Lederberichten. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand Ingekomen Giften UITVOERINGEN. 1 STAAT VAN BRIEVEN teil behoeve derwatersnoodlijdenden. Correspondentie. eu 19 soldaten, terwijl gewond werden 3 officie ren en 55 soldaten. De vijand, versterkt door 5000 uitgelezen troepen uit Merw, streed hard nekkig. Alleen tegenover den rechtervleugel onder generaal Petrusewitsch verloor hij meer dan 300 dooden. Onze troepen streden dapper en de aanvoering was voorbeeldig. De eerste paralel wordt versterkt en bevestigd. Hst Peruaansche leger staat te Morilloc niet ver van Limawelke stad naar gemeld wordt, behalve door de politiemacht en de aldaar ge vestigde vreemdelingen nog wordt verdedigd door een aantal dynamietmijneü die men heeft aangelegd buiten de stad, wat zeker ook het ver standigst is. De Chilianen staan te Luvin, ook dicht bij Lima. Men gelooft dat een slag op handen is. -Een schouwburg-ondernemer huurt een extra-trein en rijdt in vier en tachtig uur vau New-ïork naar San Francisco, een afstand van vijfduizend vijfhonderd kilometernagenoeg de zevende part van den omtrek der aarde. Hij deed het dus in de helft van den tijd dien de gewone treinen daarvoor noodig hebben. De trein bestond uit locomotief met- tender en vier wagens en reed gemiddeld met eene snel heid van 63,5 K. M. per uur. Somtijds liep de trein met een vaart van 100 K. M., b. v. van Fort Wayne naar Chicago een afstand van 250 K. M. ja zelfs tusschcn Omaha en Oyden werd 120 K. M. per uur afgevlogen. Men ge bruikte in 't geheel 18 locomotieven. Een deed daarbij een meesterstuk. Zonder eens op te houden doorliep de machine van de Pennsyl- vanische baan '733 K. M. in 10 uur 15 minuten. Onder het rijden door werd op bepaalde plaatsen het voedingswater opgenomen uit lange goten tusschen de rails geplaatst en de kolen aange geven in zakken uit de bagagewagens toen de tender was leeggestookt. Bij aankomst te San 'rancisco werd de trein met kanonschoten ge salueerd. John Buchanan, de fabrikant van valsche doctor-diplomas en zijn zwager Chapman zijn te Philadelphia veroordeeld de eerste tot een gevangenisstraf van 10 maanden eu 500 dollars boete en de laatste tot 22 maanden gevangenis straf en 500 dollars boete, wegens poging om de borgstelling ven 5000 doll, te ontduiken zooals een bericht in het Pharmaceutisch Woekbl. van 9 dezer luidt. Beide zwendelaars waren volgens vroegere berichten, vrijgesproken van het misdrijf, dat zij de postadministratie hadden bedrógen. Op den Carolina-spoorwegin de vereenigde staten is onlangs een trein op een plaats waar de weg over vijftig voet hooge palen liep, door het breken van die palen in de diepte gestort, op de locomotief en den kolenwagen nadie door het breken van de verbindingshaken boven bleven. De machinist en de stoker daalde onmiddeiijk in de diepte af, naar den verongelukten trein-, die uit een aantal goederenwagens en een per sonen waggon bestondeu door uit den kachel gevallen vuur iu brand was geraakt. Met behulp van een bijl baanden zij zich een weg naar den waggon en het gelukte hun er twee passagiers uil te halen die wel zwaar doch niet gevaarlijk, gekwetst waren. De con ducteur zat een eind verder niet in staat een woord te spreken en eenige inlichtingen te geven hoe hij daar kwam. Hij was slechts licht ge wond. Er waren acht personen in den trein toen deze in de diepte stortte maar de drie genoem den zijn de eenigen die gered konden worden. De overigen waren gedood of kwamen, daar het door den brand onmogelijk was hen te bereiken, in de vlammen om. In de landen ten westen van de Missouri- rivier, Britseh Columbia en de westkust van Mexico er ooder begrepen werd in het vorige jaar voor 33,552,182 dollars goud en 40,005.365 dollars zilver gevonden. De opbrengst van Ca- lifornië is iets vermeerderd die van Nevada 3terk verminderd. WAALWIJK. Op Zondag 16 Januari 1881 des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van der. heer A. N. Van Riel de volgende stukken worden uitgevoerd 1. Les Enfants de la Troupe, pas redouble ^ar. J. Steencbruge. 