben in te brengen, dezelve gedurende het voormelde tijdstip bij een aan den heer Commissaris des Koniiigs gerichtop on gezegeld papier geschreven, verzoekschrift bij den Burgemeester dezer gemeente kunnen indienen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk 16 Januari 1881. Burgem. en Weth voornoe r d, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris F. W. VAN LIE MPT. Men zegt dat het huwelijk van prinses Stefa- nie in de maand Mei zal plaats hebben. De dames van het hol" zijn slechts middel matig tevreden. Zij hadden al haar toiletten voor Februari gereed. Nu moet alles verandsrd en de voorjaarstoiletten gereed geruaakt worden. Over de verdaging van het huwelijk van Febr. tot Mei is langer dan een maand tusschen beide Hoven onderhandeld. Te Antwerpen wordt een Vlaamsch adres geteekend aan het Engelsche volk ten gunste van de onafhankelijkheid der Transvaal. Het wordt zeer druk geteekend. Dinsdagavond ten half twaalf is het groote apenhuis van den Zoölogischen tuin te Antwer pen met al zijne 79 bewoners een prooi der vlammen geworden. Een voorbijganger zag den rook en hoorde het schreeuwen en kermen der dieren in allerijl waarschuwde hij den neger portier te Antwerpen bekend onder den naam van Jefken en binnen een kwartier waren een paar spuiten, de directeur Vekemans en tal van andere personen ter plaatsemaar te laat om het gebouw en zijn bewoners te redden. Hét door voortdurend verhitten uitgedroogde hout van het binnenwerk en het stroo in de hokken gaf de vlammen zooveel voedsel, dat binnen een half uur het geheele gebouw vernield was. Het eenige wat de brandweer doen kon was te ver hinderen, dat de vlammen zich ook aan andere gebouwen medodeelden. Men vermoedt dat stroo uit een der hokken in aanraking met het vuur der calorifère gekomen is en de vlammen zich in een oogwenk hebben verspreid daar bij de inspectie ten 11 ure nog hoegenaamd geen on raad ontdekt is. Gebouw en bewoners waren te samen voor 15.000 fr. verzekerd. Hoe meer berichten er ontvangen worden over den uitslag der verkiezingen in de provinciën hoe meer de zegepraal der republikeinen aan het licht treedt. Ni mes, dat nog nooit een ropu- blikeinschen gemeenteraad heeft gehad, is ditmaal tot de regeering overgegaan. Te Rennes, de hoofdstad var. het om zijn monarchale gezindheid bekende Bretagne is de nieuwe gemeenteraad in tegenstelling van vroeger republikeinsch. Het Gouvernement moet eene circulaire tot dj mogendheden hebben gericht, waarin ge wezen wordt op het noodzakelijke eener spoedige schiAking tusschen Turkije eu Griekenland, daar anders voor geheel Europa ernstige gevaren drei gen. Daartoe echter is voor alles eene kalme houding van Griekenland noodigdat zich ook niet langer handhaven moet op het standpunt, waarbij de besluiten van het Berlijnsch congres worden beschouwd als voor de Porte van bin dende kracht. Louise Michel, de beruchte comraunalis- tische ijveraarsterdie nu het „Ni Dieu ni maitre" ook tot leuze heeft, was vroeger, als onderwijzeres te Audeloncourteen geloovige katholieke en dichteres van een aantal, m :est godsdienstige verzen. De Fransche bladen deelen eenige dier ge dichten mededie van veel talent getuigen. Later zijn haar denkbeelden geheel veranderd in 1871 schoot zij mede achter de barricaden, en nu gaat zij zelfs vele communalisten te ver. „Bij de redevoeringen die Louise Michel te genwoordig hpndt", zegt de Temps, „weet men niet ot men afschuw dan medelijden gevoelt. En de gedachte rijst hij ons op, hoe weinig er misschien noodig was geweest om deze vrouw met zoo buitengewone gaven, eene eervolle plaats te doen innemen onder de talenten van baar land. De zachte band van de eene of andere genegenheid had haar wellicht kunnen terug houden en haar beletten een soort van unsexed te worden, zooals de Engelschen het noemen." Op den oosterspoorweg heeft een vreselijk ongeluk plaats gehad. Op 200 meter afstand van het station te Mézy nabij Chateau Thierry rende een goederentrein tegen een van de Arden nes komenden passagierstrein in. Tien reizigers en drie spoorwegbeambten werden uit de brok stukken van vier rijtuigen te voorschijn gehaald, sommigen in een allerellcndigsten toestand. De machinist van de personentrein en de stoker van den goederentrein werden gedood en de con ducteur van den goederentrein is zoo deerlijk verminkt, dat zijn toestand hopeloos is. De. gekwetsten zijn naar het