Nummer 11. Zondag 6 Februari 1881. 4e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. De Yerstootene. Frankrijk. Engeland. Uitgever: ANTOON TXELEN te Waalwijk. Loting voor de Nationale Militie. N De Eeho van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden nz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk gezien de aanschrijving van den hoog edel ge- strengen heer commissaris des konings in Noord- Brabant van 7 Januari 1881A. no 10 3e afdee- ling, Bijblad no. 1. brengen ter openbare kennis Dat de loting der in het vorig jaar voor de nationale militie ingeschreven dezer gemeente zal laats hebben op Donderdag den 17de Februari 881des voormiddags ten elf ure, ten raadhuize alhier. Wijders: dat op Maandag den 14 dezer van 9 tot 12 uur v.middags ten raadhuize alhier aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon Dat het bewijsstuk wegens eigen- of broeder- dienst ten minste 10 dagen voor de eerste zitting bij den Burgemeester moet zijn ingeleverd. Waalwijk 5 Februari 188 1. De burgemeester voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De ingevallen dooi heeft ook in Belgie de stijging van het water der rivieren ten gevolge gehad, welke voor eenc herhaling der rampen van December doet vreezen. De Maas, de Senne en de Ourthe zijn hier en daar reeds weder uit hare oevers getreden. Brussel zelf is vrij gebleven en te Luik bepaalde zich de overstroo- miuh tot enkele kaden. De was van het water han echter den laatsten tijd niet meer toegeno men, integendeel was de stand iets lager gewor den, zoodat men hoopte voor eene herhaling der overstrooming bewaard te blijven. De leden van den Brusselschen gemeente raad, welk lichaam in den laatsten tijd herhaal- XXIII. Luchtkasteclcn. Clara had eene goede opvoeding genoten, dat wil zeggen eene fashionable moeder had haar aan eene fashionable gouvernante toevertrouwd die toezicht had over de uren, waarin fashionable onderwijzers het jonge geéstige meisje onderwijs gaven in muziekteekenendansen en eenige moderne talen. Met de meer wetenschappelijke opleiding van Clara had miss Pettigrew zich zelve belast enzooals men zegthet jonge meisje had hare onderwijzeres eer aangedaan. En in weerwil van al die leermeesters verwierf zij toch weinig grondige kennis, en eerst toen zij door den dood hare weinig betreurde moeder aan de leiding van miss Pettigrew werd ontno men en op Poynings bij haren oom Carruthers kwam begon hare eigenlijke opvoeding Hier begon zij veel te lezen, doch zonder in hare keuze geleid te worden, en evenwel zulke werken, die op hare ontwikkeling van grooten invloed waren. Romans las zij het liefst en was vooral eene vereerster van Tennyson en Longfellow. Ook geschiedenissen boeiden hare belangstelling, mits zij boeiend geschreven warenevenzoo reisbe schrijvingen en dergelijken. Zij vond ruimschoots voedsel voor haar leeslust zoowel in de fraaie uitgebreide bibliotheek der kastanjeboomen, als in die op Poynings, en de talrijke tijdschriften, die op de beide landgoederen voorhanden waren, leverden haar stof tot leering en onderhoud genoeg. Het croquetspel had toen nog niet die tirannieke heerschappij over de Engelsche jeugd, die het heden uitoefent, en alzoo bleef miss Carruthers tijd genoeg over voor hare boeken hare bloemen en hare viervoetige lievelingen. Zij was haar geheele leven van zooveel weelde en delijk aan allerlei felle aanvallen blootgestaan heeft (in zake slechte zorg voor openbare zede lijkheid) schijnen en corps hun ontslag te willen nemen. In de kamer zeide