Nummer 12. Donderdag 10 Februari 1881. 4e. Jaargang 111 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakin g. BUITENLAND. Belgie. De Verstootene. Frankrijk. Engeland. Loting voor de Nationale Militie. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van ü't blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, iranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden nz., franco te zenden aan. den Uitgever. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk gezien de aanschrijving van den hoog edel ge- strengen heer commissaris des konings in Noord- Brabant van 7 Januari 1881, A. no 10 3e afdee- ling, Bijblad no. 1. brengen ter openbare kennis Dat de loting der in het vorig jaar voor de nationale militie ingeschreven dezer gemeente zal plaats hebben op Donderdag den 17de Februari 1881des voormiddags ten elf ure, ten raadhuize alhier. Wijders: dat op Maandag den li dezer van 9 tot 12 uur v.middags ten raadhuize alhier aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon Dat het bewijsstuk wegens eigen- of broeder- dienst ten minste 10 dagen voor de eerste zitting bij den Burgemeester moet zijn ingeleverd. Waalwijk 5 Februari 1881. De burgemeester voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de suppletoirkohieren van den hoofdelijken omslag en der belasting op de honden voorloopig zijn opgemaakt en gedurende 14 dagen, te rekenen van af den 7 Februari 1881, voor een ieder ter inzage zijn ncdergelegd. Waalwijk, 5 Februari 1881. Burgem. en Weth. voorn., VAN DElt KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. In de bladen wordt de 23ste Mei a.s. als de XXIV. Luchtknstcclen. „En ik heb u dat ten geschenke gegeven mr. Ward", riep zij. „Maar wanneerwaar hoe Hoe moet dat in zijn werk gegaan zijn Ik herinner mij niet u ooit gesproken te hebben en weet ook niets van eer. bal of een myrtentakje. Wanneer en waar kan dat geschied zijn Ik ben te Londen zoo zelden in gezelschap geweest." „Deze vragen kan ik u niet beantwoorden miss Carrutliers dat is mijn geheim, mijn zoet geheim", hernam George lachende, terwijl hij het verdroogde takje weder zorgvuldig weg borg. „Maar de tijd zal komen, ofschoon het misschien nog zeer ver af isdat ik u kan verhalen, waar cn hoe ik u het eerst gezien heb. Wanneer echter die tijd gekomen is", voegde hij er bij, terwijl hij een oogenblik zweeg, „zullen mijne betrekkingen zoo geheel veranderd zijn, dat ik geen reden heb te vreezen, of mij behoef te schamen." „Te schamen waarvoor te schamen, mr. Ward vraagde Clara zacht en met eenige verwondering. Hare eerste nieuwsgierigheid had bij zijne laatste wooiden voor eenc innige deel neming en sympathie plaats gemaakt. „Gij meent dat ik zulk een woord niet moet gebruiken en ik dank u voor die zachte be oordeeling", zeide George met eene onbeschrij felijke teederheid. „Zoo ik echter ooit tot dien staat geraak u te zeggen maar waartoe al die onzin Ik ben immers niets meer dan een biesjeeen stofjedat de wind een oogenblik op uwen weg heeft gebracht, om even spoedig weder te verdwijnen en vergeten te worden." Zij waren op een gevaarlijk terrein gekomen, dat gevoelden zij beiden. Door de verleidelijke Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. dag opgegeven, waarop list huwelijk van prinses Stefan ie met den Oostenrijkschen kroonprins vermoedelijk gesloten zal worden. Den 21 Mei zal de prinses den ouderdom van 17 jaar bereikt hebben. Zaterdag was het zes jaar geleden, dat de oudste dochter van het Belgische koni klijk paar met prins Philips van Saksen Coburg in het huwelijk trad. Prinse3 