"binnenland;" Italië. Turkije. Rusland. Duitschland. UITVOERING EN. De Soutli Wales Daily News klaagt dat deze ellendige oorlog Engeland vernedert en onteert. „Wij verdienen», zegt zij, „onze neder lagen.» Zij geeft der regeering den raad on- middelijk een eind te maken aan dezen schan delijken strijd door stappen te doen tot het verkrijgen van een eervollen vrede. Het tweede monster-debat in het Lager huis over de Iersche Coercion Bill begon Maan dag-avond ten vier uur en eindigde Woensdag ochtend ten half tien zoodat het ruim een-en- veertig uren aan één stuk heeft geduurd. In de zitting van Donderdag is na de gewone interpellaties een incident voorgevallen, als waarvan geen voorbeeld bestaat. Op de verklaring van Harcourtdat Davit gearresteerd is vraagt Parnellwelke voorwaarden var. zijn ticket of leave hij heeft gescbonden. Geen ant woord wordt gegeven. Daarop stond" Gladstone op om zijn resoluties tegen obstructie voor te stellen. Dillon staat op om hem in de rede te vallen en om hem tot de orde te doen roepen. Na eenige oogen- blikken wordt Dillondaar hij niet weer was gaan zitten, door den speaker geDoemd^en zijn schorsing wordt uitgesproken met 395 tegen 33 stemmen. Dillon weigert weg te gaan, doch wijkt eindelijk voor geweld na de oproerigste tooneelen. Gladstone staat weer op om het huis toe te spreken doch O'Donoghue stelt verdaging voor De speaker verklaart dat Gladstone het woord heeft. Terwijl Gladstone opstaat staat Parnell eveneens opom te zeggen dat hij vraagtdat het woord aan Gladstone ontnomen worde. De speaker verklaart dat deze motie een schending van de regelen van het huis en een opzettelijke obstructie is. Parnell houdt vol en wordt door den speaker genoemd. Zijn schorsing wordt gevraagd. Bij de stemming weigeren alle Home Rulers te stemmen en de motie wordt aangeno men met 405 tegen 7. Parnell, eerbiedig'.ijk weigerende de zaal te 7erlaten wordt daartoe gedwongen. Terwijl hij de zaal verlaat, brengen de Homo Rulers hem een ovatie. Het schijnt dat alle Home Rulers zich heden avond zullen doen schorsen. Piuigan wordt nu genoemd en geschorst met 407 tegen 2 stemmen. Daarop wordt een motie ingediend om 27 Home Rulers te schorsenomdat zij weigerden te stemmen en zich tegen den speaker verzetten. De schorsing der 27 Home Rulers wordt aangenomen met 410 tegen 6 stemmen. Zij worden daarop genoodzaakt zich de een na den ander te verwijderen. Vervolgens worden ver scheidene andere Ieren geschorstin 't geheel 36, en daarop ontwikkelt Gladstone om half negen zijn resolutie tegen de obstructie. Dilke zeide heden avond in antwoord op een vraagdat het berichtdat er geïsoleerde op merkingen tot de Porte waren gemaakt over de Grieksche grensquaestiegeheel ongegrond was. Gladstone zeide in antwoord aan Mac Tver op zijn vraag naar de landwetdat hij eerst in lichtingen kan geven als de wet ter tafel is gebracht. Uit Qucensborough wordt gemald Het stoomschip Prinses Elisabeth, dat lEebr.'s och tends ten 5 ure van Vlissingen verwacht werd, is eerst ten 9 ure aangekomen. De Mouse op varende gedurende dik weder en zacht aan stoomende is de boot in aanvaring geweest met het stoomschip Moorslezuit Sunderland dat met den voorsteven de achterzijde aan bakboord van de Prinses inliep en daar belangrijke schade veroorzaakte en twee kajuitshutten verbrijzelde. De stuurtoestel was zoo zwaar beschadigd dat het groote moeite kostteQueensborough Pier te bereiken. De Moorsley heeft ook zware schade aan den steven bekomen waarvan een gedeelte aan boord van de Prinses Elisabeth is gebleven. In de Engelsche graafschappen Wiltshire en Berkshire zijn verleden week in een hevigen sneeuwstorm niet minder dan 30 menschcn dood gevroren. Londen, 3 Februari. De ministerraad is inderhaast bijeengeroepen om 3 uur. Acht mi nisters waren tegenwoordig. De Pall Mali Ga- zette zegtdat Goschen zijn vertrek eenige dagen heeft uitgesteld en naar Osborne is gegaan om de koningin te bezoeken. er nu