2. Ursule, concert mazurka par G. Laak. 3. Souvenir de campine antdisie, par M. Krein. 4. Jagerslust, pas redouble, trr. parA. J. Brohm. Denzelfden dag, 's avonds ten 6 V2 ure, Concert loor de Liedertatel ,/Oefeniug en Vermaak" op le zaal van Musis Sacrum. Waalwijk, 15 Januari 1881. Met wiskunstige zekerheid, schrijft de algem. ratersnood-commissie, is te bewijzen, dat de iften zeer mild moeten vloeien, wil de commis- jie haar taak ten einde toe volbrengen. Op dit ogenblik immers is reeds over ruim f80.000 eschikt van de f183.000, die bij den aanvang an den watersnood in de kas waren. Neemt zij de groote kosten van de voorziening bovenvermelde behoefte in aanmerking, dan an de commissie berekenen dat zij, met hetgeen j *ij tot dusver ontvangen heeft, nog slechts enkele weken kan toekomen, zonder nog zelfs te spreken van herstel van de geleden schade aan huizen, te veld staande vruchten of andere voorwerpen. Met dat vooruitzicht voor oogen, acht zich de commissie verplicht, nogmaals en met den meesten aandrang de liefdadigheid in te roepen, van het Nederlandsche volk dat tot dusver nooit iu gebreke bleef den nood te lenigen van de slachtoffers der waterramp. Er moeten 7000 personen en 2000 stuks vee regelmatig worden verzorgd. Het vater in den buitenpolder onzer ge meente is reeds zooveel gevallen, dat de gemeen schap met het kanton Heusden, over den grint weg te Bcsoijen als hersteld kan beschouwd worden. De binnenpolder raakt nu ook het overvloedige water kwijt. Men vreest er echter zeer voor, dat het winterkoren veel zal geleden hebben Met Drunen en de verderop gelegen dorpen is de communicatie uiterst gebrekkig de veerbooteu kunnen om zoo te zeggen niet meer varen men gaat nu te voet langs en over het stortebed, hetgeen een zeer vermoeiende tocht^ is, daar men op vele plaatsen nog door het ijs trapt. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben aan den Minister van waterstaat verzocht dc uitvoering der werken tot verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk gedeelte van dat gewest, in de kosten, waarvan door de belanghebbenden f 2.000.000 zal worden bijge dragen, zoo spoedig doenlijk voor te bereiden. Tevens hebben zij nogmaals 's ministers aan dacht gevestigd op het hoogst dringende, dat in de eerste plaats worde overgegaan tot de sluiting der Heercwaardetische overlaten, waarvan Noord brabant de nadeelige werking reeds zoo her haaldelijk heeft moeten ondervinden. Naar wij eenigen tijd geleden onze geachte lezers mededeelden werd te Breda door de heeren P. Bapk Jr en F. C. van Ba velbeide schoenfabrikanten aldaar eene ambachtschool opgerichtten doel hebbende door theoretisch en practisch onderricht bekwame werklieden te vormen en het helaas te lang verwaarloosde schoenmakersvak (zeer zeker een kuntvak) op te heffen uit den staat van verwaarloozing, waarin onbekwame» het deden verzuchten. Tal van brieven van adhaësie er. ingenomenheid mochten de stichters ontvangen en mocht ook al eens de waanwijze schokschouderend glim lachen over de zware taak die zij zich op de schouderen legdenzeker is 't dat de goede resultaten niet achterwege gebleven zijn. Over tuigd als zij waren dat de teekenkunst een der eerste vereischten van een knap ambachtsman is, verzekerden zij zich de hulp van den be kwamen leeraar in de boetseerkunde onzer stads- teekenschoolde heer F. Hermrsdie even be langeloos als de oprichters zijne uren aan de vorming der jeugdige leerlingen heeft willen wijden. Een tiental knapen ontvangen nu geregeld 2 maal in de week les cd wij waren zoo