ziekenhuis te Chateau Thierry gebracht. In een Parijsch magazijn is dezer dagen een man gevatdiegekleed in een wijde over jas langs de uitstallingen liep en van tijd tot tijd iets van zijn gading in "zijn zak liet glijden Hij ging zonder tegenstribbelen mede naar het politiebureau en gaf zijn adres op. Bij onder zoek bleek zijn woning een weelderig ingerichte kamer te zijn met fraaie, tapijten, kostbare zijden stoffen, een vergulde lichtkroon, eti allerlei soort van kunstvoorwerpen. Ook stond er een uitgezocht ontbijt voor hem gereed. De man, die reeds tweemalen veroordeeld werd, heeft al de pracht, waarmede hij zich omringde, door diefstallen in winkels verkregen. In een zagefij van den Fauburg Saint Antoine te Parijs is een hevige brar.d uitgebro ken, die het gebouw vernielde en de aangren zende huizen aantastte. Na uren langen arbeid was men eindelijk het vuur meester, dat groote schade aangericht had. Het omvallen van een petroleumlamp door onvoorzichtigheid op een hoop zaagsel was de oorzaak. De schade wordt begroot op 340.000 fr. Door onvoorzichtigheid met rattenkruit is onlangs te Montplaisir een geheel gezin bijna om het leven gekomen. Na het middagmaal gevoelden allen zich ongesteld, en een geneeskun dige dien men in allerijl te hulp riep, ontdekte spoedig dat er een vergiftiging door arsenicum had plaats gehad. Hij wist echter door doel treffende middelen hen allen weldra buiten ge vaar te brengen. Het eten werd ondeizocht en men vond arsenicum in een schotel met salade. Dt ze had eenigen tijd in een kast gestaan en een pakje met rattenkruit had op een plank vlak er boven gelegen. Zoo was een gedeelte van het vergift op de salade gevallen. O Volgens de Daily Telegraph zou de regeeriug eene verzoenende proclamatie aart de Transvaal- sche Boeren in gereedheid brengen. Het bevestigt zich niet, dat. het fort te Potchefstroom voor den aanval der Boeren is bezweken. Officieel wordt van den 1 Jauuari gemeld, dat de bezetting, die nog voor een j maand van proviand was voorzien, schoon ook de vrouwen en kinderen in 't fort warén, zich nog steeds handhaafde. De Boeren hadden een aanval gedaan en daarbij, doch zonder gevolg, een oud scheepskanon gebruikt. Het blijkt onjuist te zijn, dat de Boeren te Potchefstroom een paar Engelsche ambtenaren hebben doodgeschoten. Ook kommandant Raaf is nog altijd in leven. Verder woidt gemeld, dat zoowel in de Kaapkolonie als in Natal veel sympathie voor de Hollatulers heerscht en dat op het oogenblik alle wegen nnar de Transvaal zoo goed als onbegaanbaar zijn. Het gedetacheerd eskaderdat thans op de Falkland-eilanden is, heeft bevel ontvangen naar de Kaap te stevenen. Een officieele depêche van den kommandant der troepen in Natal meldt dat hij te Newcastle is aangekomen. Het wordt bevestigd dat de Boeren zich teruggetrokken hebben aan gene zijde van de Buffalorivicr. Bij de Wesselstroom hebben zij een kleinen aanval gedaan, maar zij werden gemakkelijk teruggeslagen. Volgens tijdingen uit Calcutta wordt het bericht bevestigd, volgens hetwelk er te Kola- poor een groote samenspanning is ontdekt tot het vermoorden der Europeanen. Er heerscht eene agitatie in Jevpore en in Vizigapatara, ten gevolge va het arresteeren van eenige hoofden der inlandse lie staramen.. Er zijn troepen der waarts gezonden en andere voorzorgsmaatregelen genomen. De ontevreden Iersche pachters passen nu weer een ander middel toe om hun laudheeren te plagen en te benadeolen. Op het landgoed van den heer Gunning, bij bij Headford in Galway is onlangs een troep van 800 mannen op de jacht gegaan. Zij rukten alle schuttingen en hekken, die zij ontmoetten, omver, en stapten 's avonds op hun twugweg zes aan zes in optocht langs het huis van den heer Gunning, met een aautal konijnen en an dere dieren, die zij geschoten hadden, op den rug. In de laatste dagen zijn drie en twintig deelnemers aan die jacht gevat. Ook te Athenry -in Galway heeft een bende van 300 man op eenige landgoederen gejaagd met paarden en honden. l)e landheeren deden niets om het hun tc verhinderen. Door de Iersche regeeriug zijn weer ver scheidene vergaderingen van de landliga verbo den j>. a. een te Castletown in VVestmeath, waar een nieuwe afdeeling der liga opgericht zou worden. In het graafschap Galway zijn weer elf leden van de lanligr in hechtenis genomen. Te Tulla heeft een bende gewapende mannen oer. aanval gedaan op het huis