Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. gros der troepen stonden, maar dat het oprukken grootelijks werd bemoeieiijkt door den toestand der wegen. Blijkens hetgeen hij verder meldt, was het gevaarlijk als boodschapper te fungeeren, omdat de Boeren op alle inlanders schieten, die ver dacht worden van brieven of boodschappen naar de Engelschen over te brengen. Ook hebben de Engelschen eene waarschuwing tegen eventueele verrassingen ontvangen, op grond dat de Boeren zich van een groot aantal Engelsche uniformen hebben meester gemaakt. Na bovenstaande berichten uit fort Amiel van Zaterdag, heeft dezelfde correspondent nog getelegrafeerd De vijand is in verschillende richtingen rond om Newcastle gezien. Zijne manschappen na derden echter niet de stad, maar schenen naar het zuiden te tiekken, om zich aan te sluiten bij die aan de Ingagan. Gisteren namiddag en den geheelen nacht heeft het zwaar geregend. De ingezetenen^ zijn alhier van oordeel dat het thans onmogelijk is de rivieren te passeeren. Wij hebben een hoogst ongelukkig weder cn dit zal de moeilijkheden van het oprukken niet weinig vermeerderen. Aan Daily News wordt uit Durban geseind dat de Boeren Zaterdag bij Biggarsberg positie hebben genomen, om de communicatie voor de troepen uit Natal af te snijden. In het lagerhuis heeft Childers medege deeld, dat sir George Colley, in de Transvaal een gedeelte der hem aangeboden versterkingen heeft aangenomen, maar dat de regeering hem meer zendt dan hij aangenomen had. Zondag had in Hvde Park een demonstra tie plaats tegen de politiek der regeering ten opzichte van Ierland. Eenige duizenden men- schen, meest Ieren, namen er deel aan. De Iersche parlementsleden Macarthy, Sexton en en Redmond hielden redevoelingen om de hou ding der regeering jegen» Ierland en de jongste handelingen van den voorzitter in het lagerhuis levendig te gispen. De sprekers werden toege juicht. Er vielen gem wanordelijkheden voor. De „Globe" zegt, dat het gerucht omtrent een complot om Windsor Castle in de lucht te laten springen, een verzinsel is. De koningin zal er den 17 terugkeeren. Het aantal mijnwerkers te Lancashire, die den arbeid hebben gestaakt, bedraagt 3500. Er hebben geen wanordelijkheden plaats gehad. Een groot aantal Amerikaan^che Fenians verlieten dezer dagen Ierland om zich over heel Engeland te verspreiden. De bewegingen van deze lieden worden door de autoriteiten scherp gesurveilleerd. De vermiste stoomboot Batavia van de Cunard-lijn is, op sleeptouw genomen door de Columbia van de Anchor-lijn, op een van de Azorische eilanden aangekomen. De boot is haar schroef kwijt. In de Victoria-dokken te Londen heeft een groote brand gewoed, waardoor een aantal met goederen geladen schuiten vernield werden. Er verbrandde slechts een schip, de Ascalon van Shanghai, met eene lading zijde, katoen enz, De schade wordt op f300.000 geschat. Men vermoedt dat de brand door kwaadwilligheid is gesticht. Aan dc zuidkust van het eiland Wight hebben verscheiden aardverschuivingen plaats. Te Blackgarig is een groot stuk grond losgeraaakt dat een straatweg vernielde en nu langzaam naar zee glijdt. Ook te Bonchurch zijn eenige stukken o-rond weggegleden. Men neemt nu maatregelen om verdere aardverschuivingen zooveel mogelijk te verhinderen. In de overtuiging, dat op Westphaalsche wijze gemeste varkens geen gevaar voor trichinen deden ontstaan, werd de verplichte vleeschkeur in den laatsten tijd dikwijls nagplaten. Op eens echter heeft de goede naam dier varkens veel crediet verloren want thans zijn niet minder dan 18 personen in de gemeente Hörde ernstig lijdende aan trichinen vergiftiging, terwijl voor velen geer, hoop op behoud meer bestaat. Uit een onderzoek is gebleken, dat de slager bij wien het spek gekocht was zelf met zijn gezin even eens ernstig ziek is. Hij z. ide bet gekocht te hebben van een schoenmaker, die evenals diens vrouw en kind kort te voren op raadselachtige wijze gestorven waren. Men vermoedt dat ook daar trichinenvergiftiging de oorzaak van den dood is geweest. De lijken van