Duitschland. Italië. Turkije. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. JÜITVOERINGEN. tremt do houding van den Oranje-Vrijstaat. In eene latere editie geeft de Standard nog de volgende dépêchesvolgens welker inhoud de overwinning van generaal Colley met een volslagen nederlaag geëindigd zou zijn //Durban 9 Februari. Generaal Colley heeft opnieuw een nederlaag geleden. Zijne positie is kritiek. /,Fort Amiel 9 Februari. Gisteren namid dag ten 4 ure is het vuren in de richting van generaal Colley's kolonnedie persoonlijk het bevel voertweder begonnen. Zijne strijdmacht bestaat uit 3 kanonnen en het 60ste regiment infanterie. De kolonne schijnt van alle zijden aangevallen te worden en niet in staat voomit of terug te gaan. Inboorlingen meldendat sterke afdeelingen Boeren van den Langenekspas komen, om hunne makkers te versterken die generaal Colley aan vallen. De telegrammen in de heden avond ontvangen Times zijn alle uit Durbanhet laatste van Woensdag ochtend 11 uur 45 min. Eene be vestiging van de berichten aan de Standard is daaruit niet direct te lezeneerder zelfs het tegendeelindien het gev :cht Dinsdag des avonds ten 6 ure voorgoed een einde genomen heeft. Intusschen blijkt ook hieruit genoegdat de overwinning van generaal Colley van zeer twij- fehchligen aard geweest is. In antwoord aan Campbell heeft Gladstone heden in het lagerhuis gezegd dat lord Kim- berley den Sen dezer maand (Dinsdag) aan ge neraal Colley den last gezonden heeft om den president van den Oranje-Vrijstaat te verklaren, dat de regeering den Boeren alle billijke waar borgen verleenen wil voor hunne behandeling na hunne ouderwerpingvoor 't geval zij van verderen gewapenden tegenstand afzien en dat een voorstel ten aanzien van de Transvaal, met 't oog op eene afdoende vriendschappelijke op lossing van alle moeielijkhedeu zal worden gedaan. In het lagerhuis verklaarde Dilke, dat de Fransche oorlogsschepen, die bevel hadden ge kregen naar Tunis te stevenen, zee hebben ge kozen en de Britsche schepen insgelijks. De voorzitter kondigde aan, dat hij een nieuwe wijze van behandeling voor dringende zaken ter tafel had gebracht. Hij hoopt dat zij bevorder lijk zijn zal aan de spoedige behandeling dier zaken, zonder de vrijheid van spreken onbehoor lijk te beperken. In een kolenmijn bij Chell, in het graaf schap Staffordshire, zijn een aantal werklieden door een ontploffing om het leven gekomen. Zij waren er 's nachts aan het werk, toen door on voorzichtigheid van een hunner, de steenkolen achter in de mijn vuur vatten. Men deed met behulp van den opzichter, die onmiddellijk er bij geroepen was en met zijn beide zonen, van boven af zijn orders gaf, al het mogelijke om den biand te blusschen. Toen die pogingen vruchteloos bleken, ging een der zoons in de kooi om in de mijn af te dalen. Maar juist op dat oogenblik had in de mijn met donderend geraas een ontploffing plaats dikke rook en vlammen sloegen naar boven en de kooi werd een eind in de lucht geslingerd waardoor de jonge man, die er in waszich ernstig bezeerde. Beneden in de mijn woedde de brand aan houdend voort, zonder dat men er iets aan kon doen. Hoeveel mannen er zich in bevonden weet men nog niet zeker. Het waren er tusschen de twaalf en veertig. Zij zijn waarschijnlijk allen omgekomen. Uit onderscheiden deelen van het land wordt weder hevige sneeuwval gemeld. Aan de oostelijke kusten ging de sneeuw van een storm vergezeld, waardoor de schepen langs de kust groot gevaar liepen. De stoomboot Bohemia uit Liverpool zonk ir. Dunloughbaai en met het schip 34 personen. Het schip Bremen strandde bij Levenwick, zuidelijk van Lerwik, en 13 man van de equipage verdronken. De mailboot Batavia, van de Cunardlijn die den 19 Januari van New-York naar Liver pool in zee ging, heeft sedert niets van zich doeu hooren. Men vermoedt dat de boot aan een ander schip hulp heeft verleend en daardoor opgehouden zal zijn. Andere