van een school meester. Zij losten verscheidene schoten op het huis, welke beantwoord werden door twee ge rechtsdienaars, die er verscholen waren. De onderwijzer en de gerechtsdienaars werden niet gekwetst, maar men weet niet of er ook gewon den waren onder de nanvaller9, die weldra af trokken. De Kölnische Zeitung betoogt in een artikel dat Griekenland zich van een oorlog met Turkije wijselijk moet outhoudenaangezien zijn leger in de verste verte niet tegen hut Turksche is opgewassen. Omtrent het ongeval aan de spoorwegbrug over de Lippe, nabij Dorsten, verneemt men naderdat door eene ontgronding het oostelijk gedeelte van den Zuidelijken pijler verzakt is en de beide op den pijle** rustende gewelven in de oostelijke helft gescheurd zijn terwijl een ge deelte der losgescheurde gewelfstukken naar be néden is gestort. De westelijke helft dezer gewelven is evenals de overige drie openingen der brug, ongedeerd gebleven. L)e brug is in 187 8 gebouwd door de Rhei- - nische Eiseubahu Gesellsehatt. lu het laatst dezer maand zal de eerste elcctrische locaal-spoorweg te Berlijn tevens de eerste die op het vasteland van Europa in ge regeld gebruik genomen geopend worden. Men heeft groote verwachtingen van dit nieuw» mid del van vervoeren deskundigen voorspellen dat de lijn weldra uitgebreid zal worden. Op den Rigi, tusschen Staffel en Kahlbad is, waarschijnlijk tengevolge van de zware regens eer. aardverschuiving begonnendie naar men vreest groote ongelukken veroorzaken zal. Te Triest heeft voor eenige dagen een hevige orkaan gewoeddie er veel schade aanrichtte. Van de schepen die in de haven voor anker lagen raakten er vier los en dreven in zee op anderen woeien personen van het dek in het waterterwijl «en groot aantal vaartuigen door den vree3elijken storm zwaar beschadigd werden. Eenigen dagen voor Kerstmiszoo verhaalt de Pesther Lloyd kwam een graaf hij een juwelier te Weenen die hem reeds dik wijls kostbaarheden had geleverd en vroeg den prijs van een halssnoerhetwelk hij voor de glazen had zien -hangen. De prijs was 2000 gulden. De graaf bood 1500, toen 1600, maar lie juwelier verklaarde niets te kunnen laten af dingen. De graaf ging heen. Twee dagen later kwam de gravin in den winkel en kocht een paar kleinigheden. Terwijl zij over den prijs onderhandeldeliet de juwelier zich ontvalleu dat haar een kostbaar kerstgeschenk zou ontgaan, omdat haar echtgcaoot wel reeds iets had uit gezocht maar het 400 gulden te duur had gevonden. De gravin wenschte het eeu9 te zien en vond het zoo naar haren zin. dat zij beloofde hem de 400 gulden in stilte te zullen bijpassen, wanneer hij het halssnoer aan haren echtgenoot voor 1600 gulden leverde. De juwelier schreef daarop aan den graafdat hij bij nadere over weging had begrepen zulk een sieraad niet om een verschil van 400 gulden aan zulk een goeden begunstiger te moeten weigeren en dat hij dus, om zijne clandisie te behouden het voor 1600 gulden zou geven. De graaf was daarmede te vreden nam het halssnoer en betaalde den overeengekomen prijs. Op het kerstfeest ontving mevrouw de gravin van haren geraral een klein paket. Haastig scheurde zij het couvert open maar in plaats van het kostbaar stuk lag er een ander presentje in. Van het halssnoer, waarvoor zij 400 gulden had bijgepastvernam zij ook verder niets. Uit Athene wordt gemeld, dat een langdurige ministerraad is gehouden. Het gerucht, dat de leening van 120 millioen mislukt zou zijn, is van grond ontbloot De Grieksche bladen be schouwen den oorlog als een quaestie van tijd en beweren dat hij onvermijdelijk is, ook na het scheidsgericht. Ook Turkije maakt thans militaire toebereid selen. Volgens opgaven aan de Russische regeeriug gedaan, lijden in de provincie Saratow 750.000 boeren honger et zouden er 5 millioen roebels noodig zijn, om hen tot het voorjaar ia het leven to houdea. In de provincie Saraare zijn ruim 1 millioen boeren, die aan alles gebrek hebben. Een officieel telegram van den grootvorst Michael over de manoeuvre, door Skoboleff voor Geok Tcpe op 4 Januari uitgevoerd, luidt: In den ochtend van 4 Januari werd een eer ste paralcl 900 schreden van ee hoofdversterking aangelegd, waarop zich een hardnekkige en bloedige, maar voor ons gelukkige strijd ontspon. Van onze zijde vielen generaal Petrusewitsch majoor Buligie, de officieien Essaul en Iwanoff

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1