deze drie per sonen zullen worden opgegraven. Te Burg, in de Pruisische provincie Bran denburg is voor weinige dagen in de artillerie kazerne plotseling de typhus uitgebroken. Binnen twee dagen bedroeg het aantal lijders reeds meer dan 40. De ziekte tast de manschappen zoo onverwachts aan, dat sommige van de exercitie plaats moesten weggedragen worden. Het hospitaal is vol, en men was gedwongen een danslokaal tijdelijk tot ziekenlokaal in te richten. In af wachting van nadere aanwijzingen nopens den oorsprong der ziekte, is de drinkwaterput in de kazerne gesloten. De volksvergadering, die bijeengeroepen was door het „comité der comité's" voor het algemeen stemrecht, bestond uit omstreeks drie-duizend personen. De verklaring werd goedgekeurd, waarbij het algemeen stemrecht wordt, gevraagd, De verga dering is uiteengegaan zonder dat er een incident plaats heeft gehad. Volgens de Popoio Romano overtroffen de inkomsten in Januari 11. met 6 millioen die van Januari 1880 en met 2 millioen de ministerieele raming. Dit is vooral toe te schrijven aan de verhoogde opbrengst der inkomende rechten. Het Journal des Débats verneemt uit Peruaan- sche bron, dat president Pierola aan de laatste gevechten ontkomen is met een goed gewapend en georganiseerd leger, en dat hij zijn hoofd kwartier te Ayacusho zal vestigen. Verder be vindt zich generaal Montero te Puno met vrij sterke overblijfselen van het leger van Pacna doch hij is tegenstander van den president en van ziju politiek om den oorlog tot het uiterste vol te houden. De Chileensche generaal Villagran voert bevel te Lima, waar hij kolonel Lynch vervangen heeft die tot brigade-generaal is bevorderd. Hij heeft de Peruanen opgeroepen om een vertegenwoor diging te kiezen, met volmacht om te onder handelen orer den vrede eu om het bestuur des lands te regelen. Inmiddels hebben de Chilenen overal een voorloopig b stuur aangesteld. Dc volmaaktste orde heerscht. De hoofdstad heeft niets geleden, Callao wel, daar het stormender hand moest worden genomen. Berichten uit het zuiden melden, dat in de gevechten voor de verovering van Lima vreeselijke verliezen geleden werden. De Chilenen hebben Miraflores, Cliorillos gen Barranbo ver brand. Door de Chilenen is een stedelijk bestuur ingesteld zij hebben voorloopig officieren aan het hoofd van het bestuur der departementen geplaatst. Bij het innemen van Lima zijn de Peruaansche schepen verbrand of in de lucht gesprongen, waarbij men gelooft dat de Chilenen zware verliezen geleden hebben. Lesseps' expeditie is den 29n Januari te Colon aangekomen. Tilburg, 16 Februari 1881. In de alhier gehouden algemeene vergadering der maatschappij voor land- en tuinbouw voor Tilburg en omstreken is, naar aanleiding van het verhandeld op het laatst gehouden congres, de vraag behandeld of niet in het belang der zuivelbereiding streng toezicht moet werden ge houden, dat op markten en openbare verkoop plaatsen geen kunstboter voor natuurlijke boter werd verkocht. Hierop is door den secretaris de mededeeling gedaan, dat reeds alhier gebruik wordt gemaakt var. het door professor Mayer te Wageningen aangegeven midd :1, nl. de balans van Mohr, en dat, volgens verklaring van den rijksveearts, den heer Boots, met het onderzoek alhier belast, dit middel reeds buitengewoon goede resultaten heeft opgeleverd en dat eerst daags eene verordening kan worden tegeraoet- gezien, waarbij aan de verkoopers van kunstboter eene afzonderlijke plaats zal w.orden aangewezen. Een nieuwe tak van nijverheid zal zich bij de bestaande industrie in onze gemeente aan sluiten. Wij vernemen dat de heer A. Schoenmakers, koperslager aan 't Goirkeaan zijne inrichting eene tabriek zal verbinden van spinpijpen een in onze dagen door de fabrikanten zeer gezocht artikel en dat zij tot dusverre in het buitenland bestellen. Eerstdaags worden de benoodigde machines uit Duitschland verwacht. Den ondernemer wenscher. wij met zijne nieuwe zaak veel succes toe. Waalwijk, 16 Februari 1881. Bij koninklijk besluit is aan J. B. Adams, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester vim Berkel c. a. Bij kon. bcsl. is P. Van Gastel, met ingang van 22 Febr. benoemd tot burgem. van Dongen. Bij kon. besluit is benoemd lot lid van den Raad van State de staatsraad in buitengewonen dienst rar. A. F. X. Luyben. De leden der tweede kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 Maart 's namiddags half vier ure. Naar men verneemt, is bij den raad van state het ontwerp-militiewet in onderzoek, en i3 de nieuwe schutterijwet nog niet ingekomen. In plaatsen ten platten lande, waar dit wegens den «afstand van de naaste postinrichting wenschelijk is zal aan de ingezetenen gelegen heid worden gegeven zich van postzegels, brief kaarten gezegelde omslagen en postwisselformu lieren te voorzien bij den postbode of andere postbeambtedie met de bestelling belast is. Die beambte zal zich tevens belasten met het aannemen tegen afgifte van een voorloopig bewijs van gewone aangeteekende brieven, aangeteekende brieven met een aangegeven waarde van hoog stens f 600 en van postwissel met de daarbij behoorende gelden te overbrenging naar het naastbijgelegen post- of hulpkantoor. Maandag-avond gaf de rederijkerskamer alhier hare tweede winteruitvoering. Zij toonde den tijd, verloopen sedert haar vorig optreden wel besteed te hebben. Drie stukken werden gegevenFcrnand de speler, een uurtje wonderdokter en Joost Ui lenspiegel. De rol van Fernand in no. 1 werd treffend gespeeld, getuigen de vele toehoorders, die hun gevoel niet langer meester, een traan niet kon den weerhouden. Het gezelschap heeft in dezen acteur, die heden voor het eerst eene hoofdrol op zich nam, een uitmuntend lid aangewonnen; Octovio en Arinand stonden hem flink ter zijde; jammer voor het succes van het geheel, dat dit niet van alle overige medewerkers kan gezegd worden. Men vergeve ons de opmerkingdat, naar onze bescheiden meening, verschillende acteurs niet genoeg doordrongen zijn van den geest hunner rol, en zich geen rekenschap geven van de toestanden en omstandigheden, waarin zij ten tooneele verschijnen. Nummer twee liep uitstekend van stapel en wekte in ruime mate de lachlust van het publiek op. Hoewel het succes van dit stuk voor een groot deel aan Joris te danken is, mogen wij toch niet nalaten den overigen medewerkers een woord van lof toe te brengen voor de wijze, waarop zij zich van hunne taak kweten. Het derde nummer werd buitengewoon goed gespeeld; reeds meermalen zagen wij het opvoe ren, maar nooit met zooveel succes als dezen avond; Schrapenburg en Joost waren onverbe terlijk. Tot ons genoegen merkten wij op, dat hou ding en manieren (Ier leden losser en ongedwon- gener worden; den regisseur zij hiervoor hulde gebracht. Moge hij met zijn gezelschap ons nog menig genoeSelijk uur verschaffen. Sn- Verleden Zaterdag hebben de laatste vluchtelingen voor den watersnood, die hier nog in het huis van den heer Jos. Van Dongen door de commissie verpleegd werden, dezp ge meente verlaten. Het water blijft hier zoowel binnen als buiten vrortdurend hoog; vooral in het Loonsch Hoekje moet men er veel last van hebben. De dijk te Nieuwkuik komt hpdeu gereed. Maandag is de commissie uit 's Bosch in die gemeente geweest om een begin te maken met het opnemen der salade. Een adres betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de zegelwet is in de kamer van koophandel te Amsterdam besproken. In het concept verklaarde de kamer, dat zij de voorkeur zoude gegeven hebben aan de in diening van een geheel nieuwe zegelwet, daar eene wijziging het misbruiken en de ontduiking der zegelwet niet zal doen rerdwijnen. Ook achtte zij het gewenscht dat de na te leven bepalingen en wettelijke voorschriften voor den handel gemakkelijker te overzien waren. De kamer vereenigde zich met dit adres onder de opmerking, dat uit het ontwerp niet duidelijk blijkt, of het bestaande en door haar wenschelijk geachte gebruik, dat de wissel door den houder ter acceptatie van het vereischte zegel voorzien wordt, behouden blijft. Ve rder werd gewenscht geacht van kort binnenlandsch papi ;r een vast recht van 