t Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. "Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. instwaarde vernield zijn, onder anderen een >ek van groote afmeting van Rubbens, een ndschap van Diaz, een doek van Corot, eene hets van Hans Makart.. Een bronzen vrou- enbeeld, drie meter hoog, is totaal gesmolten. )0 stuk- voorwerpen van Saksisch en Japansch >rselein zijn almede vernietigd. De schade, met begrip van die aan meubelen, wordt geschat 400,000 fr. De jury bij bet hof van assises der Seine ieft uitspraak gedaan in de zaak van Lannois, e zijn gewezen minnares, Isabelle Dubois, een eisje van zeventien jaar, op den boulevard ontmartre vitriool in 't aangezicht had gewor- ;n, ten gevolge waarvan zij het eene oog verloor haar gelaat deerlijk geschonden werd. Lannois is iemand van een door en door i srdórven karakter. Hoewel pas 34 jaren oud, as hij reeds acht- of negenmaal veroordeeld n keer tot eenige jaren gevangenisstraf wegens efstal. Toen hij betrekkingen met Isabelle nbois had aangeknoopt, zeide hij allen arbeid I tarwel om te teeren op de vruchten van den beid zijner minnares. Ten laatste verveelde lar dit en verklaarde zij hem alle betrekking i et hem te willen afbreken. Hij nam zich nu >or zich te wreken en verheelde het haar niet e wraak, de misdaad is hem maar al te wel :lukt. De jury verklaarde hem. schuldig en roordeelde hem tot tien jaren dwangarbeid. Te Parijs is een kamermeisje het slacht- fer geworden van de verplaatsbare of vulkachels, p de kamer, waar zij en het andere dienst- eisje sliepen, stond zulk een kachel; zij had- ;n die bij het naar bed gaan voorzien, maar ïgelukkig was er iets tusschen de kachel en it deksel geraakt, waardoor dit niet precies oot, en door die kleine opening heeft zich de 1 Dlendamp in de kamer verspreid en de twee apenden verstikt. Men vond haar 's morgens bewusteloos in bed 'gen. Het eene meisje kon, door de spoedig geroepen geneeskundige hulp weer tot bewust- jn gebracht worden, maar bij het andere ble- J :n alle pogingen daartoe vruchteloos. 1 1 Onder de velen, die dezen winter door on- >orzichtigheid een ongeluk kregen op het ijs ook een vorstelijk personage, en wel onze i' 1 ming Alphonsus XII. Hij had den lust niet innen wederstaan om op een vijver nabij 1 r.adrid te gaan schaatsenrijden, waagde zich op 1 ;n zwakke plek rn zakte door het ijs. Na- i iiirlijk was er terstond hulp bij de hand en i jne majesteit werd spoedig er uit gehaald. Gelukkig voor den jongen koning stelt men j genwoordig aan het Spaansche hof de etikette et meer boven het leven van den vorst, anders ad het hem kunnen gaan als een zijner voor- 1 mgers op den Spaanschcn troon, die ten aan- c ihouwe van vele hovelingen jammerlijk ver- c randde, omdat de eerste kamerheer des konings ilgens de etikette bet vuur niet mocht aanraken iaar daartoe een anderen riep, die op hem in 3 t mg volgde. Deze droeg het weder aan een 1 ader op, en zoo voortgaande, totdat eindelijk ;E e hoveling verscheen, tot wiens ambt dit wel ïhoorde, doch intusschen was koning Philips '<i V reeds bezweken. Zoo luidt altans het be- 'y's ende verhaal. 't 1 i Twee-en-twintig uren achtereen van Dins- 2 agmiddag 4 tot Woensdagmiddag 2 ure ebben in het Engelsche lagerhuis de Ieren l; t iet allerlei kunstmiddeltjes het debat over rladstone's bekend prioriteits-voorstel weten te i ïkken maar toen was het ook uit en werd '1 c oor hen voor de laatste maal voorgesteld het v ebat te verdagen. Gladstone verklaarde, dat i e regeering in deze in geenerlei schikking kon *eden en dat eene beslissing over zijn voorstel loest worden genomen. Met 251 tegen 33 i' ;emmen werd ten slotte Gladstone's voorst'! II t oedgekeurdzoodat het debat over Forster's i' t ntwerp een aanvang genomen heeft. Te Londen verkeert men in doodsangst c oor de Eenians. Nu zijn er weder sommige s edeelten van den Towerdie anders voor het ubliek te zien zijn op last van den minister in oorlog gesloten uit