J 11 t| Duitschland. Zwitserland. Turkije. Rusland. BINNENLAND. 'J II li;': 'i 1> I 3U 1 21 1 II' V I tij ?rij t j! "P :1 i' -t II t< «i c in i Michael Davittde man voor wien de rnellieten zoo in de bres sprongen was de chter van de Iersche Land League. Hij werd 1870 tot vijftien jaren tuchthuisstraf veroor deeld wegens het uitdeelen van wapenen met het oogmerk van rebellie. Aeht jaren later werd hij ontslagen op zekere voorwaarden. Hij ver toefde eenigen tijd in A.merika waar hij met zijne redevoeringen de Ieren ontzaggelijk opwond. Daarna keerde hij naar Ierland terugom aan den nieuwen strijd tegen Engeland deel te nemen. Op bevel van Harcourt werd hij verleden week te Dubliu gearresteerdwegens het overtreden van de voorwaarden op welke hem verkorting van straf verleend was. Hij is een man van onbuigzame geestkracht en groot redenaarstalent. Zijne gevangenneming zal in Ierland waar hij op de handen gedragen werd niet weinig de verbittering doen te toenemen. De Gouverneur der Kaapkolonie Sir Her cules Robinsontelegrafeerde dat Lanyouin eene dépeche van 23 Januari, berichtte hoe in het fort te Pretorie alles wel en de bezetting in eene goede stemming was. Den 29sten December (zoo meldt de correspondent van de Standard te Kaapstad) deed de bezetting een uitval die mis lukte. Den 6den Januari overrompelde kolonel Gildeamet het 21ste regiment en twee kanon nen een kamp der Boerenwaarbijin een heet gevecht, 25 Boeren gedood werden, terwijl het verlies aan den kant der Engelschen 6 dooden en 13 gekwetsten bedroeg. Uit Newcastle werd aan de Standard gemeld dat de stelling der Boeren op den Langnek pas sterk verschanst is on dal het bijna onmogelijk is haar om te trekken. Het aantal der Boeren was steeds toenemendzoodat het nu reeds van 2000 tot 5000 was aangegroeid. De Vrijstaat hielp hen met vrijwilligers en geld. Van de belegerde garnizoenen in de Transvaal was geen nieuws. Men vreesde dat Potchefstroom zich zou moeten overgeven ruim 100 man met twee kanonnen. De Engelsche gewonden waren te Newcastle aangekomen. Het transportschip Tamar liep eergisteren te Durban binnen met het 97ste regiment uit Indie. De Indische regimenten worden geroemd als keurtroepen. De koloniale regeering heeft de verzending van wapenen en ammunitie naar den Vrijstaat verboden met het oog op de stemming aldaar. Blijkens officieel bericht uit Kaapstad heb ben een groot aantal opstandelingen der Basutos zich onderworpen. De hoofden van den opstand hebben den Gouverneur bij adres om vrede ge vraagd. De gouverneur heeft geantwoord dat wanneer zij de wapens nederleggen en zich aan het gouvernement onderwerpen zij niet slechts rechtmaar ook edelmoedigheid kunnen ver wachten Op het Trafalgar-plein te Londen had Maandag namiddag eene demonstratie plaats tegen de Coercion Bill en de houding van het gouvernement tegenover de Iersche afgevaardig den. Zij ging uit van een aantal radicale clubs te Londen. Er waren eenige duizenden toe schouwers op de been, Resoluties werden uit gebracht om de politiek der regeering betreffende Ierland te laken. Geen enkel persoon van be- teekenis deed er aan mee. Een proefneming om wedrenpaardeu op groote schaal uit Engeland in Amerika in te voeren is uitmuntend geslaagd. Onlangs kwam te New-York de stoomboot France uit Liverpool aan met veertig beroemde" paarden die allen op een indrukwekkendeu stamboom konden wijzen en de reis behouden volbrachten. Slechts twee helden van de renbaan stierven onderweg. Er waren tevens 12 bekroonde runderen, een koppel jachthonden en een aap aan boord, welke laatste de metgezel en speelgenoot van een der paarden was. Op het kerkhof te Islinhton bij Londen, is onlangs een doodgraver levend begraven. Hij was met eenige anderen bezig een graf te delven toen waarschijnlijk door de vochtigheid tenge volge van de vele ontdooide sneeuwde grond onder hem weggleed en hij vijf voet diep onder de aard bedolven werd. Ziju kameraden gingen onmiddellijk aan het werk om den armen man te bevrijden maar toen zij hem vonden was hij reeds dood. In een der