Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Zwitserland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. Welkomstgroet. Afscheidsgroet staatspapieren) aan het licht bracht, maar niet bewijzen kon en die sedert twee dagen was verdwenen is dood te Chatillon gevonden. Men denkt aan zelfmoord. De revolutionairen te Andorra hebben een garde van vrijwilligers gevormd die thans uit 20 man bestaat, maar op honderd gebracht zal worden zoodra hunne middelen dat ver- oorlooven. Aan het hoofd der gewapende macht staat een zekere Lorous een gewezen muilezel drijver en de eenige man uit Andorra, die onder de Carlisten heeft gediend. De notabelen van de behoudspartij hebben de wijk genomenin afwachting der komst van den Franschen consulden heer Imbert. In- tusschen maakten de revolutionairen van hunne kortstondige macht gebruik en besloten tot op richting van een speelzaal. Zooals men weet is die oprichting het voornaamste punt van verschil. Dezer dagen is te Barcelona een zeiljacht aangekomen dat de /Leeuw van Caprera" heet en door de Italianen te Buenos-Ayres aan Gari baldi ten geschenke wordt gezonden. Het vaartuig is van broodboomhout gemaakt en 28 voet lang; de bemanning bestaat uit een kapitein en twee matrozen. Het heeft drie en een halve maand werk gehad om den Oceaan over te steken. Van Barcelona zal het langs de kust naar Caprera varen. De minister John Bright heeft in een brief aan een zijner vrienden verklaard dat er grond bestaat voor de hoopdat de Boeren de hun door Engeland voorgestelde vredesvoorwaarden zullen aannemen. Dit is ook het gevoelen van den Durbanschen berichtgever van The Times maar anderenzegt hij waren van gevoelen dat voor van vrede sprake kon zijn er eerst nog duchtig moe3t. gevochten worden. Het heeft er dan ook alles van dat dit zal geschieden ofschoon misschien niet zoo bijzonder spoedigdaar Colley door de ervaring geleerd, zijne manschappen heeft gewaarschuwd den vijand niet gering te achten. Er zal geenerlei beweging worden ondernomen voor de versterkingen aan gekomen zijn. Een later bericht meldtdat weer een regi ment infanterie en een eacadron huzaren met twee stukken geschut en een grooten voorraad proviand en ammunitie in het kamp op Mount Prospect is aangekomen. Met deze colonne die op haren tocht geen Boeren zegt ontmoet te hebben was Colley reeds een dag te voren in telegraphische gemeenschap. De berichtgever van The Times weet ook r.og te melden dat de Boeren vast en zeker Wood onderweg hadden willen aanvallenmaar ge dupeerd werden door zijn geforceerdtn marsch. Wakkerstroom, door 200 Boeren belegerd, zou nog voor drie maanden van levensmiddelen zijn voorzien. Yoorts meldt de berichtgever, dat de Boeren inlanders laten vechten en dat de Boeren, die op de vlag van het Roode Kruis hehben geschoten beschonken waren. In den volksraad van den Oranje-Vrijstaat is eene levendige beraadslaging begonnen over de quaestie der onzijdigheid. Een besluit is nog niet genomen. Peru zou de tusschenkomst van Engeland, Frankrijk en Italië hebben ingeroepen tot rege ling der vredesvoorwaarden. Een zoon van den Japanschen Mikado is te Parijs aangekomen op v eg naar Engeland, waar hij zijn militaire opvoeding wil voltooien. Een sterke beweging ten gunste van het behoud van Kandahar openbaart zich in verschil lende kringen. De Daily News is gemachtigd te verklaren dat de politiek van het kabinet niettemin in dit opzicht wordt gewijzigd. Men herinnert zich dat Lord Hartington het onge oorloofd heeft genoemd Kandahar tegen den wil der bevolking bezet te houden. Zoo sprak de minister even