Nummer 13. Zondag 13 Februari 1881. 4e. Jaargang feuilleton. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. Frankrijk. BUITENLAND. Bek Engeland. Spanje. De Verstootene. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Loting voor de Nationale Militie. igie. rssccsKiEn-s De Echo van Dit üluii vei-bci)ijiu vv uuu.-.aug Cli zfaténlag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden nz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk gezien de aanschrijving van den hoog edel ge- strengen heer commissaris des konings in Noord- Brabant van 7 Januari 1881, A. no 10 3e afdee- ling, Bijblad no. 1. brengen ter openbare kennis: Dat de loting der in het vorig jaar voor de nationale militie ingeschreven dezer gemeente zal plaats hebben op Donderdag den 17de Februari alhier v00rraiddags ten elf ure, ten raad huize o t bitters: dat op Maandag den 14 dezer van y tot U uur v middags fen raadhuize alhier aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst °t op grona van te zijn eenige wettige zoon itat het bewijsstuk wegens eigen- of broeder- dienst ten minste 10 dagen voor de eerste zittino- Dij den Burgemeester moet zijn ingeleverd. Waalwijk 5 Februari 1881. De burgemeester voorn. VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Ie Molenbeek St. Janbij Brusselis het schouwburggebouw Prado door een hevigen brand in de asch gelegd. De eigenaar en zijn huisgenooten konden zich slechts met moeite redden. De oorzaak van den brand die kort na afloop van de voorstelling uitbrak, is onbe kend. Advertenticn 1-7 regels/0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel 'brengen in het corps diplomatique en in het hooge ambtenaars-personeel bij het administra tieve bcstnnr. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk-Hongarije wordt lner verwachtop haar reis naar Ierland waar II M. aan het jachtvermaak gaat deelne men. De vorstin zal slechts enkele uren hier vertoeven men hoopt, dat het althans iets langer zal wezen dan de vorige maal toen H M die een eenigzins excentriek karakter heeftsiêchts even zich hier ophield en nauwelijks den tijd nam om haar aanstaande schoondochter, met wie H. M. nog niet kennis had gemaaktte spreken. In de kleine republiek Andorra woedt een strijd tusseheu Fransch en Spaanschgezinden Laatstgenoemden hebben het dorp Encamp in genomen en den Minister Miguel Vidaldie in het gevecht gekwetst werdgevangen gemaakt. Een dier parasieten van de Beurs, zooals men er tegenwoordig vele vindt, is flink betrapt op oen daad van chantage. Gewezen handels bediende van den heer Beau rebood hij dezen een voor zijn crediet schadelijk artikel aan, dat in een schendblaadje zou verschijnentegen 10,000 Ir. De heer Beaure nam schijnbaar het aanbod aan liet zich op een latere conferentie vergezellen door een //handelsvriend", die een inspecteur van politie was en knipte op die wijze den onbeschaamden vogel. Een dame te Parijseon weduwemet haar zoon alleen wonende Faubourg St. Honore, kreeg dezer dagen een brief, waarin twee kaarten Met 359 legen 56 stemmen heeft het Engel- sch lagerhuis in tweede lezing de Iersche dwan<*- wet goedgekeurd. Pe JieIfasfc News Letter profeteert van de definitieve aanneming dezer dwangwet niets dan goeds. De bevolking van Ierland zegt het blad zal plotseling afnemen want al wat Fenian Ribbonman en Whiteboy heet of een anderen revolutionairen naam draagt zal zich bijtijds uit de voeten maken wel wetende dat zij anders worden ingepikt. Al .leze lieden toch zijn bij de politie zeer wsl bekend en 'r zijn ei honderden, liet zal een dcbitcle wezen van belang. voor