Barthélemy Sc. Hilaire, na voorlezing van eenige stukken, dat Griekenland zich behoorde te ontwapenen en op de welwil lendheid van Europa moest bouwen. Hij besloot met sterk te drukken op zijn vredespolitiek. De orde van den dag, de verklaring van den minister goedkeurende, werd met eenparigheid aangenomen. De eerste vergadering van de Maatschappij voor de doorgraving der landengte van Panama heeft plaats gehad. Het nazien der aandeelen- bewijzen duurde een geruimen tijd. Er waren niet minder dan 317.850 aandceler. vertegen woordigd. De vergadering bracht herhaaldelijk warme hulde aan de Lesseps, die het voorzit terschap waarnam. De Lesseps is deze week op zeer vereerende wijze toegelaten als lid der Jockey-vlub. Mejuffrouw Pauline Minck de trouwe vriendin van Louise Michel, doet eene reis door de noordoostelijke provinciën, om onder de mijnwerkers aldaar hare socialistische leerstellin gen te verkondigen. Op sommige plaatsen is zij ontvangen en welkom gehceten door de gemeentelijke autoriteiten, tot niet geringen schrik van sommige gematigde bladen te Parijs. De jury voor het hof van assises te Nice heeft zekere juffrouw Farraut, welke drie revol verschoten had gelost op haar gewezen minnaar Maltès, die haar schandelijk had verlaten, vrij gesproken. Groot was het publiek, dat de zit ting bijwoonde. Het begroette de vrijspraak met luiden bijval. De „National", sprekende van den oorlog, waarin de Engelschen zich in de Transvaal gewikkeld hebber., zegt: „Dat is het gevolg der staatkunde van Beaconsfield. De heer Gladstone gemak omringd geweest, dat de tegenovergestelde zijde des levens haar in de gedaante van een romantisch licht verscheen en da menscheu, met welke zij omging, waren zoo welgesteld, zoo voorkomend en zoo aliedaagsch, dat onderdrukte verdienste, een miskend genie en een moedig hart, dat met het noodlot worstelde, hare be langstelling en bewondering wekten. Lijden en sterk zijn scheen haar edeler toe dan niet te lijden en geer.e gelegenheid te hebben, eigen kracht te gebruiken. Van den eigenlijken strijd des levens had zij natuurlijk geen begrip. Hare grootste smart was het verlies harer moeder geweest en nog dikwijls verweet zij het zich zelve, dat zij het niet dieper betreurd had. Het was haar daarom te vergeven, dat zij somtijds men- schen en betrekkingen verkeerd beoordeelde en zich niet altijd naar de regelen der welvoegelijk- heid gedroeg zooals nu, toen zij pratend met den nieuwen bekende langs den weg voortwan- delde. Zij hield de vertrouwelijkheid, die zoo snel tusschen haar en den jongeling ontstaan was voor vriendschap hij echter wist dat het liefde was die liefde, welke op het eerste gezicht ontstaat en welke hij zoo dikwijls in romans betwijfeld en bespot had. Reeds gisteren, nadat hij het schoone meisje voor de tweede maal gezien had, had hij het onbestemd voorgevoeldat zij voor zijn leven van hoogere beteekenis worden kon, dan tot hiertoe eene vrouw geweest was. Nu echter, terwijl hij naast haar voortging, gevoelde hij het duidelijk dat hij het tooverland der liefde betreden haddat al het overige achter hem was verzonken, alle vroegere kluisters hem waren afgevallen, en hij wist, dat hij dit meisje moest beminnen, hetzij er geluk of ongeluk uit moest ontstaan, hetzij hij in hare nabijheid of van haar gescheiden was. Eersj hadden zij slechts onverschillige onder werpen besprokenmaar elk had daarbij de innige ontroering bemerktdie in het minst niet heeft eene onvergeeflijke fout begaan door in Afrika de noodlottige nalatenschap