Louise was toen nog geen 17 jaar oud en werd dit eerst den 18 Februari 1875. De Oostenrijksche kroonprins heeft Zaterdag middag Brussel verlaten, teneinde te Weenen de begrafenis bij te wonen van den dezer dagen overleden aide-de-camp des keizers majoor Bakalovics, die aan het militair huis van den kroonprins was toegevoegd. In den stand der gemeentelijke crisis te Brussel is nog geen verandering gekomen. De lieer Vauthier schijnt bepaald niet als burge- maester te zullen optreden. Tot zijn benoeming was besloten; maar daar hij bij de meerderheid zijner collega's ten stadhuize niet voldoende ondersteuning kon vinden, heeft hij geweigerd en blijft hij bij zijn ontslag volharden. Onder die orastandighoden is liet waarschijnlijkdat Hét gocvernement alles in statu quo zal laten tot in October de gemeenteraden in 't geheele lahd voor de helft vernieuwd zullen zijn. Er bestaat nog eene parlementaire commissie van onderzoek naar bet disciplinair strafstelsel in Nieuw Caledonic, waarvan indertijd verschrik kelijke staaltjes zijn bijgebracht. De commissie; die reeds eene menigte getuigen heeft gehoord, ouder welke ook llochefort, heeft nu ook Louise Michel verzocht voor haar te verschijnen. Maar Louise heeft geweigerd te komen, en in een brief aan den voorzitter der commissie geeft zij er de reden van op. „Ik dank u voor de eer uwer uitnoodiging", schrijft zij, „om verklaringen af te leggen aangaande het disciplinaire straf stelsel in Nieuw Caledonie. Hoewel ik het betoovering vervoerd, welke liet gelaat van den jongeling op haar uitoefende, gevoelde zij, dein den strengsten zin des woords welopgevoede dame, dat deze woorden, welke haar sen blik in de toekomst deden slaan, haar het hart be klemden. Hare wangen verbleekten. George bemerkte die plotselinge bleekheid en zij wist het, dat hij die bemerkte. „Dat dat wil ik niet hopen dat ge loof ik niet", hernam zij stamelend. „Gij zijt een kunstenaar een dichter en ik zal van u, zoowel als van anderen hooren." „Gij, zoowel als anderen zult van mij hooren," herhaalde hij als in een droom. „Misschien. Ik zal tenminste mijn best doen het te gelooveu en er op te hopen." Hij zweeg. Het karakter van den gentleman, dat in weerwil van zijn diepen val nog altijd in hem aanwezig was cn slechts behoefde gewekt te worden belette hem verder te gaan. Voor hem, die wist welke familiebanden hem en haar vereenigden, had de vertrouwelijkheid, welke tusschen hen ontstaan was, niets bevreemdends en hij moest eerst bedenken, dat miss Carrutliers van die banden onbewust was cn daarom een geheel ander standpunt dan hij in deze zaak innam. Echter besloot hij het gevaarlijke ter rein te ontvluchten en dit besluit leverde een bewijs, dat de jongeling den weg ten goede was ingeslagen. Het lag in zijn hand zich op zijn stiefvader te wreken. Het jonge meisje verried duidelijk genoeg, dat hij eens levendige belang stelling in haar verwekt had en het mocht als een schoon begin van de verbetering van den verloren zoon gelden, dat deze de wraak verre van zich wierp. „Ik zal de vrijheid nemen u mijn eerste werk te zenden, miss Carrutliers, en gij belooft mij daarentegen, het een plaatsje te verleenen in de schoone bibliotheek, in welke ik gisteren een enkelen blik mocht slaan", vervolgde hij op meer lossen toon. Eene kleine schaduw van teleurstelling ver goedkeur, dat onze vrienden licht verspreiden over liet beulenwerk, dat in gindscue verre stre ken plaats heeft, zal ik niet voor de commissie verschijnen, nu de generaal de Gallifet, dien ik de gevangenen heb zien fusilleeren, dineert op liet