mailbooten die later dan de Batavia vertrokken, zijn reeds op haar bestemmingsplaatsen aangekomen. Met de internationale jachttentoonstelling te Kleet gaat het goed vooruit. Dagelijks melden zich meer inzenders aan, en zij wekt overal on der de jachtliefhebbers groote belangstelling op. Maar jagers en jachtliefhebbers zijn niet de eenige belanghebbenden. Ook voor de nijverheid is zij van gewicht. Fabrikanten van wapenen, jachtgereedschappen, jachtcostumes, jachtschoeisel reisartikelen, jachtrijtuigen enz. kunnen hier hunne artikelen tentoonstellen, terwijl ook der kunst voor beelden en decoratien ter versiering van jachthuizen een ruim veld geopend is. De verzamelingen van horens beloven den jagers een zeldzaam genot; die afdeeling zal echter grooten- deels uit particuliere inzendingen moeten bestaan. Aan het hoofd van elke afdeeling staat een kunstenaar van naam, men mag dus alle hoop hebben dat de onderneming zal slagen. Er heeft zich te Kleef een voorloopig plaatselijk comité gevormd, bestaande uit het bestuur van den „Verschönerungs-Verein", welke vereeniging het eerst op de gedachte is gekomen om deze ten toonstelling te houden. In April a. s. zal een groote internationale Wedstrijd voor staande jachthonden gehouden worden door de „Vereeniging tot veredeling van de hondenrassen in Duitschland", op de jacht terreinen van den graaf van Fiirstenberg Stam- heim, op het kasteel Stamheira, bij Keulen. Ter deelname aan dezen wedstrijd, die in vier afdeelingen gesplitst zal zijn en op een na der te bepalen dag gehouden wqrdt, moet men zich aanmelden bij den secretaris der vereeniging den heer Erail Mayer, Schillerstrasse 32, te Hannover. De vereischte opgaven en de over making der inleggelden moeten voor 28 Febr. geschied zijn. In de commissie van beoordeeling heeft ook een onzer landgenooten zittingde heer Albert Suermondt te Rotterdam. Met het plan tot de internrtionale tentoon stelling in Rome vordert men meer en meer. Ik alle groote steden van Italië hebben zich nu commissies gevormd, en de rekening der kosten is opgemaakt. Men schat de kosten op 50 millioen fr.. en denkt 10 daarvan door natiinale inschrijvingen, 14 door entréegelden, 8 door een loterij en 1 door lokaalverhuur te dekken. Van de overige zullen 5 opgebracht worden door verkoop van afbraak, 8 door den staat en 4 door de stad en de provincie Rome. Uit Conslantinopel wordt gemeld, dat Der- wiscb-pacha benoemd is tot militair bevelhebber in Albanië. Het wordt als een vredelievend teeken beschouwd dat do Duitsche gezant, graaf llatz- feld, zijne terugkomst heeft uitgesteld tot den 14 Maart. Naar verzekerd wordt, zullen de verschil lende ambassadeurs de aanneming vau het Turksch voorstel, in de circulaire van 14 Januari vervat, ter kennis van de Portc brengen in een vorm, waardoor de mogendheden niet voor de toe komst gebonden worden. In de kamer verklaarde de minister-president Koumoundouros, dat het effectief van het Griek- sche leger thans 54 000 man bedraagt en spoedig met de reserve tot 74.000 man zal geklommen zijn. Volgens den berichtgever van The Times zou een decreet zijn openbaar gemaakt, waarbij de nationale garde wordt opgeroepen. De „Agence Russe" vestigt er de aandacht opdat de regeeringspolitiek van binnenland- sclie hervorming de binnenlandsche rust en de bevordering der plaatselijke belangen onder medewerking van de belanghebbenden, ten doel heeft. Naast eiken prefect zal een raad worden, geplaatst., die over locale aangelegenheden beslist. De stedelijke en landspolitie en de gendarmerie zullen onder de bevelen van den prefect worden geplaatst. In plaats van de gelden de reglemen ten op de drukpers, zullen nieuwe worden uit gevaardigd, waardoor ook persdelicten tot de bevoegdheid der gewone rechtbanken gebracht zullen worden. De senaat en het huis van vertegenwoordigers der Noord-Amerikaansche Unie kwamen laatstl. Woensdag bijeen om de stemmen te tellen, bij