mede staat, heeft dr. Ilenrici alle kans van zich in Saksen op den duur te kunnen be schouwen als een miskend genie. Gelijk reeds gemeld, heeft de Beiersche regeering, zoodra zij bemerkte hoe de mannen der ar.ti-joodsche be weging op Beieren speculeerden, onmiddellijk maatregelen genomen om die pogingen Yoor goed te verijdelen. Ook daar gaat het hun dus niet naar wensch. Sedert eenigen tijd worden te Bremerhaven lerende varkens uit Amerika aangevoerd en verder naar Brunswijk, Maagdenburg, Kassei en andere Noord-Duitsche steden verzonden. In Juni van het vorige jaar werd de invoer van Amerikaansch varkensvleesch en worst in Duitsch- land met het oog op de tricinen verboden, en eenige vindingrijke vleeschverkoopers kwamen nu op de gedachte levende varkens in te voeren waarvan in de wet niet gesproken werd. Eerst vreesde men dat minstens 5 pCt. der varkens onder weg zouden sterven en de zaak daardoor geen voordeel zoude opleveren. Maar het is gebleken dat de sterfte nog geen twee-en- half pCt. bedraagt en de onderneming i= dus zoo voordeelig, dat een maatschappij het plan gevormd heeft te Bremerhaven groote inrichtin gen te maken voor het ontschepen en slachten der varkens, wier vleesch dan per spoor naar het binnenland verzonden wordt. Amerikaanschc varkens hebben meer vet en minder vleesch dan de Duitsche, en men is van plan een aantal Duitsche varkens in Amerika in te voer.m, tot het aanfokken van een varkens soort, die meer vleesch en minder vet heeft dan de tegenwoordige. Te Hamburg is in de Grosse Burstah brand ontstaan in een groot magazijn van zijden manufacturen, dat voor het grootste gedeelte vernield is. Voorraad en gebouwen waren ver zekerd voor 1.500.000 mark. Eerst.'s avonds was de brand gebluscht. Zooals op navraag van authentieke zijde wordt medegedeeld, zijn de berichten van bladen alhier, dat er tegen der. zoon van den erfprins van Ilohenzollern een aanslag heeft plaats ge had, geheel uit de lucht gegrepen. Te Bologna zijn den 27n en 28n Januari eenige lichte schokken van aardbeving gevoeld. Een groot aantal schoorsteenen zijn naar bene den gestort, gelukkig zonder dat iemand er ernstig door bezeerd werd. Nu het zich bevestigtdat de Porte eenige hoofden der Albaneesche liga gevangen wil hou den wegens poging tot rebelliehebben vier bataljons Albar.eezen aan de Porte de gehoor zaamheid opgezegd. De nog overige hoofden der liga lieten alle Turksche ambtenaren gevan gen nemen en legden beslag op de magazijnen. Een officieel bericht van Skobeleff ver meldt details over de verovering van Geok-Tepe. Hij beschrijft het verlies der vijanden als buitengewoon groot, graven vol lijken, terwijl nog velen op de vlucht zijn afgemaakt. Boven dien zijn 4000 lijken in de vesting gevonden. De Russen maakten verscheidene vaandels, een menigte geweren, buksen, ammunitie, vele maten meel en fourrage buit. Zij -"namen 4000 fami lies, daaronder 3 imamfamilies gevangen en verder 700 Perzen. De reactie tegen de anti-joodsche beweging gaat vooruit. De ten deze bevoegde autoriteit heeft aan de beide onderwijzersdie als echte heethoofden waren opgetreden en openbaar schan daal hadden teweeg gebracht eene waarschuwing gezonden en hen tot boete veroordeeld. Het openbaar ministerie, hetwelk er op had aange drongen dat beiden zouden worden afgezet, is tegen die verzachte straf bij eene hoogere in stantie in beroep gekomen. Een student alhier, die prof. Mommsen, wegens zijne verdediging van de joden had beleedigd, heeft bevel ont vangen de Berlijnsche universiteit te verlaten^ hij kon daartegen bij den minister van onderwijs in appèl komen maar heeft dit tot nog toe niet gedaan. De aanstokers te Berlijn gevoelen dat zij aldaar meer en meer terrein verliezen, en trachten nu zooveel te meer de beweging naar elders over te brengen of aldaar te versterken, maar hebben daarmede nog niet veel succes gehad. Zoo wilde bijv. de bekende dr. Henrici eene voordracht te Dresden houden maar de