5 cents te heffen en de binnenland- sche wissels op het bovenaan onbeschreven ge deelte van dc achterzijde te zegeleu. Maandagmorgen heeft men per trein van 11.45 de vluchtelingen uit Noordbrabant (uit Vlijmen, Hedifchuiz-m en Nieuwkuik) op 2 Jan. in het militair logement te Utrecht opgenomen, doen terugkeeren naar 's Bosch van de 150 was reeds een 2Stal vroeger teruggekeerd. E :n man is overleden, 80 jaar oud in het Passan tenhuis wa» hij plotseling door een beroerte ge troffen eene andere vrouw ligt in het zieken huis en eene andere ziet daar hare bevalling nog tegemoet zoodat haar man met de vijt kinderen, alsook de oude moeder en de dochter van de zieke vrouw, voorioopig hier nog biijveu. Anders is heden alles vertrokken. Deze verpleegden zijn allen hoogst voldaan en erkentelijk voor de ondervond m gastvrijheid zij zien er allen voorspoedig en gezond uit, en m ui kan hun het lijden, dat zij doorgestaan hebben niet meer aanzien. Door dc ondersteuning, welke de commissie te Utrecht van alle zijden heeft ondervonden, daartoe in staat gesteld, zijn allen weder behoorlijk in de plunje gestoken. De school, waarin al dien tijd door een hulponder wijzer van de It. K. school van den heer Com- pier onderwijs is gegeven aan een 60tal jongens cn mei-yes, is Zaterdag gesloten met lust en ijver hebben de kinderen het onderwijs genoten. In het algemeen is het gedrag der lieden zoo goed geweest., dat het weinig of niets te wenschen overliet. Een gedeelte van de mannen zijn van tijd tot tijd, zonder loon, aan het werk gesteld aan de stadsaschvaalt, om ze niet ledig tc laten loopen. 11 lewel de beringing van den heidijk te Nieuwkuik geruimen tijd het toestroomen van water in het land van Huisden en Altena heeft belet, zoo is de waterstand, tenminste in het lagere gedeelte van den polder, nog ver van normaal. Nagenoeg al het land langs den grooten weg van het Keizersveer, langs Nieu- wemiijk tot Sleeuwijk was Zondag middag nog met watt r bedekt. Slechts hier en daar verheft zich een hoogcr gelegen akker boven den met een lichte ijskorst bedekten plas, terwijl nog verscheidene woningen niet dan wadende zijn te bereiken, en vele laaggelegene bovendien door het water nog onbewoonbaar zijn. De zware regenbuien der vorige week hebben zeer den geregelden val van het water tegenge werkt, vooral daar, na het dichten der hulpgaten, de waterafvoer uitsluitend door de sluizen moet plaats hebben. De weg van Nieuweudijk tot Sleeuwijk is dan ook nog ten deele met enkele centimeters water bedekt en voor voetgangets zor.der waterlaarzen niet te gebruiken. De in gevallen vorst heeft echter den toestand reeds merkbaar verbeterd; zoo hét vriezend, of althans droog weder nog eenige dagen mocht aanhouden, zullen weger, en huizen spoedig van het water bevrijd zijn. .4. De verwoestingen, door de overstrooming aan gericht, zijn in deze streken belangrijk minder dan in het deerlijk geteisterde Nieuwkuik. Wel zullen de bezaaide velden opnieuw bebouwd dienen te worden maar dc grond met geen zandlaag bedekt, zooals daar ginds, zal zijne oude vruchtbaarheid niet verloren hebben. Toch toonen de vele geheel of gedeeltelijk in puin gestorte huizen langs den weg van het Keizersveer tot Nieuwendijk, en zeker niet het minst in laatst genoemde plaats zelve, dat water en wind hier geducht hebben huisgehouden. Ter aanvulling van vroegere berichten be treffende den kerkroof te Voorburg wordt nog medegedeeld dat de in de Roomsch-katholieke kerk aldaar ontvreemde zilveren vergulde kelk op het bovendeel en den voet druivenbladeren met druiventrossen heeftdat onder den voet der zilveren vergulde siborie staat„W. Sleurs en Marcelis bij hun zilveren huwelijksfeest", benevens een jaartalvoorts dat ter plaatse nog zijn ontvreemd 1 zilveren verguld kruis 1 zilveren rozenkrans 1 dubbel snoer paarlen en 1 gouden halsketting. De dieven, vermoedelijk drie in getal, kunnen wasvlekken aan de kleederen hebben bekomen. De waarde van het gestolene wordt nu geschat op f 3000. Bernh. Zweersde beruchte inbreker, heeft ook aan den rechter-commissaris