vrees voor een even- - teelen aanslag van die geheimzinnige Iersche oosdoeners. Uit Zuid-Afrika is bericht ontvangen, dat e Transvaalsche Boeren zich bij Wakkerstroom ebben bijeengetrokken. Eenige tirailleurs van ïolley's colonne hebben hunne patrouilles ont- ïoet. Te Kaapstad verwachtte men een treffen. Te Durban zijn inmiddels weder 1300 En- elsche soldaten aangekomen, die onmiddellijk erder zullen oprukken. De //Pall Mall Gazette" verbaast er zich iet over, dat gouverneur Colley met eene be- -ekkelijk zoo geringe troepenmacht naar de 'ransvaal is opgerukt. Hij zal zegt het blad, aarvoor wel zijne, bijzondere redenen hebben, ie misschien meer van staatkundigen dan van ïilitairen aard zijn. .Ook het New-Yorksche weekblad „the 1'ation" vat niet waarom Gladstone in Zuid- frika Beaconsfield's staatkunde blijft volgen ;rwijl hij haar in Afghanistan te niet doet. Het proces tegen Parnell c. s. is geëindigd j iet de verklaring der jury, dat ze het niet eens on worden. Om twaalf uur des middags ver- ijderde zich de jury, om over het vonnis te I ^raadslagen. Om vijf uur liet de rechter haar i ntbieden, om haar te vragen of zij tot een be- uit gekomen was. De foreman antwoordde dat dit nog niet het geval wasen dat men waarschijnlijk niet tot overeenstemming zou komen waarop de gezworenen zich weder ver wijderden. Om acht uur in de zaal teruggekeerd, verklaarde de jury, dat zij het nimmer eens zou kunnen worden. Hierna werd de jury door den rechter ont bonden onder verklaring dat, na de voorgevallen manifestatievan haar geen vrij en eeustemmig vonnis te wachten was. Aan Parnell werd, toen hij de zaal verliet weder een warme ovatie gebracht. Het huwelijk van Leopold v. Rothschild, jongsten zoon van den overleden baron Lyonel met mej. Marie Perugiadochter vau een ban kier te Triest, is te Londen, waar het geld nog meer geeerd wordt dan eldersmet zooveel plechtigheid gevierd alsof het vorstelijke per sonen gold. Als getuigen fungeerden de prins van Wales en lord Roseberry, en een aantal andere aanzien lijke personen, o. a. lord Beaconsfield, woonden de voltrekking van het huwelijk bij, dat geheel volgens dc Mozaische vborschriften plaats had. Aan het dejeuner na de plechtigheid werd zoo wel door deu kroonprins als door der. gewezen minister een heildronk ingesteld. In een miju bij Redruth, in het graafschap Cornwall, zijn vijf mannen en vier jongens, die daar bezig waren plotseling door een breeden waterstroom overvallen. Slechts een man mocht het gelukken zich te redden de acht andere personen verdronken. De vrouw van een werkman te Neweastle- on-Tyne werd onlangs met vierlingen gezegend, waarvan er een met twee tanden ter wereld kwam. Twee der kinderen stierven eenige uren na de geboorte. Ook het derde stierf kort daarnamaar het vierde kind benevens de moeder, bevinden zich naar omstandigheden vrij wel. Te Glasgow zijn sedert een veertiental dagen de drukkerijen van „The New Herald" en „The Evening Times", alsmede al de bureaux dier bladen, door electrisch licht verlicht. De verlichting geschiedt met Gramme-machines, door gaskrachtmachines bewogen, en lampen van Broekie; het geheel moet goed voldoen. Omtrent de redding der schipbreukelingen van het Nederlandsche stoomschip „Ingerid", op de Sunk op de Engelsche kust, gestrand, zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden op 17 dezer was het weder mistig geworden met harden oostnoordoosten wind en slootte het schip op de Sunk daar het niet mogelijk was het af te brengen liep het spoedig vol water. Kort voor den middag van Dinsdag werd eene boot te water gelatenwaarin zich acht man begavenmet het doel om den vasten wal te bereiken. Bij deze gelegenheid viel de tweede machinist over boord en verdronk. De boot vertrok, doch er werd niets meer van gehoord, en of de manschoppen hur. doel bereikt hebben of verongelukt zijn is onbekend. Daarna werd getracht de tweede boot uit te zetten, doch dit gelukte nieten daarbij