werk lieden lieteD hem niet aan het woord komen en er ontstond zulk een heftig tumult, dat de politie tus8chenbeide moest komen. Zooals ket WAALWIJK. Door de Liedertafel „Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Besoijen zullen, op de repetitie, a. s. Zondag de volgende stukken worden ge zongen 1. OpwaartsHol 2. Les MuletiersDenefve 3. De Watersnood 4. AoendglockenA.bt Wij meenen heeren leden en abonnes in het bijzonder op deze repetitie opmerkzaam te moe ten maken. „De Watersnood», te zingen door den diricteurbelooft veel. Wij twijfelen niet of iedereen zal er ten zeerste over voldaan zijn. Tilburg, 5 Februari 1881. Nadat het gemeentebestuur sedert geruimen tijd in onderhandeling was getredrn met de besturen van Oisterwijk en Berkel en Enschot, teneinde in overeenstemming te geraken betref fende de verbet-ring van de rivier de Leije, waarvan de kosten door den hoofdingenieur van den waterstaat in Noordbrabant op f 18.565 waren geraamd, zonder nochtans tot een gewenscht resultaat te komen is eindelijk door den ge meenteraad alhier eene definitieve overeenkomst met gemelde betrokken besturen goedgekeurd waarbij is vastgestelddat rekenende op eene vermoedelijke provinciale subsidie van 30 pCt., Tilburg 65 pet., Oisterwijk 20 pet. en Berkel 15 pet. in de kosten zullen bijdragen. De te veld staande winterrogge schijnt door de felle vorst niet3 te hebben geleden. Zij komt thans zeer gunstig van onder de «neeuw te voorschijn. Bij aanhoudend droog weder zal spoedig een aanvang worden gemaakt met het poten van vroege aardappelen. Door de hevige vorst en het hooge water zijn in deze streken een massa ingekuilde aardappelen bevroren en bedorren en zelfs voor veevoeder niet geschikt. De heer Q,. Beljacrs herdacht Dinsdag den da°", waarop hij 50 jaar geleden als commies ter secretarie in dienst tiad, en waarvan hij 43 ja ren den post van secretaris waarnam. Waalwijk, 5 Februari 1881. \JDe heeren H. A. Zijlmans en S. van Dongen te Raamsdonkveer en A. P. de Visser te Zwaluwe zijn door den minister van waterstaat enz. be noemd tor gemachtigden voor het waardeeren en aankoopen van eigendommen ten behoeve van den spoorweg Zwaluwe 's Bosch voor zoo ver betreft de gemeenten Zevenbergen Zwaluwe Made en Drimmelen, Geertruidenberg en Raaras- donk. Het bericht voorkomende in de Prov. Ct. van verleden Dinsdag, dat de heer Driessen kostschoolhouder te Nieuwkuik, zich als zoodanig te Baardwijk gevestigd heeft, vereischt nadere toelichting. De heer Driessen heeft voor eenige maanden een huis te Baardwijk gehuurd, om daar zijn huisgezin en zijne pensionnaires te installeeren daar zijne woning te Nieuwkuik veel door de overstrooming geleden heeft en voor geruimen tijd onbewoonbaar is. Mocht evenwel de heer Driessen zijne betrekking van hoofd der openbare school te Nieuwkuik uederleggen dan zal hij eene kostschool openen te Waalwijk. Toen wij in ons vorig nummer mededeel den, dat het lijk van den notaris De J. te St. Oedenrode gevonden was, meenden wij natuur lijk, afgaande op het bericht van iemand, die goed op de hoogte zijn kon, dat dit juist was. Dit is echter het geval niet geweest. Gisteren, Vrijdag avondwas de notaris noch levend noch dood terecht. Alle door ons ingewonnen inlichtingen wettigen echter het treurige vermoe den, dat de man," in een vlaag^ v^n zwaarmoe digheid, tengevolge van hersenlijden, waaraan hij den laatsteu tijd erg laboreerde, zich nabij de sluis in de Dommel heeft gestort en onder het ijs is geschoten. Wat zijne administratie betreft, die laat niets te wenschen over; voor zoover men kan nagaan zijn de boeken en de kas in de beste orde. Het water is hier weder zoo hoog geste gen, dat de buitenpolders diep onderstaan en de communicatie met het land van Ileusden en Altena, over den grintweg van Besoijen naar Drongelen nogmaals is afgesneden. N-In den Baardwijkschen overlaat is het ijs Woensdag voormiddag omstreeks half tien tot aan de Zeeg opgeruimd; de