een comedie-voorstellinghaar door een «vriendin" toegezonden, die haar dringend ver zocht te gaan omdat zij plaatsen achter haar in de zeilde loge had. De dame maakte van de beleefde uitnoodiging gebruik. Haar vriendin verscheen niet in den schouwburgmaar terwijl zij er was werd haar appartement leeg gestolen. In de Kamer van afgevaardigden is een ko ninklijk besluit voorgelezen, waarbij de Kamer ontbonden wordt. De regeering heeft besloten veranderingen te XXV. Luchtkastcclen. Tegen den avond ontving George een brief van zijne moeder. Zij verzocht hem den Zater dagmiddag om twaalf uur naar Poynings te komen (heden was het Donderdag) en verz°ocht hem in het bosch, links van het huis haar te wachten. De brief was kort, maar hartelijk en George vernam er door, dat zij dejuweelen had ontvangen. Clara Carruthers keerde eenige uren na hare tweede ontmoeting met den jongeling, die haar als Paul Ward bekend was en met wier. hare fantasie zich zoo bezig hield, naar Poijnings terug. Zij werd door mrs. Carruthers hartelijk ontvangen, vraagde naar haren oom, vernam dat er heden geen brief van hem gekomen was, (waaruit zijne tante opmaakte det hij, zooals bepaald was, den volgenden Zondag zon terug komen) en ging toen naar den stal, om naar Lancelot te zien, dien een der staljongens van ae kastanjeboomen derwaarts gebracht had. Zij streelde zijue zachte manen met groote teeder- üeid en sprak hem op nog zachter toon toe dan gewoonlijk. «Hij heeft niet vergeten naar u te vragen", fluisterde zij het verstandige dier toe, terwijl zij Dcm hefkoozend over den fleren kop streek m.aar wist of wij beiden hem ooit zul len wederzien." Op den avond van dien dag zaten Clara en mrs Garruthers in de groote woonkamer bijeen, doch het scheen tot geen gesprek tusschen haar e kunnen komen, ofschoon zij elkander liefheb- nlc v" u5 kand*r zooveel vertrouwen schenken wpïkp^ Yr* V<T?c:,u' in iaren en de zware zorgen, Mrs- Carruthers voor Clara verbergen nest mogelijk is. Eindelijk ging mrs Carruthers aan de schrijftafel en het jonge meisje aan de piano zitten. Zoo gene niet zoo geheel door hare bekommeiing over haren zoon bezig gehou den werd, dan zou zij wellicht bemerkt hebben dat deze geheel werktuigelijk speelde. Zij sloeg hare muziek niet ora, hare vingers ontlokten aan de toetsten slechts gemakkelijke, reeds voor lang geleerde melodica en nu en dan had er eene lange pauze plaats. Zij had aan mrs. Car ruthers de gebeurtenissen der twee laatste dagen niet medegedeeld niet met het doel, om die voor altijd voor haar verborgen te houden, maar omdat een onbestemd gevoel haar zeide, ze eerst zelve nog ernstig en in stilte te overdenken. Mrs. Carruthers schreef, terwijl Clara speelde, en als het jonge meisje nu en dan naar haar omzag, meende zij de uitdrukking van diepe smart op haar geiaat te lezen. Zij sehreef snel en lang, en vulde het eene blad na het andere met haar vast en sierlijk schrift. Eens nam zij haar notitieboek in handenom daarin iets na te zien. Bij die gelegenheid viel er een klein stuk papier uit en bleef op het tapijt liggen zonder dat zij of Clara het bemerkten. Eerst toen mrs. Carruthers eenige oogenblikken later de kamer verlaten had en Clara den schoorsteen naderde, zag zij het briefje op den grond liggen. Zij nam het op en vond er slechts twee woor den op twee woorden echter, op welker ge zicht haar het hart sneller begon te kloppen. Het was de naam //Paul Ward." //Mrs Carruthers heeft dit papier laten vallen, den naam heeft hij er zelf op geschreven ik herken de hand, die ik in zijn zakboekje gezien heb, toen hij mij de