van zijn voorganger te aanvaarden, nadat hij zedelijke kracht genoeg getoond had, om te breken met het verlcdene in Afghanistan. Te Sair.t-Gemraes d'Andisné, departement Maine-et-Loire, is de klokketoren ingestort en terecht gekomen op het dak der kerk, tengevolge waarvan ook dit is ingezakt. Er waren op dat oogenblik vele m^nschen in de kerk. Drie vrouwen zijn dood van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Eenige. andere personen zijn zwaar gekwetst. Men kan nu de zaak der cavalerieschool te Saumur als geëindigd beschouwen. Door de tusschenkomst van generaal Gallifet is het „Boycotten" der stad door de leeraren en pu pillen van die inrichting opgeheven, De burge meester en de commissaris van politie blijven echter in functie. De school is er dus niets ver der mede gekomen. Het water van de Seine blijft nog voort durend wassen. De snel voortbruischende stroom heeft de aanlegkaden reeds geheel onder water gezet. Zondag avond was het peil bij de Pont royal tot 5.50 M. en bij de Pont d'Austerlitz tot 4.70 gestegen. Maandag had het bij eerst genoemde brug reeds eene hoogte vau 5.80 M. bereikt. Uit Nantes werd bericht, dat het peil aau de sluisbrug 4.68 M. teekende. Het liet zich niet aanzien, dat het water de eerste dagen zou vallen. De prefect der Seine heeft de oeverbewoners te Berrv en Billancourt doen waarschuwen, dat ze zich op gevaar van overstrooming moeten voorbereiden, en hun den raad gegeven om hun onroerend goed zooveel mogelijk tegen schade te vrijwaren. Het bestuur zelf hi eft een aantal vaartuigen met de noodige manschappen beschikbaar ges'eld, om de zich eventueel in gevaar bevindende personen te hulp te komen. „La Paix", bekend als in betrekking te staan met het Elysée, brandmerkt in weinig woorden den oorlog in de Transvaal. Het blad bij de onverschillige zaken pasten, welke zij be spraken. George had niet eerst om de vergun ning gevraagd, Clara te mogen geleiden, hij had het veeleer voor natuurlijk gehouden, en zoo had zij het ook begrepen. En het geluk wilde, dat hun niemand ontmoette, die eenige aanmerking kon maken op Clara en haar geleider. „Dit pad schijnt niet veel begaan te worden", zeide George. „Neen, zeer weinig", hernam Clara. Het loopt uit op de kastanjeboomen en de pachthoeve mijns ooms. Ik ga hier dikwijls heen, zonder ooit iemand te ontmoeten." „Gaat gij nu naar Amherst?" „Neen ik ga niet verder dan tot daarwaar de weg naar Poynings afwijkt. Kent gij het landgoed van mijn oom Carruthers, mr. Ward?" George gevoelde zich niet op zijn gemak, toen hij deze vraag ontkennend beantwoordde, ofschoon hij door deze leugen niemand schaadde. Hij had in den loop zijns levens zoo menige leugen ge zegd, maar het vervulde hem met een levendig misnoegen tot dit jonge meisje, dat hem met hare heldere bruine oogen zoo vrijmoedig aan zag, eene onwaarheid te moeten zeggen. „Ik ga naar de hoeve, die dichtbij den zijweg ligt," vervolgde Clara. „Daar woont een oud bediende mijner tante, aan wien ik een boodschap heb. Ik bezoek hem zeer dikwijls, maar ik vrees dat het minder uit goedheid is, dan wel om het genoegen te hebben, van vrij en onbe lemmerd, buiten het park rond te wandelen." „En gij houdt cr evenzeer van zonder geleide uit te rijden, als wandelingen alleen te maken", zeide hij, minder op vragenden toon, dan wel in den vorm eener eenvoudige opmerking. Clara zag hem een weinig verwonderd aan on hij be antwoordde haren blik met een veelbeteekenend lachen. „Neen, gij laat u niet gaarne van een rijknecht vergezellen, miss