voordat de oorlog in de Transvaal uitbrak. Aangaande de ministerieele crisis is nog niets definitief beslist. Graaf Eulenburg blijft zijn verzoek om ontslag handhaven en zal het wel niet terug nemen. Hij had gisteren een audiëntie bij den Keizerdie hem daartoe had doen noodigenmaar de kroonprins, van wien Eulen burg een bijzonder gunsteling i9 heeft zich geheel buiten de zaak gehouden. Uit een ingesteld gerechtelijk onderzoek omtrent de oorzaak van den brand der synagoge te Neustettin moet gebleken zijn dat die niet aan kwaadwilligheid van jodenhaters maar aan onvoorzichtigheid is toe te schrijven. Het huwelijk van den Oostenrijkschen kroon prins met de Belgische koningsdochter Stéfanie zal in Mei a. s. worden voltrokken. Volgens berichten uit Agram heeft men daar Zondag weder een vrij hevigen schok van aardbeving waargenomen. In de vorige week werden verscheidene lichte schokken gevoeld. Een ontvanger der belastingen in Bugojno, in Bosniëheeft onlangs een moord gepleegd op een inspecteur der belastingen en het hoofd van het district. De beide heeren kwamen bij hem om zijn kas na te zien, raoar de ontvanger wilde de controle niet toelaten en na eene heftige woordenwisseling vertrokken de beide ambtenaren ieder in eene tegenovergestelde rich ting. Toen zadelde de ontvanger zijn paard, reed eerst den inspecteur na en schoot hem dood en draafde toen den anderen kant op om het districtshoofd in te halen, dat hij mede met een schot van zijn paard deed storten. Daarop ging hij naar Bugojno terug en stelde zich in handen van het gerecht. Zijn kas bleek bij onderzoek in orde te zijn. Hij moet de beide ambtenarenmet wie hij sedert langen tijd op gespannen voet stond, alleen uit wraakzucht vermoord hebben. Het gaat met de werken aan den St.Gothard- spoorweg niet zoo goed als men gehoopt had. In den laatsten tijd is men weinig vooruit ge komen. Er moeten nog 5200'meter of ongeveer een derde van den tunnel bemetseld en verder voltooid worden. Waarschijnlijk zal de tunnel ni ;t eerder dan het voorjaar van 1882 voor het verkeer open gesteld kunnen worden. Met 266 tegen 27 stemmen heeft de kamer van afgevaardigden het wetsontwerp tot opheffing van den gedwongen koers der bankbiljetten goedgekeurd. Bij de uitvoering der plannen om de Roraeinsche Campagna weer bewoonbaar te doen worden diezooals wij onlangs mededeelden door de Italiaansehe regeering zijn gevormd zal men vooral een groot aantal eucalyptus- hoornen aanplanten. Het is gebleken, dat door deze boomen de ongezonde moeraslucht gezuiverd wordt. Trap pistermonniken in een klooster bij Rome, dat vroeger in de maanden Juli en Augustus ver laten mo^st worden, wegens het gevaar voor moeraskoortsen hebben het klooster door het aanplanten van zulke hoornen het geheele jaar door bewoonbaar gemaakt. Men zal nu beproe ven langzamerhand de geheele landstreek op die wijze te verbeteren. De trappisten maken ook een eucalyptus likeur, dat een uitmuntend middel tegen moeras koortsen is. Generaal Skobeleff zal spoedig naar St. Pe tersburg terugkeeren. Het kommandement over de expeditie tegen Achal Teke zal toevertrouwd worden aan generaal 'Kourapatkine. Uit goede bron wordt gemeld, dat lord Beaconsfield onlangs den Russischen gezant te Londen bezocht heeft om hem te kennen te geven dat de openbaarmaking der te Kabul gevonden Russische papieren en de daarover gevoerde beraadslagingen in het parlement gee.n. staatkundig doel der tories tegen Rusland had den. Een en ander had alleen plaats gehad om pressie op de regeering uit te oefenen tot be houd van Kandahar. In de zee van Azof, tusschen Marioupol en Taganrog heeft een vulkanische uitbarsting plaats gehad, tengevolge waarvan een eilandje is ontstaan. WAALWIJK. Op Zondag 27 Februari 1881, des middags 12 ure, zullen door de Nieuwe Harmonie op de bovenzaal van der. heer A. N. Van Riel de volgende 9tukken worden uitgevoerd 1. l'arademarsch. Steenebruge. 