Nummer 15. Zondag 20 Februari 1881. 4e. Jaargang 1 111, 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Beknopte Bijdrage BUITENLAND. Bels Frankrijk. Spanje. tot de geschiedenis van den zooge- naamden Dijkstoel te Heusden na 1848. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk gie. De Echo van he Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, lranco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden nz., franco te zenden aan den Uitgever. Nu het Hooge Maasdijkbestuur van Heusden, na de beruchte doorbraak te Nieuwkuik, zoo veelzijdig werd aangevallen en van verregaande nalatigheid en plichtverzuim beschuldigd wordt, terwijl slechts enkele stemmen ter verdediging van hetzelve gehoord worden, en nog wel zulke flauwe en onhandige dat men om een boercn- spreekwoord te gebruiken met de klomp kan voelen uit welken hoek die wind waaitvind ik het niet ongepast, en ter juister ure, uwe lezers eene beknopte bijdrage tot de geschiedenis van genoemd bestuur onder de oogeti te brengen. Het doel van deze regelen is geenszins, om de beschuldigingen het Hooge Maasdijkbestuur vart Heusden zoo kwistig naar het hoofd ge slingerd, eenige kracht of meerdere waarschijn lijkheid bij te zetten veel minder nog om het van alle schuld vrij te pleiten maar alleen om uwe onpartijdige lezers een soort van maa'staf in handen te geven waardoor zij in staat zullen zijn op min of meer goede gronden, over meer genoemd bestuur en zijne handelingen te kunnen oordeelen. Ter zake Het beheer der polders in Noordbrabant vóór 1846 liet over het algemeen en vooral ook in het Land van Heusden veel te wenschen over, zoodat de aandrang om verbetering van dag tot dag toenam en de Provinciale Staten van Noord brabant, als het ware, overstelpt werden met klachten van de grondbezitters. Het Hooge Maasdijkbestuur van Heusden echter maakte daarop eene gunstige uitzondering. Jaren achter een stond aan het hoofd van dat bestuur een dijkgraaf, de heer Adriaan Verhagen, een energiek, doortastend en zaakkundig man die alles wat op het beheer en bestuur van den lloogen Maas dijk betrekking had zoodanig wist te regelen en besturendat het Land van Heusden de talrijke jaren dat hij dijkgraaf was van over- slroomingen en doorbraken bevrijd bleef, en zulks niettegenstaande onderscheidene jaren, vooral in 1834, buitengewoon hooge rivierstanden plaats vonden en de dijken meer dan eens tot aan de binnentaluds wegsloegen. Terecht begrepen de Prov. Staten voornoemd, dat de toestand omtrent het polderbestuur in Noordbrabant, zooals die vóór 1846 bestond, niet langer mocht worden bestendigdzij ar resteerden daarom een algemeen reglement van beheervoor alle dijken en polders in Noord brabant verbindend waarin o. a. ook de milde bepaling werd opgenomen dat de bestuursleden door ingelanden moesten gekozen worden. Dit algemeen reglement is van 24 Februari 1846 Provinciaal blad r.o 60. Tengevolge van dit reglement moesten alle dijk- en polderbesturen binnen een bepaald tijdsbestek gereorganiseerd worden. Voor vale dijken en polders in Noordbrabant werkte dit reglement uitmuntend, voor enkele echter minder gunstig onder welke laatsten ook de liooge Maasdijk 's Lands van Heusden kan gerangschikt worden, terwijl het alleszins opmer king verdiende dat daar, waar het meest om eene betrekking van lid, heemraad, dijkgraaf of secretaris-penningmeester van eenig bestuur werd gestreden het minst gunstig resultaat ver kregen werd. Ook met de verkiezing van nieuwe heemraden dijkgraaf cn secretaris-penningm. bij het Hooge Maasdijkbestuur van Heusden was dit het gevalde verkiezingen daarvan vonden plaats op het stadhuis van Heusden in den na zomer van 1848 en