Carruthers, en doet zulks dan alleen, als gij er volstrekt niet van buiten kunt", zegt, dat de nederlaag van generaal Colley het Engelsehe leger er toe brengen zal in Afrika een oorlog voort te zetten, die even weinig gerechtvaardigd is als Frankrijks oorlog in Mexiko was. De correspondent van de Standard te Durban is van meening dat de uitslag van het gevecht op den Langnek-pas de Boeren zal aanmoedigen tot een hardn :kkig verdedigen dier stellingen dat het ook uit den Vrijstaat hun veel hulp zal doen toestroomen. Hij verwacht dat er vóór den 20 dezer niets tegen de Boeren zal kunnen ondernomen worden, Het kost veel moeite om in Natal de noodige paarden voor de troepen bijeen te krijgen. Uit Pietermaritsburg werd aan de Daily Telegraph gemeld dat er weder gevochten is te Leydenburg. De Boeren zijn meester van het stadje doch het forthoewel door slechts 50 man verdedigdbood nog weerstand. Uit Durban vernam de Times dat er geen nieuws was van het oorlogsveld. De telegraaf werkt tot New-castle. Zware regens hadden de wegen in een slechten toestand gebracht. Verder werd aan de Times gemeld dat de Cape Gazette een smeekschaift van de Basutos openbaar maakteverzoekende om vrede. Le- rothodi zegt dat zijn volk de koningin gehoor zamen wil doch dat het smeekt [zijne wapens te mogen behouden. Ook Letsea schreef dat hij den oorlog moede is. De kolonisten schijnen echter onvoorwaardelijke onderwerping te eischen. Aau den anderen kant weigeren tal van bur gers veelal Hollanders langer tegen de Basulos te dienen zij beweren dat hun diensttijd voorbij isen Carrington heeft geen macht om hen onder de wapens te houden. De Weener correspondent van de Standard bericht dat de Weener bladen zeer veel aandacht wijden aan de Transvaalen dat hunne sym pathie geheel aan de zijde der Boeren is. Mini——na—caMiiiii—wirniflmggq vervolgde hij. „Gij zijt verbaasd dat ik zulks weet, maar gij zult u nog meer verwonderen wanneer gij hoortdat ik dit niet slechts ver moed, omdat ik u alleen in het park zag rijden, maar ik het uit uw eigen mond vernomen heb." „Uit mijn eigen mond Hoe bedoelt gij dat, mr. Ward Ik heb u gisteren voor de eerste maal gezien en herinner mij niet iets van dien aard gezegd te hebben." „Het is zoo gij zaagt mij gisteren voor de eerste maal," hernam de jongeling, terwijl hij zijn portefeuille uit den zak haalde, „maar ik zag u reeds vroeger, en wel te midden van een schitterend gezelschap, in hetwelk ik zelf niet tegenwoordig was." Clara antwoordde niet, maar zij zag hem verwonderd aan. „Als gij nu heengaat en het gesprokene aan mijne moeder vertelt, kan dat eene leelijke ge schiedenis worden", dacht George. „Maar laat het loopen zoo het wilGij waart in gesprek met een heer, die gelukkiger was dan ik, want hij mocht in uw gezelschap zijn", vervolgde hij daarna overluid. „Gij spraakt over uwe dage- lijksche ridjes en ik hoorde wat gij zeidet. Vergeef mij. De toon uwer stem zeide mij dadelijk, dat het slechts een onverschillig gesprek wasanders zou ik niet geluisterd hebben." (George was hier niet geheel zeker of hij de waarheid zeide, maar hij was i.r.mers een dich ter, kunstenaar en held„Ik hoorde u zelfs den naam van den heer noemen, met wien gij u onderhieldt en voor gij de plaats verliet, hebt gij mij zelfs, zonder het *e weten, een geschenk gegeven." Hierbij opende hij zijn boek, nam er een toe gevouwen papier uit, sloeg het open en toonde Clara een myrtentakje, zonder het haar echter in de hand te geven. Woidt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1