BUITENLAND. Frankrijk. Oostenr *jk. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Italië. Griekenland. Amerika. zal te boven gaan - de geheela som van f18500, waarvan uwe missive gewaagt, voor rekening van het rijk te nemen. Voor de staatskas toch, zoo meent de kamer bescheiden., is de verlangde bijdrage op dit algemeen zoo nuttig werk van geen beteekenis. Zij beveelt haar betoog in uwer excellenties gunstige aandacht. Waalwijk, 18 Januari 1881. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Hat volgende adres is vastgesteld in de Maan dag te Baardwijk gehouden vergadering naar i aanleiding van een schrijven van den minister van waterstaat enz. betrekkelijk het daarstellen van een voetpad op de te bouwen spoorwegbrug over den Baardwijkschen overlaatbij welke i vergaderingbehalve de kamer van koophandel te Waalwijk, vertegenwoordigd waren de besturen i der gemeenten Waalwijk Besoijen Baardwijk Drunen Hadikhuizen en Vlijmen. Aan zijne Excellentie den heer minister van waterstaat handel en nij verheid. De ondergeteekende besturen der hierna ge- i noemde gemeentenhebben met de meeste be- i langstelling kennis genomen van uwer excellen- I ties schrijven van 27 December jl. no 18 medegedeeld bij brief van den hoog edel gestrengen heer commissaris in dit gewest van den 12 dezerno 3 waaruit blijktdat door uwe excellentie het gewichtig besluit is genomen om een voetpad te doen verbinden aan de spoor- wegbrug over den Baardwijkschen overlaat. Als tolk der ingezetenen huuner gemeenten i betuigen adressanten uwe Excellentie hunnen warmen en oprechten dank voor het gunstig I besluit in deze genomen. Door de daarstelling van bedoeld voetpad 0 zal in deze bevolkte 3treek bij hoogen waterstand, 1 vaak eiken winter meer dan drie maanden aan- r wezig eene belemmering in het publiek ver keer v orden opgeheven waarmede men sederf I onheugelijke jaren te kampen hadtot groot 'j nadeel en ongerief voor den landbouw, handel v en nijverheid. v. Groot is dus het nut van bedoeld voetpad in l het algemeen en in 't bijzonder voor den arbeider i en kleinhandelaar die zich dagelijks menigvuldig in de richting van het daartestellen voetpad be wegen en dieeensdeels om finantieele redenen en anderdeels om den meer verwijderden afstand I van de stations Drunen en Waalwijk, geen of zeer weinig gebruik van den spoorweg kunnen maken. I Ook voor den kleinen landbouwer in deze streek en in het Land van Heusden en Altena is het voetpad van overwegend nut wijl tal van deze personen met boter en andere landbouw producten geregeld de week- en jaarmarkten te t Waalwijk bezoeken. 'i Volgens uwer excellenties aanschrijving zul- len de kosten van genoemd voetpad badragen 'l de som van f 18500, waarvan de helft gesteld - op f 9000, door de belanghebbende gemeenten zou moeten worden gedragen. De overweging, excellentie, dat de gevorderde 3 bijdrage ad f 9000 de finantieele krachten der betrokken gemeenten zal te bovengaan, heeft adressanten pijnlijk aangedaan daar liet Jieer te betreuren zou zijn, dat om een betrek- kelijk gering finantieel bezwaar een zoo nuttig 'v'werk zou achterwege blijven. 'I Immers verschrikkelijke rampen teisteren onze .f ïtreek door overstrooming, een gevolg van den bekenden dijkbreuk te Vlijmen Nieuwkuik, 'i waardoor de bevolking verarmd en deels totaal jeruineerd is terwijl ook daarvoor de finantien 'c 'ïur.ner gemeenten zijn geknaktwijl van het heften van belastingen in de eerste jaren niet 'i zal terecht komen, en bovendien aanzienlijke sommen zullen moeten worden uitgegeven voor '1 herstel van wegen, bruggen en andere gemeente werken die door de geweldige overstrooming i zijn vernield. 