verdronk een tweede stoker. Dien nacht nam men de toevlucht in den fokkemast, waar de overige manschappen zich zalven vast bonden daar het dek aanhou dend door de zware zeeen overstelpt werd de koude was onuitstaanbaar en men wist niet, hoe zulks te zullen uithouden. Den dag daarop passeerden verscheidene stoombooten, doch de zee liep zoo hoog, dat er geene gelegenheid be stond om iets tot redding te kunnen doen. Den volgenden dag was de wind iets bedaarder en bleef zoo deu geheelen Donderdag. Het dek was geheel onder water en men kon den fokkemast niet verlaten om voedsel of driuken te verkrij gen. Dondcrdagavonds zagen zij een vischsmak passeeren en overgroot was de blijdschap der ongelukkigen toen zij des morgens ten 4 ure de reddingboot zagen naderen die na eenige vruchtelooze pogingen, om eene lijn op het wrak vast te maken daarin eindelijk slaagde en hen allen in de boot nam en aan wal bracht, met bijna al hunne leden bevroren en zoo uitgeput van koude en ontbeering, dat men verplicht was de schipbreukelingen uit de boot te dragen. Door de hulpvaardigheid van den Nederlandschen consul werd aan de schipbreukelingen alle mo gelijke bijstand verleend, en er bestaat hoop hen allen in het leven te behouden. Van de manschappen, die het schip met de boot verlieten, is niets naders vernomen. Gedurende de vorige week zijn 133 Brit— sche en buitenlandsche schipbreuken gemeld. Het totaal voor de drie eerste weken van dit jaar beloopt dus reeds 225 schipbreuken of 128 meer dan in dezelfde tijdruimte van 1880. De geraamde waarde van den aldus verloren ge- ganen eigendom bedraagt 12 milliocn p. st., of 144 millioen guldens, waaronder alleen aan Brit- sche eigendommen voor ongeveer 117 Va millioen gulden. Aan de kusten van het Vereenigde Koninkrijk gingen 108 vaartuigen ten gronde. Niet minder dan 143 menschen werden in de stormen der vorige week door Engelsche red dingbooten aan een dreigenden dood ontrukt. Sedert een dag of drie heerscht nu weder wat windstiltewaardoor de menschen tot veradem- ming komen. Ook i3 de dooi ing vallen die echter heden weder afgewisseld werd door dich ten nevel en als onmiddellijk gevolg daarvan weder vinnige vorst. Er bestaat echter grondige aanleiding om te mogen voorspellen, dat deze herhaling van de vorst niet lang zal aanhouden. Uit de meeste provinciesteden komen klachten van bevroren waterleidingen. Boven Londen, bij Twickenham, ligt de Teems potdicht beueden de hoofdstad is het verkeer door de massa drijf- ijs onmogelijk. De posten van het vaste land kwamen Zondag voor het eerst weder op tijd aan. In den Pruissischen landdag is het bekende wetsvoorstel van Windthorst in behandeling genomenstrekkende om het toedienen der sacramenten en van de mis door niet-erkenke geestelijken aan geenerlei strafbepalingen te onderwerpen. Von Puttekamer, de minister van eeredienst, bestreed het voorstel. De regeering, zeide hij zou zich op het tot dusver ingenomen standpunt handhaven. De opgaven omtrent den geestelijken nood der bevolking achtte zij zeer overdreven. Immers was, dank zij het door de wet van verleden jaar, Juli, mogelijk gemaakt verleenen van bijstand, nu nog slechts drie ten honderd der parochiën van zielszorg verstoken. De regee ring zeide Von Puttekamer verder, verlangde innig naar den vrede en betreurde zeer, als een zeer ongeschikt raiddelhet voortdurend sto'rm- loopen der katholieken tegen de bestaande wet ten. De reeds besproken wet van Juli van verleden jaar had voldoende middelen aan de hand gegeven om, mits gebruikt, verbetering in den toestand te brengen. Maar dan moesten trouwens de toongevende leidslieden der katho lieke wereld dat eerst willen. Ruim 5 uren lang is over Windthorst's voor stel beraadslaagd, waarna de eerste lezing is afgeloopen. Eene verwerping met groote meer derheid is te voorzien. De Gotthardpost gaat tegenwoordig wegens het dreigend lawinegevaar „onder door." In den regel houdt het doorrijden van den tunnel