paleis Bourbon bij liet hoofd van den staat, om te getuigen tegen de bandieten Alleyron en Ribourt. Wat zou ik bij u (Urn?" Verder schrijft zij: „Als Barthélemy St Hilairc minister is, Maxime du Camp lid der Fransche academieals er dingen gebeuren gelijk de uitzetting van Cipriani (een Italiaan, die is gaan komplotteeren, nadat hij bij de terugkomst van Louise Michel politiedienaren aan liet station had beleedigd waarvoor hem twee maanden gevangenisstraf was opgelegd); als Gallifet an dermaal zijn zwaard tegen Parijs kan opheffen en zijne stem kan doen hooren om Alleyron en llibourt vrij te spreken en te verheerlijken, dan wacht, ik het uur af, waarop er gelijk recht voor allen zal worden gedaan en Alleyron llibourt en Gallifet, behandeld worden als lieden van den zelfden stempel." Aan het slot is Louise wel zoo goedden voorzitter der commissie van haren eerbied te verzekeren. Op voorstel van den Nederlar.dschen ge zant te Parijs hebben de Ncderlanilsche consuls in) de voornaamste steden- vmv Frankrijk inschrij vingen geopend ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood. Het bedrag der tot heden ontvangen gelden beloopt ruim tienduizend fr. De sultan van Turkije heeft aan president Grcvy de Osmanie-orde le kl. met de insigniën in brillanten en aan Jules Ferry, den len mi nister en Barthélemy St. Hilaireden minister van buiteniandsclie zaken, het grootkruis der orde geschonken. Andrieux, de Parijsche prefect van politie, laat een onderzoek instellen naar de zeden-poli tic, waarover den iaatsten tijd zoo dikwijls werd geklaagd, en die gereorganiseerd wordt. In de kerk Notre Dame de Bonne Nou velle te Parijs is een dief, even na afloop van toonde zich op Clara's gelaat. Die plotselinge verandering van toon kwetste haar gevoel voor het romantische, zoowel als hare ijdelheid. Want ook van dit meuschelijk zwak was zij niet mis deeld, in nog nooit was deze zoo aangenaam gëstrceld geworden als bij deze gelegenheid. Maar zij was te wel opgevoed en bezat te veel kieschheid om aan hare teleurstelling eene leven dige uitdrukking te geven. Zoo was er dan van liet myrtentakje en de verdere ontdekkingen géén sprake meer, maar verder liep het gesprek over boeken en schilderijen over de zorgen, den strijd en zegepraal van het leven eens auteurs waaraan George, wij moeten het tot zijne recht vaardiging erkennen, zich geen grooter aandeel toeschreef dan hij werkelijk bezat. Het voetpad, dat zij volgden, had hen eendelijk op een kleinen ht^dvel gebracht, van welks hoogte zij eene kleine in een tuin bijna verscholen woning ont dekten, walker roode dak vriendelijk door het groen heen zag. Toeo George het lieve huisje zag, wist hij dat het uurtje van kortstondig geluk voorbij was. „Ziedaar het doel mijner wandeling", zeide Clara, zooals Goorge tot zijn troost bemerkte, zonder eenige verandering van stem of gelaat. „Zult ge alleen naar de kastanjeboomen terug- keeren vroeg George zoo kalm mogelijk. Eene vermetele hoop Clara hier op te wachten en naar huis te mogen geleiden, was in hem ont waakt. „Neen, ik keer niet terug," hernam Clara blozende. „Mijne tante zal mij met haar rijtuig tegemoet komen, en dezen avond zal ik met haar naar Poynings gaan, waar ik veertien dagen afwezig geweest ben." George brandde van verlangen om haar naar haar leven op Poynings te vragen en den naam zijner moeder uit te spreken maar dat waag stuk was te groot en hij moest den wensch onderdrukken. „En gaat gij daarna weder naar de kastanje boomen terug?" vraagde hij. de mis, op een onbewaakt oogenblik de sacristie binnengedrongen