schets liet zien", sprak zij in zich zelve. «Wie hij toch zijn mag? En van waar zou zij hem kennen .Ik wenschte dat zij terugkwaine, om het haar te kunnen vragen." Maar toen viel liet jonge meisje in, dat haar nieuwe bekende iets geheimzinnigs had zij herinnerde zich den toon, waarop hij zeide: «dat is mijn geheim", en dit deed haar gelooven, dat er iets achter verborgen lag, hetwelk eerst met den tijd zou kunnen opgehelderd worden. Zij herinnerde zich verder, dat hij niet de minste bekendheid met mrs Carruthers had verraden en er in zijn gelaat niet de minste verandering te Thans reeds, sedert de arrestatie van Davift en de summiere verwijdering der Iersche rumoer- makers uit het Parlementhoort men allerwege van een merkbaar afnemen der agitatie. Ver scheidene pachters van vrees bevrijd, hebben de verschuldigde pacht-penningen aan hunne landheeren betaald. Men weetdat in vele ge vallen de niet-betaling volstrekt niet uit onmacht of onwil voortsprootmaar een gevolg was van bedreigingen van de agenten der Land-league. Volgens Daily Telegraph liep het gerucht «Int tegen Parnell een bevel tot inhcchtenisnemino- was uitgevaardigd. De persoon in quaestie kcert.e juist uit Parijs terug, waar hij geweest was in het belang van de financiëele aanfelegen- heden der Land-league. i f7, ?,ene officie.ele dépêche van 9 Febr. meldt (lat. Collev met vijf compagnieën jagers en een detachement paardenvolk daags te voren naar Newcastle oprukteten einde de gemeenschap tusschen die plaats en zijn kamp te herstellen. bespeuren geweest was, toen zij van Poynin°-s en haar oom gesproken had. Eindelijk kVam het haar in de gedachte, dat de zorgen, welke mrs Carruthers drukten, misschien wel op de eene of andere wijze met hare zonderlinge ontmoeting in verband zouden kunnen staan. «Zoo zij elkander kennen, dat is het zijn en haar geheim", zeide het jonge meisje tot zich zelve, «en ik geloof beiden den grootsten dienst te bewijzen, zoo ik niets tracht uit te vorschen voor men er mij vrijwillig mede bekend maakt.' tn zoo zij hem kent, dan heb ik eenigszins het vooruitzicht hem weder te zien en mettertijd moet zich alle3 ophelderen." Dit gezegd hebbende liet Clara het stukje papier weder op den grond vallen en toen mrs. Carruthers met eenige brieven in de hand terug keerde, zat het jonge meisje weder aan de piano. Ecue schrede tot ommekeer. Het was de vierde morgen na George's aan komst te Amherst, de dag waarop hij tot zijne moeder naar Poynings komen moest en hemde middelen tot zijne bevrijding van schulden en ongelegen heden zouden ter hand gesteld worden. Hij ontwaakte met een gelukkig voorgevoel, en toen hij kort daarna door het venster naar buiten zag, bemerkte hij hoe de natuur met zijne stem ming geheel in overeenstemming was. Zonneschijn en helder weder hadden immer op George Dallas een belangrijken invloed uit geoefend. Het werd hem steeds lichter om het hart, toen hij na het ontbijt gebruikt te hebben naar buiten trad en den weg naar Poynings insloeg. Natuurlijk waien zijne eerste gedachten aan zijne moeder, aan wier liefde en opoffering hij de verlossing van datgene, wat hem reeds zoo lang gedrukt had, te danken zou hebben Ook te midden zijner grootste afdwalingen was die Iietde onveranderd gebleven en nu, bij de gedachte aan hare goedheid, verkreeg dat gevoel van teedere vereering, dat hij als kind onder vonden had, wanneer hij aan hare knieën zijn gebed deed, krachtig de overhand. Hij herinnerde zich hofe hij in die dagen, kort na den dood De Boeren vielen de Engelsche troepen krachtig aan doch werden met groot verlies