2. Victoria Redowa. Christophe. 3. Maria Walzer. Von Kiesler. 4. Les enfants de la troupe. Steenebruge. Maandag 28 Februari, nm. 7 uur, door de Nieuwe Harmonie, op de zaal van den heer A. N. Van Riel. BESOIJEN. Zondag 27 Februari nm. half zeven, door de rederijkerskamer „Oefening kweekt kennis", in de zaal van den heer Judocus Dekkers. Tilburg 26 Februari 1881 Door het gemeentebestuur is ter algemeene kennis gebrachtdatte rekenen van 1 Maart e. k., de kunst- of margarineboter op de week markten slechts op eene afgezonderde plaats door het bestuur aan te wijzen mag uitgestald worden. Jans Brouwerswerkzaam in de fabriek van de firma Van Dooren en Dams alhier vierde Maandag haar 50 jarigen dienst bij die firma. Zij ontving van hare patroons verschil lende geschenken als een bewijs van waardee ring van getrouwe en ijverige plichtsbetrachting. Aan het Stuivezand onder deze gemeente is brand ontstaan in een huis met 5 woningen, die alle vernield zijn. Waalwijk, 26 Februari 1881. Donderdag zou de liedertafel Oefening en Vermaak een buitengewoon concert geven zoo luidde het programma, en met recht; het was buitengewoon. De vele concerten toch, die wij hier bijwoonden, de talenten, waarmede wij hier kennis maakten, hoe schitterend zij ooi waren, zij alle, zij moesten achterstaan bij dat van 11. Donderdag; want de heer D.-kkers, de gezochte en gefêteerde zanger der grootste steden van ons land, wien vorsten hunne hulde brachten zou dien avond zingen in ons dorp. Was het wonder, dat daverend gejuich zijne komst begroette in ons midden, dat een talrijke en uitgelezen menigte ook uit de omstreken toesnelde, den Bosschen zanger ter eere? En was het wonder dat zijne tegenwoordigheid de zangers der liodertafel opwekte tot meer dan gewone inspanning; als trachtten zij zich de eer waardig te maken, die hun heden te beurt viel? Zoowel de welkomstgroet aan de heeren Dek kers en Van Bree, die hieronder met den af scheidsgroet in zijn geheel volgt, als de andere koren, Ossian, Hymne, Omhoog, Donk're buien werden door hen gezongen als nooit te voren; de solisten, de heeren F. de Cortie en G. Van Iersel overtroffen zich zei ven. En de heer Dekkers? Den indruk weer te geven, dien hij te weeg bracht, toen hij „de Storm" van Hol uitgalmde, toer. hij de aria „Schon eilet froh der Ackerman" uit „die Jahreszeiten" zong, helder en krachtig als altijd, toen het „Goeden nacht" door de zaal klonk, dit is onmogelijk; die was overwel digend; zijne meesterlijke en machtige stem drong door tot in de ziel en deed een oogenblik alles rondom zich vergeten; die volle en ronde tonen grepen den hoorder aan en begeesterden hem. Die opgewekte stemming bleek uit eindelooze en herhaalde betuigingen van bijvaluit de vele en welsprekende toasten den beroemden baryton gebrachtuit de benoeming van de heeren Dek kers en van Bree tot eereleden van Musis Sacrum, en zij steeg ten top toen laatstgenoemde de be lofte deed voor de Liedertafel van W. en B. een koor te componeeren met baryton solo dien de heer Dekkers op zijne beurt op zich nam dezen zomer hier te komen zingen. Dan hopen wij ook den heer van Bree te hooren wat nu door den slechten toestand der pianino niet mogelijk was, en zoo wordt de af scheidsgroet, die de zangers den beiden