en heeft er twee kelken een zilveren en een verguld bronzen, gestolen. Twee vrouwen, die zich vlak bij den ingang bevonden, werden door den commissaris van politie ondervraagd en verklaarden dat zij een kleinen ouden man hadden zien binnengaan maar volgens een koorknaap, die den dief er uit zag komen, was hij een jongmensch van om streeks twintig jaren. l)e vrouwen, die men verdenkt van aan den diefstal medeplichtig te zijn en opzettelijk ver keerde inlichtingen te hebben gegeven, zijn in hechtenis genomen. De werkzaamheden aan het nieuwe stad huis vorderen over het algemeen goed. Het metselwerk is bijna voltooid, alleen de versieringen moeten er nog worden aangebracht. De beelden zijn reeds lang gereed en wachten slechts op plaatsing. Het dakwerk is evenzeer ten einde gebracht. De beide schoorstecnen waarop het wapen van de republiek op een iu 'toog loopende wijze prijkt, zijn opgetrokken. Al de vloeren ir« 't gebouw zijn reeds gelegd, de bindten zijn alle van ijzer. De trappen moeten nog worden gesteld; die voor. de eerste verdieping zullen vau steen zijn. De ingang tegenover de rue Rivoli zal met prachtige marmeren kolommen uit èén stuit, 6 meter hoog en 60 centimeter dikworden versierd. De kosten van het geheele gebouw worden op ongeveer 40 millioen frs. geraamd. Men houdt het er voor dat de inwendige in richting nog wel een paar jaar zal vergen. Naar verzekerd wordt, zal de Iersche Land- league door de Regeering worden ontbonden en hare bureelen door de politie worden bezet. De vrouwen-liga richtte een oproeping tot ler- land's vrouwen tot ondersteuning der van hunne hoeven gezette pachters. Volgens Daily Telegraph hebben Parnell en de zijnen van verdere obstructie bij de tweede lezing der Iersche dwangwet afgezien, omdat hun dit naar alle waarschijnlijkheid toch niet zal baten. „Dat is zeer onzeker", hernam zij. „Ik geloof haast dat mijn oom een gedeelte van den zomer te Londen gaat doorbrengen, maar wij weten het niet zeker, want hij spreekt nooit vooraf van zijne plannen." Op eens zweeg zij stildaar zij bemerkte dat zij op het punt stond hem het karakter haars ooms van geene zeer gunstige zijde te leeren kennen. Intusschen waren zij de hoogte afgedaald en bevonden zich weldra in de nabijheid van de tuindeur. Deze stond open en Cesar liep er heen. „Hier, baasje", riep Clara. „Wees zoo goed hem de mand te geven, mr. Ward. De oude Willor heeft den hond voor mij afgericht en ziet zoo gaarne, dat het dier zijne krachten oefent. Ik dank u. Nu voorwaarts, Cesar." llare hand lag reeds op den deurknop zij wendde haar gelaat naar George. Het was haar niet gemakkelijker dan hem het woord tot afscheid uit ts spreken dat bemerkte hij wel, maar het kon niet anders, en daarom deed hij het ook. „Hier moetik u dus verlaten, miss Carruthers en weldra verlaat ik ook Amherst", sprak hij. Misschien hoopte hij, dat zij de uitnoodiging van den vorigen dag herhalen zoumaar zij deed het niet. „Vaarwel, mr. Wardik dank u voor uw geleide", zeide zij alleen. Het was een koel, gedwongen afscheidhij gevoelde dit en toch betreurde hij het niet integendeel, het zou hem meer gehinderd hebben, zoo zij in staat geweest wasde lieftalligheid van haar gedrag en de vroolijklieid in haar toon vol te houden. Veel was het lieaa waard geweest zoo hij bij het afscheid hare hand had mogen drukken, maar zij reikte hem de hare niet toe. Met eene kleine buiging trad zij het laantje in, dat naar de deur der woning geleidde en George Dallas keerde naar de herberg van Amherst terug. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1