gelukkig een der lessen te kunnen bijwonen zonder dat een der heeren onderwijzers op onze komst was voorbereid. Allen lof moeten wij hun brengen voor hunne opoffering en luisterden even als de jongelingenmet aandacht naar de uitlegging van den menschelijken voetzooals dc heer P. Bank Jr ze gaf, naar het schoeisel, zooals de Romeinen het droegen naar den vooruitgang welke sedert dien tijd daarin valt op te merken. Modellen teckeningen gravures, allen door ueu vervaardigd en wat verder noodig is om het oog van den leerling te boeien en hem alles aanschouwelijk voor te stellen waren in grooten getale aanwezig en hebben wij daarin het bewijs gezien dat de voorbereidende werkzaamheden na grondige studiehebben plaats gehad. De heer Van Ba vel gaf den leergragen verdere inlichtingen het door hen gemaakte werk werd nagezien en naar gelang de bekwaamheid inge schreven de fouten worden aangewezen en een edele naijver werd bij de knapen opgewekt. De heer F. TIermus besteedde de 2e helft van den leertijd met voorbeelden op het bord in t rechtlijnig teekenen de quadraten enz., gaf daarbij vele nuttige wenken en toonde zich «en meester in de kunst om hem <lè tijdrekening te doen vergeten. Van meet af aan, vriendelijk en ernstig, doet hij hen het pad vinden, waarop de bekwame werkman tot zijn eigen geluk later kan voorttreden. In t kortde drie genoemde heeren hebben alle eer van hunne school en 't zou ons niet verwonderen als de inspanning later voor hen eene uitspanning zal blijken te zijn. Er behoort waarlijk overleg, geduld en ""'ernstige wil toe, om met jongelui als gewoonlijk de schoen makers- leerlingen zijn om te gaan op de wijze welke wij zagen. De grootste uitslag zij hun dan ook van harte toegewenscht. N. v. N. leerl. Het O. M. bij het Gercgtshof te 's Bosch heeft voor den heer J. Poell uitgever van De Noordbrabanterdie van een vonnis der Recht bank aldaar dato 2 Dec., waarbij hij veroordeeld was wegens hoon appél had aangeteekend, een boete geeischt. Z. E. A. liet de hoegrootheid daarvan aan het Hof over. Door de heeren -Kehrer en Spin te Am sterdam is de goede gedachte in uitvoering ge bracht om belangeloos mede te werken tot onder steuning van hen, die door den watersnood ge troffen Werden. Op de plaats des onhcils zijn door den heer A. Greiner, onder leiding van deze heeren, een twintigtal uitmuntend geslaagde photographiën genomen die thans in den handel verkrijgbaar zijn gesteld. De opbrengst dezer uitgave komt geheel ten voordeele van de noodlijdenden. Deze photographiën bevatten een tiental ge zichten te Nii-uwkuik, enkele te Vlijmen, verder op den konijnenberg, de doorbraak en liet zwaarst geteisterd deel van de overstrooming. Zij, die op deze uitgave iiti#.-nen doen een gaed werk en verwerven tekens eeti historische herinnering aan deze ramp. Gisteren namiddag omstreeks half een is brand ontstaan op het Goirke te Tilburg bij den landbouwer P. Mutsaers, waarbij de schuur en- stalling met aanwezigen voorraad hooi, granen en landbouwgereedschappen eene prooi der vlam men werd. Het woonhuis is behouden, evenals de belendende stoomleerlooierij van den heer L Lorabarts, welke reeds vuur gevat had. Een en ander is verzekerd. Donderdag is^te Kaatsheuvel afgebrand het woonhuis van den heer .Schmit, schoenfa brikant. Baardwijk. Op eene verleden Dinsdag gehou den bijeenkomst der watersnoodcommissie alhier werd besloten eene bezending levensmiddelen naar het land van Altena te bezorgen. Dot.derdag werd hieraan gevolg gegeven. De leden der commissie, de heeren Van Heijst, burgemeester, Joh. Van Helvoirt en A. De Kort belastten zich met die taak. Een bootje was gehuurd om daarmede langs Drongelen naar Dussen te gaan. I)e toestand van het ijs verijdelde echter dit plan. Voor Drongelen werd nu brood gelost bij Hoefnagel, die