de verkiezing van den president en vice-pres. der Unie uitgebracht. Garfield en Arthur werden verklaard wettig gekozen te zijn tot president en vice-president respectivelijk. Tegen den ontworpen spoorweg tot vervoer van schepen over de landengte van Tehuantepec openbaart zich daar ter plaatse een heftig verzet. Een der ondernemers van de [lijn is vermoord en men vreest dat de ingenieurs, die door den concessionaris, kapitein Eads, afgezonden worden, het werk niet zullen kunnen beginnen. In de overstroomde streken van Californie is het water overal vallende en ei heerscht goed weder. Er werden in het Sacramento valley 3500 vierkante mijlen overstroomd. De geleden schade kan men nog niet bepalen, maar zij zal zeker ontzagelijk groot zijn. WAALWIJK. Or.der leiding van den heer A. J. Brohm zullen' Zondag den 13 Februari 1881 des middags ten 12 ure, op de zaal van MUSIS SACRUM, door de Nieuwe Harmonie de vol gende stukken worden uitgevoerd: 1. Les Fontainois. Marche. Flamanche. 2. Maria-Walzer. Kiesler. 3. Scène et air de l'opéra le Trouvère. Verdi. 4. Jagerslust. Galop. Kiesler. NB. Deze repetitie, die om bijzondere rede nen niet in het gewone locaal der Harmonie kan gehouden worden, is, behalve voor de leden van Musis, ook toegankelijk voor de abonné's, zoowel van de Nieuwe Harmonie als van de Liedertafel. Maandag 14 Februari a. s., Js avonds 7 ure, door de Rederijkerskamer „Uitspanning; door Oefening" bij mej. de wed. C. Verwiel. BAARDWIJK. Maandag 14 Februari a. s., 's avonds 7 ure, door de Liedertafel „Aurora" bij den heer J. Van Bijnen. Waahvijk, 12 Februari 1881. Met genoegen kunnen wij onzen lezers raede- deelen, dat op het buitengewoon concert, op Donderdag 24 dezer door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen te geven, zullen optreden de heeren Willem C. Dekkers en H. J. J. van Bree uu 's Bosch. Door den heer Van den Elzen, directeur van de Nbr. Stoomtrammaatschappij, is aan den minister vau waterstaat enz. vergunning gevraagd voor den aanleg en de exploitatie eener telefoon lijn vanaf Baardwijk, langs Waalwijknaar Tilburg, en door deze stad naar Goirle, voor welke laatste richting Tilburg-Goirle tevens concessie voor een stoomtram door genoemden heer werd aangevraagd. Door den heer J. W. F. Leveltte Rot terdam is in verband met zijn vrooegere aan vrage om concessie voor een Stoomtramweg van Besoijen en Raamsdonksveerthans vergunning gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van af Sleeuwijk volgende den straatweg langs Almkerk en Dussen tot Capalle ten einde daardoor eene rechtstreeksche verbinding te erlangenniet alleen 'usschen Gorinchem en de Langstraat maar ook tusschen genoemde plaatsen en diewelke aan den Zui- der-traraweg gelegen zijn. De diligence van Van Gend Loos en de postkar, die 's avonds ongeveer acht uur hier uit Tilburg moeten aankomen, hadden Donderdag avond aanmerkelijke vertraging ondervonden. Aan den Heikant te Tilburg waren drie boomen omgewaaid, die dwars over den weg lageu deze moesten eersi doorgezaagd en verwijderd worden, voordat de wagen en postkar passeeren konden. Een der te Nieuwkuik gestationneerde militairen was voor een paar dagen bezig zijn geweer te poetsen, dat door een ander buiten zijn weten gebruikt en, naar het bleek, geladen was. Eensklaps ging het schot af en trof een ander militair, die zich in hetzelfde vertrek bevond. De kogel ging hem dwars door het been en veroorzaakte eene hevige bloedstorting. Nadat een eerste verband door den geneesheer Tielen, te Drunen, was aangelegd, is de gewonde naar het hospitaal te 's Bosch vervoerd. Naar het schijnt wordt tegenwoordig door den handel, voornnindijk met Amerika en andere verwijderde landen, een middel 'oegepast, waar door groote besparing van telegraafkosten wordt verkregen. Dit geschiedt door toepassing van den tclegraaf- code, een zeer kunstig en met groote scherp zinnigheid samengesteld boek, dat door eiken