vier uren op. Dat „onder door" is voor men schen die der polietie ontloopen willen zeer ge makkelijk. Zij trekken een mijnwerkers pluinje aan nemen een lantaarn in de eene een stok in de andere handrijden met de 300 werk lieden aan den eenen kant de tunnel in aan den anderen kant er weer uiten zijn ver dwenen. „Onder door" is zoo goed als „het kanaal over," Het stadje Ensin Opper Oostenrijk ver keert tegenwoordig in groote ongerustheid. Sedert geruimen tijd werden op verschillende plaatsen, het stadhuisde woning van den burgemeester, de kazerne logementen enz. brieven ontvangen die de stad met den ondergang bedreigden. In het eerst hechtte men geen gewicht aan die geheimzinnige brieven en hield de zaak voor een flauwe grap. Maar onlangs bleek dat die bedreigingen ernstig gemeend waren. Verleden week stond de eerste eener rij van twintig hou ten schureu aan de buitenzijde der stad plotse ling in vlammenbij de felle koude van 10 R., waardoor het water in de slangen bevroor, was het niet mogelijk den branddie snel van de eene schuur naar de andere oversloegte blus- sclien en alleen aan het omslaan van den wind was het te danken dat enkel de schureu in de asch gelegd werden en de brand zich niet verder verspreidde. Nog voor de schuren geheel afgebrand waren kreeg men weer hier en daar dreigende brieven, die den angst der bevolking ten top voerden. Aanhoudend doorkruisten patrouilles van dra gonders en gendarmes de staden de politie doet onvermoeid onderzoek naar de daders, die een geheele bende van brandstichters schijnen te vormen. Zij is hen echter tot nu toe niet op het spooren eenige dagen geleden werden opnieuw brandbrieveu ontvangen, die voorspellen dat Eus binnen veertien dagen in de asch ge legd zal zijn. In de particuliere huizen wordt 's nachts gewaakt. In beginsel hebben thans alle mogendheden het conferentie-voorstel der Porte goedgekeurd. De ambassadeurs te Constautinopel hebben in structies ontvangen en onmiddellijk na de te rugkomst der Duitsche en Engelsche gezanten (Von Hatzfel.lt en Goschen) zullen de onder handelingen over de regeling der verdere bijzon derheden een aanvang nemen, Uit St. Petersburg is officieel bevestiging ont vangen van het berichtdat Skobeleff Geok- Tepe de sterke vesting der Tekke-Turkomannen, met storm heeff genomen gelijk ook het nabij gelegen Densil-Tepe Negen uren duurde de strijd die zeer bloedig was en met de volkomen nederlaag des vijands eindigde. Hij werd vijf tien Werst ver vervolgd en verloor bijna al zijn geschutammunitie cn verderen leger voor raad. Te Bedfortbij Cleveland in de Vereenigde statenwoonden voor 30 jaren twee zeer be vallige meisjes. De eene was de uitverkorene van den jongen Hayesden tegenwoordigen president der republiek. Hij vroeg de hand der jonge damemaar hare ouders wilden den jonkmandien zij niet in staat achtten een vrouw te onderhouden de toekomst hunner dochter niet toevertrouwen, en het meisje huwde met een ander. Aan de andere dorpsschoone werd het hof ge maakt door den jongen Garfield en het meisje was hem wel genegen. Maar ook hier hadden de ouders bezwaren. Garfield was hun te arm en had weinig en had weinig vooruitzichten; hij werd dus mede afgewezen. Het is wel een zonderlinge samenloop van omstandigheden dat twee jonge dames in het zelfde dorp aanzoek kregen van twee toekom stige presidenten der republieken hen beiden afwezen omdat zij te arm waren. Op den Eriespoorweg is een naar New- York bestemde trein bij Elrairain een vaart van 35 mijlen per uurontspoord door het breken van de assen der locomotief, Verschei dene waggons rolden eenige malen om en om en werden zwaar beschadigd. De postwagen raakte in brand en vier klerken alsmede een bode in een aangrenzenden wagen kwamen in de vlammen om voor de oogen de passagiers, die niets konden doen om hen te redden. Van de reizigers werden elf meer of minder ernstig gekwetst. WAALWIJK. Maandag 31 Januari, 's avonds ten 7 ure, con cert door de