duurde niet minder dan twaalf achtereenvolgende werkdagen zoodat het geduld van den voorzitterden straks ge noemden heer Verhagen op een sterke proef werd gesteld en van ieder bewondering afdwong. Maanden van te voreti werd door verschillende soorten van posten-bejagers in het Land van Heusden eene oppositie op touw gezetdie gaandeweg veld wou en door middel van de leus wbezuiniging" menigen eenvoudigen landman inrekendeaan het hoofd van die op- Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. positiepartij stond iemand die vele relatiën, ook naar buiten bezaten door wiens bijzondere be moeiingen een aantal volmachten van goedtrou- wige landeigenaren verkregen werden, waarvan enkele meer dan zesmaal in andere handen overgingen vandaag in handen van de oppositie, morgen in die van de contra partij. Men kan genoeg narekenendat deze overgangen door sterk geforceerde middelen bewerkstelligd werden. Doch waartoe meer van die twaalfdaagsche schandalen uit dat oud vuur opgerakeld liet genoemde dunkt mijis genoeg om uwe lezers eenig begrip te geven van den hecteu strijd, die om de opengevallen posten en postjes bij het Hooge Maasdijkbesluur van Heusden gestreden werd waarvan het einde was dat de oppositie partij met eenige stemmen meerderheid het veld behield. Met deze beslissing ol dezen uitval, heer re- dactfur waren zeer vele kapitale eu verderziende grondbezitters in het Land van Heusden luttel ingenomen en gaven openlijk van hun ongenoegen blijk door in de nieuwsbladen te vermelden //dat het Land van Heusdeu aan een eigenbe langzoekend bestuur was overgeleverd, en men vroeger of laier daarvan de wrange vruchten zou plukken." Nauwelijks was dit nieuwe Hooge Maasdijk bestuur geconstitueerd of aan de leus //bezuini ging" werd het ontrouw getuige de gaandeweg al hooger eu hooger opgevoerde traktementen vooral van den secretaris-penningmeester en den bode, waarvan het heffen vau hoogere belasting het gevolg was. Of sommige leden van 't bestuur zich schaam den te ageeren met een dijkgraaf, die volslagen onbekwaam was voor zijne betrekking, dau of er andere reden voor bestonden durf ik niet bepalen maar zooveel is zekerdat de nieuw gekozen dijkgraaf, de heer H. de Jonghte Haarsteeg, slechts korten tijd als zoodanig heeft gefungeerd en vervangen werd door den heer Oornelis Josephus Bax van Dongen. Van hem kan gezegd wordendat hij even energiek doortastend en bekwaam was als ziju vroegeren voorganger, den heer A. Verhagen. Hij was de leider en de baas van- en over den secretaris penningmeester en niet de secretaris-penningm. over hem, gelijk het bij zijn voorganger H. de Jongh geweest was. Onder zijue leiding en be stuur is dan ook menig goed werk den Hoogen Maasdijk betreffende, tot stand gekomen en ik aarzel geen oogenblikeen eenvoudigen maar opmerkzamen boer uit het Land van Heusden na te zeggen „Indien Bax van Dongen nog geleefd had en dijkgraaf was geweestzou de dijk te Nieuwkuik niet zijn doorgebroken." Na het overlijden van den voor zijne betrek king alleszins geschikten en bekwamen heer C. J. Bax van Dongen, werd in zijne plaats als dijkgraaf gekozen de heer Coruelis Room«r grutter te Heusden een zeer solied en populair persoon doch nergens beter thuis dan op zijn grutmolen en in zijn koestalwaar hij bijna altijd was te vinden maar voor de betrekking van dijkgraaf weinig beter geschikt dan het paard, dat ziju grutmolen in beweging bracht dit besefte de brave man zelf zoo volkomen, dat hij herhaaldelijk op ontslag aandrong, doch telkens te vergeefs. Onder zijn bestuur was de toestand dan ook weer juist andersom als toen Bax van Dongen dijkgraaf wasde leiding van bijna alle znken werd overgelaten aan