overtocht geschiedt nu weer geregeld met de veerbooten; de overlaat werkt met 40 centimeter. j^De toestand te Nieuwkuik is nog niet zonder gevaar; er wordt echter met zooveel kracht aan den dijk gewerkt, dat men de gegronde hoop kan voeden van eene herhaling der waterramp bevrijd te blijven. Gisteren waren ongeveer 500 arbeiders en 250 karren aan de doorbraak werk zaam, behalve nog een groot aantal karren, die puin en andere materialen aanvoeren. ■^Woensdag was er nog al gevaar, daar zich voortdurend kwellen in den nieuwen dijk ver toonden, die echter telkens met het beste gevolg werden gestopt, o. a. ook door planken naast elkander in den dijk te heien. Dienzelfden dag hebben de ministers van waterstaat en van bin- r.enlandsche zaken de doorbraak bezocht; zij schenen zeer getroffen over de aangerichte schade en verklaarden het zoo erg niet verwacht te hebben. ^Donderdag morgen had de nieuwe dijk, ten gevolge van den sterken was van het water, op de laagste punten maar 20 centimeter boord meer, op het oogenblik echter ongeveer 75 cM. Er is een nieuw contract met den aannemer gesloten, om den dijk te brengen op eene kruins breedte van 7 M. in plaats van 4 M. De provinciale weg is met voertuigen berijd baar tot aan den dijk te Vlijmen^ bij J. Boom. y.Donderdag is achter zijn huis, in de richt'ng van den. dijk, het lijk gevonden van het negen jarig jongetje, dat bij de doorbraak verdronken was. Het zat met het hoofd omlaag en de beenen omhoog onder het zand bedolven en verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbinding. In dit jaar kunnen bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoordna afgelegd examen, geplaatst worden a. 36 jongelieden als adelborst voor den zee dienst. Tot dit examen worden toegelaten jongelingen, Nederlanders zijnde, die op den ln Januari van het jaar, waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 13 jaar reeds en op den ln September van dat jaar dien van 17 jaar nog niet hebben bereikt b. 4 jongelieden als adelborst voor de mari niers. Tot dit examen worden toegelaten jongelingen, Nederlanders zijnde, die op den ln Januari des jaars, waarin hot examen wordt aangevraagd den ouderdom van 14 jaar reeds en dien van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Ouders of voogden, die verlangen hun zonen of pupillen voor adelborst te doen in aanmer king komen dienen voor of uiterlijk op den eersten Mei aanstaande aan den Minister van Marine een op zegel geschreven verzoekschrift in, houdende de bijzonderheden, welke de St.- Courant van 3 Februari vermeldt. De besturen der waterschappen van Oijen en van het Hoog-Hemaal hebben zich tot den miuister van Waterstaat enz. gewend, met ver zoek om de eenmaal door hem met volle over tuiging verdedigde zaak niet te laten rusten maar den post voor een subsidie in de kosten der dichting van de doorbraak van den Maas dijk opnieuw aan de vertegenwoordiging voor te stellen. De vele sneeuw, die dit jaar gevallen is, heeft doen denken aan vroegere jaren, toen de sneeuw insgelijks opgehoopt was. Onder anderen wordt gewag gemaakt van den winter van 178889, toen de sneeuw op het platte land van Normandie meer dan twee-en-halve meter hoog stond. In de straten van Parijs bereikte zij eene hoogte van 65 centimeter. In 1820 begon het te Rome den 15 Januari drie dagen aanhoudend te sneeuwen en te Florence lag de sneeuw twee voet hoog in de straten. In den winter van 182930 sneeuwde het te Havre 45 dage- aaneen, in 18 54 acht dagen lang; in 1860 evenzoo. In laatstgemeld jaar "bezweek het ij/eren bekleedsel vrn een der dokken onder den zwaren last sneeuw, zoodat het dak instortte. Door den hoogen waterstand in de rivier de Dommel is de rijksweg van Boxtel naar Eindhoven weder overstroomd. Ook te Gennep is de rivier sedert een paar dagen weder buiten hare oevers getreden, waar door opnieuw veel bouw- en weiland onder water gezet is. De raad der gemeente Oisterwijk heeft besloten eene geldleening