Nieuwe Harmonie, op de zaal van den heer A. N. Van Riel. KAATSHEUVEL. Maandag 31 Januari, 's avonds ten 6 ure, too- neelvoorstelling door de handboogschutterij A- mcenitas, met medewerking van de harmonie Euphonia, in de zaal van mej de wed. Driessen. Tilburg29 Januari 1881. Na eene korte ongesteldheid overleed 11. Maandag onverwachtin den ouderdom van bijna 64 jaren de heer C. J. Heestermans. De overledene was 37 jaren als commies ter secre tarie steeds ijverig werkzaan was kap. kwar tiermeester eri secretaris bij den schuttersraad alhier algemeen brandmeester-secretaris nam sedert jaren het presidentschap waar bij de handboogschutterij Oefening en Vermaak was pijlmeester van het gezelschap Honis alit Arcum, marktmeester en onder meer nog, omtrent 30 jaren secretaris van de Nieuwe Koninklijke Harmoniegedurende welken tijd hij zeer veel heeft bijgedragen tot den bloei en den vooruit gang vau dat gezelschap. Bij kon. besl. is, met ingang van 10 Febr. a. s. benoemd tot burgemeester van Tilburg J. F. Jansen. Waalwijk. 29 Januari 1881. De minster van oorlog brengt ter kennis van belanghebbende» datin den loop van 1881 twaalf studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te landeop den voet der bepalingen van genoemd reglementzullen worden toegelaten tot de verbintenisbedoeld bij art. 18 der wet van 3 Augustus 1880 (Staatsblad no 145), om na het verkrijgen van den titel van artseene benoeming tot officier van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht aan te nemen. De toelating van acht dier studenten zal plaats hebben in de maand Maartdie der overige vier in de maand October. In de maand April 1881 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der der posterijenwaartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór Maart aanstaandebij een op zegel geschreven requesttot den minister van waterstaathandel en nijverheid te wenden. Na dier. tijd inkomende verzoeken worden buite aanmerking gelaten. X- De algemeenc vereenigde commissie voor den watersnood wenscht uit den aard van haar mandaat te voorkomen dat de te harer be schikking gestelde gelden daar besteed worden waar reeds van andere zijde voldoende hulp is verleend. Zij heeft daarom inlichtingen inge wonnen omtrent den inhoud van een brief, on langs door den heer Wielenga predikant bij de christelijke gereformeerde gemeente te Emmik- hoven in de dagbladen geplaatst waarin (ie schrijver naar de bestemming en de aanwending vroeg van zeker restant van gelden, bij gelegeu- lieid van den watersnood van 1849 door eene commissie te Almkerk ingezameld. De Alge- meene vereenigde commissie verzoekt ons thans te melden dut volgens geloofwaardige berichten, bij haar ingekomen bij haar ingekomente Almkerk in 1849 drie verschillende commissiën gelden hebben gevraagd eene mét d u burge meester aan het hoofd eene van de Hervormde en eene van de Christelijke gereformeerde ge meente. De tweede commissie is de eenige voor zoover bekend is die gelden heelt over gehouden en de beheerders daarvan beschouwen die als bestemd voor hulp aan leden der her vormde gemeente. Reeds voordat de districts watersnood-commissie te Werkendam onder wier ressort Almkerk ligtzich geconstitueerd had hadden gemelde beheerders aan behoeftige noodlijdenden onderstand verstrekt; de alsnog in kas gebleven gelden zijn zij voornemens tol her stel van schade aan woningen te besteden. Doch van eenenauder wo.rdt aan de districts-commissie kennis gegeven zoodat geen vrees behoeft te bestaan voor dubbele en daarom onbillijke hulp verstrekking. Dezer dagen werd de burgemeester van Besoijen aangenaam verrast door de ontvangst eener som van 600 franc van den HEd. Geb. heer Ernest de May de Wagner, heer van Waal wijk en Besoijen, wonende te Bern (Zwitserland) en bestemd om door de burgemeesters van Waalwijk en Besoijen onder de watersnoodlijden den hunner gemeenten te worden verdeeld.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2