hetzelve, blijkens ontvangen reiju, onder dankbetuiging in ontvangst heeft genomen en bezorgd. Het overige van de lading, beslaande uit rogge- en tarwebrood, rijst, zout, koffie en tabak, is door genoemde heeren per as over het Capelsche veer naar Dussen gebracht, waar het door de daar bestaande commissie in dank werd aangenomen. Reeds daags na de doorbraak werd door de heeren Van Heijst en Do Kort uit naam der commissie een boot met brood naar Haarsteeg en Hoeven gebracht. Zij waren de eers'e bezoe kers, die daar aankwamen en werden met open armen ontvangen, daar de nood hoog gestegen was. Zondag 2 Januari brachten die heeren weer een bezending brood, koffie, rijst en zout naar de overstroomde streken, terwijl Dinsdag daar na drie andere leden der commissie, do heeren Loelf, Dekkers en Van Deurzen een derden tocht maakten, voorzien van oen goeden voorraad le vensmiddelen voor de noodlijdenden. Men ziet dus, dat ook onze gemeente niet is achtergebleven in het hulp brengen aan de over stroomden en dat zij zich niet bepaald heeft bij de verzorging van hen, die "hier een toevlucht zochten en vonden. Sprang13 Januari. Gister namiddag had de vrouw van Hendrik van Dongen het ongeluk van den zolder te vallen, waardoor zij inwendig zwaar is gekwetst en men voor haar leven vreest. Dussen, 12 Januari. Werd in de vorige week de hoop levendig dat men bij den gun stiger. val van het waterin plaats van over den weg te varen dien spoedig weer zou kunnen betreden de ingevallen sterke vorst heeft <li verwachting zeer teleHrgesteld. De gemeenschap tusschen verschillende gedeelten der gémeentv is nu veel nioeielijkcr dan vroeger toen alles één waterplasen er behoort moed toe -zïcli op hei ingevallen ijs te wagen om eene plaats op korten afstand te bereiken. Niet te berekenen is schade die vooral in den nacht tusschen 5 m 6 dezer juist een jaar nadat ieder hier voor eene doorbraak in den dijk te Aalburg beducht was door den storm uit het N en de daardoor opgezweepte golven is teweeggebracht. Gelukkig zijn er geene persoonlijke ong lukken te betreuren en vinden op 't kasteel een 400 tal en bij particulieren zeker 200 menscben verblijf en verzorging, wdke laatste zoo door de commissie als .door den prijselijke» ijver van liefderijke personen of vereenigiugen uit Capelle en Waspik werd" verstrekt. Zijn wij eeumaal van ijs en water ontslagen, dan zal de werk zaamheid der commissie» een ruim veld voor haar liefde-arbeid vinden. Aluikerk. Ofschoon het water al vrij wat gevallen is lijkt het te Almkerk nog op een zeewaarboven hier en daar kleine eilandjes uitsteken. De geheele gemeenteuitgezonderd een gedeelte d.:-f dorpstraat en de Kornsche Verlaatsche en Uppelsche dijken, is overstroomd geweest. Nu de dijken weer boven water zijn, is het eerst m -gelijk zich eenigszins een denk beeld te vormen van de aanzienlijke schade, die het water en vooral de storm hier veroorzaakt hebben. Aan de Noord- er. Oostzijde der KornscheVerlaatsche en Uppelsche dijken zijn een groot aantal woningen geheel vernield en van vele der overige de achtermuren verbrijzeld door don wind of door voorwerpen, die er tegen gedreven zijn. De bewoners zijn meest bij par ticulieren gehuisvest. De plaatselijke waters noodcommissie is van het begin vau de ramp afijverig in de weer geweestom zooveel mogelijk in de eerste behoeften te voorzien. 