11 Verder zij het adressanten vergund uwe ex- p 2ellentie op te merken, dat de Baardwijksche i' jverlaat eene kunstmatige waterleiding is, meer 11 ten bate ven elders gelegen streken dezer pro- s pincie en Gelderland, en daargesteld door en in onderhoud bij den staatterwijl ook de be- noodigdhedeu tot de bediening van het veer aldaar van welk veer bij ijsgang en sterken stroom zeer iikwijls geen gebruik kan worden gemaakt 1 door den staat worden verschaft blijkens over- 1 ienkorast van 25 April 1868 no 217. Het aangeroerde noopr adressanten zich tot 1 uwe excellentie te wenden, met het bescheiden erzoek om de kosten van bovengenoprad voetpad eheel voor rekening van den staat te nemen. Zij vleien zich dat eene aandachtige overwe ging hunner beschouwingen uwe excellentie zal ioen besluiten tot inwilliging van hun verzoek. 't welk doende I (volgen de handteekeningen). Januari 1881 Léon Say en Léoti Gambetta hebben bij de hervatting hunner functiën als Voorzitterres- jectievelijk van den Franschen senaat en de Ifransche kameriedtr een kleine toespraak ge- ïouden. De republikeinsche staatsregeling zeide ^ay drong eiken dag meer door in geest en ïart der natie. Hij uitte de hoop, dat de senaat mpartijdige billijke oplossingen voor de gewich- ige aanhangige quaesties vinden zou. I)e senaat, eide hijheeft den vooruitgang liefmaar zal lien, overeenkomstig den toestand der Frausche naatschappijweten te regelen. Gambetta zeide te vertrouwen dat de kamer haren arbeid in vrede zal eindigen. Floquet is benoemd tot een der vier vicc- presidenton. In de jongste kamer-zitting heeft Magnin, de minister van finaneien in antwoord op eene vraag van den Bonapartist Haentjes geweigerd het tijdstip te bepalen waarop tot de uitgifte eener amortisabele leening zal worden overgegaan. Rouher en Haentjens, protesteerden daarop tegen de officieuse nofa betreffende de uitgifte dier leening in de dagbladen eene insinuatie die Gambetta ongepast noemde na de duidelijke verklaring van den minister. De Afgevaardigde Fronst heeft daarop zijne interpellatie over de Oostersche aangelegenheden aangekondigd. Minister Barihélemy St-Hilaire zal die den 3den Februari a. s. beantwoorden. In het krankzinnigengesticht te Bicetre is dezer dagen een man overleden in den ouder dom vau honderd en twee jaren, een leeftijd die bijna nog nooit door een krankzinnige werd bereikt. De man die zich verbeeldde van glas te zijn en bij de minste aanraking te zullen breken kwam in 1797 op zijn achttiende jaar in het gesticht en bracht daar dus 84 jaren door. De Britsche eilanden zijn in de laatste dagu-n door een aanhoudend strengen vorst gesteisterd. De Theems vroor dicht bij Twickenham Wind sor en op bet geheele bovengedeelte der rivier wat sedert 1855 geen enkelen winter het geval was geweest. Volgens de laatste berichten even wel begint het nu te dooien. Ook uit Amerika komen berichten omtrent ongunstig weder. Zaterdag is bij builengïwnon lagen thermoraeterstand ontzettend veel sneeuw gevallen. De telepraphische gemeenschap met het. binnenband is te New-York en langs de geheele Atlantische Westkust deels afgebroken deels gestremd. De Madridsche berichtgever van Daily News, seint aan zijn blad dat in de Spaansche hoofd stad en langs de kusten der Middellandscbe Zee eene groote hoeveelheid sneeuw is gevallen. Het weder was zeer koud en men vreesde daarvan meer nad el voor den oogst dan van de jongste overstrooraingen. Volgens de laatste berichten uit Zuid-Afrika heeft Pretorius een bezoek gebiacht aan President Brand te Bloemfonteinom zijne bemiddeliug en verlof tot doorvoer van ammunitie te ver zoeken. Het eerste verzoek zou Brand hebben gezegd moest eerder zijn gedaan en het tweede weigerde hij beslist. Het aantal Boeren nit den Vrijstraat, die zich bij de Transvalers gevoegd hebben wordt ge schat op 500. De berichtgever van the Times te Durbar ondersteltdat er onder de Boeren wel 2000 zijndie tot de Engelschen zullen overloopen wanneer ze in 't land komen. Daarvoor zullen de anderen zeker wel zorgen? De zinsnede der Engelsche troonrede over de Transvaal zou op de Boeren om Pretoria diepen indruk hebben gemaakt. De Swazi's hebben geweigerd met de Boeren mede te doen. Uit Zuid-Afrika is officieel bericht ont vangen dat het Engelsche garnizoen van Leyden- burg