aan te gaan van f 2000 rentende 4 pCt., tot dekking der kosten van openbare werken. Te Amsterdam is een vreeselijk ongeluk ge beurd. In een huis op de Keizersgracht is de min, die een zuigeling op den arm had en een hoogen trap wilde afgaan, op een der treden uit gegleden en gevallen, met het gevolg, dat, terwijl zij zelve de handen uitstak om zich vast te klampen, het kind haar ontgleed en een oogen blik later als lijkje van den marmeren vloer werd opgenomen. Ten dienste van de zeilmakerij aan 's rijks werf te Willemsoord zal een tweede op rails loopende naaimachine worden aangeschaft. Behalve dat deze machines een aantal werk- kiachten uitwinnen, moet het daarmede gele verde werk zeer voldoen. Twee jongens te Bergeu-op-Zoom waagden het deze week nog te gaan schaatsenrijden op de zoogenaamde zwemkom aldaarmaar het ijs barstte weldra onder hunne voeten en beiden geraakten te water en verdronken niettegen staande spoedig aangebrachte hulp. De vader van een der jongens sprong zijn zoon na doch hij werd op zijn beurt met veel moeite gereden ligt thans aan de gevolgen van zijn poging tot redding hoogst bedenkelijk ziek. Te Zutfen is een vrees dijke brand uitge broken in het bovenhuis van den slager Oor sprongaldaar. Het geheele huis en het daar- aangrenzende kantoor en woonhuis der firma Van Gend en Loos werden een prooi der vlam men. Ook de oraliggendeu gebouwen bekwamen aanmerkelijke brandschade. De knecht van den slagerdie in het bovenhuis sliepis in de vlammen omgekomen. Men meldt uit Venloo van Donderdag t De voormiddagtrein van Rotterdam kwam gisteren ochtend ruim 25 m. te laat het station alhier binnen waardoor de aansluiting met Duitschland gemist weid. Dit oponthoud werd veroorzaakt doordat men aan hpt station Eind hoven bemerkte dat de pakwagen was heetgee loopen en dus een andere wagen moest worden aangebracht. De Köln. Mind, trein VenlooWesel derail leerde eergisteren in de nabijheid van het station Haminkeln, waarbij alle wagens, met uitzondering van de locomotief:, van de rails geraakten. Er werd eenige schade veroorzaaktdoch persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Te Maastiicht is Maandagavond tusschen 6. en 8 uur een prachtig noorderlicht waargeno men. Met de snelheid van den bliksem stegen lichtstralen in de hoogte doorkruisten den halven omtrek des hemels en namenal kronkelendaan haar einde de gedaante van een stralen-bundel aan. De geheele hemel had het voorkomen van een prachtig verlicht koepel dak. Ditzelfde verschijnsel is ook op verschillende plaatsen in ons land waargenomenook in onze gemeente was het duidelijk zichtbaar. Dinsdagavond had de trein uit Winterswijk, die te 7.29 te Zutphen aankomt, zulk een vaart, dat hij met kracht tegen de buffers ^aan het einde van het doorloopend spoor bezijden het station aankwam, en deze grootendccls verbrij zelde. De locomotief bekwam gerings schade en van de reizigers werd gelukkig slechts een persoon een weinig gekwetst. Woensdagnacht hebben eenige onverlaten de R. K. kerk te Beers bestolen. Zij hebben een der glasramen verbrijzeld, waardoor het hun gelukte, met behulp van een spar,_ in de kerk te klimmen. Men heeft alles uitgeplunderd. De offerblokken zijn opengebroken, de tabernakel ia losgebroken en de kleerkasten zijn ontsloten. Van de miskleeding is het gallon afgetornd.^ De cibories, kelken en andere kostbaarheden, die in ijzeren kasten waren geborgen, heeft men niet machtig kunnen worden. Z. Exc. de Commissaris des Konir,gs heeft de burgemeesters ia de overstroomde streken uitgenoodigd zorg te dragen dat zoolang de ge vaarvolle toestand voortduurt, waarin zich de dijken op sommige plaatsen bevinden, volstrekt niet met klokken geluid worde, tenzij bij brand, of wel om de bevolking bij dreigend gevaar voor-, watersnood, of bij doorbraak te waarschuwen met verzoek van dezen maatregel aan de inge zetenen behoorlijk kennis te geven.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2