's Hertogeiiboseh 13 Januari. In de gister avond gehouden vergadering van den gemeente raad is bepaaldde verkoop van het gedeelte der esplanade tegen f 8 per centiare niet te gunnen. Aan de koopers wordt gedurende 14 dagen gelegenheid gegeven om de geveilde per- ceeltn tegen f 12 per centiare onderhands van de gemeente over te nemen. Alvorens tot de benoeming van een lid in het college van regenten over de Godshuizen en de algemeene armen werd overgegaan in de plaats van jhr. Snoeck die om bekende redenen zijn ontslag genomen heeftmeende jhr. mr. Van Meeuwen deu raad te moeten wijzen op het onzijdig karakter dat dit college naar den aard der instelling behoort te hebben. Mij achtte het we..schelijk dat minstens éé.i Protestantsch lid in het college zitting heeft; de raad had hierop steedsgelet, en hij vertroudwe dar hiermede thans niet zou gebroken worden. Op de voordracht was geplaatshij loting, Jos, Sopers (katholiek) en mr. Abbema (protest). De uitslag der stemming was, dat 11 stera men werden uitgebracht op den heer Sopers en 7 op deu heer Abbema, zoodat eerstgenoemde benoemd is. 14 Januari. Tot directeur, le geneesheer in de geneeskundige inrichting Coudewater, in de plaats van dr. Van den Bogaerdt, onlangs overleden, is benoemd dr. Porape, tot dusver 2e geneesheer, en tot 2den dr. Van Tellingen uit Groningen. üeusden. De commissie alhier heeft wederom van de hoofdcommissie te Arasterdam een be zending goederen ontvangen, met toezegging dat er nog meer zou volgen. In de stad zijn nog ve.le menscben uit de overstroomde dorpen, daar zij nog moeielijk hunne woningeu kunnen be reiken. In de kazerne alleen zijn meer dan 100 personen, welke daar uitmuntend worden ver pleegd de overigen zijn zoo goed mogelijk bij particulieren gehuisvest. Door de vorst ziju eenige sub-commissiën verhinderd de mondbe hoeften en andere benoodigdheden van hier af te halen. De heer Honcoop, de ijverige voor zitter der commissie alhier, heeft daarom reeds maatregelen genomen om zoo mogelijk met ijs- schuiten de goederen naar die plaatsen te ver voeren, waartoe zich reeds een paar leden der commissie hebben aangeboden. Vele vreemdelingen komen naar hier om de overstroomde plaatsen te bezoeken onder anderen was heden alhier een bootje uit 's Gravendeel met ongeveer 40 passagiers. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de le helft der maand De cember 1880. Van Waalwijk Hermans Co Breda Johan de Jongh Rotterdam Jolian de Jongh Rotterdam Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. Be Directeur, BAGGERMAN. Van den 7 tot en met den 14 Januari. WAALWIJK. Bevallen: Maria Catrina van Hilst geb. de Breu- er d. Elisabeth Jacoba Marks geb. van de Pas z. Johanna Bergmans geb. Siegers d. Francisca Pieternella Verwiel, geb. Manders d. Francisea - van Riel geb. van Wezendonk d. Adriana Ten Haatf geb. Steenbergen z. OverledenSimon van Hemertongehuwd 44 jaren. SPRANG. OverledenGeertruida Schiedon 1 m. Pieter Nieuwenhuizen ongeh. 78 jaren. - WASPIK. Geboren: Adrian us. z. van A. de Kiijn en M Driesen Henrica Huberdina d. van A. van V'ellho-ven en A. M. Kamp. OndertrouwdH. C. Smits 34jaar en A. H. Lips 27 jaar. P. Heere 28 j. van Raamsdonk en P. E. Lips 25 j. Overleden: P. van Beek. echtg. van G. C. Pop- pelier 38 jaren. Door t-usschenkomst van den heer Tim mer mans, van Tuernhout 1 stuk baaikatoen 5 dekens 2 baaien rokken 1 lap kleedjesstof 1 beddenzak 2 stukken gekleurd katoen Van den Heer Fano 1 mand kleedingsf ukken Eenige dekens. Door tusschenk. van den h. Jos. v. Dongen 1 mand kleedingstukken Eenige dekens. Bij den burgem. van Sprang Wed. v. R. te E. 1'.25.— A. M* idem - 10. J. te Sluis - 2.50 Tot onze spijt hebben wij heden onze corres pondenties uit Drunen eu Nieuwkuik niet tijdig ontvangen "waarschijnlijk tengevolge van den toestand in den overlaat. Heeren correspondenten worden verzocht over het hun toekomende per postkwitantie te beschikken. Voorraad te EINDHOVEN. Register bij THEOD. VAN 11 OOK, Nieuw Haagsch koffiehuis. H. Bots te Valkenswaard. Een partij gez. B.-Ayres 36 p., best goed. J. Baken te Valkenswaard. 30 helften kapzoolleder 13/14 p. öOCalcut. kalfsvellen in 't smeer ca. 2 p. Een partij Calcutta's in 't smeer 5/6 p.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2