zich aan de Boeren heeft overgegeven! Het garnizoen van Potchefstioom deed een uitval waarbij vier Boeren gedood werden. De Boeren hadden getracht ee:. mijn onder het kamp aan te leggendoch hunne poging werd verijdeld. In Ierland zijn bedreigingen gevallen van „Boycotten," gerechtelijken vervolgingen en ver gaderingen der land-liga nog steeds aan de orde van den dag. Een van zulke vergaderingen, te Kilbrin werd voorafgegaan door een zonderlin ge demonstratie. Een talrijke menigte trok in optocht door het plaatsje met een zwarte dood kist waarop in groote letters „landh•ers h ip" te lezen stond en die door vier mannen d» schouders gedragen werd, Nadat men eerigeh tijd rondgetrokken waswerd de naar een daarvoor bedolven graf gebracht onder luid gejuich en teekenen van groote gewondenheid daarin neetgelaten. Mr. Bence Jones, de „ge-Boycotte" landei genaar te Clonakityig met zijn gezin naar Engeland vertrokken en zal niet in Ierland te- rugkeeren voordat alles rustig is. Te Cork is bericht ontvangen van een vreeselijk ongeluk in de mijn van Berehaven. Een hoeveelheid dynamietop onbegrijpelijk onachtzame wijs in de nabijheid van een stoom ketel gelegd, is gesprongen met het noodlottige gevolgdat twee personen op de plaats gedood en van twee anderen de beide armen werden afgescheurd. op zoo kist en op- Op een feest van de Berlijnsche studenten ter viering vrn het tienjarig bestaan der Duitsche eenheid is het weder woelig toegegaan. De rector der hoogeschool voelde zich gedrongen bij deze gelegenheid de studenten op te wekken om-hun onderlinge veten en vooral hun on- waardigen jodenhaat te laten varen. De uitwerking van die toespraak was juist het tegenovergestelde van wat de spreker be doeld had. Er ontstond groote opschudding in de zaal. Christen en joodsche studenten schreeuw den door elkander. Prof. Mommsen, die Be jongelui tot bedaren wilde brengen kon zich door het rumoer niet verstaanbaar maken en het eenheidsfeest eindigde met een lievige klop- P*Uij. In den ijskelder van een bierbrouwerij te Weenen werden onlangs twee mannen, die be zig waren met het opstapelen van ijsblokken, bij vergissing opgesloten. Eerst 48 uren later ont dekte men wat er gebeurd was en haalde men hen uit den kelder, waar men hen geheel ver stijfd onder een laag ijs vond liggen. Zij hadden daar al dien tijd, door koude en honger gekweld in een ondoordringbare duister nis doorgebracht. De pogingen om hen in het leven terug te roepen werden met goed gevolg bekroond. Zij kwamen weder bij, maar men wanhoopt aan hun herstel. Na den jongsten aanslag op den brieven besteller te Pest, dragen daar nu alle bestellers van brieven met geldswaarde, kleine zakrevolvers bij zich. Reeds vroeger, kort na een aanval op een besteller te Weenen, had de postdirecteur hen van zulke wapenen voorzien, maar de maat regel was slechts van korten tijd. Thans zijn zij weder allen welgewapend. offer een werktuig opgehangen, dat op den be paalden tijb een ontvettend geweld, als van tien wekkers tegelijk, begint te maken, en niet op houdt voor de slaper uit bed is gekomen en eer» eind aan het rumoer heelt gemaakt. De gemeenteraad van Rome heeft besloten liet oude Ghetto (Jodenkwartier) geheel te laten af breken en in plaats daarvan een nieuwe wijk te doen verrijzen. Het Romeinsche Ghetto is het oudste van dien aard in Europa. Het bestond reeds lang voor Julius Caesar en had reeds onder keizer Augustus rutin 8000 inwoners. De joodsche koning Herodes liet er een paleis bouwen, waar in zijne zonen en gezanten hun intrek nanvn als zij te Rome vertoefden. Toen later de apos telen Petrus en Paulus te Rome het evangelie kwamen verkoidigsn moeten zij mede in het Ghetto gewoond hebben. Ook is er een Paus uit het Ghetto voortge komen, til. Anacletius II (1130 tot 1138), wiens vader en grootvader, die later met al de hunnen tot het christendom overgingeu daar het beroep van juwelier uitoefenden. Te Napels zal eerlang een geïllustreerd tijdschrift