afgeslagen. Get gevecht duurde zes uren. Een telegram aan de Daily News zegt dat hoewel de aanval der Boeren afgeslagen werd de toestand van Colley bedenkelijk is daar de Boeren van alle kanten eene bestrijkende stellinsr innemen. Dit offiiciele bericht moet echter in zooverre gewijzigd worden dat niet Colley de Boeren aantastte maar de Beeren hem en krachtig ook. t Is waardat ze werden teruggeslagen, i.a een gevecht van zes uur en met groote verliezen maar ook de Engelschen verloren veel 150 man een vierde dus ongeveer van hun legermachtdie uit 5 compagniën jagers en een detac.iement ruiterij bestond. Daily News ves tigt er de aandacht op datschoon de aanval der Boeren werd afgeslagen Colley's positie toch hachelijk is, omdat de Boeren aan alle zijden stellingen innemen die de zijne belieer- schcn. Men vergete ook niet, dat de Boeren veel meer kans hebben ora nog spoediger versterking te krijger, dan Colley. Hun doel met deze expeditie schijnt niet alleen te wezen met Collev nog voor hij versterking ontvangtvoor o-oeil at te rekenen en hem zoo mogelijk zijne kanon nen te ontnemen maar vooral ook om New castle te verrassen waar groote voorraden op gestapeld liggen. r Ook de Londensche berichtgever der Kölr.ische noemt het succes der Engelschen zeer proble matisch. Onder de Engelsche gedooden er. gekwetsten waren weer vele officieren. De Boeren zouden een Engelschen ambulance-trein genomen hebben De Boeren vielen de Engelschen aan, terwijl ze een plateau of hoogvlakte bezet hielden. De Boeren hebben volgens de jongste be richten vergeefsche aanvallen gedaanop de torten van Leijdenburg en Rustenburg, In En gelsche kringen was men niet zonder zrrg om- zij ns vaders, op een schoonen lentemorgen met haar in den tuin gewandeld had. Toen waren zij elkander het dierbaarste op de wereld van mr. Carruthers en zijn nicht was er nog geen sprake. Van zijne nicht! De gedachten van den jongeling kregen hierbij eene geheel andere richting. Welk een bekoorlijk schepsel was miss Car ruthers zoo zacht, zoo jeugdig, zoo vrijmoe dig en onschuldig, zoo geheel anders dan maar wie zou kunnen zeggen of Harriet onder dezelfde omstandigheden niet evenzoo geweest zoude zijn In elk geval was miss Carruthers zeer beminnenswaardig Maar hoe Naderde hij nu niet hare woning en was het niet mogelijk, (lat zij elkander andermaal ontmoetten en dat daardoor het doel van zijn daarzijn verijdeld werd? Neen, voorzeker niet Mocht George's moeder al niet tot kuipen geschapen zijn, voor zeker was zij voorzichtig genoeg, om alles uit den weg te ruimen, wat haar zoon in gevaar zou kunnen brengen en eene ontmoeting met hem te verhinderen. Terwijl deze gedachten hem bezig hielden bereikte George den heuvel, van welks top Poy nings gezien kon worden en verschrikt bleef hij staan, want hij bemerkte, wat hij het minst verwachtte, een open rijtuig, dat het hek van het park van Poynings binnenreed en in den wagen niemand anders dan mr. Capel Car uthers. Ja, hij was het wel in zijn geheel resp ectabel voorkomen met zijn glim menden, breedge randen hoed, zijn grijzen bakkebaard, zijne nau wslui- tende handschoenen en zijn gouden lorgn t door hetwelk hij een genadigen blik op de hem, om ringende natuur sloeg. Ook zelfs, zoo hij minder kortzichtig geweest was, zou mr. Carruthers schier m staat geweest zijn, iemand op den top des heuvels te bemerken, daar George, zoodra hij zijn stiefvader gezier. had, zich achter de haag verborg en eerst weder te voorschijn kwam toen het rijtuig door de lanen van Povnin<r9 reed. Woidt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1