voorsteden van Edinburgh werd een handelsreiziger in den vooravond door twee mannen aangevallen. Hij wist zich los te rukken en snelde het naburige huis van zijn vader binnen waarop hij met zijn vader en ziju zuster de schurken achterna zette. Maar op een eenzame plek keerden dezen zich plotseling om en losten vijf scholen op hun vervolgersdie alle drie zwaar gekwetst neerstorten. Een paar uren daaina werd iemand daar in den omtrek door twee mannen beroofd van wat hij bij zich had en nog later in den avond werd op dt n weg tusschen Edinburgh en Leith nog een ander persoon door roovers aangevallen. Te middernacht zagen vier politieagenten te Leith twee verdachte kerels rondsluipen. Zoodra zij op hen toetraden losten de beide mannen eenige schoten op hen waardoor drie hunner gewond werden. Daarop schoot de eene schelm zichzelven voor het hoofdde ander werd voor hij hetzelfde kon doen gevangen genomen. Zij bleken twee Amerikaansche Ieren te zijn en ook de aanrandingen te Edinburgh gepleegd te hebben. De quaestie over het houden cener wereld tentoonstelling te Berlijn heeft in den gemeente raad aldaar een punt van behandeling uitgemaakt. Er werd namelijk tene interpellatie ingediend, om van het dagelijksch bestuur te vernemen of het de pogingen tot het houden van zulk eene tentoonstelling zou willen ondersteunen. Vanwege het bestuur werd hierop geantwoord dat het daartoe geene aanleiding vond. Het is eene onderneming, die zeer veel geld kost, en omtrent wier nut men het in de kringen der belanghebbenden volstrekt niet eens is. Wat betreft plaatselijke tentoonstellingen uit het een of ander vak of bedrijf, daarvan wordt het nut algemeen erkend en voor deze wil het bestuiu gaarne bevorderlijk zijn maar van eene wereld tentoonstelling wil het niet spreken, zoolang die niet door dc daartoe bevoegde organen wordt verlangd. Onlangs heeft weder een dolle drinken- broersweddenschap een slagersknecht te Berlijn, het leven gekost. Hij had om 20 mark gewed, dat hij een flesch vol jenever in een teug zon leegdrinken, en won de weddenschap. Kort na het volbrengen van die heldendaad kreeg hij echter hevige pijn in het lijf en ging naar huis om, zooals hij zeide, uit te slapen. Maar hij bezweek onderweg. Men vond hem krimpende van pijn op den grond liggen, en voor de komst van den geneesheer, dien men terstond ging halen, was hij reeds gestorven. Een jongmensch te Berlijn stak onlangs in het vuur van het gesprek, fzijn sigaar met het brandende eind in den mond, en brandde zich daardoor de lippen. Hij telde echter de wond zeer licht en rookte voort. Maar den volgenden morgen gevoelde hij hevige pijn in het aangezichtzijn lippen zwollen op en hij werd weldra zoo erg, dnt hij zich genoodzaakt zag geneeskundige hulp in te roepen. De docto ren hebben een bloedvergiftiging geconstateerd. Hij verkeert in bedenkelijken toestand. De tunnel var. Wattingen, op de Gothatdlijn, is verleden week geopend. Men verwacht dat al de tunnels voor Juli geopend zu!l:n zijn. De geheele lijn kan echter eerst in October voor het verkeer geopend worden. Te Bern heeft men Dinsdagavond opnieuw een schok van aardbeving waargenemon. Hij was echter niet hevig. Onlangs vond men bij Soluthern een man aan den weg liggen din schijnbaar doodgevrozen was. Daar niemand in den omtrek hem kende, werd het lijk aan het gasthuis gegeven voor de snijkamer. Daar ontdekte men echter dat de man niet dood was eti wendde pogingen aan om hem in het leven terug"te roepen. Die pogingen werden met zoo goed gevolg bekroond, dat hij nu weer gezonder is dan ooit te voren. De Turksche ministers hebben den sultan een besluit voorgelegd tot gedwongen heffing eener belasting op onroerend goed, en een ander, dat den militairen dienst uitbreidt tot de bevolking van Constantinopel, die tot nu toe zekere privi legies genoot. In Epirus en Thessalic staan thans 100 000 man, behalve eene reserve van 40.000 man, die wordt uiigerust de helft voor Janina en de andere helft voor Trikala. Volgens de „Agence Russe" is door de mo gendheden aan de Porte niet gevraagd hoever zij met hare concession gaan wil. De mogend heden zijn overeengekomen naar de uitingen der Porte te luisteren, om te beoordeelen of die een geschikten grondslag kunnen opleveren voor verdere onderhandelingen. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat het plan is goedgekeurd tot aanleg van een spoorweg uit de steenkolenstreek van Krivoirog naar Kathe- rinaslaw, met een brug 07er de Dnieper. De synode beraadslaagt over een voorstel van den minister van binnenlandsche zaken om het aantal kerkelijke feestdagen te verminderen. Waalwijk, 9 Februari 1881. Op de repetitie der liedertafel „Oefening en Vermaak van Waalwijk en Besoijen", die verle den Zondag gehouden werd, zong de directeur, de heer Frans De Cortie, een solo, getiteld „de Watersnood7'. Dit stuk werd door hem op zoo gevoelvolle wijze voorgedragen, dat de toehoor ders verlangden het nogmaals te hooren. Alvorens aan dit vleiend verlangen te voldoen hield de heer de Cortie eene toespraak tot de leden en abonné's. Hij wees op de rampen door de overstrooming geslagen en op de hulp, die van alle kanten, ook in onze gemeente ge boden werd. Spreker wenschte echter een beroep te doen op den liefdadigheidszin der aanwezigen, ten behoeve van eene weduwe en hare zeven nog jeugdige kinderen, die ook ten gevolg# van den watersnood van hunnen verzorger beroofd waren, en voor wie in onze gemeente nog wei nig of niets gedaan wasnamelijk voor mej. Ve3ters en hare kinderen. Hij stelde zich daarom voor in de zaal een collecte te houden en vertrouwde, dat ieder iets zou willen bijdragen, om de toekomst dier we duwe en dier weezen minder duister te maken. Dat dit vertrouwen niet beschaamd werd blijkt uit achterstaande lijst. De algemeene instem ming, die hij mocht ondervinden en het stree- lend bewustzijn een liefdewerk verricht te heb ben zij den heer De Cortie eene belooning voor zijne edele daad. Wij hopen dat het initiatief, door hem op zoo belangelooze wijze genomen veler, moge opwekken om nog iets voor dat zwaar beproefde huisgezin af te zonderen. Gaarne blijven wij ons bfelasten met het in ontvangst nemen der giften, die in dit blad en in „het Huisgezin" zullen vermeld worden. De scheepvaart van uit de havens der Langstraat kan als heropend beschouwd worden. Maandag heeft de stoomboot St. Geertruidenberg den dienst op Rotterdam hervat, en Vrijdag vaart dc Waalwijksche boot weer naar Amster dam. Moer dan honderd binnenschepen, die in de verschillende havens overwinterden, hebben die thans verlaten. Sedert gisteren moet de Hollandsche post hier weder op den gewonen tijd aankomen. De nieuwe dijk achter Nieuwkuik is buiten gevaar en nadert met rassche schreden zijne voltooiing; de aannemer heeft reeds een groot aantal werklieden afgedankt. Als een bewijs van goede verstandhouding tusschen huurder en verhuurder deelt men ons mede, dat A. V. Br. alhier deze week eene woning heeft verlaten, waarin hij, zijne ouders en grootouders opvolgend 102 jaren gewoond hebben. De eigenaar is van plan dezelve te herbouwen, anders was V. Br. er in sreblcven. Voor den lioogen raad is Maandag het cassatieberoep van W. M. De Jongh behandeld. Na voorlezing vau liet verslag door den raads heer Jolles hield mr. Ven llossura een pleidooi ten betooge dat de qualificatie van doodslag met voorbedachten rede verkeerdelijk op bewezen verklaarde feiten door het Hof is toegepast. De preraedidatie moet vervallen daar het hof zelf aanneemt dat voorafberaamd geweld niet is ge weest oorzaakmaar aanleiding tot den dood. Pleiter herhaalde overigens dat zijn cliënt een nieuw onderzoek voor een ander hof vreesde wijl hij dan misschien genoopt zou worden tot het geven van niet gewenschte inlichtingen. De conclussie Yan het O. M. is bepaald op 14 Februari. Een Hollandsch ingezetenen van Kaapstad, die vijf jaren onder de Transvalere geleefd heeft, deed een beroep om geneeskundige hulp te er langen voor de Boeren. Er zijn in het Boeren- kampzegt hij noch heelmeesters noch am bulances. Nergens dus was de hulp van het Roode Kruis ooit