verschijnen, getiteld „P<>mp-i", en iu de Fransche taal geschreven. Het zal zich ten doel stellen meerdere belangstelling op te wekken voor de oudheidkundige onderzoekingen en opgrav"ugen tc Pompei, Herculanum en op andere plaatsen in Italië. Uit Athuie wordt gemeld, dat-de wapeningen worden voortgezet, en het effentief thans 65.000 man bedraagt. Drie groote legerdcpöts zijn gevestigd aan den Piraeus, te Chalsis en ne Missolonghi, Paspoorten worden niet meer af gegeven. De Grieksche bladen wijzen er op dat Turkije's vloot buiten staat is dienst, te doen, wanneer zij géén ernstige herstellingen onder gaat, waartoe men echter geld noodig heeft en dat is er niet. The Times geeft weder eene beschouwing over het Grieksche vraagstuk, waarin gezegd wordt, dat, zoolang gsen open breuk tussehen Griekenland en Turkije is ontstaan eu onder handelingen nog mogelijk zijn, Engeland zijne vriendschapsdiensten aan beide partijen niet zal ontzeggen. Aan een oorlog echter zal het onder geenerlei omstandigheden deelnemen. Ook in Amerika begint het Nederlandsche nationaljteitsgevoel zich te roeren. De heer Dirk Couwcnhoven schreef uit Caatskil aan de t/New- York Evening Post, om het gedrag vau Engeland jeg- ns de Transvaal te brandmerken, en 'ie Hol landers van New-York op te roepen tot eene groote indignation meeting ten gunste der Boeren, r.e houden in de Bouwerij-laan. „De handelwijze van de Engelschen in de Transvaal", schrijft hij, „is zeer gelijk aan de handelwijze van hun nen koning Karei II, die in 1664 de geheele streek, thans ais New-York bekend, afstond aan zijn broeder, den hertog van York, later Jacob II, hoewel de Hollandsche heerschappij aldaar nadrukkelijk door zijn voorganger erkend was... Kunnen wij, de nakomelingen vaii dezelfde voor ouders als die der Boereu, nalaten ons aan te sluiten bij de petitie die thans in Ned rland ge- teekend wordt Ik geloof het niet. De Hollanders te New-York gevoelen nog sympathie met hun ras, en met de helden die thans strijd voeren tegen de geduchte macht van Groot- Brittanie." Ook de Peruiansche stad Callo heeft zich thans, na een hardnekkige worsteling aan de Chilianen overgegeven. Lima gaf zich over zonder strijd. De broeder van Pierola, den dictator, en de Peruaansche minister van oorlog zijn onder de gesneuvelden. In den slag bij Chorillos verloren de Peruanen 700 man aan dooden en 2000 man aan ge van- henen. Bij Miraflores waren 25 000 Peruanen in het vuur en leden de Chilianen gevoelige verliezen. Het eorps diplomatique te Lims heeft eer. wapenstilstand aangeraden en verlangt, dat de persoon van Pierola zal geëerbiedigd worden. Deze intusschen is op de vlucht en bevindt zich in het gebergte, vast beslot n, zooal niet om den strijd voort te Zetten dan zeker om geen vrede te teekenen. Iti de groote steden moeten le telegraaf- maatschappijen zich tegenwoordig met een zeer eigenaardig werk belasten. Zij ncm<-n tegen een kleine vergoeding op zich, reizigers in logein nteti en dienstmeisjes iu particuliere huizen tc wekken. Daartoe wordt in de kamer van het arme slacht- Tilburg26 Januari 1881. De sneltreindie Vrijdag avond 5.59 van hier naar Rotterdam vertrokliep aan het sta tion Zwaluwe met volle kracht op een goederen trein. De sciiok was hevig een der conducteurs Zaan genaamd, werd aoo srns.ig gewond, dat hij reeds aan de gevolgen is overleden. De reizigers kwamen met den schrik vrij al hoewel de personenwagens omver geworpen wer den. Aan het materieel is belangrijke schade toegebracht. Een of meer dieven hebben zich 's avonds vermoedelijk laten insluiten in de kerk vau het Heike alhier, waar vier offerblokken van hun inhoud zyn ontlast. In den vroegen ochtend vóór den aanvang van den dienst schijnen zij de kerk weder te hebben verlaten. Waalwijk, 26 Januari 1881. A Aan de zorg van deu opzichter ran rijks waterstaat, den heer van der Kallen, en tevens aan de voortvarendheid van heeren aannemers van den Baardwijkschen overlaat is het te danken, dat de communicatie