handelaar op zijn vak van toepassing kan worden gemaakt en dan voor alle koop- en verkooporders voor eiken prijs een woord aangeeft, Aldus behoeft slechts een woord te worden getelegrapheerd, dj handelsvriend in de verte slaat zijn telegraafcode op en leest den zin waarin opgegeven wordt tegen welken prijs, hoeveelheid, soort, enz., een of ander handelsartikel moet gekocht of verkocht worden. Voor groote handclsagenturen en bij uitgebreide afstanden kan de telegraafcode een nuttig boek zijn. Zulk een code voor internationaal gebruik is bij den uitgever Kouwenaar verkrijgbaar. De nieuwe briefkaarten, die hier te lande in aanmaak zijn, zullen iets langer zijn dan de tegenwoordige. De adreszijde van de binnen landsche zal rose, die van de huitenlandschc groen getint zijn. De binnenzijde van beide soorten is wit. Daar er nog een goede voorraad van de tegenwoordige briefkaarten voorhanden is, zullen de nieuwe eerst in April in omloop worden gebracht. Door de bemoeiingen der export-maatsch. voor Zeeland, welke, zegt de Middelb. Courant, daarbij de meeste ondersteuning heeft mogen ondervinden van de directie der staatsspoorwegen, van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" en van de directie der London-Chatham en Dover- spoorwegmaatschappij, ia Maandagavond voor het eerst eene hoeveelheid versche »ic.lk van Middel burg naar da markt te Londen verzonden. Deze verzending zal voortaan dagelijks herhaald worden. De melk wordt, na volkomen afgekoeld te zijn. aan het station te Middelburg geleverd en na keuring, in metalen kruiken (churns) van ongev, 80 a 90 liter inhoud, naar Vlissingcn vervoerd met den sneltrein van 8.35 ure, met welken overigens geen bestelgoederen overgebracht woi- den. Aan boord van de mailboot worden de kruiken op een koele plaats op dek geplaatst en bij aankomst te Queensborough weder met den passagierstrein, die overigens geen goederen vervoert, naar Londen gebracht en omstreeks 8 ure des morgens aan het Holbornviaductstation afgeleverd. Het eerste Rijkstelephoonkantoor hier te lande zal den 15n dezer maand worden geopend te de Cocksdorp op Tessel. Uit den aard der zaak woeden voorloopig slechts mededeelingen in de NedeHandsche taal en bestemd voor plaat sen binnenslands aangenomen. Bij meerdere uitbreiding zal het gJ.rjef de^er snqlle gemeenschap vele kleinere, plaatsen ten goede kpraen. Een 60tal der te Utrecht verpleegden uit de watersnoodstreken zou 11. Donderdagmiddag weder naar de plaats hunner inwoning, Hedik- liuizen en Vlijmen, teruggekeerd zijn, toen juist op 't oogenblik, dat zij vertrekken zouden, een telegram kwam, meldende dat de terugkeer naar Vlijmen toen wegens den heerschenden storm onmogelijk was. Woensdagnamiddag heeft in de werkplaats der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij te Haarlem een treurig ongeluk plaats gehad. De arbeider L. L. S., bezig zijnde met het schuren, van stangen aan de draaimachine, is door eigen onvoorzichtigheid in aanraking gekomen met den drijfriem, waardoor hij is medegesloept en tusschen de machjne geraakt, die hrm heeft verpletterd, zoodat zijn lichaam als het ware aan stukken en brokken daaruit is verwijderd. De ongelukkige oud 40 jaren, laat eene vrouw en 4 kinderen na. Woensdagnacht heeft te Voorburg ir> de R. C. kerk een diefstal, door raiddel van binnen- en buitenbraak, plaats gehad, die met zooveel stoutheid is gepleegd, dat men bijna moet den keu aan een bende kerkroovers. De sacristij is, om zoo te zeggen, ledig gestolen niets is ont zien bijna alles wat waarde heeft is medege nomen. De diefstal wordt begroot op meer dan vijftig-duizend gulden. Het ontvreemde bestaat uit de volgende voor* werpen Een zilveren vergulde kelk met lofwerk, met gouden cupa en dito pateen een zilveren vergulde ciborie een krans met juweelen, ge hecht geweest aan een zilveren remonstrans, en twee metalen koorschellen, zoogenaamde wel luidende schellen. Uit Almelo