heeren toezongen, een tot weerziens. Nog eens smaakten we hier ooit waar kunst genot het was Donderdagavond; met onuitwisch- bare letteren is hij opgeteekend bij de leden van Musisniet het minst bij den gelukkigen zanger, den heer P. Snijders, die na de pauze te huis zijn diietal spruiten verdubbeld vond. Een hartelijken welkomstgroet Brengt u ons lied op Waalwijks gror.d, O Vrienden door de kunst vereend In onverbreekb'ren vriendschapsbond Ja 't welkom rijze Op de eigen wijze U tegen waardig vriendenpaar Wees welkom waardig vriendenpaar Neen nia lals vreemden zijt gij ons Krachtdadig bleek uw gunstbetoon Er. aller hulde en dankbaarheid Blijv' steeds voor beider gunst het loon Ja, 't welkom rijze Op de eigen wijze U tegen met ons aller dank Heb dank o waardig vriendenpaar Fierroemrijk zangerklinke uw lied Als steedsbezield door hooger gloed Uw zang bereide ook ons 't genot Dat steeds uw kunst elk smaken doet Stemtkunstenaren Uw stoutste snaren, Uw lied vindt weerklank in ons hart (bis. Fierroemrijk zanger klonk uw lied Als steeds bezield door hooger gloed Heb dank: wij smaakten ja 't genot. Dat steeds uw zang elk smaken doet Uw poëzie Uw melodie Vond weerklank in ons aller hart Nog tal van jaren klinke uw lied God en der eed'le kunst ter eer Tot ge eens met hemelrein akkoord Het danklied zingt in hooger sfeer Nog tal van jaren O kunstenaren Moog Neerland roemen op nw kunst Zooals reeds eenige dagen werd verwacht, is de Heer Mr. W. H. DullertVoorzitter van de tweede kamer der staten-generaal, Donderdag ochtend te Arnhem overleden. Mr. Willem Hendrik Dullert werd den 27 Juni 1817 te Arnhem geboren en promoveerde den 3 Juli 1840 te Leiden als doctor in de rechten. Hij vestigde zich in zijne geboorte stad als advocaat en kwam in 1849 in do tweede kamer, als afgevaardigde voor Zutphen. Reeds aanstonds wist hij zich daar aanzien en invloed te verwerven en werd hij in 1852 tot voorzitter benoemd. De April-beweging van 1853 veroorzaakte zijne niet-herkiezingdoch ir* het volgende jaar nam hij wederom voor Zutphen zitting tot 1866, toen hij niet herkozen werd maar een nieuw mandaat van Groningen ontving. Een paar jaar later werd bij ook te Arnhem gekozen en had sedert onafgebroken zitting van dat dis trict. Nadat hij reeds verscheidén malen als tweede candidaat nevens Van Reenen op de voordracht voor voorzitter was geplaatstwerd hij na het terugtreden van laatstgenoemde in IS69 eerste candidaat en daarna door den koning benoemd. Telken jare werd bij in dat ambt opnieuw be vestigd. Hij werd bij al de leden geëerd om zijne strike onpartijdigheid zoo zelfs dat men soms beweerdedat bij tegenover zijne politieke te genstanders vaak toegevender was dan tegenover zijn eigene geestverwanten. Dullert behoorde in de kamer tot die partij die zich met getrouwheid om Thorbecke bleven scharen en ook na zijn dood in zijne richting bleven voortwerken. Als warm vereerder van Thorbecke nam hij ook ijverig deel aan de werkzaamheden tot stichting van een blijvende gedachtenis aan den gestorven leermeester en vriend. Na zijn eerste aftreden als voorzitter in 1850 werd bij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuwvan welke orde hem later het Grootkruis werd geschonken. Een levensbeschrijving met een portret van den orerledenen staatsman kan men vinden in den jaargang 1879 van het tijdschrift Eigen Haard. Met den dood van Dullert ontvalt onzen staat wederom een dier eigenaardige persoonlijkheden, wiens verlies niet gemakkelijk zal kunnen worden vergoed. Van zijne flinke loyauteit getuigde o. a. nog kortelings zijne oplossing van