tussehen Drunen en Baardwijk niet meer voor voertuigen gestremd is. Omstreeks 100 werklieden zijn dagen lang aan het werk geweest, om het ijs van den weg te ruimen. Had dit niet plaats gehad dan was het om zoo te zeggen onmogelijk geweest mate rialen tot dichting der doorbraak onder Vlijmen "P het terrein aan te voeren, daar de wegen Nieuwkuik-Helvnirt, Vlijraen-'s Bosch en Heus den-Drunen nog niet van ijs ontdaan zijn. En ingenieur, en opzichter, en aannemers verdienen wel een woord van lof voor de wijze, waarop zij in dit geval in het algemeen belang gehandeld hebben Het meest profit eeren van dezen verbeterden toestand da aannemers van den dijk bij de doorbraak, daar al het benoodigde langs den overlaat geregeid kan vervoerd worden. Geheele treinen karren, zwaar beladen met planken spoorstaven handkarren, kruiwagens enz. ziet men dan ook onze gemeente passeereri. Alles doet voorzien, dat er met kracht aan den dijk gewerkt zal worden. Duizenden begeven zich de laatste dagen naar Nieuwkuik, uitgelokt door het prachtig winter weer en de harde wegen, om de aangerichte verwoestingen te zien en een bezoek tc brengen aan de bewoners van den Konijnenberg. Over het ij3 kan men alle punten bereiken; wij raden dus allen, die er heet. willen, thans te gaan. Omtrcmt den heer Vesters lid der redactie Katholieke Illustratie en het Huigezin meldt De Tijd nader het volgende. Dinsdag had hij zich naar Nieuwknyk begeven om bouwstoffen te verzamelen voos een beschrijving van den watersnood, «as van daar te 3 ure te Vlijmen teruggekeerd, en had, ondnaks veler waarschu wing, zijn weg voortgezet. Zoo is hij een offer van den woedenden sneeuwstorm geworden, op een tochtwaartoe de ijver voor zijn vak hem gedrongen had. Die ijver was groot en de werkzaamheid van den achtenswaardigen man verbazend. Zijn letterkundige begaafdheden waren buitengewoon gelijk aan de talrijke lezers dsr erfgename van Duy ven voorde en andere verhalen van zijn hand in de Katholieke Ilustratie bekend is. Evenwel een algemeene vermaardheid heeft zijn naam niet verworvenwat vooral het gevolg was van zijne edele nederigheid die den roem eer vlood dan zocht. Hij leefde echter voor zijn werk en hield zich daarmede onophoudelijk bezig zonder er zich hoe goed het ook slaagde, ooit iets op te laten voorstaan. De katholieke journalistiek verliest iu hem een sieraad de maatschappij een waardig burger, dc weekbladen, waarvoor hij arbeidde eeu talentvol, nauwgezet, waarheidlievend en vaardig schrijver. Te's Hertogenbosch is iu arest gesteld een dei klerken werkzaan op de griffie van het ge rechtshof, verdacht van diefstal, doordien hij zich met een sleutel toegang zou hebben ver schaft. tot een schrijftafel waarin geldswaarden geborgen waren. Hij moet reeds bekentenis hebben afgelegd. Het prachtwerk de Rhijn prijs 2 5 rilden waarbij zooals bekend is eenvilla werd veriyot, die evenwel niet door een der inteekenaren maar door den kooper van liet overblijvende gedeelte, ii 2500 exemplaren, getrokken is, die naar gissing 1 ii 2 gulden per exemplaar betaalde geeft tot de volgende rechtsquaestie aanleiding. Een groot aantal inteekenaren die dit werk van denzeifden boekhandelaar ontvingen, hebben geweigerd de laatste afleveringen aan te nemen, omdat de uitgevers niet aan de voorwaarden van uitgave voldeden. De boekhandelaarvoor wien deze geweigerde afleveringen waardeloos zijn meent niet veplicht te zijn deze te betalen, ofschoon de uitgevers zulks eischen. Paul Krijger, die door de Transraalsclie Boeren tot president der republiek is uitgeroepen, staat sedert jaren bij zijn laridgenooten om zijn beleid en dapperheid in hoog aanzien. Hij zal nu omstreeks 60 jaren oud zijn. Zijn eerste lauweren oogstte hij reeds als knaap in, toen hij door zijn scherpen blik en waakzaamheid een boeren kamp aan de Vaal- rivfer voor ren overrompeling door de Zoeloes bewaarde. Krüger behoort tot de „Doppers", dc recht-*-

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2