dringender noodig. Ook uit het schrijven van dezen heer blijkt hoe krachtig onder de Hollanders in geheel Zuid-Afrika de sympathie is voor de Transvalers. „Elk schot", zegt hij aan gene zijde van de Vaal gelostvindt hier weerklank en een oude boer riep in eene vergadering waar de Trans- vaalsche zaak ter sprake kwam. „Indien de troepen komen om onze familie leden weg te maaien dan wordt het ook onze tijd om te beginnen."" Naar wij vernemenheeft het hoofdcomité van het Rode Kruis gisteren duizend pond ster ling ran den Nederlaiïdschen consul te Kaapstad overgemaakt voor de verpleging van gekwetsten in de Transvaal. Men zal zich herinneren dat Johan Fagg bij arrest van het gerechtshof te 's Hertogedbosch van 22 December is veroordeeld wegens het leggen van eenen zoogenaamden brandbrief bij den heer Pijls burgemeester van Maastricht en lid der Eerste Kamer. Nu is er onlangs bij den heer Pijls een tweede brandbrief bezorgd. Uit Amsterdam schrijft men aan de Pr. Gr. Ct,. over het watersnoodfeestUit dertig winkeltjes zal de fancyfair bestaan. Een daarvan is een Russisch theehuis. Daar zal de gemalin van den Russischen consul alhiergeboren ba ronnesse Van der Goes in nationale Russische kleederdracht de honneurs waarnemen. In elk winkeltje is eene in het een of ander historische toilet gedoste dame verkoopsterbijgestaan door een paar heeren. Zoo zullen b. v. in een siga ren-kiosk Arasterdarnscke Spaanschen fungeeren. Ik vermoed dat 't heel aardig zal worden en veel geld zal opbrengen. De toegangsprijs is bepaald op f5. Op den dag van liet feest ver schijnt een blad met bijdragen van letterkundigen uit Amsterdam. Alle artikelen voor den fair worden ten geschenke gegeven het grootsie ge deelte van den arbeid wordt gratis verricht. Van Laar in de Kalverstraat geeft al de oesters cadeau die dien avond worden verorberd; maar de verorbenaars betalen ze natuuilijk dus weer item zooveel voor den watersnood. Als de wel varende Amsterdammers maar in den zak willen tasten, dan kan dat feestje duizenden opbrengen. Eu of er veel zal worden verkocht, zal afhangen van de charme der verkoopsters. Tien tegen een dat 't nog op huwelijken uitdraait. Door de politie te Amsterdam zijn op verzoek van de Badensche regeering aangehouden twee Duitsche jongeds (dc een 16 en de ander 161'j, jaar oud), die zich in Duitschland aan diefstal onder verzwarende omstandigheden had den schuldig gemaakt. Bij hun aanhouding bleek dat ieder hunner een geladen zesloopsrevolver bij zich droeg waaromtrent de één opgaf dat hij die gekocht had om zich er mede te verdedigen wanneer hij in het nauw gebracht mocht worden en de ander dat hij voornemens was geweest, wanneer zijn geld op was en hij geen uitkomst meer wistzich er mede van het leven te berooven. Dezer dagen werden op den Dam te Am sterdam twee voortvluchtige Duitschcrs gearres teerd die zich met een aanzienlijke som gelds verwijderd hadden. Ouder geleide van Amster- damsche politiedie op aanwijzing van een inspecteur uit Bremen de arrestatie verrichtte zijn ze naar Duitschland vertrokken. Thans moet er nog een zich hier of daar schuil hc uden. Donderdagmiddag is liet gezin van Ds. Hagete Oosierland op Wieringen aan een groot gevaar ontkomen. Een geweerschot werd gelosten de kogel drong door de ruiten in de woonkamer binnen. De pleegdochter van den predikantdie met een ander meisje in de ka mer aanwezig was werd gelukkig niet getroffen. Ds. Hage en zijne vrouw waren zeiven niet in de kamer. Men weet nog niet of hier aan een ongeluk of aan boos opzet moet worden gedacht. De ontsteltenis is natnurlijk groot. Omtrent de oorzaak van het plotseling overlijden der dochter en de dienstmeid van een landbouwer onder Nieuwedorp (gein. 