bet in cident met den heer De Casembroot. Zulke mannen verdienen bij de natie steeds in dank bare herinnering te worden gehouden. -In de gemeente Erp heeft men in eenen kuil het lijk gevonden van zekere Josina van den Enden oud 38 jarenwonende aldaar. De ongelukkige schijnt des avonds toen zij uit den kuil water wil ié scheppen daarin te zijn geraakt en verdronken. Woensdag-avond brak op het Coudewater in het krankzinnigengesticht brand uit. Te middernacht waren de vlammen gebluscht met behulp der eigen spuiten en die uit Berlicum. De verpleegden waren reeds in tijds geborgen. De schade is belangrijk. Als curiosum deelen wij het volgende schrijven mede: Benschop den 21 februari 1881. Meneer de Burgemeester hel doet mij zeer spijten dat ik Meneer de Burgemeester vrinde lij k en beleeft verzoek om mij verhuizbiljet over te zenden van N. P. Woonachting in de gemeente Benschop ik zelf N P. is woonaching te Benschop bij H. de Bree Mr Schoenmaker de Burgemeester van Benschop heeft mij er om gevraagt 's Bosch24 Febr. Het detachement infan terie is heden uit Vlijmen en Nieuwkeik naar hier terug gekeerd; de stafmuziek haaide de soldaten af. Per sneltrein van 10 uur arriveerden dezen morgen de Voorzitter en 2 leden der Algemeen Watersn.-Com. uit Amsterdam in gezelschap der s Hertogenb. Commissie begaven zij zich naar Nieuwkuik om de ruïnen in oogenschouw te nemen. Waspik. 25 febr. Bij de op den 18 dezer alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, is met 98 van de 171 uit gebrachte geldige stemmen gekozen de Heer F. A. Kamp. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Besoijen 22 Februari 1881. Mijnheer de Redacteur Met de opname van de volgende regelen zal UEd. ten zeerste verplichten. UEd. Dw. Dr. P. Veritas. Met bluffen komt men de wereld door. Bluf- makers maken goede zaken. Bluf is alles, wat men om ons hoort en ziet. Is het niet bedroevend dat zulke dingen ge beuren in het 3e kwartaal van onze 19e eeuw? En zou daaraan geen einde te maken zijn Ik geloot welindien slechts het verwenschte egoïs me de deur wordt gewezen. Eigenbelang en zelfzucht zijn twee factoren in de maatschappij, die den menscb verlagen. Door deze hartstocht ten durft hij niet voor zijne meening uit te komen. Hij denkt dan ik zal maar goedkeuren, wat een ander zegt, anders kan ik er nog een dubbeltje of een kwartje mêe verlizen. Om deze reden erger ik mij altijd als ik courant artikels lees over Uitvoeringen van Rederijkerskamers ten platten lande. Men vijzelt m dikwijls hare geringe verdiensten op. Het spel was „onverbeterlijk", schrijft men en men denkt t was min", men heeft ondervonden, dat men zich verveelt en men neemt zich voor nooit meer de uitvoeringen te zullenbijwonen bad ik baast geschreven neen dat ,mng niet dat is misschien 5 cents schade men gaat er den volgenden keer weer heen men applaudis seert men lacht om de flauwe aardigheden, die er gedebiteerd worden. Maar ik dwaal van mijn plan af. Ik wil namelijk iets vertellen van de Tooncelvoorstcllino-. door de Liefhebberij-Tooneelclub „Vondel" alhier gegevenop Zondag 20 Febr. 1881, iis het lokaal van Mcj. de Wed. A Brokken. De drie stukken ten tooneele gevoerd, waren: 1. De twee dooven. Blijspel in een bedrijf. 2. De gefopte Communistof eigenbelang boven allesBlijspel in eeu bedrijf. 3. (op vereereud verzoek), llerkules Klucht spel in een bedrijf. En vraagt gij me nu HH. werkende leden der „Vondelclub", mijnheer Criticus of Veritas hebt ge u nu verveeld Vertel het ons asjeblief openhartig. We kunnen scherpe critiek evengoed

Echo van het Zuiden | 1881 | | pagina 2