meldt men Woensdag-middag sloegen twee personen (vreemdelingen) in den goudsmidswinkel van den heer v. D. een paar ruiten stuk, namen een paar voorwerpen weg en bezichtigden die dood bedaard. Hun doel was blijkbaar om op kosten van den Staat geherbergd te worden. Daarin slaagden zij dan ook. Men meldt uit Sneek van 8 Februari: Een treurig ongeval wekt hier de algemeene belangstelling. Hedenochtend is aan den Leeu warder straatweg het lijk gevonden van een jongmensch van 25 jaar, zoon en verzorger eener weduwe. Men vermoedt, dat hij gisterenavond van Leeuwarden komende, door den geweldigen sneeuwstorm, die toen woedde, is overvallen en tengevolge van vermoeienis is bezweken. Zijn lijk is heden naar hier gevoerd. Uit Roermond deelt men het volgende mede Drie avonden achtereen hebben hier vecht partijen plaats gehad tusschen militairen en burgers. Dat 't er erg toegegaan is blijkt u'l$ de omstandigheid dat Maandagochtend twep artilleristen naar het hospitaal te Venjo vervoerd moesten worden. Door den feilen storm van jl. Woensdag strandde te Bath, omstreek: 10 ure, het kleine vaartuig van schipper Mets uit Doelen (Belgie.) De aldaar gestationeerde commiezen te water J. Van Veen en Joh. Dronkers voorzagen den, doornatten en verkleumden schipper van al het noodige en hielpen hem dezen morgen zijn scheepje hier in de haven te brengen. Maandagavond bevond zich iemand uit Alphen te Tilburg in eene herberg, waar hij na te veel drank gebruikt te hebben jn s]aap viel. Bij zijn ontwaken miste bij zijn gouden horloge met ketting en eene portefeuille met eenig bank' papier. Door de zorgen van de politie werden de dieven spoedig gearresteerd. Het gestolene werd nog grootendeels bij hen gevonden. Zij hebben hun misdrijf reeds bekend. LI. ^.Vrijdag avond -vond eene weduwe wonende op het Vliet tc Leeuwaarden bij hare tehuiskomst hare lSjarige dochter bewusteloos op den grond liggenmet een touw om den hals gebonden. Met veel mo.'ite en behulp der buren bijgebrachtverklaarde het meisjedat zij door een man dien zij nauwkeurig beschreef, was aangevaten dat hij getracht had haar met het touw te worgen waarna hij eenige gouden voorwerpen en geld uit de linnenkast had weg genomen. En werkelijk waren de striemen van het touw om haren hals zichtbaar. De politie, met het gebeurde in kennis gesteld begon on middellijk een nauwkeurig onderzoekzonder echter het geringste spoor te kunnen vinden zoodat zij aan de waarheid van het verhaal begon te twijfelen en, ofschoon de jonge dochter het voorgevallene bleef volhouden, het nooilig oordeelde ook in andere richting haar onderzoek voort te zetten. Het gevolg wasdat eenige voorwerpenwelke als ontvreemd waren opge gevendoor de politie werden ontdekt en in besjag genomenwaarop het meisje bekende alles te bebbep verzonnen en voorgewend met de bedoeling om zich hejt gestolene (het eigendom van haren broeder) toe t,e eigenen. Qok het overige vermiste is toen op hare aanwijzing door de politiein haar huis v.erstopt teruggevonden. Woensdag bracht eene boerin rijk met goud er. juweelen uitgedost een bezoek bij den horlogemaker W. in de Veenestraat in den Haag en vroeg aan diens huisvrouw horloges te ?ien. Terwijl zij ze uitzocht liet de bezoekster een horloge vallen. Van den schrik werd zij onwel, zeeg op den grond neder en vroeg een gla§ water hetwelk de juffrouw van achteren haalde, Tot haar zelve gekomenzeide zijdat zij om eene keuze te doen met haren man terug zou komen. Later ontdekte de horlogemaker dat een gouden remontoir dames-horloge werd vermist. Diezelfde boerin bracht een bezoek in dezelfde straat in den goudsmidswinkel van den heer v. G., waar zij handringen verlangde te bezichtigen. Of ook daar diefstal is gepleegd kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Jn zijn reisverhalen spreekt de heer Weber van dè ontzaglijke ontwikkeling van de telephonie

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2