den secretaris penningmeester, geadsisteerd door den bode. In den zomer van 1880 overleed de algemeen beminde heer Romer aan eene sleepende ziekte, en ofschoon de benoeming van een nieuwen dijkgraaf alsmede van een ontbrekend heemraad in 't begin van December jl. had behooren te geschieden, zoo heeft dit echter thans (18 Fe bruari) nog niet plaats gehad. Na den dood van den heer C. Romer werd door het bestuur als loco-dijkgraaf benoemd Thomas van Bokhoven, van Herptniettegen staande de capaciteiten, voor zulk eene betrek king gevorderd, tot dien tijd bij hem verborgen waren gebleven. Men hoopte daaromtrent in de toekomst wat naders te hooren doch werd door de omstandigheden, die de doorbraak te Nieuwkuik voorafgingen, van eiken redelijken twijfel dienaangaande ontslagen. Wat nu den tegenwoordigen secr.-pennir.gm. bij het Hooge Maasdijkbestuur betreft, de heer M. A. Bollhij is een alleszins actief persoon, tenminste wat bet administratieve en de vormen betreftmaar de vele en verschillende openbare betrekkingen welke hij bekleedtbrengen den man het hoofd in de war ziehier een lijst van dezelve 1. Burgemeester van de gemeente Eethen, Gcnderen eu Heesbeen; 2. Secretaris van die gemeente 3. Burgemeester van de gemeer.te Drongelen, Doeveren, Gansoijen en Hagoort 4. Secretaris van die gemeente 5. Secretaris-penningm. van het waterschap den polder van Genderen 6. Secrel.-penningm. van het waterschap den binnenpolder van Gansoijen 7. Secret.-penningm. van het waterschap der hulpgaten in het Land van Hsusden en Allena 8. Secret.-penningm. van het waterschap van de Oude Maas 9. Voorzitter van het waterschap het poldertje beneden het Drongelsclu1 veer, onder Drongelen; 10. Secretaris-penningm. van het waterschap den Hoogen Maasdijk 's Lands van Heusden, vereetngd met de Oud-Heusdensche, Doeveren- scbe en Drongelsche zeedijken. Voeg hier nog bij verschillende rentmeester schappen, volmachthouder, boedelslichter, schat ter, enz. enz. enz., dan is de volgende variant op bekende versregels hier niet onaardig van toepassing t Heelal, het gansche dorp, staat van den man verstomd, „Eu weet niet hoe één mensch aan zooveel baantjes komt." Met bovenstaande lijst voor oogen, dunkt mij, dat de vraag „hoe is het mogelijk dat één mensch al die betrekkingen naar behooren kan vervullen, zonder dat de een of andere daaronder lijdtmin of meer gewettigd is en slechts één antwoord daarop kan gegevm worden, uit fe drukken door dat eene woord „Onmogelijk." Wie nu na deze regelen gelezen te hebben toepassingen wil maken cn gevolgen trekken kan dit doen ik echter wil er mij voor als nog ran onthouden en wachten op de dingen die nog komen zuilen. 18 Februari 1881. v. d. K. Verleden Dinsdag namiddag ten 5 ure is H.M' de keizerin van Oostenrijk te Brussel aangeko men. Aan het station werd H. M. door den koning en de koningin en prinses Stefanie o< tvans:en. Gezamenlijk reden de vorstelijke personen naar het paleiswaar een diner de doorluchtige rei zigster wachtte. Ten 8x/j ure verliet H. M. weder de hoofdstad. De koning en de koningin met de prinses deden de keizerin uitgeleide. Binnenkort zal Antwerpen weder een be langrijke uitbreiding ondergaan. Dezer dagen heeft de gemeenteraad eenparig de overeenkomst goedgekeurd waarbij door het rijk aan de ge meente worden afgestaan het terrein van de noorder citadel en nog belangrijke percelen gronds, liggen. De citadel vervalt en twee nieuwe handelsbassins worden aangelegd. Dadelijk na wettelijke bekrachtiging ran deze overeenkomst zal met de werkzaam heden een aanvang worden gemaakt. Het terrein der noordercitadel omvat ongeveeer 34 bundersde overige terreinen 50 en 14 vierk. el. De stad betaalt