bekend, in den nacht van 4 op 5 November van het vorig jaar te Haarlem te hebben ingebroken ten huize van den heer Meijer in het Florapark en pogingen daartoe te hebben aangewend ten huize van den heer Van Oorde mede in die buurt woonachtig. Bij eerstgenoemde is hij door overklimming van den tuinmuur en het uitsnij den van een ruit uit de tuindeur in de woning gekomen en heeft slechts een winterjas uit den gang kunnen medenemen omdat de bewoners wakker werden en hij toen is gevlucht. Deze jas zegt hij t« Amsterdam te hebben verkocht. Uit Maastricht wordt gemeld Dezer dagen is hier in het burger ziekenhuis een oud-soldaat opgenomendie bij jong en oud bekend was. Mermanus De Kriegerin 1793 te Goriuchera geboren was sinds raen- schengeheugen gepensioneerd en hoewel hij zijn 87 jaar al achter den rug had een toonbeeld van militaire netheideen waar oud-soldaat. Te midden van zijn overige eereteekenen als oud krijger prijkte de Militaire Willemsordedie hij te Waterloo verwierf en waarop hij met recht niet weinig fier was. Bij plechtige gelegenheden, zooals op 'sKonings verjaardag, moest er van zijne kleine inkomsten toch nog een nieuw lint af voor zijn Willemsorde. Eindelijk wilde het niet meer en moest hij zich ter verpleging laten opnemen. Bij zijn komst in het gasthuis was zijn eerste woord „Nu moet jullie me maar naar het kerkhof brengen." Men hoopt dit echter nog een poos te mogen uitstellen. Sedert 1814 is het te Staphorst en Rouveen gebruikelijk dat de lotelingen op den lotingsdag hunne petten met lint versieren. Aanvankelijk vergenoegde men Teh met een weinig oranje, weiara kwam er de driekleur bijen bijna elk jaar is de hoeveelheid toegenomen. Thans is honderd el geene zeldzaamheid meeren bij de laatste loting, velleden week, was er een die zijn hoofddeksel met 113 el „belint" had. Er wordt eene geheimzinnige geschiedenis verhaald waarvan wij de volgende bijzonderhe den mcencn te mogen medcdeeleu. Op zeker dorpdicht bij eene onzer Zuid- hollandsche stcdeli deed vooral gedurende de jongste wintermaanden eene ongehuwde jonge- dochter veel van zich spreken wegens hare bui tengewoon hooge uitgaven. Was men van haar reeil3 eengen tijd gewoon aau uitgaven die van verkwisting getuigden die uitgaven werden meer dan buitensporigtoen zijhoewel door de natuur op eene in 't oog vallende wijze g«.tee- kendkennis kreeg aan een jongraensch niet geheel onbemiddeld eu eer. tiental jaren jonger dan zij. De plattelandsdochtermet lang jak en eenvoudige mutsveranderde nu plotseling in eene dameen men verhaalt wonderen van de wijze waarop zij met het geld omsprong. Werkelijk vorstelijke geschenken werden door haar met milde hand uitgestrooid en drinkge lagen en gastmalen op hare kosten gegeven, die zich door buitensporige kostbaarheid onderschei den. De wijze waarop zij met de bankbiljetten van f 1000 omsprong, deed ieder verbaasd staan. Waar al dat geld vandaan kwam wist nie mand met zekerheid te zeggen. D j-ngedoenter beweerde, dat zij geërfd had en nog ID/s mil lioen had te wachten. Sedert begin van Decem ber is zij met haren beminde op reis gegaan om de erfenis uii Amsterdam te halen. Wat nu aan deze zaak vooral een romantische geheimzinnigheid geeftis het gerucht dat door een der bloedverwanten van het meisje een schat zou gevonden zijn die jaren lang zou verborgen geweest zijn in de kelders van een oud kasteel. Zooveel is zeker, dat de bedoelde jongedochter in het bezit was van heel wat gouden dukaten en oude zilveren voorwerpen. De volgende treurige gebeurtenis heeft te Arasterdam plaats gehad op een bovenkamer in de Tuinstraat. Een vrouw had het ongeluk de petroleum lamp om te stooten waardoor haar kleederen in brand geraakten. Een marinier, toevallig daar aanwezig, trachtte de vlammen te blusschen, maar toen ook zijn kh-ederen begonnen te bran dennam hij de wijk naar boven, om hulp te zoeken, Iutussohen waren een tweetal daar dienstdoende nachtwachlsJan Belders en Van der Walde geheeten op het hulpgeroep komen toeschieten.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2