'sHeer- Arendskerk wordt gezegd dat de beide meisjes dien dag of dien avond pepermunt hebben ge geten die met arsenicum zou vermengd zijn. Er zou een doos met pepermunt op de bedsleêplank gevonden zijn. Van deze soort snoepgoed wordt op het platte land van Z. Beveland zeer veel gebruik gemaakt. In een viertal villa's op den Badhuisweg te Scheveningen zijn inbraken gepleegd. De daders hebben zich door verbreking van ruiten toegang lot de woning verschaft. Bij het inslaan der glazen schijnen de inbrekers zich verwond te hebber., aangezien in een der huizen bloed vlekken zijr. gevonden. In sommige vertrekken vertoonden de kasten sporen ran braak. Zonderling klinkt het echter, dat uit de villa's geen voorwerpen vermist worden, dan alleen een kraan van het watcrleidingstoe- stel, in de woning van den heer W., directeur der tramway-maatschappij. Het „Vliegend blad" van Arasterdam be vat een uitvoerig verhaal omtrent een vergissing door beambten van het Binnen-gasthuis aldaar begaan. Zaterdagavond werd in het huis, no 14, in de Eerste Tichelstraat uit het gasthuis het lijk be zorgd van een bovenbewoner van genoemd perceel. De bewoonster van het benedengedeelte van het huis had de vriendelijke toezegging gedaan, het lijk gedurende den nacht in het door haar bewoonde gedeelte te houden, daar Zondagmor gen de begrafenis zoude plaats hebben. Toen het reeds gekiste lijk in huis was, kwamen de naaste betrekkingen en vrienden om den doode, alvorens hij aan den schoot der aarde zou worden toevertrouwd, nog eens te zien. Maar toen bleek tot aller schrik, dat men een verkeerd lijk in huis gebracht had, dat veel langer en zwaarder was dan dat van den over ledene en er geheel anders uitzag. Nadat de eerste verwarring voorbij was de geheele Tichelstraat droeg spoedig kennis van het gebeurde werd het lijk, onder ernstig protest van de tegenwoordigennaar het gast huis teruggebracht. Daar veroorzaakte het geval ook niet weinig opschudding. Een onderzoek werd ingesteld en de politie van de zaak verwittigd. Het duurde niet lang of het bleek dat de vergissing zich als volgt had toegedragen Er waren Zaterdagmorgen uit het gasthuis 4 lijken begraven. Onder die lijken moest zich ook bevonden hebben dat van den man, wiens stoffelijk overblijfsel Zrterdagavond in de Tichel straat is gebracht en waarvoor eene welwillende stadgenoole de kosten voor een nette begrafenis beschikbaar had gesteld. In plaats dat dit lijk in eer. besten lijkwagen, gevolgd door vier volgkoetsen, naar het graf werd gebracht, is door een vergissing het lijk van den man, die in de Tichelstraat te huis behoorde, op die wijze naar den doodeuakkcr vervoerd. Naar men beweert ziju de vier lijkendie Zaterdagochtend uit het gasthuis werden begra ven, weder opgedolven, opdat de familie uit de Tichelstraat het lijk, dat bij haar werd verwacht kunne herkennen. Wij zullen niet behoeven te zeggen, dat dit geval heel wat beweging veroorzaakt heeft. Za terdagnacht, ten 12 ure, was de Tichelstraat er dan ook nog vol van, en er kwam niet weinig kijken, om de op Zondagochtend bepaalde be grafenisplechtigheid bij de stalhouders, bidders, dragers, enz. af te bestellen. Dat zulk eene vergissing heeft kunnen plaats vinden, verdient zeer te worden gelaakt. Uit het ingestelde onderzoek is volgens de „Alhm. Ct." met voldoende zekerheid gebleken, dat de te Alkmaar verdwenen ontvanger der registratie zich van Amsterdam over Ylissingen naar Engeland heeft begeven. Nabij de spoorwegbrug te Maastricht is Zon dag een groot ijzeren schip, komende van Luik en geladen met kalk, tengevolge eener aanvaring tegen de Maasbrug gezonken. De opvarenden zijn gered. Uit de Maas nabij Maastricht is opgevischt het lijk van een persoon uit die stad, die sedert de overstrooming werd vermist. De verongelukte, een marskramer, had zijn mars nog aanhangen. Ofschoon hei met de inbraakwoede tegen woordig voor eenigen tijd gedaan schijnt, kan het geen kwaad bijtijds te zorgen voor veiligheid in een volgende periode. In dat geval komen de onfeilbare onraad-verklikkers van den heer Leièbre, te 's Gravenhage in aanmerking; om hunne doelmatigheid cn eeuvoudigheid worden zij zeer geroemd. De werking is hoogst ver rassend treedt b. v. een onbevoegde een salon binnen waar kostbaarheden bewaard worden, dan wordt de eerste voetdruk op het tapijt reeds

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2