daarvoor 3,770,000 franc. Le Précurseur berichtdat een gedeelte van het nieuwe scheepsdok dat den 14u inge wijd moest worden ingestort is, daar de werken met veel achteloosheid uitgevoerd werden. De schade wordt op 200,000 fr. geschat. Binnen twee maanden zal zij hersteld zijn. De Moniteur van heden bevat de konink lijke besluiten, waarhij het ontslag, door de heeren Van der Straeten als burgemeesteren Vauthier en Trappeniers als schepenen van Brus sel gevraagd verleend wordt. Omtrent de op volgers dezer heeren is lot dusverre nog niets vernomen. Antwerpen17 Februari. De heer Cogels van de katholieke partijis tot senator gekozen, ter vervanging van wijlen het liberale lid voor Antwerpen. De liberale meerderheid in den Senaat is door deze verkiezing tot 4 stemmen verminderd. De besturen der vroegere"". Jezuïeten-scholen hebben aanzegging gekregen dat hunne inrich tingen tegen April gesloten zullen worden, indien er dan nog onder leeraren en bestuurders Je zuïeten mochten zijn. Te Candry (departement du Nord) is een afschuwelijke misdaad gepleegd. Twee individuen hielden op weg een dertien jarig meisje staande en eischten de beurs of het leven. Het verschrikt® kind wierp de schurken haar porteraoonaie toe waarin zich ongeveer 8 fr. bevonden zette het daarna op een loopen. Weldra ingehaald werd zij door de ellendelin gen gegrepen en toen zij nu van de politie sprak ontstaken zij in zulk een woededat zij haar een schaar ontnamen en daarmede het kind de oogen uitstaken. Het ongelukkige meisjedat daarna nog de ergste mishandelingen moest doorstaan stierf den volgenden dag onder hevige pijnen nadat ze nog kort voor haar sterven het vreeselijke voorval aan de personen had kunnen raededeelen, die haar bewusteloos op den weg gevonden hadden. Of de moordenaars gevat zijn wordt niet ge meld. Terwijl in een slecht befaamd huis te Lyon een zeker aantal personen op de eerste verdieping bijeen wasontstond plotseling een brand die zoo hevig toenam dat weldra elke uitgang door de viammen was afgesloten. Zij die het hoofd in de verwarring verloren, sprongen uit de vensters en bekwamen meer of minder zware wonden slechts met moeite ge lukte het, allen 'uit het brandende huis te redden. Dit nachtelijk tafereel duurdeouder het hevigste leven voor eu in het huis, langer dan een uur. Het gehucht Briviairesarrondissement Moutiers in de boven-vallei van Isère, is onder een sneeuwval van de nabij gelegene hoogten bedolven geworden. Gelukkiglijk scheidt een klein plateauter breedte van eenige meter het gehucht van den voet der hellinghetgeen eenige vertraging in de verbazend snelle vaart van den sneeuwberg ten gevolge gehad en de inwoners van een totalen ondergang gered heeft. Naar men zegt moeten een dertig inwoners onder de sneeuw en de puinhoopen der woningen be dolven zijn geweestvan welke er, door de hulp van de omliggende bevolking, reeds de helft levend naar boven zijn gehaald. Men hoopte ook nog de overigen te kunnen redden maar de moeilijkheden zijn ontzaglijk groot. In Andorra is weer gevochten. Do revo lutionairen hebben de overwinning behaald. Zes personen zijn gekwetst. Het archief van het republiekje waarvan de nieuwe raad vau bestuur zich meester heeft gemaakt is toevertrouwd aan de hoede van twintig goed uitgeruste en gewapende mannen aan wier hoofd een muil ezeldrijver staat. Vele aanzienlijke personen hebber.in afwachting der komst van den Fran- scheii consulde wijk genomen naar Urgel. Naar luid van een telegram is in een kabi netsraad besloten alle gezanten der regeering die hun ontslag nog niet hebben aangeboden uit te noodigen het aan te vragen.

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 1